• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
ronie: Vyzera to velmi dobre, len skoda ze je to este 2x drahsie nez J, ktory uz sam osebe dost podrazel koncom prazdnin... :pensive:
10. dec 2009 o 20:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot - dakujem za odpoved. A teda cisty praskovy a ten hroznovy to je kde kupitelne?
A co sa tyka davky? Tretina takej 500kovej tablety asi nemoze byt prilis, nie?

Inak oprava, ked som napisala vtedy ahoj deti a petot, malo to byt deni a petot - Denisocka, pardon...
10. dec 2009 o 23:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka144: Samostatne som hrozno našiel len zriedkavo, ale ináč je bežne súčasťou balenia s tromi príchuťami, ktoré dostať bez problémov. Prášková kyselina askorbová sa dá buď objednať cez lekáreň, alebo kúpiť v DM drogérii. Práškové minerálne askorbáty, ktoré sú dlhodobo najvhodnejšie, sa na Slovensku nepredávajú, dajú len objednať, buď cez badatel.sk, alebo zo zahraničia - tam je značiek plno, a z počutia, švagriná a niektoré mamičky na fóre boli spokojné s C-Salts.

Dávka - to je nekonečný príbeh :slight_smile: Oficiálne dlhodobo bezpečná ja cca 40mg/kg denne, ale ani u vyšších dávok sa nijaké významné nežiadúce účinky nepreukázali, okrem jednorázovej hnačky u citlivejších ľudí. Lekári odporúčajú 60mg denne pre deti, ale to je dávka určená len na prevenciu ťažkého deficitu (o tom zvyčajne nevedia). Dávka je individuálna, a seba dávkujem podľa pocitu. Deťom dávam 3x500 (4 a 5r) keď sú v pohode a aj 2x viac, keby na nich niečo liezlo. Keď mali kiahne, tak veľmi dobrý efekt malo 1000mg každé 3h. Ale to je individuálne, a to už bola liečba.

Vysoké dávky sú však nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a vážnej deficiencii G6PD. Užíva sa najlepšie s jedlom, v aspoň 3 rovnomerných dávkach počas dňa, a treba súvisle celý deň dostatočne piť.
11. dec 2009 o 20:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja mám otázočku pre tých, čo sú v obraze - dá sa v lekárni kúpiť aj C-čko v injekčnej forme, pre akútne ochorenia? možno by sa stačilo opýtať v lekárni, ale aj tak vďaka.
11. dec 2009 o 22:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ginepra: Dá sa, aj keď neviem, či Ti ho dajú bez predpisu. Sú to 2,5ml ampulky, každá po 500mg C. Je to dosť málo, to je tak na 2 dávky pre dieťa.

Viem, že Damian (badatel.sk) spomínal, že vie zohnať aj veľké balenie určené pre infúziu, on je pokiaľ viem lekár. Ale na podanie infúzie treba mať jednak zdravotnícke vzdelanie, jednak je dobré poznať metodiku (náčrt je v kapitole Postup liečby: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf ) Damian by však možno bol vo vážnych prípadoch ochotný aj osobne asistovať a podať liečbu, lebo je veľmi obetavý, ale samozrejme to nemôžem namiesto neho sľúbiť.
11. dec 2009 o 22:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem. Svokra je zdravotná sestra, možno by s podaním aj ona pomohla... Najskôr ju však musím troška informovať... :slight_smile:
11. dec 2009 o 22:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot, dakujem za vsetky info!
Aj ty si obetavy, ako stale odpovedas pekne na otazky, iste aj stokrat polozene:slight_smile:
11. dec 2009 o 23:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka144: :slight_smile: A potom som za dílera :wink:

K obetavosti: Damian verejne vyhlásil, na detskej onkológii, že na svoje vlastné náklady a bezplatne podá dieťaťu infúzny vitamín C, ak nájde rodičov, ochotných dať dieťaťu ešte túto šancu. Nemohol sa totiž na to zúfalstvo pozerať. Vitamín C síce nie je zázračný všeliek, a v terminálnych prípadoch rakoviny samozrejme zázraky nespraví, ale v určitom percente prípadov predsa len zvykne pomôcť.

No Damian bol veľmi znechutený odozvou - boli tam deti, ktoré už nemali podľa lekárov ŽIADNU šancu, už nad nimi "zlomili palicu", mali "naplánovanú" skorú smrť, a napriek tomu rodičia, podporovaní lekármi, nemali záujem to skúsiť! :astonished:
12. dec 2009 o 08:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka - súhlas - petot, klobúk dole... :slight_smile: aj ja ťa niekedy prenasledujem otázkami. mám ešte jednu, aj ked je trocha aj mimo temy: 8-mesacna dcerka uz asi mesiac sopli, pokasliava, vyterom sa zistil streptokok pneumonii v nose, je uz postupne velmi zahlienena, lekarka mi najskor nedavala na to nic, az dnes po diagnoze alergicky zapal priedusiek :frowning2: mi predpisala pre nu Ventolin a Fenistil.
Podavam jej zatial C-cko prostrednictvom C-bionu, ale asi zalostne malo, 10 kvapiek 2x denne, dnes rano som uz podala 40 kvapiek. Tiez brala Biogaia, teraz nie. Dávam na priedusky mastný obklad.
Obavam sa o nu, abychorenie neprerastlo do horsieho stavu, ked ju pocujem, ako jej v hrudnicku chrci, piska, mam o nu obavy a modlim sa, aby sa z toho cim skor dostala. Horucku nema, inak je eutroficka, papa normalne. ako s cebionom - zatial ine nemam? v 20 kvapkach je 100 mg kys. askorb. pomoha by aj ta injekcia, ak by sla kupit?
Dakujem za tvoj a vase nazory.
12. dec 2009 o 08:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ginepra: Injekcia by mohla pomerne rýchlo zabrať, možno už do 4 hodín. Podáva sa hlboko intramuskulárne a dosť bolí (pomáha ľadový obklad pred aj po). Nesmie sa podať podkožne alebo plytko, pretože by mohla spôsobiť reakcie. Bolo by dobré buď najprv skúsiť ústne, alebo keď už injekciu, tak priamo na ňu nadviazať častými vysokými ústnymi dávkami, aby sa účinok udržal.

Známa vystriedala 3 antibiotiká a nakoniec začala mať podozrenie, že ten kašeľ je spôsobený alergickou reakciou na niektoré z nich, pretože taký problém už v minulosti mala. Poradil som jej, nech skúsi céčko. Nepomáhalo. Pýtal som sa, akú dávku užíva. 1-2g denne. Hovorím, Dr. Klenner uvádzal pri astme 10-15g denne u dospelého, a podľa anekdotálnych skúseností zo súčasnosti, toto množstvo sa môže znížiť na cca 3g denne za predpokladu, že sa zároveň užíva quercetín (vitamín zo skupiny flavonoidov) 400mg denne.

Keďže quercetín asi nemáš poruke, 10-15g denne u dospelého, to je asi 140-210mg na kilogram váhy denne. Keby som chcel toto dosiahnuť Cebionom, asi by som skrachoval :wink:
Svojmu dieťaťu som pri soplíkoch dával v tomto veku cca 4-6x400mg denne.

Ak chceš skúsiť vyššie dávky, a chceš to urobiť opatrne, postupne dvíhaj napr. o 30-40mg/kg denne. Dávku rozdeľ na 4-6 dávok denne, s jedlom. A veľa piť.
Ak sa Ti stav zdá nedobrý a nevidíš priestor niekoľko dní na postupné dvíhanie, môžeš skúsiť hneď vyššie dávky, povedzme 6x300. Na takéto dávky je asi najvhodnejšia čistá chemická kyselina askorbová, rozpustená vo vode alebo čaji.

Nie som lekár a to, čo tu opisujem, nie je štandardná liečba.

Dúfam, že obličky, železo, meď a G6PD máte v poriadku?
12. dec 2009 o 09:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ginepra: Vitamín C je síce jeden z najbezpečnejších liekov aké existujú, ale keby sa Ti niečo nepozdávalo na reakcii, tak dávky zníž alebo vysaď. Keby dieťa po ústnom hnačkovalo, tak zníž dávky.

A ešte upozornenie - injekcia má aj niektoré ďalšie prísady okrem vitamínu C, takže ak spôsobí vyrážky alebo niečo, tak to nemusí byť spôsobené samotným vitamínom.
12. dec 2009 o 09:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ďakujem veľmi pekne za Tvoj čas a skúsenosti
skúsim teda zvyšovať ten C-bion, kým príde práškový askorbát od Damiána. v lekárni mi nevedeli vôbec nič iné pre 8-mes. dieťa ponúknuť...
Inak by mala byť malá v poriadku - zatiaľ sme nemali iné problémy, krvný obraz dobrý... G6PD - žiaľ, neviem, čo je.
12. dec 2009 o 09:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Deficit G6PD by sa pravdepodobne už bol prejavil pri iných liekoch, ak by ste ho mali. Nie som istý, kedy sa zisťuje. Je to pomerne vzácne genetické ochorenie.
12. dec 2009 o 19:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zdravím,nedá mi sa nezapojiť.Na mnohých forach som čítala odpovede lekárov,že nie je dobre sa prejedať vitamínami,može to byť dokonca škodlivé.A čo vam prinesie zvýšená dávka vit.C?telo si zoberie len toľko,koľko potrebuje,ostatné vylúči,takže načo sú tie vysoké dávky?No nehnevajte sa ,ale myslím si ,že sú dobre len na to,aby lekárne zarobili.Aj náš detský DR.mi to potvrdil.Len sa organizmus zaťažuje jeho vylučovaním.Viem,že každý chce pre svoje dieťa to najlepšie,aj ja,ale určite nie prehnané dávky vitamínu C.Nikomu ešte nepomohol,postačuje to množstvo,ktore dieťa príjme v potrave ak ju má pestru.
12. dec 2009 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Macka a představ si, že mě a mojim dětem pomohl, od té doby co se s ním léčíme, tak sem nebyla ani jednou nemocná, vždy předejdu rozjezdu nemoci a děti jsou mnohem dřív zdravé než bez céčka, chce to zkusit na vlastním těle. Je to léčba, ne jen doplňování vitaminu...
12. dec 2009 o 22:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved každý máme svoj názor,a čo hovoria ich obličky?No nikomu nezakazujem sa dopovať C čkom,ale názor lekára je mi bližší ako názor niekoho kto predava tento vitamín,nech sa nikto neurazí,je to len môj názor,
12. dec 2009 o 22:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a neda sa povedať,že som to nevyskúšala,práveže ano.Skúsila si si prečítať na krabičke,koľko dalšej chémie to dieťa príjme spolu s tým C-čkom?lebo neda sa vyrobiť tableta len čisto na prírodnej báze,ked vitamín,tak v prirodzenej forme,ovocie,zelenina a ine potraviny,aj ťa to bude menej stáť.
12. dec 2009 o 22:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka01: Čo prinesie vC vo vysokých dávkach? Jedna teória, prečo to funguje, je rozpísaná v kapitole Farmakologický koncept, a podkapitole Zberač voľných radikálov: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
Vylučovaním sa organizmus zaťažuje menej, než aktívnou resorbciou v situácii nedostatku (odporúčaných dávok).

Naša strava už dávno nie je pestrá. Posledné štúdie ukazujú, že veľká časť európskej populácie má nedostatok viacerých dôležitých vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Je to možno aj kvôli tomu, že pôdu sme vyčerpali intenzívnym hospodárením a hnojili sme veľmi úzko stavanými hnojivami, takže sme neobnovovali celé spektrum potrebných látok. Rastliny dnes dozrievajú v hangároch, striekané sú chemikáliami, dlho a nevhodne sa skladujú, a aj tak vydržia "pol roka čerstvé".

Tvrdenie, že strava poskytuje všetko a v dostatočnej miere, je len mýtus. Resp. dostať všetko potrebné stravou je síce možné, ale náročné, pre značnú časť populácie až ekonomicky nedosiahnuteľné. (Každý, kto sa snaží stravovať zdravo vie, že už potraviny aspoň základnej kvality bývajú 2-3x drahšie než tie najlacnejšie)
12. dec 2009 o 22:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, tak od stvrtka sa liecim zvysenymi davkami Cecka...
zacalo to bolestou hrdla (uz som vedela, kolka bije :unamused: ) , tak som si naordinovala Cecko 500mg kazdu hodinu.... nepomahalo (uz zacali boliet aj klby, zacala som mat navaly tepla - no klasika), tak som zvysila na 1000 (ale trochu nepravidelne, kazdu hodinu sa mi v praci nedalo) a zacala si preplachovat nos slanou teplou vodou (musim povedat, ze zatial nebolo nic lepsie! bolo to sice neprijemene ale ta ulava potom... no proste skvele - robim reklamu slanej vode :grinning: )... no a dnes sa citim celkom fajn, nie je to super, ale je to ok...

akurat som pozerala jeden doku o spravnej vyzive a o vitaminoch... ze vlastne vitaminy nie su liekmi, su len prostriedkami na to, aby nase telo pracovalo spravne a s chorobou sa vysporiadalo samo....

peto, je rozdiel, ci si dam 500mg Cecka kazdu polhodku, alebo 2000mg kazde dve hodiny? a selen si mam davat ako casto? staci raz za den? ci to mam tiez nejak nadavkovat?dik
12. dec 2009 o 23:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka, urcite nie je bezpecne napchavat sa tabletkovym C-ckom, samotny pribalovy letak od Zentivi uvadza v zlozeni, ze obsahuje "najnebezpecnejsi typ E-cka". Avsak cista kyselina askorbova neuskodi...

Petot, co si myslis o tom, ze nadmerne davky vitaminu C sposobuje oblickove kamene? Minule ma o tom znama presviedcala, ale nevedela som na to reagovat... Dik :wink:
12. dec 2009 o 23:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dankakk: Rozdiel môže byť v tom, ako to znáša Tvoje trávenie. Každý reaguje individuálne a musí si nájsť svoj režim. Pre mňa je optimum každé 2h, pre niekoho každé 4h.
Napr. keď som v strese, tak pociťujem potrebu 500mg každú polhodku, aj častejšie, pri nádche mi zvyčajne stačí 3g každé 2h. Závisí to aj od veľkosti dávok, ostré choroby žiadajú také denné dávky, ktoré sa jednoducho musia rozdeliť na mnoho častí (napríklad dávku 20g by asi naraz nezvládol nikto, ale 10g už hej)

Ak nemáš žiadny problém s 2g každé 2h, tak v tom veľký rozdiel oproti 500mg každú polh. nebude (ale riaď sa tým, ako to cítiš Ty!)

Hladina v plazme je pri vysokých dávkach (cca od 3g/dávku) pomerne stabilná tie 3-4h, potom už výraznejšie klesá.
12. dec 2009 o 23:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
inka04: Tak na túto otázku som hľadal odpoveď dosť dlho. Stručne som to uzavrel asi takto:

U človeka so zdravými obličkami, s dobrým pitným režimom, ktorý netrpí deficitom vápnika, horčíka, vitamínu B6 a citrátov, a nemá porušenú črevnú flóru, sú kamene z vitamínu C mimoriadne nepravdepodobné, ani pri liečebných dávkach, a takmer určite nie pri "oficiálne bezpečných" dávkach (do 3g denne).

U človeka s poruchami obličiek alebo niektorými z uvedených deficitov, vitamín C môže TEORETICKY mierne zvýšiť riziko, ale nanajvýš len ako jeden zo spolufaktorov, nie sám osebe. Píšem teoreticky, pretože z niektorých dôvodov zase riziko znižuje, takže výsledok je otázny. Ale z princípu opatrnosti, niektorí autori neodporúčajú vysoké dávky pri RTA a niektorých ďalších poruchách obličiek. A z toho istého princípu opatrnosti na to upozorňujem aj ja. Podľa môjho súkromného názoru by väčšine obličkových pacientov vitamín C neuškodil, ale nepáči sa mi predstava, že by čo len jednému ublížiť čisto teoreticky mohol... A tak radšej na to upozorním.
(Sranda, na iné lieky si málokto na fórach dá námahu upozorňovať na nežiadúce účinky, hoci sú pravdepodobnejšie než z vC)

Plošné tvrdenie, že by vitamín C spôsoboval obličkové kamene, nikto nikdy presvedčivo nedokázal., a z tohto pohľadu ide o mýtus.

Ale nakoľko samotná dehydratácia (a z toho plynúce zahusťovanie moču) zvyšuje riziko kameňov, pri vitamíne C upozorňujem na pitný režim, pretože vitamín C je močopudný a mohol by dehydratáciu ešte zvýrazniť, keby sa nedopĺňali tekutiny. C jednoducho rozhýbe obličky, a tak im treba dať dostatok vody, nech to má svoj "obrat" :wink:

Celkovo, popri liečbe niekoľkých desaťtisícov pacientov, doktori Cathcart a Klenner nezaznamenali žiaden prípad obličkových kameňov, ani pri dávkach cez 200g denne.

Podrobnejšiu diskusiu nájdeš v kapitole Obličkové kamene: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
12. dec 2009 o 23:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Petot, akurat som sa vcera pytala na tie kontraindikacie, ale mi nezobralo prispevok.
Presne na tie oblicky som chcela..., ze dnes ma podla mna s oblickami problem hadam kazdy..., aj ked mozno nie identifikovany. Iste aj ja, ale moj maly, hoci oficialne akoze nic, ale podla mna, ked je taky velky alergik a od raneho detsva ma ekzemy, to spada pod oblicky, myslim. Takze take nejake oslabenie tam bude, povedala by som. Navyse pije velmi malo. Musime ho doslova nutit, aby par ml vypil. Ak sa podari 3 dcl za den, tak si gratulujeme. Keby bolo na nom, vypije max 50ml, teraz v zime. Je sice polievky vela, ale mimo toho slabota. Piska ale vela - teda normalne, nevyzera, ze ma problem s tym... akoby mu to stacilo. Myslis, ze mam dat bacha na to Ceckovanie pri nom?
Mozno by mu dokonca Cecko mohlo zvysit subjektivnu potrebu tekitin, ci nie? D.
A inak, ked si dealer, tak si mi uz davno mal ponuknut nejake to balenie cez Teba. Prepac, to co si za dealera? ;) Inak ozaj aj predavas nejake ceckove veci?
13. dec 2009 o 10:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka144: Otázka ohľadom dieťaťa so slabším pitným režimom je dobrá, ale odpoveď nemám.

Sám som skôr opatrný, keď dieťa málo pije, a nedávam mu toľko, koľko by som ináč dal. Ale na druhej strane, mám skúsenosť, keď bol najstarší chorý, veľmi podráždený, umrnčaný, nechcel nič (ani piť), a tak som mu dával menšie dávky, lenže bolo to málo a nakoniec pre zvláštny febrilný stav bol hospitalizovaný. Až vtedy, keď som mal podozrenie na začiatok meningoencefalitídy, pred cestou do nemocnice, dal som mu naraz 2g a okrem modlitieb, toto mohla byť jedna z vecí, ktoré mu pomohli.

Takže keď ide o chorobu, niekedy je lepšie hneď na začiatku dať ráznu dávku, a keď sa dieťa dostane do lepšej pohody, potom už aj viac pije.

Je to individuálne, jednoduchá odpoveď nie je. Treba zvážiť závažnosť choroby atď.

Ale aj pri obyčajnej nádche určite TREBA dávať aspoň základné dávky, t.j. možno 3-4 násobok ODD, čiže aspoň200-300mg denne. Nemá to síce liečebný účinok, ale uchráni to dieťa aspoň od najhorších následkov deficitu.

Díler som mizerný, ja mám sociálnu fóbiu niečo niekomu núkať, zistil som to dávno a naozaj to nie je nič pre mňa. :slight_smile:
13. dec 2009 o 11:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, diky :wink: uz by si teda mohol rozbehnut tazky biznis :wink:
13. dec 2009 o 12:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, prosim aj ja o radu, ja sa uz davno pradavno dopujem od oktobra do marca vitaminom c - 1000mg denne a ked citim unavu, alebo ze na mna lezie nejaky virus zvysim davku aj na 4ooomg denne. Teraz v obdobi chripky a inych virusov dopujem ceckom aj moje dieta (ma rok) a to tak, ze v caji vypije 5oomg rozpusteneho vitaminu c a ked na nom vidim unavu, alebo ze je proste nesvoje, zvysim davku na 1ooomg za den. Pouzivame jamiesona, ale ked som ho kupovala posledny krat, mgr. v lekarni sa na mna strasidelne osoptila, ako keby som si dieta travila s tym ceckom. Myslite ze tie davky su skutocne vysoke? dikes
13. dec 2009 o 13:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
odporucana denna davka pre deti 0-3 rokov je okolo 50mg na den...takze ano, dost vysoke...
13. dec 2009 o 14:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
odd je jedna vec a potreba organizmu na odolavanie virusom a bakteriam je druha... ale aj tak dakujem za nazor

Prosim napiste mi niekto, kto ste tiez zastancom pouzivania vyssich (zimnych) davok vitaminu c, co si myslite o davkovani. Dakujem
13. dec 2009 o 14:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a zabudla som, nazov temy je aj skusenosti s ceckom, tak by som rada prispela. V detstve som prekonala velmi tazku chorobu, zjedla som nespocetne mnozstvo liekov a to sa odzrkadlilo na mojom imunitnom systeme. celu pubertu som prelezala v posteli, lebo kazdy virus a bakteria na mna sadli a velmi dlho trvalo kym som sa z nich dostala, az som narazila na knizku, ktora pojednavala prave o liecbe vitaminmi, konkretne aj s ceckom. A mozem povedat, ze odkedy sa v zimnom obdobi dopujem zvysenymi davkami cecka a imunoglukanom celych 8!!!! rokov som ani len nezakaslala. Po tych rokoch, co som neustale marodila, je to pre mna az neuveritelne. A faktom zostava, ze aj ked citim ze na mna cosi lezie, okamzite si naordinujem kazde 2-3 hodinky 1ooomg cecka a do nasledujuceho dna som ako rybicka.
otazkou pre mna ostava, ci bude organizmu mojho dietatka na toto zimne bojove obdobie stacit davka povedzme 200mg cecka na den, alebo kludne mozem ostat na tych 5oo ako doteraz...
13. dec 2009 o 14:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoj petot :slight_smile: ! Ja sa ta chcem opytat na ten vit C, zinok a selen, ktore si mi radil v odmietnuti ockovania, ked pojdeme na kozne testy. Mala tiez velmi malo pije, tak neviem, aku davku coho, aku znacku by si nam poradil?D.
13. dec 2009 o 14:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok