• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

23. júla 2017 
jaron: veľmi pekné :slight_smile:

cora73: 5 kvapiek Cebionu je tak miniatúrne množstvo, že 3 mesiačiky väčšej mandarinky ho hravo tromfnú :slight_smile: (samozrejme, nie supermarketovej od leta skladovanej) :wink:
21. dec 2009 o 18:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot,takže ten link co jsi sem hodil C-salt,tak si ho můžu objednat?Máš zkušenost s tímto internet.obchodem?
Prosímtě proč není ten od Vitar vhodná dlouhodobě?
23. dec 2009 o 14:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petja: V menších dávkach by mohla byť OK aj kyselina askorbová, ale pri väčších dlhodobých by už mohla spôsobiť mierny postupný úbytok minerálov, preto je lepší askorbát, alebo to aspoň po čase striedať (kyselina, askorbát), alebo aspoň zčasti kyselinu neutralizovať sódou. Alebo keď už užívať kyselinu, tak dopĺňať v mierne zvýšenej miere aj minerály (najmä horčík a vápnik), či už v strave, alebo ako doplnok

C-Salts objednala moja švagriná a je spokojná, takže by mal byť OK.
23. dec 2009 o 19:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Děkuju za vyčerpávající odpověď Petot!!!
Dá se to platit dobírkou,či předem převodem na účet? Nechystáš se ho teď objednávat? Že bych se připojila...Mě se do toho samotné nějak nechce,když je to mimo ČR,SR :confused:
Ten Lambert se dá poslat přes někoho ze Slovenska?
26. dec 2009 o 15:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ako najlepšie urobím askorbat vápnika? Kúpila som si kys.askorbovú v DM a šumivé kalcium 400mg, zamiešam si ho štvrtinu alebo tretinu, podľa toho, ako sa mi podarí ulomiť s asi 500mg, no neviem, či je to dobrá kombinácia, nemyslím ten pomer, ale skôr to šumivé kalcium. Existuje nejaká lepšia voľba?
26. dec 2009 o 18:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
martina46: Netuším, ale ak to zistíš, daj vedieť :slight_smile:

petja: Nechystám. Pokiaľ viem, treba mať na to nejakú embossovanú kreditnú kartu alebo čo. Ja som ešte zo zahraničia neobjednával, ani takú kartu nemám. Na Slovensku sa to dá objednať cez badatel.sk
26. dec 2009 o 20:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Děkuju Petot,zkusím badatela :wink:
27. dec 2009 o 11:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, na ozivenie temy...

Ak chcem prijimat Cecko vo forme askorbatu sodneho a mam si teda cistu kyselinu zmiesat so sodou bikarbonou, je na to pomer nejaky, 1:2 gramazovo a 1:3 objemovo. A co sa chemicky stane, ked dam viac kyseliny? Mne na chut pripada, ze sody staci menej. Znamena to, ze tam bude askorbat a nejaka volna kyselina askorbova? Ale na uzvanie cecka je to vpohode, nie?

Mam dojem, ze odkedy uzivam cecko, mam menej neprijemnu menstruaciu - teda pms riadny ako furt, ale priebeh prijemnejsi, bezbolestnejsi. Asi divna otazka na Teba, Petot, ale myslis, ze to moze byt? Mam knihu o cecku stiahnutu, ale zle sa mi v tom orientuje, mam teraz strasne stary komp a take velke pdf-ko ked mi roluje..., ach jaj... Necital si to niekde? Zistila som to teraz spatne inak, tak musim este par mesiacov sledovat.

aha a este daco, ta trvalo ok davka pre cloveka (teraz myslim ta oficialna) je kolo 2-3g, ci ako, nie? A odporucanie sa dalo asi na polovicu, kvoli tej "opatrnosti", ako si pisal... A to sa tyka dospeleho cloveka, asi tak 70kg? Myslis, ze moze byt problem, ak dlhsie podavam 1-2g denne ani nie 2,5rocnemu 14kg synovi?
Teda zaujima ma, co je dlhodobo, co je kratkodobo? Rok a par dni? Ja malemu davam tolko odkedy som s tym niekedy v polke dec zacala, povedzme, ze ,max. mesiac to je. Inak aj sebe tolko isto nezriedka davam...

Dakujem...
12. jan 2010 o 00:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ivka144: Ak dáš viac kyseliny a menej sódy, tak je to ako píšeš, budeš tam mať časť askorbátu, časť kyseliny askorbovej. Je to v pohode, niekedy sa to tak robí, a dokonca pre niekoho to môže takto vyhovovať viac. Aj ja to tak robím, odhadom, ale snažím sa to mať skôr na strane askorbátu (čo najmenej kyslé).

Dospelý človek sa ráta cca 70kg. Pojem "dlhodobo" sa u jednotlivých vitamínov líši, ale môžeme ho zbežne chápať ako mesiac a viac.

K otázke, 1-2g denne pre 2,5-ročné dieťa je podľa konvenčnej medicíny veľmi veľa. Ako si sama postrehla, je to dokonca už mimo oficiálneho rozsahu bezpečnosti.
Na druhú stranu, Dr. Klenner tvrdil, že primeraná dávka pre dieťa má byť 1g na rok veku, až do 10g ktoré dával od 10r vyššie. Ja som 1-2g dával deťom dlhodobo od necelých 3r a výsledky boli výborné, a dávam toľko dodnes (už vyše roka).

Ja nie som lekár a píšem iba svoj názor, nemôžem Ti odporúčať, čo máš robiť :wink: Viem Ti povedať, že pri problémami s obličkami, metabolizmom železa a medi a deficiencii G6PD by tieto dávky neboli dobré. Pokiaľ ide o minerály, ak dieťaťu dávaš askorbát sodný (aspoň približne, tj veľmi mierne kyslý roztok), tak sa o minerály netreba báť.

Ak sama vidíš, že takéto dávky Tvojmu dieťaťu viditeľne prospievajú, tak Ťa od nich určite nebudem odhovárať :wink: Každopádne treba dbať na dostatočný pitný režim, a rozložiť to aspoň na 3 časti počas dňa.
12. jan 2010 o 05:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj petot, mam otazocku.
Otec - cca 90 kg zacal citit skrabanie v krku atd, typ pre zac.choroby.Tak som ho chcela testnit ceckom a odporucila 3g kazde 2 hodiny.Prvy den mu bolo lepsie, druhy uz dostal teploty.Podla mna to bolo malo,tak sa chcem opytat,na zac.choroby by mohol zobrat napr. naraz 5 g a sledovat co to urobi? On sa uz bal ist na take mnozstvo, ja nie,no neotestoval a tak mje Cecko spochybnil :frowning2: .Ja verim, ze to finguje, len kde sme urobili chybu?
Dakujem
13. jan 2010 o 00:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
daducha: Každá choroba je iná, aj stav tela sa mení. 3g každé 2h stačí na potlačenie nádchy, ale na prudšie choroby to stačiť nemusí. Napríklad silnejšia chrípka môže žiadať aj 100g denne. JEDINÝ UKAZOVATEĽ, NA KTORÝ SA DÁ AKO-TAK SPOĽAHNÚŤ, JE DOSIAHNUTIE ČREVNEJ TOLERANCIE (A NÁSLEDNEJ MIERNEJ HNAČKY) a udržanie sa tesne pod touto hranicou.

Ja som v októbri váhal na dávkach 3g každé 2h, potom som sa ešte dorazil 200km šoférovaním, nedostatkom spánku a prechladol pri zbere hrozna, a ešte som si aj pokazil žalúdok, takže som vyššie dávky ani nezvládal. Keď som mal žalúdok konečne ako-tak v poriadku, tak som zistil, že sa ako-tak dobre cítim až pri dávke 10g každú hodinu. To som mal už 2 dni po 39 stupňov. Vtedy som sa dorazil paracetamolom, ktorý mi síce zrazil teplotu, ale pri takýchto dávkach céčka aj spôsobil úplne náhlu prudkú hnačku (zrejme s poklesom teploty klesla aj črevná tolerancia C), takže som nakoniec predsa len dostal angínu. No, ale po tom, ako som svoje telo humpľoval, som si asi nič lepšie ani nezaslúžil :grinning:

Kým ide len o vírusovú nádchu alebo chrípku, zvyčajne stačia tie dávky 30-100g denne. Ale akonáhle sa uchytí nejaký sekundárny útočník (bacil), tak spotreba môže ísť aj cez 150g denne.

Každopádne, fajn pokus, len nedotiahnutý do dôsledkov :wink:
(keby otca bolela hlava a 100mg paracetamolu by mu nezabralo, dal by si aspoň 500, alebo by povedal, že paracetamol nefunguje?)
13. jan 2010 o 21:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
inform.som sa u detskeho lekara na C čko.povedal,že môže zmierniť príznaky začinajúcej sa virozy,pokiaľ ide o bakter.ochorenie,efekt nemá žiadny.kedže spočiatku nevieme,čo na nás "huplo"môžme začať užívať,ale ako napr.u mojích detí je to vždy bakter.pôvodu,teda zápal priedušiek,takže to je zbytočné užívať.Oni skončia vždy na antib.liečbe.Nie som tým nadšená,opakuje sa to každu zimu čo dva mesiace asi tak od sept. do apríla.Antibiotikam veľmi nefandím,ale čo ked ine nezaberie.Ked sme začali liečiť bez antib.iba sa to skomplikovalo a priebeh ochorenia trval aj mesiac,než sa vyliečili.Zaujímavé,že od jari do jesene sú zdraví,len od jesene do jari je to zlé.Pravidelne chodíme von,jeme zdravo.... :unamused:
14. jan 2010 o 09:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
tak ja sa ozývam po dlhej dbe, my stále berieme denne 1g C-salts , teda už asi od apríla. mala som polovicu velkeho balenia,teda asi 320g a stale mam asi 1/4 z toho

prajem vela zdravíčka
14. jan 2010 o 09:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a prejavilo sa to nejako pozitívne?znížil sa počet ochorení...
14. jan 2010 o 12:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka01: V prípade dávok, aké sa bežne odporúčajú, má lekár pravdu, pretože tie dávky ledva stačia akokoľvek ovplyvniť hoci len vírusové ochorenie.

V prípade liečebných dávok je to už o niečom inom. Ale treba povedať, že lekári, ktorí využívali liečbu vysokými dávkami C, sa nerozpakovali použiť aj antibiotiká, ak bolo potrebné, a uvádzajú, že v spolupráci s vitamínom C vo vysokých dávkach sú ATB účinnejšie a majú menej nežiadúcich účinkov.

Dokonca, C sa dá použiť aj ako ATB, aj proti rezistentným baktériám (napr. MRSA), ale potrebné sú obrovské dávky vo forme askorbátu sodného podávané infúzne.

Mne sa už podarilo za spolupráce vitamínov, selénu, jódu a lokálne použitého koloidného striebra prejsť bakteriálnym zápalom hrdla a dutín, ktoré by som predtým zaručene musel riešiť ATB. Ale nevravím, že sa to dá vždy.

Každopádne, odkedy dávam deťom C 3x500, omnoho menej často potrebujú brať ATB, a väčšinu nachladnutí zvládneme za deň-dva zvýšením dávok C a D.

Čo sa týka sezónnosti ochorení jar-jeseň vs jeseň-jar, to ukazuje na nedostatok vitamínu D. Skús dávať deťom od jesene denne niektorý detský multivitamín, ktorý obsahuje aspoň 400IU vitamínu D, alebo sa doprajte každý týždeň tresčiu pečeň alebo iný relevantný zdroj vitamínu D.
14. jan 2010 o 18:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a mohla by byť kvapka Vigantolu?to sme davali im ked boli babätka.no ale krvný obraz neukazal žiadne nedostatky,či bežne vyšetrenie KO nie je zamerané na všetko?
14. jan 2010 o 18:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, pozna prosim niekto pediatra z Kosic, ktory pouziva v liecbe aj tuto moznost...cecka?
15. jan 2010 o 09:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka01: Vigantol by kľudne mohlo 2kv denne, ale už je to len na predpis.
17. jan 2010 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak dnes sa malý zasa riadne rozkašlal,išli sme k lekárovi a chcela som mu to Cčko kupiť,lekárnička mi povedla,že najnovšie nie je dobre deťom dávať veľa vit.C,dala mi celaskon 100 vraj jeden denne stačí,tak ja som z toho jeleň už uplne :confounded: každý povie inač a vyber si čo chceš :frowning2:
18. jan 2010 o 15:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
macka01: Presne takto funguje to zastrašovanie (vitamínofóbia) v praxi. Niekde sa mihne nejaký článok alebo predplatená bu-bu-bu štúdia, ktorá v skutočnosti len opráši staré bludy, dostane sa do povedomia cez médiá a potom nejaký čas koluje. A potom sa objaví ďalšia, aby ľudia "nestihli vychladnúť".

Zatiaľ som nenašiel žiadny dôkaz, že by Cvit bol v nejakých dávkach škodlivý (menších než trištvrte kila denne), s výnimkou známych kontraindikácií ako je deficiencia G6PD, poruchy metabolizmu železa/medi, a teoreticky pri niektorých ochoreniach obličiek, najmä RTA.

Ak niekto nejaký dôkaz o škodlivosti nájde (vo forme vedeckej štúdie) tak si ho prosím. Naozaj. :wink:
19. jan 2010 o 04:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte
beriem uz cca 3 mesiace asi 1-3g (ako kedy) c-cka z dm denne. davam si ho do vlazneho caju s medom.
chcem sa teda "pochvalit" so skusenostami a pozorovaniami na sebe + pridat nejake otazky:slight_smile:

+postrehla som, ze sa citim lepsie, nebola som vobec chora, len som par dni soplila, co inak byvam kazdorocne na jesen/v zime, pricom skoro vsetci v mojom okoli boli chori
+ sa mi zda, ze mam na zuboch menej povlaku
+ ak ideme niekam na pivo a ja vypijem viac, nez som povodne chcela, vecer pred spanim si dam asi 1g c a rano tiez a zrazu nemam ziadnu bolest hlavy, zaludka, nicoho ...som fit a prebrata :slight_smile:
+ uz nepotrebujem ibalgin na zaciatku mestruacie :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

no a teraz moje otazky:
- petot pisal, ze z 2g nikoho nemoze prehnat ... mna prezenie pri davke 1g, co som si najskor myslela, ze si creva musia zvyknut, ale deje sa to stale a to uz, ako som spominala, asi 3 mesiace beriem c-cko (aj dnes rano sa mi to stalo cca 45-50min po vypiti caju s c, ale bola predtym aj kava a cigareta, tak sa to mozno spojilo :slight_smile:
- pokial viem, nemam ziadne kontraindikacie, ani alergie, ani nic pozite nijak zle neznasam ...
- no a vsimla som si, ze mavam posledne 2 mesiace priserne slabu menstruaciu, tehotna nie som a neviem, ci to mam tiez pripisovat c-cku, alebo nie ...

prosim vysvetlite, ak viete :slight_smile:
19. jan 2010 o 09:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kocky ako vazite C-cko ak nemate vahu ak je v prasku, ci len odhadom? :sweat_smile:
19. jan 2010 o 16:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
saska.t: ak mas na mysli to dm-kacske, je vnutri lyzicka a ta plna je 135mg
19. jan 2010 o 18:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bohuzial nemam z DM ky ale z lekarne ciste C-cko, je tam napisane ze na spicku noza a to je 120 mg no ale to sa mi zda velmi nepresne :angry:
19. jan 2010 o 21:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lowike: V akej forme užívaš?

saska.t: Ja to meriam odhadom. Viem, že moja čajová lyžička naplocho má cca 2g. Zmeral som to tak, že som nasypal za 40 lyžičiek na digitálnu kuchynskú váhu a výsledok vydelil 40 :slight_smile:
19. jan 2010 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ked je Vigantol už na predpis,tak kde zoženiem niečo voľnopredajné,respek.ako sa volá konkretny prípravok?
20. jan 2010 o 08:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot: v caji neneutralizovanu kyselinu z dm
20. jan 2010 o 08:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lyzicka z Cecka z DM-ka ma 150 mg, mam to odmerane v lekarni :wink: .
20. jan 2010 o 11:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj petot, mam otazocku,

ako dlho mam malemu davat liecebne davky cecka.Pocas celej choroby, alebo ked sa stav zacne zlepsovat zacnem znizovat davky?V pondelok sme zacali soplikovat,do stredy sme to skoro zlikvidovali ,davali sme 3x1gram a kedze este nos nie je uplne cisty a este trochu pokasliavame, tak malemu davam 3x750 mg.Nechcem aby sa to vratilo, no nechcem zase ani malemu davat zbytocne toho cecka vela.
Dakujem
21. jan 2010 o 21:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok