• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
my dávame acerolu sweet od finclubu, dala nám to doktorka, pediater homeopat. môj malý odmieta akékoľvek čerstvé ovocie. kedysi sa ním išiel zadrhnúť a teraz nechce nič, akurát tak domácu detskú výživu a v tom je minimum C, ak sa tam vôbec nejaké aj nájde. a teraz čo? musím mu tú acerolu dávať, inak to nejde.
a súhladím aj s petot. kupované ovocie môže častokrát viac ublížiť ako pomôcť. a vy sa tu len hádate ako skoro v každej jednej téme. každý má svoj vlastný názor a každý chce svojmu dieťaťu len dobre. tak nechajte na každého rodiča nech si zváži, čo je podľa neho prínosom a čo naopak neprospieva
7. feb 2010 o 14:52  •  2 deti  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zara: To je odhadom. Malá čajová lyžička má cca 2g. Rozrobiť v čaji je dobrý nápad, len ho treba chrániť pred svetlom a vzduchom (čajník z keramiky alebo tmavého skla, a zakryť vekom).
7. feb 2010 o 18:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ozaj, a nedávať C do vriacej vody, počkať kým aspoň trochu vychladne, potom ho pridať a zakryť čajník.
7. feb 2010 o 19:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tak jsem ho konečně sehnala. Hurá :slight_smile: . Byl zašitý úplně dole v regálu a poslední dva kusy. Ještě jsem si koupila kapsle olej ze žraločích jater. Tak doufám, že bude zase líp. A děkuju za vaše tipy.
8. feb 2010 o 22:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
čajová lyžička/prášku/=5g
polievková lyžica/prášku/=10g
9. feb 2010 o 08:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zalezi aj od velkosti cajovej lyzicky ...teraz som vazila prasok s mojou a bolo 7 g :grinning:
9. feb 2010 o 08:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
teo,jasne,ale klasika zarovnaná čajová lyžička.o tom sa učí hádam už aj v osobitke. :wink:
9. feb 2010 o 09:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vsak ja som ju nemala plnu ale mam doma 3 druhy cajovych lyziciek ...len som tym chcela povedat ze zovseobecnovat sa neda lebo petot povie 2g Ty 5 a ja 7g
9. feb 2010 o 09:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
klasická čajová lyzička je 5g/zarovnaná/,nezaujíma ma plytka,alebo hlboko"vykrojená"
9. feb 2010 o 09:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, som rad ze nachadzam toto forum. Zaujimalo by ma

1. (sory, ak to tu uz niekde je) ci mi niekto povie nazor, alebo da link na info o studii konanej na Glasgowskej univerzite z roku 2007,

http://gut.bmj.com/content/early/2007/09/04/gut.2007.128587.abstract

ktora naznacuje moznu negativnu kombinaciu Cecka a tukov v zaludku (prosim, nie toho typu, ze studie su zaplatene a falsovane - to viem).

2. tiez by som chcel nejake zdroje relevantnych informacii o zmysluplnosti tzv. prirodneho Cecka (nemyslim tym papriku, ale vitaminy typu Bio C plus od Nutrilite, ako ho propaguje Amway) oproti tzv. syntetickemu.

Vdaka za reakciu a slubujem ze prestudujem cele toto vlakno este dnes
:wink:
23. feb 2010 o 13:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Nikto tu už nechodí....

tak pridám moje nové skúsenosti. Po vytrhnutí zuba - 8-čky som si dala namiesto analgetík asi 4 g C-čka, potom pribl. po 4 hod. 2 g. a to tom opakovala pár- krát do noci. Nemala som žiadne bolesti, akoby mi ani nič nerobili, hoci mám veľmi citlivé ďasna, predtým som aj po menšom zákroku musela brať lieky.

Mladšia dcérka sa oparila polievkou v hlavovej časti (ucho, hlava, aj ramená). Hneď som jej dala 1-2 g. C-čka, po dvoch hod. pre istotu Brufen, potom zasa C-čko a na bolesti sa vôbec nesťažovala. Na pohotovosť prišla vysmiata. :sunglasses:

Ale mám aj negatívnu. Keď sa mi minul askorbat vápenatý, dala som si kys. askorbovú do džúsu a to mi neurobilo dobre. Žalúdok ma síce nebolel, ale mala som riadnu migrénu. Najhoršie, že som na to prišla až po dvoch dňoch. Potom som si ho už neutralizovala sódou a je to v pohode, hlava už nebolí. :slight_smile: Človek sa učí na vlastných chybách... :unamused:
14. apr 2010 o 10:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tana74: Zaujímavé (Tvoja skúsenosť s kyslým vs neutrálnym askorbátom). Viem, že môže byť rozdiel v tolerancii žalúdka, ale ohľadom rozdieloch v migréne som nečítal. Nemohlo to byť jednoducho tým, ako sa v poslednom čase mení počasie? :wink: Mňa tie zmeny teda riadne berú...

Kyselina askorbová spôsobí zrýchlenie trávenia (ako čokoľvek kyslé), čo spolu s taktiež kyslým džúsom, navyše zvyčajne dosť presladeným, možno to viedlo k výkyvom v hladine glukózy a inzulínu a teda aj k zhoršeniu migrény. Minerálne askorbáty neokysľujú prostredie žalúdka, naopak - vo väčších dávkach mierne neutralizujú žalúdočnú kyselinu, takže na trávenie by mohli vplývať skôr mierne spomaľujúco.

Ale to sú len špekulácie.
14. apr 2010 o 20:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
silaprirody: Zmysel prírodného céčka je taký, že ovocie obsahuje komplex ďalších užitočných látok, ktoré dopĺňajú a posilňujú účinok samotného vitamínu C. Umelé formy sú o toto ochudobnené. Ináč je to rovnocenné. Pri užívaní bežných dávok (povedzme nanajvýš jednotky gramov) môžu byť lepšie prírodné koncentráty, za predpokladu, že neobsahujú nejaké prídavné chemikálie kvôli stabilizácii apod. Ale pri liečebnom užívaní veľmi vysokých dávok môže byť paradoxne vhodnejší čistý syntetický C-vitamín bez akýchkoľvek prísad, práve kvôli tomu, aby nezačali priveľké dávky tých sprievodných látok robiť problémy. :wink:
14. apr 2010 o 21:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
silaprirody: Tá in vitro štúdia o tukoch mi pripadá trochu odtrhnutá od reality (vytrhnutá z kontextu), aj keď je bezpochyby originálna. Z abstraktu nie je jasné, aké koncentrácie čoho použili, a čo sa deje s tými zlúčeninami ďalej, a k plnej verzii je nutný predplatený prístup (trochu odrádzajúce, viac kvôli komplikovanosti než cene).

Vo všeobecnosti som opakovanie narazil na informácie, že vitamín C už v geneticky skromných dávkach 1,5-3g denne znižuje pravdepodobnosť rakoviny žalúdka, a že dokonca chráni pacientov, ktorí už túto rakovinu prekonali, pred relapsom.

V rakovine žalúdka, tak ako v každej inej, je tých faktorov zaiste viacej, možno Cčko vplýva aj na tie, ktoré tento v podstate chemický in vitro experiment nemohol vyhodnotiť.
14. apr 2010 o 21:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tana, aka nahoda :sweat_smile: mne vytrhol zubar osmicku vcera :unamused: prisla som domov, vyplachla repikom, dala som si 300mg vitaminu c, vecer bolest neskutocna, 1 ibalgin 400mg a dalsich 300mg c, rano mi nic nebolo, zase repik, 300mg c, prehnalo ma, tak som aj s ceckom skoncila a nic ma neboli :slight_smile: aj bez vitaminu :wink:
14. apr 2010 o 23:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
to , ze cecko funguje uz mam otestovane :wink: , ale minule ma rychlost jeho pôsobenia sokovala.Starsi syn 4 roky spal zo soboty na nedelu u nasich.odchadzal uplne zdravy bez nejakych priznakov zacinajucej choroby.Na druhy den rano mi mama vola, ze strasne kycha, stale mi tecie z nosa.Tak som zacala ordinovat :grinning: : o cca 11.00 dostal 1g Cecka, potom este za obedom, poobede a vecer. Uz po druhej davke sme nos fukali iba sporadicky, vecer absolutne ziadne kychanie, sopliky nic.V pondelok som si ho este nechala doma keby sa to nahodou vratilo, no nic.Maly bol uplne v pohode,od utorka v skôlke.
Takto rychlo mu to este nikdy nezabralo,bola som v soku. A v este väcsom boli nasi, som doma totiz povazovana za "carodejnicu" :grinning: :grinning: :grinning: .NO aby som nezabudla, este som dala Cordyceps, to keby sa onho pokusal nejaky bacil :wink: .Pri mne, nemaju sancu,tie hnusne :angry: male potvory :grinning:
15. apr 2010 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
daducha mi fungujeme takto isto ...jeden den je Teo doma a druhy den uz v skole
16. apr 2010 o 10:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
16. apr 2010 o 10:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot, pred pár rokmi som v TV videla 2 príspevky,v ktorých 2 muži rozprávali ako sa vyliečili z rakoviny.pili mrkvovú šťavu a užívali vitamín C :slight_smile:
16. apr 2010 o 12:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Teodorka, koľko dávaš C-čka svojim deťom pri chorobe, trebárs pri bežnom prechladnutí a koľko tak preventívne? Ja mám skoro 5 r. a 8 ročného. Dík
16. apr 2010 o 16:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko:
1, 300mg je veľmi málo, kontrola bolesti vyžaduje dávky o 1-2 rády vyššie.
2, 300mg je veľmi málo na akékoľvek nežiadúce účinky.
3, Jedným zo známych nežiadúcich účinkov Ibalginu 400 je hnačka. Pozri si príbalový leták...
16. apr 2010 o 19:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ha, to mi bolo uplne jasne, ze to napises. chcela som tym urobit tani kontrolnu vzorku, ze po extrakcii osmicky bolest vobec nemusi byt, len par hodin, takze to, ze ju to nebolelo vobec nemusi suvisiet s c

inak nechapem, co sa vzdy obhajujes, ked ma niekto iny nazor. u nas nekonzumujeme gramy cecka denne a mojim deckam zaberaju pri nadche ap ovela nizsie davky ako vy tu popisujete :wink: a mne detto
16. apr 2010 o 19:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Ak by si chcela byť dôkladná kontrolná vzorka, tak by si nemala brať vôbec nič, to by bol omnoho lepší dôkaz, že "po extrakcii osmičky bolesť vôbec nemusí byť, len pár hodín" :wink: Z Tvojho kombinovania Ibalginu s malými dávkami céčka som posolstvo tohto typu na prvýkrát nejako nepochopil, ospravedlňujem sa.

Tvoj názor Ti nemôžem zobrať, snažím sa však objasniť pre "náhodných okoloidúcich" význam Tebou podaných informácií, aby nedošlo k nedorozumeniam. Som rád, že Ti na nádchu zaberajú menšie dávky, než väčšine ostatných ľudí. Ako si sama experimentálne zistila, nie je to záruka, že Ti malé dávky zaberú aj proti bolesti.

Nakoniec si však urobila dobre, že si si dala aspoň to minimum Cčka. Pečeň Ti bola určite vďačná, že si ju trochu podporila pri jej neľahkej práci so spracovaním ibuprofénu. :wink:
16. apr 2010 o 22:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no mojim umyslom nebolo byt kontrolnou vzorkou :grinning: ta cosi, taku bolest netlmit... cecko som si dala kvoli celkovej podpore a krvacaniu :wink: ale od hladu, to nie, aj tak sa tazko jedlo :unamused:
16. apr 2010 o 22:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
bambusko: Rozumiem.
Pecen som nespominal kvoli hladu, ale ze Ccko moze pomoct ochranit pred toxicitou ibuprofenu.
17. apr 2010 o 07:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
leka preventivne nedvam vobec ...ale ak uz ide na nich nadcha tak ked su doma [sobota ,nedela]tak davam kazdu hodinu az hodinu a pol 450 -600mg ked vidim ze im je lepsie co niekedy je aj po 3 hodinach tak davku necham ale predlzim cas medzi podanim .Na noc davam 1000mg aj ked im je uz lepsie .Ked idu do skoly tak im rano dam 1000 mg a do pol litrovej flasi im do studeneho caju rozrobim dalsich 1000 mg ktore kym su v skole vypiju a ked pridu domov tak im davam zase podla potreby priblizne kazde dve hodiny 450-600mg a pred spanim zase 1000mg.Liecba nam trva vzdy maximalne tri dni .Cize u mna nejde o dlhodobe podavanie vit.C ale iba v pripade potreby.A pouzivam askorbat sodny s DM drogerie
18. apr 2010 o 22:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Teodorka, ďakujem za info, ja som tiež kúpila ten z DM-ka. :slight_smile:
19. apr 2010 o 07:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mozem napisat dalsiu skusenost s ucinkami vitC. pred tyzdnom som na obed zjedla 2 male stvorceky pizze, pravdepodobne mi nesadla a po obede ma zacal pobolievat zaludok. nez som si to ale uvedomila, odisli sme na navstevu. tam som zjedla este kusok torty a bolest sa zvysila. po cca hodine som sa isla vyzvracat, ci to nepomoze, ale nic :frowning2: tak mi kamaratka zarobila sodu bicarbonu s octom - nepomohlo :sweat_smile: potom som si dalsiu zarobila ja a bolest neustupovala. nakoniec sme okolo 19,00 isli domov a prve co som si dala bolo za lyzicku C a o 45 min znova :slight_smile: bolest ustupila uplne a spat som isla uz spokojna.
na druhy den rano som sa naranajkovala v pohode ale po obede sa bolest znova vratila, tak som si zacala davat C cca kazdu hodinu po lyzicke a jedla uz len piskoty. pouzivam umelohmotnu plochu lyzicku s neznamym obsahom. ani raz ma v ten den neprahnalo, co sa mi pri bolestiach hrdla stava uz po 2. lyzicke. zaludok bolest prestal.
poucenie pre mna: vitC asi zacnem nosit v kabelke ako 1.pomoc :grinning:
a dalsi uspech - na C som uz namotala moje sestry a rodicov a dalsie 2 kamaratky. :slight_smile:
19. apr 2010 o 08:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Podávanie vysokých dávok vitamínu C môže interferovať s podávaním niektorých liekov; nebezpečná môže byť kombinácia s niekterými stopovými prvkami, predovšetkým s prechodnými kovmi, ktorá môže viesť k tvorbe reaktívnych foriem kyslíka (v minulosti boli popísané aj klinicky významné otravy). Vysoké dávky askorbátu tiež interferujú s množstvom bežných klinickobiochemických vyšetrení. Podľa niektorých štúdií zhoršuje dlhodobé predávkovávanie vitamínom C chorobnosť aj úmrtnosť, predovšetkým na ochorenia srdca a ciev.

http://www.fertility.sk/plodnost-a-zdravie/vitamin-c.html

velmi by som to s Ceckom neprehanala :wink:
19. apr 2010 o 18:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
latvia: Nepodložené dohady a špekulácie.
19. apr 2010 o 19:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok