• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
@maroli nech pyta v dm vitamin C - prasok (pulver) ... alebo nech sam pohlada pri vitaminoch, niekedy persoval ani sam nevie, co tam maju :sweat_smile:
1. dec 2010 o 15:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina
@kaja73 vdaka,tak este pohladame.
1. dec 2010 o 18:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@maroli Cebion nie je nahradou za Vigantol. Céčko v DM-ke - pozri obr. na strane 30.
1. dec 2010 o 21:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubinka9 Cebion je hrozne predražený, používam čistú kyselinu askorbovú z DM (viem, že oficiálne pre malé deti nie je certifikovaná, ale keďže neobsahuje prímesy a je to chemicky čistý vitamín C, ktorý mám na sebe dobre odskúšaný aj vo vysokých dávkach, nevidím v tom riziko). Prášok rozpustím v čajíku alebo inom nápoji, ktorý chlapci pijú. Najmenšiemu (2 roky) dávam cca 2-3x500mg denne (podľa toho, či je zdravý ako repa alebo je v rizikovom období). Keď mal rok, dával som mu cca 2-3x200mg denne v zdraví. Tieto dávky sú vysoko nad oficiálnymi tzv. Odporúčanými dávkami, ktoré sú v podstate minimom na prežitie. Vysoké dávky môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.
1. dec 2010 o 21:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ja mám len jednu obličku, síce zdravú, ale jednu.myslíš, že by som to nemala s céčkom preháňať? lebo ked sa spýtam lekára, tak neviem, či mi poradí.
no a nevysvetlíš mi polopatisticky, že ako je to s tým céčkom? lebo ja som nikdy neuznávala tabletkové vitamíny, my jeme strašne veľa ovocia a zeleniny,hlavná strava je to u nás. samozrejme, aj mäso a ostatné, ale zelovoc musí byť.prečo nám nestačí to , čo je v strave?
2. dec 2010 o 14:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dakujem. Uz mam kupene :slight_smile:
ten najmensi syncek ti to vypije v pohode? nieje to prilis kysle? Alebo davas nieco na osladenie?
2. dec 2010 o 16:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubinka9 Ak mysliš C vit z DM ka,tak ja ho pridavam malemu do masovo-zeleninoveho prikrmu,alebo do vyživy,kaše,ale aj do čaju a osladim to trstinovym cukrom.V jedle to uplne zanikne,vobec ho necitit. :slight_smile:
2. dec 2010 o 16:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaja73 aha skusim, len ma napadlo ci sa ten vitamin pri tepelnej uprave nejak neznehodnocuje :confused:
2. dec 2010 o 17:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubinka9 ja to pridavam až tesne pred jedenim.Maly papa len vlažne,teple neznesie :confused: ,takže sa určite nič neznehodnoti.
2. dec 2010 o 17:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jonas17 Podľa zatiaľ nepotvrdených teoretických obáv, vitamín C by mohol mierne prispieť ku vzniku alebo rastu kameňov u ľudí trpiacich hyperoxalúriou alebo by mohol poškodiť obličky pri renálnej tubulárnej acidóze. Z týchto dôvodov (teoretických obáv) sa vysoké dávky takýmto pacientom neodporúčajú. U ľudí so zdravými obličkami sa žiadne riziko nepreukázalo, ba dokonca vo všeobecnej populácii sa vo veľkých dlhodobých štúdiách pozoroval mierny preventívny vplyv vitamínu C proti vzniku obličkových kameňov.

Základným predpokladom prevencie kameňov je výdatný pitný režim po celý deň. Samotná dehydratácia je najvážnejším rizikovým faktorom.
2. dec 2010 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lubinka9 tiez pridavam Ccko malemu do jedla tesne pred jedenim (hlavne do kase, alebo do rozmackaneho ovocia apod.), uz som ho naucila pit vodu s cca 300 mg Ccka. sam si pyta "kytlu" vodicku :grinning:
2. dec 2010 o 22:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jonas17 S céčkom je to trochu iné ako s ostatnými vitamínmi. Céčko by v podstate nemalo byť vôbec vitamínom, ale základným pečeňovým metabolitom - drvivá väčšina cicavcov si tvorí vitamín C ako látku, vyrovnávajúcu vnútorné prostredie, podporujúcu imunitu a tlmiacu dôsledky stresu. Tvoria ho vo veľkých množstvách - 70kg koza vyprodukuje až 13 gramov denne pre svoju potrebu, 70kg dospelých potkanov až do 15g vitamínu C denne. Pritom tvorba sa prispôsobuje aktuálnej záťaži, a v chorobe a strese mnohonásobne stúpa.

Niektoré cicavce (ľudia, opice rodu antropoidea, indické kvetožravé netopiere a morčatá) nedokážu tvoriť vitamín C, pretože majú genetickú poruchu v poslednom zo 4 génov, potrebných pre tvorbu vitamínu C. Okrem človeka, všetky ostatné cicavce s touto poruchou prijímajú veľmi vysoké dávky aspoň zo svojej prirodzenej stravy, takže ho majú dostatok.

Podľa viacerých nezávislých výpočtov, človek by mal bežne prijať 3-15 gramov vitamínu C denne, podľa individuálnych záťažových faktorov. Chronické ochorenia túto hranicu posúvajú vyššie.

Medicína to zobrala z nesprávneho konca, zadefinovala vitamín C ako "vitamín", čiže stopovú súčasť výživy, ktorá je nutná k prevencii ťažkej choroby z deficitu (skorbutu). Zistilo sa, že väčšine ľudí stačí denne niekoľko desiatok miligramov vitamínu C, aby túto hroznú chorobu nedostali. A tak sa 60mg denne stanovilo ako tzv. Odporúčaná denná dávka. Čiže je to vlastne minimálna dávka na prežitie. Týmto bola vec na dlhé desaťročia vybavená a už sa neskúmalo, aký vplyv by mali vyššie dávky na dlhodobé zdravie. Inými slovami, ak netrpíš ťažkým deficitom, tak podľa hlavnoprúdovej medicíny máš dostatok vitamínu C a netreba ho vôbec riešiť!

Lenže pôvodne sme vôbec nemali byť odkázaní na príjem v strave. Pôvodne si ľudské telo malo vyrobiť toľko vitamínu C, koľko práve potrebuje, a boli by to zrejme dávky blízke spotrebe ostatných cicavcov.

Je zaujímavé, že srdcovocievne ochorenia, aké poznajú ľudia, sa prakticky nevyskytujú u cicavcov, ktoré tvoria vitamín C vo vysokých dávkach. A tiež je zaujímavé, že všetky obmeny srdcovocievnych ochorení sa u morčiat (ktoré netvoria vitamín C) dajú vyvolať jednoducho tým, že im znížime prísun vitamínu C v strave.

Takže teraz môžeme buď prijať minimalistické dávky podľa medicíny, alebo maximalistické dávky podľa dopytu tela, alebo niečo medzi tým. Každopádne, dávkovanie by malo prebiehať rovnomerne počas dňa, najmenej v 3 dávkach.
2. dec 2010 o 22:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
stretol sa niekto z vas s takymto receptom? myslite, ze na tom nieco moze byt? Mi dnes take do mailu prislo ...

Citronove hrozienka - prevencia proti chripke
Balicek hrozienok sparime horucou vodou a dame do malej misky. Na ne vytlacime stavu z 2 citronov
a nechame niekolko hodin nasiaknut a naboptnat. Vitamin C sa naviaze na hroznovy cukor a ma potom
vacsi uzinom v nasom organizme. Kazdodenie zokanie tychto hrozienok je skvelou prevenciou proti infekcii.
3. dec 2010 o 15:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina Ťažko :grinning: Aj to sotva :grinning: :grinning: Ale ako vtip dobre :wink: :grinning:
3. dec 2010 o 18:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina :grinning: aj mne to došlo a už od rána močím hrozienka v citróne :wink: . Polovicu som už zjedla :grinning:
3. dec 2010 o 19:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina
@lubii
baby, ale ako chuťovka to môže byť dobré, nie? že by som si namočila aj ja?
3. dec 2010 o 19:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak som druhú polovicu ponúkla môjmu malému, všetko spapal,ešte aj tú citrónovú šťavu vypil, čo ostala naspodku :wink: :grinning:
3. dec 2010 o 20:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ďakujem, super to vieš vysvetliť. :slight_smile:
3. dec 2010 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina Ale na druhú stranu, ten pocit, že človek niečo spravil pre svoje zdravie, je výborným základom pre placebo efekt :wink: Optimistická myseľ posilňuje imunitu, a je jedno, či by to boli hrozienka a citróny alebo čojaviem sušené jablká a šťava z kyslej kapusty :wink:

Samozrejme, šťava z 2 citrónov obsahuje príliš málo vitamínu C (cca 50mg) než aby to malo akýkoľvek efekt (a do hrozienok nevsiakne všetka). Na vzduchu sa časť vitamínu C znehodnotí, a hroznový cukor nemá žiadny vplyv na "účinnosť" vitamínu C. Ale na celom recepte je asi najdôležitejší ten vnútorný postoj, "tak a teraz som silnejší a odolnejší". :wink:

Možno to vyskúšam, hrozienka s citrónmi môžu byť celkom chutné.
4. dec 2010 o 08:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem vsetkym za reakcie, som rada, ze som vas aspon pobavila :sweat_smile:
4. dec 2010 o 20:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
inak moja mama sa pustila do pripravy tych hrozienok a velmi jej chutia, tak potom podam spravu, ci bol aj nejaky ozdravujuci efekt :dizzy_face:
7. dec 2010 o 10:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot @lyongirl riešili ste tu na jeseň D-vitamín....a čo klasický Vigantol bežne dostupný aj na SK? je OK? Podľa príbalového letáku obsahuje 1 kvapka 666IU vitamínu D3....tj. stačí 1-2 kvapky pre dieťa i dospelého? Vopred ďakujem za odpoveď.
4. jan 2011 o 15:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lalus Vigantol je ok, ale neviem, či už je dostupný, nakoľko nebol...
Deťom dr. odporúčala 2-3 kvapky, ja som dávala 2 a pre dospelého kľudne 3 kvapky. Neviem presne aké množstvo môže dieťa a dospelý, ale tých 1000-1200 IU môže, ja dávam momentálne deťom D3 od jamiesonu, sú to macíkovia na cumlanie a dávam im za deň aj 2, niekedy 3, striedam to. 1 macík má 400IU, takže im dávam buď 800 IU, alebo 1200 IU
4. jan 2011 o 15:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lyongirl díky...je dostupný, pretože dnes som bola v lekárni a to bol vlastne jediný D-vitamín, ktorý mi vedela odporučiť pre deti. v neposlednom rade stojí 1,50 eura po dvoch kvapkách denne mi to vydrží až do jari :wink:
Macíkov nemôžem, mne malý ešte necmúľa...držíme ho nejak skrátka od cukríkov, tak by nevedel ako na to...asi by to celé prehltol :sweat_smile:
4. jan 2011 o 15:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lalus tak nabehnem aj ja na Vigantol, len neviem, či mi ho moji zhýčkanci budú chcieť...
a macíkov mi malý/menší/ rozkúše, neviem, či sa to tým pádom dobre vstrebe, ale snáď áno, on jednoducho tiež cuckať nevie, alebo nebude?...
4. jan 2011 o 15:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lyongirl však kvapky je podľa mňa najjednoduchšie...kvapnem mu ich do lyžičky čohokoľvek mliečneho. :sunglasses: ako keď bol malý. My sme sa vigantolovali povinne do 2 rokov, potom som vysadila, no až teraz mi napadlo, že vlastne je zima a určite mu neuškodí...škoda, že až teraz... mohol ho už od novembra brať :stuck_out_tongue_closed_eyes: A ja s ním samozrejme :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

macíkov by možno tiež rozkúsal :grinning: ono určite by sa po 2-3 kusoch naučil, čo s tým - je už dosť veľký, ale si hovorím, že načo ho to vôbec učiť, že? už sa potom nebudem mať na čo vyhovoriť, keď budem v jeho mene odmietať ponúkané cukríky :grinning: :grinning: :grinning:
4. jan 2011 o 15:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lalus Deti by mali aspoň 1000IU denne, keď sú moji chorľaví, dávam im aj 2000IU denne. Dospelí môžu v pohode 2000IU denne, niektorí odporúčajú až 5000IU denne pre dospelých. Dlhodobo bezpečná je pre dospelých až dávka do 10000IU (desaťtisíc) denne, ak nie je príjem zo slnečného žiarenia (ktorý je biedny povedzme od neskorého októbra do marca).

Ak máte Vigantol, tak v pohode.
4. jan 2011 o 16:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Na základe nedávnych diskusií, chcel by som ešte zhrnúť niečo o formách vitamínu C. :wink:

-V bežných udržiavacích dávkach (povedzme 4g denne u dospelých) môže byť vhodná ZMES MINERÁLNYCH ASKORBÁTOV, pretože dodáva telu nielen vitamín C, ale aj vyvážený pomer minerálov. Výhodou je aj to, že to nie je kyslé. Na tomto fóre si viacerí pochvaľujú napr. C-Salts
-Zmes minerálnych askorbátov NIE JE vhodná na VYSOKÉ dávky (napr. nad 4g denne u dospelých) v chorobe, pretože by mohol nastať prebytok minerálov.

-Ďalšou možnosťou je ASKORBÁT SODNÝ, nie je kyslý, je vhodný tak na každodenné užívanie, ako aj na vysoké dávky (výnimkou sú srdcoví pacienti citliví na sodík). Ani pri vysokých dlhodobých dávkach nespôsobuje úbytok minerálov. Askorbát sodný sa dá zohnať cez lekáreň (aj keď nie každú), alebo objednať u Damiana.

-Komu nevadí kyslosť, môže C užívať aj vo forme obyčajnej práškovej KYSELINY ASKORBOVEJ. Je veľmi lacná a bezpečná, ale pri vysokých dlhodobých dávkach kyseliny askorbovej (povedzme vysoko nad 4g denne u dospelého) by mohol postupne nastať mierny úbytok minerálov (najmä v prípade, že by človek mal už beztak sklon k veľmi kyslému moču, takže obličky by museli ešte navyše vyrovnávať kyselinu askorbovú). Dá sa to riešiť buď čiastočnou neutralizáciou, alebo miernym doplnkovým užívaním minerálov.
-Kyselina askorbová má najrýchlejší účinok pri chorobe, dá sa užívať aj vo vysokých dávkach. Pri vysokých dávkach, kedy ani pri dostatku tekutín sa nedá kyselina dostatočne zriediť, je vhodné piť bez prílišného kontaktu so zubami, alebo použiť slamku, alebo po vypití vypláchnuť ústa vodou, alebo ju užívať čiastočne neutralizovanú (viz nižšie).

-Kyselina askorbová sa dá ZNEUTRALIZOVAŤ SODNÝM BIKARBONÁTOM v troche vody. Po vyšumení vznikne zmes kyseliny askorbovej a sodného askorbátu, ktorú môžeme doliať nápojom. Výhodou je menšia kyslosť, a pri dlhodobých dávkach omnoho menší sklon k demineralizácii.
-K tomuto 2 PRIPOMIENKY:
1, Potravinárska sóda bikarbona môže obsahovať hliník proti hrudkovateniu, čo je samozrejme nežiaduce. Čistý sodný bikarbonát sa dá kúpiť aj ako surovina (prášok) v lekárni, najmä takej, ktorá nielen predáva, ale aj pripravuje liečivá. Cena je porovnateľná ako v potravinách a má to farmaceutickú kvalitu.
2, Aj po neutralizácii by ROZTOK MAL BYŤ KYSLÝ, čo značí, že časť kyseliny askorbovej ostala v pôvodnej forme. Totiž keby bol roztok sódový (slano-horký), znamenalo by to prevahu sódy v roztoku. Sóda sa síce niekedy používa na zmiernenie prekyslenia tela, ale pri vyšších dávkach alebo dlhodobo by NADBYTOČNÁ SÓDA MOHLA BYŤ ZDRAVIU ŠKODLIVÁ. Chemicky sa síce uvádza dokonalá neutralizácia (vznik čistého sodného askorbátu) pri hmotnostnom pomere 1:2,1 (sóda:kyselina), ale sóda je o niečo hustejšia, takže objemovo je to iné. "Od oka" mi to skusmo vychádza, že roztok ostane mierne kyslý pri pomere 1:4 (čiže použije sa 1 odmerka sódy na 4 odmerky kyseliny askorbovej). Pri takomto pomere by nemala ani náhodou zostať žiadna voľná sóda, skôr je tu navyše trochu kyseliny askorbovej.
Podľa chuti sa dá samozrejme voliť aj ešte kyslejší pomer, napr. 1:5-1:6 - pri ňom by malo ostať približne rovnaké množstvo kyseliny askorbovej a sodného askorbátu, čo je pomer, s ktorým mali niektorí lekári pri ústnom užívaní dobré skúsenosti.
13. jan 2011 o 21:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dnes som kupila v Dm 2balenia C-cka. Snad 4clennej rodine aspon 2tyzdne vystacia. :grinning: Doteraz sa nam choroba vyhybala, uz musime byt len zdravucki. :grinning:
Malemu sice kysla vodicka velmi nechutila, starsi ju v pohode vypil. Musime jej dat nejaky nazov, lebo doteraz moje sviste pili len vincentku /ako moze detom chutit slana voda/ a tu sme nazvali " dobra vodicka".
A pobavila ma odmerka k c-cku. :grinning: :grinning: Cakala som hocico, ale ze ju budem lovit v prasku :grinning:
13. jan 2011 o 22:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vyššieuvedené informácie o dostupnosti jednotlivých foriem boli myslené len ako stručné zhrnutie informácií, ktoré padli na tomto fóre. Nemám záujem na propagovaní konkrétnych výrobcov alebo značiek, nie som na nich ani citovo, ani finančne, ani ináč viazaný :wink: A rád vyskúšam niečo s lepšou cenou ak to sprevádza dobrá kvalita, takže reakcie a skúsenosti sú vítané :slight_smile: Samozrejme sa dajú z rôznych zdrojov kúpiť výrobky rôznej kvality a rôznej ceny, a samozrejme každému vyhovuje niečo iné.
13. jan 2011 o 23:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok