Zvýšený Bilirubín z kojenia. Ako to riešiť?

bellablonde
24. júl 2008

ahojte mamulky, nas petko ma od narodenia zvyseny bilirubin. Este v porodnici bol pod lampou, doma ho co najviac na slniecko/denne svetlo davame, lieky sme na to nebrali ziadne. Dnes sme boli u doktorky, z krvi mu opat zistili vyssie hladiny, zajtra absolvujeme sono bruska + budeme vediet dalsie vysledky, atd...

otazka: dr. vyslovila hypotezu, ze to moze byt aj z materskeho mlieka (syncek je plne kojeny) a mam skusit prevarat mlieko pri 60 stupnoch 15 minut a tak mu to davat. stretli ste sa uz s niecim takym? a ako ste to riesili?
dakujem za odpovede

renatam
14. dec 2008

Ano,može sa jednať o žltačku u materskéhomlieka. Ak je to z toho , po 24 hodpodávaní prevareného MM žltačka ustúpi a sa nevráti. Ale mliečko si odstreikaj, daj do f+aše, a do hrnčeka s vodou a odstav až po zovetí / bublinky v mlieku/.

sirinka
14. dec 2008

renatam a tym prevarenim MM sa zmeni co? to by ma celkom zaujimalo... 😖

peta28
16. dec 2008

Moja dcerka ma uz 16 mesiacov, ale ked bola malinka tak sme sa presne s tymto natrapili. Ja som mala krvnu skupinu 0 a ona B. Najhorsia kombinacia je ked matka ma inu skrvnu skupinu a navyse 0. Musela som rovnako 15 minut prevarat mlieko, ale nic nam to nepomohlo, nakoniec nas hospitalitovali., kedze sme mali dlhodobo zvyseny bilirubin nad 200. Mala boal spava, nechcela tahat mliecko, bola slabunka, z 3,5 kg ktore mala pri narodeni schudla na 2,4. Nakoniec sme to vsetko zvladli a dnes jej z nej zdrave sikovne dievcatko, a niekedy mi pri jej huncuctve napadne ze ci ju pod tou lampou neoziarili trosku moc, lebo energie ma za 3 deti 😀

amarelka
16. dec 2008

sirinka, prevarením sa poruší bielkovina v mm, ktorá na seba viaže bilir., ale tiež som taká múdra, len preto, že aj my sme mali dlhšie žltačku a tiež som mala prevárať 😎 no po dvoch dnoch dnoch som už radšej pokračovala v kojení ...

simona55
16. dec 2008

ahojte aj moj mali mal zvyseny bili rubin vysieho stupna pri narodeni mali to aj moje ostatne deti ale tento mal vazne bol pod lampou tyzden a este stale mal nad 220 bili to som myslela ze my uz mlieko odide od nervosky potom mu nasadili tretiu infusku a na celi den lampu as potom sa to pustilo na 120 zrazu neviem preco cakaju na to aby to islo tak hore ja neviem to sa neda skor liecit ? uz my skusali prevarit mlieko v nemocke ale nic to som mala stastie ze ho mozem kojit ja ozaj je dolezite vela kojit casto to pomaha aby ta vaha neklesala unas nebol problem moj priberal ale teras je ok idemu na siesty mesiac .

sirinka
16. dec 2008

amarelka bilirubin sa tusim viaze konkretne na albumin a nemyslim, ze tento sa prevarenim mlieka nejako z detskeho organizmu dostane prec. v skutocnosti neexistuju studie, ze prevarenie mm ma pozitivny vplyv na zvladnutie novorodeneckej zltacky.

podla dr. newmana u dojcenych deti hladina bilirubinu preto klesa pomalsie alebo vobec, pretoze tieto deti vacsinou nie su spravne dojcene, to znamena, ze dostavaju iba min. mnozstvo mlieka - tekutin a tym padom je horsie vylucivanie bilirubinu z tela. pri com deti, ktore dostanu mlieko z flasky dostanu toho do tela viac a tak aj vylucovanie je rychlejsie...
okrem toho dojcenie je prirodzene, takze aj veci s nim suvisiace su prirodzene, 99% deti ma po narodeni bilirubin zvyseny...
ja by som neprestala dojcit pri ziadnych hodnotach bilirubinu, nech mi nikto netvrdi, ze nejake UM je pre moje dieta lepsie ako moje MM...

borkax
13. feb 2009

ahojte
chcela by som ozivit tuto temu. nasa mala bola z nemocnice prepustena s bilirubinom 202, potom sa nam zdala zlta /nasej lekarke nie/, tak sme isli na pohotovost a namerali jej 347 ! boli sme 4 dni v nemocnici, pod lampou, prepustali nas s hodnotou okolo 180, po par dnoch to bolo okolo 160. v nemocnici povedali, ze chybalo malo a menili by malej krv. pricinou takejto zltacky moze byt bud materske mlieko alebo rozdielne skupiny - moja krvna skupina 0 vlastne tvorila protilatky proti dcerinej B, no a MM zltacku v oboch pripadoch zhorsuje, no odporuca sa kojit. doteraz sme dokrmovali nutrilonom, teraz cisto kojim a mala sa mi zda zase zlta. v pondelok mame ist kvoli tomu k lekarke a ja uz som teraz dost nervozna. je tu niekto kto mal podobne hodnoty a ako je na tom vase dietatko? nas strasia, ze taketo deti mozu mat nasledky, a mam z toho strach. dakujem

bambusko
13. feb 2009

borka, neboj, nasa alica mala 30 hodin po narodeni bilirubin 328, max. bilirubin 428!!! 3. den po porode. cim starsie je dieta, tym sa tie hodnoty posudzuju volnejsie. chodili sme do 3 rokov na kontroly na neurologiu. je ok, sikovna, zdrava, sama sa naucila od starsej dcery citat, pisat, pocitat, teraz zacina hru na falutu, krasne maluje, chodi na vytvarnu aj tancenu do zusky, tesi sa do skoly 😅 tiez mame inkompatibilitu v ab0 systeme, ja mam 0, ona a

borkax
13. feb 2009

bambusko: vdaka, povzbudzujce. mam trochu stres, ci s nou neist na pohotovost, ale pockam do zajtra. zacala byt zase spava a zozltla.... este raz vdaka a vela zdravicka🙂

bambusko
13. feb 2009

borka, daj si riboflavin 😉

falutu=flautu 😀

borkax
13. feb 2009

a nie je to na predpis?

bambusko
13. feb 2009

nie, to je vitamin b2, mne to poradili uz v nemocke, 1tbl. denne, je od toho mlieko potom zlte, tak sa nezlakni 😉

borkax
13. feb 2009

cize to mam jest ja? mam totiz pocit ze malej to davali pri fototerapii

bambusko
13. feb 2009

hej ty, prechadza to malej cez mm. moze byt, ze jej to davali, aj aktivne uhlie sa dava a mikrokrystalicka celuloza

borkax
13. feb 2009

vdaka.

susik77
13. feb 2009

Ahojte, tak aj my sme to mali-ja mam 0+, manzel B+, mala ma tiez B+ a mala zltacku, absolv. fototerapiu. Neviete, ci sa da nieco robit v tomto pripade uz pred porodom?nejaka prevencia?

borkax
13. feb 2009

ahoj susik, pokial viem, tak nie, nam to ale zanedbali v porodnici, povedali mi teraz akurat, ze mam pocitat s tym, ze aj dalsie dieta moze mat taky isty problem, tak mam byt ostrazita. a kolko ste mali hodnotu?

susik77
13. feb 2009

ja neviem, bolo to divne. jej kazdy den merali, 2 dni mi hovorili, ze je to dobre a treti, ze sa jej to zcvysilo dost a musi byt pod svetlo, svietili ju asi 4 dni. bola spava, potom aj po navrate domov sme mali probl. s kojenim, lebo zaspavala.

borkax
13. feb 2009

a mali ste potom nejake problemy? boli ste na vysetreni u neurologa atd?

susik77
13. feb 2009

nie, po tej fototerapii jej to pekne kleslo, este sme tam, boli 2 dni naviac aby som sa rozkojila a odchadzali sme z porodnice ked som naplno kojila. Ale skoro kazdu hodinu:(

borkax
13. feb 2009

tak v tvojom pripade urcite neslo o velmi vysoku hodnotu. to mate stastie.

sirinka
13. feb 2009

borkax http://www.mamaaja.sk/index.cfm?module=ActiveWe... http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/800/zlt...
vo vasom pripade uz trva ta zltacka vcelku dlho, ja by som na tvojom mieste asi trvala na podrobnejsom vysetreni babatka, lebo to moze sposobovat aj napr. nepriechodnost zlcovych ciest a pod...

petra295
13. feb 2009

Taky přidám svůj příběh, mám malou dcerku, které je 4.měsíce, po porodu nás pustily domů, doma se mi malá zdála žlutá a také i dalším lidem, tak jsem si zašla k doktorce a vzdělila ji, že malá je nějak moc žlutá i bělmo není to co by mělo by být, tak ji vzaly odběr a zjistilo se, že má zvýšené hodnoty bilirubinu 200, tak nás hned poslala do nemocnice, tam nám znovu odebrali krev a hodnoty opět vysoké, přes dvěstě, samozřejmě naše hodnoty a vaše hodnoty se nedají srovnat, ale snažili se provést test, než budou hledat jinou příčinu, mé mléko pasterizovali, a pak ho podávali pasterizované po 3 dny, po tomto testě znovu odebrali krev hodnoty klesky na 160, výsledek, vše bylo příčinou mm, takže jesltliže u vás prováděli tento test a hodnoty šly dolů, tak si myslím, že není třeba se obáva, ono to půjde postupně dolů, ne třeba hned, může se to klidně držet i do šestého měsíce, jen je to třeba hlídat. Mi to hlídaly tak, že jsme dojížděly do nemocnice, kde nám to měřili pistolí(odborný náźev neznám/, ale bylo to pořád lepší než ji odebírat krev každý týden.

simona161
13. feb 2009

ahojte, ak to niekoho ukludni - ja som sa narodila s krvnou skupinou 0+, moja mama je B- a mala som velmi silnu zltacku, takze mne krv menili, absolvovala som vymennu transfuziu, pobudla som si v nemocnici dlhsie, ale ziadne nasledky nepocitujem, mam uz 31 rokov a myslim, ze som absolutne normalny dospely jedinec 😉 a ked tu vymenu krvi zvladli pred 31 rokmi, tak dnes to zvladnu urcite ...
a inak, ja mam syna, ktory po manzelovi zdedil krvnu skupinu B+ a kedze ja mam 0+, tak sa tiez nevyhol zltacke, nastastie sme to spozorovali vcas a este v porodnici stravil par dni pod lampou 😉 niekolkokrat mu brali krv kvoli kontrole, ale zda sa, ze je vsetko OK ... ja ale nekojim, takze vztah bilirubinu a materskeho mlieka nepoznam

bambusko
13. feb 2009

susik, pri dalsom dietati, ak ma rovnaku krvnu skupinu byva zltacka vyssia. mna v tretom tehu kvoli tomu sledovali - sono vnutornych organov maleho, vysetrenia protilatok z krvi. a este sa robia opatrenia pri podozreni pri porode - nemal by sa podavat oxytocin, pupocnik sa prestrihne co najskor a vysetruje sa bilirubin z pupocnikobej krvi. ale ak ste mali len fototerapiu, nebolo to az take, zle. u nas hned prve dieta muselo ist aj na liecbu infuziami. nastastie maly ma inu krvnu skupinu ako dievcata, takze vsetko ok.

hlavne treba v porodnici sledovat dieta, bezne nastupi zltacka 3. den po narodeni, ak je to skor, vtedy je to vazne. nasa alica bola oranzova do 24hod., est esom presviedcala sestricku, ze je velmi zlta a ona, ze vsetky deti su a potom jej urobili odber az po 30 hod. a uz kmitali 😔

a este je velky rozdiel medzi zltackou z nezhody rh faktorov a zltacky v systeme ab0. rh faktory sa mozu prejavit uz v tehu, po porode sa picha preventivne injekcia

simona161
13. feb 2009

bambusko, takze myslis, ze pri druhom tehotenstve mam varovat vopred? lebo mne pri malom tiez neverili, ze je zlty, a potom mrkli, ze som 0+ a on B+, tak mu zobrali krv a uz to bolo ...

simona161
13. feb 2009

aha, pozeram, ze sme rovnaky pripad ako susik77 ...

bambusko
13. feb 2009

simona, tak tak 🙂 myslim, ze nic vazne ti nehrozi. ale ostrazita treba byt, hlavne mama si viac vsimne ako sestra, co obzera x deti

simona161
13. feb 2009

o mna nejde 😉 ale na dalsiu moju ratolest budem pozerat este podrobnejsie 😀 a budem si este viac stat za svojim 😉