• Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO
  • Odporúčame:  Mojasvadba.sk Modrastrecha.sk
  • Prihlás sa
  • Registrácia nového člena
  • Získaj PLUSPRO

Vitamín C - megaskorbická liečba, rady a skúsenosti

21. septembra 2017 
@petot ahoj prišla som po radu ak budeš mať na mna minutku
tak som nakoniec toho môjho tupela nejako presvedčila dať sa na megasorbicku liečbu - má kiahne - davam mu 400 mg na kg za den - no nevypije to uplne všetko ale takmer - no začalo ho prehanať mam mu davky znižiť? čitala som o kiahnach v tom dokumente že idealna davka je 350 mg na kg
17. nov 2012 o 23:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jerryjanka Hnačka je znakom, že buď 1, zle toleruje DM, alebo že 2, má dávky nevhodne rozložené, alebo že 3, mu nevyhovuje forma, alebo že 4, dosiahol hranicu tolerancie a treba dávky znížiť.

Ak vydržal viacero dávok a hnačka začala až potom, tak prvú možnosť môžeme predbežne vylúčiť. K druhej možnosti, treba skúsiť, či lepšie toleruje menšie a častejšie, alebo väčšie a zriedkavejšie dávky. Napr. 4g každé 2h nie je to isté ako 8g každé 4h.
K tretej možnosti, skúste neutralizovať sodným bikarbonátom (sóda:kyselina 1:4) a prípadne zvyšiť príjem tekutín (v rozumných medziach, samozrejme) a užiť vždy aspoň s malou trochou ľahkého jedla, čojaviem dva hryzy do rožka ak už nič iné. Ale ak by mu z toho jedla bolo zle, tak nie nasilu.

Keďže je tu aj 4. možnosť, skúste dávky znížiť napr. o polovicu a sledujte, čo sa bude diať. Ak bude cítiť, že choroba sa vracia, tak asi už bol na hranici tolerancie a potrebuje sa tam vrátiť - opäť zvýšiť dávky, ale zároveň vyskúšať zmeny ktoré som navrhol (zmeniť veľkosť vs rozloženie dávok a neutralizovať). Príznaky choroby by mali pri dosiahnutí tolerancie ustúpiť.

To sú len moje skúsenosti a názory, nie som lekár. Kontraindikácie si dúfam v knihe pozrela.
17. nov 2012 o 23:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@michala1515 Teplo ničí vitamín C, ale taká teplota, pri ktorej sa čaj dá piť, ho zase až tak rýchlo nezničí.

@luba142 Do mlieka sa dáva neutrálna forma (sodný askorbát), lebo kyselina askorbová spôsobí zrazenie mlieka. DMkovú kyselinu dáš do malej trochy vody so sódou (sodný bikarbonát) v pomere 1:2-1:3 (sóda:kyselina) a po vyšumení máš roztok sodného askorbátu a môžeš doň naliať mlieko, už by sa nemalo zraziť.
17. nov 2012 o 23:36  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dakujem za rady - no ono to začalo až o jeden a pol dna ta hnačka - predtym nič a ked som mu davala menej tak nemal vôbec
ja mu vždy rano urobim litrovy roztok a on to postupne popíja nevypije napriklad naraz 3-4 deci kde by bolo toho cečka priliš takže neviem no - skusim to znižiť a uvidim - každopadne dam vedieť
ale poviem ti po 2 dnoch terapie sa mu nevyhodila žiadna nova kiahna - ma ich len 3 dni zatial a tie čo ma sa mu začali sušiť takže ja myslim že to pomaha a normalne by to takto rychlo asi nešlo
17. nov 2012 o 23:43  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot mne ten Dm-kovy vypiju aj v caji, alebo sirupovej vode deti v pohode, uz su vacsie takze pytam sa len preto, lebo ak nahodou uz ho vypiju a dam im za tym mlieko, ci to nema nejaky vplyv :slight_smile:
18. nov 2012 o 12:22  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@jerryjanka A ako sa subjektivne citi?
18. nov 2012 o 14:01  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj peto, prosim ta nepamatas si na ktorej stranke pises o zubnej sklovine? neviem to najst, uz som presla asi 50 stran a uz nemam na to cas - musim sa o bejby starat , len viem ze som to niekedy davnejsie na diskusii zahliadla. vdaka :slight_smile:
18. nov 2012 o 14:50  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot no vraj lepšie už ho to nejak nesvrbí ani nie je taky slaby už
18. nov 2012 o 17:34  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot prosim ta, chcela by som sa poradit ohladom herpesu na tvari u skor 6 rocneho a 21 kg dietata. Ma to uz tyzden, doktorka nam dala sirup a vobec nezabral, okrem toho teda aj dost kasle. Mozes mi napisat kolko C by mala dostat za den aby je to zabralo. Dakujem
18. nov 2012 o 23:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@klara9 herpes simplex :Terapeutickú hodnotu Gaby očakáva od dávok vitamínu C 10g denne, až po hranicu tolerancie. Profylakticky dlhodobo odporúča 500-3000mg denne. u tvojho synka by som to tipla na menej ako 10 gramov - skôr tak 250 mg na kilogram hmotnosti to je niečo malo cez 5 gramov denne
18. nov 2012 o 23:32  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@klara9 Už Ti odpovedala @jerryjanka :slight_smile:
19. nov 2012 o 17:00  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot dakujem....dnes som bola v DM a C-cko beznadejne vypredane :wink:
19. nov 2012 o 22:12  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot prosim ta, ak sa davkuje to DMkove C-ko? Jedna odmerka na 1 kg vahy? A v case choroby? Regulovat mnozstvo tak, aby vyvolalo hnacku a vtedy je to mnozstvoi spravne? spravne som to pocohopila? :fearful:
20. nov 2012 o 09:30  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot otazocka, musi sa pridat aj soda bikarbona? Lebo nam to chuti take kysle :sweat_smile:
20. nov 2012 o 09:31  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot vedel by si mi odporucit nejaky model davkovania pre dieta, ktore byva non stop chore? je to pravdepodone poskodena imunita po ockovani. Rodicia si to samozrjeme nepriznavaju, tvrdi, ze to je normalne, kedze chodi do skolky. Ale je to synovec, takze chcela by som mu pomoct tym, ze som im navrhla liecbu vitaminom C :slight_smile: .
20. nov 2012 o 09:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@mimi Pri bežných dávkach (povedzme do 80mg/kg denne) netreba, pri vyšších by som aspoň čiastočnú neutralizáciu odporúčal.

@brumka111 Pozri obe kapitoly príloha. http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf
20. nov 2012 o 16:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot ahoj pocuj už davame DM Cvit. len malý mi to s cajom moc nechcel a aj tak mi malo pije, možem mu dat trebars 1odmerku do ovocia a tak s tým zmiesat alebo do kase a možem mu to rozdelit tak na 2-3x denne??? dik za radu
21. nov 2012 o 07:44  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katrenka111 odpoviem ti aj ja, dcere som schovavala C do prikrmov od 6m a ovocie tiez obsahuje tekutiny, rovnako kazdy prikrm, tak pri tom mnozstve 2-3 odmerky denne by som si vobec nerobila starosti, ja davam viac mojmu 7-mesacnemu
21. nov 2012 o 10:48  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot mne osobne najviac tiez chuti len ciastocna neutralizacia, idealny pomer je na 1g odmerku kyseliny 120mg odmerku sody (tu origos z DM) a robim si napoje dvojgramove, cize 2 male odmerky sody do toho. Vadi mi totiz ta sodova pachut. Da sa aj toto povazovat za ciastocnu neutralizaciu, ci je to malo?
21. nov 2012 o 10:52  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 ano?? a kolko davas?? ja davam zatial len 2 a postupne zvýsim asi na 3-4
21. nov 2012 o 11:33  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katrenka111 do kazdeho prikrmu 2 odmerky, ja sa drzim teorie 80-100 mg/kg kym nie je v kolektive, dcere davam omnoho viac
21. nov 2012 o 12:09  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
poradte pls... davam malemu dve odmerky do vodicky alebo cajika.. vcera vecer sa mi vyhadzal a rano ho trosku prehnalo... moze to byt z toho?

davam tu kyselinu askorbovu z DM, davala som mu to na jar, ale len jednu odmerku, potom v lete nic, teraz mu davam asi tyzden dve odmerky raz denne do cajika alebo vodicky, ale nevypije to naraz
21. nov 2012 o 12:28  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 nie je to vela??? malo by sa 30-40mg na kg vahy v takom veku nie???
21. nov 2012 o 13:10  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@tilly skus to rozdelit na viac krat možno to bolo naraz 2odmerky....
21. nov 2012 o 13:11  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katrenka111 hmm, a mozno to s tym nesuvisi...

neviem z coho moze byt tak vyhadzany, uz ho to aj svrbi, kiahne to nie su, mali sme ich spolu v marci...
21. nov 2012 o 13:55  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@katrenka111 pre mna je optimum toto, pre inych mozno 30-40 mg. Nikdy ho neprehnalo, dokonca ani nema vetry z toho a navyse je u nas vecne ktosi nachcipany, tak som presvedcena, ze to spotrebuje
21. nov 2012 o 14:07  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@blovitc120 Ja sa tiez riadim podla chuti.

@tilly Moze to byt DMkom, skus inu znacku, napr. Kulich Pharma (objednat cez lekaren ako surovinu - kyselinu askorbovu) alebo C-Salts (objednava sa z Nutri.com).
21. nov 2012 o 19:24  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@petot aha, dakujem
21. nov 2012 o 19:27  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
@xlucia ahoj, mozes mi prosim ta poradit ? co je ta melasa ? podporuje to chut do jedla ? mala ma 2,5roka pred par mesiacmi sa znova krasne rozpapala, ale pravdepodobne mala rastovy spurt,lebo za 4mes sa vytiahla 5cm a pribrala 1,5kila. a teraz sme opat tam,kde sme boli, vobec nechce jest :unamused:
22. nov 2012 o 13:59  •  1 dieťa  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
caute oiradite, nasa seniorka nastupila do skolky v oktobri bola tam vseho vsudy necele dva tyzdne potom dva krat zapal priedusiek a ATB teraz zas sopel . POradite ako jej pomoc s ceckom? davam jej dm cko 5 tych naberaciek co su pribalene , ma 16 kg
22. nov 2012 o 15:46  • Odpovedz  •  Páči sa mi to
Choď na stranu:   Zruš
Tvoj príspevok