• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
kingstonka, tych 75 mg je absolutne smiesnych, ja som kdesi na megaskorbickych strankach citala, ze niektori lekari odporucaju tehotnym az 9000 mg denne, samozrejme pri dostatocnom mnozstve tekutin. Tolko by som asi v zdravi nedala, ale v chorobe kludne, alebo aspon minimalne 5x500 mg. Ja som MM vyliecila za 2 dni z nejakej nadchovo-hrdlovej virozy, pchala som do neho 2 g kazde 2 hodiny cez den, v noci nechcel vstavat. Ale najlepsie ti odpovie @petot
18. sep 2010 o 15:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@poopoo s citrusmi by som sla u deti opatrne, mne osobne napuchne trochu jazyk, ale myslim si, ze to je skor z toho postreku. Brala by som chemicky neosetreny, co tazko zozenies. No ovela viac C ma acerola alebo sipky, citron je sice kysly, ale ceckom neprekypuje, hlavne tie dovezene kopky chemie.
18. sep 2010 o 15:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 dakujem- som si dnes zobrala asi 2x 500mg a potom som skusala najst info kolko toho v teho mozem a az som sa zlakla, ze len tak malo....
18. sep 2010 o 16:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kingstonka v tomto je odbornik @petot, ale za tie mesiace-roky, co citam jeho prispevky, je jasne, ze 75 mg je davka, ktora ti zabezpecuje jedine ochranu pred akutnym nedostatkom C s nasledkom skorbutu. 2x500 mg v tehotenstve s bliziacou sa chorobou ti isto neuskodi, skor by som povedala, ze by znieslo aj viac, ale najlepsie ciste C bez vsetkych moznych prichuti, ktore farmaceuti pchaju do tabletiek kvoli peknej farbe, tvaru, chuti a lahkemu prehltaniu.
18. sep 2010 o 16:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kingstonka: Dr. Klenner odporúčal tehotným bežne (v zdraví) denne 4g v prvom trimestri, 6g v druhom a 10-15g v treťom, podľa individuálnej tolerancie. Toto je samozrejme o 2 rády viac, než sú ODD, ale ako píše @blovitc120, ODD nie sú stanovené ako záruka zdravia, ale len ako minimálne množstvo nutné k prevencii ťažkého deficitu. Experimenty na zvieratách ukazujú, že takéto dávky (aj 15g denne v pokročilom stupni tehotenstva) sú omnoho bližšie k reálnej spotrebe tela, než zastaralé ODD. V chorobe je spotreba ešte omnoho vyššia.

Takéto vysoké dávky sa užívajú na viackrát počas dňa, najlepšie s jedlom. Treba po celý deň veľa piť. Tieto dávky sú nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Vyslovene sa treba vyhnúť prípravkom s umelými farbivami a príchuťami. V tehotenstve by asi najvhodnejšou formou bola zmes minerálnych askorbátov, ktorá zároveň dodáva telu dôležité minerály. Prípadne zobrať práškovú kyselinu askorbovú a piť ju rozpustenú v obľúbenej minerálke.

Toto je len môj názor, nie som lekár :wink:
18. sep 2010 o 18:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dakujem - dnes som zobrala nieco vyse 2 g- este nieco vezmem... citim sa trochu lepsie a verim, ze to pomoze a neuskodi....
18. sep 2010 o 18:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Ako je to s prestupom Cecka do materskeho mlieka? Maly je nachladnuty, vcera som si davala cca kazde 2 hodiny 4 kopcovite tie male lyzicky Cecka z DM. Na maleho nebadam nejaky ucinok akurat mne sa vyhodili v ustach afty a mala som podrazdeny zaludok. Dnes si davam tiez, ale uz menej casto a snazim sa davat pozor aby to bolo vzdy po jedle, je to predsa len dost kysle na zaludok. Na tie afty som si dnes nasadila Pangamin, som niekde vycitala, ze by to malo pomoct, tak som zvedava.
Kolko Cecka by si malemu odporucil pred ockovanim? A ako mu ich zakompomovat do stravy? Ked uz by sme zacali s prikrmami, zatial je ciste len na MM. Ma pol roka a 7200g.
22. sep 2010 o 15:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@eridani Ako je to s prestupom nie je známe. Experimenty sa zaoberali len malými dávkami (do 1000mg denne) a len krátkodobo (niekoľko dní). Takéto dávky len mierne zvyšovali množstvo vitamínu C v mlieku. Neviem o žiadnej štúdii s vyššími a dlhodobejšími dávkami.

Ak si tú práškovú kyselinu askorbovú normálne rozpustila v nápoji a pila, tak by nemala nijako súvisieť s aftami v ústach. To by mohla v prípade, že by si si dávala prášok rovno do úst, to by mohlo podráždiť sliznicu. Žalúdok, to áno, ten môže byť podráždený ak sa to berie nalačno.

Prof. Clemetson hovorí o najmenej 500mg v deň očkovania (krátko pred očkovaním). Ak malý nepije čaj, tak by sa mu to dalo dať už asi iba rozpustené v troche vody, neutralizované sódou bikarbónou a podané striekačkou do pusy. Alebo zakamuflovať do nejakého ovocného sirupu.
22. sep 2010 o 17:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Dakujem za info.
Tu praskovu kyselinu som samozrejme pila rozpustenu vo vode, nie prasok do ust. Nalacno to celkom tiez nebolo, ale zrejme toho bolo v zaludku malo. Ci sa mi tie afty spravili z Cecka alebo nie, to nezistim. Mozno telo na zneutralizovanie tej kyseliny (askorbovej) pouzilo mineraly a vitaminy, ktore potom chybali inde. Mozno je za tym nieco uplne ine a s Ceckom to nesuvisi. Nahodna casova suvislost. :wink:
22. sep 2010 o 21:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@eridani: Nedá sa to úplne vylúčiť, ale pochybujem, že by s tým afty súviseli. Keby si mala výsyp na koži, tak to áno, zriedkavo sa to stáva. Ale afty by som pripísal skôr oslabeniu - spôsobuje ich zvyčajne vírus, ktorý sa preberie práve keď je telo oslabené, a Ty máš práve nádchu.
A tá dávka (cca 1g každé 2h) nie je taká veľká, aby nastal nejaký významný úbytok minerálov, toho sa naozaj báť nemusíš, a už vôbec nie takto krátkodobo. :sunglasses:
22. sep 2010 o 21:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Ja nadchu nemam, nachladnuty je syn. Ja som sa Ceckom zacala cpat aby to jemu preslo do mlieka. Je ale mozne, kedze sa tu ta choroba v rodine vyskytuje, ze u mna sa to prejavilo prave aftami. Ja netvrdim, ze to mozne nie je. Len som povedala, ze som zacala brat Cecko a objavili sa mi afty. Inak musim povedat, ze ten Pangamin asi zabera, nie je to este uplne prec, ale zlepsuje sa to.
22. sep 2010 o 21:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
22. sep 2010 o 22:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot :slight_smile: Uz mam hlavu ako melon z tolkeho studovania o ockovani. Clovek potom skuma vsetko, ci je to pricinna suvislost alebo nahodna casova zhoda. :wink:
22. sep 2010 o 22:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, viete mi nejako zhrnúť, koľko Cčka môže dospelý človek a dieťa pri chorobe?
29. sep 2010 o 10:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem :wink:
29. sep 2010 o 10:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, no ja som mám podobne ako @lyongirl podobnú otázku ohľadom dávkovania , sú nejaké presne odporúčané dávky u dospelých a u detí podľa hmotnosti resp. veku ? Ďakujem moc .
29. sep 2010 o 12:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lyongirl, @monnaa: Oficiálne odporúčané sú dávky pre dieťa 50mg denne, ktoré sa s vekom postupne zvyšujú na "dospeláckych" 90mg denne od veku cca 12 rokov. Pre tehotné a dojčiace sú názory rôzne, od 120 do 170mg denne. V chorobe sa odporúčajú približne 2-3x väčšie dávky.

Takéto dávky sú však určené len ako prevencia vážneho deficitu a sú len tabuľkové-priemerné. Vôbec nezodpovedajú individuálnym skutočným potrebám ľudského tela, ktoré sa môžu líšiť nielen od človeka k človeku, ale aj zo dňa na deň, a to aj 20-násobne. Skutočné potreby ľudského tela sa podľa mnohých vedcov pohybujú skôr v rozpätí jednotiek gramov denne v zdraví a desiatok až stoviek gramov v chorobe(u dospelého). Takéto dávky sa však užívajú rozdelené na viacero dávok počas dňa (čím vyššie, tým častejšie). Ak berieme 70kg ako váhu priemerného dospelého, tak alikvótne k hmotnosti by vyzerali dávky pre deti.

Diskusiu o tom, aké dávky sú vlastne pre človeka vhodné, nájdete napr. v kapitole Genetický koncept: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Špeciálne pri liečbe ochorení existuje koncept tzv. tolerančnej liečby, ktorý je založený na pozorovaní, že ľudský organizmus prijme vždy toľko vitamínu C, koľko práve potrebuje. Pri chorobe sa teda podáva napríklad 3 gramy každé 2 hodiny a podľa toho, či to telo toleruje alebo nie, sa dávky zvyšujú alebo znižujú (alebo podávajú častejšie či menej často). Znakom, že telo toľko vitamínu C nevstrebalo, je mierna hnačka, a táto je zároveň znakom, že v danej chvíli má telo dostatok vitamínu C a je možné mierne znížiť dávky. Ak naopak hnačka nenastáva ani po niekoľkých dávkach, je namieste dávky zvýšiť. Bližší popis nájdete v kapitolách Farmakologický koncept a tiež Rýchlokurz tolerančnej liečby.

Inou možnosťou, ktorá sa využíva na klinikách v zahraničí (u nás nie), je podávanie veľkých dávok vitamínu C vo forme askorbátu sodného formou infúzií. Toto má význam najmä pri ťažkých infekciách, popáleninách a otravách.

Treba podotknúť, že tieto vysoké dávky vitamínu C zatiaľ neboli prijaté medicínou, popravde, lekári o takejto možnosti podpory liečby ochorení bežne ani nevedia. Ide teda o experimentálne postupy, ktoré síce mnoho desaťtisícov ľudí odskúšalo, ale chýba na tom "štempeľ" väčšinovej medicíny. Väčšinová medicína považuje za "zaručene bezpečné pre priemerného človeka" dávky do 2g denne (dospelý), hoci jediným nežiaducim účinkom, plošne preukázaným u vyšších dávok, je spomínaná mierna hnačka, ktorá po znížení dávok prestane a nemá žiadne následky. Žiadne iné (toxické) dôsledky neboli preukázané ani pre dávky vyše 300g denne (dospelí). Viac v kap. Vedľajšie účinky.

Tiež treba upozorniť, že pre vysoké dávky sú nevhodné prípravky s umelými farbivami, príchuťami apod. Najlepšie sú čisté práškové formy, napríklad prášková kyselina askorbová, alebo minerálne askorbáty (askorbát sodný).

Vysoké dávky vitamínu C môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Vitamín C zvyšuje účinnosť inzulínu. Onkologickí pacienti by nemali začať brať naraz viac než cca 20 gramov denne (dospelý), pretože by mohlo dôjsť k náhlemu odumretiu veľkej časti nádoru - dávky môžu len postupne pomaly zvyšovať deň po dni. Keďže vitamín C pôsobí močopudne, treba dodržiavať výdatný pitný režim. Viac v kap. Vedľajšie účinky.
29. sep 2010 o 15:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot - vďaka za obšírnu odpoveď :slight_smile: . Ja som si kúpila v DM kyselinu askorbovú v prášku, zdá sa mi zatiaľ celkom fajn, aj čo sa týka dávkovania ( 1 lyžička - 60 mg ) aj ceny, len ešte skúsiť odhadnúť to správne množstvo pri rôznych chorobách. Momentálne riešime v rodine obyčajné virózy, kedy si myslím že stačí " nižšie " množstvo vit. C ako napríklad pri bakteriálnych infekciách. No a napokon ešte musíme dúfať, že nemáme nikto poruchu metabolizmu Fe, Cu ani defcit G6PD / ten je údajne v našej krajine zriedkavý )
29. sep 2010 o 22:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monnaa nema1 lyzicka z DM nahodou 135 mg? Lebo moja ma tolko :confused:
29. sep 2010 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monnaa ta lyzicka ma 135 mg, to len z nejakeho cudneho dovodu je napisane, ze odd je 60 mg a preto asi predpokladas, ze je to obsah lyzicky (ked si das dole sl. nalepku, tak po nemecky je to tam napisane)
29. sep 2010 o 22:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 @tin007 - vďaka vám za upozornenie, asi ste nám zachránili život :astonished: ...ja som žila v tom ž je to 60 mg, akosi som to pochopila z toho slov. prekladu, ale keď som stiahla nálepku tak je tam jasne napísané že 135 :fearful: ...no ešteže som rodinku pri týchto mojich prvých pokusoch o domácu liečbu nedohnala s hnačkami do nemocnice :stuck_out_tongue_closed_eyes: .
Ale na druhej strane sa cítime lepšie, mne normálne ustúpila brutálna nádcha po 2 dňoch, tak asi na tom vit. C naozaj niečo bude :slight_smile:
29. sep 2010 o 22:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, snazila som sa z vasej debaty precitat co najviac,ale uz to mam cele pomiesane:slight_smile: Viem ze si zjednodusujem situaciu:slight_smile: ale mohla by som vas poprosit o doporucenie, aky vitamin C mam kupit? Krpec ma momentalne 14 mesiacov, a zacina sa "soplava" sezona, tak sa xcem prichystat. Je mi jedno ci objednat cez jamieson alebo z DM, len co povazujete za najmudrejsie riesenie, vy sa vyznate:slight_smile: Dakujem.
29. sep 2010 o 23:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
je tu niekto kto ma C-satls ??? začal sa mi prešmykovať vrchnačik a bojim sa,že sa cele balenie znehodnoti,nemate typ kde to presypať ????

inač,ja davam Tobimu / 2mes / do vodičky tiež cečko,tak od oka -ked sa može 50mg na 1kg tak týžch 200mg može, tak mu furt teraz,jak je taky nachladený dam na hrot noža do vody

zato šimon je teraz za 2týž už 2x chorý,odkedy je v školke ani Cečko nepomáha :rolling_eyes:
30. sep 2010 o 10:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monnaa myslim, ze dost vela ludi tu vo fore pouziva podstatne vascie davky ako 135 mg, zatial nikto nehlasil straty na zivotoch :grinning:
30. sep 2010 o 12:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monnaa: Hnačka z predávkovania vitamínom C je taká mierna, že niektorí ľudia to dokonca majú radi, že im to rozhýbe črevá Dokonca sa využíva cielene v kúre s názvom "C-kalibrácia" za účelom detoxikácie čriev.

Hnačka je spôsobená tým, že ten vitamín C, ktorý telo nestrávilo, ostane v črevách a osmoticky viaže vodu. Nejde o žiadnu otravu. Keď znížiš dávku alebo frekvenciu podávania, hnačka prestane. Takže neboj, žiadna hospitalizácia z tohto nehrozí :slight_smile:
30. sep 2010 o 19:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@janea ak tvojmu malému nevadí kyslá chuť, môže byť kľudne aj céčko z DM, ale to je kysliak kyslý. Ja mám doma pre dcéru od Lamberts, to je askorbát vápenatý a môže ísť aj do mlieka, lebo je skôr horkastý a mlieko sa nezrazí po pridaní. Askorbáty môžeš kúpiť napr. u Damiána na www.badatel.sk. Treba mu poslať mail a objednať si.

@denisocka ja som takto prišla o polovicu C-salts, zle som dovrela vrchnák, teda MM a mi to celé nejako zoxidovalo. Presyp to do nejakej vzduchotesnej nádoby, kde neprejde ani svetlo. Čo sa týka škôlky, z toho mám aj ja des, lebo je to tak vždy. Je to hlavne preto, že rodičia posielajú do škôlky choré deti, nenechajú ich doma a ty si darmo svoje preliečiš, keď ich je tam polovica chorých :unamused:. Mám z toho nervy už teraz, hoci sa nás to týka až o rok. Skús mu dávať aj D a selén.
30. sep 2010 o 21:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jerrymona: Áno, z DMky, zakamuflovaný v ovocnom džúse, sirupe, čaji apod. Dávkovanie podľa vývoja, ale nepopustiť až do konca, ináč sa liečenie predĺži a choroba obnoví. Znížiť iba pri hnačke, a potom zase skúsiť pridať.

Keď sa nedala podať kyselina askorbová, dal som im Jamieson žuvacie/cmúľacie 500mg s ovocnými príchuťami, ktoré im chutia, ale zase to obsahuje aj umelé farbivá a príchute, takže to im dávam skôr len núdzovo.
30. sep 2010 o 21:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot moja malá potvora keď je viac kyslé, nevypije a moc jej presládzať nechcem. Ja to kombinujem, askorbát a čisté C do jedného nápoja, nemôže sa to nejako "negovať" alebo čo?
30. sep 2010 o 21:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
30. sep 2010 o 21:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 Askorbát sa s kyselinou mieša bežne, je to OK. Môžeš si to namiešať celkom podľa chuti :slight_smile: Pri astme je mierne účinnejší askorbát sodný, pri infekciách je mierne účinnejšia kyselina askorbová.

@jerrymona: :slight_smile:
30. sep 2010 o 21:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok