• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

21. septembra 2017 
@monnaa No moj krpec-mensi-to straaaaasne zboznuje.Musim to pred nim skryvat.Stale vykrikuje cucu-cucu.Esteže to ma na 4 krat,plus mu davam multivitaminy arthur-tiež žuvacie a aj to ma delene jednu na 4 krat.Takže si može cucu pytat až 8 krat.Ale on by aj 100 krat.... :slight_smile:
25. máj 2011 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dcerka mala dnes prisateho kliesta. Vybrala som ho bezozbytku, ranku dezinfikovala. Pre istotu som dcerke dala 1,5 g C-cka (ma tak cca 10 kg, viac nie). Mam pokracovat vo zvysenej davke? Kolko? Alebo co este poradis? Ja netusim, ako dlho ho mala (brusko zatial nemal velke), bol bestia prisaty na zatylku tesne pod vlasmi, dcerka ich ma dlhsie... Pre istotu som aj tu potvoru odlozila, kdesi som citala, ze sa to da niekde vysetrit, ale netusim kde...
27. máj 2011 o 21:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@roo Ja by som pokračoval aspoň niekoľko týždňov. Možno posilnený imunitný systém zvládne prípadnú infekciu a nič neprepukne. Len dbaj, aby sa dostatočne pitlo, a dávky rozdeľ na aspoň 3 počas dňa, najlepšie s jedlom. Veľké dávky sa neodporúčajú pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.
28. máj 2011 o 23:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, hlasim "vedlajsi ucinok" vyssich davok C-cka (nevazim to, ale odhadom to bude 2-3 gramy denne, mimo ovocia a zeleniny) a menstruacia bola po dlhom case uplne bez bolesti :sweat_smile: teda neviem presne, cim to je, ale momentalne beriem len to C-cko, tak asi len tym :sweat_smile:
7. jún 2011 o 09:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
autor
@pifina prajem ti,aby nabuduce nielen vdaka cečku ani neprišla :grinning: :wink:
7. jún 2011 o 10:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra. Porušoval pravidlo "Nevkladaj žiadosť o hlasovanie do iných diskusií".
8. jún 2011 o 20:16 • denisocka
ahojte, viete mi, prosim, poradit. kupila som si c-cko z dm- das gesunde plus. na navode je pisane 60mg denne (predpokladam, ze to je ta odmerka :confused: ). no tu citam uplne ine odporucane mnozstva. kolko tych malych odmieriek je teda tak "akurat". vdaka.
9. jún 2011 o 14:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 ja si pre seba davam naraz 4-6 kopcovatych odmeriek, to odhadujem na cca 1g ... pre dieta asi mensiu davku treba, poradia ti hadam lepsie ti, co maju deticky :sweat_smile:
9. jún 2011 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 tá odmerka má 120 alebo 135 mg, našli sme dve rôzne v rôznych baleniach Das gesunde plus.
Neviem, aké staré máš dieťa, lebo mi neukazuje tvoj pas a do fotoblogu sa mi nechce preklikávať, ale záleží od toho, či to užívaš v zdraví alebo chorobe. Úplne normálna dávka je 40 mg/kg, v chorobe aj viac. Ja som dvojročnej dcére dávala každú hodinu gram, keď mala nádchu a do 18 hodín bolo po nádche. Samozrejme treba prijímať veľa tekutín, aby sa to, čo sa nespotrebuje, mohlo vylúčiť močom.
9. jún 2011 o 14:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
1cajova, mala lyzicka tohto cecka z DM drogerie ma 4g...to je normalna denna davka, ako prevencia pre dospeleho cloveka. ja si tuto davku zvyknem rozdelit na dve a uzivam denne, t.j, rano pol cajovej lyzicky a vecer tiez pol caj. lyzicky...bud zamiesam do caju, alebo do vody.
9. jún 2011 o 15:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
>(v najnovšej verzii http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf)
Peto, mam vytlacenu starsiu verziu. Spominal si niekde (mozes ma nasmerovat?), ktore casti si prerabal, ktore doplnil?
9. jún 2011 o 19:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur Zalezi, aku staru. Najviac zmien prebiehalo v druhej polovici, kapitola Dalsie dolezite latky (hlavne vitamin D, selen a jod) a tiez kde su riesenia chorob - su tam doplnene nejake choroby a informacie o nich (besnota, zaskrt, cierny kasel), popaleniny su podrobnejsie, inac plno mensich zmien kde-tu. Znacne su rozsirene zdroje. Pozri si v PDFku obsah :wink:
9. jún 2011 o 20:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Mam tu 268 stranovu s Rev.090612-2189-268
Najnovsiu mas az 388 stranovu, tak to to si sa urcite zase pochlapil :slight_smile:
10. jún 2011 o 15:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur Tak to mas jednu z najstarsich, odvtedy sa toho naozaj zmenilo dost :grinning:
10. jún 2011 o 21:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot ahoj, chcela by som sa spytat jednu vec ohladom vitaminu C, kt. mi nie je celkom jasna. Ak budem davat svojej 13 m dcere, {vaha 11.5kg} denne 500 mg vitaminu c {ten z DM, preventivne}, {mozem davat aj viac?} rozdelenu do 4 davok, potrebujem kazdych tych 125mg zneutralizovat sodou pomerom 1:4? Na sode je totiz napisane, ze nie je vhodna pre deti... Ak by som to davala bez tej sody, prekyslovala by som jej organizmus? {nedavno som citala nejaky vytah z knihy, alkalizuj al. zomri o tom, ze prekyslovanie organizmu moze napr. aj za rakovinu}...trosku v tom mam zmatok {...momentalne bojujeme s ovcimi kiahniami ...uz 7 den, skusala som jej davat zhruma 2.5g denne, ale nejak som nepochodila... {vysev nenormalny, kazdy den teploty}...ale vsimla som si, ze po vitamine sa jej teplota stale trosku znizila...}. Dakujem za odpoved.
11. jún 2011 o 15:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@evina34 Pri kiahňach sa u mojich detí osvedčilo ísť až na hranicu črevnej tolerancie (napr. 1g každé 3h kým nenastala redšia stolica).

Ad neutralizácia, pri 500mg denne nie je nevyhnutná, to nie je taká dávka ktorá by mohla nejako významne demineralizovať.
11. jún 2011 o 21:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Dakujem za odpoved.
12. jún 2011 o 19:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 asi máme to isté balenie, si všimni, že v nemeckom origináli je tam 120 mg, nie 60 :stuck_out_tongue_closed_eyes:

preklikala som niekoľko strán, ale nenašla som odpoveď na moju otázku....neviete poradiť ako je to, keď potrebujem vysoké dávky C-éčka ja, ale ešte kojím dcérku? Potrebovala by som veľa C kvôli nábehu na paradentózu, v zlom stave mám ďasná...dcérku kojím 2x denne a v noci niekedy ešte aj 4-5x. Nemôže jej to uškodiť? Zataiľ si dávam 1g denne rozdelený do 3 dávok.

a ako je to s prekyslením? myslela som, že to neutralizujete sódou len kvôli chuti, aby to deti vypili.
21. jún 2011 o 06:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
a ešte - ak by som mala poruchu obličiek, vstrebávania medi alebo železa a deficienciu G6PD musím o tom vedieť? môžu to byť aj skryté ochorenia?
21. jún 2011 o 07:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@nika.r Neuškodíš, skôr naopak.

Neutralizácia je pri malých dávkach "nepovinná", ale keby si brala dlhodobo povedzme omnoho viac než tie 3g, tak tá neutralizácia má význam aj proti úbytku minerálov.

Ono celá táto problematika pH je kompikovaná. Samotná kyselina askorbová spôsobí vo vysokých dávkach u časti ľudí stabilizáciu pH moču na hodnoty okolo 6 (fyziologické, mierne kyslé). Sodný askorbát na hodnotu okolo 7, čo môže spôsobiť zmenu pachu moču. To všetko závisí od zloženia stravy, celkovej bilancie organizmu, stavu minerálov, režimu obličiek atď. Každopádne, askorbát sodný neškodí, stovky pacientov dostávali IV dávky až do 200-300g denne a nijako im to neuškodilo.

Tie varovania sú založené na teoretických obavách, ktoré doposiaľ neboli jednoznačne preukázané, ale z opatrnosti sa uvádzajú, tak ich uvádzam aj ja. Poruchy obličiek môžu byť aj skryté. V prípade vitamínu C sa hovorí najmä o hyperoxalúrii a RTA. Pri dostatočnom príjme tekutín by podľa môjho názoru nemali hroziť problémy, ale môžeš prevetívne pridať pyridoxín 100mg, horčík (300mg vo forme oxidu) a šťavu z citrónu, oboje pôsobia preventívne. Pri dávkach 4g denne celkovo neboli pozorované žiadne ťažkosti ani u ľudí s poruchami obličiek, ani pri deficiencii G6PD. Deficianciu G6PD by Ti už asi zistili, viacero liekov je kontraindikovaných. Pokiaľ ide o železo/meď, tam je reč predovšetkým o hemochromatóze - hemosideróze - stredomorskej anémii. Tieto by Ti tiež už pravdepodobne zistili.
21. jún 2011 o 07:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot veľká vďaka. Takže Ty tiež myslíš, že by mi bolo treba spoň tie 3g denne? A nevieš mi prosím ešte povedať čo s kojením? Potom teoreticky aj tá sóda k tomu, či by malej nerobila problémy.
21. jún 2011 o 07:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot aha, pozerám, že si mi odpovedal v prvej vete, že neuškodím. :slight_smile:
21. jún 2011 o 07:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
>Uvádza sa, že posilnenie imunity nastáva do cca 2-6 mesiacov každodenného užívania vysokých dávok vitamínu C.
Hm, stale pochybujem. Moje creva stale v klude zvladaju az 45g KA vo forme AS (hmotnostne zhrube 3 KA : 1 soda bicarbona) 5x denne a 4h, mozno aj viac. A uz su to cele mesiace, zacal som vo februari s 65, neskor okolo 30 a teraz tych cca 45 g KA denne v 5 davkach. Vo forme AS od aprila.
Aka je podla tych autorov optimalna koncentracia vitaminu C v krvnej plazme?
Nevies, ci sa da v nejakom labaku (v BA napr.) dat zmerat?
Pripadne nejake ine meranie (v moci), z ktoreho by sa dalo vychadzat?
21. jún 2011 o 13:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur >Hm, stale pochybujem.
Peto, takto som to myslel:
1. ci sa u mna urcite po povedzme 5 mesiacoch uzivania 30-65 (v priemere okolo 45) KA denne tkaniva saturuju vitaminom C alebo nie a preco
2. ci v pripade ked uz v organizme stupne koncentracia vitaminu C na nejaku optimalnu uroven, tak sa vzdy nasledne znizi crevna tolerancia alebo nie
A len som sa zamyslel nad tym lab. testom, ci by mi bol v tychto pochybnostiach na nieco dobry.
21. jún 2011 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur V prvom rade si musíš uvedomiť, že spôsob a efektivita využívania čohokoľvek, vrátane vitamínu C, je daná aj geneticky a epigeneticky. Prof. Wiliams publikoval rozsiahly výskum ohľadom genetickej individuality a zistil, že bežný rozptyl spotreby základných vitamínov je až 20-násobný. Takže ak by sme 3-10g denne považovali za bežnú spotrebu človeka (čo je potvrdené viacerými okolnosťami), tak spotreba 45g denne je ešte stále v rámci bežnej genetickej odchýlky. Klenner pozoroval, že cca 15% žien malo v tehotenstve dopyt 15g denne, kým ostatným stačilo 10g. Podobný podiel ľudí sa vyznačuje napr. neodpovedaním na vakcíny, náchylnosťou na komplikácie niektorých ochorení apod. Toto môže súvisieť, keďže vitamín C je jeden z najvýznamnejších imuno-vitamínov a ak majú títo ľudia horšiu efektivitu jeho metabolizmu, tak by sa to mohlo prejaviť práve aj takto.

Ďalej, musíme zobrať do úvahy environmentálne a zdravotné faktory. Ide o vplyv prostredia (znečistenie,...) a zdravotného stavu - alergie, imunitné, srdcové a iné chronické ochorenia. Oboje sa nám dlhodobo zhoršuje a primerane tomu rastie spotreba vitamínu C. Dr. Jaffe už uvádza, že 80% ľudí má spotrebu vyššiu než 10g denne, až do 130g, a že približne 5% ľudí má spotrebu vyše 130g denne. Pozri si to, myslím, že Ťa to bude zaujímať.
http://www.perque.com/pdfs/TownsendLtr_JaffeJanuary09.pdf

Takže spotreba 45g denne je síce vysoko nadpriemerná, ale nedá sa povedať, že by bola nejako výnimočne zriedkavá alebo výnimočne veľká.
21. jún 2011 o 15:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
21. jún 2011 o 15:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur Meranie metabolizmu vitamínu C je pre medicínu stále oriešok. Plazmová koncentrácia nehovorí skoro o ničom. Ak klesne pod nejakých 60umol/l tak sa to považuje za znak deficitu. Ale znamená to, že vitamín C chýba aj v tkanivách, alebo kde sa vlastne podel? To už nevieme tak ľahko zistiť. Napríklad u schizofrenických pacientov ani 40g vitamínu C ešte nemusí spôsobiť zvýšenie vylučovania močom. Niektorí onkologickí pacienti dostávajú desiatky gramov priamo do žily, a napriek tomu majú v plazme skorbuticky nízke koncentrácie! To znamená, že v oboch prípadoch, vitamín C sa niekde v tele intenzívne spotreboval. Čo nám povedala plazmová koncentrácia? Sama osebe nič. Keby sme nevedeli, že pacient pred pár hodinami dostal infúziu 90g vitamínu C, tak by sme si mysleli, že nedostal žiadny.

Meranie v moči je na tom podobne, nepresnosť sa ešte zväčšuje laboratórnymi metódami ktoré časť vitamínu C zničia. Do moču sa dostane len to, čo už predtým presiahlo určitú hladinu v plazme. Lenže ak sa vitamín C pohotovo z plazmy stiahol do nejakého tkaniva a tam sa metabolizoval, tak do moču sa nemusí dostať, ani keď človek dostal oných 40g. Oproti plazme, moč má výhodu v tom, že zachytáva dlhšie časové obdobie - kým v plazme meriame len okamžitú hladinu, v moči sa nám prejavuje posledných X hodín, takže ak sa v tom čase dostala hladina nad prah obličiek, tak v moči bude vyššia koncentrácia vitamínu C, aj keď v plazme už trebárs nemusí byť po tom ani stopy.

Na tomto pohorela konvenčná medicína. Skúmali, čo spraví v plazme pár 100mg vitamínu C a zistili, že zvyšovanie dávok sa v plazme prejavuje čoraz menej, a z toho si odvodili, že telo je "saturované" (nasýtené). Lenže niektoré biochemické mechanizmy sa aktivujú len pri vyšších hladinách vitamínu C, takže vitamín C sa začne intenzívnejšie metabolizovať a samozrejme nezostane kolovať v plazme.

Predstav si to ako vodnú nádrž (priehradu). Tí páni merali núdzový prepad (odtok), ergo vitamín C v moči. Zistili, že ani keď naprší a zintenzívni sa prítok do priehrady, tak množstvo vody cez núdzový prepad sa takmer nezmenilo. Lenže oni nevedeli, že pri určitej hladine v nádrži sa zapína vodná elektráreň ktorá vodu zužitkuje a nenechá ju naprázdno vytiecť cez prepad...
21. jún 2011 o 16:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@natur Takže či sa zníži Tvoja spotreba, závisí od toho, či je zvýšená skôr geneticky, alebo zdravotne, alebo environmentálne. Možno sa telo zbavuje toxickej záťaže alebo regeneruje, v takom prípade môže spotreba klesnúť. Alebo ide o nejaký chronický zdravotný problém, v takom prípade sa výrazne nezníži. A ak je to najmä o genetike, tak zníženie nemožno očakávať. Ak je to stres, životné prostredie alebo niečo takéto, tak zmenou vonkajších faktorov sa môže spotreba zmeniť. Výsledok je daný kombináciou týchto faktorov.
21. jún 2011 o 16:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natur Ešte sa dá zmerať hladina vitamínu C v červených krvinkách, tie dobre odrážajú tzv. dlhodobú hladinu (to je tá, ktorú si telo udržuje ak môže). Ale neviem, či je to nejaký komerčne dostupný test, alebo vyslovene vec akademického výskumu.
21. jún 2011 o 16:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok