• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
@blovitc120 :grinning: no neviem, pisala som skoro so zavretymi ocami, ale drobec bol hladny, musela som jest :grinning: tak 2-3 krat do tyzdna ma "vykope" z postele na jedenie, ked sa najem, mozem ist spat :grinning:
7. mar 2012 o 08:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@pifina @blovitc120 ďakujem dievčatá , už v tom mam aspon trosku jasnejsie..... inač to je dost 3 odmerky pre take male babo, ze sa nepredavkuje... pana ja som ani nemala predstavu kolko sa moze davat,.. tak ja by som dala uplne skoro nic :grinning:
7. mar 2012 o 11:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 zalezi od hmotnosti dietatka ... 40mg na kilo je ok, ak sa bojis, tak zacni s 20mg na kilo a pomaly zvysuj ... nezabudni ale, ze to treba rozdelit na cely den, lepsie je dat po mensich davkach viac krat denne ako supsnuch celu davku naraz :sweat_smile:
7. mar 2012 o 11:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@ariela22 a videla si nazivo tu odmerku 120 mg? To je uplne pidiodmerocka. Odmerka k umelemu mlieku ma cca 5 g, co je 5000 mg, tak si z toho vytvor predstavu o velkosti tej malej odmerky. Ak ma dieta 6 kg, 40 mg/kg je 240 mg, co je 2 odmerky, cize napriklad 4xdenne pol odmerky. Ak zacnes davat 20 mg/kg, tak davaj tak, kludne aj menej. Ale ak chces, aby sa podavanie C prejavilo aj na zdravotnom stave, je to strasne malo. Ja ta nechcem presviedcat, aby si davala viac, len sa ti to snazim objasnit. Neviem, kolko kg ma tvoje dieta, ale 3 odmerky denne mi nepride vela ani pre male babo.
7. mar 2012 o 12:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@blovitc120 @pifina No ona ma len takych 7 kil... Som opatrna lebo ma malo bielych krviniek po infekcii a teraz je dost nachylna na choroby a zda sa mi byt slabsia - taka jemnucka... teraz tak pokaslieva malinko.... no dufam ze jej vitamin pomoze.... No ale ak vy dávate tolko a niesu neziaduce ucinky okrem hnacky,tak myslim ze jej dam tych 40mg na kilo.aspon vyskusam :grinning: Dik :slight_smile: :wink:
7. mar 2012 o 13:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 to je este fakt malicka :sweat_smile: ak kojis, tak staci, ak zvysis davky sebe a ona dostane v mliecku ... inak mi to vychadza tak pol odmerky 4x denne, ak dobre pocitam :sweat_smile: kolko ma mesiacov?
7. mar 2012 o 13:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina Už bude mať 7 mesiacov za pár dní :sweat_smile: Ešte kojím,ale už nemám veľa mliecka...No ono mi to povedal petot že mam brat viac,ale nemala som predstavu kolko je viac :grinning: A ja by som mala brať teda pribl. asi kolko?
7. mar 2012 o 13:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ale tie davky sebe treba zvysit extremne, v mlieku toho az tolko neprechadza babatku. Inak 7 kg nie je smerodajny udaj, moja mala v roku 8 kg :grinning:, ona je len trochu mensia, ale dobre zivena bola, len drobcek a dostavala gram denne. Skor by ma tiez zaujimal vek
7. mar 2012 o 13:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 minimalne 40mg na kilo podla svojej vahy ... samozrejme, cim viac, tym lepsie, uvidis, kedy ti zacne bublat v crevach :grinning:
7. mar 2012 o 13:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 7 mesiacov :grinning: tak tvoja mala bola este mensia :grinning: :grinning: :grinning:
@pifina super takze sa riadit stale podla toho ze 40mg na kilo ..okik :grinning:
7. mar 2012 o 14:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 to je taky orientacny udaj, to by nemalo mat ziadne prehanave ucinky, je to skor menej :sweat_smile: potom uz kazdy podla potreby a crevnych pocitov pridava :sweat_smile:
7. mar 2012 o 15:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pifina ano chapem :sweat_smile: ...... pomohlo mi to velmi,lebo som nevedela ani priblizne kolko :grinning: dakujem
7. mar 2012 o 18:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 Dievčence Ti to tu pekne vysvetlili. Skúsim Ti to podrobnejšie, aby si sa nebála a vedela, o čom to je.

Tých 40mg/kg je oficiálny údaj dlhodobej bezpečnosti. Znamená, že takáto dávka u bežného človeka nemá žiadne nežiaduce účinky ani pri dlhodobom užívaní. Zistili to tak, že niektorých citlivejších ľudí pri dávkach viac než 3g denne už prehnalo, tak sa 3g vzalo ako hraničný údaj, vydeli sa koeficientom opatrnosti 1,5 a ejhľa, máme 2g denne u dospelého, čiže cca 40mg/kg.

Telo si však berie toľko vitamínu C, koľko potrebuje. Preženie Ťa len vtedy, ak si dala viac, než telo prijalo. Ak Ťa nepreženie, znamená to, že telo si vzalo všetko alebo takmer všetko a v črevách nezostalo žiadne Cčko, ktoré by Ťa prehnalo.

Aby to nebolo také jednoduché, tak Cčko má pomerne malý polčas v tele. Takže Ty napríklad ráno dáš poriadnu dávku, koľko telo vstrebe, ale do 4-6 hodín sa už mohutne vylučuje močom a približne za 12 hodín už je telo tam, kde predtým. Z toho vyplýva niekoľko vecí:
1, Ak chceš prijať maximum, resp. ak nechceš, aby Ťa zbytočne preháňalo, musíš si dennú dávku rozložiť na niekoľkokrát počas dňa.
2, Nemá zmysel dať celú dennú dávku naraz, lebo telo ju naraz nepríjme. Preženie Ťa, ale napriek tomu ku koncu dňa už telo zase nebude mať dostatok.

Denná spotreba sa veľmi líši. Zdraví dospelí ľudia majú spotrebu od cca 3 do 15g denne, ale pri strese, znečistení, chorobách (aj chronických) sa poľahky vyšplhá aj na niekoľko desiatok gramov denne u dospelého.

Už chápeš, ako vznikla tá bezpečnostná hranica 40mg/kg? Jednoducho niektorí ľudia, ktorí majú spotrebu len 3g denne (asi sú veľmi zdraví), alebo ľudia s veľmi dráždivými črevami, už väčšie dávky nevstrebali a hnačkovali z nich. Takže sa to zobralo ako "hranica bezpečnosti". Lenže pre iných ľudí sa táto hranica nachádza na 10, 15, 30g i viac! Okrem toho, miera vstrebávania závisí aj od formy vitamínu C - niektorí ľudia dokážu prijať až 2x viac sodného askorbátu než kyseliny askorbovej.

No a na záver, spotreba kolíše aj deň od dňa, podľa stresu, únavy atď. Pri chorobe môže spotreba vzrásť tak, že človek môže zjesť aj 200g denne a nepreženie ho, lebo všetko Cčko sa vstrebe! Takéto vysoké dávky sa samozrejme musia značne rozložiť, napr. aj na 10g každé 2 hodiny.

Hnačka z vitamínu C nie je nejaký zdravotný problém, je to len signál, že v tejto chvíli má telo dosť. Čo už o pár hodín nemusí byť pravda...

Spomínal som, že vitamín C sa rýchlo metabolizuje a vylučuje. Aký má teda význam, užívať ho toľko? Jednoducho preto, že je to pre telo prirodzené. Telo si nevie urobiť zásobu vitamínu C, lebo je stavané na jeho neustálu produkciu - všetky zvieratá si takéto dávky tvoria samé, jednoducho si produkujú po celý deň toľko vitamínu C koľko potrebujú. Ajj ľudské telo by to tak robilo, nebyť jednej zriedkavej genetickej poruchy, ktorú majú ešte morčatá, opice z rodu antropoidea, indické kvetožravé netopiere a niektoré ďalšie živočíchy.

Tým, že každodenne prijímaš zvýšené dávky vitamínu C, rovnomerne rozložené počas dňa, zabezpečíš, že hladina vitamínu C v tele sa dlhodobo drží na vyššej úrovni, ktorá je blízka tej, na akú bolo telo stavané. Telo sa postupne naučí túto vyššiu hladinu využívať vo svoj prospech a naučí sa udržiavať ju. Vyššia hladina vitamínu C umožňuje niektorým procesom v tele fungovať efektívnejšie, slúži ako "nárazníkové pásmo" voči toxínom z prostredia, voči stresu, umožňuje efektívne hojenie kdekoľvek v tele, pevnosť kostí, väzív a kapilár, a napokon, reguluje prácu imunitného systému a udržiava biele krvinky "plne nabité". To sa samozrejme môže aj viditeľne prejaviť v lepšej odolnosti.
7. mar 2012 o 18:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (5)
@ariela22 tak @petot ti to vysvetlil úplne perfektne, on je na túto tematiku najviac fundovaný, vlastne aj tá kniha v PDF je od neho. A ako napísal, že tolerancia rôznych ľudí je rôzna, tak presne moja dcéra je príkladom, u nej som ešte nenašla hladinu, pri ktorej by ju prehnalo v chorobe, v zdraví sme sa dostali len na pár s prepáčením "prdov", ktoré vlastne ani nemuseli byť z vitamínu C, ale iných jedál, čo jedla. Inak aby si si nemyslela, že ju štopem ako pokusného králika, koľko znesie, ale v zdraví mi toleruje 3g denne bez problémov (má cca 13 kg a dávam jej toľko preto, že chodí do škôlky, kde je večne kopa chorých detí), v chorobe to ani nepočítam, už mala aj 15g za deň a nič..., akurát sople prešli do asi 16 hodín a čúrala ako ropovod, lebo ja dodržiavam, že na 1 gram má aspoň 2dl tekutín, akurát pri tých 15 gramoch to bolo menej, asi 1dl. Piť treba preto, lebo čo telo nespotrebuje, presne takto odíde. Ja osobne stolerujem menej ako ona, 3g denne väčšinou v zdraví dám, ale niekedy ma preženie, ale ja mám zase inú váhu ako ona.
Ja osobne si myslím, že tvoja dcérka práve preto, že je oslabená, tak by to pre ňu bolo prospešné :slight_smile:. Ale začala by som askorbátom sodným, lebo malé bábätká môžu predsa mať len citlivejšiu sliznicu v žalúdku.
7. mar 2012 o 19:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (2)
@petot ďakujem, to si krásne napísal :slight_smile: Tak ja som sa bála zbytočne, som myslela že ju môžem predávkovať :grinning: :wink: Keby som to bola vedela skor tak by som mohla predísť mnohým chorobám :frowning2: Ale človek sa učí celý život :slight_smile: Ja by som to brala tak že keby som dostala hnačku že som už predávkovaná :grinning: :grinning: :grinning:

@blovitc120 waw to je super že sa tak da branit voči chorobám :slight_smile:väčšina detí sú príliš často choré,keď chodia do skolky...... hhmm no a na 1g 2dl tekutin,mne by to nerobilo problém,len malá vobec nechce caj ani vodu a ked je smädná len mliečko :confounded: .... a ten askorbát sodný teda urobím tak že vitamin C z DM 4 diely zmiešam so sodou bicarbonou z lekarne 1 diel...Správne? Alebo sa da niekdde kúpiť ?
8. mar 2012 o 18:19  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 sodny askorbat nekupis a vyrobis ho presne tak, ako si napisala :slight_smile: a ked ho rozrobis v dajme tomu 0,5 dl vody, mozes z toho postupne davkovat malej a budes aj vediet, kolko toho vlastne mala. Len do mlieka nedavaj velmi vela resp. ochutnaj ty, aby ti to pila, ak to bude trochu kysle. Ale ona pravdepodobne vypije za den tie 2 dl, tak aj gram, t.j. 1000 mg by pokryla tekutinami a onedlho mozes davat polievky a tak, schovas aj tam. Ja schovavam a schovavala som vsade, do polievky, do kase, do ovocneho pyre, do ryze, zriedila som ju viac vodou, do vsetkeho sa da trochu schovat.
8. mar 2012 o 18:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 No tak som kúpila Vitamin C z DM.......... a aj sódu v liekopisnej kvalite ale na tej je napísané že to nesmú deti :unamused: ... a to len tak keď zmiešam bez všetkého tak to bude sodný askorbát? či to tým šumémím vznikne reakcia?
10. mar 2012 o 09:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 pre deti nie je vhodný podľa návodu ani vitamín C v množstve väčšom ako 60 mg... Askorbát sodný vznikne po vyšumení, tak malej to daj až po vyšumení, dovtedy je to bikarbonát sodný a kyselina askorbová :slight_smile:
11. mar 2012 o 12:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120
je možné žeby dostala hnačku po 240 mg?... Mne aj mojmu drahému sa točí hlava, hned ako to vezmeme,,...je to normálne na začiatku? :wink: :slight_smile:
12. mar 2012 o 12:26  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 tak o tomto som v zivote nepocula, ze tocenie hlavy. Ved to sa nema z coho, to nie je droga :grinning: co na to @petot? Tych 240 mg si jej dala naraz? Skus to rozdelit na 4x. Zda sa mi to nepravdepodobne, ale aj pifina pisala, ze niektorych po DM cecku prehana. Ja menej ako 4 odmerky nedavam nikdy
12. mar 2012 o 13:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ariela22 Točenie hlavy, o tom som nepočul. Ak preháňa z 240mg, tak vám asi DMka nesadla. Treba skúsiť inú značku.
12. mar 2012 o 20:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot inak ja som pripad, ktory ma plyny po dmkovom ccku, ked si dam kumulovane za den cez 2 g :wink:
12. mar 2012 o 20:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj :slight_smile: zaujala ma tato tema, kedze tiez ceckujeme, ale oproti vam v uplne zanedbatelnych davkach :grinning: zaujimalo by ma odkial cerpas info, napriklad ze telo je stavane na vyssie davky vit.C a odkial vies ako sa robili "pokusy" na zistenie bezpecnej davky ?? ... nasa pedi mi vravela ze vysoke davky C-cka detom zatazuju oblicky, ja davam nasmu 3 rocnemu pocas choroby 3x 100-vku celaskon pocas 3 dni, to mam odobrene lekarkou :sweat_smile: predpokladam ze mas tiez deti/dieta a podla vsetkeho im davas to c vo vysokych davkach uz dlhsiu dobu, takze mas asi dobru skusenost :sunglasses: nema to ziadne vedlajsie ucinky ?? ziadne "poskodenie" obliciek ?? vas pediater vam to schvaluje ?? ... prosim neber to ako nejake vyrivanie, nechce sa mi citat celu diskusiu, len ma to zaujima, chcela by som to vyskusat na synovi lebo po nastupe do skolky je stale soplavy a asi 3x bol aj fakt chory, co predtym bolo asi 3x do roka :stuck_out_tongue_closed_eyes:
a este ak tu niekto uziva rakytnikovy olej, tak aku znacku odporucate ?? Dakujem :slight_smile:
12. mar 2012 o 21:15  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 @petot hehh no a to sme len tak nahodou zistili, tiež sme nechápali, že to má na nás taký účinok :grinning: :grinning: :grinning: . .. no a malej som dala najskor len polovičku naberačky a už mala hnačku,len som myslela že zo zúbkov :sweat_smile: a aké iné C odporúčate?
12. mar 2012 o 21:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mam4 K tým pokusom, naštudoval som si to pri písaní knihy http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
S pediatričkou som to zatiaľ nerozoberal. Nežiaduce účinky sme zatiaľ, vďaka Bohu, za 3 roky nespozorovali, okrem hnačky keď sa to preženie. Dávam im ako kedy, cca 2-3x 1000mg (keď mám dosah, tak dohliadnem na 3x, keď nemám, tak to často ostáva na rannú a večernú dávku čo už nie je ideálne, ale lepšie ako nič).
12. mar 2012 o 22:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dik za odpoved :slight_smile:
12. mar 2012 o 22:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
chcem sa opytat,nasla som dobru ponuku na nekysle cecko. cena 16,20 € za 1kg . ale chlapik moze vziat iba 25 kg v celku ,potrebuje aspon 10 ludi. ak by niekto chcel,pošlem kontakt

otazne je,ako to presype,zvazi a ci to nezoxisuje mimo vrecuška,možno @petot by poradil ?
18. mar 2012 o 20:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka otazka znie, aky askorbat to je, v akej kalite, kto to vyraba, nie ze nejaku kriedu nastruhanu ludia kupia :wink:
18. mar 2012 o 21:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
@blovitc120 jj,aj mna to zaujima,zajtra mu napisem
18. mar 2012 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@denisocka super a daj potom vediet
18. mar 2012 o 22:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok