• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

21. septembra 2017 
@prevenar a neexistuje nejaka prirodnejsia forma pre deti? Nie je dlhodobe pravidelne podavanie zataz na oblicky?
7. dec 2016 o 20:55  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@prevenar anoo naslaaa :slight_smile: povodne som hladala v clankoch nie na nastenke :slight_smile: dakujeeem
8. dec 2016 o 00:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@lucia_ma Vitamín C a obličkové kamene je medicínsky mýtus z 50. rokov minulého storočia prevažne založený na zastaralých laboratórnych metódach. U zdravého človeka s normálnym pitným režimom sa takéto riziko nikdy nepreukázalo. Napokon, dodržiavanie pitného režimu je zároveň dôležitou prevenciou kameňov z akýchkoľvek príčin.

Vitamín C by mohol prinajhoršom teoreticky mierne zvýšiť rýchlosť tvorby kameňov u ľudí, ktorí už trpia náchylnosťou na obličkové kamene, napríklad kvôli metabolickej poruche nazvanej primárna hyperoxalúria. Pre tých sa vyššie dávky neodporúčajú.

Vitamín C je mimoriadne bezpečný, je to zrejme najbezpečnejšia látka aká sa nachádza v lekárni. Avšak človek môže trpieť nejakou zriedkavou formou precitlivelosti. Napríklad, vitamín C zvyšuje účinnosť inzulínu, čo je v podstate dobré, ale pri diabete s tým treba počítať aby sa človek nedostal do hypoglykémie. Vitamín C vo vyšších dávkach sa neodporúča užívať ľuďom s deficienciou G6PD, čo je tiež vzácna metabolická porucha; takíto ľudia si musia dávať pozor aj pri mnohých iných liekoch.

Preto samozrejme, tak ako pri úplne akomkoľvek prípravku, si treba všímať nečakané zmeny zdravotného stavu, zhoršenie ťažkostí apod. a ak je podozrenie, skúsiť vysadiť vitamín C.

Ťažkosti nemusia byť spôsobené priamo vitamínom C ale nejakou nežiaducou prísadou v konkrétnom výrobku; je možné že iná značka žiadny problém nespôsobí. Aj pri čistej kyseline askorbovej kde sa prísady neuvádzajú, totiž môžu byť prítomné nejaké kontaminanty od výroby.
9. dec 2016 o 07:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (3)
@lucia_ma hmm.. my dlhodobo, ani pravidelne C vit neuzivame. celorocne robime juicing a smoothies - dostatok prirodzenych vitaminov. zvysene davky Cvit uzivame len v case choroby - namiesto liekov ..a velmi uspesne. (dieta 5 rokov bez antibiotik a antipyretik)

podla mna je idea o "zatazovani" obliciek nezmysel , ale samozrejme s nikym sa nebudem hadat :wink:
9. dec 2016 o 13:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vepiku to ma velmi tesi :slight_smile:
9. dec 2016 o 14:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@prevenar oki vdaka za odpoved :blush: ja tiez planujem len v case potreby podavat zvysenu davku..
9. dec 2016 o 14:39  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte :slight_smile: prosím Vás zaujímam sa o to dávkovanie vit. C z dm v prášk.forme podľa hmotnosti, chcem ho podávať dcérke 3,5r.-16 kg preventívne aj počas choroby, len nerozumiem tomu dávkovaniu..koľko odmeriek môžem podať denne počas nejakej virózy a koľko zas, keď ho chcem podať len preventívne na podporu imunity? Pekne ďakujem za všetky odpovede! Iva.
12. jan o 00:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
17. jan o 06:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot prosim Vas, ani za svet neviem najst nejake konkretne linky a davkovanie vitaminu c zbaveneho kyslosti. (Ako som sa docitala, vhodnejsi bude asi askorbat sodny, na dlhodobe uzivanie). Vitamin c chem zohnat samozrejme vo farmaceutickej kvalite, pre dvojrocneho syna, dost nachylneho na choroby. Budem velmi vdacna ak mi poradite nieco konkretne, co je vhodne objednat a v akej davke mu preventivne na imunitu nasadit? dakujem pekne
23. júl o 15:19  •  1 dieťa - čaká bábätko, termín má v apríli 2018 (16. tt)  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@radka288 Sodný askorbát je o niečo menej účinný, ale niekedy tráviaca sústava znesie vyššiu dávku než kyseliny askorbovej.
Dávkovanie podľa spotreby tela sa riadi rovnakým princípom u oboch foriem aj u ich kombinácií - podľa črevnej tolerancie sa zistí denné maximum a potom sa zníži na 2/3 a rozloží na celý deň.
Pozrite kap. C-kalibrácia, a Rýchlokurz-každodenné užívanie. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
6. aug o 14:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lucia_ma Urcite existuje prirodzenejsia forma vitaminu C a to napriklad ribezle, jahody, rakytnik, sipky ... atd. S tym syntetickym vitaminom C to podla mna nie je take prevratne, ako sa niekde pise, hlavne ak sa pouziva peroralne. Ine je to pri davkovanie vitaminu C intravenozne, tam je ale ta cena uz podstatne vyssia a nema ju vyznam aplikovat na choroby ako nadcha a prechladnutie.

Ak mas cas, tak si precitaj aj tento clanok o realnej skusenosti:
http://zdravopedia.sk/clanky/zaujimavosti/funguje-megaskorbicka-liecba/
4. sep o 10:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bulino1 ribezle , jahody, sipky, rakytnik a pod. su super, ako sucast stravy / prevencia. v pripade prepuknutia ochorenia nemas ziadnu sancu dosiahnut terapeutickej hladiny vit C v tele. myslim, ze v prirode je najbohatsi zdroj vit C domaca kysla kapusta. potreboval by si zjest cca 40kg kyslej kapusty denne (15g vitC) ..vela stastia.

s C vit prijimanym oralne je to naozaj take prevratne, kedze to mam vyskusane priamo na mne a mojej rodine. moje dieta cca 6 rokov nevidelo lekara, ani antibiotika, antipyretika a pod. co mne ako dokaz postacuje. komu nie, moze si samozrejme najst ine riesenia.
17. sep o 10:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@prevenar To ovocie a zeleninu som myslel skor ako prevenciu. Za dlhy cas, ktory sa venujem zdravej vyzive som sa naucil, ze "Skratky neexistuju". Neda sa cely rok zit nezdravo a potom pri chripke cakat, ze sa natlacim tabletkami alebo kapustou a cakat ze na druhy den budem fit. Neda sa cely rok zrat a potom pred letom pocvicit 2 tyzdne "do plaviek". To nema absolutne vyznam.

Vidis to, ja som zase vyskusal megaskorbicku liecbu na sebe a nemalo to vplyv ani na priebeh ani na dlzku ochorenia. Ovela viac sa mi vyplatilo celorocne otuzovanie ako prevencia proti virusom.
18. sep o 08:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bulino1 no jasne, ovocie a zelenina je prevencia. osobne c vit nepovazujem za ziadnu skratku, ale za vybornu alternativu k antipyretikam a antibiotikam, avsak bez neziaducich ucinkov na ktore su chemicke lieky velmi bohate.

tazko mi posudit, co a akym sposobom si skusal. ako som povedal nasa rodina je Cvit absolutne spokojna a to mi uplne postacuje.

celorocne otuzovanie je samozrejme fantasticka vec . tiez mozem kazdemu jedine doporucit. :slight_smile:

vsetko dobre!
18. sep o 22:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Mne zvysovanie Ccka pomaha... mozno hlavne psychicky :D pretoze som si vytvorila z neho vseriesiaci liek :D alefakt ze vseriesiaci... citim sa emocne nestabilna?- na to sa pije voda s citronom :D taka hentaka liecba nakonkec je vsetko v hlave :slight_smile:
18. sep o 23:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
C naozaj pomaha, ja ked som chora si ho v extra vysokej dávke dam podat do zily a ovela skráti priebeh ochorenia :slight_smile:
18. sep o 23:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Chcela by som sa poradit..syncek ma 2rocky a berieme c vit v prasku z dm...len nejak som neriesila davkovanie ale teraz uz ide zima,chlad...ako casto a v akych davkach prosim Vas podavat?...je tam ta lyzicka a ma cca 120mg podla popisu...dakujem
20. sep o 11:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@missellis kde vam to podavaju do zily?
21. sep o 09:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok