• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

23. júla 2017 
Ten clanok som dala len pre to, aby som "zargumentovala" to tiche dlhodobe poskodzovanie obliciek...takze az taka "perla", ako si to nazval, to nebola. :wink:

Ale aby som bola k veci:
Teraz sa opytam ako absolutny laik - bez ohladu na to, co si myslim o mega davkach (ci je to 500 mg alebo 500g), ja mam skusenot taku, ze mne citelne pomaha a zabera pri zacinajucich tazkostiach 500 mg (resp. 2 x 500 mg) denne. Nebyt AE ani neviem, ako vyzera cakaren doktora. Samozrejmostou je u mna jedno jablko + jedno ine ovocie denne. Automaticky, neuvazujem. Ziadne umele vitaminy, nic. A ked sa dostavi nejaka unava a bolst sije (u mna prvy priznak toho, ze sa nieco zacina diat), pridam k ovociu spominany "umely" vitamin C. Ale spolahlivo a zodpovedne zaberu tie max. 1 g denne.
Rozmyslam - v pripade, ze by som kazdy jeden den brala "preventivne" 1 g vitaminu C, verim, ze v pripade tazkosti mi uz nebude stacit ani 10 g....nebude tam pes zakopany? Nedavat synteticke vitaminy bezne, radsej si davat vitaminy v prirodzenej forme (ked nedoverujes beznym obchodom, urcite sa da zohnat ovocie bud bio alebo "echt" bio kdesi na dedine. Moj laicky pohlad - telo si na syntetiku zvykne, "nemusi sa namahat" hladanim vitaminov z potravy a ked nahodou nebudes davat...potrava ti nestaci, telo je oslabene, nachylne na choroby, ochories, das viac C, telo spokojne...a logicky prides na to, ze uz radsej tie vitaminy vysadzovat nebudem, nerobi mi to dobre... a zacarovany kruh na svete.
2. feb 2010 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
peter,ty máš paranoju?teda neviem ako ty,ale už inde som sa ťa pýtala,že kde berieš,že niekto s tebou bojuje?
ja a iní nesúhlasíme s tvojím názorom,ale ako si prišiel na to,že s tebou niekto bojuje?/neodpovedal si samozrejme/
či si myslíš,že sa ako ty nudíme,a čakáme pri počítači,kedy druhá strana odpíše?
na iných forach kde sú chlapi,ťa rovno pošlú......a odídeš so stiahnutým chvostom/aký máš ten nick:"p....28" :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:

to babulka... presne to babulka vystihla,keď bude telo dlhodobo pasívne prijímať vitamíny,nedokáže sa automaticky brániť....ani dojčenie" 4roky "neznamená,že dieťa bude mať imunitu vo výbornom stave,práve naopak,prijíma "všetko"pasívne.
nie si lekár,tak to už konečne pochop,že keď ťa dr.spraví,z teba to lekára nerobí.... :sweat_smile:
proste keď máš komplexy z detstva,tak to rieš,ale nerob majstra na všetky vedné odbory/virtuálne/,a v živote si ich neštudoval.... :sweat_smile:

čiao Fantozzi,nemám žial viac času,dnes sa idem vyhrať "do biochem.labáku....pekný deň. :sunglasses: :grinning:
3. feb 2010 o 10:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka: Takúto úvahu som už počul, ale neviem Ti k nej nič konkrétne povedať, nikde som o tom nič seriózne nečítal (a rád by som). Môžeme špekulovať, že keď si zvykneš na vyššie pravidelné dávky, tak si zvykneš aj na to, že telo viacej vládze, a tak mu podvedome dáš viac zabrať, a keď to raz preženieš a ochorieš, tak samozrejme bude treba väčšie dávky. Ale do sú len domnienky.
3. feb 2010 o 16:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka: Ale vezmi do úvahy, že obyčajná koza si pre svoju potrebu v pečeni vyrobí 13 gramov vitamínu C denne. Chemicky je rovnaký ako ten syntetický, rozdiely sú 2:
1, dávkovanie - koza ho produkuje podľa svojho vnútorného regulačného mechanizmu, človek môže svoje spotrebu len odhadnúť
2, cesta - koza ho produkuje priamo do svojho krvného obehu, človek ho prijíma v strave.

A toto platí takmer pre všetky cicavce, s výnimkou opíc rodu antropoidea, kvetožravých netopierov a morčiat. Všetky prijímajú veľké dávky vo svojej prirodzenej strave, a keď sú chované v zajatí, veterinárne odporúčania pre tieto zvieratá sú 50-150x štedrejšie na vitC než je ľudská "odporúčaná dávka".

Z toho vyplýva, že ak človek nemá nejaký "sabotážny biochemický mechanizmus", ktorý ostatné zvieratá nemajú, tak sa mi zdá nepravdepodobné, že by sa nejako znižovala účinnosť vitC. Skôr sa mi zdá pravdepodobné, že si človek jednoducho na lepší stav zvykne, a metabolizmus sa prispôsobí využívaniu vyšších dávok, ktoré však potom už vyžaduje každodenne. Subjektívne potom už nevníma taký posun vo svojich pocitoch pri užití nižších dávok, ako pociťoval v čase dlhodobého deficitu vitC.
3. feb 2010 o 17:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
roasha: A znovu nič k téme, len osobné invektívy. Už to prestáva byť zaujímavé.
3. feb 2010 o 17:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, to akoze ked nieco vymyslis sam a neprecitas si to na nete, co vymyslel niekto iny, tak to nema vahu??? :confused: ber to tak, ze oponenti ta vzdy niekam posunu, lebo tvoj usudok uz je dost zaujaty :wink:
3. feb 2010 o 19:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Nerozumiem otazke. Naozaj.

K druhej vete - jedna konkretna osoba ine ani nerobi, len posiela niekam, a je tym znama z viacerych for. Nema to nic s mojim usudkom, konstatovali to viaceri diskutujuci bez toho, aby som tu temu zacinal :slight_smile:
3. feb 2010 o 19:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ahojte,dlhšie som tu nebola a nejdem vas ani čítať,lebo to asi bude nad moje nervy.

maly stale berie Cečko, denne 1g ked je OK, ked na neho ide nejake nachladnutie,alebo je mm soplavý a kýcha, davku zvyšujem ... nadalej sa držíme, mame za sebou len nejake kýchacie dni . zato manžel neberie nič,lebo tomu tiež neverí , ak je zle nedobre tak si da až 2 šumive celaskony a teraz je zas chorý - kýcha,soplí a leží jak lazar . ani mesiac neprešiel čo bol asi 14dni na tom rovnako ... my s malým sme to iba lízli, ja trošku viac - a mali minimum. takže nadalej berieme Csalts,pomaly sa minie a budeme asi od Damiana objednávať druhé
3. feb 2010 o 20:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot ja by som ti chcel podakovat, ze venujes tolko casu na prispievanie na toto forum. Ja patrim medzi tvojich fanusikov a myslim ze je tu vela ludi ktori su vdacni za tvoje prispevky a radi si ich precitaju. Dobru noc.
3. feb 2010 o 20:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
aj ja :wink:
ale vidim,ze uz aj do tejto temy vliezli rypat... :grinning: :grinning: :grinning:
3. feb 2010 o 20:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
temy su nato,aby sa diskutovalo,len obdivujem Peťa,že ma chuť stale vysvetlovať dookola a obhajovať fakty akoby bol niekde na sude. ja dakujem každemu,čo mi tu prida osobnu skusenosť a každemu komu tato tema pomohla a podá "dôkazy" o vlastnom zažitku a uspechus cečkom
3. feb 2010 o 21:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
a samozrejme Peťovi,že ma chuť a energiu písať stále :dizzy_face: .... sice , ktovie či ešte tu chuť ma ,ale čo mu ostava,ked on je tu /aspon pre mna/ na to fundovany
3. feb 2010 o 21:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja si tiiez rada precitam co pise petot takze mu prajem pevne nervy nech to tu s nami este chvilu vydrzi :slight_smile: :slight_smile:
a sme tiez vitamin C pozitiv :slight_smile: aj ked zatial sme neprekrocili dennu davku viac ako 2000mg na den aj to v case uz prepuknuteho prechladnutia :slight_smile:
3. feb 2010 o 21:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
no ved 2g denne nieje hroza teo :slight_smile:
3. feb 2010 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vsak aj ja to len tak opatrne skusam ...ale vysledky su fakt badatelne a to neexperimentujem s vysokymi davkami lebo ani nemam dovod
3. feb 2010 o 21:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
no vidiš,ja davam malemu odhadom 1g,možno ani tolko - proste na 1/4 malej lyžičky do čajiku hned rano. inač,týžden som teraz bola mimo a oni mu to nedávali-teda u svokry a prišiel domov zasopleny,hned som nasadila prvy den asi 2x 1g a potom už klasika a nič , neochorel,zato svokra ochorela,nato svokor a dnes to zas doniesol domov muž,kedže robia spolu
3. feb 2010 o 21:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
jeee deni kukam ze cakate druhe baby ..tak gratulujem.... :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
no a to Tvoj maly ma 2 roky takze tych 2000mg mojmu 8 rocnemu fakt nic neurobi ...inac ja si davam kazde rano 1000 mg od zaciatku novembra a ak citim ze ma vecer skrabe v hrdle alebo daco na mna lezie tak si hodim aj vecer dalsich 1000mg a rano mi uz nic nie je...a mm tak isto ...deti nechybali v skole ani jednu hodinu prvy polrok az teraz Teo chybal v utorok lebo kaslal ale dnes uz bol normalne v skole lebo mu nic nebolo...takze ja urcite odporucam vitamin C +vela vela ovocia a zeleniny :slight_smile: :slight_smile:
3. feb 2010 o 21:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra. Porušoval pravidlo "Neodbočuj od pôvodnej témy".
3. feb 2010 o 21:36 • denisocka
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra. Porušoval pravidlo "Neodbočuj od pôvodnej témy".
3. feb 2010 o 21:37 • teodorka
3. feb 2010 o 21:39 • denisocka
3. feb 2010 o 21:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot,na upresnenie,neviem ktorú osobu máš na mysli,ale mňa určite nie :slight_smile: ,
- ja na iné fora nechodím/nemám čas/,takže asi sa nájde oveľa viac oponentov,ako sa snažíš prezentovať. :wink: :slight_smile:

k vitamínu C,ako aj iných vitamínov a minerálov:denne prijímať zo stravy,a v prípade potreby/nástupu choroby/ doplňať/zvýšiť príjem/ v synt.forme.
dlhodobé "napchávanie sa synt.formou je bezpredmetné... :wink: :slight_smile:
4. feb 2010 o 11:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ale preco vobec davat zdravemu dietatu synteticky vitamin? Akykolvek? Ako prevenciu? A v takych mnozstvach? Ved potom je logicke, ze ked ochorie, bude potrebne dodavat megadavky, aby to obec malo nejaky ucinok, nie? vychadzam len z principov logiky. Ked dam 1 g prventivne, ked ochorie, musim davat ovela viac. Ked nebudem preventivne davat nic, ked ochorie, telo zareaguje uz pri nizsich davkach... Mam to prekonzultovane jednak s pediatrickou a jednak s kamaratkou, hematologickou - takto to v organizme funguje.
To je skutocne taky problem pouzivat ako"prevenciu" cerstve ovocie a zeleninu? :wink:
4. feb 2010 o 11:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
ja som davala Cecko len ked decka zacali mat priznaky a mozem povedat, ze to odznelo dost rychlo. Najviac som to vsak videla na muzovi. Vecer prisiel z prace, ze kolko si ma dat toho C, tak si daval za lyzicku cca kazdu pol hodinu, ale kym isiel spat, tak mu vyslo asi len 3-4x. V noci mal plny nos, co nemohol dychat. Nasledujuci den si cely den podaval C, najprv kazdu hodinu, potom uz len kazde 2 hod. Z prace sa vratil a bolo na nom ocividne, ze sa citi lepsie. Sam to aj potvrdil. V noci uz spal dobre. Este som zabudla, ze som vsetkym popri C, davala aj vit. D 2kv.
C potom uzival este asi 3 dni, nez odzneli vsetky priznaky.
Toto bolo prvykrat, co zvladol chorobu (nechorobu) bez teplot, potenia sa v posteli s paralenom a 2-3 dnoveho umierania, lebo chlapy su uz taki, ze ak maju 37,2 teplotu zomrie :slight_smile: Ja davam cecku urcite svoj hlas.
Dokonca aj kamaratky, ktore mali chore deti, som im poradila, nech im davaju vitC, tak povedali, ze potom im to preslo. Dovtedy im z nosa tieklo ako z vodovodu.
Urcite je Cecko lepsie ako kadejake paraleny, coldrexy a ine.
Ja inak preventivne C detom nedavam. 1.) starsia sa tomu brani (jedine ako som to do nej v case choroby dostala, bolo C rozmiesane v mede), ale takmer kazdy den si vypyta 1 mrkvu alebo jablko (z vlastnej urody)
2.) mladsia ma 3 mesiace, kedze kojim, C si davam 1 tabl. denne 500mg postupne sa uvolnujuceho (ja som inak chora vobec nebola, ked vsetci ostatni boli)

Inak ja som kazdemu este striekala Aloe Vera spray 1. pomoci do hrdla

A nebyt petota, tak sa o Cecku nedozviem a dalej by sme frcali na paralene. (ATB sme nastastie nebrali nikto ani nepamatam) Tymto mu chcem tiez podakovat za snahu a trpezlivost stale odpovedat.
4. feb 2010 o 12:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
4. feb 2010 o 14:12 • lowike
Lowike - roasha napisala, ze nechodi na ine FORA, a nie, ze nechodi do inych tem na MK :wink:
4. feb 2010 o 14:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
4. feb 2010 o 14:59 • roasha
babulka,dakujem. :slight_smile:
niekto si pletie "pojem s dojmom" :sweat_smile: :grinning:
4. feb 2010 o 15:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
4. feb 2010 o 15:32 • lowike
4. feb 2010 o 15:47 • roasha
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok