• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
ahojte, pridavam sa s problemom s mojimi detmi. od decembra su neustale chori, starsi je 2 tyzdne doma, tyzden v skolke a takto to ide kolom dokola. Samozrejme to maly hned vsetko od neho chyti, a zevraj kojene deti nebyvaju take chore.... ale nie o tom som chcela. Starsi syn bude mat 4 roky, mladsi ma rok. Co som to tu tak narychlo citala, je prakticky nemozne dodat tento vitamin v ovoci a zelenine. V lekarni mi odporucili cebion. Minuly tyzden som nasla tuto temu, a chcela by som sa spytat, v akych davkach im ho davkovat preventivne a v akych, ked su chori. Na obale je pisanych 10 kvapiek, ale niekde som citala, ze je to velmi mala denna davka a zvlast, ked su chori. Alebo mi viete odporucit nieco ine? kolko cecka obsahuje napr. 1 pomaranc. Neviem, kde som sa to docitala, o davkovani kazdu hodinu ceckom v pripade choroby.
Mohli by ste mi, prosim vas, niekto poradit, ako na to? Som uz zufala, lieky pomozu iba na chvilu, kazdu chvilu beru antibiotika, a za tyzden dva to zacina cele od zaciatku. Takze tadialto cesta nevedie. Mam pocit, ze tento kolotoc uz nikdy neskonci. Ak by ste mi vedeli poradit, bola by som vam velmi velmi vdacna. vopred dakujem.
12. máj 2010 o 20:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Príspevok bol upravený adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra. Porušoval pravidlo "Nepíš do fóra to, čo patrí do internej pošty".
12. máj 2010 o 22:04 • elika74
ivka144: To sú už veľmi veľké dávky, tá hnačka bude z toho. Ak to nepomáha, tak dávkovanie zníž. Pochybujem, že je to len alergia, pretože tá by sa musela "chytiť" aj na nižších dávkach; 10-15g by malo byť dosť aj pre serióznych dospelých astmatikov. Skúšali ste niečo na podporu vykašliavania, napríklad N-acetyl-cysteín (napríklad prípravok Solmucol)?
13. máj 2010 o 03:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mravcica: Dostať to v bežne dostupnom ovocí, a ešte k tomu na jar, je dosť problematické. Skladované jablká majú nulový obsah vitamínu C, za zelena trhané skladované pomaranče možno niečo majú ale určite nie tých tabuľkových 25-60mg/100g.

K umelým zdrojom, Cebion je nehorázne predražený. Je to len glycerín s kyselinou askorbovou. Práškovú kyselinu askorbovú dostať za stotinovú cenu aj v DM drogérii. Aj keď treba povedať, že nie je oficiálne deklarovaná pre deti. Môj názor však je, že ak naozaj neobsahuje žiadne prísady okrem kyseliny askorbovej (ako udáva výrobca), tak nie je dôvod, prečo by mala byť nevhodná.

Ja nie som lekár, píšem len svoj názor a skúsenosť. Mojim starším (5,5 a 4,5) dávam bežne 2-3x 500mg denne (ráno, poobede, večer) a 3-4x 1000mg keď začínajú posmrkávať a pokašliavať, alebo sa mi zdajú "nechorí" (poznáte to - dieťa umrnčané, unavené.. tesne pred chorobou). Zvyčajne to zaberie do ďalšieho dňa. Malému (necelé 2r) dávam 3x 250-2x500 v zdraví.
Takéto dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Sú to dávky vysoko nad tzv. Odporúčanými. Potrebné je dostatočne veľa piť, moč musí byť prinajhoršom svetložltý. Hnačka je znakom, že dávky rozhodne treba znížiť.
Dopyt tela je individuálny a niektorým deťom môže stačiť aj menej. Aj my sme začínali s nižšími dávkami a až postupne sme prišli na dávku, ktorá je u nich efektívna a drží ich dlhodobejšie zdravých. Pri nižších sa nám zdalo, že majú častejšie sklon byť chorí (aj keď v porovnaní, v čase, keď sme Cčko vôbec nedávali, boli chorí aj každý mesiac, na ATB).

D-vitamín 400IU na tabletku, spolu s B-komplexom a zopár ďalšími vitamínmi, obsahujú multivitamíny od Jamiesona, napríklad Children a Arthur. Tých 400IU je pre dieťa nutné minimum, najmä v zime. Tieto multi sú od 4r, ale dávam to aj najmenšiemu, pretože ponuka pre malé deti je biedna (ak nepočítame predražené cukríky so stopami vitamínov). Keď chcú chorľavieť, tak niekedy dám aj 2-3 tabletky denne, ak sa mi to javí, ale len krátkodobo, po 2 dni. Tie dávky vitamínov sú tam nastavené konzervatívne, je tam dostatočný odstup bezpečnosti a krátkodobo to neuškodí. Aj keď vhodnejší je na toto Children, pretože Arthur obsahuje aj železo ktoré nie je veľmi vhodné prekračovať.

D-vitamín ešte môžu predpisovať pediatri vo forme Vigantolu pre najmenšie deti, aj ten sa dá použiť nárazovo na odvrátenie začínajúcej choroby, napríklad 4-6kv denne, ale len na pár dní a vždy len dopoludnia. Niektoré deti Vigantol neznášajú dobre. V lete je samozrejme dobrým zdrojom D-vitamínu slniečko, ale len v prípade že nepoužijeme krém s faktorom 8 a viac, a potom sa treba veľmi citlivo vyhýbať spáleniu.
13. máj 2010 o 03:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
elika74: Už som Ti odpovedal na Tvoju IP správu..
13. máj 2010 o 04:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj petot, velmi pekne ti dakujem za odpoved, vyskusam a urcite sa ozvem, ako pokracujeme s nasimi chorobami. pri tych poruchach metabolizmu zeleza sa mysli anemia, alebo nieco ine. Moj rocny syn ma neustale problemy s nedostatkom zeleza, berieme maltofer, zrovna dnes sme boli na kontrole, zelezo ma tesne nad hranicu, takze momentalne ho neberie.
ako postupovat v jeho pripade?
este raz ti dakujem za odpoved a tvoj cas.co ty nemozes rano spavat? :slight_smile:
13. máj 2010 o 14:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mravcica: Mysli sa tym napriklad stredomorska anemia, anemia mesiacikovych buniek a podobne. VitC totiz ovplyvnuje vstrebavanie zeleza. U zdravych ludi ho ovplyvnuje len do urcitej bezpecnej miery a vyssie davky ho uz viac neovplyvnuju. Ale u ludi s poruchou su obavy, ze by mohlo nastavat privelke vstrebavanie zeleza. Pri vysokej hladine zeleza je teoreticke riziko, ze ak by zaroven nastala vysoka hladina vitaminu C, tento by zacal tvorit peroxidy a nastalo by poskodenie svalov. Avsak toto tvrdili len dost nespolahlive in vitro studie, dalsie studie zase ukazali skor opak, t.j. ze vysoka hladina vitaminu C moze zmiernit toxicke ucinky nadmernej hladiny zeleza.

V tychto sferach je len malo spolahlivych udajov, preto su tu len vseobecne odporucania, aby sa v takychto pripadoch vysoke davky nebrali. Pokial viem, davky cca 3-nasobne oproti ODD nemali este ziadny vyznamny efekt, ci uz zly alebo dobry.

Neviem, ci je to aj vas pripad, moznoze by viac vitC bolo praveze na osoh. Ako hovori reklama, "poradte sa so svojim lekarom" :wink:
13. máj 2010 o 18:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot, vdaka. No ved mne sa to uz aj zdalo dost, cez 10g, ale pisal si, ze dlhodobo problemovi ludia mozu mat niekolkonasobne prekrocenu tolerancnu hranicu. Nas je alergik skoro na vsetko a brusko furt problem a tak. Ale mozno posledne dva dni uz bolo to brusko aj z cecka, ked hovoris, ze to je uz dost. Tak znizim. Ale ked nechchem zas dopadnut, ze vynacham, nech si telo "oddychne" a bum, zas pobezime k mudr, ved furt je maly chory sa mi zda.
Inak som citala niekde (nahodou vyguglene), bolo to v AJ, ze kyselina askorbova nie je zdaleka to iste ako vitamin C, ze vitC je komplex, ktory sa da ozaj uzitocne prijat len z potravy a ze kyselina askorbova je dobre nevstrebava, ze cim viac sa prijme, tym mensie percento sa vstrebe a tak... Zdalo by sa mi to aj logicke, ale ked tie vyskumy (megaskorbicka liecba) boli robene so syntetickym ceckom, tak hadam to funga, nie?
Inak by ma zaujimalo, ci moze mat nas maly nejaky problem vstrebvavat to cecko, alebo vobec, co ovplyvnuje vstrebavanie cecka? Ci telo si proste vezme a hotovo? Vela prvkov je takych, ze treba k tomu daco dalsie, aby to fungovalo, nie?
A este..., ak ma maly problem s bruskom (zjavne suvis s potravinovymi alergiami), ked sme s dietou zacinali (pred 1,5rokom) tak mudr zhrozena z malabsorbcneho syndromu, a je mozne, ze doteraz to crevo nie je celkom ok, teda neviem, to mi len tak pediatricka hovorila, ze to asi stale bude mat problem so vstrebavanim zivin. Denne musime brat probiotika. Myslis, ze tam moze cecko daco rozhasit alebo naopak niecomu pomoct? (Pouzivame DM kyselinu neutralizovanu sodou bicarbo, zvacsa zlahka kysle, v poslednej dobe bolo viac zasadite).
Prepac, tolko info... ale ak sa daco vyjjadris, budem vdacna... D.
13. máj 2010 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mravcica, tu je nieco o obsahu vitamine C:

Najväčší prirodzeným zdrojom vitamínu C je slivka Terminalia ferdinandiana, austrálskymi domorodcami nazývaná “billygoat plum” (obsahuje 5 000mg vitamínu C v 100 g.) Aj Malpighia glabra (višňa acerolová), ktorej domovom je Južná Amerika, Západná India a Karibská oblasť, oplýva množstvom vitamímu C (do 4 500 mg v 100 g ovocia). Najvyšší obsah vitamínu C majú z domácich plodín šípky (1 200 mg v 100 g plodu) a rakytník rešetliakový (450 mg v 100 g).
Navyše, obsahujú všetky plody ešte bioflavonoidy rozmanitého zloženia a koncentrácie, ktoré významne zvyšujú účinnosť vitamínu C, preto sa odporúča ďalšie dávky vitamínu C vždy, keď je to možné, zajedať nejakým ovocím.

Príčinou väčšiny chorôb je nedostatok životne dôležitých látok, ktoré si telo nedokáže vyrobiť samo, takže je odkázané na ich prijímanie v strave. Patrí sem vitamín C a jeho kofaktor OPC. Ak má telo tieto látky neustále k dispozícii, môže sa nielen samo liečiť, ale aj udržovať v zdraví a vitalite. Kombinácia vitamínu C a OPC je skutočným elixírom mladosti pre naše telo.
OPC je skratka pre “oligomérny praonthocyanidín.”
Je to prirodzená látka, vyskytujúca sa v mnohých rastlinách, ale väčšinou v šupke, jadrách alebo v kôstke, teda v častiach ktoré odhadzujeme, takže napriek tomu, že konzumujeme ovocie, ktoré obsahuje OPC, máme tejto látky nedostatok. V niektorých európskych lekárňach sa OPC už dá kúpiť. Je to najsilnejší spomedzi všetkých v súčasnosti známych antioxidantov, 18 - krát silnejší ako samotný vitamín C a 40 - krát silnejší ako vitamín E.
OPC je obsiahnuté vo vysokej koncentrácii najmä v červenom víne, lebo červené víno na rozdiel od bieleho kvasí so šupkami, zrnkami a stopkami, a tak prijíma OPC. Tu tkvie aj tajomstvo populárneho “francúzskeho paradoxu”: ľudia pravidelne pijúci červené víno žijú dlhšie a menej podliehajú infarktom napriek tomu, že samotný alkohol je zdraviu škodlivý.

Obsah vitaminu C - tab.:

Ovocie mg / 100g
ríbezle čierne 110
jahody 60
pomaranče 52
citróny 40
grapefruit 40
ríbezle červené 36
egreše 33
maliny 24
ostružiny 21
jablká 7

Zelenina mg / 100g
chren 200
zelená paprika 120
petržlenová vňať 140
kel 60
karfiol 55
špenát 45
kaleráb 40
zelený hrášok 21
cesnak 18
zemiaky (nové) 24
zemiaky (okt. - dec.) 12
zemiaky (jan. - mar.) 10
14. máj 2010 o 07:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
14. máj 2010 o 08:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Množství vitamínu C v zelenině a ovoci (mg/100g)

pomeranč 51
mandarinky 32
meruňky 11
maliny 24
kiwi 71
jahody 67
jablka 9
hrušky 4
hroznové víno 4
grep 43
angrešt 30
borůvky 16
třešně 10
citron 49
banány 11
švestky 5
rybíz černý 166
rybíz červený 35
rybíz bílý 44
višně 6
šípky 747

zelí bílé 39
zelí červené 51
květák 69
kapusta 70
kapusta růžičková 96
paprika 150
pažitka 56
nať petržele 179
pórek 24
rajčata 25
čínské zelí 36
kadeřávek 57
křen 120
cibule 43
brokolice 114
okurka 10
jarní cibulka 43
celer - nať 89
celer 8
petržel 67
mrkev 6
naklíčená čočka 17
14. máj 2010 o 08:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
vodicka75: Pekne.

ivka144: So vstrebavanim vitC by nemal byt problem. VitC sa vstrebava rovnakymi transportmi ako glukoza (cukor) a nie je viazany na nic ine. Kym je dopyt tela, vstrebavanie je aktivne. Ked dojde k nasyteniu, tak uz len pasivne (tj skoro ziadne). Chemicky cista kyselina askorbova sa vstrebava rovnako dobre ako prirodna - keby to tak nebolo, tak by sa nemenila ani crevna tolerancia a kazda davka nad 3g by u kazdeho cloveka sposobovala hnacku. Fyzika nepusti, kyselina askorbova osmoticky viaze vodu, takze keby ostala nevstrebana v crevach, musela by zakonite nastat hnacka. Pritom ja som v chorobe uzil az 60g denne a hnacku som nemal. Niektori ludia uzili 200g denne (napr. pri mononukleoze) a hnacku nemali. Nie je mozne, aby take mnozstvo nesposobilo hnacku, keby ostalo v crevach. Okrem toho, pri liecebnom uzivani takych davok lekari, ktori to vykonavali, merali aj hladiny vitC v krvi a v moci a namerali bezne 3-4 nasobne hladiny, podla uzitej davky. Uz jedina jednorazova ustna davka 5g zvysi hladinu v krvi z beznych 60 na 220umol/l, takze celkom evidentne sa synteticky vitC vstrebava dostatocne dobre :wink:

Prirodny vitC ma vyhodu v tom komplexe ostatnych latok, ktore posilnuju jeho ucinok a predlzuju jeho biologicku zivotnost. To su tie dalsie vitaminy, flavonoidy, antokyany, karotenoidy, atd. To je skratka priroda, ta funguje v ucinnych komplexoch, a nie v izolovanej jednej chemikalii ako skolska medicina :wink: Ovocie sa neda nahradit praskami, ale napriek tomu prasky maju svoje miesto pri liecbe ochorenia...

Co sa tyka davky, synak by hnackovat urcite nemal, davky treba znizit, najma ak ma este aj problemy so vstrebavanim. Predsa mu nechceme este viac narusat uz i tak krehke travenie. Ono dopyt zavisi aj od momentalnych okolnosti, scitava sa to, takze alergia si zoberie svoju stabilnu cast, k tomu sa pripocita momentalny stres, choroba atd... Ked nebude akutne chory, tak aj dopyt sa znizi, ale urcite bude aj tak vyssi nez je u ludi bez alergie.

Nemusis na to az tak tlacit. Ak chces dlhodobo posilnovat imunitu, na to maju priaznivy vplyv aj nizsie davky, nemusia byt ani zdaleka tolerancne. Okrem toho, keby mal vitC este zhorsovat travenie, to by viedlo k nedostatku dalsich zivin a to by samozrejme neprospelo, a imunita by sa mohla v konecnom dosledku zhorsit. Nakoniec, vobec by som sa nedivil, keby prave malabsorbcia, ktorou dlhodobo trpi, sposobovala to, ze ma taku krehku imunitu.

Pre dlhodobu podporu imunity vitaminom C je dolezitejsia pravidelnost nez velkost davok. Najmenej 3, radsej 4 davky pocas dna, a nevynechavat. Nemusi ist o velke davky. Takymto sposobom sa udrzi dlhodobo mierne zvysena hladina v plazme a to je dobre. Skus najst taky rezim (pocet a velkost davok), ktore mu vobec nebudu narusat travenie, ktore bude velmi dobre tolerovat a urob z toho kazdodennu rutinu (napr. s kazdym jedlom). Vysledky necakaj skor nez za 2, pravdepodobnejsie az 4 mesiace a radsej sa zatial zameraj na riesenie travenia ako celku, aby mal dostatok aj ostatnych dolezitych zivin, napriklad B-vitaminov atd.

Tolko moj laicky nazor.
14. máj 2010 o 10:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj petot,

chcela by som ta poprosit o radu.Mladsi syn 16 mes a 10 kg a vyzera ze niekde chytil nejakeho bacila.Zacina nam tiect z nosa a kedze nechcem aby sa to rozbehlo chcem zacat s Ckom aj u neho.Pri starsom uz viem kolko zabera,no pri tom mladsom som to este nedavala.Aka je prosim ta odporucana davka na kg hmotnosti? Kolko mg a kolko krat denne by sme mohli brat aby som to zastavila? Dnes som skusobne zacala na 300 mg 4xdenne.
A este otazocka.Ako je mozne ze na mna to Cecko nezabera :angry: ? Zacala som citi hrdlo a nos, nasadila 2-3 gr ,mozno aj viac kazdu hodinu a nic.Choroba prepukla,dnes uz stracam hlas a z nosa mi netecie voda ale poriadny humus.Vôbec ma neprehnalo,ja by som tusim mohla naraz zjest aj celu krabicku a nic by mi nebolo :grinning:
Dakujem
17. máj 2010 o 21:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
daducha: Spotreba závisí od intenzity ochorenia a od individuality, ale môj najmenší (12kg) keď mi začal soplíkavieť, dával som mu minimálne 500mg 4x denne (ale dbali sme, aby primerane pil). Samozrejme, pozor na kontraindikácie (poruchy obličiek, metabolizmu železa/medi, deficienciu G6PD).

Cčko zaberá predovšetkým na vírusy, tam je účinok údajne veľmi spoľahlivý, len treba trafiť dávku (niekedy to môže ísť až do 150g denne, napr. pri ťažkej chrípke). Pri bakteriálnych infekciách síce tiež pomáha, ale len čiastočne a nie tak bleskovo ako pri vírusoch, a spotreba môže byť aj vyše 200g denne. Cathcart tvrdí, že tolerančné dávky Cčka zlepšujú účinnosť ATB.

Ja som mal minulý týždeň zapálené hrdlo a nos, najprv som to skúsil 2 dni iba céčkovať (cca 5g á 2h) a neskúšal som ísť na hranicu tolerancie. Aj tak som dostal škaredé hlieny, tak v nose ako aj v hrdle. Bol som vypísaný na PN, začal som brať ATB, ale len necelé 4 dni, potom som kvôli údajne "veľmi zriedkavým" nežiaducim účinkom musel prestať a ďalej som sa už musel zase spoľahnúť na prírodu. Našťastie mi práve vtedy dorazila zásielka s vitamínmi, takže som začal brať denne cca 25000IU vitamínu D, 4x 1ml cesnakového oleja, cca 600ug selénu, 500mg niacínu, samozrejme neustále 3g vitamínu C každé 2h cez deň (aj počas brania ATB) a vyplachoval som si dutiny striedavo roztokom jódu a koloidným striebrom spolu 3x denne. Kloktal som 4kv GSE na cca 60ml vody 3x denne. Mrkvičku som jedol kvôli vitamínu A, jednorázovo tresčiu pečeň kvôli omega-mastným kyselinám a samozrejme obľúbenú bryndzu ako probiotikum. Po cca 3 dňoch boli nos aj hrdlo čisté, hoci občas zakašlem aj dnes, hrdlo sa ešte dočisťuje. Koloidné stiebro sa mi javilo najmenej nepríjemné a najúčinnejšie na výplach dutín.

Ťažko povedať, aký vývoj by to malo bez ATB, alebo s plným užívaním ATB. Možno by som sa zlepšoval aj bez nich a bolo treba len byť doma a vypnúť, oddychovať. Možno ATB zo začiatku niečo pomohli, ale tie nežiaduce účinky ma tak vyčerpali, že to určite spomalilo uzdravovanie najmenej o 2 dni. Každopádne, obával som sa, že po vysadení ATB sa bacily rozmôžu, ale lokálna dezinfekcia a futrovanie tela prostriedkami na podporu imunity tomu, zdá sa, zabránili. Len v tomto počasí sa obávam, aby ma oslabeného po chorobe zase niečo nekloflo :sweat_smile:
18. máj 2010 o 16:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahoj petot,možeš mi napísať kde objednávaš niacín?mimochodom aj my s mužom sme mali podobné zdrav problémy.muž dutiny a ja hrdlo.pomáhali sme si aj vit.C.vraj je teraz dosť rozšírený streptokok. :unamused:
18. máj 2010 o 16:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ešte chcem pre istotu zdôrazniť, že tie doplnky som bral len tie 3 dni do vyliečenia! Dlhodobo by pri takýchto dávkach vitamínu D hrozilo predávkovanie! Dlhodobo bezpečná dávka je do 10000IU u dospelého. Ani selén nie je pre zdravého vhodný v dávke 600ug denne, nanajvýš 400ug u dospelého!
18. máj 2010 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Na začiatku som kašľal často, hlas som mal takmer nefunkčný a vykašliaval som škaredé hlieny. Na konci liečby (o týždeň neskôr) som kašľal zriedkavo, ešte zriedkavejšie som niečo vykašľal, a keď, tak to bolo číre. Takže toto myslím pod "hrdlo vyčistené". Hoci občas ešte zakašlem. Na lepšie vykašliavanie som použil Hedelix (brečtanový extrakt). Možno sú aj lepšie veci... Ozaj, a skoro som zabudol na ústnu dávku jódu cca 30mg denne počas choroby.
18. máj 2010 o 21:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
oscarka3: V súčasnosti objednávam od swanson.cz, pretože ČR je blízko a netreba mať medzinárodnú kartu alebo iné komplikácie. Dodávku mi kuriér priniesol za 2 dni. Ale na niacín si asi počkáš, môj bol posledný kus :unamused:

Raz som ho kúpil aj v lekárni (Jamieson), ale v prepočte na obsah to vyšlo cca 5-násobne drahšie. Aj keď Jamieson bol inozitol-hexanikotát, čo je trochu modernejšia forma než niacínamid u Swansonu, tak aj tak je to priveľký cenový rozdiel. Bral som to počas choroby kvôli zrýchleniu hojenia slizníc a zefektívneniu metabolizmu.

Streptokoky, jj, s tými sa ja nemám rád. V časoch, než som začal užívať dlhodobo céčko každý deň, mával som streptokokovú infekciu v nose alebo hrdle dosť často, samozrejme vždy s ATB... Najhorší rok som mal vtedy, keď som sa (naivne) nechal zaočkovať proti chrípke, taký chorý som dávno nebol, a potom každý mesiac streptokok, skrátka odrovnaná imunita...

Keď sa mi nejaká potvora chce usadiť v nose, to sa väčšinou dá zvládnuť kvapkaním niektorej zo spomínaných dezinfekcií (jódová tinktúra v destilovanej vode, alebo koloidné striebro, alebo 3% kyselina askorbová). Zriedkavo, keď je to v rámci ozajstnej choroby, tak namiesto kvapkania prikročím k vyplachovaniu, je to nepríjemnejšie ale účinnejšie. Keď ma príležitostne začne škriabať v hrdle (napr. zjem niečo studené, alebo neodhadnem oblečenie alebo sa veľmi vyčerpám), zvyčajne pomôže vykloktať 3% kyselinou askorbovou (tesne pred spaním, nezapíjam-nechám pôsobiť, ale ústa dôkladne vypláchnem a zuby umyjem). Zvyčajne je to ráno už OK, ak nie, tak to zopakujem ešte ráno. GSE je o niečo "ťažší kaliber", aj koloidné striebro je super.

Takže bežné veci sa zvyčajne dajú takto zvládnuť, a aj u detí sa nám to už viackrát podarilo touto procedúrou - dôkladne a pravidelne vykvapkať nos a zvýšiť dávky Cčka.

Tentokrát sa mi pritrafila tá horšia varianta, že sa mi nejaká potvora usadila nižšie v hrtane, kde som ju už nevedel dosť dobre dosiahnuť kloktaním. Našťastie sa to nestáva často. Deti niečo doniesli zo škôlky, vraj celkom rozšírený priebeh s dlhým doznievaním kašľa.
18. máj 2010 o 22:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
toto mi dnes došlo mailom, čo vy na to? :

Kdo by to byl řekl, že se někdy budeme muset učit eliminovat
otravu sopečnými plyny, že?!
Ale zapadá to přesně do sebe jako ozubená kolečka...
Už na konci předcházejícího týdne média informovala o "záhadné
střevní chřipce" v Praze (a možná i jinde), průjmech, zvracení, na něž nezabíraly
žádné léky (ani protiprůjmové) Víme ale, že akutní otrava fluorem, který
sopečné plyny obsahují (a před jejichž přítomností ve vzduchu zamořeném
sopečnými plyny už varovali, sami Islanďané ihned po erupci sopky),
probíhá právě takto - tedy průjmy, zvracení, bolesti hlavy...
Další plyny, obsažené v sopečném plynovém koktejlu, jsou
sloučeninami síry a chlóru a jsou rovněž silně jedovaté, ale rovněž
(ve spojení s všudypřítomnými vodními parami) také silně leptavé.
Nejen tedy, že nám asi začnou víc reznout kovy (hned pár km po
nedělním vyjetí, kdy auto stálo 3 dny v proudění západního větru,
se na autě málem zadřely brzdy a zbytek cesty jízda na ruční brzdu),
ale hlavně můžeme cítit poměrně SILNÉ POLEPTÁNÍ SLIZNIC
NOSU vypadající jako rýma, kdy se sliznice snaží vypudit
nežádoucí složky hlenem), RTŮ (popukané jako při horečce...),
NOSOHLTANU DÝCHACÍCH CEST (kašel, chrapoty, ztráta
hlasu...), OČÍ (slzení, pálení, záněty spojivek...), bolesti hlavy.
Je to rychlá analýza, možná přijdou další "pecky", z čehož vyplývají
následující bezpečnostní opatření: - příliš intenzivně nevětrat,
- raději se moc nezdržovat venku - jen po nezbyzně nutnou dobu
(dávno pryč jsou doby, kdy jsme říkali o pobytu venku,
že jsme "na čerstvém vzduchu") - HLAVNĚ DĚTI!!!
Ošetřovat rty a případné poleptání pokožky nejlépe Rakytníkovým
olejem (preventivně i po expozici), případně mastnými bylinnými
krémy nebo oleji BEZ EFEKTU VYSYCHÁNÍ. Raději NE
heřmánek (stahuje) ani gely, už vůbec ne éterickými
oleji či dokonce synteticky parfémované krémy!!!!
Detoxikace přirozenou cestou může trvat asi týden, otázkou
ovšem je, jak dlouho budeme účinkům sopečných plynů a
následně částicím podobně dráždivého popela vystaveni...
Tolik pro rychlou první pomoc, dejte informaci i dál, ať lidi
nepanikaří s epidemií a nebaští zbytečně chemické léky,
které nezaberou....
18. máj 2010 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot ďakujem :slight_smile:
19. máj 2010 o 06:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@linnetka a @luthien.k - reakcia na IP, ale patri to do tejto temy:
Neviem, ci ste predtym tuto temu citali, Linnetka myslim ze ano.

Luthien, ak chces viac vediet o megaskorbickej liecbe, pozri tuto diskusiu, prip. by ti Petot mohol dat linki na knihu.
Nemam teraz nacitane, neviem, ci tam je pisane, ze Cecko zabera samo o sebe na teploty, ale logicky ano, lebo zabera na kadejake virusy a bakterie, uz neviem, ktore viac, ale viacmenej pri akejkolvek chorobe je vhodny. Teda vinimkou su konraindikacie - pri kazdom druhom petotovom prispevku spominane (poruchy obličiek, metabolizmu železa/medi, deficienciu G6PD). Zakladna myslienka je ta, ze clovek si nevie cecko syntetizovat, ako jeden z dvoch cicavcov na svete, myslim, a jeho bezna odporucana denna davka (taka formalna) je na urovni odvratenia tazkeho nedostatku C (akokeby ze tolko musis mat minimum, aby si nedostala skorbut). Prepac, ale je toho tolko okolo toho, nechce sa mi to tu pisat, radsej si vyhladaj par dlhsich petotovych prispevkov, tam bude toho vela, ze ake ma ucinky a preco, aj ake je davkovanie podla megaskorbickej liecby (inak prakticky postupne sa zvysujuce, kym to telo zvlada a predavkovanie ma snad jediny nezelany efekt a to je hnacka, ale aspon clovek vie, źe uz stacilo)...

Ja davam malemu bezne aspon 1000mg, teda 1g (davkujem tak odhadom) denne v podobe roztoku kyseliny askorbovej (cistej kupenej v DMku) a sody bikarbony v objemovom pomere 3:1 (malo by to byt priblizne neutralny askorbat sodny) a kazdy den si maly pyta cecko, tableta od Jamiesonu 500mg, kupila som na doporucenie Petota a ozaj ma najlepsie zlozenie ake som videla. Inak maximalne som dala malemu asi aj cez 10g za den ked NEbol nijak akutne chory a teda nemal extra zvysenu potrebu Cecka a napriek tomu nemal hnacku, ale to mozno preto, ze je alergik a ti mavaju dlhodobo zvysenu potrebu vitaminu C.

@linnetka a teda dostavam sa k sposobu podavania. Miesam teda sodu s ceckom s cistou vodou v malom pohariku a ked sa ma maly spytal, co robim, povedala som, ze askorbat sodny, taku medicinku a niekedy ked vidi, ze to robim, pride, ci moze ochutnat "askojbat" a niekedy to cele vypije aj ked sa ksichti divne, ale pripada mu to, ze aku fintu urobil, ze to vypil, lebo to prezentujem, ze to je MOJ askorbat. Ale inak mu to davam do mlieka (pije ryzove mlieko z DMka trikrat denne, alebo min 2x) a tam namiesam castejsie trosku zasaditejsiu verziu, aby mlieko nechutilo nakyslo. Okrem toho, ak ho potrebujem viac ceckom stopkat, tak mu davam askorbat aj do stavicky (tam skor kyslejsiu verziu, teda troska viac ako 3 diely cecka na 1 diel sody bikarbony). Maly caje nepije, ale ak by ano, davala by som najradsej do nich.
A vynimocne som zvysila aj Jamiesonovske fajne chutne cecka na 2ks denne, ale to len vynimocne, lebo predsalen co ja viem, co to vlastne vsetko obsahuje pdo tymi nazvami (myslim ochucovadla a pod.)

Keby daco, pytajte sa, myslim, ze Vam tu omnoho lepsie na vsetko odpovedia ini, ale snazila som sa;)
4. jún 2010 o 23:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ivka144: Pekne si to zhrnula, ja už pridám len poďakovanie, linku na knihu a zaželám dobrú noc, lebo dnes som to už naozaj prehnal (s diskusiou) :grinning: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
5. jún 2010 o 00:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Teprve dnes jsem narazila na to, že mi sem bylo odpovězeno ohledně léčby vitamínem C a moc za to děkuju! Bohužel nefungují ty zmíňky o mně mezi přihlášenými na MK SR a ČR, což je dost hloupé :sweat_smile: A protože jsem s největší pravděpodobností dostala chřipku a žádné kontraindikace myslím nemám, tak to zkusím. Za dva dny totiž odlétáme na dovolenou :rolling_eyes:
4. júl 2010 o 18:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot o kousek výš tady @ivka144 psala, jak vyrábí ascorbát sodný, jak lze získat jiné ascorbáty, jde mi hlavně o hořečnatý, mám velké problémy s nedostatkem hořčíku, bojuji s tím už léta, měla jsem tak nízkou hladinu hořčíku, že jsem měla poruchy srdečního rytmu s krátkodobým bezvědomím, pořád ten hořčík musím doplňovat v tabletách, ono klasická medicína mi jinak nepomůže. Já mám pořád pocit, že mám nějak narušenou rovnováhu minerálů v těle.
11. júl 2010 o 23:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Prosím vás, zkušení "céčkaři", kde sháníte tu čistou kyselinu askorbovou? V DM ji nemají - nevedou (to tu někdo myslím psal, že ji tam kupuje), v lékárně na mě koukali jak z jara... Takže jsem si koupila klasické céčkové tablety, takové to "lipo", co se rozpustí v ústech (jinak snad mají vše s postupným uvolňováním a to se na toto moc nehodí - nebo ano?), ale neměla jsem z toho dobrý pocit, protože tam je spousta zbytečných přídavných látek. Jinak musím říct, že mi to zřejmě dost pomohlo, cca 24 hodin po propuknutí příznaků (teplota, bolest celého těla, zimnice) jsem si začala dávat každé 2 hodiny cca 2 g céčka (k tomu teda i Ibalgin, protože jsem si nemohla díky balení se na cestu, cestě do Mnichova a šestihodinovému letu s dítětem dovolit nefungovat) a cca za den a půl už mi bylo dobře i bez Ibalginu, žádné další potíže typu kašel/rýma se nedostavily, jen lehké zahlenění a to bylo vše. Tak nevím, jestli za to mohlo céčko nebo vypocení se cestou (ta fakt stála za to) nebo mořský vzduch posléze, ale fakt brzo dobrý :slight_smile:
15. júl 2010 o 10:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luthien.k Já jsem to v DM koupila asi před 3 dny, možná jen ta prodavačka nemá přehled. Na obalu je napsáno Vitamin C pulver, je to taková kulatá umělohmotná dozička.
15. júl 2010 o 11:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@miliharmi, moc děkuju, ptala jsem se už ve třech DM drogeriích a se stejným výsledkem, tak budu příště neoblomnější :slight_smile:
15. júl 2010 o 11:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
luthien - neviem, ci to zalezi aj od toho, ako je dane DMko zasobovane, ze v mensich to proste nemaju, ale u nas to bolo tak, ze o tom nevedeli v troch DM predajniach, ze asi nic take nemaju (ale nekontrolovali to v nejakom zozname na PC alebo tak) a je prevda, ze v dvoch z nich to v ten cas ani nemali, ale nakoniec som to tam nasla sama, ked som vedela, ako to vyzera. Oni ani nevedeli, ze to tam maju. Tmavomodra mala dozicka, asi priemeru 6cm, vyska okolo 8-9cm, etiketa svetlomodra s farebnym, je tam rodinka, klasicky diyajn ako na vsetkych tych vitaminovych veciach z DM - Das gesunde PLUS.
Inak super, ak ti to cecko zabralo, ale ja osobne by som sa asi neodvazila davat si cmulacie tablety (napriklad 500ky) tak, ze kazde dve hodiny zjest 4ks. Aj ked iste lepsie, ako sa citit nafigu, ale ozaj je lepsie zohnat to ciste, alebo askorbat, niekde cez net pripadne. My inak jeme denne len jednu tabletu - cukrik - od Jamiesonu.
A ako si hovorila, to cecko s postupnym uvolnovanim nie je uplne idealne na megaskorbicku liecbu. Osobne si myslim, ze je OK, ako prevencia a je super, ak ti vlastne udrzuje dlhodobo vyssiu hladinu cecka v tele, ale ak chces narazovo brat, je lepsie rychle cecko, aspon vies lepsie odhadnut ddavkovanie aj ucinok.
15. júl 2010 o 11:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ivka144, já taky myslím, že to s těmi cucavými tabletkami nebylo optimální řešení a taky jsem z toho nebyla nadšená (rychle jsem je rozkousala a spolkla, z cucání by se mi asi udělalo šoufl :stuck_out_tongue_closed_eyes: :grinning: ), ale v "nouzové" situaci jediné možné a jsem ráda, že jsem se z toho dostala tak brzy.
Co je to ten cukrik od Jamiesonu?
Hned dnes ještě jednou zkusím to přáškové céčko, abychom měli doma do zásoby... :slight_smile: Snad to podle toho popisu najdu případně sama nebo je donutím mi to objednat :slight_smile:
15. júl 2010 o 12:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Tak jsem ho sehnala, narazila jsem na ochotnější prodavačku a hned to šlo :slight_smile:
15. júl 2010 o 15:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok