Zvýšený Bilirubín z kojenia. Ako to riešiť?

bellablonde
24. júl 2008

ahojte mamulky, nas petko ma od narodenia zvyseny bilirubin. Este v porodnici bol pod lampou, doma ho co najviac na slniecko/denne svetlo davame, lieky sme na to nebrali ziadne. Dnes sme boli u doktorky, z krvi mu opat zistili vyssie hladiny, zajtra absolvujeme sono bruska + budeme vediet dalsie vysledky, atd...

otazka: dr. vyslovila hypotezu, ze to moze byt aj z materskeho mlieka (syncek je plne kojeny) a mam skusit prevarat mlieko pri 60 stupnoch 15 minut a tak mu to davat. stretli ste sa uz s niecim takym? a ako ste to riesili?
dakujem za odpovede

danulka0011
11. apr 2010

mame momentalne 240 a maly je pod svetlom.
Je to vela? Kolko je taka normalna hladina??
Mne vravia ze pustaju pri 220 domov... no neviem...

annag
11. apr 2010

nie je,

SLovensko má 250, rozvinutý svet 342. Ale u nás je všetko naopak. Každopádne Tvoje bábo nie je ohrozené na zdraví a nemusíš sa obávať. pozri si keď budeš mať čas odkazy čo som dala

danulka, v tejto chvíli - dojči bábetko čo najviac, vydupkaj si , aby si ho mohla dnes v noci dojčiť často, daj si budík, a choď ho dojčiť aj každé 2 hodiny, lebo oni Ti ho nedonesú. je to veľmi dôležité jednak preto, aby mu žltačka klesla a neohrozovali Ti ho svetlom a je to dôležité i preto, lebo aby sa ti rozvinula laktácia. Zrejme sa doteraz udiala séria nejakých chýb. Mliečko si i odsávaj, keďže bábo nemáš pri sebe.

ako si na tom? bábo sa na dojčenie hlási? bradavky Ťa bolia? Ponúkaš pri jednom dojčení obidva prsníky? Prisáva? Dúfam, že nepoužívaš klobúčiky a nedávaš cumeľ?máš internet, či len z mobilu píšeš?

danulka0011
11. apr 2010

Ahoj Anka,
mam tu net, ale nepripajam sa casto , som na nadstandarde, bol tu aj muz, ale ochorel nam maly, tak musel ist ratovat domov.

Aby som zacala poporiadku
Maly sa narodil 38 + 0 tt, s porodnou vahou 2680g 47cm.
Bolo vsetko uplne v poriadku, papkal normalne, az na 3 den zacal zltnut, a brali bilirubin, hladina nebola moc vysoka, mala som ho pri sebe.
Vcera naobed doktorka kazala zase zobrat bilirubin lebo sa jej zdal zlty, tak a mal zvysenu hladinu, 260. A dali ho pod svetlo.
Krmila som o 17, 19, 22, 1 a 5 rano, potom dnes o 7, 9, 12, 14.30, 18.30 a teraz cakam na kojenie....
Maly je od vcera obeda na tom svetle, maminy si vzdy volaju ked sa babo budi alebo place, tak chodim hore k svetlu za nim, ani ho neprenasam sem na izbu, nakojim ho tam a hned ho supnem nazad.
Dnes rano o 7 mu brali krvicku, a mal hladinu 240. A primar mi povedal ze dnes este domov nejdeme, ze tak na 99% zajtra.
Neviem na co cakaju... tuto sestricky mi vraveli zepustaju ked ma babo hladinu okolo 220. Neviem co je na tom pravdy..

Co sa tyka kojenia, tak maly sa prisava dobre, sice mam trosku vecsiu bradavku a on malu pusu ale kojime sa, to prisatie je aj na 5 krat ale mamina vydrzi.. Babo sa na dojcenie normalne hlasi. Papal dnes tak okolo 50 tky.
Narodil sa 7.4.
Ponukam vecsinou tak ze vytiahne cele prso, tak tych 50 alebo kolko vypije, a potom druhe mu nedavam. Druhe si nechavam na druhe kojenie,, alebo odsajem. Nepouzivam ziadne klobuciky, skusali to tu, lebo mam hrube bradavky, ale vypil len to co mal v tom klobuciku a dalej vrestal a kojit sa mi da, len to prisatie je dlhsie kym poriadne chyti.
V noci mi ho na kojenie normalne nosia aj z tej lampy priamo na izbu, ja ho len odnesiem ked sa napapa..
Inak laktacia funguje naplno, mam mlieka, ze mozem po oddeleni behat a krmit im vsetky deti....

Dufam ze som odpovedala na vsetko.. cakam na odpoved.

annag
11. apr 2010

Danulka,
každá nemocnica má inú prax, bohužiaľ, bez toho, aby sledovala svetové trendy a odporúčania 😠

-stala sa jedna, ale veeeeeľmi podsatná vec, mohla si sa tomu všetkému vyhnúť 😔 - malý musí dostávať prsíčka obidva - bude piť raz tak viac mliečka - bude veľa kakať, bilirubín bude odchádať preč z bruška. Takže odteraz - dojčiť z obidvoch. Nečakaj, kým Ťa zavolajú, choď za ním už po 3 hodinách, ony sa nezadjú, ale mohli mu už strčiť povedzme glukóziu. Sestrám nikdy never, je to skúsenosť osobná i iných mamičiek zo všetkých pôrodníc....

okrem ponúkania obidvoch, prsníky i stláčaj:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/stlaca...
a takto môžeš postupovať ďalej:
http://dojcenie.wordpress.com/som-zufala/mam-ma...

takto je bábo správne priložené:
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...
http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/spravn...

a na klobúčiky a cumeľ sa nedaj nahovoriť prosím, bože, takéto pôrodnice sú za trest 😔
držím palce, nech si čím skôr doma 🙂

danulka0011
11. apr 2010

To ti poviem, ze sa tu citim ako v koncentraku
Babo spi, sestricka si potrebuje odpisat kupanie, tak ho surovo strci do vody, maly ziape ako keby ho isli z koze zodrat,, miesto toho aby povedala, ze okupte si ho ked sa zobudi... Nie potrebuje si to odciarknut.
Ja som viacnasobna maminka, kupat babo viem, aj kojit,, ale mam z toho vsetkeho taky pocit ze tu je to o tom ze sa vsetky maminy beru ako prvorodicky. A niektore tie sestricky su fest nechutne. Tak sa bavia ako keby pozrali celu mudrost sveta.
Ja dufam ze rano budu hladiny nizsie a ze nas pustia, verim a dufam v to, inak uz som tu na prasky fakt..

danulka0011
11. apr 2010

som akurat dosla z kojenia a som zvedava aka bude noc, inak oni sa k tym detom tam spravaju niekedy... fakt aby sme boli uz doma.

pani_haf
12. apr 2010

Danulka-mluvíš mi z duše, náš malý se narodil 37+něco s p.v. 2900g a žloutenka vypukla po třech dnech, dostal se na hodnotu 286!!!! Byli jsme týden v porodnici, kojila jsem ho o 106 a to ti taky doporučuji, čím víc pije, tím víc to barvovo odchází z těla, taky byl na světlech a kojo probíhalo max. po třech hodinách, když mi ho nnosili později, dělala jsem kravál prsa jsem měla jako kámen, takže ho i občas budili. Domů jsme odcházeli s hodnotou 245. Jinak jsme pořád chodili k pediatrovi na kontrolu, zda to klesá a užívá železo, prootože je z toho chudkokrevný. Pokud budeš něco potřebovat, napiš mi do IP. papa

beruska2x
12. apr 2010

my jsme me.i zloutenku taky ale maleho jsem mela i s lampou u sebe na pokoji, na krmeni, prebaleni jsme si ho vyndala a pak zase dala zpet, byli jsme tam o 2 dny dyl ale doma se nam to zase zvedlo, tak jsem chodili co 2 dny k detske na krev na kontrolu...
nastesti to bylo v lete tak jsme ho za oknem slunila 😉 a davala jsem mu po lzickach hermankovy cajik (tak lzicku 4x denne) pry se to pak lip vyplavuje z tela...

danulka teda dost me sokuje chovani v porodnici 😲 😲 😲 😲 to snad dneska uz ani neni mozny 😔 preju at jste brzo doma 😵

annag
12. apr 2010

Danulka, najlepší spôsob ako sa zbaviť vysokej hladiny bilirubínu je plné bruško, z ktorého môže bábo veľa kakať. Hladné dieťa kaká málo, bilirubín nedochádza preč. AK sa mu hladina bilirubínu zvýšila (ale nebola zas až tak vysoká, pod svetlom bol zbytočne) tak to bol dôsledok nedostatočného prísunu mliečka, ničoho iného. To znamená - bábo nebolo dojčené na požiadanie, nepilo toľko mliečka, koľko by chcelo resp. mohlo. Bolo dojčené v intervaloch, lebo nebolo s Tebou, neponúkala si mu obidva prsníky. Treba si uvedomiť, že novorodenec pri slabom toku mliečka zaspáva a môže pôsobiť spokojne a sýte, hoci je opak pravdou. Ak nie je s mamičkou, intervaly medzi dojčeniami sa neprirodzene predlžujú. Deti, ktoré sú v úzkom kontaktne s mamičkou sa hlásia na papanie častejšie, presne tak, ako je to pre ne prirodzené.

Pre všetky mamičky, ktoré trápi nadmerne zvýšený bilirubín -je to fakt len tým, že bábo málo pije. AK bude piť hocičo, bilirubín sa z organizmu bude dostávať vonku rýchlo. No pre novorodenca existuje len jediné dokonalé jedlo - mamičkine mliečko. Ak bábo málo mliečka pije, zrejme sa dojčí nesprávne, môže sa nesprávne prisávať. Pri dojčení sú dôležité dve podmienky - správne prisatie a dojčenie na požiadanie. Malý prísun mliečka nie je automatickým dôvodom na dokrmovanie, dôležité je upraviť dojčenie. Preto ak sa hladina bilirubínu zvyšuje, odporúčam kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá mamičke pomôže s dojčením, nedá sa spoliehať na sestričky. Keby sa dalo na ne spoliehať a ich pomoc by bola správna a odborná, tak k nárastu bilirubínu nedôjde, treba hľadať pomoc inde.

Fototerapia a iné zásahy - bilirubín sa začne sám znižovať i bez nich, stačí, že sa napravia chyby v dojčení. Fototerapia má i svoje riziká, nie je to také nič ako nám lekári posúvajú, mala by sa indikovať, až keď je to ozaj nevyhnutné , hodnoty, ktoré sú tu udávané nebolo nutné riešiť svetlom. Fototerapia - ohrozuje sietnicu bábetka, preto sa mu očká zakrývajú, napriek tomu existuje riziko, že sa sestra zmýli, lebo mýliť sa je ľudské , a zle ich prekryje. Dlhotrvajúca, niekoľko hodinová či dokonca dňová tma rovnako bábetku neprospieva - ako by sme sa cítili my? Možno by sme boli na pokraji zrútenia ? Existujú štúdie, ktoré našli súvislosť fototerapia - zvýšený výskyt kožných névov. I taký prístroj môže zlyhať, vo svete sa stalo, že prístroj začal horieť (i s deťmi). Okrem toho, viachodinové odlúčenie bábetka od mamičky spôsobuje deťom i mamám traumu, ktorá ich dušišky poznačuje. Často sa zameriavame na ľahký , ideálny pôrod, aby naše bábo prišlo na svet pokojne , bez tráum. Ale popôrodné traumy ho môžu poznačiť oveľa viac. Byť bez mamičky je pre bábo obrovská fyzická i psychická záťaž. Odlúčenie od bábetka ohrozuje úspešnosť celého dojčenia. Rovnako i mamičku to zaťažuje, cíti sa bezmocná, nedokonalá, jej mliečko môže považovať neprávom za škodlivé.

Nadmerne zvýšený a stúpajúci bilirubín nie je príčina problémov, je to len sprievodný jav čohosi iného. Podobne ako horúčka je sprievodný jav nejakej infekcie . Mierne zvýšené hladiny bilirubínu do cca 3 mesiacov veku dojčeného bábetka sú normálne , tak to má byť, bilirubín je dôležitý antioxidant, má v organizme dôležitú ochrannú funkciu. Len 1% detí má hladinu bilirubínu vyššiu než 342 µmol/l. Horná referenčná hranica pre normálnu hladinu bilirubínu však nebola pre novorodencov určená, preto aj každá nemocnica postupuje inak.


Citujem z článku RNDr. Čiernej:
"Prečo sa vlastne žltačky obávame? Pretože sa všeobecne predpokladá, že ak bilirubín dosiahne určité koncentrácie v krvi, začne prestupovať bariérou medzi krvou a mozgovými bunkami a ak sa dostane do mozgovej bunky, poškodí ju. Takéto poškodenie mozgu sa označuje ako tzv. jadrový ikterus. Deti postihnuté jadrovým ikterom majú vážne narušený psychomotorický vývin. V žiadnom prípade nechcem spochybňovať existenciu tejto závažnej diagnózy, ktorá je veľkou tragédiou nielen pre postihnuté dieťa, ale aj pre jeho okolie. Na základe preštudovanej literatúry si však dovolím vyjadriť vážne pochybnosti o tom, že jadrový ikterus spôsobujú príliš vysoké hladiny bilirubínu. Napriek tomu, že vo väčšine článkov, vrátane vedeckých, sa bilirubín považuje za hrozbu pre nervové bunky, tieto tvrdenia sa neopierajú o konkrétne dôkazy. Je omnoho pravdepodobnejšie, že jadrový ikterus je spôsobený poškodením mozgových buniek, ktoré nastalo následkom vážneho oslabenia zdravia, ktoré môže nastať pri rôznych závažných ochoreniach novorodenca, napr. fetálnej erytroblastózy, ktorá nastáva pri neliečenej Rh inkompatibilite (matka má krvnú skupinu Rh negatív a dieťa zdedilo po otcovi Rh pozitívnu skupinu) aj pri iných chorobách, ktorých sprievodným javom je masívny rozpad červených krviniek (teda hemolýza, preto sa označujú ako tzv. hemolytické choroby) ale aj pri sepse (otrave krvi), stavoch neodkysličenia mozgu a ďalších závažných zdravotných problémoch, než že jeho pôvodcom je vysoká hladina bilirubínu.

Je dôležité si všimnúť, že organizmus novorodenca má oproti dospelému človeku upravený cyklus premeny bilirubínu vo viacerých krokoch tak, aby sa tvorilo viac bilirubínu a aby sa menej účinne odstraňoval z organizmu. To, čo sa pripisuje „nezrelej pečeni“ je v skutočnosti premyslený systém, ktorý zabezpečuje, že všetci novorodenci majú fyziologicky (normálne) zvýšené hladiny bilirubínu. Navyše aj kolostrum a potom aj zrelé materské mlieko obsahujú látky, ktoré pomáhajú novorodencovi, aby mal ešte vyššie hladiny bilirubínu. Toto sa mylne interpretuje ako problém, ako dôkaz toho, že materské mlieko nie je dokonalé a že v určitých situáciách (napr. pri novorodeneckej žltačke) je vhodné dočasne prestať dojčiť. Existuje však množstvo dôkazov, že bilirubín je veľmi dôležitým antioxidantom a má preto ochrannú funkciu v ľudskom organizme. S ohľadom na to sú všetky tie kroky, ktoré vedú k tomu, že má novorodenec vyššie hladiny bilirubínu, s najväčšou pravdepodobnosťou dôležité pre lepšiu ochranu jeho zdravia. Teda zásahy, ktoré vedú k zníženiu hladiny bilirubínu, nielenže pravdepodobne vôbec nie sú nutné, ale navyše môžu novorodencovi vziať to, čo chráni jeho bunky. Súčasne všetky zásahy prinášajú so sebou riziko ďalších nežiaducich vedľajších účinkov a viaceré z nich závažnym spôsobom ohrozujú úspešnosť dojčenia v budúcnosti (so všetkými rizikami pre dieťa aj pre matku), čo je nutné dôkladne zvážiť."

luciaanna
12. apr 2010

Milá annag, veľmi ma mrzí, ako hádžeš všetke sestričky (nemocnice), do jedného vreca, je to smutné. Hlavne tá tvoja veta: " ...sestrám nikdy never..."je úplne úžasná. Proste nedalo mi, aby som nereagovala. Nepoznám ťa, a tak neviem, aká je tvoja profesia, možno ti krivdím (ak áno, tak mi to prepáč), ale predpokladám, že nepracuješ na novorodeneckom oddelení, aby si podávala odborné informácie ohľadne novorod. žltačiek, bilirubínu alebo fototerapie. Neviem, odkiaľ berieš, že "svetlom sa deti ohrozujú", alebo, že sa mamička mohla problémom so žltačkou vyhnúť. Nie je to pravda.
Alebo aby mamička chodila každé dve hodiny ako na klavír kojiť bábo (prepáčte za výraz), veď každé bábo má svoju potrebu dojčenia, jedno kojenie vypije viac, druhé zase menej a podľa toho sa na dojčenie aj samé budí. Nepoviem, pokiaľ spinká tri hodiny a dojčenie predtým si vypilo málo, prosím, zobudíť aj po dvoch hodinách nie je problém, ale pokiaľ si bábo vypilo mliečka dostatok a ja ho po 2 hodinách nasilu budím a nútim piť ďalej, tak dosiahnem iba to, že sa pogrcá.
A ani to, že by sa deti nalievali glukózou, ani to nie je podľa mňa úplná pravda (v KE sa to teda nerobí), na hodnoty Bi to nemá nejaký výrazný efekt (pokiaľ sú hodnoty fakt vysoké, pristupuje sa k infúznej terapii s glukózou a iné...).
Ak by pacienti nedôverovali sestrám, potom sme tu zbytočné, "pacient,pomôž si sám"....Naozaj ma mrzí takáto kritika sestier, ich práce, je to smutné, fakt.
Danulka, na tvojom mieste by som sa obrátila na laktačnú poradkyňu, teda, ak ju tam na odd. majú, raz ukázať je viac, ako dvakrát počuť a s otázkami a obavami ohľadne bilirubínu a žltačky ti určite pomôžu lekári novorodeneckého oddelenia. Hodnota 240 nie je tragédia, držím palce, aby ste čo najskôr šli domov, len počítaj s tým, že žltačka nezmizne ako mávnutím čarovného prútika, môže pretrvávať nejaký ten týždeň aj po prepustení domov.
A ešte ku kojeniu, písala si, že pije okolo 50 tky, čo je podľa mňa fajn na 4-5 dňové bábo.
Pokiaľ máš dostatok mliečka a budeš kojiť jedno kojenie z oboch prsníkov, potom bábo bude piť iba predné mliečko, ktoré detičky pijú hlavne od smädu, ale až to zadné mliečko je bohaté na tuky, ktoré tvoje bábo taktiež potrebuje a ku ktorému sa nedostane. Ovšem na druhej strane, pokiaľ bude piť iba predné mliečko, zrejme sa aj častejšie bude budiť, pretože predné mliečko nezasýti dostatočne.
Toľko môj názor, asi som sa rozpísala, ale nedalo mi niečo nenapísať. Ak som tým niekoho urazila, mrzí ma to.
Neverím, že všetke mamičky majú iba negatívne skúsenosti so sestričkami z novorod. oddelení, hádam sa nájdu aj také, ktoré im majú za čo ďakovať 🙂 .

latvia
12. apr 2010

myslim ze annag je sestra

latvia
12. apr 2010

a suhlasim s tebou, nie vsetky sestry su nanic, ja som mala so sestrami na novorodeneckom len pozitivne skusenosti, vela z nich boli laktacne poradkyne..

latvia
12. apr 2010

ale annag urcite nemyslela tie slova zle, v kazdej nemocnici sa urcite najde nejaka stvora, ktora ma este zastarale nazory.....zial, nie kazdy sa celozivotne vzdelava vo svojom obore...

luciaanna
12. apr 2010

Ahoj latvia, som rada, že aspoň niekto má pozit skúsenosti... Ktorá sestra by ale napísala "nikdy never sestrám..." ?

annag
12. apr 2010

luciaanna, som laktačná poradkyňa a nechcela som aby to vyznelo ako kritika voči všetkým sestrám, určite sa nájdu i dobré sestry, ktoré dobre pomôžu. Bohužiaľ, oveľa viac je sestier, ktoré síce v dobrom pomáhajú, ale nesprávne. Nesprávne pomáhali i danulke, pretože ako isto vieš,napr. klobúčiky v BFHI nemocniciach sa vôbec používať nesmú. Ona síce určite v BFHI nemocnici nebola, no sestra, ktorú problematika skutočne i zaujíma, by ich mamičke neponúkala. Ich zákaz nie je len tak. Správne prisatie je to najdôležitejšie, čo mamička potrebuje po pôrode dosiahnuť. Naopak, sestry ju zneistili vyhlásením, že má hrubé bradavky, že nie sú dosť dobré pre jej dieťa. Prečo ich vôbec skúšali ak išlo všetko dobre? Asi sa im to až tak dobre nejavilo, nejaví sa to dobre ani danulke, sama spomína, že mu dlhšie trvá kým sa chytí, asi chceli pomôcť , ale nesprávne a taká pomoc narobí viac škody než osohu. Dieťa, ktoré sa čo i len na pár sekúnd stretne s umelou náhradou bradavky, sa môže začať slabo prisávať. Opakujem, správne prisatie je kľúč k úspešnému dojčeniu. S dojčením tu bol problém, ktorý vyústil do nadmerne zvýšenej hladiny bilirubínu. Bábo sa ideálne neprisáva, bábetko sa prikladá cielene k prsníku a nemalo by naslepo chytať bradavku a čakať, kým si ju správne chytí....

Nemocnice v regióne okolo Žiliny sú na tom bohužiaľ katastrofálne, preto ten môj ostrý tón, som z nich jednoducho nešťastná 😔 . Podávanie cumľov, fľašiek v slovenských nemocniciach je stále bežná smutná prax, je to tak i v BFHI nemocniciach. Nepodávať ich je naše zbožné prianie, ktoré je od reality stále vzdialené. Nechcela som Ťa uraziť, ani Vaše oddelenie. Som rada, ak tak je aspoň vo Vašej nemocnici., mohla by si uviesť v ktorej, bola by to fajn informácia pre mamičky. 😉 V nemocniciach je často bežné, že bábetku namiesto dojčenia dajú fľašu s niečím - s glukózou, UM - len preto, lebo v danej chvíli je to pre ne jednoduchšie , lebo sa práve očkuje a potrebujú, aby stíchlo, či preto,lebo ich je na oddelení málo a nemajú čas bábo v danej chvíli zaniesť mamičke.... Na Slovensku nie je nemocnica, ktorá BFHI šatndardy dodržiava do bodky - od samoprisatia počnúc.

Budenie - ani ja nie som samozrejme za pravidelné dojčenie ako na klavír 😅, ale spomínala som to v druhom príspevku - ak je bábo od mamičky odlúčené, tak sa budí jednoznačne menej často než keď je s ňou priamo na izbe. Ak by za ním častejšie zašla, možno by stačilo len prihovoriť sa mu, pohladkať aby ju zacítil a už by bol hore - v tomto kontexte som to myslela. 60 ml materského mliečka sa strávi v priebehu cca hodiny. Normálne by bolo, ak by sa bábo prihlásilo papať skôr. Konieckoncov - isto to vieš, že deti na roomingu, ktoré pijú veľa mliečka, lebo sa správne prisávajú, dojčia, sa hlásia na papanie častejšie. To, že niekedy vypije 50ml neznamená, že tak pije zakaždým, o tom, či má alebo nemá druhý prsník bábo dostať, o tom rozhoduje ono samé.Ak vypije 50ml, ako vieme, že nepotrebuje vypiť povedzme 60ml? Ak je bábo na prsníku hodinu, no robí väčšinu času len sacie pohyby naprázdno lebo tok mliečka je slabý, zaspáva, bude hladné a nebude prijímať žiadne mliečko - ani predné, ani zadné. Hladina bilirubínu bude stúpať. Začne byť spavé, bude sa hlásiť na papanie menej často, skončí pod lampou. Ak sa bábo dobre zasýti, bude kakať , bude sa hlásiť na papanie často , hladina bilirubínu bude stúpať len mierne.

Prečítaj si prosím odkazy, ktoré som dávala v predchádzajúcich príspevkoch na žltačku od RNDr. Čiernej. Môžeš s ňou skonzultovať, či skutočne nemá úprava dojčenia a následne zvýšený prísun materského mliečka vplyv na hladinu bilirubínu, či sa dá vyhnúť správnym dojčením vyhnúť v takomto prípade fototerapii či iným postupom. Je to možno trošku iný, ale súčasný svetový pohľad na novorodeneckú žltačku ako je zaužívaný


tu je zoznam literatúry, ktorý sa danej problematike venuje:
A. S. (1992): Hyperbilirubinemia: A cause for concern? Can Fam Physician, 38: 12, 14, 16, 21-23.
Kemper K, Forsyth B, McCarthy P. (1989): Jaundice, terminating breastfeeding and the vulnerable child. Pediatrics, 84:773-8.
Newman T. B., Maisels, M. J. (1990): Does hyperbilirubinemia damage the brain of healthy full term babies? Clinics in Perinatology. 17:331-57.
Newman, J., Pitman, T. (2004): Dr. Jack Newman´s Guide to Breastfeeding. HarperCollins Canada, 344 strán, ISBN 0-00-639445-0.
Newman, T. B., Maisels, M. J. (1992): Evaluation and Treatment of Jaundice in the Term Newborn: A Kinder, Gentler Approach. Pediatrics 89:809-818
Sedlak T. W., Snyder S. H. (2004): Bilirubin benefits: Cellular protection by a biliverdin reductase antioxidant cycle. Pediatrics 113:1776-82.
Trolle D: Discussion on the advisability of performing exchange transfusion in neonatal jaundice of unknown aetiology. Acta Paediatr 1961; 50:393-398.
Watchko, J. F. (2005): Vigintiphobia Revisited. Pediatrics 115:1747-1753.
855
BjureJ, Liden G, Reinand Ti, V'estby A.
A follow-up study of hyperbilirubinacmia
in f'ull-term infanits without iso-immuniizationi.
Acta Paediatr 1961 ;50:437-43.
5. Browni AK, McDoniagh AF. Phototherapy
for neonatal hyperbilirubinaemia: cflicacy,
mechaniism anid toxicity. Adv Pediatr
1980;27:341-89.
6. Nlores A, Fargasova I, Minarikova E.
'F'he relationi of hyperbilirubinaemia in
newhornis without iso-immunizationi to
kernicterus. Acta Paediair 1959;48:590-602.

annag
12. apr 2010

a za ten expresívny výrok sa ospravedlňujem 😔 , hoci moja osobná skúsenosť bola tiež taká - napriek sľubom, že sa tak nestane, stalo sa 😔.

luciaanna
12. apr 2010

Ahoj Annag. Ako reagovať na takú siahodlhú odpoveď? Nereagovala som na tvoje rady ohľadne dojčenia (správne som tušila, že si laktačná p.), ale z tvojich rád som vycítila negatívny postoj voči sestrám a ich práci... A to mi nedalo. Nielen za seba, ale aj za ostatné sestry novorod. oddelení, ktoré sa doslovne "namakajú" a natrápia, len aby mamičkám pomohli a poradili.
Každá jedna má nabehané v nohách kilometre a kilometre, chrbáty máme boľavé z toho, ako sa skláňame pri mamičkách počas dojčenia a trápime sa spolu s nimi, ale aj tešíme z každého úspechu.
Ale nebudem sa tu rozpisovať o náplni našej práce, ani písať chválospevy na našu prácu, ostáva mi iba dúfať, že je veľa mamičiek, ktorým sme pomohli a ktoré nám verili, že im vieme pomôcť, za čo im ďakujem.
Aj keď uznávam, že ani my nie sme dokonalé, že máme "svoje dni", že mnohokrát nestíhame, alebo že sú medzi nami aj také sestry, s ktorých pracovnými postupmi sa nestotožňujem. (vopred sa ospravedlňujem, ak som niekoho urazila)...
Hrozne veľa mamičiek sa riadi tvojimi radami( čo je úžasné ), avšak ak napíšeš niečo ako "nikdy neverte sestrám", alebo " chodte si po dieťatko, pretože oni vám ho nedonesú", tak si myslím, že mnohé maminy sa tým aj riadiť budú, počúvnu ťa a vopred si vytvoria obraz o novorodeneckých oddeleniach, nie práve lichotivý, čo by mňa osobne dosť mrzelo...(budú si myslieť, že takto to funguje všade)
Držím palce a prajem, aby tvoje rady pomohli mnohým maminám, veď nám ide o to isté, a to je hlavné.
P.S. : Ohľadne Bi a novoroden. ikteru. Nemyslím si, že iba úspešné dojčenie je spôsob, ako liečiť ikterus, aj keď správne dojčenie je základ. Fototerapia má svoj význam, v našej nemocnici sa postupuje podľa tabuliek a pásiem, nežiaria sa deti, ktoré sa žiariť nemusia. Detičky sa spod "svetla" nosia maminám na dojčenie na "požiadanie", dohliada sa na deti, ktoré sú spavšie, aby pauzy medzi kojeniami neboli dlhé, máme prehľad, ktoré dieťa si ako pije, ako sa prisáva, vieme o tom, ak má mamina s dojčením problém, pomáhame, ako vieme.
Mne osobne nerobilo problém odniesť dieťatko na dojčenie v ktorúkoľvek nočnú hodinu( a určite nie len mne).
Tak iba v skratke, toto sú debaty na dlho, strááášne veľa by sa o tom dalo písať, ale to už je iná téma 🙂

celine
12. apr 2010

luciaanna- ja mam velmi dobru skusenost so sestrickami na novorodeneckom -boli mile, ustretove, ochotne kedykolvek pomoct-ci ked plakalo dietatko alebo sa mi velmi naliali prsia-samy mi ich masirovali aj o polnoci. myslim, ze kazda mamicka si vytvori svoj nazor na zaklade vlastnych skusenosti a vsetci vieme, ze nemozeme hadzat vsetky sestry do jedneho "mecha"-aj ony su len ludia so svojimi problemami-presne ako si napisala. Ja vasu pracu obdivujem a uznavam a neboj, takych ako ja je viac. Na druhej strane velmi dakujem aj annag-vdaka jej radam tu na koniku som predisla zapalu prsnika . Je uzasna ako radi maminam.

luciaanna
12. apr 2010

Celine, ďakujem. 😉

annag
12. apr 2010

luciaanna , naozaj som nechcela sestry uraziť , sú ľudské i milé, musia byť do veľkej miery psychológom, tiež ich prácu obdivujem i zodpovednosť, akú majú. Je to podľa mňa nevďačné povolanie v tom, že mamičky sú po pôrode precitlivené,často reagujú neprimerane až hystericky , však ?😅 . Moje slová boli myslené inak ako vyzneli - ony tú trošku povedzme glukózy fakt dajú často s najlepším úmyslom:

Napr. mne sa stalo, že mi bábo vzala na vyšetrenie jedna sestrička, druhá ho po nejakom čase doniesla so slovami - "Dala som mu trošku glukózy pri vyšetrení, bolo uplakané. ". Viem, že to bolo v dobrom, no bola to veľká chyba, ktorú som si naplno uvedomovala, lebo som v obraze -okamžite som to cítila na jeho prisávaní , už pusinku tak dobre neotvorilo. Ďalšia sestrička jednej mamičke opäť v dobrom tesne pred odchodom z pôrodnice nakŕmila bábo z fľaše tak, aby lekárka nevidela a sprisahanecky mamičke povedala " Bude Vám dlhšie spinkať, kým prídete domov". Viackrát som sa stretla s tým, že sa mamička pochválila, ako jej sestrička opäť v dobrom pomáhala aby bilirubín klesol a mohla ísť domov : potajme, nech lekár nevidí , bábetku dávala fľašu s mliekom. Alebo ak potrebovali dosiahnuť správny váhový prírastok.... Chápem, že ak má sestrička okúpať niekoľko detí a viaceré sa naraz rozplačú, tak sa v dobrom snaží deti utíšiť napr. aj fľašou, tak to robila predsa desiatky rokov a jedna fľaša predsa uškodiť nemôže .... Svojím výrokom som len chcela upozorniť, že sestričky i v dobrom môžu nechtiac dojčeniu uškodiť. To, že i jedna fľaša uškodiť môže je fakt, ktorý sa veľmi podceňuje. Preto ten nešťastný výrok ... Je jasné, že ak je personálu menej než má byť, lebo situácia v zdravotníctve je známa, tak sestrička bábo mamičke nedonesie nie preto, že je lenivá, ale preto, že nestíha. Možno je akurát pri inej mamičke a radí jej s dojčením ...

Pri prvej dcérke mi jeden celý deň pomáhala ľudsky úžasná sestrička, fakt sa nesmierne snažila, skúšala všetko, strávila pri mne dlhý čas, videla, ako mi na dojčení záleží, veľmi chcela, aby sa dcérka prisala, mala som tiež naliate prsia. Bohužiaľ, s odstupom času som zistila, že všetko, komplet všetko mi radila nesprávne.

celine - naliate prsia súvisia s nahromadením telovej tekutiny, ktorá tlačí na mliekovody - tiež sú dôsledok toho, že predtým vznikla séria chýb pri dojčení - nebolo dojčené na požiadanie, resp., dojčenie dovtedy nebolo efektívne, bábo sa neprisávao tak dobre ako by sa mohlo - ťažko povedať..... Neviem, ako to prebiehalo u Teba, ale sestričky tiež naliatie ešte stále riešia nesprávne, snažia sa do nemoty mliečko odsávať , používajú silný podtlak odsávačiek, silný tlak rúk aby mliečko dostali von. Ak sa bradavka vtedy stratí, dvorec opuchne, skúšajú klobúčiky. Dokonca dávajú mamičke oxytocín, aby sa mliečko ľahšie spúšťalo. Robia to v dobrom, ale situáciu nevedomky ešte viac zhoršujú - v takom prípade stačí masáž dvorca okolo bázy bradavky, aby sa opuch dvorca stratil, dvorec zmäkčil, bradavka vystúpila, telová tekutina presunula aspoň čiastočne správnym smerom ku pazuchám. Ak sa tesne pred každým pokusom o dojčenie taká RPS masáž neurobí, mliečko nemôže vonku vytekať, lebo tekutina tlačí na mliekovody, bábo sa neprisaje, resp. ak sa aj prisaje, mliečko mu tiecť prakticky nebude. Ak sa použije odsávačka, podtlak opuch prsníka ešte viac zväčší. To isté urobí oxytocín, zadržiava vodu. Pomôžu vtedy teda dve veci - masáž dvorca pred každým prisatím a a obyčajný kapustný list, ktorý opuch zmenší. Ale naliatie našťastie prejde i bez akýkoľvek zásahov .

Dojčenie sa začína po pôrode, ak sa správne začne, šanca, že bude správne pokračovať je vysoká. Že sa tak nedeje je fakt, inak by sme nemali ako laktačné toľko práce, tie tisíce mamičiek, ktorým som radila, mali práve nesprávny začiatok. Na prstoch ruky by som mohla spočítať mamičky, ktoré si bábo prikladajú správne pri prvom stretnutí či pri prvom videu, ktoré mi pošlú. Zažili síce ľudský prístup, no nenaučili sa bábo správne dojčiť . Nie každé bábo sa naučí prisávať už v pôrodnici, nie každej mamičke sa rozvinie naplno laktácia. No máloktorá odchádza z pôrodnice so správnym spôsobom dokrmovania bábetka. ale fakt už dosť, je to iná téma 😅

luciaanna, k žltačke, ozaj si prosím prečítaj tie články RNDr . Čiernej, resp. jej napíš, môžete na tú tému diskutovať, možno názor ešte zmeníš 🙂

luciaanna
13. apr 2010

O.K. annag, nechajme to, táto diskusia by mohla trvať nekonečne dlho 🙂 , uznávam, že v mnohom máš pravdu, ale na niektoré veci názor nezmením. A na ten ikterus sa mrknem 😉 .

czechzuzanaba
12. dec 2011

@annag Ahoj Annag.
V pondeli se mi narodila dcerka a ma zloutenku. Uz v pupecnikove krvi nasli zvysene hodnoty. Vysplhalo se to na 295, takze sla pod lampu. To trochu pomohlo a kleslo to, no potom nasledovalo 24 hodin bez foto, a zase to stouplo. Tak mi dali do postylky takovou svitici podlozku, na to sem ji davala dva dni a dnes vysledky - zase to stouplo. Po tomto vsem dnes vysledek 280. No a celou tu dobu ji krasne kojim, vcera, to je 6 dni po porodu uz byla na porodni vaze, a vsichni chvali, jak krasne pribira. Vazi ji pred a po kojeni, aby videli, kolik pije a pije hodne. Ted sla teda znovu pod lampu s tim, ze do zitrka rana si mam odstrikavat mleko a to se bude pasterizovat a budu ji ho davat strikackou.
Cetla jsem si ty linky, co jsi tu davala, ale u nas to proste nefunguje. Kojime se krasne, no zloutenka se zvysuje ☹ Jsem zvedava zitra, jaky bude vysledek.