Zvýšený Bilirubín z kojenia. Ako to riešiť?

bellablonde
24. júl 2008

ahojte mamulky, nas petko ma od narodenia zvyseny bilirubin. Este v porodnici bol pod lampou, doma ho co najviac na slniecko/denne svetlo davame, lieky sme na to nebrali ziadne. Dnes sme boli u doktorky, z krvi mu opat zistili vyssie hladiny, zajtra absolvujeme sono bruska + budeme vediet dalsie vysledky, atd...

otazka: dr. vyslovila hypotezu, ze to moze byt aj z materskeho mlieka (syncek je plne kojeny) a mam skusit prevarat mlieko pri 60 stupnoch 15 minut a tak mu to davat. stretli ste sa uz s niecim takym? a ako ste to riesili?
dakujem za odpovede

slavkamiru
15. feb 2009

Ahoj všem, my měly zvýšený biliburin až do 4. měsíce. Byla jsem vystrašená, protože jsme absolvovali sono jater, krevní testy, převařování matěřského mléka (což nepomohlo). tzv. žloutenka kojeného dítěte zmizela sama 🙂
ale tím ,že jsem prvorodička tak jsem to docela prožívala a malej byl fakt hodně žlutej 😖

sammy19
16. feb 2009

ahojcek. pridam aj svoju skusenost.
nasa Natalka mala novorodenecku zltacku, ale ta sa drzala v norme, takze sme mohli ist normalne domov. Lenze potom sa doktorke zdala zlta, tak jej brala na poradni krv a tiez mala zvyseny bilirubin - ale nejakych 160, takze to nebolo tak strasne. A tiez mi vravela, ze za to moze moje mlieko.
A dcerka mala este aj dost zle hodnoty hemoglobinu, cervenych krviniek, hematokritu, takze sa to vsetko tak nejako pokombinovalo.
No a tiez, ked bola stale zlta, kazali mi dva dni prevarat mlieko a take jej davat. Nechcem na to ani spominat... nejak sme to vydrzali a mala odzltla, i ked nie uplne, ale bol to rozdiel. V podstate ale mala zltsiu farbu asi do 4.mesiaca - vyzerala ako opalena 😉

bambusko
16. feb 2009

deti po zltacke byvaju anemicke. my sme s tym bojovali do 1,5 roka ☹ ale odvtedy je to ok 🙂

kellka
16. feb 2009

Ahojte, idem Vam aj ja napisat. Mam KS O+ a moj syn A+. 3 dni po porode dostal zltacku, taky bol oranzovucky jak mrkvicka... Ale hodnoty boli najvyssie 298. Na piaty den to kleslo a 6 zasa stuplo. Absolvoval foto aj helioterapiu a krvicku mu odoberali hadam zovsadial. Na 9 den nas s hodnotou 245 pustili domov a maly vyzeral ako taky fetacik, kedze mal skoro pri kazdom vpichu modrinku. Este v porodnici bol dost spavy a asi pil malo mliecka - teda cuckal,cuckal, ale asi pri tom driemal a vela si nenatiahol. Tak mi kazali odstriekat a dat mu z flasky (nepasterizovane), aby vela vypil a tym padom sa mu aj viac vylucovalo z tela. Tak sme to urobili par krat a hned sa mu zlapsil aj bilirubin aj stolica chytila krajsiu farbu. Doma nas sleduje nasa super pediatricka, chodime na krvne testy- na zaciatku castejsie, teraz raz za mesiac... Trosku nam schudokrvnel, ked zmizol bilirubin, ale krvinky sa neprestavali rozpadavat. Papame listovku a pyridoxin. Dnes budeme mat vysledky z noveho krvneho obrazu, tak drtzte palce🙂

annag
16. feb 2009

nie je chyba v MM, je chyba, ak bábo pije málo mliečka, preto kellke odporučili dať viac mliečka - jej bábetko pilo málo mliečka , vôbec sa nemusí pasterizovať.

Preto UM pomáha pri žltačke - bábo ho vypije veľa, nie preto , že by bolo lepšie a MM škodlivé. Veľa dojčiacich mamičiek má po pôrode väčší - menší problém s dojčením , bábetká nie sú non stop na roomingu, nepijú toľko, koľko by mohli, pretože mamičky (ani sestričky) nevedia, ako dostať do bábetka veľa mliečka za krátku chvíľu.

kellka
16. feb 2009

Annag, presne tak. My stale plne dojcime a vsetko sa upravilo. Podla cerstvych vysledkov mame doma zasa plnokrvnika🙂)) Tesim, tesim... Len sa nedat nahovorit na lahsiu cestu a vydrzat. Inak narodili sme sa na Kramaroch a veru nikto mi tam neodporucil prejst na UM. Fakt super porodka aj novorodenecke🙂))

borkax
16. feb 2009

ahojte, takze vysledky mame nad moje ocakavania - bilirubin nam dokonca klesol na 130. lekarka nam hovorila, ze to, ze v piatok ozltla a bola spava mohlo byt tym ze menej pila a tym ten bilirubin vtedy stupol. inak vraj pecenove su tiez v norme, a ani sa neochudokrvnujeme. takze som spokojna, mala zase papka ako dablik. o 2 mesiace ideme na neurologicke vysetrenie, takze strasne dufam ze bude vsetko ok. kamaratka mi prave pisala, ze jej o par dni starsie mimco sa uz prevali z bruska na chrbatik, no to nasa laurinka ani trochu, iba drzi chvilu hlavicku, ma 5 tyzdnov, tak dufam ze to bude ok.

kellka
16. feb 2009

Borkax, super vysledky. My sme mali tiez super krv a az v poslednom teste, ked vlastne klesol bilirubin na 21, tak zaroven ubudlo aj cervenych krviniek (o polovicu, co je dost vela) a aj hematokrit bol velmi nizky. Krvinky sa super rozbehli v odburavani a nejako nepochopili, ze maju prestat🙂. Ale urcite Laure budu este viackrat robit krvny obraz, tak to uvidia. Drzim palec, nech to mate ok a ste stale plnokrvni. A k tomu druhemu: 5-tyzdnove babetko sa nevie cielene otocit z bruska na chrbatik. Ved este ani nevie, ze ma rucicky, ako by mohlo vediet, ze uz sa nudi, tak sa prevali na chrbati. Je to skor to, ze sa uci "past koniky" a este nema pevne lakte, tak sa prevali. Treba pri tom davat bacha na hlavicku, aby sa babo neudrelo, lebo ten pad na chrbatik je fakt nekontrolovany...

bambusko
16. feb 2009

borkax 🙂 super

ko treba sledovat, fyziologicka anemia nastava vo veku 2 mesiace a potom po par tyzdnoch je dobre to skontrolovat.

annag to napisala presne s tym pitim, ale ja som mala mlieka litre, odsavala som a mojej alici davali um 😔 nevybohovala som si to, aby sme odsate davali z flase. nastastie po 5 dnoch, ked malu vybrali z inkubatora, sa krasne prisala a napapala a kojila som do 1 roka 😵

cristin
16. feb 2009

Ahojte,tak som rada,ze ANNAG Vam to s tym MM a zltackou vysvetlila,lebo praveze by deticky mali papat....mne v porodnici kvoli zvysenemu bilirubinu a spavosti malej odsavali moje mliecko a davali jej ho,lebo ked tolko spala,nechcelo sa jej sat a z flasky to lahko tieklo!Takze mozte robit aj to,aj ked potom je zle,ze si zvyknu na flasku,ale urcite im viac pomoze MM ako UM.

bambusko
16. feb 2009

nevybohovala=nevybojovala 😀 co to pisem? 😕

katie.2906
17. feb 2009

Ahojte. Moja mala ma dnes mesiac. Ked sa narodila, mala tiez zltacku, ale kedze jeje to kleslo pod 200, tak nas z porodnice pustili domov. Na druhy den sme isli pediatricke a ta jej zobrala krv a bilirubin vybehol na 308. Takze bola nutna hospitalizacie na detskom kde sme boli tyzden. Tam dostala 8 infuzii, davali jeje 3x denne cierne uhlie, k tomu nejake Phanemelette tabletky a ATB mame 3.tyzden. Ale vdaka bohu sa to pomaly ale isto upravuje. Uz sme niekde okolo 100vky.

borkax
17. feb 2009

katie: a kojis?

potapko
17. feb 2009

Katie, nic sa neboj. Moja dcera (uz teraz 8-rocna slecna) mala ako tyzdenna bilirubin 306. Tiez sme absolvovali infuzie a cierne uhlie. Hovorili, ze mam vela kojit, aby to malej preslo. Potom zistili, ze ma troska zvacsenu pecen, je anemicka. Tak sme brali lieky na pecen a maltofer (zelezo). Ale ako 1 zo 100 tis. deti (ako povedala lekarka) mala moja dcerka zlu reakciu na maltofer a mala strasne hnacky, az krvacala z konecnika. Bojovali sme takto do 4,5 mesiaca. Potom jej este zistili cytomegalovirus a jedna super doktorka povedala, ze bude postihnuta. Tak sme si vytrpeli. Ale ja som verila, ze bude zdrava. Tak som jej skor zacala davat prikrm, aby zelezo dostavala v strave. Vsetko to trvalo do 1 roka. Potom bola uz super. Je z nej teraz sikulka, takze hlavu hore a ver troska aj svojim instinktom. Treba mysliet pozitivne.

nikollette
27. apr 2009

Ahojte.. moj maly ma 2 meiac e a tyzden.. v nemcoke sme mali zltacku, najvyssia hodnota vyskocila na 317 umol... dnes mame 102umol.. ide to dole pomalicky.. tiez je maly kojeny, obcas raz za dva dni,aleboé za tri dni dam nutrilon.. teraz na, kazali porevrat MM.. a este aj cirne uhlie rozpustene v prevarenej vode, a este aj lieciky sme dostali.. tak uvidime.. myslite ze je mozne ze by to este mohlo stuponut???

nikollette
27. apr 2009

Jaj ja uz som zufala stale mi pripada zlty.. a sa bojim ze aj ked mu to oide, ze sa mu to potom zase vrati.. je to mozne???? Ze to miminku preslo, ostalo pekne vyblednte, a o tyzden, ci mesaic sa mu zltacka vratila... mate s tym skusenosti??? díky

popelka.miri
28. apr 2009

Nikollette, já si myslím, že žloutenka se už stupňovat nemůže 😉 . A věř, mám s tím bohaté zkušenosti.Kluk se narodil o 3 týdny dřív a žlutý byl jak pomeranč! a moc dlouho, chodila jsem dlouho na kontroly a odběry. Mně se zdál oranžový, ale doktorka vždy říkala, že je to míň 😅 a taky bylo. Na světle je světlejší a ve stínu žlutý jak citron 😀 . A pozor!!! kluk byl takhle žlutý několik měsíců! Druhá holka měla taky žloutenku a třetí taky 🙄 . A moc dlouho trvalo než vybledli...tak vydržte a kojte 😉 🙂 . Já kojila jak dojná a taky to trvalo...

nikollette
28. apr 2009

My nekojíme, ale odsavame.. davam mu moje MM, ale z cicíku veru nechcel,ani nechce, iba z flasky 😅

popelka.miri
28. apr 2009

Nikollette, to máš fuk, jestli z prsu nebo z flašky, hlavně že je to mateřina 😅 . Ale to odsávání jsem nesnášela, já měla moc mlíka tak jsem taky musela pořád pumpovat 😀

nikollette
28. apr 2009

Nastatsie mám elektricku tak to ide celkom rychlo.. ale uz mi to leze na nervy 🙄

supermom
28. apr 2009

Ahojte, ja som mala podobny problem. Po narodeni nasa malicka pekne ozltla, ze jasne, normalna zltacka. Ked hodnoty stupli, dali ju asi na 1 hod. pod lampu, primarka v nemocnici asi myslela, ze to bude stacit. Potom mi kazala davat malu na denne svetlo a na slniecko. Prepustili nas este s dost vysokou hladinou Bi. Lenze nasa smola je, ze nas byt je orientovany na vychod a slnko nam svieti do okien asi 2 hod. rano a potom uz nic. Takze som sice malicku davala pod okno, ale nic to nepomohlo. Po 3 tyzdnoch sme sli na kontrolny odber, ukazalo sa, ze Bi vyletel vysoko a hned do nemocnice na infuzie. Nasa pediatricka povedala, ze to do 3-4 dni bude ok. Boli sme tam 10. Kedze som kojila, tiez ma upozornili, ze to, ze Bi neklesa moze mat na svedomi moje mlieko. Tak ho zacali pasterizovat a prevarat. Ale to nepomohlo. Nasadili teda umele mlieko a az to zabralo. Asi na 7 den v nemocnici Bi zacal klesat a malicka uz nevyzerala ako malicky pomarancik 😉. Pravdaze som bola zvedava, ake dosledky moze mat takyto dlhy ikterus na zdravie malej. Primar na to, ze ziadne. Dnes ma mala 10 mesiacov, v 9. mesiacoch jej zistili vyraznu kyfozu chrbtice, co je u tak maleho dietata sice nezvycajne, ale je to dosledok, predstavte si, dlhej zltacky, ktoru prekonala. Dosledkom, na ktory nas bohuzial zabudol primar, a aj nasa ctena pediatricka upozornit je bohuzial hypotonicke svalstvo. Takze dajte pozor, zltacka je poriadny zakerak. A ked mi niekto povie, ze to nic nie je, tak mu asi dam do zubov 😀 . Vela zdravicka prajem.

supermom
28. apr 2009

Nikollette, na tvoju otazku, ci je mozne, aby sa zltacka vratila, ano je. Preto by sa malo dieta sledovat. Nam sa to v podstate tiez stalo...

nikollette
28. apr 2009

myslite ze Um pomoze????

popelka.miri
28. apr 2009

Nikollette, já slyším poprvé, že by MM mělo vadit 😕 . Ale než odstavíš, tak si dej proboha udělat rozbor na to mléko! Byla by to škoda zbytečně malého připravit o MM ☹ .Píšeš, že teď máte 102umol, můj kluk měl 220 a řekla dr. že to je v pořádku 😉

nikollette
28. apr 2009

220 v poriadku?????????????????????? 😕 😕 😕 😕 to co bolo za doktorku, s prepáčením..
maly uz ma 95umol, dnes som voalal pre výsledky..

popelka.miri
28. apr 2009

Nikollete,tak to už bude jen klesat a kojit můžeš v pohodě dále 😉 🙂 . Tahle dr. je z nedonošenců, já tam ležela s klukem a pak nás měla v péči 2 roky. Mně se to zdálo taky dost, ale mně řekla, že na světlo to není a pustila nás s tím i domů. Pak jsem šla ke své dětské, že je pořád žlutý a už ho kontrolovali na žloutenku co 14 dní 🙄

katkadankova
12. feb 2010

ahojte chcela by som sa spytat ci ma niekto skusenosti s uzivanim lieku Phenaemalten na zltacku,nam ho dnes predpisala doktorka aj s Flavobionom ale ked som citala letak tak som z roho mala husiu kozu a popritom mala ma bilirubin pod 100.

danulka0011
11. apr 2010

Babenky, idem sa opytat, bilirubin sa vyplavuje z tela ako? Mocom alebo stolicou?
Znama tvrdi ze stolicou,, no citam tu ze mocom.. tak ako to je??

latvia
11. apr 2010

stolicou aj mocom 🙂

annag
11. apr 2010

len by som upresnila, záleží, či ide o konjugovaný, alebo nekonjugovaný bilirubín.

fyziologická, bežná žltačka zdravého novorodenca je spôsobená nekonjugovaným bilirubínom, ktorý vo vode rozpustný nie je, vylučuje sa len črevom. Ak bábo po pôrode po pár dňoch žltne, je to normálne a fyziologické, zdraviu prospešné. Ak sa však hladina bilirubínu nadmerne zvyšuje, tak je to signál, že bábo pije málo mliečka - treba mamičke a bábetku pomôcť, upraviť dojčenie tak, aby bábo prijímalo viac materského mliečka, vďaka čomu začne kakať a nahromadený bilirubín sa z organizmu dostane preč.

http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...
http://dojcenie.wordpress.com/2010/02/13/novoro...