• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

21. septembra 2017 
@petot Citrovital je dle zkušeností opravdu bezproblémový, on se v ústech navíc poředí slinami.
14. júl 2012 o 14:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@halienka ja mám výborné skúsenosti s týmto:
http://www.jamiesonvitamins.sk/uncategorized/zinkove-pastilky-na-bolave-hrdlo-vitamin-c-echinacea-visne-pomaranc-med-a-citron/

Objednala som si to raz na skúšku, aj som to potom oľutovala, lebo som si myslela, že to bude slabé. Ale keď sa malej zapálilo hrdielko, dala som jej to cmúľať a fantasticky jej to zaberalo. Postupne sme to počas zimy vyskúšali všetci v rodine, keď nás začínalo bolieť hrdlo a každému to výborne zabralo, stačili 1-2 dni a bolo po zápale.
14. júl 2012 o 14:51  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@molka to také vypadá dobře, ale až pro starší děti a pro atopiky vůbec moc ne (med atd.). Ale sobě bych klidně zkusila :slight_smile:
Jinak já mám v blogu článek o tom, co nám nejlépe zabírá na nemoci, zahrnuje to samozřejmě i megaskorbickou léčbu plus další doplňky.
14. júl 2012 o 15:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@luthien.k ja som mala konkrétne tieto príchute, ale myslím, že sú aj príchute bez medu.
Mojej dcére som to dávala už v troch rokoch, nie sú tam žiadne prídavné látky, ktoré by malé dieťa nesmelo užiť.
Oficiálne je to tuším od štyroch? Už ani neviem.
14. júl 2012 o 15:39  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@molka jasně, nejsou tam éčka, ale třeba pro moje děti není ten med i některé ovoce atd. vhodné. Ale je dobré vědět, že něco takového je :slight_smile:
14. júl 2012 o 15:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot pekny den ti zelam.chcela by som sa opytat,ze ked mam to cecko z dmky, to v ten tucnej modrej tube,tak ako je mozne ho davkovat takmer 3rocnemu dietatu s vahou 14kg?ide len o preventivne davky,nie popri chorobe.a dalej ak je zena tehotna,je tiez to cecko bezpecne? a ak ano,tak v akych dennych davkach?teda treba brat na vedomie,ze cecko uz je v prenatalnych vitaminoch 70mg a tie sa beru raz denne.vopred dakujem velmi pekne za odpoved :slight_smile:
15. júl 2012 o 12:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@pelot, ahoj Peto, chcem sa opytat, nieco kvalitnejsie ako c z DMka by si vedel poradit? najradsej by som nieco na prirodnej baze, ako syntetiku ,, dakujem Ti pekne :wink:
15. júl 2012 o 18:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot chcela by som sa opytat, co je na tejto informacii pravdy, resp. ci si si niekedy zistoval ako sa vyraba C-cko. Toto bolo napisane na facebooku:
"kyselina askorbová sa vyrába v Číne rafináciou cukru - počas varenia vo velkých kadiach do toho sypú katalyzátory (urýchlovače reakciíí, medzi iným aj ťažké kovy), sypú to tam v maskách aby sa neotrávili, zo 100kg cukru vyrobia približne 98 kg kyseliny askorbovej, zvyšok 2 kilá sú tie balastné látky ktoré v roztoku ostanú. Všetky firmy navezú do Činy kamiony, zoberu kilo za 2.5 dolára a narvu to do hocičoho, alebo predaju pod hocakou značkou ako 100%ná kyselina askorbová."
a este " Prumyslová výroba kyseliny askorbové (schéma 16.12) vychází z D-glukosy, která se katalytickou hydrogenací převede na D-sorbitol (16-51). Ten mikrobiální oxidací (Acetobacter suboxidans) poskytne L-sorbosu (16-52). L-Sorbosa s acetonem v přítomnosti kyseliny sírové poskytne 2,3:4,6-bis-(O-isopropyliden)-α-L-sorbofuranosu (16-53), jejíž oxidací manganistanem draselným v alkalickém prostředí se získá kyselina diaceton-2-oxo-L-gulonová (16-54), která po hydrolýze chránicích skupin (ketal]) poskytne vitamin C." to že s to vyrába v Číne je už staré info"
15. júl 2012 o 20:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alikaa presne toto riesim ja,,, a rovnako tie oblickove kamene, no neviem co robit, nechcem malemu ublizit,,,
15. júl 2012 o 21:42  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bobocka @zigzag
70mg v tehotenskyh multivitaminoch je smiesne mnozstvo, spotreba v tehotenstve je radovo 4-15g (podla trimestra). DM Ccko je kompromis ceny, dostupnosti a kvality. Ja ho pouzivam, davam ho aj detom, ziadne problemy som nezaznamenal, ale niektorych ludi z neho prehana. Existuju aj kvalitnejsie pripravky, cena je podstatne vyssia a musi sa objednavat. Myslim, ze v tehotenstve je namieste kvalitny pripravok, ale na druhej strane som presvedceny, ze aj DM Ccko je omnoho lepsie nez nedostatok vitaminu C.

Treba najst, co Ti vyhovuje. Ak si ochotna priplatit a objednavat, ci uz cez lekaren alebo zo zahranicia, vyskusaj napr. kyselinu askorbovu od Kulich Pharma, vyskusaj C-Salts a to, co Ti bude vyhovovat kvalitou, cenou i dostupnostou, pri tom zostan.

Ccko vo vysokych davkach sa pouziva zvycajne priemyselne vyrobene. V priprade pripravkov farmaceutickej kvality, pripadne dokonca s certifikatom GMP, sa nemas coho bat. Vyrobcovia niekedy uvadzaju "prirodne" a vskutocnosti je "prirodnych" mozno 5%, zvysok je priemyselna vyroba. Cena pri skutocne prirodnych byva vysoka a za tu sa da kupit zvycajne velmi kvalitny "umely". Ja si nemyslim, ze by "prirodny" mal nejaku mimoriadnu vyhodu oproti kvalitnemu "umelemu", okrem pridavnych prirodnych latok, napr. flavonoidov. Otazka je, ci su vhodne na uzivanie v takych vysokych davkach ake vyzaduje tehotenstvo.

Pozri predposl. kapitolu Priloha-kazdodenne uzivanie http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
20. júl 2012 o 12:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alikaa Postup výroby je už desiatky rokov rovnaký, nazýva sa Reichsteinov proces a jeho základom je glukóza, enzýmy, katalyzátory, o.i. aj platina. Chemické reakcie nikdy neprebiehajú v absolútnej kvalite, vždy zostáva nejaký "nedokončený" podiel, čiže vo výslednom roztoku ostávajú aj nejaké medziprodukty. Opísaný postup je v podstate správny. U nekvalitných prípravkov som ochotný uveriť tomu, čo píšeš, ale u prípravkov farmaceutickej kvality, neverím, že by 2% tvoril odpad.

90% svetovej výroby vitamínu C pochádza z Číny (ako ostatne u čohokoľvek iného). Kvalita je veľmi rôzna, od mizernej po farmaceutickú. Jednotliví výrobcovia koncových prípravkov (tabletiek, šumákov atď) z celého sveta väčšinou "len" nakupujú čínsky vitamín C a balia ho (dochucujú, tabletkujú) a predávajú pod svojou značkou). Kvalitu surovín si každý sleduje, nakupujú u svojich osvedčených dodávateľov ktorí sú schopní garantovať nejaké kvalitatívne parametre. Podľa toho sa môže kvalita líšiť aj u koncových výrobcov. Okrem toho môžu do kvality zasiahnuť výrobné postupy, napríklad je viacej metód tabletkovania, niektoré môžu byť k vitamínu C šetrnejšie než iné. Používajú sa rozličné farbivá, príchute, sladidlá, niekedy konzervanty. Takže výslednú kvalitu ovplyvňuje množstvo vecí. Výhodou tabliet je presné dávkovanie, ale pri vitamíne C je v podstate zbytočné, keďže spotreba tela sa veľmi mení. Takže toto všetko sú dôvody, prečo kvalitná surovina (prášková kyselina askorbová) je na užívanie teoreticky lepšia, než ochutené tabletky. V praxi vychádzame zo zvyklostí a obmedzení užívania, chuťových preferencií, obmedzeného rozpočtu, obmedzenej ponuky a obmedzenej dostupnosti, a v rámci toho vyberáme podľa svojich možností. :wink:
20. júl 2012 o 13:04  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot dik za vysvetlenie. To som len skopirovala niekoho nazor, aby bolo jasne. Preto som chcela tvoje vyjadrenie. Inak ja som sa pytala uz asi v 5 lekarnach a kyselinu askorbovu od Kulich Pharma nikde nepredavaju, ani mi nevedeli objednat :confused:
20. júl 2012 o 13:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@alikaa Treba ist do takej lekarne, ktora robi maste a pripravky ("magistra liter"). Mohli by to objednat ako surovinu. Alebo sa obrat priamo na vyrobcu.
20. júl 2012 o 13:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot malej davam Jamieson C,ale to pre dospelych..nemoze jej to nijak uskodit ze? Zje tak tri denne :slight_smile:
20. júl 2012 o 14:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@natty53 Môj laický názor je, že ak nie je alergická na niektorú zložku, tak jej to neuškodí o nič viac, než akýkoľvek cukrík ochutený a osladený rovnakými prísadami.
20. júl 2012 o 14:53  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
zdravím vás... viete mi prosím poradiť? mám doma C-čko z dmky.. a moja dcérka má teraz zápal močových ciest.. podávam jej kvapky z kapucínky. Myslíte si, že by bolo možné liečbu podporiť aj vitamínom C? A ak áno akou formou? Dcérka má 6,5 mesiaca a je dojčená. Tak jej to podávať cezo mňa cez moje mliečko, alebo priamo jej a v akej dávke?

Ďakujem za radu a odpoveď :slight_smile:

please @petot
20. júl 2012 o 14:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ved prave to,ze ich ma namiesto cukrikov a spokojne sme obidve :slight_smile:
20. júl 2012 o 15:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@monky978 Podporiť - áno. Dávka a forma - pozri posledné 2 kap. Príloha http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf a prípadne posledných 5-10 strán tejto diskusie :slight_smile:
20. júl 2012 o 16:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot ok ďakujem moc :wink:
20. júl 2012 o 16:14  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot a co by si povedal na cecko od jamiesonu? http://www.adcc.sk/web/potravinove-doplnky/detail/jamieson-vitamin-c-500-mg-1103.html teda v tehu k prenatalnym vitaminom dat i jedno toto cecko denne...je aj tisickove,no to sa mi zas zda byt moc,nie? :confused: teda pokial ide len o prevenciu ,tak to staci,alebo nie? fakt ma uzivanie cecka v tehu dost zaujima,myslim,ze tehulka v zime hlavne to cecko doplnat potrebuje ,ked je obdobie chripok.podla mna v prenatalnych vit je to pomenej preto,lebo sa predpoklada,ze tehulka ma tak vyvazenus travu,ze si ho dokaze dodat z nej.teda osobne ine vysvetlenie pre 70mg nevidim :grinning:
20. júl 2012 o 20:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@bobocka Vitamín C nie je potravina, a jeho dostatok sa prakticky nedá získať stravou, nie v našich podmienkach. Vitamín C je základný pečeňový metabolit, telo si ho má vyrábať samo v niekoľkogramových množstvách, presne podľa aktuálnej spotreby tela, akurát kvôli genetickej poruche človek túto schopnosť stratil.

Podľa dobre podložených údajov Dr. Klennera, základné dávkovanie v tehotenstve vyzerá zhruba takto: 1TT 4g, 2TT 6g, 3TT 10-15g. Viac info tu: http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Jamieson robí pomerne dobrú kvalitu na naše pomery, v zahraničí je výber väčší a má silnú konkurenciu. Tie tablety, na ktoré si dala odkaz, pravdepodobne obsahujú mastenec, over si to a prípadne pohľadaj v lekárni niečo bez mastenca (aj Jamieson také robí, cmúľacie), vyhni sa umelým prísadám alebo skús už spomínané práškové prípravky bez akýchkoľvek prísad.
20. júl 2012 o 21:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
@petot oki dakujem velmi pekne za odpoved, zajdem do lekarne, a skusim sa popytat, o tu kulich pharmu, a uvidim, kupila som z finklubu prirodny vit C, ale je to mala davka , jedna tabletka 60mg, a maly ma 10kg, a nevie ich este ani jest,,, a vo vode sa nedaju rozpustit,ostavaju hrudky, takze to praskove je najlepsie aspon zatial pre nas,,,, a rovko davkovanie vo vode, rovnomerne cely den :wink: mna dost vystrasila ta debata a FB tiez,,,, ohladom tych zbytkovych latok a kamenov oblickovych,,, dakujem este raz :wink:
20. júl 2012 o 21:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dakujem krasne za odpoved :slight_smile:
20. júl 2012 o 21:02  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
petot @ Prosím ťa o radu. Moja sestra chce dať očkovať dieťa v 11 roku priorix vakcínou. Je si vedomá ,že je to riziko ,neviem ju presvedčiť aby neočkovala. No čo už. Poprosila ma však o radu ,že čo by mala dávať dieťaťu ,aké vitamíny okrem C-čka ,akú dobu pred očko.a po očko.Neviem či dávať aj D,teraz cez leto,keď malý sa pohybuje celý deň na slnku?Pangamín -detský papá.Za rady vopred vďaka.
29. júl 2012 o 18:47  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Prosím ťa o radu. Moja sestra chce dať očkovať dieťa v 11 roku priorix vakcínou. Je si vedomá ,že je to riziko ,neviem ju presvedčiť aby neočkovala. No čo už. Poprosila ma však o radu ,že čo by mala dávať dieťaťu ,aké vitamíny okrem C-čka ,akú dobu pred očko.a po očko.Neviem či dávať aj D,teraz cez leto,keď malý sa pohybuje celý deň na slnku?Pangamín -detský papá.Za rady vopred vďaka.
30. júl 2012 o 14:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Zdravim, takisto ta chcem poprosit o radu, kustik mimo temy, aky je tvoj nazor na Vigantol? ochvilu to mame zacat podavat, tak mi napadlo, ci je bezpecny, ci eventualne neexistuje nejaky kvalitnejsi vitamin D- zachytila som ze niektore deti maju s nim problemy. Ak to tu bolo uz rozoberane, tak sa ospravedlnujem, no necitala som celu temu...a potom..ako je to so slnieckom u malych babatiek? chapem to tak, ze opalovaci krem zabranuje tvorbe Dvit, no zaroven sa bojim ju dat len tak na slnko nenatretu, taku jemnu kozicku. Dakujem pekne za odpoved.
30. júl 2012 o 17:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ercika Podľa môjho názoru ide o zbytočnú a riskantnú vakcínu. Keďže proti tým vírusom pôsobí vitamín C, tak keby išlo o mňa, v prípade očkovania by som zvýšil dávky po 2 týždne pred na mierne zvýšené "každodenné" dávky, a po očkovaní by som išiel až do takmer tolerančných dávok po ďalšie 3 týždne. Viac v posledných kapitolách (Príloha) http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
31. júl 2012 o 06:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@ericka A dával by som po 2 týždne pred a 3 týždne po aj prídavný vitamín A kvôli vírusu osýpok, dávku v hornej oblasti intervalu odporúčaní. Treba však dobre pozrieť kontraindikácie.

@moniaak Keď iné nemám, dám aj Vigantol, ale ináč sú aj iné možnosti. Napríklad kvalitný rybí olej Nutraceutical - existuje aj s príchuťami pre deti. Pozor, iba jeden druh je obohatený špeciálne o vitamín D. Ďalej, existujú kvapky i kapsule Swanson, len sa dovážajú zo zahraničia. Jamieson má cmúľacie tabletky s príchuťou jahody alebo čokolády. Aj niektoré multivitamíny pre deti obsahujú vitamín D, žiaľ v nízkych dávkach. Orientačne, podľa niektorých novších názorov, dieťa by v zime malo dostávať aspoň 1000IU, väčšie dieťa viac. Najvyššie odhady pre adolescentov idú dokonca až do 5000IU denne; ešte nemám adolescentov, ale ja by som asi dal o niečo menej, ale aspoň 2000IU. Cez najhoršie chorôbkové obdobia zimy som 2400IU dával mojim škôlkárom, po niekoľko týždňov, potom som znížil na 1400. Nevravím, že takto je to ideálne a že je to takto vhodné pre všetkých! Treba poznať kontraindikácie a nežiaduce účinky.
31. júl 2012 o 06:54  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot chcela by som ta poprosit o odporucanie a nazor, mame jednu znamu, jej manzelovi diagnostikovali rakovinu pecene s metastazami na plucach, no stav by som nazvala ako nie velmi ruzovy, lekari ho ani neoperovali, lebo ze najprv treba dat do poriadku pluca (avsak nevedia velmi ako?) a potom budu riesit pecen. Celkovy dojem z lekarov je, ako sa nasa znama vyjadrila, ze su rozpaciti, co podla mna prelozene znamena, ze nevedia, ako sa k tomu postavit. Davaju mu nejake lieky. Spominala som jej megaskorbicku liecbu, chcela by som jej poslat link na tvoju knihu, avsak ta chcem poprosit, na ktore kapitoly sa ma v knihe sustredit a ci je v ich pripade lepsie podla teba injekcne alebo ustne podavanie vitaminu C, v akych davkach a ci by k tomu mali pridat este dalsie vitaminy a doplnky? Dakujem.
31. júl 2012 o 07:20  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot Ja tiež neočkujem, ale ona sa ešte nerozhodla. Bojí sa Dr., bojí sa chorôb , no je tam aj kúsok pohodlnosti, no a hodná dávka nevedomosti. Ďakujem pekne.
31. júl 2012 o 18:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok