• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
Ja by som sa spýtala náš názor na C-vitamín s postupným uvoľňovaním..Existuje aj nejaký prírodný?/Lebo tie oranžové,čo poznám,sú zafarbené nejakou umelinkou./
5. nov 2009 o 07:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
existuje-ovocie,zelenina :grinning:
5. nov 2009 o 09:21  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
O tom ovocí a zelenine by som si dovolila pochybovať, hlavne v zimných mesiacoch, dovezené, dlho skladované a pod. Dostatok vitamínov má čerstvo odtrhnuté a neviem, koľkí majú tú možnosť...
Deborah, o tom postupnom uvoľnovaní ti povie petot.
5. nov 2009 o 09:29  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte,
sasulec, deborah1 existuje aj prirodný vitamin c, ak chces viac info tak cez Ip mozem, mam znamu ma choru na srdiecko a este je aj reumaticka, výborne zvladaju liečbu aj bez antireumatik, na reumatologiu chodia len na kontroly krvi, ale nepovedali im to, vie o tom len kardiologicka, ktora im to schvalila.
5. nov 2009 o 09:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja kupujem cisty C-vitamin z DM, je celkom lacny a bez akychkolvek pridanych latok, podavam ho az pri prvych priznakoch ochorenia. Kazdy den vsak jeme aspon jedno jablko, jedno kiwi a caj s citronom.
5. nov 2009 o 10:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my sme uz zaciatkom jesene nasadili cisty rakytnikovy olej (malemu davam 3 kvapky denne, ja 5 kvapiek) a popijame rakytnikovy caj... ma 10x viac vitaminu C ako pomarance ci citrony, okrem toho obsahuje aj ine vitaminy a podporuje celkovu imunitu (a vela dalsich pozitiv)... ja ho mozem len odporucat, od minulej zimy sme kvoli chorobe vynechali len par dni v skolke...
5. nov 2009 o 10:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dievcata, v prvom rade sa skuste poradit s lekarom o akomkolvek "nadsadzovani" vitaminov! Pozna najlepsie vas zdravotny stav, resp. vase dieta (a nepiste, ze "ja tomu svojmu nedoverujem", lebo ak je to tak, tak treba najst ineho, je tu slobodna volba lekara), alebo sa obratit na ODBORNIKOV. Internet je skvela vec, ale ak sa niekto tvari ako lekar a mudro pise este nezamena, ze lekarom skutocne je a problematiku nema nastudovanu len z pofidernych zdrojov americkych intenetovych stranok, kde sa najde skutocne vselico a od vselijakych pseudoodbornikov. Neverim, ze existuje niekto, kto zacne davat pol kila vitaminu C vlastnemu niekolko mesacnemu dietatu len preto, ze mu to niekto, koho ani nepoznam, poradi na anonymnom internetovom fore. :pensive: Aj ja sa tu mozem tvarit, ze mam styri deti, tvrdit, ze kazdemu davam 5 x denne celorocne 250 g vitaminu C a akeeee boli zdrave, ani raz neochoreli, oblicky maju v poriadku, budete mi verit?
V konecnom dosledku mozete viac uskodit ako pomoct.
5. nov 2009 o 11:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
my vela caju pijeme sipkoveho(nasusili sme si)a takisto Echinaceovy(tiez mame nasuseny)ten je vyborny na imunitu....a jablka a ovocia vela
5. nov 2009 o 11:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
no nastastie aj mala pije vela cajiku,tak jej tam vyzmykam cely citronik aj s duzinov,takto do nej dostanem denne aspon dva tri snad to nieje na skodu :frowning2:
a jablcka tiez lubi,mame domace,tak chodi s jabkom cely den :wink:
5. nov 2009 o 11:46  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka: Ak sa niekto tvári ako lekár, je to poľutovaniahodné. Za seba môžem povedať, že takúto ambíciu nemám, aj keď kedysi dávno som sa _takmer_ pobral smerom k medicíne.

Poradiť sa s lekárom samozrejme treba. Lekár môže upozorniť na kontraindikácie napr. s užívanými liekmi, alebo nejakou zdravotnou poruchou. Vitamín C napríklad nie je vhodný vo vysokých dávkach ľuďom s poruchami obličiek, metabolizmu železa a medi, a vážnou deficienciou G6PD. Vitamín C ruší účinky niektorých syntetických liekov, takže aj o tomto je dobre vedieť.

Ale takisto treba vedieť, že lekári sú učení v 80 rokov zastaralej hypotéze, že tzv. Odporúčaná Denná Dávka je dostatočná pre každého a čokoľvek navyše je nežiadúce ba priam škodlivé. Sú to zažité mýty, ktoré sú žiaľ hlboko zakorenené a neustále propagované. Ohľadom vitamínov sú lekári veľmi často obeťami dezinformácií, ktoré rozsievajú subjekty, ktoré vo vitamínoch vidia ohrozenie pre svoje záujmy.

Ak moje dieťa nepatrí do rizikových skupín, a môžem ho vysekať z choroby pomocou vitamínu C, ktorý je netoxický, a predídem tým ináč nevyhnutným antibiotikám, ktoré sú záťažou na pečeň, obličky a zlikvidujú črevnú flóru, tak tú možnosť využijem, aspoň sa pokúsim. A samozrejme sa vynasnažím, aby dieťa dostatočne pilo, lebo ináč by som ho vitamínom C ako diuretikom dehydroval.

A keby som si netrúfal na efektívne dávky, tak určite dám aspoň oficiálne bezpečné dávky, pretože viem, že nedostatok vitamínu C počas ochorenia môže viesť ku komplikáciám a v krajnom prípade až SIDS.
5. nov 2009 o 18:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
deborah1: Výhoda postupného uvoľňovania je v tom, že jedna tabletka a nemusíš na to po celý deň myslieť.

Nevýhoda je, že týmto spôsobom sa nedajú podať vyššie dávky, že účinok je rozložený na povedzme 8 hodín (takže to nefunguje okamžite), a že kvôli postupnému uvoľňovaniu sú tam rôzne prídavné látky.

Ak si vieš zabezpečiť sama "postupné užívanie" rovnomerne počas dňa obyčajným vitamínom C, tak je to lacnejší a čistejší spsob. V závislosti od veľkosti dávok, pomerne stabilná hladina vitamínu C v organizme sa dá dosiahnuť dávkami každé cca 3-4 hodiny. Preferujem práškovú čistú formu vitamínu C bez príchutí (kys. askorbová alebo askorbát sodný), jednoducho sa to rozpustí v nápoji a popíja. Takto je človek nútený sledovať si aj pitný režim, čo ho pri post. uvoľňovaní nemusí napadnúť.
5. nov 2009 o 18:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
filipa: Rakytníkový olej je super, "vitamínová bomba", akurát je to vraj dosť výrazný alergén, takže neviem, či by Ti ho lekárka odporučila pre celkom malé dieťa.

To isté sa však hovorí aj o šípkach.

V podstate, ani neviem, či je poruke niečo, čo obsahuje veľa vitamínu C, a bez zvrašteného obočia by to prešlo schválením lekárov pre malé dieťa :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ovocie a zelenina sú veľmi dôležité, aj keď dostatok vitamínu C z nich pravdepodobne nezískate.
5. nov 2009 o 18:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
sasulec, jelcamt: Vitamín C rozhodne TREBA dávať malým deťom, pretože z materského mlieka ho nezískajú dostatok, a umelé dojčenské formule ho obsahujú len v "politicky korektnej" tzv. odporúčanej dávke (ODD).

Otázky sú dve: 1, Koľko 2, V akej forme.

Podľa môjho názoru je najlepšou formou čistý prášok askorbátu sodného alebo vápenatého. Je pH neutrálny a dá sa pridať do ľubovoľného nápoja, a na rozdiel od kyseliny askorbovej nehrozí ani pri vyšších dlhodobých dávkach demineralizácia.

Koľko, to je stará otázka. Oficiálna medicína povie, držte sa ODD, čiže de facto blízko minima na prežitie. Existujú silné výskumy, ktoré ukazujú, že človek potrebuje podstatne viac pre dobré zdravie, množstvá blízke ostatným cicavcom. Maximalistické odhady hovoria 3-15 gramov denne u dospelých, u detí menej, ale pritom viac než by zodpovedalo pomeru hmotnosti.

Oficiálne dlhodobo bezpečné sú dávky do 3g u dospelých, čiže cca 40mg/kg denne. Nie že by vyššie dávky boli škodlivé, ale toto je oficiálne. Takže ak neviete, ako začať, a chcete dávať viac než dávky na holé prežitie (ODD)", tak možno niekde tu sa nachádza dobrý čtart. Treba podávať rozdelenú na viackrát počas dňa (aspoň 4).

Táto dávka by mohla byť privysoká pri niektorom z ochorení, ktoré som uviedol predtým.

Nie som lekár, stále píšem len svoj názor.
5. nov 2009 o 19:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Dobré je nezačať hneď s plnými dávkami, ale po niekoľko dní postupne zvyšovať. Telo sa lepšie prispôsobí.

sasula: Poraď sa s lekárom, aká forma vitamínu C by bola vhodná. Máte obmedzený sodík? Ak áno, potom by bol možno vhodnejší askorbát vápnika.
5. nov 2009 o 19:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
suhlas s babulkou. :sunglasses: :slight_smile:

petot, mas pravdu,je to polutovaniahodne. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
5. nov 2009 o 19:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ak by niekoho zaujímalo, prečo je to s tými dávkami tak, ako to je, odpoveď nájde v tejto knihe: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
5. nov 2009 o 19:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, dnes konecne (po 3 dnoch) mali dm vit. c prasok v saratove (to pre tych z dubravky). nieco som tam nechala :grinning:
5. nov 2009 o 19:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
chcem sa spytat niekoho, kto uziva tento praskovy vit. C: v tube je aj minilyzicka, viete mi poradit kolko mg sa do nej vmesti? vdaka
5. nov 2009 o 19:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot - ak sa nemylim, je to tvoja vlastna publikacia....a presne o tom som pisala.. :pensive:
Uznavam vyznam vitaminu C pri podpore liecby najma virusovych ochoreni, sama ho davam sebe aj synovi. Neverim, ze dokaze nahradit potrebu ATB liecby pri dokazanych bakterialnych infekciach. To je to balamutenie, co je nebezpecne, napisat niekomu, ze pred uzivanim ATB treba dat prednost zvysenym davkam vitaminu C...snad podavat C ako podporu ATB liecby, ale nie nahradit ju...
Takisto by som pochpila tvoj argument, ze nasi lekari su sto rokov za opicami (aj ked od cloveka, ktoreho obaja rodicia su lekari by som ocakavala vacsi respkt a uctu k tomuto povolaniu :pensive: ), ale ak oni uznavaju povedzme 100 mg vitaminu C a ty pises o pomaly o 200 g - uff, to je sakra rozdiel....
Verim, ze kazdy ma dost rozumu na to, aby sa v oblasti zdravia poradil s niekym, kto ma to aj prislusne vzdelanie :pensive:
5. nov 2009 o 19:57  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot, to fakt si dal ty do kopy tu publikaciu? Klobuk dole, velmi kvalitna praca... :wink:
5. nov 2009 o 23:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Petot, neda mi nespytat sa, a uz radsej koncim :wink:
Ked je to skutocne tak ako pises, citujem "že lekári sú učení v 80 rokov zastaralej hypotéze, že tzv. Odporúčaná Denná Dávka je dostatočná pre každého a čokoľvek navyše je nežiadúce ba priam škodlivé. Sú to zažité mýty, ktoré sú žiaľ hlboko zakorenené a neustále propagované" a vsetci pozname tvoj nazor na lekarov a farmaceuticke firmy (teda zjednodusene - kolobeh - lekar, farma-firma-bonusy-lekar, viac predpsiov, vyssie bonusy...), tak neverim, ze by sa tejto vyznamnej teorie, ze ODD vitamniu C je v skutocnosti niekolkonasobne vyssia, nechytila nejaka farma-firma. Ved si to len zober, biznis s vitaminmi a vyzivovymi doplnkami je obrovsky. Vitaminy dnes nie su lacne, ved len tebou oblubeny Jamieson je drahy ako slak. Tak povedzme sa tato firma chyti toho, ze nie 100 mg Ccka 1 x denne, ale 1000 mg cecka denne, rozlozene na desat davok. To je hned 10 tabletiek, teda nie jedno balenie á 20 euro na 2 mesiace, ale povedzme 5 balení á 20 euro na mesiac. Ved to je aky biznis, to by tie hnusne farma-firmy, ktore zarabaju hlava nehlava na nas ubohych a nasich detoch zarabali ovela, ovela viac...
Myslis, ze keby tie USA studie mali nejaky relevantny vyznam, uz davno by sa toho nechytili tie hnusoby?
6. nov 2009 o 11:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
A odoslala som skor, ako som dopisala..vitamin C uzivam iba vtedy, ak na mna "nieco lezie". Bez problemov si bachnem 1000 mg, viac urcite nie. Inokedy vitaminy neuzivam, takisto ani moj syn. A ver ci never, nas zivot nie je len "hole prezivanie". Fungujeme uplne normalne, zdravo, potvrdene preventivnymi prehlaidakami. Tak teraz neviem...bude sa niekde chybicka vloudila u nas (teda ze dokazeme zdravo zit, nielen prezit aj bez kazdodenneho Ccka), alebo sa chybicka vloudila do tvojej teorie o minime na prezitie...Vcil nevim kam...
6. nov 2009 o 11:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
babulka,bude chyba,bude,ale u vas/ani nas/ nie. :wink:
my tiez synt.vitaminy uzivame az ked na nas"neco leze",a KO si davame robit cca raz rocne,vratane mojho dietata,a mame ho ukazkovy,hemoglobin nad hranicou... :sunglasses:
takze najdolezitejsia je primarna prevencia/nemyslim "ládovanie" synt.vitaminov/zivotosprava,stravovanie,a navyky ako take. :slight_smile:
a presvedcte ma niekto,ze predaj syntetickych vitaminikov nie je o biznise :sunglasses:
6. nov 2009 o 11:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
:wink: petot :slight_smile: dakujem,vazim si tvoju snahu,poradila som sa s lekarkou,povedala,ze je lepsie podavat vitaminy v ovoci,aby neprislo k predavkovaniu a odporucila probiotika,na celkove posilnenie imunity,vraj teraz nemozme urobit viac,lebo keby nasadim homeopatika,nemuseli by potom Atb zabrat,lebo by si telo urobilo obranu voci tomu...
tak zatial len zlahka,nech neurobime viac zla ako dobra :wink:
ale Dakujem :pensive:
6. nov 2009 o 11:49  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
baby ja s tymto vitaminovym bombardovanim moc nesuhlasim,ale prebytocny vit.*C nie je v tele nebezpecny ani skodlivy pretoze sa skoro okamzite vylucuje mocom.
my sa stravujeme zdravo,mame dostatok pohybu ...vsetky vitaminy co nase telo potrebuje si vytiahne z pestrej stravy ktoru jeme,ked je jar a jesen tak si pridavame slabsiu davku vitaminu c.a nebyvame vobec chori .... ale podla mna to ci clovek je chorlavy alebo nie je skor genetickeho charakteru a neda ssa tomu moc zabranit....cize moja sesternica ktora ma 34 rokov byva uz od narodenia prechorlavena,tak ako jej brat (kojeni do 3 rokov) a ich rodicia tie pravidelne absolvuju ake take choroby,tak ako ja s mojim bratom ktori nikdy nie sme chori (ako nasi rodicia) atdatdatddddddddddddddddd...zbytocne polemiky podla mna sa vitaminu C v tejto konverzacii venuje prilis vela casu.... :wink:
6. nov 2009 o 11:58  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja mám s vit. C veľmi dobré skúsenosti. To nie je o tom, že bez neho neprežijete, ale ak máte nejaké zdravotné problémy, tak prečo hneď siahnuť po tých najsilnejších liekoch, keď na to možno zaberie aj obyčajný vitamín.
U mňa fantasticky zabral na pravidelné afty. Vyskúšala som na ne všetko možné, čo som dokázala zohnať, ale nič mi príliš nepomohlo. Až keď som si tu na MK prečítala, že by mohlo zabrať céčko, tak som skúsila a ono to zabralo.
Vyskúšala som to viac krát. Vždy, keď cítim, že sa mi začínajú tvoriť afty alebo kútik, nasadím céčko a na druhý deň mám pokoj. Nie som celaskonový fanatik, ale som presvedčená, že celaskon dokáže oveľa viac, než si myslíme.
6. nov 2009 o 12:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot... prosim ta nechce sa mi to tu hladat kolko treba toho C vitaminu... ?

zacala som mat zimnicu a hrozne ma boli cele telo... a som dost prechladnuta.... a bola som v stredu s kamoskou a dnes mi volala ze maju doma prasacinu... a ja som dost nachylna na pluca /na zapaly pluc/

kolko si toho mam davat...

ockovana proti chripke nie som.. na to som mala silnu reakciu ked som sa raz dala..
6. nov 2009 o 12:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
este cosi mam doma taky nejaky ze jamieson a 1000 mg kolko tabletiek si mam dat? tu pisu ze jednu..
6. nov 2009 o 12:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
molnarova tak s tymto musim s tebou suhlasit moj muz mava pravidelne herpes a dakde sa docital ze je to dosledkom ubytku vitaminov tak vzdy si nasadi vit.C a prejde mu to predtym ako sa vobec stihne vytvorit (este ked je len v svrbivom stadiu a uz je vdaka C-cku po nom....
6. nov 2009 o 12:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot se určitě vyjádří sám,ale nedá mi to, babulka roasha:
Určitě ste si nepřečetli ani tu knihu od Petota ani jiné informace ohledně této léčby, petot v každé diskuzi zdůrazňuje že není lékař a velmi často hovoří i o tom, že když je to nezbytné atb svým dětem dává. Ono totiž v případě této vitaminové léčby jde o to, že se podaří nemoc zarazit hned zpočátku. Pokud se to nezdaří pak se nasadí léky a právě při léčbě atb je tato vit.léčba velmi vhodným doplňkem...POkud jde o ty dávky, tak 200g denně sem nikde nenašla :sweat_smile: Petot možná sepsal toto výše uvedené pojednání,ale rozhodně ho nevymyslel, stačí pohledat na netu, je to celkem dobrá metoda a mě celkem potěšilo, že se o vitaminové léčbě píše i v lékařském časopise Medicina v souvislosti s epilepsií :wink: :slight_smile: Ještě k tomu ,,přežívání,, to jste holky špatně pochopili, petot tím myslel, že dnešní ustanovené denní doporučené dávky jsou nastavené tak, že je to základní potřeba organismu, pokud se jí nedostává, člověk onemocní například kurdějemi, v této léčbě jde ovšem o to se pomocí vit. c uzdravovat. Je to alternativní léčba a s tou nebude žádný lékař nadšený a nejspíš jí nikomu nedoporučí. :wink:Lékaři u nás nejsou 100let za opicemi,ael myslím, že velmi velmi často předepisují atb zbytečně :slight_smile: :wink:

zde je pár odkazů co sem v souv.s touto léčbou našla :slight_smile: :
http://symbinatur.com/Posledny-rozhovor-o-vitamine-C-clanek-947.html
http://symbinatur.com/Vysoke-davky-vit-C-Kritika-Vitaminoterapie-vysokymi-davkami-lekar-online-31_61.html
http://www.zdrava-rodina.cz/med/med1202/med120206.html

tu je ten článek s tou epilepsií,ael to už se netýká jen vit.c
http://www.zdrava-rodina.cz/med/med0300/med300_18.html
6. nov 2009 o 14:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok