• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
@subidubi ja kupujem v DM v takom kelimku kyselina askorbova nic ine tam okrem toho nie je a je to prasok takze sa aj pekne davkuje
21. jan 2015 o 16:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka @bibistec ake davky davate denne sebe a kolko dietatu (skoro 5rocne)? Kolko v zdravii a kolko v chorobe? Kupila som uz tiez cecko v DM. Neviem ako ho davkovat. Prosim o rady aj ostatnych dakujem :slight_smile:
21. jan 2015 o 23:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@subidubi ja len podla navodu na krabicke, nedavam viac ale mozno sa moze, napr tusim ak to prezenies tak mozes mat hnacku, ale nic viac tak ak chces vyssie davky tak podla toho poznas kedy je uz vela.
22. jan 2015 o 09:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@subidubi moja dcérka mala práve 5 rokov a dávam jej takto: do každého pitia počas dňa (okrem mlieka) jej šupnem jednu tú malú pidilyžičku čo bola priložená v krabičke. Tá pidilyžička je cca 120mg Céčka. To teda si tak 4-5 x denne, čo vychádza okolo 500-600 mg že vypije v priebehu dńa. To v čase zdravia ako prevencia. V čase choroby sa jej to snažím zvýšiť podľa toho ako dokáže prijať, dám aj dve tie pidilyžičky ale prisypem aj štipku sódy bikarbóny aby to nebolo tak kyslé. Treba ale dodržať že treba veľa piť a treba to mať skutočne rozložené do celého dňa, nie dať ráno jednu veľkú dávku a potom celý deň nič. Každý má tú toleranciu koľko toho céčka jeho telo dokáže prijať inde a dá sa to spoznať presne podľa tej redšej stolice, keby sa objavila, tak už isto netreba zvyšovať dávky ale trochu znížiť.
22. jan 2015 o 10:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem babinky :slight_smile: ...a neviete ako to je s oblickovymi kamenmi a vysokymi davkami cecka? Lekarnik ma vystrasil
22. jan 2015 o 12:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@subidubi vyššie dávky vitamínu C môžu spôsobiť komplikácie ľuďom s chorobami obličiek z dôvodu, že tam je problém s príjmom a vylučovaním tekutín, čiže môže sa v obličkách nahromadiť príliš veľké množstvo vitC, ak ho obličky nevedia dostatočne vylúčiť. A obličkové kamene môže spôsobiť práve to ak neprijímaš dosť tekutín pri užívaní vit.C. Pokiaľ piješ dosť a nemáš problémy s obličkami, tak sa ti nemá čo stať. Preto všade zdôrazňujem, že treba dodržať pitný režim, je to dôležité aj na správne vštrebanie vit.C a aj na vylúčenie ak ho organizmus už nepotrebuje, pretože nadbytočný vitC ktorý organizmus nepotrebuje sa vylúči normálne močom preč.
22. jan 2015 o 18:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka @petot ja dávam mojej 3r. do jednej šálky s čajom 1 lyžičku medu a 3 tie lyžičky z dm, za deň do nej dostanem 1-2 šálky čaju (keď je v škôlke) a max. 3, ak nie je v škôlke. Okrem toho jej dávam jeden cmúľací Cvit od Jamiesonu, čo je 500mg jednorazovo. No a ak je chorá, alebo vidím, že na ňu niečo lezie, tak jej dám ešte o jeden cmúľací Cvit od Jamiesonu (500mg) navyše. Uvedomujem si, že malá dosť málo pije, ale neviem ju donútiť piť viac, tak dúfam, že na tak malý príjem tekutín nie je toho C-čka pre ňu priveľa. Cez deň zje ešte za tanier polievky a niekedy vypije 2dl mlieka alebo bielej kávičky/kakaa.
A najhoršie je, že ak už nejakú chorobu dostane, tak v ten deň nechce piť vôbec nič ... :(
23. jan 2015 o 11:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lowike no neviem, tie tekutiny sú fakt dosť dôležité...uvidíme čo ti na to povie Petot. Ja to proste dávam do toho pitia a keď vypije málo tekutín tak menej aj toho céčka, štve ma to ale na druhej strane som tiež trochu opatrná a nechcem to nejak prestreliť. Ten problém, že keď malá ochorie tak ani piť nechce mám aj ja a ide ma z toho poraziť, bo zrovna vtedy by som potrebovala aby pila viac... :unamused:
23. jan 2015 o 17:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@raven11 Sodný askorbát obsahuje 10% sodíka, a súčasné trendy sú, strážiť sodík u malých detí. Ak by si dávala napr. 500mg denne v rozdelených dávkach počas dňa, tak to je spolu 50mg sodíka. Podľa mňa to tak hrozné nie je, ale treba brať do úvahy aj ostatné zdroje. Takže skôr si myslím, že buď v kombinácii, alebo skôr ten vápenatý. Nie som lekár, poraď sa so svojou pediatričkou, aké sú aktuálne odporúčania o dennej dávke sodíka.

Pokiaľ ide o vitamín C ako taký, pozri si kap. Spotreba a Príloha - každodenné užívanie. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
24. jan 2015 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lowike Myslím si, že pri zdravých obličkách vitamín C nemôže spôsobiť nejaké nové obličkové problémy (aspoň nie v dávkach ktoré je možné dostať do tela ústne; nehovorím o nejakej extrémne vysokej, dosiaľ nikdy neodskúšanej intravenóznej dávke). Ale z princípu opatrnosti je hydratácia dôležitá, ako píše @halienka
Aj preto, že vitamín C je diuretikum - podporuje tvorbu moču, takže by mohol ešte urýchliť dehydratáciu.

Keď ide o chorobu, u mojich detí som mal takú skúsenosť, že pri teplote apod. nechceli piť (o jedle nehovoriac). Dal som im niekoľkokrát po 1-2g vitamínu C každú hodinu-dve (podľa veku a ich stavu) a keď sa im po 2-3 dávkach zlepšil stav, morálka a apetít, potom už nebol problém ani s pitím. Alebo som im Cčko rozrobil do nejakého obľúbeného džúsu / sirupu ktorý mi neodmietli ani v chorobe. Ale to je individuálne, nezaručujem Ti, že to bude fungovať aj u vás. Určite máš svoje vlastné skúsenosti :slight_smile:

Teraz keď sú väčší, už je ľahšie presvedčiť a ak treba aj prinútiť ich aby pili. A už zvyčajne aj sami chápu, že je to v chorobe dôležité.
Nie som lekár, píšem len svoj názor.
24. jan 2015 o 11:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot ďakujem
24. jan 2015 o 15:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, viete mi poradit ako je to s uzivanim C-cka pri terapii zelezom? Ma sa podavat normalna davka alebo zvysena alebo ako?
4. feb 2015 o 12:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, koupila jsem poprve ten praskovy vit.C z DMka. Mam chripku, to nejhorsi za sebou. Vcera jedna odmerka 125mg, dnes rano to same, chtela jsem si dat dnes jeste 3x. Ale vcera vecer jsem zjistila, ze jsem osypana na krku a zadech a dnes se to rozleza. Muze to byt z toho cecka? Mate nekdo zkusenosti? Z kapsli apod. jsem to nikdy nemela. Beru jeste kalobu a mela jsem i behem 48hod 5 paralenu. @petot diky moc
9. feb 2015 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve nie som odborník, ale nezdá sa mi, že by to bolo s Céčka, 125 mg je strašne málo pre dospelého človeka, ak si zvyknutá brať kapsle dokonca s vyššou dávkou, čo pre dospelého určite robia s vyššou dávkou, tak by si bola osypaná aj v tedy. Skôr môže byť kombinácia viacerých faktorov (jedlo+iné lieky+céčko), ktoré neviem posúdiť, poprípade to môže byť aj samotnou chorobou, že teda nejaký typ vírusu čo spôsobuje aj výsyp. Ale samotné Céčko v tej dávke že by spôsobilo osypanie mi príde veľmi málo pravdepodobné. Každopádne každý sme individuálny a človek nikdy nevie... Uvidíme čo povie Petot :wink:
9. feb 2015 o 17:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve bude to alergia a kľudne to moze byt aj alergia na céčko. Na par dni vysad askorbat, Kalobu, pri teplote si daj radšej Ibalgin. Porozmyslaj, ci si niečo nezvyčajne nejedla.mohlo by to byt aj z chemikálii obsiahnutých v kozi citrusov. Po ošupaní si pred jedením, umi poriadne ruky.
Potom po par dňoch, ked sa to utíši skús opäť jednotlivo Kalobu, Céčko z DM. Alergická reakcia nie je závislá na dávke, takze reakciu Ti moze vyvolať aj minimálne množstvo latky.
Daj si tabletu Zodac alebo Dithiaden alebo iné antihistaminikum, aby ti reakcia rýchlejšie odznela
9. feb 2015 o 18:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@ halienka @lucus83 V jidle zadna zmena, spis jsem jedla mene. Ani citrusy jsem posledni dny nemela (jinak to myti rukou je vzdycky, ty postriky jsou des). Hodne piju. Kalobu jsem pouzivala uz pred mesicem, ale detskou davku, ted si davam pekne pro dospele. Je pravda, ze nejsem moc zvykla brat jakekoliv leky ani vitaminy. Ale posledni mesic jim vitaminy, kde je jen 60mg vit.C (smesna davka, ja vim), protoze u muze v praci jsou stale vsichni nemocni. Ted jsme to od nej chytila ja i mala, a nikdo vyrazku nema. Vcera vecer jsem si vzala xyzal a dnes opet. V poledne jsem zjistila, ze to mam uz i v podpazi a v trislech a kuze na brise i zadech na omak neprijemna, takze jsem askorbat uz nevzala. No az se toho zbavim, tak jako zdrava zkusim vzit ten vit.C z DM a uvidim. Jestli to bude alergie, tak nechapu, ze se objevila az ted.
9. feb 2015 o 21:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@deeve alergia sa môže vyvinúť aj postupne- kľudne aj po mesiaci užívania- prejaví sa tým, že pacient už potom, nie je schopný tolerovať ani malú dávku. Vysaď aj tú Kalobu- je to rastlinný extrakt- čiže aj u nej je vysoké riziko alergizácie. Je možnosť aj alergie na nejakú zlúčeninu, ktorá mohla vzniknúť reakciou cecka s niečim s potravy alebo z Kaloby. Cecko je veľmi reaktívne. Nezmenila si aviváž alebo prášok na pranie, kozmetiku, nezačala používať nový čistiaci prostriedok?
Ak by sa Ti ten výsyp nezmenšoval, choď na kožné.
10. feb 2015 o 10:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucus83 kalobu jsem vcera vysadila, taky me to napadlo, proto jsem si pred mesicem davala tu nejnizsi davku, kdyby nahodou. Nic jsem nezmenila, jen jsem si vzpomnela, ze presne v ten cas nez sem se osypala jsem ochutnala kousek masa nalozeneho v nejake madarske paste, kterou jsem nikdy nemela. No uz to skoro zmizelo, jen kuze je stale hodne citliva. Diky moc za postrehy a rady :wink: Ve zdravi vyzkousim Cecko, ale pujdu do farma.kvality a zkusim to s tou jedlou sodou, take farma. kvalitu. a pote zkusim dat i male :slight_smile:
11. feb 2015 o 09:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve neskúšaj jedlú sódu. Sóda je veľká záťaž na obličky- hlavne pre deti. Je v pohode ak si dáš trochu sódy pri pálení záhy pár krát do roka. Ale nie pravidelne a hlavne vo veľkých množstvách. Záťažou je obsiahnutý sodík, ale aj uhličitany- obličky musia vynakladať veľa energie, aby udržali optimálne pH prostredie. Tiež rozvracia trávenie.
Sóda je liekom u ľudí so zlyhávajúcimi obličkami- ktoré už takmer stratili možnosť vyrovnávať pH.
11. feb 2015 o 10:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@lucus83 OK, diky za info. Kdyz jsem hledala informace v jake forme je nejvice vyuzitelny, tak jsem dospela k tomuto. Tak zase jsem o neco chytrejsi. Nebo muzes za sebe doporucit Cecko pro dospele a dite? Pro malou s Ceckem urcite pockam az na vysledky vysetreni na endokrin. a gastroent., co ma ted pred sebou. Jime tedy dost ovoce i zeleniny, vyvazena strava. Chtela jsem hlavne v tom obdobi nemoci.
11. feb 2015 o 11:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja ked som chora tak si kupujem z DM tu kyselinu askorbovu.to com tam pisu necitajte.to je len ta dávka na prezitie,co telo potrebuje.kebyze nemame C vitamin by sme zomreli.ja si davam do 1,5 l flase aj 30 000 mg !! Neviem kolko je to presne tých dávok ale asi 30 malych lyziciek asi.ale mame aj taku malinku váhu a tá nam presnejsie ukaze...A hlavne C vitamin velmi pomaha pri čiernom kasli.Ja mam asi cierny kasel len pani doktorka si melie svoje.vysledky sa mi len o troska zvysili akoze tie hodnoty ale som citala ze to neznamena ze to nemoze byt cierny kasel! Ja pijem uz od zaciatku vela C vitaminu a to neutralizuje toxíny a preto ukazuju negatívne testy! Ale pravdaze nemozem mudrovat pred pani doktorkou! Lebo ona je doktorka,ze?? Lekari vas chcu liecit len so sprostymi antibiotikami co ani na tuto chorobu nepomozu.ked clovek nemá zápal tak naco mu vypisuju zbytocne antibiotika??! Nezistili mi ziadny zapal ani v krvi a aj tak mi vypisovali len samè jedy! Ja som ich pravdaze nebrala! Keby mam nejaky zapal tak hej ale inac nie! Lekari nechcu liecit.a vysmeju vas ked im poviete o vitaminoch!! Mna raz hematolog vysmial ze si davam tabletku s postupnym uvolnovanim 1000 mg.akoze kukam nanho ze co sa mi vysmieva,ach..!! Lekari ani sami nevedia ze co su vitaminy.ale ze antibiotiká ako nicia telo to ich netrapi! To vam vypisuju jedna radost.ale na anglickej stranke uz lekari to maju nastudovane,len toto zaostale slovensko nasa medicína nevie nič!ze s C-čkom sa vela chorob dá liecit.ale antibiotika su velky biznis.A este ked chcete brat to cèčko,nezabudnite aj na vitamin E,D,B.lebo cècko berie z tela Èčko :slight_smile: a kto sa boji ze bude mat problemy s oblickami tak kazdy den pohar vody a do toho vytlacit citron a vypit pravdaze :slight_smile:
11. feb 2015 o 12:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve ak sa ukaze, ze si alergicka na kyselinu ascorbovu, skus inu formu vitaminu C. Pre deti je podla mna najlepsia forma ester c calcium ascorbate. toto netreba neutralizovat soda bikarbonou a nema to ziadnu chut. Ja kupujem z amer. e shopu, ale mozno zozenies aj tu, neviem. Na iherb.com maju aj kapsule aj prasok.
http://www.iherb.com/American-Health-Ester-C-Powder-with-Citrus-Bioflavonoids-4-oz-113-4-g/10680#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=ester%20c%20powder&rc=3010&sr=null&ic=2
11. feb 2015 o 13:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve
1, Môže to byť reakcia na konkrétne Cčko z DMky, alebo reakcia na Cčko ako také (dosť zriedkavá, ale existuje).
2, V takom prípade som skeptický, čo by s tým asi na kožnom mohli vyriešiť (samozrejme, ak nerátam "vďačné" kortikoidy)
3, Kožné reakcie z precitlivelosti zmierňuje selén. Jeho užívanie je dobrý nápad aj z toho dôvodu, že v našej pôde je nedostatkový.
4, Ak by tie vyrážky bola reakcia iba na DM Cčko, tak prípravok od niektorého iného výrobcu nemusí mať takýto účinok. Keďže píšeš, že by si to chcela skúsiť, tak treba dbať, aby tam bolo čo najmenej umelých prísad - práškové Cčko farmaceutickej kvality z lekárne je vhodný začiatok.

5, Dávka vitC 125mg pri chorobe nemá skoro žiadny efekt. Ale kým nezistíš, ako je to s tou precitlivelosťou, tak vyššie dávky zatiaľ neber.
6, Pokiaľ ide o teórie @lucus83 o záťaži obličiek, zrejme Ťa nesprávne pochopila. Asi nejdeš jesť po lyžiciach sódu, ale chceš ju použiť na neutralizáciu kyseliny askorbovej, nie?
Ak zmiešaš vo vode kyselinu askorbovú v hmotnostnom pomere 2:1 so sódou, vzniká sodný askorbát, čo je pH neutrálna forma vitamínu C. Uhlík vyšumí v podobe CO2, takže uhličitany nie sú problém.
Samotný sodný askorbát užívali dospelí ľudia bez problémov aj 1000x vyššie dávky než Ty. Samozrejme niektoré ochorenia obličiek sú problémom a neodporúčajú sa pri nich veľké dávky vitamínu C. Sodík zo sodného askorbátu je zase rizikom pre ľudí citlivých na sodík (zvyčajne srdciari). Takže ak trpíš ochoreniami tohto typu, mala by si si najprv zistiť, či predstavujú problém pri užívaní vyšších dávok vitamínu C. Ale 125mg sa nedá nazvať vysokou dávkou.

Ak máš obavy zo sodíka, nemusíš sódu (sodný bikarbonát) vôbec použiť a môžeš ponechať kyselinu askorbovú ako je, alebo môžeš použiť len malú dávku sódy, ktorá premení len časť kyseliny na askorbát čím sa zmierni jej kyslosť.

Nie som lekár, píšem len svoj názor.
12. feb 2015 o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@deeve
2)Kortikoidy su dobrý sluha ale zlý pán. Kto este nezažil alergickú reakciu, ze ho svrbelo celé telo, nepochopí. Ja som sice mala len silnú lokálnu reakciu na vopred nevyskusanú prieduškovú masť, ale kým som sa odhodlala ist na kožné užila som si svoje. Reakcia na lokálny kortikoid a silne antihistaminikum bola takmer okamžitá, stačili dve potretia- a ukludnilo to pokožku, doliecila som sa uz potom sama.
3) kým by zaúčinkoval selén reakcia prejde aj sama.
1,4) reakcia na askorbat, ak aj je velmi zriedkavá. Aby latka mohla vyvolať imunitnu reakciu vo všeobecnosti, musí byt jej molekula dostatočne veľká, alebo tvarovo nesúrodá, al pod. Askorbat je navyše životne dôležitý.... ak aj by bola reakcia na daný prípravok, tak možno na nejakú prímes. Ale tu reakciu vysvetluje ta maďarská pasta.
5) ja by som nešla do vyšších dávok ako 3 -4 x denne 250mg Celaskonu alebo 2 x denne 500mg s postupným uvolnovanim - pri prechladnutí. Preventívne 1x denne 250mg. Pre dospelého.
6) s tou sodou by som bola opatrná- aj ked ako Petot uviedol, a ako som sa tu docitala, používa sa na neutralizaciu askorbatu. Reakcia nikdy neprebehne úplne a pri tých množstvách a dobách používania askorbatu, o ktorých sa v tejto téme piše, to uz vôbec nemusí byt zanedbatelne množstvo. Ani z hľadiska sodika a ani z hľadiska uhličitanov.
Podla mna treba vsetko užívať s mierou. Aj "prírodne" lieky môžu mat kopu vážnych nežiaducich účinkov
19. feb 2015 o 21:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
Dufam, ze mi prepacite ale nemam cas citat 158 stran, preto sa narovinu opytam....mala ma 6 mesiacov, mozem jej davat Ccko? Ak ano ake a kolko? Kys. askorbovu moze, ked je to take kysle? A teraz je chora, tak aku davku? Je kojena, tak neviem ci si nemam len ja davat a k nej by sa to dostalo cez mlieko? VDAKA :slight_smile:
26. feb 2015 o 10:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nienna ahoj, neviem ako je to s davanim Ccka takym malim detickam, Moj ma 11. mes. je kojeny tak ju pijem ja aby sa k nemu vit.C dostal cez mlieko.
27. feb 2015 o 08:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tina1988 vdaka, ja to spravim tak isto :slight_smile:
27. feb 2015 o 09:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tusim aj ja pojdem kupit cecko do DM. Moja mala papa vela ovocia a snazim sa aby mala zinok v potrave, nech nie je stale chora
28. feb 2015 o 13:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Prosim ta, pomoze C pri pasovom opare? Kolko ho treba?
16. mar 2015 o 20:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@eli74 Pri pásovom opare najlepšie zaberá Cčko vo forme infúzie (každý deň 3x), ale ak nie je poruke, tak by som šiel aj do ústneho, v tolerančných dávkach (ak nie sú kontraindikácie). Pozri kap. Pásový opar a Príloha - Rýchlokurz: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
16. mar 2015 o 21:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok