• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
Ahojte poradte mi prosím moje telo je doslova "hladné" po céčku a bral by som ho asi aj 60-80g denne najradšej čisté neriedené vo vode cez slamku kvôli zubom (tie tú kyslosť teda cítia a nechcem dopadnúť ako bulimičky preto tá slamka). No je jedna vec ktorej sa chcem určite vyvarovať. NEZNÍŽI ALEBO NEZMENÍ VITAMÍN C MNOŽSTVO MINERÁLOV V TELE? ALEBO TAK? ČO VI NA TO? ÁNO alebo NIE? Čo mám robiť mám viacero dlhodobých už 10-20 rokov trvajúcich zdravotných problémov zápal žíl na nohách, chronickú nádchu, chronické priedušky, chronické mandle a ešte aj neurologické problémy takže telo si pýta. 20-40 gramov denne čo beriem mi teraz príde ako nič chcem pridať lebo my STÁLE VIAC chutí. Poraďte mi prosím.
ĎAKUJEM :pensive:
28. okt 2011 o 22:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Keď máš takéto chronické problémy, nečudujem sa Tvojej spotrebe. Skús nájsť svoju bežnú spotrebu bez hnačky a bez laxatívneho účinku, občas môžeš absolvovať C-sprchu podľa Jaffeho (nájdeš v knihe) aby si mal aktuálny prehľad o svojej spotrebe.

Pri takýchto vysokých dlhodobých dávkach (20-80g denne) by už naozaj mohlo dochádzať k demineralizácii ak by si užíval kyselinu askorbovú, najmä ak máš sklon ku kyslej reakcii moču.

Odporúčam používať radšej sodný askorbát, ktorý demineralizáciu nespôsobuje. Dá sa buď objednať hotový u Damiana (badatel.sk) alebo vyrobiť z kyseliny askorbovej neutralizáciou sodným bikarbonátom (natrii hydrocarbonas - hydrogénuhličitan sodný). Použiť treba sodný bikarbonát farmaceutickej kvality, v niektorých lekárňach, ktoré vyrábajú prípravky (magistra liter), Ti ho objednajú a nie je ani drahý. Pýtaj si bikarbonát v prášku (surovinu), nie tabletky. Sódu z potravín len v núdzi, pretože môže obsahovať hliník.

Neutralizácia sa robí pri hmotnostnom pomere 1:2.1 (sóda:kyselina) ale opticky sa mi to zdá skôr 1:3. Bežne odporúčam 1:4 aby sa nezneutralizovalo všetko ale ostalo aspoň mierne kyslé, aby sa niekto nepredávkoval sódou (ak by niekto užíval vysoké dávky ako ty a ostávala by nezneutralizovaná sóda, mohlo by to byť škodlivé). Postup je jednoduchý - nadávkuješ to do pohára, pridáš malú trochu vody, necháš vyšumieť a rozpustiť, ochutnáš a ak vyhovuje - je len mierne kyslé a nie sódovo slané, tak doleješ nápoj (vodu, čaj, čokoľvek) a piješ.

Môžeš tiež vyskúšať rozpúšťať kyselinu askorbovú v obľúbenej minerálke. Dávku na začiatku odhadneš tak, že pomaly pridávaš kyselinu askorbovú do pohára a vo chvíli, keď už to nezareaguje šumením, pridávať prestaneš. Ale vyber si minerálku s vhodným pomerom minerálov - radšej horčík a draslík, menej vápnika.

Na spestrenie a remineralizáciu si môžeš kúpiť vitamín C vo forme zmesi minerálnych askorbátov, napr. C-Salts (nutri.com), ale toho by som neodporúčal vysoké dávky, iba tie odporúčané (do 4g denne). Zvyšok radšej vo forme askorbátu sodného, ako som už písal. C-Salts sa oplatí objednať naraz 2 balenia po 735g, vtedy je poštovné najpriaznivejšie k hmotnosti.

Pozor, C-Salts ako aj hotový sodný askorbát sú citlivé na vlhkosť. Neskladovať v chladničke!
29. okt 2011 o 09:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Ešte jedna vec - keď si urobíš nápoj zo sodného askorbátu alebo neutralizáciou, tak je to nanajvýš mierne kyslé a nemusíš sa báť o zuby, môžeš piť priamo bez slamky.
29. okt 2011 o 09:08  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ďakujem za odpoveď a existuje aj INÝ bežne použiteľný ASKORBÁT OKREM TOHO SODNÉHO? (použiteľný v dávkach nad 30-40 gramov C-čka)? Ten sodný má na mňa totiž akosi taxatívne účinky. Čistého céčka by som zniesol ajajáj no omnoho onmoho viacej no nechcem riskovať. Ale ak som odkázaný len na ten sodný tak čo už prežijem.
31. okt 2011 o 19:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Ktorý sodný Ti nevyhovuje?
1. nov 2011 o 07:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Strunecka v Dobe jedovej nepise, ze Pauling dostal rakovinu prostaty v 59 rokoch, rovno pise, ze v jeho 93 rokoch mu prepukla a do 8 mesiacov zomrel
1. nov 2011 o 08:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
petot Ten zo sódy-bakarbóny ale už si zvykám :wink:
1. nov 2011 o 09:06  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Ale akú kyselinu askorbovú na to používaš?
1. nov 2011 o 12:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
DM-kovú keď je čistá je to vždy oukej
1. nov 2011 o 16:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Viacerí hovoria, že z DMkovej ich preháňa. Skús si v lekárni objednať kyselinu askorbovú vyrobenú v Kulich Farma Hradec Králové a vyskúšaj, ako ju toleruješ.
1. nov 2011 o 16:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
1. nov 2011 o 17:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
este sa chcem spytat vitaminC znacka medy pharma 1000mg..je tam pisane detom do 12 rokov nedavat ale ked uvazujem tak cecko nemoze nejako ublizit davat obden jednu tabletu.Skor zeby tam bola nejaka zlozka ina co skodi detom..dava niekto tiento vyrobok detom do 10 rokov vek..
4. nov 2011 o 14:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alternat3112 Ano. Mozes to objednat bud priamo od vyrobcu, alebo cez lekaren a jej distributora ako surovinu.
5. nov 2011 o 10:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@agaven Pozri si zlozenie, ci tam nie je mastenec (talc), nejake konzervanty apod.
5. nov 2011 o 10:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
dakujem zlozenie je..L askorbova kyselina,,fosforecnan vapenaty,kyselina stearova,,stearan horecnaty,sipky,.toto je zlovzenie..,stabilizator,karboxymetylceluloza....no tak neviem inaDM prehana mna aj dieta,,objemove cinidlo,zvlcovadla, stabilizator tak uzas...asi nie..zatial celaskon 250 jej super zabral a neprehana...dakujem petot..pekny den prajem..
5. nov 2011 o 11:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte, mozem miesat krpcovi dm cecko do jogurtu? Inak ho do neho neviem dostat. Momentalne speje k nadche, tak som mu zvysila davky. Je v pohode, ak mu dam aj napr 40 kvapiek cebionu( co je 200mg kys askorbovej.nevadi taka vyssia davka ( tusim) glycerinu, s ktorou je to zarobene?( @petot ). Dakujem
8. nov 2011 o 07:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
*glycerolu :slight_smile:
8. nov 2011 o 07:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 ja malej miešam céčko DM so sodnym bikarbonátom z lekárne...zneutralizuje sa kyslosť a malá ani nevie, že to vypije...
8. nov 2011 o 08:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Kupila som v lekarni vitar soda prasok,ktory mi dali po vypytani si sodneho bikarbonatu. a teraz citam, ze je to hydrogenuhlicitan sodny v liekopisnej kvalite. je to ono, ci som sa opat sekla :s
8. nov 2011 o 18:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 Ano, je to ono.

Glycerin nie je vyslovene skodlivy, ale ak je mozne vyhnut sa mu, tak len dobre. Okrem toho je Cebion neskutocne predrazeny. Napr. DM je cisty prasok kyseliny askorbovej, ale niektorych ludi z toho prehana (asi zalezitost tykajuca sa kvality). Treba vyskusat :wink: Alebo si nechat v lekarni objednat kyselinu askorbovu z Kulich Farmy, ta sa zda byt o nieco kvalitnejsia (subjektivne).
8. nov 2011 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dakujem za info.my v pohode zvladame dm. Len maly mi velmi nechcel pit kyslu vodu. A myslis, ze je v pohode aj do jogurtu?v nom si dve odmerky ani len nevsimol
@petot
8. nov 2011 o 20:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 Skus to :wink:
8. nov 2011 o 20:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 ja odjakživa schovávam C VŠADE, dávam do polievky, mlieka, šalátu, ryže, kaše, jogurtu, čaju, rozpučeného banánu, nátierky, džemu, jednoducho všade (používam aj nekyslé C). Nikde nie je napísané, že musí byť rozrobené v tekutine, je popri ňom potrebný dostatočný príjem tekutín, @petot je tak? Inak okrem Kulich farmy vieš aj o inom zdroji čistej k. askorbovej? Môžeš aj IP, aby to tu nezmazali ako reklamu, na cene mi nezáleží.
8. nov 2011 o 20:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@blovitc120 u nas je problem s prijmom tekutin :(.
8. nov 2011 o 21:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 myslíš aj polievky, ovocné šťavy, mlieko a tak? Ja si myslím, že dôležitý je všeobecne príjem, hoci sa všade hovorí o vode. Mne malá odmalička pije celkom dobre, už má 3 roky, ale skús tvojmu všetko riediť. Poznám baby, čo deťom riedili aj UM (dali o naberačku UM menej-samozrejme keď už deti boli väčšie) a do všetkého primiešavali vodu-do ryže, do mäsa, kaša redšia, veľa polievok dávali a motivačné hrnčeky. Ono sa to nezdá, ale tým riedením spravíš aj 3-5 dl za deň a ak mu nechutí voda, skús riedené ovocné šťavy. Našu bavilo vo veku tvojho Adamka jesť vodu lyžičkou a dodnes vo vani pije litre vody, keď jej dám sprchu do ruky.
8. nov 2011 o 21:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Prosím který přípravek obsahující vit. D3 užíváte? Četla jsem, že běžně používaný Vigantol je špatný, snad dokonce toxický.
používám také vit. D3 od firmy Generica, jaké o něm máte informace? Je vhodný pro dospělé a větší děti, případně i pro děti starší 3 let?
8. nov 2011 o 21:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 @luly13 Ďalšie práškové prípravky s vitamínom C sa dajú objednať napr. z damianvit.sk - mne sa pozdáva najviac práškový sodný askorbát. Potom ešte sú dobré referencie na C-Salts z nutri.com, ale to je objednávka z USA. A ak som na niečo zabudol, tak ma doplňte :slight_smile:
8. nov 2011 o 21:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot C-Salts poznam, ten som mala, je fajn, ale tam vravis aj ty, ze nie je vhodne viac nez 4g denne a tym padom spotrebovat kilo je dost problem, mne minule zoxidoval hoci som sa snazila ho dobre udrziavat. Damian nema sodny askorbat, len vapenaty, ja som skor myslela cistu kyslelinu L-askorbovu neznecistenu od D-askorbovej.

@miliharmi ja mam od Damiana toto D3 http://www.vitalminerals.org/zen/index.php?main_page=product_info&products_id=288 tobolky nehlcem, to sa mi chce zvracať, jednoducho to neviem prehltnúť, ale prepichnem špendlíkom a vytláčam zvnútra vitamín a delím si ho s dcérou napoly, je tam aj nejaký odpad, lebo všetko nevycedím a vyjde mi tak 5 kvapiek, tak tipujem, že každá máme asi 2000 IU denne, čo mi v zime príde primerané.
8. nov 2011 o 21:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 pred tyzdnom som ho odstavila. Pije len cistu vodu. Ziadne caje, stavy, domace sirupy nie. To ho zatrasie a vypluje.Len cistu. A dost zeleniny a ovocia zje+ polievka skoro kazdy den. Dr povedala, ze neriesit, je smadny, vypyta si. Len mam obavu, pri tom zvysenom prijme cecka,aby prebytok mal ako dat 'von'.
8. nov 2011 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luly13 veď ja o tom zvýšenom príjme C a tekutinách hovorím. Moja dcéra pije cca 70% denných tekutín vodu, potom čistú jablkovú šťavu riedenú a keď bola chorá, dostala čaj s domácim medom (tak za pol lyžičky do 2 dl) a citrónom a odvtedy ho strašne chce. Tiež by som to neriešila, keby som jej nedávala 3g C denne, totiž ako chodí do škôlky, musela som to zvýšiť, lebo to je nonstop v útoku bacilov a je to pre mňa prednejšie ako čistá voda... Keď vidím, že ciká žlté, hneď ju pchám hocičím tekutým, skúsim vodu a keď nechce, ideme na džús s vodou, predsa len chcem aby vylúčila čo jej netreba.
8. nov 2011 o 22:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok