• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
@blovitc120 vsetko ma v tele vyznam. Vyberies nieco a uz to skomplikuje nieco ine. :angry: :angry:
1. mar 2011 o 19:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara presne. Nerozumiem tomu, v dnešnej dobe viac ako polovica detí behá bez nosných mandlí, kedysi ich mali všetky. Tu niečo nesedí a je choré :angry: :angry:
1. mar 2011 o 19:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petal Základný rozpor je v tom, že Ty berieš vitamín C ako "vitamín", čiže výživový doplnok. Ale v skutočnosti to nie je vitamín, je to základný pečeňový metabolit, ktorý si väčšina cicavcov vytvára sama. Iba určité druhy opíc, morčiat, netopierov, a človek, majú poruchu v géne pre syntézu vitamínu C, ale majú veľmi bohaté zdroje vo svojej strave. Ľudské odporúčané dávky sú absolútna rarita a žiadne zviera v prírode nežije na takých nízkych dávkach, akými sa týra ľudstvo. Ešte aj studenokrvná korytnačka si vyrobí 10x vyššie dávky.

Tieto "vysoké" dávky céčka sú približne na úrovni dávok, ktoré si vytvárajú ostatné cicavce, a ktoré by si možno vytváral aj človek, keby mal funkčný gén. Dospelá koza vyprodukuje 13g vitamínu C denne, pre svoju vlastnú potrebu. A popri tom ešte požerie kopu zelených listov a keď má príležitosť, tak aj jabĺk (toľko k Dr. Bukovskému). :wink:

Podrobnejšie vysvetlenie nájdeš tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
1. mar 2011 o 19:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara Nie som lekár a toto sú samozrejme neoficiálne informácie. Ak sa to zlepšuje, ja osobne by som pokračoval dovtedy, kým tie dávky toleruje bez hnačky (rozdelené na aspoň 3, radšej 4 a viac menšie dávky). Keď problémy s mandľami trvale vymiznú, môžeš znížiť na 2g. Menej by som 3r dieťaťu už nedával.

Ako už napísala @blovitc120 dôležité je veľa piť. Vysoké dávky céčka môžu byť nevhodné pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.

Daj tiež najmenej 1500IU vitamínu D3 (kľudne až do 2000) aspoň do apríla. Zváž doplnkový selén 50ug denne (nie naraz s céčkom, odstup 2h).
1. mar 2011 o 19:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ja jej davam davam po 500 mg rozdelene do 6stich davok kedze je to Jamieson. Radsej by som bola keby mi vypila ciste c ale tak nechce tak som rada ze mi pocmula aspon to.
D3 sa da kupit normalne v lekarni? Ak ano aky mam kupit?
a co ten selen ? s kede ho mas ty? Naco je dobry selen? O selene vobec nic neviem mala by som si to nastudovat :sweat_smile: :confused:
1. mar 2011 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot takze ty by si dal este viac vit C pri takomto probleme? Je pravda ze 3 g davam pri beznej nadche a zmizne za jeden den ale pri nosnych mandliach a tekutine v uchu nemam ani sajnu. :sweat_smile:
1. mar 2011 o 19:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara D3 je napr. Vigantol, ale ten ti asi nepredajú bez predpisu. Jamieson má tiež D3 pre deti, ale jedna tabletka má 400 I.U., tak to vyjde asi dosť draho, ak budeš dávať 5 denne :grinning: http://www.jamiesonvitamins.sk/produkty/doplnky/vitaminy/vitamin-d/vitamin-d-pre-deti-zuvaci-400-iu-prirodna-jahodova-prichut/
1. mar 2011 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara aj nášmu malému chcú vybrať nosné mandle, všetci mi radia, aby som mu dala, že všetkým deťom sa potom polepšilo, ale jemu tiež nič nieje, iba dosť často dýcha ústami. Vôbec ma nenapadlo toto riešiť Céčkom, navyše chodí do škôlky, tak sa C ťažšie na deň rozdeľuje, lebo v škôlke neprijíma žiadne a potom doma treba postupne...no skúsim zvýšiť aj ja to C :slight_smile:
1. mar 2011 o 20:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara @blovitc120 Vigantol bez predpisu predajú :wink: Je to len o tom, že s predpisom Ti časť prepláca zdravotná poisťovňa a bez predpisu ho platíš celý - ale stojí cca 1,5 €, takže v pohode :grinning:
1. mar 2011 o 20:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lalus nie je to celkom pravda, ja som bola v 3 lekárňach, kým mi predali. Niektoré lekárne nepredajú
1. mar 2011 o 20:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 to som nevedela, ja som nabehla do prvej, čo máme najbližšie k domu a bez komentárov mi ho hneď predali :wink:
aj na nete som nenašla písané, že by bol viazaný na lekársky predpis...
1. mar 2011 o 20:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara Selén a D-čko tiež podporujú imunitu. Mojim deťom kupujem nejaký lacný VItaMax 100tbl po 50ug. Dčko sa tu už riešilo, niektorí vozia Oleovit z Rakúska, existuje aj Jamieson ale to je len po 400IU. D-čko zvyknem objednávať od swanson.cz, ale zase ho nemajú (chvíľu ho majú a potom sa za ním len tak zapráši).
1. mar 2011 o 20:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lalus no v menších mestách sa možno boja, lebo D sa dá predávkovať... VIem, v ktorej lekárni mi ho dajú a v ktorej nie. To máš ako s antikoncepciou, aj tú ni niekde predajú aj bez receptu...
Presne som už x-krát chcela objednať do D zo swansonu a nikdy, keď pozerám, ho nemajú, @petot ak sa ti bude chcieť, daj mi echo, keď ho budú mať, ja sporadicky pozerám, ale ešte som šťastie nemala. Na Oleovit pozor pri alergikoch, je to D v arašidovom oleji.
1. mar 2011 o 20:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
@blovitc120
@lalus
dikes za rady :dizzy_face:
@lyongirl no s tymi mandlami je to hrozne co sa dnes stvara. Kazdemu to zahadne pomoze a deti uz hned dychaju nosom a nikdy nie su chore. :sweat_smile: take ruzove to je len staci jedna narkoza a rychly pohyb nastrojom a mandle su von.
Mne aj ta jedna narkoza pride brutalny zasah do detskeho tela.
1. mar 2011 o 20:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lyongirl vidim ze aj tvoj drobec ma 3 roky. zeby to bol bezny problem deti z ktoreho jednoducho vyrastu? :sweat_smile: :sweat_smile: Ja uz fakt neviem.
1. mar 2011 o 20:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara aj mne príde narkóza veľký zásah, ale nie všade to robia pod narkózou, ale to je o inom...
1. mar 2011 o 21:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara a ešte sestrinmu malému tuším vyberali 2x, lebo mu behom roka znova dorástli a dokonca mi to odporúča aj ona, ale nejdem sa ponáhľať ani náhodou...
1. mar 2011 o 21:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@skolara ono s tou narkózou je veľký problém, že nikdy vopred nemôžeš vedieť, či sa z nej preberieš :unamused:. Pokiaľ ja viem, nosné mandle vyberajú v celkovej, krčné deťom v celkovej a dospelým a starším deťom v lokálke. A poznám x detí, ktorým nosné dorástli, takže zbytočná narkóza. Hoci vraj teraz sa to vyberá tak, že už nedorastú, no neviem, tie deti, ktoré poznám, sú ešte dosť malé a dorástli im
1. mar 2011 o 21:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 nosné ako kde vyberajú s narkózou, nie všade, čo viem, tak na kramároch aj bez narkózy a dr. mi hovorila, že vo viacerých nemocniciach tiež bez, aj na nete som čítala, že ako kde, ja by som pod narkózou ale nedala určite...
Odporučili mi Medicentrum v Piešťanoch, ale tam len pod narkózou...
http://www.klinika.sk/operacia-nosohltanovej-mandle.phtml?id3=34159
1. mar 2011 o 21:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vigantol je viazany na lek. predpis, ak ti ho niekde predaju a npr. aj antikoncepciu, tak to rozhodne nie je v poriadku. A preco chcete davat vyberat mandle, len kvoli tomu, ze dieta dycha ustami? Ja som mala s dcerou problem, ked mala asi rok zacala chrapat. Boli sme aj na krcnom, tak zobral stery, boli negativne, tak nam len povedat, ze mandla je zvacsena, ale pokial nesposobuje problemy typu opakovane infekcie ucha, pokial nema pri spani apnoicke pauzy tak to nebudeme riesit. Ze zatial len zvlhcovat vzduch a aj nos. Po case chrapat prestala. Zas po dvoch rokoch zacala,ale to prekonala dvakrat nadchu, mala aj streptokoka v nose, ale nedavala som ATB. Len som zvlhcovala a pekne sople vyfukala. No a moja pedina povedala, ze teraz je to chrapanie nasledok tych prekonanych infekcii a pokial nema ine problemy, tak to nemam riesit. Zaver je teda taky, ze pokial vacsia mandla nesposobuje problemy, tak nevyberat. a to dychanie ustami, moze ist o zafixovany zvyk z casu, ked nemohla napr. pri nadche dychat. Moj manzel hovoro, ze on dychal ustami a aj chrapaj aj celu zakladnu skolu, stale mu mandle chceli vyberat aj ked ine problemy nemal az to vyyriesila jeho mama tak, ze mu zalepila usta leukoplastom na noc a odvtedy spi so zatvorenymi ustami. :slight_smile: Neviem uz nas to napadlo aj u dcery, no neviem ci by sa jej to pacilo. Ale vsak napiste strapco, nachadza sa v teme dakujeme annag, ona je ORL lekar.
1. mar 2011 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petal ze zalepila usta leukoplastom na noc :grinning:. No hlavne, ze pomohlo :slight_smile:
1. mar 2011 o 23:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
@blovitc120

Vsimla som si vcera v casopise, ze Jamieson uz vyraba aj Vitamin D3 kvapky.
Vyberam z reklamy: Jedna kvapka obsahuje 400 IU cholekalciferolu čistého vitamínu D3 získaného patentovanou technológiou z lanolínu.
2. mar 2011 o 07:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
A tie nosne mandle, mne to vtedy ORL vysvetloval. ze niekde to robia len v lokalnej anesteze a vtedy to ludovo povedane naslepo vyskrabnu, nevidia dnu, takze sa moze stt, ze nevyberu vsetko a potom to zvykne dorast. Ale ked to robia v celkovej, tak tam pozeraju endoskopom vidia vsetko, co je dnu. Niekde to robia aj laserom, tusim v tych Piestanoch, ale len v celkovej.
2. mar 2011 o 08:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@roo hej, ved to tu aj pisali o jamieson D3, len ked chces dat potrebnu dennu davku, tak to vyjde doost draho
2. mar 2011 o 11:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@prsky aha, petot spominal jamieson 400 IU, som myslela ale ze spomina ten klasicky zuvaci, ten ma tiez 400 IU. Ja som tento kvapkaci este nevidela, teraz prvy raz tu reklamu v casaku. Ani na stranke jamiesonvitamins ho este nemaju, netusim kolko stoji. Ale zaujimalo by ma to.
2. mar 2011 o 12:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Ahoj Petot, prosím ťa píšeš, že deti by mali aspoň 1000IU denne vitamínu D, prosím ťa od akého veku? Či nie je to vekovo rozlíšené? A mohol by si mi napísať aké množstvo vitamínu C, preventívne, môžu malé deti, prípadne množstvo na kg? Malá má 7,5mes.. Vďaka :slight_smile:
6. mar 2011 o 20:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kryska5 Nie som lekár, a názory sa aj v medicíne rôznia. Myslím, že cca od 8r by mohli aj 2000IU denne (samozrejme od jesene do jari, nie v lete, keď si pobytom na slnku bez krému vyrobia dostatok).

Pokiaľ ide o Cčko, oficiálne má deťom stačiť 60-80mg denne podľa veku (to je tzv Odporúčaná dávka, čiže na holé prežitie). Oficiálne je pre bežnú populáciu bezpečných 40mg/kg denne dlhodobo (okrem kontraindikovaných - poruchy obličiek, metabolizmu železa/medi, deficiencia G6PD). Dr. Klenner odporúčal 1g denne na každý rok veku až do 10r (v rozdelených dávkach počas dňa), a potom ostať na 10g. Ja som v 7,5 mes dával asi 100-200mg 3x denne. Starším (6,5 a 5r) dávam 2-3x denne cca 1g, mladšiemu (2,5r) cca 3-4x 500mg. Keď sa hlásia soplíky a kašlíky, samozrejme pridám.

Náš najmenší mal ostatné cca 2 týždne stále niečo v nošteku, v noci chrnel a chrápal, dychčal, ale nič mu nešlo odsať. Koncom týždňa začalo na neho očividne niečo liezť, stále si šúchal nos a sám si v jednom kuse pýtal Cčko, takže pojedol odhadom asi 6g, bez hnačky (čiže všetko telo zužitkovalo). Večer dostal teplotu, mal ju do rána, Cčko dostával naďalej, pýtal si aj multivitamín s B-komplexom, aj ten som mu dával, v priebehu dňa teplota zmizla a tým vďaka Bohu skončila aj celá choroba, dokonca aj nos sa mu vyčistil a už nechroptí.

Tým chcem ilustrovať, že dieťa niekedy aj samo vycíti, koľko Cčka potrebuje. A keď to preženie, tak ho preženie a viem, že treba trochu ubrať :slight_smile:
6. mar 2011 o 22:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Ďakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoveď :dizzy_face:

A vďaka za túto tému, vitamín C už aj mne pomohol pri začínajúcej chorobe :grinning: :grinning: :grinning:
6. mar 2011 o 23:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
@petot ja si možno domýšlam,ale aj moj maly 7m. ked mu dam tak 1g do vodičky,tak niekedy vypije celu,niekedy do neho nedostanem len kusok,kolko sam chce.možno si aj on sam reguluje,kolko poptrebuje.takto si to teda ja domýšlam

chcem sa ešte opýtat, mam ten jamieson multak pre deti a už nam končí, rozmýšlam ci nekupim teraz ten childern - nieje tam toho všetkého o kapanek viac ako v multaku pre deti od 3r?
7. mar 2011 o 07:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ahojte, chcem vam hodit TIP

je teraz megaakcia na arthur multivitaminy 90+18tbla za smiešnych 2,9€. expiracia buduci rok,ja som hned vzala 6baliky,tak ak chcete tak nevahajte http://www.jamiesonvitamins.sk/tag/multivitaminy-pre-deti/

v sekcii akcia je zlacnena cela garda vitamínov a i

jak som to šla objednat,ten childern,tak mi toto padlo do oka ,super akcia,ja som zas voj dala cez 10E a mali ho len v KE
7. mar 2011 o 13:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok