• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
jedna vec je zvysist davku v obdobi choroby, ale 1g vit C rocnemu dietatu je podla mna moc...nehovorila som ze sa nemoze zvysit davka v obdobi chorob a pod
13. dec 2009 o 15:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
pokial viem odd je celorocne rovnaka, co je vzhladom na to ze v zime je potreba vitaminu c pre organizmus enormne vacsia a v zimnej strave je vitaminu c v pomere k letu zalostne malo. ono je rozdiel ked ides v lete na prechadzku, tu si odtrhnes hrusku, tam nazbieras ribezle, na zahradke ti ceresne padaju zo stromu priamo do pusy. v zime nafasujes v bille tri krat zamrznute a odmrznute jablko a tym sme skoncili. ja osobne vychadzam z toho, ze napr. v lete prijmeme !kazdodenne! velke mnozstvo vitaminu c,tak preco v zime, ked organizmus musi bojovat ho zrazu nemam dostavat? ved to je nelogicke. a bohuzial v nasich koncinach si cerstve ovocie a doma vypestovany salatik nemozeme dat, tak si davame okrem chudobnych zimnych potravin aj cecko. Moj maly v lete zje velmi vela ovocia a zeleninky, bohuzial neviem kolko vitaminu c za den v lete spapa, takze odhadujem to na tych 100,120? neviem a nakolko v zime ho potrebujeme viacej, bojujeme s virusmi, ja si davam tych 1000 a malemu 500. Ale rozmyslam ci by nestacilo tych 200, 250? Neviem.
Kzdopadne, vitamin c je hlavnym spustacom boja organizmu proti virusom, preto si ho davame. My uprednostnujeme prevenciu pred liecbou....
13. dec 2009 o 15:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vitamínem C se nelze předávkovat,odchází z těla močí.V pbdobí chřipek se doporučuje u dospělých zvýšit příjem na 1000mg,u dětí nevím.
13. dec 2009 o 15:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved nehovorim, ze v zimnych a jarnych mesiacoch sa nemoze zvysist prijem,ale je nelogicke davat viac ako telo dokaze zuzitkovat, napriklad naraz 1000mg...ked uz tak telo dokaze lepsie zuzitkovat 250mg niekolkokrat denne...

plus aby si zjedla odd vit C musela by si zjest 2kg hrusiek, 2-3 citrony, 4kg starsich jablk...takze ani v lete to neni take idealne, vela vit C obsahuje petrzlen, cervena paprika, sipky...iste by som odporucala dostvat vitaminy do seba hlavne prirodzene, a nie megadavky v tabletkach ktore aj tak vymocis...ak to zas uplne neprezies..
13. dec 2009 o 15:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak sme sa dostali v podstate k tomu co som sa pytala na zaciatku, teda netreba davat malemu v zime naraz 500mg, ale napriklad na dva krat 250mg, alebo teda mu staci na cely den rozdelit len tu 250mg. Tak dik zatial.
13. dec 2009 o 16:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
500mg pre rocne dieta je moc...ale ved to vycika...
13. dec 2009 o 16:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
500mg je dost aj pre chlapa dlhodobejsie :grinning:
13. dec 2009 o 16:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
250mg kludne staci...
13. dec 2009 o 16:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
peto vdaka. minule som si dala 2000mg C naraz a utekala pracovat(ucit)... na hodine mi prislo trosku nevolno - tocilo sa mi v hlave, taky zvlasny pocit. myslis, ze som narazila na moju hranicu? ... hnacky som este z cecka nemala, tak myslim, ze si to davkujem celkom dobre ...
13. dec 2009 o 16:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Danka, Peto - moze sa s cecka tocit hlava? Mne sice byva kadejak nevolno pomerne casto, tak znesitelne, aj ked asi nezdravo. Ale teraz to casovo sedi, ked som zacala viac vitC jest. A to myslim take normalne davky, napriklad 1-2cukricky denne (to je asi 2x500mg?). Teraz som si dala 600mg uz z novokupenej K.A. z DMka, ako si pisal. Taka som ako po opitoze, alebo ako ked malo pijem alebo proste ked som malatna, toci sa mi hlava a pod. Aha, zeby nejake odvodnenie? Idem si urobit dalsi cajik.
13. dec 2009 o 16:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dankakk, ivka144: Točenie hlavy som NIKDE nečítal ako nežiadúci účinok, takže pochybujem, že je to tým. Ani ja som sa s tým nikdy nestretol, práveže keď na mňa ide zmena počasia a chce ma z toho bolieť hlava, práve céčko ma z toho dostáva.

Ani nemôže ísť o dosiahnutie črevnej tolerancie, to sa prejavuje iba redšou stolicou, a pri 2g nenastáva ani to, tá dávka na to jednoducho nestačí. :confused:

Nevoľnosť nastať MÔŽE, jednoducho podráždením žalúdka, preto je dobré užívať aspoň s trochou jedla.

Neboli ste jednoducho dehydrované?

Mohlo by ísť ešte o nežiadúce účinky nejakých prísad, ale v prípade práškovej kyseliny askorbovej by tam nemalo byť nič.

Skúste poriadne piť, céčko neužívať nalačno, a rozdeliť si to na viacero menších dávok. Dajte vedieť, či sa to upravilo.
13. dec 2009 o 17:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lenka.22: Najefektívnejšie je rozdeliť to na najmenej 3 dávky počas dňa, 4 je ešte lepšie.

leishmania: Na spotrebu vitamínu C existujú viaceré náhľady, ale v prvom rade si treba uvedomiť, že ODD pre VŠETKY vitamíny boli stanovené okolo obdobia druhej svetovej vojny a LEN za účelom prevencie ťažkých ochorení z deficitu. ODD pre vitamín C má zabrániť klinickým príznakom skorbutu. Aké dávky sú pre telo optimálne, je vec názoru, individuality a záťažových faktorov. Ale prakticky všetky cicavce pracujú s cca 100-400x vyššími dávkami než je ODD. Skús kapitolu Spotreba vitamínu C: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
13. dec 2009 o 18:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot ja mam na megadavky vit C trochu iny nazor...

takmer vsetky zvierata si vit C syntetizuju sami...vo vela veciach sa lisime...takto by som iste nezvazovala denne davky vit C

je t podla mna ttrochu nafuknuta bublina, vacsina "elixirov zivota" sa casom ukazala ako "neucinna" ja som za zdravy stred, neprehanat to s nicim, a vitaminy ziskavat z prirozenych zdrojov kym sa da...z beznej potravy je takmer nemozen vytazit tolko gramov vit C o jakych davkach vy pisete...samozrejme ze je ine v obdobi zvysenej potreby nie som uplne proti umelemu doplnku...ale podla mna to netreba prehanat
13. dec 2009 o 18:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
V Encyklopédii klinickej toxikológie, ktorá bola
vydaná v USA v r. 2002 (15) sa nežiadúci efekt
megadávok vitamínu C opisuje takto (krátené):
dávka 1 000 mg denne spôsobuje bolesti hlavy,
slabosť, nespavosť, dráždenie sliznice ezofágu
a žalúdka, pôsobí laxatívne, diureticky a acidifikuje
moč.
13. dec 2009 o 18:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
takze bolesti hlavy by som nevylucila
13. dec 2009 o 18:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leishmania: Veľmi správne si poznamenala, že častejšie menšie dávky sú účinnejšie. Zhodneme sa aj v tom, že pokiaľ možno, prírodné zdroje sú lepšie.

Dávkovanie je vec názoru, ale sú tu tri principiálne odlišné pohľady, a v tom je aj zdroj nedorozumení:

1, Pohľad konvenčnej medicíny, že každý vitamín je dobrý iba na to, aby sme nedostali ťažké deficientné ochorenie. Na prevenciu zvyčajne stačia pomerne malé dávky, a tak to aj odporúčajú. Táto hypotéza je dvojnásobný nezmysel, pretože jednak je každý človek individuálny a má iné nároky, a jednak je už preukázané, že existuje merateľný deficit aj pri dávkach, ktoré ešte stále spĺňajú kritériá pre ODD.

2, Pohľad genetický, že neschopnosť syntetizovať vitamín C je genetickou odchýlkou, možno poruchou, ktorá je medzi cicavcami pomerne zriedkavá. Tie cicavce, čo túto odchýlku majú (opice rodu antropoidea, indické kvetožravé netopiere, a morčatá) prijímajú vo svojej strave rovnaké dávky vitamínu C, ako si iné cicavce syntetizujú. Človek so svojimi ODD je absolútna výnimka.

3, Pohľad farmakologický (liečebný). Na liečbu sa používa v úplne iných dávkach, a s úplne iným cieľom, ktorý nesúvisí s vitamínovou funkciou. Jednoducho prírodná chemikália použitá ako liek. Ako penicilín alebo paracetamol, látky, ktoré nemajú žiadnu "prirodzenú" hladinu v tele. Dodáme ich, niečo urobia, a vylúčia sa.

Encyklopédii toxikológie verím menej, než elaborátu od Food and Nutrition Board. Do lekárskych učebníc sa bežne dostávajú rôzne "tradičné" informácie, ktoré fungujú v podstate len ústnym podaním z generácie na generáciu. Pri bližšom skúmaní sa môže ukázať, že neexistuje žiadna hodnoverná referencia, alebo len anekdotálny prípad bez výpovednej hodnoty.

FNB zozbierali všetky dostupné dáta, zhodnotili ich relevanciu a stanovili rozsah bezpečných dávok pre viaceré antioxidanty, vrátane vitamínu C. Dávky do 3g denne sú úplne bezpečné pre priemernú populáciu, po úprave faktorom opatrnosti 1,5g publikovali 2g ako dávku, ktorá u bežnej populácie nemá ŽIADNE nežiadúce účinky. Európska potravinová autorita to potvrdila, ale zaradili faktor opatrnosti 3, takže publikovali 1g denne ako absolútne bezpečnú dávku pre bežnú populáciu.

Mýtus o bolesti hlavy má pravdepodobne pôvod v aditívach, ktoré sa pridávajú do vitamínových prípravkov - umelé príchute, sladidlá, farbivá (ktoré u precitlivelých ľudí samé osebe môžu spôsobiť bolesť hlavy!), ďalej rôzne konzervanty, dosť často sa používali napríklad zlúčeniny síry, ktorá je známa bolesťou hlavy aj nevoľnosťami.

ZHRNUTIE:
Môžem bez akýchkoľvek problémov vypiť 3g kyseliny askorbovej a budem sa cítiť iba lepšie. Ale možno keby som túto dávku užil v podobe "vitamínových cukríkov", aké sa bežne predávajú, tak možno by aj mňa bolel žalúdok alebo hlava. :grinning:
13. dec 2009 o 18:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
keby sa do lekarskych ucebnic dostavali informacie ako ty pises tj "Do lekárskych učebníc sa bežne dostávajú rôzne "tradičné" informácie, ktoré fungujú v podstate len ústnym podaním z generácie na generáciu." tak to by sme boli asi nikede inde ako sme...momentalne funguje nieco ako evidence based medicine, a informacia ktora neni podlozena dokazmi, studiami, a je len podanim enjakeho tvrdenia od nejakeho profesora je az na poslednom mieste "doveryhodnosti"

ako som uz pisala odd vit C zvierat pre mna nie je nejakym dokazom...

ja si aj tak nemyslim ze je prospesne sa umelo dopovat tak vysokymi davkami a tak dlhodobo..
13. dec 2009 o 19:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leishmania: Tvoj názor Ti neberiem, ale divila by si sa, aké nepodložené tie informácie v literatúre môžu byť :slight_smile: Pozri napríklad Goodwin J, Tangum M. Battling quackery: attitudes about micronutrient supplements in American academic medicine. Archives of Internal Medicine, 1998 Nov 9;158:2187-2191. PMID: 9818798.

A čo sa týka EBM, tá sa v najdôležitejších oblastiach medicíny NEUPLATŇUJE. Neuplatňuje sa pri vitamínoch, mineráloch, stopových prvkoch, skrátka výžive. Neuplatňuje sa pri očkovaní. A možno sa neuplatňuje ani v iných oblastiach; o týchto dvoch to viem spoľahlivo.
13. dec 2009 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ohladom EBM to je trochu vyhroteny nazor...no ja zatial lekarskym ucebniciam verim viac ako pokusom s megadavkami vit C :wink:
13. dec 2009 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leishmania: Tie "pokusy" sú klinicky overené na desiatkach tisícov pacientov. :slight_smile: Aj keď z pohľadu konvenčnej medicíny je to stále len "experimentálna" liečba, lebo na jej štandardizáciu nikto nie je ochotný dať peniaze (čo je celkom pochopiteľné, kto by tak mohol chcieť účinný, lacný a nepatentovateľný liek).

EBM - áno, je to vyhrotený názor. Ale je to žiaľ tak. Neuskutočnili sa rozsiahle slepé placebom kontrolované štúdie o tom, aký dlhodobý vplyv na komplexný zdravotný stav majú rôzne dlhodobé dávky jednotlivých vitamínov. Dodnes vlastne nevieme, aké dávky telo v skutočnosti potrebuje. Vieme len, že ODD u väčšiny ľudí stačia na odvrátenie závažných klinických príznakov deficitu.

Dokonca dodnes nevieme určiť ani bezpečnostnú hranicu pri niektorých z nich, napríklad hranica toxicity u vitamínu D sa len odhaduje, a u vitamínu C dosiaľ nebola dosiahnutá.

Pokiaľ ide o vakcíny, prakticky neexistujú dlhodobé placebom kontrolované štúdie o vplyve vakcín, a to nielen z pohľadu dopadu na komplexný zdravotný stav, ale ani na samotnú klinickú účinnosť proti daným ochoreniam.

Jedna z veľmi zriedkavých, a rozsahom asi najväčšia, štúdia BCG vakcíny organizovaná WHO v Indii preukázala, že vakcína zvyšuje chorobnosť na tuberkulózu. Ktovie, ako by dopadli štúdie pre ostatné vakcíny. Môžeme len hádať, pretože také štúdie sa nerobia.

Myslím, že za extrémizmus by sa dalo považovať skôr nekritické propagovanie vakcín, ktorých klinická účinnosť nebola preukázaná podľa požiadoviek EBM. :wink:
13. dec 2009 o 21:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
veronikapp: Uff, ťažko povedať. Selén si myslím, že 50ug pár dní pred a pár dní po. V deň testu nič pred testom.

Vitamín C koľko si trúfneš, oficiálne dlhodobo bezpečné pre bežnú populáciu (bez porúch obličiek, metabolizmu železa a medi) je 40mg/kg, takže aspoň toľko každý deň. Rozdeliť na aspoň 4-5 dávok.

Po tom teste, po odčítaní výsledkov, by som dal aspoň 2x50ug selénu za deň, a 500mg vitamínu C každé 3h, samozrejme pri hnačke znížiť. Ide o to, že tú ortuť musí telo zneškodniť veľmi rýchlo, do niekoľkých hodín, ináč sa trvale ukladá. Treba podať stabilne veľké množstvo tekutín, lebo ortuť škodí aj obličkám, a väčšie množstvo tekutín by im mohlo uľahčiť jej vylúčenie. Vitamín C je pomerne účinný detoxifikátor ortute.

Samozrejme, omnoho účinnejšie by bolo podať selén aj vitamín C vo vysokých dávkach už pred testom, lenže by stlmili alergickú reakciu a tým vlastne znefunkčnili test. :frowning2:

Nie som lekár a toto sú len moje názory, ako by som to robil u svojich detí, nič viac. Neber to prosím ako nejakú 100% pravdu. :pensive:

Dobrým antioxidantom sú ešte jabĺčka, tie by bolo fajn aspoň po troche papať každý deň pár dní pred aj po.
13. dec 2009 o 21:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, 40mg/kg na deň.... vypočítal si,kolko ho zje človek čo váži 80kg? =3200mg=6,4 tbl 500mg celaskonu! preboha, toto sa mi už vôbec nezdá. :frowning2:
13. dec 2009 o 21:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
veronikapp: Hm, je tu taký paradox - ortuť je jedovatá pre obličky, lenže keby napriek céčku obličky utrpeli poškodenie, tak lekári by to považovali skôr za následok vitamínu C, než za následok ortute. :unamused: Je to paradox, ale tak sú vychovávaní.

Takže keby som chcel byť alibista, tak by som Ti asi nemal odporúčať vôbec žiadny vitamín C. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Piť, piť, piť.
13. dec 2009 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leniciatko: Celaskonu by som toľko nejedol, lebo má rôzne ďalšie prísady. :wink:

3000mg vitamínu C denne je hranica, ktorú FNB/IOM vyhodnotil ako dlhodobo bezpečnú pre väčšinovú populáciu. A aby to bolo "ešte bezpečnejšie", tak to znížili koeficientom 1,5 a oficiálne vyhlásili za dlhodobo bezpečnú hranicu 2g denne u dospelého. Toto sa samozrejme nedá aplikovať na citlivé subpopulácie, napr. s poruchami obličiek, metabolizmu železa a medi, a hypoteticky aj ťažkým deficitom G6PD.
13. dec 2009 o 22:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot,starého psa nových kúskov nenaučíš.. nás vyučovali páni profesori, overené a výskumom overené informácie. toto sú len sťahovačky z netu,ale dávky sú prehnané. môj názor, posielam dvoch :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

hned sa nemusíš jedovať,asi som prvá,čo ti nežere vitamínek C aj s navyjákom,že?
13. dec 2009 o 22:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leniciatko: Poprvé, keď nechceš, neužívaj. Mňa to nehnevá, ja nemám žiadne % zo zisku :grinning: Trochu ma podráždili nepreukázané fámy, tak som na ne reagoval. To je všetko.

Podruhé, 3g denne ako hranica bezpečnosti (po úprave faktorom opatrnosti) je úplne oficiálne stanovisko FNB/IOM, žiadne "sťahovačky z Internetu". A vyplynulo z vyhodnotenia asi všetkého dostupného výskumu na vedeckej báze, aký je dostupný.

Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for Vitamin C, Vitamin E, Selenium, and Carotenoids. A report of the Panel on Dietary Antioxidants and Related Compounds, Subcommittees on Upper Reference Levels of Nutrients and Interpretation and Uses of Dietary Reference Intakes, and the Standing Commitee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes. Washington, DC: The National Academies Press, 2000.
13. dec 2009 o 22:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
tebe nejaky dr ublizil a nevies sa cez to preniest,ze sa o nich vyjadrujes pausalne ako o nejakych chudakoch bez vlastneho nazoru a rozumu?
13. dec 2009 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
už som myslela,že neodpíšeš. neznamená,že ked nás to učili starí prefesori a vtedy to bolo vedecky dokázané,že teraz ,zrazu hop, a všetko je zle,lebo to bolo skoro dvadsať rokov dozadu.
how, dohovorila som..........................................................
13. dec 2009 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leishmania: Mrzí ma, ak to tak vyzerá. :frowning2:

Nie, neublížil, a nepovažujem ich za, ako píšeš, "chudákov bez vlastného názoru a rozumu". Považujem ich za rovnakých ľudí, ako všetkých ostatných.

Len som zistil, že niektoré témy sú farmaceutickým priemyslom dosť úspešne potláčané, a lekári sú (bez vlastného zavinenia) pod dosť jednostrannými informáciami. Je to tak preto, lebo pravda ohrozuje miliardové zisky. Lenže z toho vyplýva, že ak si lekár tému nenaštudoval sám, tak je vopred dosť vysoko pravdepodobné, akými informáciami disponuje a aké informácie bude podávať ďalej. Iba o to mi išlo pri poznámke "tak sú vychovávaní".
13. dec 2009 o 22:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leniciatko: Tak prosím šup sem s nejakými vedeckými dôkazmi. Howgh, dohovoril som :wink:
13. dec 2009 o 22:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok