• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

23. júla 2017 
@petot
@sirinka
@sorciera24
mozem ten prasok dat do tepleho osladeneho caju? Alebo radsej pockat kym vychladne? Citron do neho uz asi davat nemusim, co? :slight_smile:
1. okt 2011 o 09:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@hajanka Ak dáš do vrelého, tak sa nejaké percento Cčka zničí (možno 15-20%). To je celý háčik.
1. okt 2011 o 09:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@katecameron Rozdiel v tom nie je. Ak je bezpečný 3 dni, tak je bezpečný na ľubovoľne dlho. VItamín C sa totiž do 4-24 hodín vylúči (podľa dávky), to je dôvod, prečo treba dávkovať aspoň 3x denne, aby sa udržala vyššia hladina dlhodobo.

Sú výnimky, kedy sa vysoké dávky celkovo neodporúčajú (ani krátko, ani dlhodobo): pri niektorých poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD. Veľmi vysoké dávky (povedzme 30g denne u dospelého) sa nemôžu nasadiť NARAZ u človeka s veľkým nádorom alebo rozsiahlymi metastázami, dávky sa môžu len postupne zvyšovať, vtedy riziko nehrozí.

Dôležité je dostatočne piť, lebo vitamín C pôsobí močopudne.
1. okt 2011 o 09:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte,

napisete mi prosim niekto kto bude mat chut a cas, ake mam davat davkovanie synovi - 1.5 roka, druhemu - 5 rokov a mne - ked mame vsetci virozu ? Zrejme to, co davam nie je dostatocne. Prosim napiste mi to po lopate podla tych malych bielych odmeriek co su v prasku z DM, nie v ml, ani v dkg - mam horucku 3. den, a som v koncoch. Urcite to tu uz bolo popisane, nemam vsak sil, citat.
Dakujem.
2. okt 2011 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mirage Ja sa neriadim vekom, ale hmotnostou. Na 1 kg 40 mg prasku. TO je davka v zdravi. V chorobe aj 2x, 3x zvysit. Ako je pisane nad Tvojim prispevkom, davkovat viackrat za den, vela pit, petot pise aj obmedzenia, kedy nepodavat.
Ale ked potrebujes narychlo, tak skusim vypocitat:
1. syn - odhadujem 10 kg, v chorobe teraz mozes skusit nejakych 6 - 7 odmeriek za den, ak to znesie a nebude sa zlepsovat, pridaj. Ak by sa objavila plynatost, skvrkanie v crievkach ako pred hnackou alebo redsia stolica, tak zas davku uber (to nieje nic chorobne, len signal, ze davka je dostatocna)
2. syn - odhadujem 20 kg, cize dvojnasobok davky ako pri mladsom synovi (ale jeho hranica, pokial bude davku tolerovat, moze byt ina)
Ty - ak mas trebars 60 kg, tak 6 nasobok davky mladsieho syna. Ale to ja uz odporucam kupit radsej vit. C v tabletach (1000 mg). Ja u seba dam radsej vacsiu davku a znizujem, ked sa objavia zvuky v crevach :sweat_smile: . U deti naopak.
3. okt 2011 o 08:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Prosím vás, akou inou formou (ako do vody) môžem dať malému C-čko? Môžem to doňho šupnúť naraz na lyžičke? Pýtam sa kvôli tomu, že som zistila, že keď mu urobím "citrónovú vodu" :grinning: tam mi vypije na deň jeden pohárik..... Teraz mal trošku problémy.... tak som C-čko na pár dní vysadila... a čuduj sa svete, moje dieťa vypije denne tri poháriky vody.... takže asi mu s cčkom až tak nechutí... a teda aj pitný režim je dôležitý :slight_smile: preto musíme od cčka vo vode upustiť....
3. okt 2011 o 08:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@piacere Daj mu cucat jemiensom ovocne pastilky-rozdel jednu na 4 kusky-moj to tak cucal od 15m. :wink:
Teraz zvladne už aj polku naraz.-zvladol by aj celu,ale je 500mg,tak naraz mu tolko nedavam.
Alebo mu to rozmrv.
Ma to fajn chut-dostat bud len pomarancove,alebo ovocny mix. Mojmu chutia obe.
3. okt 2011 o 08:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@piacere kym som nemala C=salts, tak som davala DMkove Ccko do kase s bananom, banan super prekryl kyslu chut a tak mi zjedol min. 500 mg
3. okt 2011 o 08:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@piacere presne ako píše
@kaja73 , aj naši chalani vo vode toho moc nenapijú, lebo im to nechutí, ale Jamiesona by cucali stále :slight_smile:
3. okt 2011 o 09:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
mám dve otázky....
vy dávate tie c-éčka každý deň, či len v určitú dobu? myslím, ako ročné obdbie, obdobie vírusov a pod.
a čo by ste mi odporučili, ako najzdravšie umelé céčko? myslím, kde je najmenej pridaného humusu? :sweat_smile:
3. okt 2011 o 21:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@vefi89 ciste C-cko bez pridanych latok a este aj najlacnejsie je praskovy vitamin C z DM drogerie (2 eura/ 100g)
4. okt 2011 o 09:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@roo Dakujem :wink:
4. okt 2011 o 13:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Mne syn 5r. vypije vodu s C len horko tazko, aj ked je dobre nariedena a len mierne kysla (to potom musi byt vela vody a uz nevladze). Zistila som, ze to krasne zje s popucenym bananom (pol bananu s 2 vrchovatymi odmerkami DM - tj. cca 500mg) alebo v jogurte (ovocny sladky) sa to tiez krasne skryje. Dokonca jogurt s C mu viac vcera chutil ako bez.
4. okt 2011 o 15:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina Ďakujem! :slight_smile:
4. okt 2011 o 21:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Keď máte problém s kyslosťou, môžete to najprv čiastočne neutralizovať sódou. Od oka, 1 diel sódy ku 4 dielom kyseliny, no malej trochy vody, nechať vyšumieť, a potom pridať do nápoja.

Minule som sa ulakomil, kúpil som v Tescu za polovičnú cenu cmúľacie Cčko 500mg značky Strength Nutrition (v športovom oddelení, šedo oranžové balenie v kulturistickom štýle). Je to otrasná umelina, zloženie bolo prekryté samolepkou tak som to nevedel zistiť už v predajni, ale už po otvorení balenia z toho zavanul pach umeliny ako lacné limonády v prášku. Aspartám, mastenec, syntetická príchuť. Odporúčam nekupovať. Jamieson je oproti tomuto veľmi prírodný a výbornej chuti :grinning: Niekedy musí človek skúsiť aj horšie aby vedel oceniť to čo má odskúšané :slight_smile:
5. okt 2011 o 06:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot Moj 2 rocny syn ma teraz sopliky, tak som mu kupila ten pomarancovy Jamieson. Ale ten mu tak strasne chuti, ze je za nim besny a najradsej by zjedol cele balenie... :grinning: Rano mu dam jednu tabletu a poobede druhu. Nie je to vela? Ma 13 kg. vdaka
5. okt 2011 o 22:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
tak som aj ja kupila jamieson cmulacie, prichut jablko brusnice, vraj limitovana edicia :stuck_out_tongue_closed_eyes: decka uplne s radostou cmulaju, aj ked v lekarni ma hned pani upozornila, ze take davky nesmiem podavat detom, ze to je pre dospelych....
ale striedam to s ceckom z DM, vedia, ze pokial nevypiju kyslu vodicku, tak tabletkove cecko nedostanu...
a kupila som 100% hruskovu stavu, tie z chladiaceho boxu a s tym pekne aj 5 odmeriek cecka vypiju, je to len prijemne kyselkave, este vyskusam ananas....
5. okt 2011 o 22:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@didi35 Oficiálne stačí každému dieťaťu na zemi 60mg denne. Neoficiálne, tých 2x500mg je pri nachladnutí dosť málo a môjmu som dával v takých prípadoch aj 6x500mg, i viac, podľa potreby. Teraz má 15,5kg a dostal soplíky a dávame mu od rána 1000mg každé 2h a až neskôr poobede začal prdkať, čo je znak, že sa blíži hladina nasýtenia organizmu, tak sme dávky na ďalšie 2-3 hodiny prerušili.

Dôležité je veľa piť. Vysoké dávky sa neodporúčajú pri niektorých poruchách obličiek, metabolizmu železa/medi a deficiencii G6PD.
6. okt 2011 o 19:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@sirinka Tak tento ešte nepoznám :slight_smile:
6. okt 2011 o 19:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Dakujem. Prave s pitim je u nas problem. Odkedy mame doma babatko, zacal sa znova kojit a prestal takmer pit vodu a caj, denne do neho nanutim asi len pohar niekedy dva... Netusim, kolko tekutiny ma z kojenia.. Preto mu nechcem dat vela toho vitaminu.
6. okt 2011 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj,prosím ťa,a ako sa volá to cečko presne,čo dávaš malému?nemám čas to tu všetko čítať,niečo som naštudovaala ešte skor,ale tiež máme od rána sople,boli sme chorí pred mesiacom,tak som chcela sskúsiť to cečko......a koľko mu mám vlastne dávať tých 100mg na kg je dávka na celý deň?mám necelých 15kíl..
moc ďakujem :slight_smile:
7. okt 2011 o 10:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Práve som objavila takéto práškové C, možno ste ho tu už spomínali, ale aj tak: http://www.docsimon.sk/tovar/uniospharma-vitamin-c-prasok-100g .....ak niekto nevie zohnať v DM.
8. okt 2011 o 09:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Môžem ti potvrdiť, čo si písal na minulej stránke. KA z DM ma preháňa (a keď nepreženie, tak mi v bruchu škvŕka, hmýri sa) a to aj keď ju zneutralizujem sodou bikarbonou. Jamieson 1000mg mi nerobia nič.
8. okt 2011 o 17:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
chcela by som sa opytat, tych, co kupuju Jamieson vitaminy - kupujete cez internet, alebo v klasickych kameninovych lekarnach?
9. okt 2011 o 21:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@anitab ja som kupila cez w w w. evitaminy.sk
9. okt 2011 o 21:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Ahojte, mám pár otázok...
Môžem dať Céčko ráno do čaju a malý ho bude popíjať po celý deň? Netreba ho dávkovať do čaju tesne pred podaním? Ak si vyrátam, že moje dieťa v chorobe potrebuje cca 1800mg Céčka na deň, dám to do čaju a on ho vypije dopoludnia, nič sa nedeje, max. môžem čakať hnačku? Alebo to nemám dať všetko do čaju a mám mu to pekne rozdeliť na celý deň?
Ešte som niečo chcela, ale akosi som zabudla, tak keď ma napadne, tak napíšem...
A ešte jeden postreh, v sobotu mi bolo totálne zle, bolelo ma celé telo, hlava, cítila som sa proste hrozne a nakoľko kojím, tak som nevedela, čo si okrem Paralenu a Céčka dať. Paralen akosi nezaberal, tak som si spravila čaj s riadnou dávkou Céčka a do večera som bola fit, síce ma prehnalo a v črevách som mala Hurikán, ale postavilo ma to na nohy :slight_smile:

A ešte ma napadlo, koľko mg môžem dať naraz dieťaťu, aby to telo stihlo spracovávať?
10. okt 2011 o 08:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@lyongirl Kludne rano do caju. Ubytok sice nejaky je (svetlo, oxidacia), ale v ramci dna to nie je take strasne.
10. okt 2011 o 18:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot ahoj, mozno poradis, zacala som min. tyzden davat to Cecko z DM synovi 4 odm 3x denne, spolu 1440mg na den co sa mi nezda nejak vela. Zacal chodit castejsie na wc-ko aj 2x za den, ale tak normalne, no dnes ho uz druhy krat prehnalo. Myslis, ze mu je ta davka vela? :confused:
Mam znizit? D.
10. okt 2011 o 21:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@hajanka Mna dm kove cecko prehana aj ked nedam velku davku-možno skus davat jamienson cmulacie pastilky-ovocne- tu istu davku a uvidis ci to prejde.
Mne sa ta davka totiž nezda byt velka-taku ma aj moj 21m syn.
Som zvedava co ti povie petot.
10. okt 2011 o 21:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@kaja73 ano, tiez som predtym citala, ze niekomu nemusi vyhovovat. A prave ze ta davka nie je nejak vysoka, tak asi to bude tym. Zajtra kupim Jamieson. Staci ked dam 3x 500mg na zaciatok na skusku?
10. okt 2011 o 22:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok