• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

23. júla 2017 
ivko ano ano jakoby stříkačka :wink:

však to na té odměrce z DM píšou-teda na krabičce,ale já si neumím předstacvit vypít ve sklenici víc jak 3 odměrky se šťávou, je to děsně kyslý, a zuby mi to teda naleptává, já bych to dětem nedávala, jen opravdu hodně zředěný nebo teda zneutralizovaný :wink: Ona se kyselina askorbová mění na askorbát sodný-účinek zůstává. Vitamin c je hodně nestabilní, teplý čaj by vadit neměl,ale třeba vadí i světlo-působící delší dobu,takže když se to nasype ráno a nechá na světle, tak si myslím, že přes den se účinek ztrácí, lepší vždy čerstvě připravené :slight_smile:
15. dec 2009 o 13:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot,

par stranok dozadu som citala, ze ak malemu davam preventivne kazdy den 3X500 mg vit.C - mam ten z DM, je nutne ho doplnat o Ca a Mg. Postacuje na to bezna strava, alebo je nutne doplnanie v tbl.? dakujem
15. dec 2009 o 13:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot- ked si chcem dat preventivne to C-cko tak kolko si mam davat?Dakujem
15. dec 2009 o 13:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka144: Ak malého ani neprehnalo, tak je dosť možné, že tú dávku potreboval. Mojim som 1g každé 2-3h dával len v riadnej chorobe (napr. pri kiahňach, tam to perfektne zabralo).

Ja som tiež nepochopil, načo to na tom obale prekrútili. V origináli píšu, že odmerka má 135mg. Naši tam nalepia, že ODD je 60mg (čo mimochodom platí len pre malé deti), a že sa to má dávkovať "na hrot noža".

Myslím, že chladnúci čaj je v pohode, ak to len nie je v kovovej nádobe :wink:

C sa rozkladá pri 190C, ale aj obycajne varenie ho postupne velku cast znici.
15. dec 2009 o 18:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ciarka: Oficiálne asi nie. Ale v podstate je to taká istá kyselina askorbová ako je v Cebione, akurát 100x lacnejšia. Keďže neobsahuje žiadne prímesy, nevidím dôvod, prečo by to deti (neoficiálne) nemohli.
15. dec 2009 o 18:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
daducha: Strata je nanajvýš cca 10% minerálov z hmotnosti kyseliny askorbovej. Pri 1,5g by to bolo 150mg, ale to len v prípade, že by výsledné pH moču kleslo pod určitú úroveň (okolo pH6), kedy by to obličky začali vyrovnávať minerálmi v tomto poradí: sodík, vápnik, horčík, draslík.

Tieto dávky by nemal byť problém získať zo stravy, ak nie je chudobná.

Ja som napríklad na sebe spozoroval, že po liečbe kyselinou askorbovou som mal veľkú chuť na slané. Zrejme dopyt po sodíku...
15. dec 2009 o 19:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, myslis, ze ten prasok z dm v napojoch, ak sa pije denne, nemoze mat zly vplyv na sklovinu mliecnych zubov? hmmm...
15. dec 2009 o 19:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot • Včera o 21:19

Niektorí ľudia tomu neverili. Ani nemohli, lebo boli v kóme pre ťažký zápal pľúc, a po dvoch infúziách po 50g askorbátu sodného mohli byť v dobrom stave prepustení na domáce doliečenie. No a niektorí zomreli na prasaciu chrípku, pretože konvenčná medicína má svoje osvedčené postupy. Skončili na pitevni.

....tak toto fakt nemyslis vazne.... :sweat_smile: :sweat_smile: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
15. dec 2009 o 19:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
teba je teda na MU strasna skoda,ked si uz mohol zachranit tolko zivotov...... :sweat_smile:
15. dec 2009 o 19:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tiež som si tu prčítala,že všetky štúdia od kadekoho sú nepodložené,podložené je zrejme len to,čo petot povie,ved si dajte tie klapky z očí
15. dec 2009 o 21:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja nie som fanatický obdivovateľ toho, čo petot povie, ale čo mám robiť, keď to u mňa funguje? Mám mu protirečiť a tvrdiť, že sa mýli, keď som to vyskúšala a som max. spokojná?
Dokonca minule prišla ku mne mama, že jej je od rána zle, bolela ju hlava a hrdlo, nech jej niečo dám. Dala som jej vypiť šumivé céčko 500mg a k tomu celaskon 1000mg tabl. Ona vôbec netušila, čo to je, len videla tabletku, videla nápoj, tak to do seba hodila. Asi po pol hodine celá šťastná vraví, že jej je oveľa lepšie a pýtala sa, čo to vlastne užila. Myslela si, že nejaký liek a ja som jej pritom dala iba kombinácie céčiek, ktorých som sa potrebovala zbaviť, pretože som si chcela konečne kúpiť práškové céčko z dm. Inak, ten návod je fakt divný. Ako môže niekto napísať "na hrot noža", keď ja mám doma nože rôznych veľkostí ??? To ma fakt pobavilo.
15. dec 2009 o 21:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ja si tiez nemam preco davat klapky dole z oci. Precitala som si petotovu teoriu, vyskusala, a vrelo odporucam!
15. dec 2009 o 23:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
beriete to kratkodobo? Lebo by ma zaujimali aj skusenosti z dlhodobeho hladiska. Je vobec potrebne, a bezpecne, predavkovavat sa vitaminom C dlhodobo? Povedzme niekolko rokov bez prestavky?
15. dec 2009 o 23:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Podla toho, co znamena predavkovat.
Tu sa ale riesia vacsinou dve veci: liecbu C-vitaminom (cize kratkodobe podavanie velkych davok, viac gramov denne) a dlhodobe podavanie (s tym sa ja osobne az tak nestotoznujem).
15. dec 2009 o 23:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
preco nie? ak sa mozem spytat :slight_smile:
15. dec 2009 o 23:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zitaje: Super, že to rozlišuješ (dlhodobo vs krátkodobo), a vôbec sa na Teba nehnevám, že so mnou nesúhlasíš :wink: Mne to funguje a som spokojný.
16. dec 2009 o 04:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
roasha: Aspoň si sa zasmiala, aj to je veľmi zdravé :slight_smile:

Zachraňovanie životov majú v popise práce iní, ja pracujem s informáciami. Je mi jasné, že keby som si to bol nechal pre seba, ušetril by som veľa času.

Keď sa budeš nudiť, môžeš si podrobnosti o liečbe prečítať napríklad tu: Lendon H. Smith, M.D.: Clinical Guide to the Use of Vitamin C. Tacoma, WA: Life Sciences Press. 1991. ISBN 0-943685-13-3.
16. dec 2009 o 04:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
paola.o1: Moja teória to nie je, ja som sa len veľkou okľukou dostal k informáciám, ktoré publikovala skupina lekárov a vedcov. S veľkou nedôverou som to vyskúšal, fungovalo to, tak som študoval ďalej, "pre prípad, že by som to raz mohol potrebovať". Veď vieš, stále nás tu strašia nejakými epidémiami... No a keď som v tom získal trochu prehľadu, skúsil som to podať ďalej.
16. dec 2009 o 04:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
draga: Nie že by celaskon bol nejako zlý, v dávkach odporúčaných výrobcom je asi v pohode. Hoci keby sa na to človek pozrel prísnym okom, tak ten mastenec (tacitum) a farbivo E123 (alumíniová žlť) by tam naozaj nemuseli byť.

Problém by mohol nastať pri vyšších dávkach, lebo skús si predstaviť, že by niekto nielenže zjedol povedzme 100x viac vitamínu C, než mu odporúčajú (100 tabliet po 250mg), ale tým pádom aj 100x viac všetkých tých prísad, než bolo zamýšľané.
(A potom keď sa z toho niekto vyhádže, alebo ho rozbolí hlava, alebo niečo, tak je senzácia na svete, že vitamín C je škodlivý)

Preto je pre vysoké dávky rozhodne lepšia chemicky čistá forma, tam aspoň vieš, čo si užila.

Navyše, keby si aj mala nejakú reakciu na vitamín C (podráždenie žalúdka, vyrážky apod) tak aspoň vieš, prečo to je, a máš úplnú istotu, že vitamín C za pár hodín vylúčiš a problém sa vytratí. Pri tých konzervantoch, farbivách apod ktovie, koľko by sa tým ešte zaoberali pečeň, obličky atď...
16. dec 2009 o 04:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka01: Nie každá štúdia má rovnakú kvalitu, a za mnohými sú jednoducho finančné záujmy. Nie každá publikácia má spoľahlivé zdroje. Keď Pauling, dvojnásobný nositeľ Nobelovej ceny, začal publikovať o vitamínoch, tak sa stretol s veľkým odporom a dokonca cenzúrou. Ako huby po daždi sa objavili štúdie, ktoré sa to všetko snažili poprieť. Niektoré z nich som aj čítal.

Pokiaľ ide o vplyv vitamínov na rôzne ochorenia, tak je plno štúdií, ktoré nič nepreukázali. Bližší pohľad zvyčajne odkryje, že nasadili maličké dávky, na krátky čas, a samozrejme zistili, že to nemá významný efekt. A hurá s tým do novín. Mňa osobne zaujímajú všetky dobre navrhnuté a dobre vykonané štúdie, aj keby ich výsledky boli iné, než by som očakával.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, tak stačí jedna hororová story a desaťročia sa cituje, hoci nedokazuje v podstate nič. Príklad: publikovaný prípad o zlyhaní obličiek po infúzii vitamínu C. Už desaťročia slúži ako odstrašujúci príklad a zdroj pre tvrdenia o škodlivosti. Pritom ale nevieme, v akej forme ten vitamín C vôbec dostal (napríkad ak mu dali do žily kyselinu askorbovú, tak to nemohlo dopadnúť dobre). Aké bolo presné zloženie infúzie? Neboli tam nejaké iné chemikálie? Napríklad Dr. Klenner vyslovene varoval pred jedným konkrétnym injekčným 2g balením vitamínu C, ktoré obsahovalo také prímesy, že keby ho niekomu podali bez zriedenia do žily, tak mohol aj zomrieť.
Aké boli iné okolnosti prípadu? Užíval nejaké lieky? Plno liekov má "schopnosť" poškodiť obličky, pozri si niekedy príbalový leták. Bol dehydrovaný? Akými chorobami trpel okrem tej, kvôli ktorej dostal infúziu vitamínu C? Trpel ochorením obličiek?

Je tu X faktorov, ale často stačí aby sa náhodou okolo motal nejaký vitamín, tak je z neho automaticky vinník. Čím nehovorím, že v tomto raritnom prípade ním nakoniec nemohol byť, ale dôkazy sú veľmi nejednoznačné a neúplné.

Alebo tá štúdia o vitamíne C a rakovine. Kancerizovali myši a podávali im smiešnu dávku vitamínu C a chemoterapiu. Myšiam sa nedarilo, tak to zvalili na vitamín C. Pritom myši si každý deň samé syntetizujú takmer 300mg/kg vitamínu C, čo je mnohonásobne viac, než im podávali milí "vedci". Takže po vedeckej stránke bola štúdia katastrofálny nepodarok, no ale nemohli predsa povedať, že chemo nezafungovalo.

Dokonca aj popkultúra je ovplyvnená. Ak si videla tú časť seriálu Dr. House, kde podvádzal ten lekár čo sa vrátil z Afriky, aby získal peniaze na výskum liečby polio pomocou vitamínu C. Jednak jasné, že záujemca o vitamínovú liečbu musí byť negatívna postava, a jednak nakoniec dali pacientovi vitamín C a on dostal kŕče... (to asi kvôli odstrašeniu ľudí, indoktrinácii, aby nikoho nenapadlo skúšať to) Ja som ostal v nemom úžase. Kŕče (aj to len mierne a dočasné) by mohli nastať len vtedy, keby tí lekári boli totálni babráci a nedodržali by základné parametre liečby - rýchlosť, koncentráciu a vápnik, čo nájdeš dobre zdokumentované snáď v každej publikácii o tejto liečbe.

Keďže je dobre známe, ako armáda cenzuruje akčné a vojenské filmy, tak z tohto mám potom dojem, že niekto cenzuruje aj lekársky seriál a razí si ním svoju farmaceutickú agendu. Paranoja? Možno; ja to tak nevidím.
16. dec 2009 o 05:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Keby si to mala koncentrované (napr. 2g na 2dl nápoja), a vychutnávala si to v ústach, tak by to sklovine určite neprospelo. :sunglasses: Pri koncentrovaných dávkach je lepšie použiť slamku. Z tohto pohľadu je minerálny askorbát lepší, lebo sklovine vôbec neškodí.

Na druhú stranu, keby si si dala 2g do litra čaju, tak ten citrón spôsobí asi väčšiu kyslosť než céčko. Môžeš si to sama otestovať (čaj bez citrónu s céčkom, čaj bez céčka s citrónom). :wink:
16. dec 2009 o 06:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
draga: Nakoniec, ten celaskon by sa v takej dávke ani veľmi nedal užiť, lebo už po piatej tabletke by mal človek úplne vyžratý jazyk :grinning: Dalo by sa to možno rozpustiť vo vode, ale tie tabletkové zložky by sa asi dosť zle pili.
16. dec 2009 o 06:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ciarka: Píšem len svoj názor: podľa odporúčaní, 90mg denne (to je tak na záchranu pred ťažkým deficitom). Podľa oficiálne otestovanej bezpečnej dávky môžeš ísť až do 40mg/kg (v EÚ je oficiálne odporúčanie len 1g denne, ale nie je to striktný limit, a vychádza to z toho istého údaju o úplnej bezpečnosti 3g denne, len bol zvolený prísnejší koeficient opatrnosti).

Takže vyber si niečo medzi tým, čo Ti bude najviac vyhovovať. Môžeš napr. začať s 1g denne a uvidíš, čo ďalej.

Užíva sa rozdelené na viacero (3-4) dávok počas dňa, s jedlom. Po celý deň rovnomerne dostatočne piť.

Môže byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa a medi a vážnej deficiencii G6PD.
16. dec 2009 o 06:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
peter,ja sa nastastie na rozdiel od teba nenudim,tak nemam dovod ,ani snahu precitat tie tebou overene studie. :wink:

asi by bolo trosku preluftovat tie nase mestske organizacie,a skontrolovat,cim sa zabavaju zamestnanci-programatori,ked maju cas aj na ordinacne hodiny.:wink: :sunglasses: :grinning:
takze zasa som sa fajne zasmiala....panecku.... :grinning: :grinning: :grinning:
16. dec 2009 o 07:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot,

ako sa prosim ta da vyrobit askorbat? Mam len ciste cecko z DM a kedze imunita maleho je aka je, chcela by som skusit dlhsiu dobu prevetivne cecko davat.dakujem
16. dec 2009 o 08:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved vit C je kys askorbova
16. dec 2009 o 13:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
daducha, askorbát se dá vyrobit z kys.askorbové přidáním sody-ale víc ti nepovim co musí petot, já si nepamatuju poměry :grinning: :stuck_out_tongue_closed_eyes: Já dávám přednost tabletám Bioaktivního vit.C což je askorbát vápníku :wink: :slight_smile:
16. dec 2009 o 13:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, no neviem ci citron a cista kyselina su porovnatelne, mozno tak z lietadla :unamused: neber to, ze rypem, len sa zamyslam, ze kolki to asi davaju detom, ja by som nedala. radsej si priplatim za kvapkovu alebo tabletkovu formu, za ten komfort podavania mi to stoji. tiez sa stotoznujem s tym, ze v pripade choroby ano, v tom som rada za obsirne info, aj ohladne davkovania. co sa tyka megadavok, tak zrejme ako tazko chora osoba by som sa na to dala, ale denne sa dopovat vit c to nie
16. dec 2009 o 13:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: V pohode. Ja som to porovnával z pohľadu kyslosti. Cvit je jedna z najslabších kyselín.

daducha: Hmotnostne by to malo byť 1 diel sódy a 2 diely kyseliny askorbovej, ale objemovo mi to pripadá skôr 1:3.
16. dec 2009 o 15:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
roasha: "nemam dovod ,ani snahu precitat tie tebou overene studie" ...a preto sa realizujem v osobných útokoch, však.

Nepoznám žiadneho mestského programátora, ale o moju vyťaženosť sa báť nemusíš, od toho je tu môj vedúci. A pokiaľ ide o "lustrovanieL, práve u nás prebehol personálny audit. Ďakujem za opýtanie, v práci sa nenudím a voľný čas trávim, ak mi dovolíš, ako ja uznám za vhodné.
16. dec 2009 o 15:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok