Antibiotiká - ako odhadnúť, kedy áno a kedy nie?

peta1510
14. aug 2008

Zaujimal by ma vas nazor na predpisovanie antibiotik.Vsade sa hovori,ako sa nimi nema plytvat a zbytocne ich nepredpisovat,ale ako moze clovek vediet,ked ich lekar predpise vlastnemu dietatu,ci ich skutocne predpisal opodstatnene?Viete to vy same odhadnut,alebo jednoducho verite lekarovi?

womenne
14. aug 2008

Ahojky ja to tiež niekedy riešim ale pokial nema dieta horučky alebo kašel nieje velmi silny davam len nejake odkašla a vitaminy,ak to neustupuje idem k lekarovi ale mojim to večšinou prejde do priedušiek ☹ v zime to bol horor dufam že tato zima bude lepšia 😉

peta1510
autor
14. aug 2008

Cau Womenne 😉
No prave,ze sa bojim,aby to potom nezliezlo na priedusky,len zas moj maly ich mal uz hadam patoro(lezali sme raz v nemocke a len v tom case mal troje ☹ )
Ake vitaminy moze take 9mesacne dieta?

erikasadek
14. aug 2008

antibiotika su len pri bakterialnej liecbe, pri viralnej su zbytocne.
9 mesacne len vitamin D alebo zelezo. ostatne je zbytocne vcetko maju babatka na 100% v kojeneckom mlieku

womenne
14. aug 2008

Velmi dobry je imonoglukan ale je pisany až od 3rokoch ale moji maly necela 2ked som im ich dala samozrejme polovičnu davku spytaj sa lekarky,dalej je dobry imunoregen,cebion kvapky tie už može bnajlepšie ti poradia v lekarni.a myslim že nam pomohlo očkovanoie pneumo 23 ked mali naposledy zapal priedušiek nemal až taky silny priebeh a behom 4dni bol preč uvidime cez zimu sa ale bojim 😖

ivka144
14. aug 2008

Nasa doktorka je aj homeopatka a pouziva aj take alternativne postupy. Ale sama povedala, ze ked treba ATB, tak ich da aj ona. Zatial sme mali len teploty so zapalenym hrdielkom trochu, zvacsene uzliny, sopliky... Nebrali sme ziadne ATB.
Ako som pochopila, tak ATB treba dat uz vtedy, ked je v tele bakterialny zapal a to sa da zistit z krvi - CRP (ako ma poucila Denisocka je to cereaktívny proteín), a tusim sa toto da aj z prsteka. A mas to na druhy den. Podla mna ak Ti chce dat mudra ATB a Ty si si nie ista, poziadaj ju o odber CRP a leuko a uvidite.

zuzka99
14. aug 2008

ja doverujem doktorke, nedáva ATB zbytočne, určite vie posudiť lepšie ako ja.

sirinka
14. aug 2008

jednoduche...takmer kazdy pediater uz ma pristroj na vysetrenie CRP C- reaktivny protein a podla toho sa da lahko urcit nuntost ATB liecby. vysetrenie trva par minut....

sonoga
14. aug 2008

pokial dieta kasle a ma aj sopliky treba si vsimat farbu soplikov. ked uz zacinaju chytat zelenu alebo zltu farbu, tak treba urobit vyter a ten urci, ktore ATB su dobre. pre male deti su vitaminy Cebion, mas bud cisty Vitamin C alebo multivitaminy. tiez netreba davat hned ATB pokial raz zakasle.
zuzka99, mozno by si neverila, ale je male percento lekarov, ktori davaju ATB na vsetko. je im jedno, ci treba alebo nie, proste daju.

peta1510
autor
14. aug 2008

Pocula som o tom vysetreni z prsteka a aj o tom pristroji,ale tu u nas ho nema ziadna,neviemo tom(a to by som vedela 🙂 )
A prave moja maly mal zapalene hrdielko,teplotu 37,4 a riadny kasel,a supli mu antibiotika.A berie ich od nedele a sice kasle menej casto,ale teda stale dost hrozny a naviac sa mu pustili tie sopliky.Preto mu chcem nejake vitaminy,na imunitu alebo nieco take,lebo tolke antibiotika,mi ho je luto,lenze zo mna uz musi mat doktorka nervy,lebo ja nacitam na nete a potom tam "mudrujem".Lenze vsetko kvoli zaujmu maleho!

womenne
14. aug 2008

to važne nema ved to je vovybaveni lekar.ordinacii alebo len naš sa tak stara?plati sa zato myslim že100.-a maš to do pol hodinky ani mne to ešte nerobili teda malym ale moji maly vždy priedušky takže museli mat antibiotia 😖

peta1510
autor
14. aug 2008

No nema,vobec o tom neviem!Viem,ze sa plati,ale to by mi bolo fuk.A ako presne sa vola to vysetrenie?Ze by som sa na to spytala...(len si neviem predstavit tu reakciu 😖 )Budem fakt za mudranu.

tamia
14. aug 2008

ja by som ešte dávala c vitamín, ten si telo nedokáže vytvárať. 9 mesačnému Cebion C kvapky, alebo multivitamínové. Ja osm malej dávala od narodenia na odporúčanie lekárky.

sonoga
14. aug 2008

peta, a ked berie ATB, tak urcite davaj probiotika. bud Nutrolin B, infants Dophillus alebo este lepsie BioGaia kvapky.
nasa lekarka tiez nema ziadny taky pristroj.

hubka
14. aug 2008

petka ahoj, ak chces posilnit imunitu maleho, je dobre davat aj probiotika....myslim, ze od 6 mes sa moze davat vo forme sirupu-Nutrolin B....ale porad sa s PED ak je vobec schpona...pozri tu:http://www.probiofix.sk/produkty/nutrolin-b-sirup/ 🙂

tamia
14. aug 2008

sonoga,
biogaia nezaberá s antibiotikami.... probiotiká treba zmeniť pri ATB.

peta1510
autor
14. aug 2008

CAu Hubka 😉
No ja mu teraz pri tych ATB davam BioGaiu.Tamia,preco myslis,ze nezabera? 😲 Bezne mu ju nedavam.

sonoga
14. aug 2008

vacsinou vsetky probiotika zaberaju pri uzivani pocas ATB liecby. a podla mojich skusenosti zaberaju.

tamia
15. aug 2008

sonoga,
moja gastroenterologička ma na to upozornila, aby som pri atb nedávala biogaiu, a taktiež mi to povedala obvodná ked nám atb predpisovala. Vraj nezaberajú.... Bol nám oboma dokinami doporučený Infant dophilus. Nám sa celkovo viac osvedčil infant doph. ako biogaia.

peta,
aj ked ju bežne nedávaš aj tak nezaberá, možno sa tak "bijú" nejaké zložky...

sirinka
15. aug 2008

peta1510 to vysetrenie sa tak vola CRP...ked kojis, probiotika su zbytocne ale ten cebion multivitamin som aj ja davala ked bola prechladnuta...ked nekojis a davas UM tiez su probiotika zbytocne, lebo dnes uz skoro kazde mlieko ma pridane, tak naco platit dvakrat 😉

tamia
15. aug 2008

sirinka,
to nie je pravda, že sú probiotiká zbytočné pri UM.... Probiotiká okrem iného pomáhajú vyrovnávať črevnú mikrofloru ktorá sa braním atb vybíja. Potom vznikajú rôzne črevné problémy ako hnačky, zápchy a podobne.

erikasadek
15. aug 2008

probiotika sa bezne tu nachadzaju automaticky vo kazdom mlieku pre kojencov, to je vo francuzku, to je len pre informaciu.

peta1510
autor
15. aug 2008

Ano,vie,ze sa probiotika nachadzaju aj v umelych mlieckach,ale ked sa uzivaju ATB,musia sa doplnit,lebo ATB narusaju prirodzene ph crevnej mikroflory a sposobuju,ako vravela Tamia,hnacky a u zien aj zenske problemy,palenie a podob.Len ma teda prekvapilo,ze BioGaia nezaberA,Hlavne,ze som ju extra kvoli tomu kupovala 😠 A ja uz nekojim,preto musim davat nejake naviac vitaminy.Davam mu obycajne cecko rozpustene v cajiku.Ale chcela som nieco aj potom,ked sa doliecime.

sonoga
15. aug 2008

peta, mamicky, ktore chodia ku nam do lekarne si BioGaiu chvalia. podavaju ju aj bezne aj popri ATB. Aj ja som mojej malej davala BioGaia, ked brala ATB a zaberali jej perfektne.

tamia
15. aug 2008

sonoga,
ako si zistila, že zaberali perfektne?

sonoga
15. aug 2008

no, moje deti maju tieto problmemy bohuzial asi po mne, takze ked beru ATB bez probiotik maju hned hnacky a biely povlak (taku malu plesen) na jazyku. Zina brala ATB dvakrat. prvykrat som jej zacala probiotika davat az ked uz mala tie problemy. Ked brala druhykrat ATB, tak uz predtym brala BioGaiu a nemala ziadne problemy. Moj syn detto. len jemu davam BioGaiu v tabletach.

peta1510
autor
15. aug 2008

Ukana,vdaka za tipy,a doktorka,ked budem od nej nieco pytat ma tiez odporuci na nieco volnopredajne,ci predpisovane?

sirinka
15. aug 2008

tamia...ja UM moc nepouzivam, ale tusim na kazdom je dnes napis, ze je probioticke... 😕 , tak preto si myslim, ze je zbytocne davat este dalsie probiotika - chemicke - navrch...

peta1510
autor
15. aug 2008

Sirinka,ale v obdobi uzivania ATB je potrebne asi zvysit probiticke davky,aby sa predchadzalo spominanym problemom.Viem aj podla seba,ked nahodou uzivam ATB

dididi30
27. okt 2008

ahojte
chcela som sa opytat, co je lepsie?
ja som chora a aj syn, syn berie antibiotika , tak som rozmyslala, co keby so si tie antibiotika nahodila a a maly by ich mal v mojom mliecku? myslim na to,ze by sme sa vyliecili obaja, dalo by sa to?
prosim poradte, dik