• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame: Mojasvadba.skModrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

17. januára 2017 
mracik: Vidíš, a presne takto sa povedomie lekárskej verejnosti udržuje v nevedomosti o účinkoch vitamínov :grinning:

Predostrie sa im taký "rozsah mysliteľného použitia" vitamínov, aby ich ani nenapadlo uvažovať o väčších dávkach. Ako by aj mohli - veď už 1g denne je vraj "megadávka", čokoľvek viac je ako odletieť na Mesiac.

A keďže 1g denne nemá u väčšiny chorôb žiadny významný účinok, lekári už potom len súhlasne prikyvujú pri nastrčených štúdiách, že "účinnosť vysokých dávok sa nepotvrdila". Jasné, že "vysoké dávky" sú tak nízke, aby naozaj nič neovplyvnili.
6. nov 2009 o 22:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
molnarovak: Hneď som si spomenul na jedného lekára, :grinning: ktorý sa vrátil snáď z Kambodže alebo odkiaľ, kde bol pomáhať počas občianskej vojny v rámci ČK.
Každý deň zošívali vojnové zranenia, riešili odtrhnuté ruky, nohy, atď, v provizórnej poľnej nemocnici.

No a keď sa vrátil na Slovensko, jedna pacientka sa mu na ambulancii začala sťažovať: že keď zje červenú papriku, tak ju nafukuje tuto, a keď zje zelenú, tak ju pichá tamto... A on sa na ňu v úprimnom úžase pozrel: "A prečo žeriete papriku?" V tej chvíli mu nedoplo, že už je na Slovensku... pravdaže, pani sa na neho sťažovala za hrubý prístup... :grinning:

Ale povedal jej pravdu, ktorú nebola ochotná prijať.

Ja si veľmi vážim lekárov, ktorí pacientovi poradia a navrhnú len to, čo by boli ochotní naordinovať sebe alebo svojej rodine. Nie je to síce záruka, že je to dobré, ale úprimnosť je vzácna v tomto svete biznisu.
6. nov 2009 o 22:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
takze prisla som z nasho tesca a zidny bio kutik tu nemame :unamused: jedine dia a aj tam su same umele sladidla :unamused:
no nic zajtra kuknem este do billy
6. nov 2009 o 22:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja súhlasím s tým, že pre človeka je najdôležitejšie jesť surové ovocie a zeleninu, semienka, orechy a v zime si robiť klíčky a kyslú kapustu. Zároveň obmedziť cukor a živočíšne bielkoviny. Z takejto stravy dostane telo všetko, čo potrebuje. Osobne nie som za dlhodobé užívanie syntetického vitamínu C.

Ale v akútných prípadoch áno.A týmto chcem Petotovi poďakovať za jeho ihformácie :wink: Ja C-čko použijem kľudne aj namiesto ATB. V našej rodine sme naposledy použili ATB pred 10 rokmi. Vysoké dávky C-čka sú pri začínajúcej chorobe výýýborné.
7. nov 2009 o 10:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vďaka,Petot,za odpoveď-trochu oneskorene,ale predsa. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Ešte by som s aj chcela spýtať,či si môže telo navyknúť na vysoké dávky vitamínu C-napr. keď človek užíva 1000-2000mg denne,a potom zo dňa na deň nič,či to má aj nejaké následky alebo či to môže robiť problémy a pod.
7. nov 2009 o 10:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja len poznamku k bioptravinam- nie v kazdej bille a tescu su biopotraviny. mozno vo vacsich mestach. Ale to zavisi od dopytu, ak by sme si ich ziadali, tak by sa museli predajcovia prisposobit. Ale najidealnejsie je vynechat supermarkety a podporovat v biopestovani nasich konkretnych producentov. Pokial to tak nebude, tak bio na Sk nema sancu a bude vzdy velmi drahe.
Teodorka som presvedcena ze v okoli Lucenca sa urcite najdu biopestovatelia. skus sa poobzerat a pospytovat po okolitych dedinach, alebo na trhu.
Ak nic nenajdes, mozem ti dat kontakty na nejakych biofarmarov, ktori ti poslu ovozel postou. A nakup takychto potravin priamo od producenta, vyjde rovnako ako postrekovana ovozel z obchodu.
7. nov 2009 o 11:38  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
My si pestujeme vlastne bio ovocie a zeleninu :slight_smile: uplne inak to vsetko chuti ako tie vodnate napodobeniny z obchodu
7. nov 2009 o 11:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ja vas baby a chalani nečítam,nestíham,ale my davame stale od apríla ten práškový Csalts a som spokojná . maly moc jablka nechce, iba ak banany. zo zeleniny kadečo ale varene , no je to ťažko - tak aspon takto mu pomaham. nechcem zakríknuť ako naposledy,ide zima, same svinske virusy :sweat_smile: - ale od apríla sme mali 1x angínu s hofručkami -ked mu liezla stolička, terau mame sice soplave obdobie,ale nie je to nadcha,skor z očných zubov,všetky naraz sa mu tlačia. uvidime čo prinesie zima. minuly rok sme začali kolobeh chorob po 3.hexa vakcíne a pekne od mikuláša každe 2týždne ATB ... do februara 4x .... potom som to vzadala , začala jamiesonom Cečkom a od apríla frčíme na Csalts

pekný víkend
7. nov 2009 o 12:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
kto pouzivate cecko z DM, pisu tam o 60mg na spicku noza, to je velmi priblizny odhad, nemate odvazene, ze napriklad 1000mg, kolko je na lyzicke, alebo teda kolko je jedna caj. lyzicka?
7. nov 2009 o 14:56  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Martina, je tam dnu taká malá odmerka a keď si prečítaš nemecký návod, je v ňom napísané, že je to 135 mg. V slovenskom to nie je, nechápem, prečo to nepreložili
7. nov 2009 o 15:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
denisočka ten Cslats je aj pre dospelych??
7. nov 2009 o 15:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Womenne, je to aj pre dospelých, to je normálne C-čko s vitamínmi. Maťa, inak jedna čajová lyžička je 4g.
7. nov 2009 o 15:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ano,je to Cečko + minerály
7. nov 2009 o 15:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ja som nasadila mužovi sice obyčajne c-čko ale musim kontrolovat či ho je lebo stale zabuda.A rozmyšlam či ho dat aj deckam davam im imunoglukan neviete či možem kombinovat??
blovitc dik :wink:
7. nov 2009 o 15:16  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Deni dík, s minerálmi, jasné, asi mi šibe :slight_smile:
7. nov 2009 o 15:17  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
http://www.vasedeti.cz/vitamin-c-kyselina-askorbova-clanek-2875 Zde je článek o vitamínu C a také dávkování: dítěti od 1-3 let stačí 50 mg/den.
V lékárně kupujeme Céčka balené jako bonbony po jednom. 1 bonbon stojí 2 Kč nebo můžete koupit celý pytlík. Jedná se o ovocné bonbony z hroznového cukru, 1 ks obsahuje 100 mg, což je dávka pro dospělého, na což mě lékárník upozornil, a poradil, že mám dát dítěti pouze 1 denně! Nebo rozpůlit a dát na 2x.
7. nov 2009 o 16:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
blo - ja ani neregistrujem kto čo píše :grinning: len to viznelo asi že ta opravujem :sweat_smile: ale nieee , ja som si to ani nevšimla :stuck_out_tongue_closed_eyes:
7. nov 2009 o 16:13  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ina.b: Fíha, 2Kč za 100mg, to je teda dobrý biznis! Mne sa zdá veľa, keď toľko stojí 1000! :grinning:

Keď farmacuti a lekári hovoria o "dávke pre", zvyčajne majú na mysli "Odporúčanú Dennú Dávku", ale tomu pojmu zvyčajne vôbec nerozumejú. ODD je dávka, ktorá je nutná k prevencii ťažkého deficitu a ochorenia - v prípade nedostatku vitamínu C nastáva skorbut, neodstatku D osteomalácia, nedostatku B pellagra a beri-beri, nedostatku A osteomalácia.

Inými slovami, ide o MINIMÁLNU dennú dávku, hoci lekári sa často tvária, ako keby išlo o dávku maximálnu.
7. nov 2009 o 17:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Pardón, pomýlil som sa, nedostatkom vitamínu A vzniká xenoftalmia.
7. nov 2009 o 17:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
deborah: Pri dávke 1-2g denne závislosť nevzniká. Pri dávkach 4-15g denne dlhodobo môže údajne vzniknúť určitá forma závislosti v tom, že metabolizmus s tými dávkami počíta a pri náhlom vysadení sa môže rýchlo spotrebovať dostupný vitamín v plazme a nastať akútny nedostatok (hypovitaminóza), čo môže potom vyvolať náchylnosť na infekcie, prípadne až výkyvy srdcového rytmu. Tak sa to uvádza.

Tento jav NEnastáva pri krátkodobo vysokých dávkach, napr. počas liečby. Či skutočne vzniká pri dlhodobom užívaní, je predmetom sporov, ale z opatrnosti sa odporúča, aby sa z veľmi vysokých dávok išlo dole postupne, počas niekoľkých dní, aby si organizmus zvykol.

Iná závislosť spočíva v tom, že človek zistí, že vyššie denné dávky mu pomáhajú v lepšej kondícii, menšom strese, ústupe chronických ochorení napr. astmy, zápalových ochorení apod. Keď sa dávky naraz vysadia, príznaky sa vrátia naspäť. Takže keď si človek medzitým zvykol, že sa cíti lepšie, a tak návrat do pôvodného stavu samozrejme pociťuje nepríjemne.
7. nov 2009 o 17:41  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Ahojte babule,

denisocka- ten Csalts kde kupujes v lekarni? A to je C vit. pre deti? Lebo mala je v poslednej dobe stale soplava a tak neviem ci jej mam davat C-cko, al. aj nieco na podporu imunity.

Mozes sa vas spytat, tie kt. mate male deti davate preventivne C vit. a aj nieco na imunitu?Dakujem.
8. nov 2009 o 13:59  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
autor
ahojky,nie to mam od damiana zo stranky www.badatel.sk ale už ma niečo ine,obdobne, skus sa mu ozvať,poradi .inač to objednával z USA
8. nov 2009 o 14:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ciarka, ja davam ten vitamin c a este aj bio gaiu, ta je na imunitu.
8. nov 2009 o 21:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ahojte, chcela by som sa opýtať, či máte niekto skúsenosť s Acerolou. Jedná sa o to, že švagrinej ho dr.ponúkla pre 3-mesačné bábo na pravidelné užívanie. Dieťatko je normálne, zdravé a viem, že táto dr.to ponúka asi všetkým svojim pacientom resp.ich rodičom :grinning:
9. nov 2009 o 16:18  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Acerola je ovocie s najvyssim obsahom vit. C. Pochybujem, ze si myslela toto, pretoze sa u nas nevyskytuje len vo forme dzusu, tabletiek, popr. mozno aj prasku. Ak su to tabletky, musis vediet ake maju zlozenie, aby ti vedel niekto poradit, ci to moze aj take male babetko.
Ja osobne by som to takym malym babetkam nedavala. Ved ked koji, poskytuje mu vsetko, co potrebuje :wink: .
9. nov 2009 o 22:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
ja som dnes kupila malej cebion,to je C vitamin v kvapkach pre deti :wink:
9. nov 2009 o 22:36  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Náš 2-mesačný synček užíva 1/4 Celaskonu100,lebo po zápale obličiek mal horší krvný obraz,tak preto.Prví traja synovia zase tiež takto užívali,po novorodeneckej žltačke.Neviem,je aj iná alternatíva pre takéto bábatká,ako Celaskon?Je vlastne Celaskon dosť kvalitný?Ozaj,Sasulec,ten Cebion-kvapky je od akého veku,ak by sa ti chcelo,pozri,prosím ťa, na dávkovanie.Vďaka. :wink:
9. nov 2009 o 22:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Sasulec, Cebion je vitamín C pre deti, ale je to neskutočne predražený produkt. Čistý vitamín C v prášku stojí v DM niečo cez 1 Euro a je ho tam 100g. Cebion obsahuje celá fľaška 3g vitamínu C a stojí okolo 5 Euro. Niekto (myslím Merck?) sa dobre na tom nabaľuje. Nie je rozdiel medzi C pre deti a dospelých, je to vždy C, akurát v lekárni máš produkty, ktoré sú zbytočne drahé, len sa píše, že sú pre deti resp. dospelých podľa obsahu C-čka v nich. Toľko k C "pre deti" :wink:
9. nov 2009 o 22:49  • Odpovedz  •  Páči sa mi to (1)
Blovitc,u nás nie je DM :frowning2:
Inak,ten Cebion je možno lepší v tom,že sa môže nakvapkať priamo do ústočiek,kdežto Celaskon sa musí drviť..Aj má asi lepšie zloženie,resp. nie sú tam žiadne farbivá/Cebion/..Ale cenovo sa ozaj nevyplatí :unamused:
A inak,môže sa C vit. podávať v mlieku?Napr. malému ten Celaskon? :confused:
9. nov 2009 o 23:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Vit. C v prasku v DM stoji 1,85 E / 100 g, som kupovala v sobotu :wink:
9. nov 2009 o 23:25  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok