Antibiotiká - ako odhadnúť, kedy áno a kedy nie?

peta1510
14. aug 2008

Zaujimal by ma vas nazor na predpisovanie antibiotik.Vsade sa hovori,ako sa nimi nema plytvat a zbytocne ich nepredpisovat,ale ako moze clovek vediet,ked ich lekar predpise vlastnemu dietatu,ci ich skutocne predpisal opodstatnene?Viete to vy same odhadnut,alebo jednoducho verite lekarovi?

annalena
20. nov 2009

ahoj rejocka. byt 4x na atb nieje nic hrozne, ak to bolo opodstatnene. mas uplnu pravdu, radsej dat atb ako cakat, kym sa prejavi nieco horsie, nejake komplikacie. a urcite nedaj na nejake zname, to musi posudit pediater, ci atb ano alebo nie. urcite sa nedavaju na virozy ani na ziadne chripky a nadchy....ale ak je to bakterialny zapal pluc alebo angina, tak su plne opodstatnene. a tvoje deticky patria aj do tzv. rizikovejsej skupiny....u alergikov su castejsie ochorenia pluc a maju aj znizenu imunitu, casto sa u nich aj z obycajnej chripky moze vyvinut zapal pluc. takze urcite netreba doma experimentovat a cakat do neviemkedy....a pri druhom synovi, ak ma nabeh na febrilne krce, urcite by si mala mat doma vzdy po ruke nejaky ten panadol alebo paralen (ucinna latka paracetamol) a pri stupajucej teplote alebo triaske ho preventivne nasadit. a co sa tyka toho pristroja, ak som spravne pochopila o com to tu baby pisali, je to pristroj na meranie CRP v krvi, (CRP je zapalovy protein).....ale POZOR, to tiez nieje vzdy take jednoznacne, pretoze CRP moze byt zvysene aj v inych pripadoch a pri inych ochoreniach, kde urcite liecba antibiotikami nieje potrebna. Dobry pediater vie posudit celkovy stav pacienta, riadne ho vysetri klinicky a uz na zaklade toho sa vie rozhodnut o tom, ci atb ano alebo nie....pristrojmi a krvnymi vysetreniami si iba potvrdi svoje domnienky. A nespolieha sa na nejaky pristroj....takze ak tvoja dr ten pristroj nema, to neznamena, ze nevie spravne rozhodnut a posudit, ci dat nejakemu dietatku atb alebo nie...

rejocka
20. nov 2009

ahoj annalena,ďakujem ti,lebo už som si pripadala ako zlá matka,akokeby som im dobrovolne dávala atb,majú aj vybraté nosné mandle,mladší je aj zaočkovaný proti pneumokokom a starší-no od vtedy ako mal 2,5 r.febrilné krče tak sa teploty bojím,že je to do len do 5 rokov,ale že môže byť aj viac,tak mám vždy panadol a diazepan 2mg,mladší má aj spreje, a práveže mne sa zdá,že sú menej chorí-tak ma to vyviedlo z miery,že tak zalamovala rukami,že čo to dovolím,ona má 18ročné deti a jej deti brali dvoje atb,a sú otužilé,majú silnú imunitu.......áno atb,brali len na bakteriálne-priedušky,hrdlo,do nošteka-pamykon,viem na vírusy nezaberajú atb,len paralen,no fakt vďaka,lebo teraz je starší ten 4x chorý a má augmentin,tak som mala výčitky keď som mu ho dávala,ale aj škaredo kašle,mal teplotu,zachrípnutý,ako pri laryngitíde,najprv som dávala calcium,homeo9,cez víkend,ale v pondelok som už išla-nebol lepšie.páá 🙂

annalena
20. nov 2009

urcite niesi zla matka, a podla toho, ako pises, to beries velmi zodpovedne....a nedaj na nejake "tety", ktore maju vzdy plnu tasku mudrych rad, lebo ich deti neviemco....to ma vzdy hrozne vytaca 😠 ver svojej dr a tvojmu usudku, ty si mamina a poznas si svoje deti najlepsie....a ako vravim, u alergikov je to riziko komplikacii a tazkych plucnych ochoreni vzdy vyssie. naco mozno trosku viac treba davat pozor, ale to zase by tiez mala vediet tvoja dr, nedavat vsetky mozne druhy atb, ale obmedzit sa na 1-2 druhy, napr. len atb z penicilinovej rady (samozrejme aj podla druhu ochorenia a ako je to ktore atb pri tej chorobe ucinne) a nemenit atb skor ako po 3 dnoch (aby sa mohol plne rozvinut jeho ucinok), lebo az vtedy sa da povedat, ze neucinkuje... 😉

sue
21. nov 2009

...ach jaj...
To keď sa povie, že je choroba "prechodená" neznamená, že je to každá choroba ktorá nebola preliečená ATB... prechodená choroba znamená, že neprebehla liečba, ale pacient sa správal rovnako ako keď je zdravý - chodil von, lietal, neležal čo najviac v posteli.
ATB by som v žiadnom prípade nedávala neopodstatnene (bez CRP testu) a už vôbec nie preventívne. Keď si nasadíte ATB bezdôvodne tak riskujete, veľmi riskujete, že vtedy keď ich budete potrebovať, tak vám nezaberú... pretože si každým a každým nasadením ATB musíte dať vyššiu dávku resp. iné ATB - preto sa už pri deťoch škôlkaroch, ktorým boli pchané lieky takmer od narodenia stáva, že už v 1.triede ZŠ nezaberajú žiadne ATB....

Treba sa správať zodpovedne už pri zdravom dieťati - zdravo sa stravovať, byť čo najviac von v akomkoľvek počasí, nebabušiť príliš... a potom keď sa stane, že drobec ochorie, tak podorbne popísať dr.stav, pýtať sa na všetko, hovoriť o všetkom, aby pediater mal naozaj všetky informácie, ktoré potrebuje k správnemu stanoveniu diagnózy... a keď máte pochybnosti o ne/dávaní ATB alebo iných liekov, tak to treba prebrať s tým lekárom, ktorý sa o dieťa stará od narodenia... pretože on ho pozná + vidí aktuálny stav... my tu na internete nevidíme nič... takže naše rady sú prakticky zbytočné 😔

annalena
21. nov 2009

prosim vas hlavne neprecenujte to CRP testovanie....to moze byt zvysene aj z uplne inych pricin, nielen pri chorobach vyzadujucich antibiotika...zaklad je aby lekar zhodnotil stav pacienta, jeho tazkosti, klinicky ho vysetril a az potom nejake testy...a nielen CRP ale komplexne vysetrenie krvi (napr. krvneho obrazu, sedimentacie...)