Kvapky Vigantol. Užíva ho vaše dieťa?

burina111
1. okt 2007

ahojte kočky, zaujíma ma, či aj Váš lekár predpísal Vašim drobcom kvapky Vigantol - vlastne je to vitamín D3 pre podporu, tvorbu a rast kostí. môj malý je totiž hrozne nervozny odkedy ich berieme a bolí ho bruško. vraj to má brať do 2 rokov, no mne sa zdá, že mu viac ubližujú ako pomáhajú. dajte prosím vedieť Vaše skúsenosti. 😒

alexandrah
6. nov 2010

@ewana73 @akika722 - pozri si to prip. zo zaznamu, ak sa ti da, tam to ta lekarka vyslovene vravela, a to niekolko krat zdoraznila, ze aj ked dostane dieta v nemocnici injekciu, treba aj kvapky, ze to tak dlho neucinkuje!!! vyslovene na to upozornovala, ziadne predavkovanie, praveze je nebezpecne ho nepodavat!! baby neblbnite, chcete mat pokrivene a chore deti?? niekto zacal vysilovat, vigantol, pritom nic nesposoboval, aj sami lekari na to upozornuju (no ti hlupi a nevzdelani mozno nie ...), a vsetky hysteria, a pritom je zivotu dolezity!!! berte ho!! ja si to presne nepamatam, ale to su 3 druhy vit. D, a ten vigantol vam dodava tu trojku, a ta neni ani v strave, ani nikde, tak preto to treba brat ... neviem, ci ta nahrada za kapsule vit. D boli prave o tomto zlozeni vit. D, a ci boli pre babatka ... ak hej, v pohode, ale kde vravite, ze hnusny vigantol??? sak je dolezity!!!

akika722
6. nov 2010

@alexandrah ahoj moj vigantil bral ,ale ked bola ta chybna šarža dr nam to stiahla a dostal tu jednorazovku vit,D nie injekciu

alexandrah
6. nov 2010

@akika722 - no podla tej lekarky, co ju tam zavolali pred cele slovensko by mal brat aj dalej ... uz ti povedala, ze nema brat?? alebo ako?? som si nevsimla ...teraz uz sa daju kupit nove vigantoly ...vraj do mesiaca nebratia sa este da, ale po mesiaci uz to sposobuje degenerativne zmeny v kostiach, ja by som tak nehazardovala ... no clovek je ale zmagoreny, ked sam pediater nevie, alebo ma zle informacie ... su vselijaki lekari, aj hlupi, aj mudri ... ako vsetci, a to co povedia netreba brat ako pismo sväte, treba aj vlastny rozum, viec nazorov, ale urcite nie u "odbornikov na koniku", a to sa naozaj nechcem nikoho dotknut, väcsinou nerada chodim do konfrontacii, aj tak to k nicomu nevedie, ale toto je naozaj zavazna vec...

denduska
6. nov 2010

@alexandrah vitaminom D sa da predavkovat a potom to uz sranda nie je, ked ti odpecie oblicky 😝 ked som bola ja mala, "vigantol" vyzeral takto - dvakrat (raz v 1. roku zivota a raz v 2. mala gulicka vitaminu D) - neviem ci sa to vobec da porovnat s kazdodennym davkovanim a nemam ziadnu krivicu ani nepoznam nikoho s krivicou a uz vobec nie z nedostatku vigantolu. Nieco o intoxikacii mas aj tu, ak vies anglicky http://www.merck.com/mmpe/sec01/ch004/ch004k.html priamo od vyrobcu 😀
apropo v DM obcas take bludy trieskaju ze az 🙄

@zuzkanik a vysetrovali malej vtedy aj hladinu parathormonu? fosfaty? odpad kalcia a fosfatov v moci? bez toho sa neda nic posudit ale nieco mi vravi ze vo zvysovani davky viogantolu nebude problem ak to ocividne nepomohlo

denduska
6. nov 2010

myslela som samozrejme ze vigantolom sa problem nevyriesi...pisem jak hotentot sorry 😅

alexandrah
6. nov 2010

@denduska - jasne, ale pri spravnom davkovani 2 kvapky denne nie ...predsa nepredavkujete svoje dieta ...a to ze tebe nic nie je, ani v tvojom okoli nic nedokazuje!! vyskumy idu dopredu, preco myslis, ze sa to zaviedlo?? take reci, ze ja som nebrala a nic mi nie je su absolutne hluposti!!! ale presne do takychto debat som sa nechcela dostat, robte si, ako chcete, staci, ze jedno babo zo 100 na to doplati ...len preboha nechodte do vsetkeho hrr, davova hysteria je to najhorsie, bez toho, aby ste sa naozaj poriadne poinformovali (ale nie na koniku, a u mamiek, tetiek, a podobne ...). potom to uz je na prirode ...

denduska
6. nov 2010

@alexandrah ja som reagovala na to ze po injekcnom podani treba davat aj kvapky a ze sa tym nemoze uskodit...moze a kvapky sa potom podavat nemaju, dokonca ked stopnes kvapkove podavanie vigantolu, telo drzi dostatocnu hladinu minimalne 2 tyzdne...a preco sa to zaviedlo...hihi no dobra otazka ved treba zarabat nie? a neda sa lepsie zarabat nez povedat ze to je prevencia😀 vitamin D ano aj vigantol ano, ale nic netreba prehanat, v dnesnej dobe kvalitnej potravy sa svet nezruti za par dni kvoli tomu ze nedostat synteticky vitamin D. a zas nieco o tom viem, studovala som to a dokonca som pisala o vitD. seminarku pred statnicou... 😉

alexandrah
6. nov 2010

@denduska - si lekarka?? akurat v inej teme som si teraz precitala, ze je mamicka, co ma jej syn hrb, a nedavala vigantol, ze netreba ... par dni je ok, ako som pisala, ale viac ako mesiac nie.. a aj v nasom skorumpovanom svete neverim, ze by sa daco povinne pre babatka zaviedlo, a nebolo by to zdrave, alebo tak ... to uz si mozu vymysliet nieco ine ...a ako vravia lekari, ani v mlieku, ani v potrave vit. D 3 nie je ... preto ho treba podavat ... je iba v slnecnom ziareni ... tak chapem, ak obcas cez leto mamicky nedaju ... inak tam vraveli, ze min. do 2, 3 rokov ... ze dokonca v niektorych statoch davaju aj v puberte, ked telo velmi rychlo zase rastie ... no ja neviem, ja ho urcite budem davat, je to uz na kazden z nas 😀

kaja73
6. nov 2010

Baby,čo blbnete.Obidve mate v podstae pravdu.Ked sa da ten 3 mesačny Dvit.tak ozaj netreba ten vigantol.Ved preto je 3 mesačny.Ale, ak by si ho aj davala,nič hrozne by sa nestalo.Ved v lete po 30 min.opalovania telo vytvori 10 000IU D vit.a nepredavkuleme sa nim.Praveže to ma pozitivny vplyv na imunitu,zlepšuje sa odolnost proti virozam.Až fakt dlhodobe podavanie vysokych davok by mohlo sposobit daky problem.Tych 400IU čo sa odporuča na den je v podstate len udržiavacia nizka davka.Aj 1000IU a viac sa može davat aj 2-3 mesiace a nič zle sa nestane.Prave napoak ,posilni sa odolnost voči infektom.

zuzkanik
6. nov 2010

@denduska no, ja osobne si myslim, ze jej vobec nebolo treba davku zvysovat, pretoze uz ako osemmesacna mala sest krasnych zubov, co deti s podozrenim na krivicu nemaju, fontanelu mala primeranu veku a teraz, skoro rocna, ju uz ma strasne malicku, ziadne pokrivenie kosti ani nic podobne. Endokrinologicka sa aj dost cudovala, vraj vyzera na uplne zdrave dieta. Len ked jej zobrali krv, tak tam vyslo MIERNE zvysene Calcium a trosku menej zeleza, ako je norma. Ako som spominala, v pondelok ideme na kontrolu, tak uvidime, co mi povie lekarka. Ale pravdupovediac tomu Vigantolu velmi nedoverujem.

denduska
6. nov 2010

@alexandrah ano som 😉 no ved ano, ja by som osobne nemala "odvahu" nedat nic, ale dve kvapky podla mna su dost, pokial samozrejme nie je padny dovod na zvysenie davky. To bola len reakcia na to ze po injekcom alebo inom jednorazovom treba podavat dalej kvapky...nemam cas teraz kukat damsky magazin, ale naozaj to nie je pravda, ak to tam aj povedala..a moze to byt nebezpecne ak to nejaka mamicka bude praktizovat, a este aj v dobrej viere ze chce dietatu to najlepsie 😒 no a co sa tyka skorumpovania...mna akurat udivilo ze ked bol nedostatok vigantolu zrazu nebola adekvatna nahrada...ani jedna....okrem trojmesacnej davky...to akoze kde sme...

@zuzkanik no tak som zvedava co vam povie. Lebo ja co poznam deti ktore brali viac kvapiek, vacsinou mali velmi velku fontanelu. Inac presne take vysledky sme mali aj my - zvysene calcium a menej zeleza. Nas dr. (mimochodom robi na detskej jiske, nie je zahrabany na obvode) povedal ze calcium bez priznakov nebudeme riesit a na zelezo mame jest cviklu a brokolicu 😀

zuzkanik
8. nov 2010

Tak dnes nam lekarka povedala, ze mala vyzera dobre, nema ziadne priznaky krivice a vraj zatial zostaneme pri 4 kv. Vigantolu a po vysledkoch sa uvidi. Zase jej totiz brali krv. Bola som z toho taka vystresovana, ze som sa ani neopytala na to, ci Vigantol moze ovplyvnovat chut do jedla. 😒

lilinocka
23. jan 2011

ahojte, mne kazala doktorka davat vigantol do pusky a hned potom flasu s mlieckom, tak to tak robime, ale kazala mi ho davat len raz denne jednu kvapku , nevadi to?

storm07
23. jan 2011

my dáváme taky jen 1 kapku denně

lliillii
24. jan 2011

Vigantol sa dava jedna kvapka denne. Je rozpustny v mlieku. Podavam ho bud na lyzicke s troskou mlieka, alebo ho kvapnem malej rovno do ust. Kanavit sa dava jedna kvapka tyzdenne prve styri tyzdne a nasledne jedna kvapka mesacne.

mariana0915
24. jan 2011

my davame 3kvapky kazdy den okrem soboty a nedele,ja mu to davam rovno do pusiny,brusko by od nich nemalo boliet doktorka mi tak vravela uz pri dcerke lebo aj mne sa zdalo ze ju boli brusko nakoniec mala bacilka v crievkach proteusa

littledevil
24. jan 2011

My dávame 1 kvapku na lyžičku do mlieka, každý deň. 🙂

awalancha3
3. mar 2011

ahojte... mala ma 3,5 mesiaca a Vigantol, priznavam, som zanedbala, stale len kojim. davala som ich len sem tam 😒 citala som aj take aj onake nazory an to, či D čko brať či nie....... rozhodla som sa že jej to chcem davat.... vy ste tu take scitane....... myslite ze 1 kv denne bude stacit. a bude to mat fatalne nasledky ak som jej doeraz skoro nedavala?

berenika39
4. mar 2011

@awalancha3 neboj se. to množství je tak zanedbatelné...je to prevence, takže pokud jsi to nedávala úplně přesně, nic se neděje. Petr dostaval vig i kanavit jen prvních šest týdnů, taky jen občas, mě se to moc nelíbí, je to něco navíc...neboj se.

awalancha3
4. mar 2011

@berenika39 🙂

bubulka722
4. mar 2011

Namiesto Vigantolu som si dala kúpiť v Rakúsku Oleovit a dávam ho tiež len sporadicky. Akonáhle bude viac slnečného svitu, kvapky vysadím úplne a budem sa snažiť malú čo najviac vystavovať slniečku.
@awalancha3 Vit. D je podávaný deťom len ako prevencia proti krivici, ktorá tvojej malej určite ako kojenému dieťaťu nehrozí. 😉

bambola
4. mar 2011

@bubulka722
@awalancha3 to, ze je kojena s tym nema nic spolocne 😠 ma sa podavat tak ci tak, kojena / nekojena. dolezite je to hlavne v zime prave kvoli nedostatku slniecka. nemyslim si, ze si jej sposobila nejak ujmu ale uz jej skus davat 😉 jedna kvapka denne sa da zapamatat 😉 ja to robim tak, ze pri vecernom kojeni si dam tri kvapky na bradavku a ona si cez to priamo precucne mliecko 😉

bubulka722
4. mar 2011

@bambola Pred mnohými rokmi dávali matky malým deťom denne niekoľko kvapiek alebo lyžičku rybieho oleja ako zdroj vitamínu D. V súčasnosti sa deťom podáva syntetický vitamín D vo forme kvapiek (Vigantol kvapky) ktorý už ale neobsahuje veľmi potrebné omega-3, pretože D-vitamín v prípravku je rozpustený v rafinovanom rastlinnom oleji.
Súčasná náhradná mliečna výživa pre kojencov obsahuje väčšinou emulgované rastlinné tuky a to je veľký problém pre správny vývoj mozgu, imunity. Pridávanie probiotických kultúr do náhradnej mliečnej výživy (komerčne nazvané napr. Imunofort) je z hľadiska imunity prospešné ale omega-3 ktoré poskytuje matka dieťaťu v materskom mlieku nenahradia.
Mesiac staré dieťa, ktorého matka je dobre živená, dostáva denne 175 miligramov DHA z materského mlieka. Táto dávka môže byť teda použitá ako správne meradlo, ktoré by zároveň nemalo byť prekračované.
10 kvapiek rybieho oleja zodpovedá objemu 0,3 ml a obsahuje približne 36mg DHA a 54mg EPA (obe omega-3).
Nedostatok omega-3 od útleho detstva a výrazná prevaha omega-6 majú za následok poruchy vývoja imunity: vac ako polovica detí trpí alergiami, čo je forma hypereaktívneho iminitného systému, suchou a atopickou kožou (rôzne formy ekzémov), matky si nevedia rady a navštevujú ambulancie, kde sa často siaha po kortikoidných krémoch tlmiacich hyperimunitnú odpoveď pokožky. Za väčšinou problémov sa nenápadne skrýva nedostatočný príjem omega-3.

Je len otázkou času, keď sa skončí „éra prevahy rastlinných tukov“ a vrátime sa späť k harmonickej, vyváženej potrave.

bambola
4. mar 2011

@bubulka722 ak som spravne pochopila omega 3 je dolezita pre imunitu a tu dostava moje dieta a aj awalanchine z MM, ja som teraz vravela o vit.D kvoli krivici a vyvoju kosti 😉 a preto som jej spomenula aj jednoduchy sposob ako Decko podavat (na bradavke) pretoze sa uvolnuje v tukoch. Len som proste napisala, ze ked v zime nie je dostatok D zo slnka tak treba tomu pomoct

awalancha3
4. mar 2011

@bambola ..bubulka722..........................dakujem...... ja som velmi starostliva mamina, ved tak velmi zboznujem to svoje zlatičko a sama nerozumiem, prečo som jej to D cko nedavala, Vigantol mam položený vedla postielky, divam sa na neho, to nebolo zabudnutie..nerozumiem tomu... vždy som si povedala, že zajtra jej ho už určite dám..... a takto to ide den co den.... naozaj tomuto psychologickemu aspektu svojho chovania nerozumiem.......prečo nie som schopna vykonat taky jednoduchy ukon.................. neviem, dnes jej ho dam aj keby sa moje telo voci tomu branilo akokolvek, donutim nohy a by pristupili k vigantolu, ruky aby ho vzali a kvapli tu kvapku-dve............ 😖

bambola
4. mar 2011

@awalancha3 🙂 to je len o zvyku a automatike 😉 mne sa tiez stalo, ze som niekolko dni nedala 😉 ale to preto lebo najprv som jej to davala do odsateho mlieka a to sa mi nie vzdy chcelo 😠 na tu bradavku je to pohodlne 😉

bubulka722
4. mar 2011

@bambola Najlepším zdrojom vitamínu D sú ryby s vysokým obsahom tuku, t.j. losos, makrela a sardinky. Len veľmi málo potravín obsahuje vitamín D. V rastlinných zdrojoch sa takmer nenachádza, bohatším zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu. Najviac vitamínu D obsahujú vajcia, plnotučné mlieko, máslo a tučné ryby. Ak matka konzumuje dostatok tejto potravy, dokáže zabezpečiť dostatočné dávky vit. D v materskom mlieku. Nejde tu ale len o získanie vit. D, ale aj o veľmi dôležité omega3 mastné kyseliny.

bambola
4. mar 2011

@bubulka722 cize to obsahuje kopa potravin, ktore vlastne dieta do roka nemoze 😀 ja chapem , ze ide aj o mastne kyseliny ale rec bola o vit.D 😉 ja to vsetko papam, akurat, ze vigantol navyse pokial nesvieti slniecko neuskodi 😉

inac podla mna je celkom dobrou alternativou aj ta davka vit.D na tri mesiace ale teraz ma nenapadne ako sa to vola 😒

kvojtanikova
4. mar 2011

inak ako to tu citam, tusim kazdy pediater to s tymi vitaminmi kaze inaksie. My mame davat Vigantol 1kv denne a Kanavit sme dali len v 6.tyzdni 1 den 2kv a v 6.mesiaci mame dat zase 1 den 2kv a to je vsetko. Teda spolu dieta zje iba 4kvapky. Tuto @lliillii ma nejake ine davkovanie - jej lekarka poradila inaksie. A vigantol tu niektore mamicky davaju aj 3kv denne. Tak ja uz ozaj neviem ako to ma byt.

bubulka722
4. mar 2011

@bambola Vigantol je stále len syntetický vit.D, tak prečo ho nezískať a neobohatiť ním MM práve zo živočíšnych tukov? Pre dostatočné množstvo ho aj ja sporadicky 1-2 krát týždenne dodám Oleovitom.
Vit. D je v podstate hormón preto by som ho vo veľkých jednorazových dávkach nepodávala. Onedlho to bude vyriešené, veď ide jar. 😉