• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
Petot, ten C-salts mám aj ja, chuťovo je taký veľmi jemne kyslý, dá sa to zistiť len keď si olizneš ten prášok, v nápoji fakt len náznak :slight_smile:
14. nov 2009 o 21:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, prosim ako je to s tym davkovanim C vitaminu z DM marketu pre dospeleho a dieta 1 rocne? kolko? a este sa spytam je mozne aby sa dieta vyhadzalo z C vit.?
svagor dostal chripku a chcem ho dat ako prevenciu.
vdaka.
15. nov 2009 o 18:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jajka78: Z chemicky čistej kyseliny askorbovej by sa vyhádzať nemalo, stáva sa to veľmi zriedkavo pri vysokých dávkach. Zvyčajne je výsyp spôsobený prísadami, príchuťami, farbivami.

Dávkovanie - nekončiaca téma :slight_smile:
Minimálne dávky, takzvané "odporúčané", ktoré propagujú aj lekári, sú cca 70-100mg denne.
Dlhodobo oficiálne bezpečné pre väčšinu ľudí, a podľa alternatívneho vedeckého názoru primerané, sú dávky cca 40mg/kg/denne. Tieto a vyššie dávky však už môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi.
Maximalistické dávky, ktoré môžu individuálne vyhovovať pri niektorých záťažových faktoroch a chronických ochoreniach, sú 40-215mg/kg/denne. Pri akútnych ochoreniach môžu byť potrebné aj väčšie dávky. Toto sú mimochodom dávky, aké si bežne tvorí väčšina cicavcov pre svoju každodennú spotrebu. Viac: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Najlepšie je rozpustiť dennú dávku v čaji alebo inom nápoji a celý deň postupne popíjať, dbať na pitný režim.
Pri kyseline askorbovej (ako je aj z DM) užívanej dlhodobo treba dbať na dostatočný prísun vápnika a horčíka. Pri minerálnych askorbátoch nevzniká zvýšený dopyt po mineráloch. Celkovo je dobré brať na podporu aj nejaký prírodný B-komplex (napr. Pangamín).
15. nov 2009 o 19:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som anemicka, cize mavam nedostatok zeleza. vadi to?
a ako viem kolko z krabicky dat? je tam na spicku, tak asi odhadom vsak?
a malemu popritom nemam davat ziadne vitaminy? my uzivame s muzom aj Mg, Ca. od Jamieson.
Caka nas MMR ockovanie, chcem ho oddialovat, stale je cosi, tam mozem potom davat 2 tyzdne pred ockovanim a 2 tyzdne po taku istu davku ako teraz?
dakujem petot.
15. nov 2009 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
V céčku z DM je taká miniatúrna naberačka a tá má asi 135mg, táto informácia je na originál nálepke v nemčine na škatuľke. Keď odlepíš tú nálepku bielu.
15. nov 2009 o 23:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jajka78: Vo všeobecnosti, vitamín C mierne zlepšuje vstrebávanie železa, čiže by mal mať skôr priaznivý vplyv, ale anémia môže mať viacero príčin (problémy s trávením, prebytok zinku alebo medi, nedostatok vitamínu B12, metabolické poruchy atď...). Radšej sa lekárky opýtaj, čo je príčinou u Teba. Bežnými dávkami (povedzme 250mg denne) asi nič nepokazíš, ale zase ani nejaké zázraky nedosiahneš. Na Tvojom mieste by som skúsil ešte pravidelne užívať prírodný B-komplex (napr. pangamín), práve kvôli možnosti nedostatku B-vitamínov. Ale nie som lekár.

Vitamín C sa s Ca, Mg môže bez problémov. Ale ak užívaš na anémiu nejaké železo (medzi najlepšie patria prípravky na báze glykátu), tak neužívaj zároveň zinok, pretože sa navzájom blokujú. Zinok a železo treba brať s odstupom aspoň 8 hodín.
17. nov 2009 o 02:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
moje problemy su zenskeho charakteru, asi tusis co myslim. :wink: a zabudla som je to kombinacia Mg, Ca a Zn ten so pozabudla spomenut.
ako mam teda pokracovat?
a malemu kolko toho c vitam.
dakujem
17. nov 2009 o 12:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jajka78: C je kompatibilne aj so zinkom, takze uzivat sa to moze naraz, najlepsie s jedlom. Zelezo sa musi, ako som pisal, s odstupom od zinku aspon 8h.

Davkovanie som myslim uz v tomto fore uviedol, myslim ze tak stranku-dve naspat. Som teraz dost unaveny, tak sa ospravedlnujem, ale nejdem to pisat znovu :wink:
17. nov 2009 o 16:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:frowning2: smutne

v buducnosti budeme hadam vsetci na vitaminoch v tabletkach
17. nov 2009 o 16:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
rimmel: Je este horsia varianta - ze nam ich mocni zakazu/znepristupnia.
17. nov 2009 o 19:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot: Vacsinou sa tu spomina, že C vitamin davat do tekutín. Ja môjmu 10 mes synovi dávam do rozmixovaného ovocia. Aky je na to Tvoj názor? Co je lepsie?
Este otazka úplne mimo témy: Je normálne, aby postrúhané jablko vyslo v stolici ako postruhane jablko? Nic sa s ním v tráviacom trakte neudeje?
17. nov 2009 o 19:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte ja trosku odveci... ale uz 2 dni neviem najst temu odmietnutie ockovania... to ju admini zmazali?
19. nov 2009 o 18:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elika74: Úprimne povedané, neviem. Strúhaním sa v ovocí aktivujú autodeštrukčné enzýmy a tie sú schopné vitamín C veľmi rýchlo zničiť. Neviem, či a koľko ich je v šťave, a koľko vitamínu C im padne za obeť. Najviac asi závisí, ako rýchlo po odšťavení sa to pije. Čím skôr, tým lepšie.

Pokiaľ ide o pasterizovanú šťavu z obchodu, tam už je väčšina enzýmov zničená a nemali by mať žiadny vplyv.
19. nov 2009 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj, aniž bych chtěla jakkoliv negativně ovlivnovat tuhle diskusi a nadšení pro vitamín C - dnes jsem se bavila se známým, magistrem z lékárny, nemám důvod mu nevěřit - význam vit C se dosud přeceňoval a prý to s ním není tak horké, jak se psalo a říkalo. Kombinace paracetamolu a vit. C byla hodně chválená, ale .....

I já sama jsem byla zklamaná, protože dosud jsem si myslela, že dostatečným přísunem céčka ochráním nás i děti před spoustou chorob, ale jak je vidět, to co platilo včera, nemusí být dneska pravda....

p.s. Jen moje zkušenost, názor, nikomu ho nevnucuji.
20. nov 2009 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my sme cela rodina dostali virus
dcera berie atb plus cecko, syn len paracetamol a cecko, ja cecko, muz pracetamol a cecko.....zaver?? v nicom vyhoda, priebeh a liecba rovnaka :rolling_eyes: zacalo sa to teplotami, skoncilo kaslom a soplom....no co k tomu dodat....proste ked ten virus dostatnes tak nim musis prejst ani atb ani cecko ani paracetamol nepomahal, akurat tak zmiernili.....
tak bud sme imunni voci chorobam alebo nie :confounded:
20. nov 2009 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dididi30: Céčko pomáha iba v účinných dávkach. Máličko úľavy u niektorých ľudí prinášajú aj "výživové" dávky 1-4g denne, ale skutočný účinok majú až dávky v rozpätí 30-100g denne, tj. napr. 2500-8000mg každé 2h. Dávkovanie závisí od virulencie. Človek vždy pocíti do 15-30 minút, ak dávka mu zaberá. Ak necíti nič, dávka bola malá.

Veľmi efektívne je nasadiť céčko hneď v začiatkoch, niekedy stačí 3-5 dávok 2-3g každú hodinu-dve a choroba skončí skôr, než začne. Viac info o liečbe vírusov: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Prezradíš, akú dávku si nasadila Ty? :wink:
20. nov 2009 o 22:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
berenika39: Imunita sa zbiera len pomaly, je to beh na dlhé trate. Na našich deťoch sme prvé výsledky céčkovej prevencie začali vidieť asi po 2 mesiacoch, čo sme im dávali 3-4x500mg denne. Vtedy začali bývať čoraz menej choré. A keď začali posmrkávať alebo pokašliavať, pridali sme im a do druhého dňa bol často pokoj. Kým od septembra do silvestra boli choré každý mesiac na ATB, od januára do leta brali ATB asi len raz.

Imunita však potrebuje aj vitamín D, aspoň 800IU, ktorého je v zime nedostatok. A sú tu menej známe, no predsa dôležité prvky, ako zinok, selén, a niektoré ďalšie vitamíny.

Mrzí ma, že si sklamaná. Aké vitamíny, v akých dávkach, a ako dlho si dávala?
20. nov 2009 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
diddi, jsem stejný skeptik v tomhle, záleží přeci i na imunitě konkrétního člověka, přeci nemohou platit na všechny stejné dávky a kombinace....každé onemocnění zastihne jednotlivého člověka v jiném rozpoložení, v jiné kondici, někdy jsme po nemoci,oslabení, jindy v plném zdraví......prostě mg céčka nejdou naplánovat.....a po dnešku si myslím, že je to jen humbuk, stejný jako "pijte mléko, je zdravé"
20. nov 2009 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
berenika39: V individualite máš pravdu, ale pls prečítaj si odpovede vyššie...
20. nov 2009 o 23:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot: to že děti jsou více nemocné v období září do silvestra a méně nemocné na jaře a v létě je závislé nejen na céčku, ale na výskytu respiračních onemocnění obecně - prostě na podzim a v zimě je šance se nakazit x krát vyšší než v létě:slight_smile:))). To nesváděj na céčko.

Můj partner je bývalý vrcholový sportovec, který si prošel několika "výživovými" stezkami, včetně extrémního dávkování céčka spol.....věř, že žádný extremismus - ani ve vztahu k výživě - není dobrý ani samospasitelný. Ano, vitmíny jsou třeba, ale systematičnost v jejich podávání a jejich dávkování je hoooooodně na vodě:slight_smile:))).

Tvoje teorie je hodně podrobná a propracovaná - zapomínáš ale, že každý dítě, každý člověk je úplně jiný - není možný paušalizovat.
20. nov 2009 o 23:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
30-100g ???!!!??? :astonished:
normalne sa odporuca max. denna davka 2g, maximalna bezpecna davka je 30-nasobok tejto dennej davky, teda ak dobre pocitam 60g
sorry petot, ale to co tu pises sa mi uz fakt zda trochu prehnane... :unamused:
20. nov 2009 o 23:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bohužel, taky jsem se k tomu dopracovala po přečtení diskuse - extremismus se všemi důsledky, a bylo by mi líto, kdyby to někomu ublížilo. I když je fakt, že zrovna céčko - nevyužité - se vyloučí- chudinky ledviny.

Není to nebezpečné, pokud by se někdo takových rad chytnul?
20. nov 2009 o 23:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ikke: 30-100g je účinná dávka pre bežné nachladnutie a miernu až strednú chrípku. Ťažká chrípka môže vyžadovať až 150g denne.

Viem, že popri "odporúčaných" dávkach to vyzerá zvláštne, ale ide tu o principiálne odlišné spôsoby použitia.
1, "Odporúčané" dávky vitamínov majú za cieľ prevenciu ťažkého deficitu. V prípade vitamínu C ide o smrteľné ochorenie, klinický skorbut. Na toto stačí dávka 60mg denne.

2, Výživové dávky sú také, ktoré pokrývajú skutočnú spotrebu tela. GI tolerancia ľudí, ako aj údaje o spotrebe ostatných cicavcov naznačujú, že u dospelého človeka ležia niekde medzi 2-15g denne. Dosť veľký rozptyl, a to je presne tá individualita, o ktorej rozpráva berenika39. Tie vyššie hodnoty bývajú pri niektorých záťažových faktoroch a chronických ochoreniach. Počas akútneho ochorenia spotreba prudko stúpa.

3, Liečebné využitie s prvými dvoma vôbec nesúvisí. Cieľom je len dostať do organizmu veľké množstvo vysokoenergetických elektrónov, ktorá zahasia radikálovú smršť a tým v podstate skončia aj ochorenie. Je to čistá chémia, dala by sa použiť aj iná látka, ale vitamín C sa na to výborne hodí preto, že je netoxický a telo ho vie dobre využiť. Ba dokonca počas choroby GI tolerancia tela stúpne natoľko, že človek je schopný takéto dávky prijať ústne, čo by v čase zdravia nebolo možné! Telo vitamín C skutočne vstrebe aj v 10-násobnej miere v chorobe, než v dobrom zdraví!

Táto metóda bola využitá u desaťtisícov pacientov, pod lekárskym dozorom. Samozrejme, TREBA najskôr poznať kontraindikácie (najmä poruchy obličiek, metabolizmu železa a medi a deficiencia G6PD) a spôsob podávania, ale ináč je to pomerne bezpečné, najmä v porovnaní s konvenčnými liekmi.

Táto liečba je len experimentálna. Nikto nemá záujem vynaložiť peniaze na jej zaradenie do bežných postupov. Nakoniec, kto by na tom vlastne mohol získať viac, než stratiť?
20. nov 2009 o 23:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot, spousta nedostatků. je mi líto....nechtěla jsem se původně zapojit, ale už...

Nikdo nemá zájem vynaložit peníze na zařazení do běžných postupů? Proč asi? Protože by svoje peníze nikdy neviděl zpět,natožpak zisk. Vždyt kdyby to celé bylo nadějné, profitovala by z toho třeba výroba potr.doplňků, farmaceuti, prostě: neinvestuje nikdo do něčeho, co nemá budoucnost a je překonané.

Je to "poměrně" bezpečné - aby to mohlo do světa, musí to být "bezpečné". Takže není možné ohrozit byť jednoho pacienta.

Je to celé fanatismus a bylo by dobře, aby případné oběti znaly i druhou stranu mince a nenechaly se jen tak snadno manipulovat. Myslíš, že kdyby to celé fungovalo, že by se dnes vědci motali v hledání vakcíny na H1N1 a chřipkové epidemie by každoročně vyprazdnovaly školy a někdy i končily lidské životy? Kdyby stačilo se předávkovat céčkem?
21. nov 2009 o 00:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ikke: Medzi dôležité kontraindikácie ešte patrí onkologické ochorenie. Pri hyperdávkach by totiž mohlo dôjsť ku náhlemu odumretiu nádoru a septickému šoku. A diabetici môžu užívať len s jedlom, pretože vitamín C zosilňuje účinnosť inzulínu. Ono však takéto dávky celkovo vyžadujú aspoň trochu jedla.

Ak by Ťa podrobne zaujímali kontraindikácie, nežiadúce účinky, metodika pre odskúšané ochorenia, a celá teória okolo tejto experimentálne úspešnej, no stále len experimentálnej liečby, máš to opísané tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
21. nov 2009 o 00:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
berenika39: Registrácia lieku stojí 800mil USD a trvá 10 rokov. Ukáž mi firmu, ktorá do takejto straty pôjde! :grinning:

Myslíš, že načo firmy potrebujú 25 rokov patentovej ochrany na nový liek? Pretože počas tohto obdobia, keď majú výhradné právo ho vyrábať, si vynahradia náklady na výskum a na registráciu, a ešte aj zarobia.

Vitamín C nie je patentovateľný. Firma by do neho vrazila peniaze, a iná firma by ho potom predávala o 10 centov lacnejšie. Okrem toho by sa mohlo rovno zrušiť vysoko výnosné odvetvie antivirotík. Kto by do toho išiel?

Naozaj si myslíš, že je zaujímavé pacienta rýchlo a lacno vyliečiť? Celý strach okolo blbej chrípky je tu len kvôli tomu, aby sa predali vakcíny za desiatky miliárd dolárov, a antivirotiká za stovky miliónov. Myslíš, že by sa ľudia nechali očkovať vakcínou, ktorej nežiadúcim účinkom môže byť reuma, ochrnutie alebo smrť, keby vedeli, že v prípade chrípky sa za pár korún dá vyliečiť za dva dni?

Pokiaľ ide o bezpečnosť, máš pravdu, treba byť náročný. Napríklad, vitamín C je podstatne bezpečnejší než paracetamol. Ten má na svedomí len v USA stovky úmrtí ročne. V tých istých USA, kde sa podrobne sledujú výživové doplnky, pretože ich užíva polovica obyvateľstva, a napriek tomu sa nenájde ani jedno úmrtie kvôli vitamínom.

Niekoľkí lekári liečili desaťtisíce pacientov, dávkami až 200g vitamínu C denne, a nenamerali laboratórne žiadnu toxicitu, nikto na to nezomrel, a áno, bolo zopár nežiadúcich účinkov, napríklad vyrážky, nevoľnosť apod. A sú prípady, kedy sa vysoké dávky dôrazne neodporúčajú. Väčšinu z nich som uviedol v predchádzajúcich príspevkoch.

Len taká perlička k zdravotnému systému: V USA vraj zomrie ročne 200-400000 ľudí kvôli chybnej liečbe. Je to 4. najčastejšia príčina úmrtia. Neviem posúdiť, či je naše zdravotníctvo na vyššej alebo nižšej úrovni, ale je to zaujímavý údaj, nie? :wink:
21. nov 2009 o 00:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
berenika39: Myslím, že s tými "obeťami" to trochu zbytočne dramatizuješ.

Ale súhlasím s tým, že kto by sa chcel do toho púšťať, mal by si o tom najprv niečo naštudovať. Najmä tie vedľajšie účinky a kontraindikácie. A opäť treba zdôrazniť, že toto je oficiálne stále len "experimentálna" liečba. Hoci veľmi dobre odskúšaná počas desaťročí praxe niekoľkých lekárov, ktorí o tom publikovali v lekárskej literatúre, ako bol napr. Klenner, Cathcart, Smith...

Zdravie máme len jedno. :wink:
21. nov 2009 o 00:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Aby som bol presný, desaťtisíce pacientov sa liečili "miernejšími" dávkami niekoľko desiatok gramov denne. Tých 200g a viac dostali len ťažké prípady, tých bolo len niekoľko stoviek.
21. nov 2009 o 00:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok