• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

6. augusta 2017 
@lowike keby to bolo také jednoduché, tak sem nevypisujem a nežiadam o radu.Majiteľ psa je neznámy a tým pádom nemám očkovací preukaz. Po tom, čo ju pes uhryzol, necítila žiadnu bolesť, bola v šoku. Majiteľ psa k nej pribehol, opýtal sa, či ju niečo bolí a na vysvetlenie dodal, že psa má krátko a ešte ho neposlúcha. Dcéra iba pokrútila hlavou, že nič necíti a ten chlap jednoducho odišiel. Nedal jej na seba žiaden kontakt.
Prípad nahlásila aj na polícii ale veľmi pochybujem, že sa niekto tým bude vôbec zaoberať.
lowike, vďaka ze reakciu :slight_smile:
Moja dcéra má už 18, môžem jej iba radiť, rozhodovať sa musí sama.
30. mar 2012 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@milkavanilka Nemôžem radiť, nie som lekár. Každopádne režimy, ktoré sa uvádzali proti tetanu a proti besnote, boli publikované zvyčajne ako intravenózne, takže išlo o infúziu askorbátu sodného 3x denne. V prípade tetanu boli publikované prípadové štúdie a jedna kontrolovaná štúdia u ľudí, v prípade besnoty išlo len o kontrolovaný experiment na zvieratách. Nebolo publikované nič o ústnom nasadení v takýchto prípadoch, takže nie je isté, či má vit.C ústne v takýchto prípadoch nejaký efekt. Každopádne ústne sa celkovo nepodáva v takých veľkých dávkach naraz, ale rozložené na mnoho menších dávok. Pozrite kap. o črevnej tolerancii.

Ak to chcete použiť, pozrite si príslušné kapitoly (Tetanus, Besnota) ohľadom dávkovania, takisto kapitolu Spôsob nasadenia. Ak by intravenózne podávanie vykonal lekár za použitia správnej metodiky, tak by som sa nepýtal, či to nie je veľa, ale nasadil radšej pre istotu 2x viac, denne po dobu aspoň týždeň (kvôli besnote).

Najdôležitejším opatrením proti besnote je okamžite dôkladná dezinfekcia rany, pričom účinné je napr. aj obyčajné mydlo. Toto sa píše dokonca aj v príbalovom letáku vakcíny. Konzultujte postup s lekárom, ale je tu riziko, že "pre istotu" bude odporúčať očkovanie aj v prípade, že nie je potrebné. Kontaktujte regionálny úrad verejného zdravotníctva, oni vám povedia, aké sú odporúčania v danom regióne. Viem, že v ostatných rokoch sa besnota u psov nevyskytovala a preto sa menili aj odporúčania, takže v niektorých prípadoch, kedy predtým bolo odporúčané očkovanie, už v súčasnosti je odporúčané iba pozorovanie. Ale podrobnosti spamäti neviem. Každopádne sa hodnotí hĺbka poranenia apod. Toto je dôležité aj v prípade tetanu - bola rana hlboká a nekrvácala, alebo silno krvácala? A aká bola hlboká?

Ak bol pes očkovaný, neznamená to, že nemôže mať besnotu, takisto ak očkovaný nebol, neznamená to, že ju má. Ročne sa "pre istotu" zaočkuje niekoľko stoviek ľudí, a nedá sa povedať, či v niektorom z nich to bolo naozaj potrebné (či došlo k infekcii). Robí sa to preto, lebo besnota sa považuje za 100% smrteľnú a vakcína tým pádom "nie až taká zlá", a radšej riskovať nežiaduce účinky než besnotu. Toľko oficiálny pohľad.

Želám pevné nervy a chladnú myseľ pri rozhodovaní.
30. mar 2012 o 20:35  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
http://www.svps.sk/zvierata/choroby_besnota.asp
petot, moc ďakujem za takú vyčerpávajúcu odpoveď. Ja sa ukľudňujem aj tým, že Slovensko je krajinou kde sa besnota nevyskytuje a posledný prípad bol hlásený u líšky v roku 2006.
Čo sa týka nejakej štúdie ohľadne besnoty, vykonanej na ľuďoch...to sa asi nikdy neuskutoční. Aj keď s morčatami to dopadlo dobre. V skupine, ktorá dostala vitamín C, ich prežilo dvakrát viac ako v skupine bez vit.C.
Samozrejme bola rana ( na stehne) umytá, aj mydlom, poliata peroxidom, ponechaná na vzduchu. Na pohotovosti vydezinfikovaná, nezašitá a prelepená.Krvácala podľa mňa dosť, nebola hlboká, skôr široká. Už je zahojená, zmizol opuch aj modrina.
Doktorka odporúčala očkovanie. Ibaže to, že vakcína" nie je až taká zlá " mne nestačí. Nežiaduci účinok môže byť aj ochrnutie. Keď ma to upozornila kamarátka, dosť ma to vydesilo. Stalo sa to jej známej, ktorú pohrýzol túlavý pes, dala sa očkovať, ochrnula,dnes je na vozíku, ktorý ovláda predlaktím jednej ruky. Dokonca tá vakcína bola preexpirovaná. Možno keby sa nedala očkovať, dnes žije normálnym životom.
Dcéru som upozornila, aby si vypýtala príbalový leták a skontrolovala dátum expirácie, ak pôjde na infekčné. Ale odmietla. Preto jej chcem dávať aspoň ten vitamín C. A uvažujem aj o homeopatikách- Lyssinum 30c.

Ešte raz ti ďakujem a prajem pekný víkend.
31. mar 2012 o 01:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal pravidlá fóra.
31. mar 2012 o 14:26 • lilli00
@milkavanilka Áno, "vakcína nie až taká zlá" sa dá povedať len v porovnaní so "100% úmrtnosťou" besnoty. Vakcína proti besnote je dosť veľmi zlá, a len preto, že sa považuje za "záchranu pred smrťou", sa jej to toleruje. A to nevraviac o tom, že žiadna vakcína nefunguje na 100% (niektoré ešte podstatne menej), a dôkazy pri tejto sú samozrejme ešte slabšie než u iných, lebo sa aj používa omnoho menej.

Je znepokojivé, že bezpečná profylaxia infúznym vitamínom C sa omnoho dôkladnejšie neskúma.

Každý nech sa však rozhoduje podľa vlastného úsudku a po získaní dostatočných informácií. Ide predsa o zdravie.
31. mar 2012 o 20:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
http://www.jsonline.com/news/wisconsin/121479779.html
Viem, že toto je výnimočný prípad .Ale za zmienku to stojí. Na svete je prípad úspešného vyliečenia besnoty.
1. apr 2012 o 13:05  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
petot Ahojko. Môjmu 2,5 r. synovi dávam každý deň 270mg C-čka z DM .Má A topický exém a všimla som si ,že odkedy mu dávam C ,tak sa mu stav zlepšil. Okrem toho obdeň mu dám Vápnik a zinok z Tian-ši.Chcela som dávať aj pangamín ,no kvôli chuti ho nevie spapať. Papá aj ovocie ,zeleninu ,celozrnné vecičky.Nenútim ho nič jesť ,ale dám mu na výber. Nevieš mi poradiť nniečo zložením podobné ako pangamín ,ale chuťovo lepšie? Vďaka za rady.
10. apr 2012 o 15:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
10. apr 2012 o 15:45  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ercika Mojim dávam Jamieson Arthur (cmúľacie), tam je tiež B-komplex, aj keď neobsahuje všetky zložky ako pangamín, a obsahuje zase kadečo naviac (vrátane vápnika, železa, jódu apod). Ak vyslovene potrebuješ do neho dostať pangamín, existuje aj poťahovaný (s cukrovou polevou). Ak dokáže prehltnúť tabletku bez toho, aby ju rozhryzol, tak by to malo pomôcť.

Fajn, že mu Cčko pomáha, neskúšala si vyššie dávky, napr 250mg 3x denne?
10. apr 2012 o 16:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Jedine ak vidím ,že na neho dačo lezie. Atopic.exém má kvôli tomu ,že ho napriek novorodeneckej žltačke zaočkovali bez môjho vedomie s BCG vakcínou. :frowning2: Po tejto skúsenosti ho už neočkujem. Aj kvôli tomu si myslím ,že s C-kom neriešim problém ale len trochu pomáham telíčku s tým žiť. Premýšľala som aj o detoxe ( napr.: zelené potraviny) , ale chcem mu pred tým dať spraviť analýzu ťažkých kovov z vlasu. Nemáš skúsenosti?
10. apr 2012 o 21:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ercika Veľmi nie, iba toľko, čo som okrajovo spísal v knihe.
10. apr 2012 o 23:03  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot prosim Ta vies mi poradit aj ine Ccko pre male deticky, kt. este nevedia cmulat... to DMkove nam nerobi dobre, nemozem ho brat ani ja, kedze sa stale kojime..mame atopicky ekzem, preto je mala taka citliva.
dakujem.
13. apr 2012 o 16:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, vie mi niekto doporucit pre cca 1,5r dieta vhodne Ccko, kedze Dmkove jej nerobi dobre na atopick. ekzem?
tie cmulacie nemyslim, ze budu dobry napad. ja jej cukriky ci lizatka vobec nedavam, tak neviem ako by ich konzumovala.
diky moc.
13. apr 2012 o 17:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sofhia ahoj, ja som malemu dala ten cmulaci z J. tak, ze som ho rozdrvila na prasok a dala do cajika
13. apr 2012 o 19:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sofhia Objednať cez lekáreň práškovú kyselinu askorbovú farmaceutickej kvality.
13. apr 2012 o 20:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot
@anitab
dakujem za odpoved, uz sa tesim ako budu zo mna v lekarni nadseni :grinning:

nema nahodou niekto skusenosti s tymi detsk. vitaminmi od Jamiensona so zvys. obsahom Fe? su od 4 r a ja by som ich chcela davat 1,5r dcerka, kt. ma anemiu, s tym, ze by som jej davala 1/2 denne?
14. apr 2012 o 18:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot @blovitc120 a ostatní :slight_smile: Dostala som odporúčanie od jedného biochemika, ktorí sa zaoberá imunologiou (robia cez rakúsko nejaké špeci testy) na tento vitamín C :
http://www.detoxpeople.eu/index.php?l=product_detail&p=36
Je to "liposomal vitamin C" (neviem aký je slovenský ekvivalent k tomuto slovu), čo je vraj super pokiaľ ide o vstrebávanie a je vo forme kvapiek, takže sa môže dávať aj malým deťom. Aj on ho vraj dáva svojej ročnej dcére, len mi nepovedal, že ako ho dávkuje. Každopádne by som rada počula aj Váš názor ohľadom dávkovania pre polročné 7 kilové dieťa. Mám aj obdobnú otázku k vitamínu D3 a Omega3 mastným kyselinám, ale neviem či to môžem v tejto Cčkovej téme rozoberať :slight_smile:
19. apr 2012 o 11:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@martini Lipozomálny je veľmi dobrý pri liečbe, lebo sa dajú dosiahnuť vysoké hladiny aj pri nižších dávkach, a pritom ústne. Napríklad bežnou kyselinou askorbovou dosiahneš možno 220umol/l kým s lipozomálnym bolo dosiahnutých až 600, čo už je na úrovni stredne menších injekčných dávok. Môže byť výhodou ak je problém zabezpečiť injekčné podávanie. Ktovie, aké liečebné režimy by publikoval Klenner keby bol mal k dispozícii lipozomálny vitamín C (je to novinka), možno by sa chytili aj niektoré ochorenia ktoré on musel riešiť injekčne. Dr. Levy uvádza vyliečenie horúčky dengue v štádiu krvácania z uší, u predpubertálneho dievčaťa, a bola to dávka myslím že len 10g denne lipozomálneho vitamínu C.

Na každodenné užívanie mi to príde trošku luxus, ale ak je problém do neho dostať iný, tak prečo nie. Stačí potom dávať o niečo nižšie dávky, ale nemám údaje, aký je vývoj hladiny podľa dávok. V každom prípade podľa mňa nie je potrebné dlhodobo vysoko prekračovať "bežne vyššie" hladiny tela.
19. apr 2012 o 20:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot myslis, ze sa to oplati mat hlavne kvoli detom doma? Aku to ma zivotnost? Inak v tom linku ak som dobre videla, ze ta flaska za vyse 30£ ma 48g vit C, tak to mi fakt pride ze pre dieta na jednu-dve choroby by bolo.
19. apr 2012 o 21:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 Tak som zistil, že liposférický má aj lepšiu toleranciu v tráviacej sústave, a že bežné dávky nedosahujú vyššie hladiny než štandardné formy vitamínu C, iba ďalšie navyšovanie dávok vedie k vyšším hladinám. Otázka, či sa to oplatí držať, je vecou priorít a financií. Ak viem tie choroby vyliečiť s pomocou obyčajného DMkového za 2€, tak je 30£ drahé. Ale ak by sa pritrafila choroba, ktorá by vyžadovala vyššie hladiny, tak mám na výber buď injekcie, alebo lipo. Lipo nie je 1:1 náhradou injekcií, ale môže mať lepší efekt pri nasadení vysokých dávok než obyčajná kyselina askorbová. Na druhú stranu, za 30£ môžem mať cca 15 balení injekčných ampuliek po 5x500mg, a to je už ťažší kaliber :slight_smile: Takže mať poruke zdravoťáka, volím ampulky. Nemať poruke zdravoťáka, tak aj lipo môže padnúť vhod :slight_smile:

Toľko môj názor.
19. apr 2012 o 22:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot @blovitc120 a ostatní
ahojte, prosím o rýchlu radu - akú dávku C-čka môžem dať mojej 4-mesačnej dcérke? Je to 40mg/kg? a to je dávka na celý deň?
20. apr 2012 o 09:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot @blovitc120 ešte doplním, dcérka má chrípke podobnú virózu, horúčky, kašle, kýcha, soplí
20. apr 2012 o 12:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@lowike 40 mg/kg je oficialna davka, ktoru by mal stolerovat kazdy. V chorobe mnohokrat vyssia je potrebna. Treba podavat rozlozene pocas dna s dostatkom tekutin, co by mala tvoja dcera mat. Zacni kludne s takou davkou a zvysuj postupne, lebo si myslim, ze je to malo na liecebny ucinok, ak by bola hnacka, ubrat. Neviem, ake C mas k dispozicii
20. apr 2012 o 12:37  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@blovitc120 mám C z dm - rozpustím jej ho do vodičky a budem dávať po lyžičkách - je len na materskom mlieku, tak ani z fľašky nevie piť ...
20. apr 2012 o 12:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj...chcela by som sa ťa spýtať,či je niečo pravdy na tom,keď dieťa užíva C-čko dlhšiu dobu /napr z DM/ ,či bude jeho telo "natoľko " zvyknuté a nebude sischopné brať C vitamín z iných zdrojov,napr ovocie,zelenina a podobne./myslím tak že keď aj bude mať deficit,že bude "čakať na to práškové :sweat_smile: Osobne si myslím,že je to hlúposť,ale istá som si neni...ďakujem za odpoveď!!
20. apr 2012 o 21:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tasiko Toto som už počul, ale zvyčajne spolu s ďalšími neoverenými dogmami o "prírodnom" a "umelom" vitamíne atď. Nevidel som k tomu žiadny seriózny výskum, preto to hádžem do koša "vitaminofóbia". Rôzne fámy niekedy rozširuje farmapriemysel, aby odradil ľudí od užívania vitamínov. Zdravý človek = zlý pacient. Paradoxne preberajú a pomáhajú ich rozširovať aj všelijaké naturistické prúdy.

Osobne si myslím, že je to hlúposť, z dvoch dôvodov. 1, My by sme vôbec nemali byť odkázaní na príjem vitamínu C v strave, ale mali by sme si ho vyrábať v pečeni ako ostatné cicavce. Takže o nejakom "zvykaní" na rôzne potravinové zdroje to celkovo asi nebude, my sme vlastne v trvalej núdzovej situácii. 2, Vitamín C sa vstrebáva glukózovými transportérmi. Ak by telo prestalo byť schopné vstrebávať vitamín C, tak by zákonite prestalo vstrebávať glukózu. To je veľmi nepravdepodobné. Glukóza je jedna zo základných energetických surovín, a vitamín C základný vitamín. Nefunkčnosť transportu = skorá smrť na skorbut. Stámilióny ľudí užívajú vitamín C a nepočuť o tom, že by masy zomierali na zlyhanie glukózových transportérov. Myslím, že takéto úmrtie by bolo medicínskou raritou. Glukózový trasport je tak základná vec pre život, že funguje ešte aj sliznicou v ústach.

Keď mi niekto ukáže konkrétnu štúdiu, so záujmom si ju prečítam. Dovtedy je to len mýtus.
20. apr 2012 o 22:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ďakujem ti :slight_smile:
Ja sa snažím malej dávať C-čko,iba tak prevenčne,bola som aj chorá a zatiaľ /klop klop/ je to zdravé dieťa,neni ani zaočko,takže snažím sa ju držať :slight_smile: dávam jej aj zeleninku ovocie ale ešte moc toho nanapapá,je maličká.
20. apr 2012 o 22:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte,

ktore vitaminy Jamienson http://www.evitaminy.sk/vitamin-c su vhodne pre deti od 1,5 r?? dakujem za odpoved.
tie zuvacie su fakt zuvacie, alebo rozpustacie?

dakujem krasne
S.
22. apr 2012 o 10:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@sofhia my sme mali tieto a chutili aj ockovi :grinning:
http://www.magister.sk/produkt/detail/produkty-od-a-po-z/jamieson-vitamin-c-amp-d-zuvacie-tablety-75ks/
len malej sme to dali az od 2 rokov.. cmulat sa daju aj 15 minut, samozrejme dieta na zaciatok rozkuse.. ale casom sa nauci cuckat. v lekarni ti samozrejme povedia, ze nevhodne pre deti , ale ja sa radsej budem pozerat a sledovat dieta pocas 10 minut ako to v puse ma (hrozi zadusenie alebo neviem co lekarnickam vadi..) toto ako Cebion ci Martankov a sirupceky od vymyslu sveta. Zuvacie cukriky obsahuju citrusove vytazky, tak pozor, vyskusat najprv. Mojej dcere nesposobili zatial zhorsenie AE ani ine alergicke a imuno prejavy som nezaznamenala

a na tvoju aktualnu otazku z profilu ...absolvovali sme u imunologicky len krv (IgE testy na niekolko rizikovych potravin), a je to zbytocna cesta, cas, nervy... okrem toho,ze nam predpisala asi tri lieky na dlhodobe uzivanie (este som sa nezblaznila zatial, aby som malemu rocnemu decku davala zodac dlhodobo ) , tak nikam to neviedlo. tot moja skusenost s bielym ruchom
26. apr 2012 o 11:40  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@zajaciq dakujem za odpoved.
tiez sa priblizujem tvojmu nazoru, ze tie testy su na nic, ale kedze mame anemiu, tak lekarka chce overit, aky je aktualny stav. tak nech uz spravia aj tie imunol.
26. apr 2012 o 22:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok