Chaos v mastičkách na atopický ekzém

mili7
15. jan 2016

Ahojte. Dnes dcere (4roky) diagnostikovali atopicky ekzem. Kedze to ma v zlom stave - zapalene a mokvajuce, tak nam predpisali niekolko masticiek. Snazila som sa vsetko vnimat, no pri dcere sa to miestami nedalo. Po ich vybrati z lekarne, mam v tom mierny chaos. Mozno mate niekto skusenosti a viete kedy a ktoru mast na ktoru mozem dat. Takto som si to zapamatala:
- mam zarobenu kyselinu mliecnu, ktorou mam vecer natierat cele telicko
- fucicort 2x denne natierat iba na ekzemy
- linola fett + ichtyolova pasta pocas dna
Ked mi zarobili tu ichtyolovu mast v lekarni a zisila som, ze je hneda a ze spini, tak neviem, ako casto jej to mozem dat. Lebo vacsinou som pocula a aj lekarnik mi povedal, ze na noc. No kedze som pre kys. mliecnu a ichtyolovu mast vyzdvihovala neskor ako ostatne, tak asi len preto tak povedal. Ci? A ci na tu kyselinu mliecnu mozem dat vecer ten fucicort.
Ak by mal niekto skusenosti s tymi mastickami a vedel by poradit, pomohlo by mi to. Mozno som to aj dobre pochopila, len sa potrebujem uistit. Kebyze je zajtra pracovny den, tak by som urcite zavolala koznej.
Vopred dakujem

mawka
15. jan 2016

ahoj, tak ja mam cely zivot skusenosti, takze ichtyol len na noc - kvoli tomu ako spini. to mi mamka davala vzdy stare obliecky aj. aj pyzama stare. lebo fakt to je vsade. tu kyselinu mliecnu na premastovanie suchych, ale nemokvavych casti. linolla fett som nepouzivala, ale predpokladam, ze to je na premastenie a na vytvorenie ochranneho filmu na pokozke. tiez by som to nedavala do mokvavych. na mokvave a zapalene mas prave ten kortikoid fucicort. v jemnuckej vrstve natri na noc. osobne som si davala aj cez den jemnulinko, ked to bolo moc zle a za mojho detstva to boli riadne silne maste a som tu. to jej pomoze aj od svrbenia a zapalu. za par dni bude ok. drzte sa, babule.

seahorse27
15. jan 2016

Ten fucicort je asi kortikoidna mast, ze? Vecer po kupani natri cele telo tou kys. mliecnou (ak je to urcene na denne celotelove osetrenie - ja s tym skusenost nemam), potom na ekzem fucicort vecer a rano. My sme ichtyolovu pastu davali az po vysadeni kortikoidneho kremu, ked sa ekzem zlepsil. U nas to trvalo cca tyzden. Potom aj ked sa jej niekde objavili nove loziska, tak som davala len ichytyolovu pastu. Niekedy to zabralo, niekedy nie - vtedy sme na 5 dni opat pouzili kortikoid a potom znova len tu pastu.

mawka
15. jan 2016

a ked uz nebude ekzem mokvat, premastuj ju celu s tou kyselinou. ta je fakt perfektna. a urcite aj linola.

mawka
15. jan 2016

@seahorse27 hej, je perfis, ale stipe trocha, ked sa dostane do mokvaveho. to zase mam skusenosti. aj ked, ja som bola rada, ked radsej stipalo ako svrbelo, lebo to boli pekelne muky.

seahorse27
15. jan 2016

@mawka myslis ten Fucicort?

mawka
15. jan 2016

@seahorse27 tu mliecnu som mala na mysli. fucicort ale moze tiez, lebo mna v otvorenom a mokvajucom stipal akykolvek kortikoid.

mawka
15. jan 2016

@seahorse27 ono v podstate v takej zapalenej a mokvajucej rane, porusenej kozi asi stipe skoro vsetko. ale kortikoidy velmi rychlo zaberu. boli casy, ked ma len ichtyolom liecili a vlieklo sa to dokola a stale. neskutocne.

seahorse27
15. jan 2016

@mawka Jasne, ked nieco mokva, tak ta v tom stipe vsetko, nejaka kyselina toboz. Dcerka mala predpisany kortikoidny krem Locoid, ale ona to nemala az v takom stave, ze by jej to mokvalo, tak sa nestazovala na stipanie. Tiez sme to najskôr liecili len tou pastou a nezaberalo...

mawka
15. jan 2016

@seahorse27 no a prave ten stipe jak svina v mokvavom 😅 ale zato rychlo pomaha. ten alebo elocom. to su moje oblubene. a kys. mliecna na premastenie je top. uz som mala vselijake drahe a zarucene a neviem ake a tato zarabana uplne naj. ichtyol ma pri dlhsom uzivani drazdil. no na nervy tento ekzem. najhorsie, ze clovek musi vyskusat xy veci, kym mu nieco sadne. a nikdy nevie, kedy sa zase vysype a ako velmi a do akeho stadia. mne to rotovalo celym telom, zastavilo sa mi to teraz v dospelosti na vieckach a na usami. sucitim s kazdym, kto ma AE. lebo to je mrcha diagnoza.

mili7
autor
15. jan 2016

@mawka Dakujem velmi pekne. No neviem potom, ked mam dat tu icht. pastu na noc, tak ci jej mozem dat aj ten fucicort pod to. Zatial som jej dnes na noc dala tu kys. mliecnu a fucicort, kedze som si nebola ista.

mawka
15. jan 2016

@mili7 dobre si spravila, urobila by som to iste a ten ichtyol by som davala az to mokvave prejde a bude zapalene len. potom by som nedavala ten fucik ale ichtyol. ale urcite premastuj. pokozka musi mat ochranny film, aby bola dostatocne pruzna a odolna, aby sa nepraskala zbytocne a nesusila. lebo prave to suche svrbi najviac a potom uz je len kusok k skrabaniu do krvi a nasledne mokvaniu. a male deti sa pred skrabanim nevedia ubranit, ved dospeli maju co robit, aby sa furt neskrabali.

mili7
autor
15. jan 2016

Mala sa zatial nestazovala, zeby ju nieco stipalo a v pohode zaspala. Tak dufam, ze sa jej to da cim skor do normalu.
A tu ichtyolovu pastu z veci vobec nevyperiem?

mili7
autor
15. jan 2016

@mawka ok, tak ten ichtyol jej zstial nebudem davat. A premastovali sme to aj doteraz stale, aj v skolke ma modru indulonu na ucitelskom stole, aby si mastila. Len teraz s nou asi budem musiet ostat doma, kym to nebude lepsie.

mawka
15. jan 2016

@mili7 radsej zostan. v skolke maju deti kadeco, aby sa jej to do mokvaveho nedostalo a nedavaj jej na to obvaz, to sa nesmie pri kortikoidoch. mne sa neraz podarilo chytit do mokvajuceho ekzemu infekciu a to neni nic prijemne, to potom atb, raz dokonca stafylokok, no otras. radsej par dni s nou bud doma, kym sa jej to zasusi. a neboj, kortikoidy pomahaju velmi rychlo. mozno uz v nedelu budes prekvapena ako to pekne ustupuje 🙂

mili7
autor
15. jan 2016

@mawka Ani mi nehovor, zlateho stafilokoka a moraxelu uz mala na jesen v hrdle. Ale iba mensie stopove mnozstvo, tak dufam, ze to nebude mat aj v tom ekzeme. Kozna jej brala aj ster z ekzemu, tak som zvedava.
Si velmi mila a som Ti velmi vdacna za vsetky rada. Ja som v tomto zaciatocnik a aj ked som o tom vela citala, mam pred novymi vecami respekt. O to viac, ked ide o moju malu princeznu.

sesilia
15. jan 2016

@mili7 odporucam ti jedine, vsetko to vyhod, prihlas sa na cesky modry konik, je tam tema "Poradna pro atopicky ekzem" https://www.modrykonik.cz/group/6098/. Ja som sa so synom trapila s atopickym ekzémom od jeho pol roka do 4 1/2 roka. Posledného pol roka bol totalny boj, nemohol chodit ani do skolky, mal otovrene hlboke rany. Chodili sme do dermasonu, kde kazdemu predpisuju to iste. Kedze sa mu to stale iba zhorsovalo po tych mastiach, rozhodla som sa ist na to inak, ofotila som mu ekzem, dala foto do vyssie uvedenej skupiny, tam mi poradili, co robit. Uz pol roka je takmer uplne cisty, papa vsetko, u koznej sme neboli uz rok a ani sa tam nechystame. ak akukolvek otazku, kludne pis.

mawka
16. jan 2016

@sesilia lenze v tomto je AEE dost zradny. tiez som mala pokojove stadia a bolo to ticho rped burkou. tiez som machrovala, ze uz som ok a aj tak som skoncila na tri tyzdne na koznej klinike v ruzinove. absolvovala som aj kupele, vselico. v istom useku mi vadilo slnko, potom pomahalo, zakazovali mi citrusy, casom som ich mohla uplne v pohode, zakazovali mi chlpy zo zvierat a nakoniec to nebol alergen, niektora kozmetika - cista, urcena pre atopikov mi robila doslova zle. prasky na pranie, co mi odporucali - zle. myslim, ze je to velmi individualne, kazdy si musi najst to svoje. najlepsie, ked ma niekolkokrat vytestovali a zistili, ze nemam ziadnu alergiu. ale napriklad je rozdiel kupovane rajciny a domace. aj tie kupovane ako kde. kupim v tescu, vyhadzem sa, kupim v lidli, nie.takto by sa dalo pokracovat donekonecna. co vadi mne, nevadi inym, co si ini pochvaluju, to zase mne nemusi sediet a tak. a spustace byvaju u kazdeho tiez ine. ale tusim, ze to bude nejaky konzervant a ecka. lebo stava z cerstvych pomarancov - ziadny problem, kupovany dzus hoci tej najlepsej znacky - katastrofa. cokolada cista no problem, akonahle zjem milku, hoci kusok, ze dovidenia.
@mili7 ked mas dobru koznu, tak sa drz jej rad alebo ako pisala kocka tu, pridaj sa do niektorej skupiny, kde si poradite 🙂 inak velmi mi ako decku na dost dlhy cas pomohlo chorvatsko. vtedy este juhoska. a ak sa nemylim, tak sa taketo dovolenky organizuju pre atopikov a psoriatikov vyslovene. no a smradlava voda zo smrdak pomaha, az teda na tu aromu 😅

mili7
autor
17. jan 2016

@mawka Ahoj, takze rucky sa ovela zlepsili. Teraz vsak neviem, ci tu kortik. masticku mam davat cely tyzden, kedze az o tyzden ideme na kontrolu. A este jedna otazka, ak by si vedela poradit, mozem jej rano najprv nakremovat ruky tou linolou az potom na to dat ten fucicort?

mawka
17. jan 2016

@mili7 mozes aj tak, ale radsej daj najskor ten fucik. pokial to malu uz nesvrbi a hoji sa to, tak kludne uz nedavaj. 🙂 som rada, ze to je lepsie

mili7
autor
17. jan 2016

@mawka Ok, tak jej nebudem davat pod to nic. Az potom neskor jej to normalne nakremujem. Este si to skrabe stale, lebo to ma suche. Ale uz je to bledne a nema to take cervene

mawka
17. jan 2016

@mili7 tak ked sa este skrabe, tak jej radsej davaj. lebo to pomaha aj proti svrbeniu. a potom uvidis.

mili7
autor
26. jan 2016

@mawka Ahoj, prepac, ze zase otravujem. Boli sme s malou na kontrole a namiesto fucicortu nam predpisala protopic. Zatial som ho nemala kedy vybrat z lekarne. Nemas s nim nahodou skusenost? Vsade na forach citam, ake to je zle, no niekomu aj pomaha. Tak teraz neviem. Teraz som malej na noc dala icht. mast.

ludmilabb
26. jan 2016

@mawka kyselina mliecna je len na predpis, neviete?

ingrid25
26. jan 2016

@ludmilabb kyselina mliecna sa namiesava a lekarni potrebujes dat predpis kde je napisane kolko coho tam ma ist. my sme si ten recept ofotili a potom ked nebolo kedy ku koznej po recept tak sme im len mailom zaslali na namiesanie. len v tom pripade si hradis plne, inac poistovna dost preplaca. ale napr. ani obvodna nemala problem nam predpisovat ked sme jej dali vzor od koznej.

ludmilabb
26. jan 2016

@ingrid25 dakujem za info

mawka
27. jan 2016

@mili7 no, prave vdaka nemu mam svaty pokoj. viem, ze sa lusia stazuju na to, zase sa robi okolo toho bublina ako slak, mozem ti povedat, kedysi pre 36 rokmi neboli maste a lieky na takej urovni ako su dnes, natierali ma steroidnymi kortikoidmi, slapala som na dithiadene a som tu a so mnou kopec dalsich ludi. nemam vobec ziadne zdrav. problemy, oblicky mam ok, ani nie som chlpata, ani som nezacala menstruovat v 8 rokoch ani nic podobne. vies, kazda mamina si musi rozhodnut, ako bude jej dieta liecene. niekto doveruje lekarke, niekto skusa alternativu, ja za seba mozem povedta, ze alternativa mi nepomahala, v 90% som sa vzdy zhorsila. naposledy 5 rokov dozadu a zase som skoncila s hydrokortizonom do zily. proste som tazky atopik a az mi zacala kozna davat protopic, tak mam pokoj. je to na tebe. osobne by som male dieta alternativou netrapila, radsej nech je cim skor v poriadku., a zase never tym obludnym "kauzam" aka je chemia fuj. lebo keby sme boli bez chemie, tak umierame na komplikacie jedna basen. chemiu mas vsade. ak ma pomoct, fajn. preco nie. ved to nie je chemoterapia. je to mast, ktora posobi lokalne.
a nech si ma tu alternativne zalozene osoby aj ukamenuju. zijem. 😉

lubka3232
29. jan 2018

a skusila si na ten ekzem aj nieco ine? napriklad nam pomahal na movajuce ekzemy/zapareniny bepanthen care. a celkovo na ekzem sa mi super osvedcila bioderma konkretne atoderm. maly mal fakt skaredo vyhadzane nozicky, a prave tieto kremiky nam usetrili navstevu lekara a lieky

mili7
autor
30. jan 2018

@lubka3232 Ahoj. Dakujem za radu. Uz davno mame ekzem pod kontrolou a ani ku koznej nechodime, takze uz ani tie maste nepouzivame.

mia407
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bibi78
5. feb 2018

@mili7 a ako si ho dala pod kontrolu? Moj 8-rocny ma teraz ekzem uz 2.mesiac. problem je, ze po vysadeni kortikoidu sa to opat vrati.