• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
bambusko: Pozrel som si to zbežne.

Najprv ma ohúrili tie ich "megadávky", 500-1000mg, čo je v dôkladne preukázanom dlhodobom bezpečnom pásme podľa európskych aj amerických kritérií, a zodpovedá asi tak 1/3 bežnej fyziologickej spotreby úplne zdravého človeka. Tak som bol zvedavý, čo chceli s týmito vraj "megadávkami" dokázať, aj keď pojem "megadávky" pre takéto smiešne množstvá vo mne vzbudil podozrenie, že čo to bude zase za nepodarok.

A vzápätí to prišlo. Hneď na začiatku celú argumentáciu opierajú o tvrdenie "vie sa, že megadávky vitamínu C inaktivujú vitamín B12.", z čoho potom odvodzujú ďalšie tvrdenia o homocysteíne. Lenže tento mýtus o B12 je dávno vyvrátený, respektíve nikdy spoľahlivo nepreukázaný (aby som bol presný), aj pre podstatne vyššie dávky, ako potvrdilo aj autoritatívne stanovisko FNB/IOM po revízii dostupného výskumu.

Keďže základný argumentačný predpoklad tohto rýdzo špekulatívneho článku (neprináša žiadny originálny výskum) je zmätočný, zmätočný je aj zvyšok článku.
1. feb 2010 o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Téma sa volá "Vitamín C - rady a skúsenosti". Ja tu prezentujem svoje skúsenosti, a citujem klinický výskum niekoľkých lekárov, ktorí úspešne liečili celkovo desaťtisíce pacientov (často z chorôb, ktoré sú stále oficiálne neliečiteľné). A nebolo to niekde v rovníkovej Afrike, ale v USA, Kanade, Japonsku, Švajčiarsku, Nemecku. To nie je "teória", to je 60 rokov praktických skúseností, ktoré títo lekári publikovali v recenzovanej lekárskej literatúre.

Podávali tieto dávky zvyčajne v kombinácii infúzií a ústne, a keďže na Slovensku sa k takej infúzii dopracuješ len veľmi ťažko, je skvelé, že z veľkej časti to funguje aj čisto ústnym režimom, za tú cenu, že pri prešvihnutí môže nastať mierna hnačka. To je celkom fér, keď uvážiš, akých ochorení sa dá zbaviť za pár dní.

Keby si ovládala metodológiu a mala kvalitný materiál a odbornú asistenciu pre infúzie, tak sa zaobídeš bez hnačky, ale toto je pre väčšinu ľudí v SR nedosiahnuteľné. Keby si však zašla do Švajčiarska, tam sú kliniky, ktoré túto liečbu využívajú, a sú schopné podať Ti aj infúzie.

Čo som spravil ja? V podstate nič. Len som si niektoré články prečítal, s veľkou dávkou nedôvery vyskúšal, a konštatujem, že tí lekári písali pravdu a že mne to funguje. Ak sa to Tebe nepozdáva, ja nenahováram ani Teba, ani nikoho iného, aby to skúšal.

To ale neznamená, že nechám tieto poznatky, desaťročia zhromažďované skúsenými lekármi, len tak zadupávať ľuďmi, ktorí o tom nemajú ani teoreticky, ani prakticky, absolútne žiadneho páru.
1. feb 2010 o 22:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
niekto chce byt slavny :astonished:
1. feb 2010 o 22:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ešte pre istotu zdôrazním, že infúzie vyžadujú zvládnutie metodológie, a musí sa použiť špeciálne infúzne balenie askorbátu sodného! Infúzie sa nedajú robiť podomácky, na kolene - mohli by dopadnúť veľmi zle.
1. feb 2010 o 22:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Niekto možno hej, ja nie. Mne postačí, keď sa vitC naučia využívať ďalší ľudia k svojmu prospechu, ako to pôvodne chceli aj tí skromní lekári, ktorí pracovali celý život, aby vyvinuli účinné liečebné metódy pre rôzne ochorenia, hrubo ignorovaní konvenčnou medicínou.
1. feb 2010 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: A náhodou, Návštevníci bol celkom roztomilý seriál, s manželkou sme si ho pozreli akurát tento víkend a dobre sme sa zasmiali :grinning:
1. feb 2010 o 22:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
peter,bolo by si prečítať aj "Nevedkove dobrodružstvá",čítala som,keď som mala 7-8rokov....tiež roztomilé... :wink:

no a my,ktorí celé dni nesedíme za monitorom,a nečítame tam táraniny na diskusných forach,budeme našim deťom ďalej dávať ovocie z vlastných záhrad,je pravda že každý nežije len vo virtuálnom svete...(nemusíš snívať o záhrade,treba preto len niečo urobiť...v okolí BB je záhrad viac než dosť) :wink:

a nakoľko svoje deti milujeme :dizzy_face: ,nebudeme im ničiť zdravie, lyžica Vit.C hore- dole/lebo to niekto napísal na nete/,-je len otázka času,keď sa ti obličky poďakujú. :wink:
2. feb 2010 o 09:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Zaujimava diskusia :grinning: :grinning: :grinning:
Predpokladam, ze nikto nie je taky hlupy, ze bude ordinovat vlastnemu dietatu alebo sebe cokolvek, hoc je to "len" vitamin C v nezmyslenych davkach len preto, ze si to precita od niekoho na internete. Od niekoho, kto nepozna detailne jeho zdravotny stav, a to len preto, ze sa prezentuje ako clovek, co si nieco o problematike precital. Alebo ze nebude dodrziavat predpsanu liecbu napr. ATB a namieto toho da 20 deka vitaminu C :pensive:
V pripade, ze sa taky clovek najde, zaujimalo by ma, ci by si zvolil na akykolvek medicinsky ukon (hoc aj pichnutie injekcie, odber krvi...nehovoriac o invazivnych zakrokoch) radsej osobu, ktora sice precitala povedzme 3000 stran z internetu ako vystudovaneho lekara s nejakou tou praxou...
Kazdy si je strojcom vlastneho stastia, len potom - kde je zodpovednost, ktorou sa tak radi ohanaju v teme o ockovani? kto preberie zodpovednost za to, ze niekto si tymi 20 dkg poskodi oblicky? Petot? Asi nie, ved on to pisal v dobrej viere (lenze tak v dobrej viere ockuje tento stat) :confounded:
2. feb 2010 o 09:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka,veď ON to robí v dobrej viere,a občas na okraj napíše že nie je lekár.....keby dačo.....nie som lekár.... :zipper_mouth: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning:
2. feb 2010 o 09:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jaj baby, vy ste sa teda do petota ale pustili ...sa divim, ze este ma tu trpezlivost vam vobec odpovedat. Ved najskor skuste a potom kritizujte, ci diplom z mediciny dava patent na vsetko? (a hlavne na rozum?)
svoje osobne velmi dobre skusenosti s c-ckom som popisala uz skor v tejto diskusii, rovnako ako aj ini ludia, ktori namiesto skepticizmu a nepodlozenej kritiky tiez skusili a chvalili....
2. feb 2010 o 09:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lowike, teda ja zo svojej rodiny pokusnych kralikov robit nemienim. nie som mudr. vojtech alexander. pocas choroby vit c zvysujem od dob, ked ani kon nebol :grinning: petot mi v tomto trosku pomohol v rozhodovani o davkovani, ale teda megadavky urcite nie :confounded: vies, hlavne o vselijakych neoverenych metodach je dobre polemizovat, nielen slepo prikyvovat :wink:
2. feb 2010 o 09:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babmusko, tie lekarske studie povazujes za neoverene a nepodlozene?
tak potom bude overene asi len to, co ide v reklamach a o com dostanes propagacny letacik v lekarni ...
no a otazne je aj to, co su podla teba "megadavky" - ved ty sama si sem dala link na clanok o megadoses of Vitamin C (500 mg – 1000mg) !!!

napr. ja s priatelom skonzumujem spolu v caji 100g C-cka z DM za cca tyzden v tomto zimnom obdobi, ked na nas nic nelezie - ked ano, tak viac a nepovazujem to za megadavky
2. feb 2010 o 10:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
haha, lowike, lekarsky a vedecky je overene, ze strava m an azdravotny stav najvecsi vplyv a robi zazraky - prestat konzumovat presolene, presladene, konzervovane, farbene "potraviny", znizit spotrebu zivocisdnych tukov, jest vela cerstveho ovocia a zeleniny, zvysit fyzicku aktivitu, vynechat dorgy. ver mi, ze upravou stravy sa dosahuju vyborne vysledky - vidim to na mojej mame po infarkte, radikalnou zmenou jedalnicka sa aj bez megacecka jej zdravotny stav rapidne zlepsil. ale je to narocnejsie ako si svihnut tabletku...
2. feb 2010 o 10:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ale ved o tomto sa s tebou nikto nehada, tento tvoj prispevok je dost off topic co sa tyka nazvu a obsahu tejto temy. ci uz ti dosli argumenty?
2. feb 2010 o 10:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jasne, lowike, k teme je len, kde dostat najlacnejsi vitamin c a kto z akych davok dostal hnacku :stuck_out_tongue_closed_eyes: ze prekracujes davkovanie, ktore bolo stanovene za bezpecne pri dlhodobom uzivani, je tvoja osobna vec...
2. feb 2010 o 10:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Lowike - ty fungujes na principe - precitam si na internete, vyskusam, uvidim? Klobuk dole pred tvojou odvahou :wink:
2. feb 2010 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
nie, ja fungujem na principe - precitam si jednu spravu, ak ma zaujme, zacnem vyhladavat, precitam si toho co najviac a ak dospejem k nazoru, ze je to pre mna neskodne a zaroven by to mohlo byt prospesne, vyskusam a uvidim ...a predtym ako vyskusam vopred nezavrhujem a nekritizujem :slight_smile:

povazujem to za ovela lepsi system ako slepo verit farmafirmam, reklamam v telke a casopisoch, alebo lekarke, ktora mi povie: "no co di dam moja? co myslis? skusime tento novy pripravok, co povies?" a poda mi reklamny letacik, ze toto ti predpisem, pripadne si kup...
2. feb 2010 o 11:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lowike, medzi tymito 2 extremami, su este aj ine moznosti :wink: s petom sme sa uz na tuto temu bavili, tak aj tebe vysvetlim. nie som zastancom teorie, ze chybajuca synteza vitaminuc u cloveka je chybou alebo omylom prirody. z toho vyplyva moj skepticizmus a nie som privrzencom extremov a metod "vyskusam a uvidim" :unamused: pri metanole by to asi nevyslo :stuck_out_tongue_closed_eyes:
2. feb 2010 o 11:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ved kazdy ma svoj postoj, ja som si toho dost precitala a potom som vyskusala a vidim, ze mi c-cko pomaha
co sa tyka metanolu, aj ked tu si zase off topic :stuck_out_tongue_closed_eyes: , tiez mozes googlit, zistis, ze nie je vhodny na skusanie, tak nebudes skusat :dizzy_face:
2. feb 2010 o 11:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Bambusko,aj o CH3OH nás tu naučia.....že lowike?tak daj lowike,ak sme sa zle učili.... :wink: :sunglasses: :grinning: :grinning: :grinning:
2. feb 2010 o 11:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
lowike, pozri si historiu, vzdy, ked si clovek myslel, ze je mudrejsi ako priroda, skoncilo to neslavne... a aj kapacity sa mozu mylit, ako prof. svejcar, popredny pediater, priznal, ze sa mylil, ked v 70. rokoch doporucoval sunar ako lepsi oproti mm. nasledky si nesu ludia dodnes - alergie, obezita...
2. feb 2010 o 11:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Lowike - a ako vies, ze je to pre teba neskodne? Ked napr. take poskodenie obliciek je dlhodoba zalezitost a o 5 rokov si ani nespomenies, ze si experimentovala s vysokymi davkami C-cka?
2. feb 2010 o 14:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
O tom, že babulka a roasha nedokážu vecne diskutovať a vyznávajú taktiku "udri a uteč" sme sa už presvedčili dostatočne.

A keďže už ani táto taktika nie je dosť zaujímavá, opäť siahame k FUDovaniu (FUD=fear, uncertainity, doubt=strach, neistota, pochybnosti). Ináč sa to už ani nedá nazvať. Poškodenie obličiek, ktoré sa prejaví o 5 rokov? Kde chodíš na také perly?
2. feb 2010 o 18:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pokiaľ ide o črevnú toleranciu ako ukazovateľ saturácie, neviem, čo je na tom také nepochopiteľné. Telo aktívne vstrebáva vitamín C do tej miery, do akej ho potrebuje. Pri dosiahnutí úplnej dávky, ktorú telo požaduje, nastáva zreteľný obrat v ochorení. Ak ostane v črevách nevstrebaný zvyšok, spôsobí osmotické viazanie vody a tým pádom hnačku, ktorá nie je o nič škodlivejšia, ako keď človek zje väčšie množstvo čerešní. Keďže účinnú hladinu treba udržovať niekoľko dní (typicky 2-3), nutné sú časté a vysoké dávky.

Samozrejme, existujú aj presné laboratórne metódy na zistenie saturácie, ale človek doma zvyčajne nemá wassermanovu skúmavku a strieborný nitrát, a tak ostáva dosiahnutie črevnej tolerancie jednoduchým a spoľahlivým kritériom dostatočnosti dávky. Tým druhým kritériom je neprehliadnuteľný pocit zlepšenia zdravotného stavu. Kto to vyskúšal, vie, o čom hovorím.

Vždy, keď píšem svoj názor na účinné dávky, zdôrazňujem, že nie sú vhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Nikdy som netvrdil, že som lekár, a zvyčajne explicitne uvediem, že nie som.

Mimochodom, nebojíte sa niekomu poradiť ibuprofen alebo paracetamol? Tieto látky majú mnohotisícnásobne väčší počet obetí než vitamín C. Pečeň dostáva riadne zabrať, a pritom len potláčajú príznaky, nič neliečia.
2. feb 2010 o 18:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Petot, ake perly? Mam v rodine cloveka, ktoremu zistili poskodenie obliciek s konstatovanim, ze to bolo dlhodobe a kedze poskodzovanie obliciek spociatku neboli, a ak clovek nejde na preventivku a neodovzda moc, nic nezisti. A potom pride s bolestami chrbta a poskodenie nenavratne, dlhorocne, na dialyzu :confounded: vysvteli tie perly takemu cloveku! Ci to, co ty neovladas neexistuje? Ci to vas na geografickych informacnych systemoch ucili aj nefrologiu a urologiu? :wink:
2. feb 2010 o 19:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
radit vyssie davky pocas choroby, este by som brala, skor sa mi nezda to, ze z toho co som si precitala, radis ten vit C v umelej forme dlhodobo, co ludi odrazda hladat to v prirodzenej strave...napr. "ohovaras" ovocie :wink: ako ma malo vit C radsej by sa mal clovek sustredit na to ako ho v ovoci a zelnine hladat...
2. feb 2010 o 19:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vies petot, ono to nie je nic osobne...prepac, ze to tu takto riesim, ale musim...nech to kludne niekto vymaze, ale rada by som to vedela.
Ty tu prezentujes vsetky svoje poznatky ako absolutnu pravdu, na vsetko mas hned ten isty protiargument. Necitala som jediny prispevok od teba, v ktorom by si uznal, ze nemusis mat pravdu, resp. ze pravda moze byt niekde uprostred. Tvoje poznatky su jedine spravne...skutocne si myslis, ze si neomylny a to, co si si zistil nemusi byt tak celkom pravda? Ze nemoze mat pravdu aj niekto iny - lekar, odbornik, hocikto iny?
Neviem o tom, ze by niekto tu ordinoval lieky, na to si asi nikto skutocne vzdelany a zodpovedny netrufne, alebo ano?
2. feb 2010 o 19:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka: V článku sa hovorí o konkrétnom ochorení (CKD), ktoré nebolí. Ale dobre, môžeme predpokladať, že aj niektoré iné ochorenia nebolia.

Do súvislosti s vitC dávajú niektorí autori (už 40 rokov bez konkluzívnych dôkazov a len na základe veľmi obmedzených a nejednoznačných štúdií u obličkovo chorých pacientov), že môže teoreticky zhoršiť náchylnosť na jeden konkrétny typ kameňov, a to oxalátové. V niektorých štúdiách totiž vyšlo, že po užití vitC stúpne vylučovanie oxalátu. Väčšina štúdií používala problematické laboratórne metódy, a zvyčajne išlo aj tak len o veľmi mierne zvýšenie, a mnoho iných štúdií nezistilo žiadne zvýšenie. A dokonca sa zdá, že toto zvyšovanie, ak vôbec, sa objavuje len do určitej miery, takže vyššie dávky už oxaláty viac neovplyvňujú. Sú tu ďalšie faktory, vďaka ktorým vitC zase riziko znižuje (reguluje pH moču, zrýchľuje cirkuláciu atď).

A je plno ďalších faktorov, ktoré majú na oxalátové kamene ďaleko väčší vplyv: predovšetkým dehydratácia, užívanie antibiotík (okrem penicilínu a sulfadiazínu), nedostatok vápnika, horčíka, B-vitamínov atď.

Takže celá teória o vitC a kameňoch stojí len na nepriamych indíciách, aj to veľmi vratkých.

Ďalší problém je štatistický - oxalátové kamene tvoria až 80% všetkých kameňov. Keď má niekto obličkové kamene, tak s vysokou pravdepodobnosťou sú to tieto. A keďže vitC rozpúšťa niektoré ďalšie typy kameňov (napr. fosfátové), a pôsobí proti vzniku struvitových kameňov pretože má antibakteriálny účinok, tak je štatisticky o to pravdepodobnejšie, že ak sa už niekto dostane na nefrológiu kvôli obličkovým problémom, a užíval vitC, tak to budú vysoko pravdepodobne práve oxalátové kamene (ktoré vitC možno vôbec neovplyvnil). Ale pre lekára, ktorého učili tradičnú poveru o vitC a kameňoch, je vinník jasný.

A na záver, oxalátové kamene nie sú vždy bezbolestné, a určite sa neprejavujú tak, že niekto užije vitC, dostane oxalátové kamene, a o 5 rokov neskôr začne mať problémy :slight_smile:
2. feb 2010 o 20:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka: Ja neordinujem, ordinujú lekári. Ja píšem len svoje názory. To sa snáď ešte smie. :wink:

Keby si si Ty naštudovala peknú kôpku odbornej literatúry, zmenila by si názor zakaždým, keď niekto napíše svoj laický neinformovaný názor? :slight_smile:

Keďže Ťa považujem za inteligentného človeka, verím že to chápeš :wink:
2. feb 2010 o 20:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok