• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
@enixelka v Ke ho urcite maju, ja ho tu bezne kupujem ... vascinou v Optime v DM, ale tusim som uz aj v meste kupovala :sweat_smile: niekedy sa stane, ze maju posledny 1-2 ks, ale vacsinou rychlo doplnia zasoby ... mozno si len nevystihla, ide sezona, ludia sa zasobuju :sweat_smile:
26. sep 2011 o 21:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte babky, ja som kúpila toto céčko z DM, je tam taká odmerka priložená a trochu ma to mätie, lebo na sl. preklade je v návode napísané, že našpičku noža je množstvo 60mg a teda tá odmerka je aké množstvo? Či aj tá odmerka má tých 60mg? Lebo tá "špička noža" mi príde riadne nepresná, radšej by som to nejako tou zarovnanou odmerkou merala. ďakujem za odpoveď :slight_smile:
27. sep 2011 o 13:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka ked si odlepis slovensky navod, tak najdes nemecky a tam mas napisane, ci je to 120mg alebo 150mg (tusim boli dve verzie tej odmerky)
27. sep 2011 o 13:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina ďakujem moc pekne, ja tam mám 120mg, čiže mojej malej - 11kg, rok aj 10 mes. keď pri chorobe dám 3x denne po jednej odmerke do čaju, môže to byť vyhovujúce množstvo? Teda na začiatok aby som odskúšala reakciu, nechcem začínať hneď s veľmi vysokými dávkami... Inak by ma vcelku zaujímalo, existuje niekde (možno ste to tu už písali, len nestíham všetko prečítať) nejaká tabuľka, vekovo alebo hmotnostne doporučené dávky vit. C ? Totiž aj do budúcna by sa to zišlo, aby som vedela, keď malá bude rásť, kedy môžem napr. začať zvyšovať atď.
27. sep 2011 o 13:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka ja detom pri chorobe davam 3x 5-6 odmeriek, ta prostredna ma necelych 13 kil...
27. sep 2011 o 14:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka skus na zaciatok tak a potom mozes pridat, keby si dala vela, tak bude mat dcerka redsiu stolicu, vtedy treba ubrat ... niekde tu bolo spomenute, kolko mg na kg vahy je vhodna davka, skus pohladat par stran dozadu :sweat_smile:
27. sep 2011 o 14:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sirinka oj bisťu, až toľko? :grinning: vieš ja to zrovnávam s tým Cebionom a tam je odp. dávka tak malým deťom 10kvapiek čo obsahuje 50g/deň :confused: :grinning: tak sa mi zdalo tých 360 aj celkom dosť navýšené :grinning:
27. sep 2011 o 14:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina no veď práve, to som tu už čítala o tej redšej stolici, malá mala nedávno hnačku, aj potom ešte dlhšie takú redšiu stolicu, som to dávala do poriadku biogajou a jogurtami, tak by som nerada aby sme sa tam znovu ocitli... :slight_smile: ale vidím, že dávate aj vyššie dávky a žijete :grinning: tak uvidíme, asi pre začiatok zvolím ten pomalý postup :slight_smile:
27. sep 2011 o 14:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka odporucane davky su tak akurat na ochranu pred skorbutom, tu sa pojednava o megaaskorbickej liecbe, co je v uplne inej rovine :sweat_smile: podla ODD je tusim pre dospeleho nejakych 70-80mg na den, ja beriem preventivne 1000-2000mg (podla toho, ako sa mi podari nabrat :sweat_smile: )
27. sep 2011 o 14:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina ja viem, veď práve, že to beriem ako liečbu- tzn. vtedy pri chorobe ten príjem tak veľmi zvýšiť, nie preventívne...či? Som to tak brala, že preventívne cez leto stačí strava a v zime k tomu možno trochu toho C navyše, keď toho ovocia a zeleniny nie je toľko...no a keď je choroba, tak potom riadne zvýšiť dávky...
27. sep 2011 o 14:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka to uz zalezi od nazoru, niektori ludia tu ti napisu, ze v beznej strave nie je dost C-cka, ini zase naopak ... ale ked sa zamyslis, aj ta zelenina a ovocie je uz tak pestovane, skladovane a podobne, ze neobsahuje tych vitaminov tolko, ako volakedy, mozno este ak mas cerstve zo zahradky, tak potom netreba dodavat, ale ked kupujeme vsetko len v obchode, tak sa na to radsej nespolieham ... kazdopadne, ja beriem toto skoro rok, nie striktne kazdy den, ale vacsinou si dam a ked sa mi zda, ze je zatazovejsia situacia, tak aj viac + co najviac cerstvej stravy a kedze nemam problem s hnackami, tak usudzujem, ze to s C-ckom neprehanam, mozno by som zniesla aj viac ... ked budes mat cas, tak si skus pozriet tu knihu o megaaskorbickej liecbe ... je tam vela zaujimavych veci, napriklad mas vyssiu spotrebu c-cka aj pri stresoch alebo podobne ... ja som nebola vaznejsie chora, odkedy c-cko beriem, 2 dnove prechladnutie nepovazujem za chorobu :sweat_smile: a to boli cez zimu aj kolegovia chori postupne jeden za druhym ...
27. sep 2011 o 14:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina no čo sa mňa týka, tak to je horšie, u mňa sú hnačky často, keďže mám Crohna, ale ja našťastie nejako moc prechladnutiami ani chrípkami a tak netrpím a keď tak vždy to má mierny priebeh...ono to asi súvisí aj s tou pobláznenou imunitou mojou, tam kde by mala reagovať prudkejšie tak bieda, tam zas kde by nemala reagovať tak reaguje zbytočne. Ale aj tak sa snažím dávať si to céčko aj navyše sem-tam, hlavne keď už sa vyskytujú v okolí chorí ľudia alebo v rodine niekto ochorie tak zarovno s dotyčným užívam aby som to nechytila tiež :grinning: No hlavne o malú mi ide, ona je teraz ešte aj v tom období, kedy sa hocikedy môžu tlačiť zuby, tá imunita je tým vraj tiež znížená, tak by som to rada tak podchytila aby čo najmenej bola chorá a keď už tak nech sa z toho rýchlo dostane. S tým ovocím a zeleninou máš pravdu, aj my väčšinou z obchodu, len trochu čosi sem tam v lete svokra zo záhrady donesie, ale to je slabota.
27. sep 2011 o 14:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka hej, tolko davam pri chorobe...preventivne tych 6 odmeriek na den....
27. sep 2011 o 19:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka ale inac nedavam cecko nonstop, ale ked mam pocit, ze je vyssie riziko nakazy, ked niektory clen rodiny je chory, ked ideme do nakupneho centra a pod.... :wink:
27. sep 2011 o 19:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj reagujem na tuto tvoju radu a mam otazku:

@petot @hajanka Dávka je individuálna záležitosť. Môjmu (7r) dávam 3x denne 1000mg ako bežné dávky. Vysoké dávky sa však neodporúčajú pri niektorých poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.
Mojim chutí Jamieson 500 žuvacie/cmúľacie, ale ináč im dávam aj práškovú kyselinu askorbovú do čaju apod.
14. sep o 20:13

petot @ veroveronika Mojim v obdobnom veku davam podla potreby, 4x500-3x1000mg, to mam odskusane ako dobru davku pre nich. Zvycajne rano 1000, potom po prichode zo skolky/skoly dalsich 500-1000 a vecer niekedy este zo 500. Kazdy clovek ma individualnu spotrebu. Ak su davky vysoke, tak nastane redsia stolica, plynatost alebo hnacka, vtedy treba davky znizit. Stres a ochorenia, aj chronicke (napr. astma), zvysuju spotrebu. Vysoke davky su nevhodne pri poruchach obliciek, metabolizmu zeleza/medi a deficiencii G6PD.
6. sep o 21:20

Mohla by som ta poprosit, vedel by si mi poslat link alebo presny nazov na tie vitaminy Jamieson ktore detom davas? Dnes som chcela kupit Cecko Jamieson pre syna (7r) a ponukli mi len multivitaniny pre deti (Vita-Vim KIDS Gummies želatínové multivitamíny 60mg vitaminu C), potom som pytala ciste Cecko a ukazala mi 500mg (Vitamín C 500mg - s postupným uvoľňovaním, antioxidant) a 1000mg ale povedala, ze tie mi neodporuca, lebo je to vysoka davka pre deti, ze tie su len pre dospelych. A samotne Cecko pre deti nemali. Tak teraz neviem ako dalej....potrebujem poradit. Dik.
29. sep 2011 o 18:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hajanka kup si praskove Ccko v Dmku....100g ...2 EUR....je to cista kyselina askorbova....normalne to davam malemu
29. sep 2011 o 19:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sorciera24 ahoj, no prave dnes som ho hladala (pre seba) a nenasla, nasla som iba v sumivych tabletach, ale to asi nebolo ciste Cecko.
Ako ho ty davkujes malemu?
29. sep 2011 o 20:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hajanka skus inu DM alebo sa opytaj, kedy doplnia zasoby... :wink:
29. sep 2011 o 20:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sirinka inu DM u nas nemame, iba tuto, ale zajtra sa spytam ci a kedy budu doplnat :wink: d.
29. sep 2011 o 20:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@hajanka mali by ho mat v kazdej DM...taka gulata krabicka vitamic das gesunde pulver....ci tak dajak:slight_smile:....a davkujem ako vacsina.....cize pri nachladnuti, chorobe kazde 3 hodky 500mg-1g...Cko ako Cko :wink:
29. sep 2011 o 21:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sorciera24 uz som si aj pozrela fotku co si v tejto diskusii tusim ty pridala :wink: tak zajtra tam zbehnem zas a budem sondovat, lebo ozaj som tam ine Cecko nez sumive a tablety nevidela.
Dakujem za davkovanie, myslis ze ja mozem viac, asi ano ked ma drobec 7 rokov, ze? este mimo choroby ako davkujes?
29. sep 2011 o 21:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hajanka V lekárni sa musia riadiť oficiálnymi odporúčaniami, podľa ktorých sú dávky nad 60mg-80 denne pre deti už privysoké. Okrem toho, nemôžu priamo odporúčať prípravok, registrovaný pre dospelých, deťom.

Ale faktom je tiež, že na našom trhu ani nie je prípravok pre deti, ktorý by bol na vysoké dávky vhodný. Buď sú to vitamínové cukríky pre deti od 3-4 rokov (a tie naozaj nie sú vhodné na vysoké dávky, kvôli príchutiam, farbivám apod), alebo je to neskutočne predražený Cebion v kvapkách, ktorý obsahuje len kyselinu askorbovú, glycerín a vodu (tým chcem povedať, žiaden zázrak to za tie peniaze rozhodne nie je).

Takže ja som sa rozhodol, že nakoľko ani tie dávky, ktoré po prečítaní tisícok strán literatúry považujem za primerané, oficiálne nie sú podporované, a nakoľko farmaceutický trh na Slovensku neponúka oficiálne možnosti pre takéto dávky, tak sa zariadim podľa sedliackeho rozumu a vyberiem spomedzi dostupných možností.

Usúdil som, že čistá chemická forma bez prísad a príchutí, ak je kvalitná, by nemala byť principiálne nevhodná pre dieťa, a to aj vtedy keď pre deti oficiálne nie je registrovaná. Totiž, klinické skúšky u malých detí sú drahé a náročné, takže väčšina výrobcov ich nerobí a stanoví hranicu nad 3 roky, čím sú krytí. V prípade takej základnej veci, akou je vitamín C, okrem kvality neexistuje racionálny dôvod, prečo by dospelácky prípravok nemal byť vhodný aj pre dieťa (samozrejme hovoríme o čistom prípravku bez prísad). Úradnícky dôvod sa iste nájde :wink:

Takýmito čistými chemickými formami je napríklad prášková kyselina askorbová - napr. takým kvalitatívnym priemerom a cenovou bombou je z DM drogérie, ktorá však nemusí vyhovovať každému (niektorí ľudia sa sťažovali, že má tendenciu ich preháňať, v takom prípade treba skúsiť iné značky), alebo vo farmaceutickej kvalite vyrába kyselinu askorbovú najbližšie Kulich Pharma. Alebo ešte lepšie, sodný askorbát (ktorý sa dá objednať cez badatel.sk alebo získať aj "na kolene" neutralizáciou kyseliny askorbovej pomocou sodného bikarbonátu, najlepšie ak farmaceutickej kvality). Napokon, veľmi obľúbená je zmes minerálnych askorbátov (napr. C-Salts). Existuje aj askorbát vápnika v prášku, ale niektorí lekári neodporúčajú príjem vápnika v tejto forme, a dávky takéhoto askorbátu sa nedajú hnať príliš vysoko, čo diskvalifikuje jeho použitie napr. pri nádche, kedy sa požiadavky tela môžu vyšplhať kľudne aj na 30-60g denne - na toto je omnoho vhodnejší sodný askorbát alebo kyselina askorbová, pretože u nich nehrozí predávkovanie minerálom sa bez ťažkostí sa vylúčia.

Dajú sa kúpiť prípravky rôznej kvality a ceny od rôznych výrobcov a distribútorov, doslova aj vo vreciach, za rôzne ceny, ale odporúčam opatrnosť, veľmi lacný prípravok, ak vám nesadne a budete z neho vyrážkovať alebo hnačkovať, sa stane nepoužiteľným. Treba si uvedomiť, že 90% svetovej produkcie vitamínu C pochádza z Číny a len niektorí z výrobcov sú orientovaní na kvalitu, iní produkujú vitamín C pre potreby laboratórne alebo priemyselné a tie nie sú vhodné na konzum. Treba vždy žiadať farmaceutickú kvalitu a certifikát USP, to sú aspoň základné rozlišovacie znaky toho, čo sa oplatí vôbec uvažovať.

Keďže všetky tieto chemicky čisté formy celkovo nie sú úplne praktické (sú v prášku a treba ich rozrábať do nápoja), tak pre "pohotovostné" prípady som z dostupných vecí z lekární zvolil Jamieson cmúľacie tablety 500mg, lebo z tých cmúľacích, čo som skúmal a skúšal, vyšli najlepšie čo do prísad, deťom chutia, a cena je znesiteľná v pomere ku kvalite a k obsahu vitamínu C (v prípade akcií býva dokonca cena vynikajúca). Áno, sú tam farbivá a príchute, podľa výrobcu prírodné (skontrolovať to neviem) a tento kompromis som prijal s tým, že ak deti znesú občasný cukrík, malinovku apod (so všetkými chemickými prísadami), tak (údajne) prírodné prísady v cmúľacom vitamíne občas zvládnu tiež.

Oficiálne je toto cmúľatko až od 12 rokov, takže ja ho ani nemôžem niekomu odporučiť pre menšie dieťa, preto len konštatujem že ja to takto, po zvážení kladov a záporov, robím ja. Ostatní nech sa zariadia podľa seba. Môj názor na vekové obmedzenie je taký, že je to dané dávkou vitamínu a s tým súvisiacimi oficiálnymi procedúrami. Videl som vitamínové "cukríky" s "menej než prírodným" zložením, ktoré by som ani ja vo vyšších dávkach alebo dlhodobo radšej nejedol a sú určené pre menšie deti. Som presvedčený, že ten limit je daný tou dávkou, jednoducho nikto nemôže zaregistrovať 500mg cmúľatká že sú pre malé deti, lebo úradne sú tabuľky stanovené tak trápne nízko ako sú a jednoducho by im to neschválili, alebo by to museli vydobiť za cenu veľmi drahých štúdií, čo sa nikomu neoplatí.

Cmúľatká sú veľkou výhodou nielen pre praktickosť (nosím pár gramov v malej liekovke so sebou a keď mám stres apod, vyberiem 2-3 a lup do seba, zvyčajne sa hneď ozve manželka, ak je nablízku, že aj ona chce :grinning:
Ale mám ich aj preto, že deťom chutia, takže keď napr. začína nejaká chorôbka a dieťa je nevrlé, umrnčané, nechce piť, tak Cčko v nápoji by som do neho ťažko dostal. Ale cmúľatko zvyčajne deti bez protestov spapajú, a keď sa im potom zlepší stav a nálada, už do nich omnoho ľahšie dostanem aj potrebné tekutiny, a s nimi aj ďalší, už práškový čistý vitamín C.
Z mojich pozorovaní, tieto Jamieson cmúľatká sú dobrej kvality, nemal som z nich sebemenšie problémy ani pri vysokých dávkach, ani som zatiaľ nepočul, že by s nimi niekto mal nejaký problém (to neznamená, že sa zajtra nemôže niekto ozvať :wink:

Pokiaľ ide o Jamieson 1000mg tablety, toto som kedysi kdesi kúpil, ale oproti cmúľacím má niekoľko nevýhod.
1, Obsahuje mastenec, ktorý je podozrivý z účasti na rakovine žalúdka (ale v EÚ je zatiaľ tolerovaný).
2, Obsahuje vitamín C vo forme kyseliny askorbovej, čím je o niečo menej priaznivý pre tráviacu sústavu než cmúľacie, ktoré obsahujú skôr sodný askorbát.
3, Tieto tabletky sa nedajú cmúľať, a niektorým ľuďom tá tabletka kyseliny askorbovej dráždi žalúdok kým sa nerozpustí.
4, Tieto tablety sa nedajú užiť bez vody (teda ak si nechceme spáliť jazyk), čím sú nevhodné pre "pohotovostné" použitie, na rozdiel od cmúľacích. Týmto vlastne 1000mg tabletky strácajú výhodu, lebo kyselinu askorbovú v prášku tiež musím piť s vodou, alebo si rovnako popáliť jazyk bez vody, a prášok je niekoľkonásobne lacnejší a neobsahuje mastenec... Aj keď čo mám referenciu, jeden človek, ktorý netoleroval dobre práškovú kyselinu askorbovú od DM, tak Jamieson 1000mg tabletky toleruje bez problémov, čo by mohlo teoreticky znamenať (overiť to neviem), že tá kyselina askorbová je v Jamiesone nejako čistejšia alebo kvalitnejšia. Takže v istom zmysle by u niekoho mohli byť tablety výhodou oproti DM, ale mastenec túto výhodu podľa mňa znevažuje.

Toto všetko prosím ber len ako moje laické názory a skúsenosti. Hovorím, ako to robím ja, a prečo to tak robím (kompromis dostupnosti, kvality a ceny). Iní ľudia môžu mať iný prístup, iné kritériá, iné možnosti, iný rozpočet atď. Keby mi nebolo ľúto peňazí, asi by som pre bežné užívanie šiel do C-Salts alebo sodného askorbátu, ale pri obmedzenom rozpočte aj kyselina askorbová so sódou 4:1 spraví čo treba a je to niekoľkonásobne lacnejšie, čo pri našej spotrebe cítiť :wink:
Nájdi si svoju vlastnú overenú formu, svoj vlastný overený režim a overenú značku. Ak nebudeš spokojná, neboj sa zmeny. :wink:
29. sep 2011 o 22:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (6)
@petot fuuu, dakujem kraaaaasne za vycerpavajucu odpoved! :slight_smile: budem si to musiet zajtra este raz poriadne precitat, lebo uz mi padaju oci :slight_smile:
zajtra pokracujem v hladani, zacnem v DM :grinning:
29. sep 2011 o 23:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pomylil som sa (aj mne unavou padali oci :slight_smile: ) Malo byt "certifikat GMP". Ten znamena, ze vyroba je vysokej kvality a obsah vyrobku ma garantovane vlastnosti.
30. sep 2011 o 07:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj, tak som sa nakoniec dostala k tomu Cecku v prasku z DM, mali to zalozene za krabickami Cecka v talbetach :unamused: :slight_smile:
Vyskusame a uvidime ako bude u nas fungovat, ak bude treba, skusime iny pripravok.

Dufam, ze ta nebude prilis obtazovat, ak ti polozim este par otazok :grinning:

Vyssie v prispevku pises, ze je dobre riedit (miesat) tento prasok (kyselinu askorbovu) so sodou (sodny bikarbonát - ten kupim v lekarni?) v pomere 4:1.
Cize kyselina askorbova + sodny bikarbonat = sodny askorbat, ano? sorry, nebola som dobra v chemii :wink:
Vedel by si mi aspon v skratke povedat, v com je sodny askorbat lepsi nez cista kyselina askorbova?
Mozem synovi (aj seba) davkovat aj len cistu kyselinu askorbovu? Ak ano, v akom mnoztve a ako casto, na zaciatok.
Ak to mam miesat v tom pomere 4:1 ako to odporucas miesat? Namiesat do jednej flasticky vacsie mnozstvo a z toho potom normalne davkovat? Opat, v akom mnozstve davkovat a ako casto?
Alebo miesat bezprostredne pred kazdou davkou?
dakujem vopred!

30. sep 2011 o 18:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja mudavam len cistu kyselinu askorbovu, nedavam sodu, ta sa dava kvoli chuti a neutralizacii, ci?....nie je potrebna, ci hej?....
30. sep 2011 o 18:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sorciera24 ja neviem :slight_smile:
30. sep 2011 o 19:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hajanka Robím to tak, že 4 diely kyseliny askorbovej a 1 diel sódy dám do malej trochy vody, a keď to vyšumí, primiešam do nápoja. Výsledkom je zmes kyseliny askorbovej a sodného askorbátu.

Neutralizácia má výhodu hlavne pri vyšších denných dávkach. V prvom rade zabezpečí, že je to menej kyslé, čo pri veľkých dávkach môže byť dosť podstatné :slight_smile:
Sodný askorbát je pri veľkých dávkach menej dráždivý pre tráviacu sústavu, takže takáto zmes zabezpečí, že človek dokáže bez hnačky prijať viac vitamínu C.
A napokon, veľmi veľké dlhodobé dávky kyseliny askorbovej môžu spôsobovať u niektorých ľudí MIERNY úbytok minerálov. Nie je to nič strašné, ale keď sa tomu dá celkom predísť, tak prečo nie.

Takže keď mám čas, tak kyselinu askorbovú neutralizujem. Keď čas nemám, tak ju kľudne použijem aj priamo.

Keď sa užíva vitamín C s jedlom, tak kyselina askorbová môže byť vhodnejšia, lebo mierne podporuje trávenie. Naopak, sodný askorbát tlmí činnosť žalúdočnej kyseliny.
30. sep 2011 o 21:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@petot dakujem :slight_smile:
30. sep 2011 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj ako dlho sa moze podavat detom mega davka vitaminu C nieje to nejako obmedzene povedzme 3dni ?aby to bolo este bezpecne
1. okt 2011 o 08:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok