• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

23. júla 2017 
@majulienka27 Nie som na to odbornik-ale dala si male množstvo,tak si nemyslim,že ma bolesti bruska z toho.Ja davam malemu už od jeho cca 9m 600mg denne a od 16m 1000mg denne a brusko ho neboli.Ale možno ti petot povie niečo ine. :wink:
9. aug 2011 o 23:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@majulienka27 Zdá sa mi to veľmi malá dávka na akékoľvek nežiaduce účinky a ten odstup medzi užitím a bolesťou mi pripadá nepravdepodobný. Vitamín C sa vstrebe veľmi rýchlo, väčšina v priebehu minút a všetko čo sa má vstrebať sa vstrebe cca do 2h. Ja som spozoroval len okamžitú bolesť keď som skombinoval pohár vody s rozpusteným Cčkom a jablko tuším, ale to bolo spôsobené sčasti už samotnou vodou, ktorá sa nemá s jablkom piť, preťože spôsobuje nejaké zväčšenie objemu vlákniny... Tá bolesť prišla hneď a za pár minút ustúpila.

Bolesť by mohla s Cčkom súvisieť ešte tak, že keby sa užili vyššie dávky (alebo s málom tekutín), tak by sa časť nestrávila a mohla spôsobiť plynatosť alebo akútnu hnačku. Ale aj tak sa mi 150mg zdá veľmi málo na takéto efekty u 2,5-ročného dieťaťa. Moje deti v takomto veku dostávali 3x500-4x1000 (podľa situácie a potreby) a žiadne problémy, okrem miernej hnačky keď som dal viac než bolo treba

Podľa mňa to teda nesúviselo, ale samozrejme ak sa to bude opakovať s ďalšími dávkami, tak ich skús ešte trochu znížiť, alebo nakrátko vysadiť. Nikdy sa nedá úplne vylúčiť precitlivelosť. Alebo skúsiť nahradiť niektorým iným prípravkom s minimom umelých farbív a príchutí.
9. aug 2011 o 23:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaja73
@petot ďakujem, ja som si aj myslela že to s C nemá nič spoločné, ale nevedela som čo si mám o tom myslieť keďže som jej ho dala prvýkrat.....( bolesť ju aj tak neprešla a málo čo sme v noci spali, ale aspoň viem že z C by to nemalo byť)
10. aug 2011 o 07:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahoite, mam jednu prosbu, asi na @petot - a. Kupila som si C-cko z DM, praskove, a je v nom taka mala "lyzicka". Chcela som sa len opytat, ci nevies kolko jej jej obsah, ci je to tych 60 mg tam spominanych. Lebo neviem ako to davkovat. A ak sa podava vitamin C, tak je to lepsie asi vo viacerych davkach denne, vsak? Nie naraz velke mnozstvo... alebo???

A este ked uz pisem, tak by som sa rada spytala, dospely clovek so zacinajucou chorobou - kolko je jeho maximum, aby C-cko malo nejake liecive ucinky? A male rocne dietatko? Ideme totiz na dovolenku s malou a aj s babkami, a jedna z babiek ochorela, tak im chcem rychlo naordinovat C-cko, nech su zdrave, a teda pre malu hlavne ako prevenciu... dakujem krasne za odpoved...
12. aug 2011 o 01:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kedicik mozem ja? Ta lyzicka ma 120 mg (alebo 130 mg, lebo uz sa nasli oba pripady - ked strhnes slovensku nalepku, tak v nemeckom originali je uvedeny objem odmerky).
S tym rozdelenim na viacero malych davok cez den mas pravdu.
Preventivne mozes davat 40 mg na kilogram hmotnosti dietata (ale aj dospeleho). Cize ak ma dietatko 8 kg, tak mu preventivne mozes dat 360 mg (to su tri tie odmerky).
V chorobe zvys davku aj 2-nasobne, prakticky dovtedy, kym sa babke nedostavi mierna hnacka, potom treba davku znizit. Petot by este doplnil mozne kontraindikacie podavania vyssich davok C-cka :wink:
Ak by babka mala problem take kysle vypit, moze to neutralizovat sodou bikarbonou v pomere 1 : 4 (1 diel sody, 4 diely kys. ask.), vzniknu z toho sumienka, moze si ju ochutit nejakou stavou.
Inac, ja ked davam C-cko sebe, tak tu malu odmerku ani nepouzivam, davkujem si to cajovou lyzickou, vsak vyskusaj, kolko odmeriek sa Ti do CL zmesti.
12. aug 2011 o 08:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem @Roo, budeme to teda takto uzivat :slight_smile:este by ma celkom zaujimali aj tie kontraindikacie, lebo vsak babka nie je najmladsia a zdravotne problemy ma rozne :(
12. aug 2011 o 10:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kedicik Vysoké dávky vitamínu C sa neodporúčajú pri poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Podrobnosti: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
12. aug 2011 o 10:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
autor
@pifina ak mladši je chudokrvny a ma malo železa,može cečko?
12. aug 2011 o 10:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka no to je asi otazka skor na @petot , ale myslim, ze chudokrvnost je nieco ine ako porucha metabolizmu zeleza (ak sa nemylim, tak v tom pripade je toho zeleza privela) ... kazdopadne sa mi mari, ze som niekde citala, ze C-cko napomaha vstrebavaniu zeleza, takze by malo byt pri chudokrvnosti napomocne ... idem hned pohladat, ci sa mi spravne mari :sweat_smile:
12. aug 2011 o 10:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
@pifina mne sa mari to iste,že C treba praveže
12. aug 2011 o 10:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka Strava a anémia
Konzumácia jedla bohatého na železo je základným spôsobom prevencie pred anémiou z dôvodu nedostatočného príjmu železa. Najbohatšími zdrojmi železa sú:

plody mora (sardinky, mušle, ustrice)
obohatený suchý chlieb a cereálie
celozrnné produkty
sušené ovocie (marhule, slivky, hrozienka)
vnútornosti (pečeň, drobky)
sójové bôby (zrelé, varené)
tekvica a semienka rastlín (opražené)
biela fazuľa
hroznová melasa
šošovica (varená)
zelená listová zelenina (špenát, brokolica, varené z čerstvých surovín)
hovädzie mäso
červený bôb
cícer
kačacie mäso
jahňacie plece
džúsy
orechy
paradajka varená so šupkou

Bolo zistené, že určité jedlá bránia absorbcii železa v gastrointestinálnom trakte. Týmto potravinám by sa ľudia mali vyhnúť, ak chcú mať dostatočný príjem železa v tele. Týmito potravinami sú: čaj, káva, pšeničné otruby, vaječné žĺtky, rebarbora, čokoláda, žuvačky, červené víno a mlieko.

U vegetariánov zásoba železa závisí od ich stravy. Keďže je ľahšie získať železo z mäsa ako z rastlinných produktov, niektorí vegetariáni možno budú potrebovať prijímať vyššie množstvo železa každý deň, ako je to odporúčané u iných ľudí. Vegetariáni by mali dodržiavať zásady prevencie anémie a snažiť sa užívať vitamín C spolu s jedlami bohatými na železo.

(http://www.sandoz.sk/home.php?id=90&category=4&subid=393&l2_id=394)

kopirujem ti to cele, lebo ma zaujalo to zltko, minule som ti davala odkaz na inu stranku, kde prave pisali, ze zltko obdahuje zelezo :fearful:
12. aug 2011 o 10:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka Vitamin C (kyselina askorbova) patri do skupiny vo vode rozpustnych, posilnuje imunitny system, pomaha pri vyvoji zubov, kosti, podporuje vstrebavanie zeleza, pomaha udrzat zdravu kozu
12. aug 2011 o 10:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka este jedno zaujimave: ceresne su zdrojom zeleza a vitaminu c a preto umoznuju lepsie vstrebavanie tohto mineralu
12. aug 2011 o 11:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte:slight_smile: potrebujem poradiť... Uz pred otehotnenim som sa dopovala ceckom(aj preto aby sa zadarilo) počas tehotenstva tiež, len nie veľmi veľké dávky ( trosku som sa bala) no a teraz dojcim. Maly ma 3 mesiace a moja dr mi odporucila brat vitamíny ( kúpila som si calibrum mami ale nejak mi nejde ich brat, proste nemám dobrý pocit z tých tabliet). Céčko beriem ako si spomeniem, mám to z DMky. Robím to tak, že si ráno urobím koncentrat do poharika - asi 3000mg a 1,5deci vody. To si v priebehu dna prilievam do vody - pijem cistu, filtrovanu. Ake vitamíny by som ešte mala brat? Je možné, že mlieko ma ma kyslastu chuť z toho cecka?
12. aug 2011 o 23:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@dankakk Céčko je najdôležitejšie. Dobrý by bol selén, jód, vitamíny skupiny B (B-komplex). Selén nejakých 200ug, jód je komplikovaná otázka ale povedal by som aspoň 1mg (viac v kap. Jód http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf )
13. aug 2011 o 08:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ok, vďaka :slight_smile:
13. aug 2011 o 17:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ludia,čo poviete na vynoveny nazov? nemam v nom chybu? Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti
16. aug 2011 o 07:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka Nenasiel som chybu
16. aug 2011 o 07:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
som myslela či sa nepiše megaaskorbicka
16. aug 2011 o 07:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
niekomu som tu raz slubila, ze dam vediet, ked zozeniem sodu v liekopisnej kvalite a teraz som si na to spomenula :sweat_smile: je to tato: http://lekaren.pravda.sk/tovary/tovar/2804/vitar-soda-prasok-100-g_skupina_114
18. aug 2011 o 16:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina ano, to som bola ja, uz som sa ti chcela pripomenut. :slight_smile:
Dakujem, idem si to zapisat.
18. aug 2011 o 17:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@molka nevedela som si spomenut, uz som si nadavala, ze som si to niekde nepoznamenala, kto to odo mna chcel :sweat_smile:
18. aug 2011 o 17:23  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@roo ahoj prosim ta ja nemam odmerku. nevedela by si mi poradit kolko mg je cajova lyzicka? chcem dat malemu ma 8kg. A este prosim ta v akej forme je najlepsie mu to dat, ked on nepije velmi tekutiny, je kojeny. do striekacky s mliekom moze byt? vdaka
19. aug 2011 o 15:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hanca82 Skús nabrať 20 lyžičiek na váhu, odváž, vydeľ si to a budeš vedieť :slight_smile: Zvyčajne naplocho je to cca 2500-3500mg, podľa typu lyžičky.
19. aug 2011 o 18:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@hanca82 @petot
Ake pekne riesenie :wink:
S tym podavanim, ja som volakedy, ked bolo mimi este malinke, dala do odstriekaneho mliecka trosku a podavala plastovou lyzickou. Ale Tvoj uz papa urcite prikrmy, tak mu to radsej zamaskuj do ovocnej vyzivy (banan alebo postruhana piskota s ovocim alebo ine, proste, aby ta vyziva uz sama osebe nebola kysla, ale sladsia)
19. aug 2011 o 20:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
@roo
tak som aj spravila. dakujem vam za rady
20. aug 2011 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ak by niekto chcel pre deti multivitaminy od Jamiesonu -take gumene zvieratka,tak mame cele balenie nove - my jeme arthura zo železom a toto mi netreba . viac v IP
21. aug 2011 o 08:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
Ahoj, chcem sa opýtať petot kde sa dá kúpiť čistý vitamín C vo forme askorbátu sodného a ako a v akých dávkach ho odporúčaš užívať pre dospelého človeka. Ďakujem :slight_smile:
21. aug 2011 o 08:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@letizia0907 Askorbát sodný sa zháňa ťažšie, ale dá sa objednať napríklad na stránke badatel.sk kde 200g stojí 12€. Neviem o lepšom zdroji, ak niekto vie, nech pochváli :slight_smile:

Dávkovanie závisí od mnohého - či je to len na udržanie zdravia alebo na podporu uzdravovania, aký je zdravotný stav apod. Pozri celú kapitolu Genetický koncept, rieši sa tam spotreba v zdraví a čo/prečo/ako... V kapitole Črevná tolerancia sa rieši spotreba pri rôznych chorobách. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
21. aug 2011 o 21:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem krásne za odpoveď. V mojom prípade by som chcela začať užívať vitamín C "len" preventívne, na podporu zdravia. Inak odkiaľ čerpáš všetky tie informácie? Páčia sa mi tvoje názory :slight_smile:
22. aug 2011 o 12:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok