Antibiotiká - ako odhadnúť, kedy áno a kedy nie?

peta1510
14. aug 2008

Zaujimal by ma vas nazor na predpisovanie antibiotik.Vsade sa hovori,ako sa nimi nema plytvat a zbytocne ich nepredpisovat,ale ako moze clovek vediet,ked ich lekar predpise vlastnemu dietatu,ci ich skutocne predpisal opodstatnene?Viete to vy same odhadnut,alebo jednoducho verite lekarovi?

mywiel
27. okt 2008

Didi myslim, ze je to dobra alternativa ale porad sa radsej s dokim, ved viez ze ja som za homeopatiu. 🙂

mywiel
27. okt 2008

Podla mna by sa to dalo a co mu je ze musi brat antibiotika? ☹

mywiel
27. okt 2008

Ked moj doktor predpisoval napr. homeopatiu pre malu proti kolikam, tak som ju mala brat ja a ona ju dostavala cez mliecko.

dididi30
27. okt 2008

myw, no boli sme na slovensku a on dostal virozu, no a vies ak to je u nas, hned antibiotka 😠 ale vies co, trocha mi to vadi, ale nech sa vylieci, ako to ma prechodit a potom mat ine nasledky 😒
no a som rozmyslala, ze davam mu ich od soboty, tak by som do stredy davala jemu a potom zacnem sebe, nech sa preliecime obaja, 🙂

no a homeo je fajn, len na sk im povedz o tom, tak ma niekde poslu 😠 a tu len paraleny na vsetko davaju 😖 no co uz mam robit, musime sa dat do poriadku 😒

inak to dostal so bratranca, ten kaslal o dusu a svagrina ho nechala tak 😠 som myslella,ze ma porazi, vobec jej nevadilo,ze thomasko je este malicky ☹

fifinna
27. okt 2008

dididi, uz ked si mu tie antibiotika nasadila, tak nech ich dobere on. Liecba mu nemusi zabrat. Pozri sa na pribalovy letak a urcite tam bude napisane, ze tehotne a kojacie zeny sa musia poradit s lekarom. Ja som tiez chcela brat sirup od kaslu, ktory bral môj syn a doktorka mi ho neodporucila. Jemu sa cez tvoje mlieko uz nedostane taka davka aku ma predpisanu. A myslim, ze to je aj nerealne, aby sa antibiotika brali cez materske mlieko. No ale niesom lekar. Radsej sa o tom porad s lekarom.

dididi30
27. okt 2008

fifi dik za radu 😉 a musime brat antibiotika 2 tyzden 😕

shela
27. okt 2008

dididi..to kvoli viroze vam nasadili ATB 😕 no prepac ale keby ze to spravia mojej dcerke tak neviem ...pokial nema v tele silny zapal tak sa ATB nedavaju..ved aj imunitny system sa s tym musi trosku popasovat...

dididi30
27. okt 2008

shela
no to na slovenku a na pohotovosti a na sk ti rovno atb na hodia...inak bol zahlieneny a vyskoku horucku mal.

dididi30
27. okt 2008

a co sa tyka imunity, som sa tesila,ze maly je zdravy, ale ten vyrus ho zmohol, taky este nebol, fakt..ale stvu ma tie atb, ale nechcem ich ani vysadit, tak aspon tyzden mu ich budem davat 😒

shela
27. okt 2008

dididi...ale ved to im musis nejako povedat...nasa mala tiez virozy a este ani raz nepouzila ATB ani spreje nic...akurat pri teplote ale to az ked ma v dupke 39 davame panadol-cipok alebo sirup...inac ked mala sopliky tak sme len odsavali...inac moja neterka ma totalne znicenu pecen prave kvoli nasim skvelym lekarom...na vsetko jej davali ATB a teraz ma imunitu asi taku ze ked je nejaky virus vonku mala ho chyti...a ATB uz nemozu podat kvoli tej peceni...musia cakat kym sa to da do poriadku co silne o tom pochybujem

dididi30
27. okt 2008

shela, ale ja o tom viem, ja som sa tym atb vyhybala, ale ked nic nepomahala a 2 dni mal neustupujuce horucky a soom v anglicku, takze atb nas urcite obide, len proste to bolo asi treba...
a to tych atb viem, ze to nieje nic dobre, hadam teraz nebudem stresovat,za jedny atb, nie? 😉 u nas to nebude urcite pravidlom za kazdu cenu atb...ja si ho dam do poriadku kojenim 😉

shela
27. okt 2008

dididi..jaj potom je to OK..ja ze zijes na SK a tam je take blbe pravidlo ze na vsetko ATB..ja tiez nezijem na SK ale vo Svedsku...ja len jednemu nechapem preco si nasi lekari neberu priklad z inych krajin ale nicia imunitu nasich deti...samozrejme ze teraz nehadzem vsetkych do jedneho vreca ale povacsine je to tak...aj u nas su dobri odbornici ale to clovek musi asi dlho hladat 😔

dididi30
27. okt 2008

shela
imunita je dobra vec, ale ked ma dieta rodicou alergikov, je velka sanca ,ze aj to dieta bude alergicke a bude casto potrebovat atb, kym na to mudr pride..
vies, niekedy je potrebne dat atb, lebo tu vsetko riesia paracetamolom, stve ma to, ale na druhej strane som rada, lebo od kedy sme tu vyse 3 rokov nepotrebovali sme atb, ani mala...ale zas si myslim, ze ten paracetamol nieje vzdy dobry, proste si chora 1, 2, 3 a viac krat, nedaju ti atb a prechodis to a opat si chora a sup astma je na svete 😠 si myslim,ze niejedy je dobre aj to atb, poriadne to vyliecit ako furt sa nadajat s niecim co je len na ukludnenie ci zastavenie horucky....co ak to dieta ma taku slabu imunituk,ze nieje schopne sa samo ubranit prosti bacilom? ja hovorim,ze v anglicku preziju silny jedinci, slovensko je skor tak antibiotikove a bude dlhooooootrvat, kym sa to ustali, lebo sak vies ked si bola na sk, prisla si k lekarovi, kuk ti hrdlo a popocuvala a uz si mala atb a tak sa stala slovac zavisla na atb
anglicke deti chodia od narodenia nezababusene a casto krat je vidiet deti bez ponoziek ci pancusiek(hole nohy neprhanam) ci zima ci leto...proste sa otuzuju
ja malemu nedavam capicu , ale uz mu zacnem davat, kedze je tak chladno, lebo clovek nikdy nevie, vsaaaak 😉

juj ale som sa rozpisala, sorry 😀 aj za chyby 😅

mywiel
27. okt 2008

Didi ja tiez neznasam ked chcu brat malu na ruky a ani si ich neumyju a prisli z vonka. 😠

fifinna
28. okt 2008

dididi, tie antibiotika treba vybrat cele, inak liecba nebude mat taky ucinok a mohla by sa jej choroba vratit. Uz ked ste ich nasadili, tak to dobojujte. Alebo ak ti doktor povedal inak, riad sa podla neho. A neboj, aj môj maly bral ako trojmesacny antibiotika. Ked ich treba, tak nic nenarobime. A ja si myslim, ze ich nemal predpisane zbytocne. Ked stale kaslal a sirup od kaslu nezaberal, co ine by mu pomohlo.

dididi30
28. okt 2008

fifina veru, predstav si,ze dnes vykasliava hlieny a ide mu sopolik, pekne mu to uvolnuje a haja cely den a noc, aspon nieje mrzuty 😵
tak to doberieme do konca
myw, inak s tou hygienou to netreba prehanat, ale pre upokojenie ja ju dodrzujem , ked ini nie....ja zas neznasam, ked hocikto chyti maleho za rucky a on potom do pusy.....ide ma porazit, najma z tych anglicanov 😠

dididi30
29. okt 2008

baby ja mam stale horucky a paralen uz ani nezabera, mam ich 3 den, len ma trapi ,ze maly berie atb a kd mne nasadia tak to bude hrozne, ved to sa moze aj predavkovat ☹
a co s tym paralenom? teraz som si dala 500ku, lebo mam vyse 38teplotu
inak podotykam, som v anglicku a mne nic ine ako paralen nedaju
podila som sa citim sa este horsie, ako keby to moje telo bojovalo a bojovalo.

sirinka, myslis,ze to probio je na...?

petka, co robit, ak tie probio nemam po ruke ako zhodit teplotu?

fifinna
29. okt 2008

dididi,urcite existuju antibiotika, ktore su vhodne pre dojciace matky a maleho nepredavkujes. Ked ti je tak zle mala by si ist k doktorovi , mozno ti predpise aj nieco ine. Alebo si pozri stranku www.boiron.sk, mozno tam najdes nejake vhodne homeopatikum. Ja ich berem vzdy ked som chora a pomôzu, dokonca raz mi nezabrali antibiotika a pomohli mi homeopatika. A to môzes aj ked dojcis. Ked budes chciet mam aj cislo na lekara homeopata, ak by si sa chcela poradit. A este paralen sa dava kazdych sest hodin, tak ho môzes konbinovat so sirupom od teploty, das si paralen, po troch hodinach sirup, potom po troch hod paralen a tak dookola.

annag
29. okt 2008

dididi, z liekov, čo užívaš Ty sa do mliečka dostane max. tak 5 -10% účinnej látky, ak veľa piješ, tak sa to ešte viac rozriedi a malému ide do mliečka minimum. To platí aj pre ATB. Čiže ak Ti ich nasadia, nič sa mu nestane, len treba veľa piť a malého veľa dojčiť, obaja potrebujete tekutiny. Pri teplote do 38.5 nemusíš paralen užívať, pri vyššej áno. Skús si dávať aj vlažnú sprchu a potom sa neutri, ale nechaj, nech voda na Tebe zaschne. To na teplotu zaberá. Účinok paralenu či ibuprofenu sa dostaví až po cca hodine, nemá zmysel teplotu skôr merať.
Paralen môžeš striedať aj v častejších intervaloch s ibuprofenom, potom sa jedna účinná látka príliš nekoncentruje . Ale ak máš bakteriálnu infekciu, tak sú možno tie ATB pre Teba nutné. SKoro všetky ATB na báze penicilínu nie sú prekážkou dojčenia.

dididi30
29. okt 2008

juj annag dakujem 😵

dididi30
29. okt 2008

a este mi neda, mozem sa sprchovat aj ked mam pocit,ze mam chytene priedusky? 😕

annag
29. okt 2008

dididi, ak je teplota vysoká a nedá sa Ti zraziť liekom, tak aj tak, ale priedušky to už je na ATB, to už nie je sranda, šup k doktorovi

peta1510
autor
29. okt 2008

Diddinka,probio nie su na teplotu.Inak su obsiahnute aj v jogurtoch "so zivou kulturou",u nas Activia a podob.

bubinko83
10. feb 2009

vedel by mi niekto poradit ake probiotika možem dat malemu ked uživame Ospamox? Začali sme hnačkovat 🙄

bubinko83
10. feb 2009

celkom sa mi pozdava ten Nutrolin B.Nemate snim skusenosti?

bubinko83
10. feb 2009

😢

bubinko83
11. feb 2009

baby to mi nikto nevie poradit?

fifinna
11. feb 2009

bubi, mne sa zda , ze ten nutrilon B sa dava ku vsetkym antibiotikam, ale v lekarni ti urcite poradia.

bubinko83
11. feb 2009

fifina ,diky už som kupila

rejocka
20. nov 2009

🙂 ahojte,chcela by som sa vás spýtať-mám taký problem,mam dvoch chlapcov-5 a 6r,a tato téma ma zaujala,či atb áno,alebo nie,no nie som za atb,ale na druhej strane keď to dieťa prechodí,tak sa to vráti ešte v horšej forme,do kedy čakáte?lebo ja idem k dr.keď vybehne teplota,to mi je signál,že tam niečo určite nieje v poriadku,kašeľ aj ja liečim sirupmi-stodal,alebo na zachrípnutie,calcium,alebo homeopatika homeogene9,ale nie vždy sa dá len takto.no a moji boli za tento rok 4x na atb a známa zalamovala rukami,že to nieje normálne,že to nemám dovoliť atb-a čo mám akože robiť?počkať kým to prejde na priedušky,plúca,mladší je alergik ako prekonal zap.plúc dvakrat po sebe,starší má nábeh na febrilné krče,tak ja doma neexperimentujem,vaše deti,v predškolskom veku bývajú ako často choré?moja dr.nemá ten prístroj,tak nechávam na ňu či uzná za vhodné atb nasadiť.vďaka