1,5 ročné dieťa bije, hryzie a štípe celú rodinu

cajova_lienka
14. aug 2012

ahojte zienky, mam 1,5 rocneho chlapceka ktory je ako zive striebro, neobsedi a od 13 mes. kedy mnu vyrastol prvy zub hryzie a stipe az do krvi. je to strasne, mam uz par jaziev, a najhorsie je to ze to robi zamerne, uplne skrivi pusinku, vystrci spodnu sanku , zaskaredi sa a vrhne. niekedy stiham zakrocit vcas niekedy nie ☹ navyse som teraz v 7 mesiaci takze aj s tym nahananim a korigovanim je to uz poslabsie bo som jak slon a ledva sa hybem. zatial mne najviac zaberalo ho capnut a dat do ohradky s tym ze ked blizi mame a ludom (tato, babka, deticky) tak to nesmie a mama sa na neho velmi hneva a nebude sa s nim hrat. je z toho strasny rev ale obcas to zaberie az na tyzden. ale kedze este stale mame len 7 zubov, osmy na pol ceste a zvysne v roznom procese rastu pod dasnom je niektore dni strasne zurivy a vobec sa s nim nic neda. to su dni kedy mam pocit ze na neho len vrieskam a ho otlkam. ☹ strasne ma to potom mrzi ale neviem v nervozite reagovat inak. dnes po mne v hneve hodil nejaku kravinu a zvladol mi nou odstepit zo zuba ☹ to uz dostal riadnu po ritke..... ale mam dojem ze takto to nevyriesim, nemate nejake napady co s jednym zurivym stipajuco- hryzucim diablikom? Dik za vsetky rady 🙂

eala
16. aug 2012

@cajova_lienka ahojkaj, veľmi dobre viem, o čom píšeš, prešli sme si tým. My budeme mať o mesiac 2 rôčky a konečne nás začalo toto obdobie prechádzať... Síce, ešte sa nám stane, že malý niekoho capne, ale už nehryzie. Ja som to neriešila bitkou, len som sa ho snažila upozorňovať, že sa to nerobí a nesmie a postupne ho to prešlo. Veľa síl prajem 🙂

ella_joy
21. aug 2012

@cajova_lienka ahoj, super temu si zalozila, opisala si aj nase 1,5 rocne dieta..a plne Ta chapem...my okrem toho,ze pride na svet maly bracek za par dni ide syn aj do jasiel..takze som zvedava..skusala som presne co Ty, dohovarat, karhat, capnut, izolovat, ignorovat, mojkat, a nic..mne to pride,ze vie co robi, a akukolvek reakciu na to dam, ho to netrapi, lebo vie co urobil..jedine ked zacnem plakat, to sa na mna vrhne a "moja moja maminka"...a inym detom to robi,ked nieco chce a nemoze to dostat,proste cvakne/ stipne, bez ohladu o kolko je to dieta starsie..na male deticky to praveze vobec neskusa...nam aj pomaha,ked sa riadne vybeha, a kedze ja som tiez bruchacka, mam pestunku, co ho vybeha, ked ja nevladzem,alebo aj maminky na ihrisku mi uz pomahaju a ked sa vyberie prec 10x za hodinu, utekaju za nim ony...neviem ale ci mas aj Ty taku moznost..asi nam ostava jedine dufat,ze po prichode babatka sa to nezmeni na divoke ziarlenie a pomaly ich to prejde,ked sa budu vediet sami vyjadrit...daj vediet ako ste na tom...u mna v okoli takyto divoch nie je 😅

janickomisicka
24. aug 2012

Ahoj Lienocka, tak my mame tento isty problem, dnes sme prisli akurat z oslavy, a uz chodievam medzi deti niekedy s napatim, co urcite nieje dobre, ale uz mam obavy co bude robit detom, najnovsie ich zaskrabne do tvare. Minule sme pozorovali s kamoskou mame priblizne rovnako stare deti, hrali sa vonku, zrazu isli hadzat kamene, dost velke, do plotu ich kadzali, no samozrejme moj maly do hlavy. Som velmi z toho nestastna, ale ako ti uz pisala jedna kocka tu, tak zrejme bude chybat dietatu blizsi kontakt s tebou. Ze vela krat to mame tak, ze ho nechavam sa hrat medzi detmi, volne. Mozno chce viacej mna. Dnes som bola zase pri nom stale sa kupal v bazeniku aj so sestrickou, ona ma 8 r. a bola som stale pri nich, velmi si to uzivali. Zrazu sa pridal aj kamarat s malou dcerkou 8m, a moj Janko 19 mes. jej proste niekolko krat zaskrabol do tvare. Su to neprijemne situacia, aj z hladiska deti, ze ich to boli, aj z hladiska rodicov, velmi si ochranuju svoje deti, boli ich to za nich. A mne je to samozrejme tiez luto, aj preto ze taky je, aj to ze je ublizene detickam. A s tou agresiou to nieco zrejme bude mat, chytia ma agresivne stavy, ked napriklad ho davam do auta a uplne vzdoruje, reve krici, nechce si tam sadnut, tak obcas velmi zhuknem, to zaberie, ale to nieje cesta. Nechcem takto reagovat, ale niekedy to neviem ovladnut. Nepaci sa mi to. No a moj maly je podobna povaha tvojmu, na vychadzkach to iste, da mi papa. Velmi mi aj hadzal jedlo pri jedeni, je pravda ze sme si to prestali vsimat a prestal to aj hadzat, ale zase to ze niekoho bije, stipe, si nemozes nevsimat. Beha ako divy, vyskriabe sa na ten najvyssi vrchol, ale ma opak tejto nalady, tak je ako anjelik. Teraz sa mu deru dalsie dva zubky, tak uvidime ci je to tym, ze to ma v tomto obdobi. Tak ti drzim palce, nech sa vam dati, chce to trpezlivost, a budeme si pisat, ake pokroky mame za sebou, papa

evickav
24. aug 2012

@cajova_lienka musíš to mať teraz ťažké 😒
ja síce ešte deti nemám, ale vraj keď som bola malá, tak som sa od jedu hádzala o zem,,, mamina mi mohla vysvetľovať, kričať a aj na prdelku dať a nič nezaberalo,,, že už bola zo mňa hotová a tak jedného pekného dňa, keď som zase vystrájala a hádzala sa o zem, tak ma len prekročila a nechala ma tak,,, išla si po svojom,,, ja som vraj zostala len kukať a bolo to moje posledné hodenie sa o zem,,,
viem že sa to nedá porovnať s kúsaním, ale asi tá nevšímavosť má svoje opodstatnenie,,, už to tu kočky spomínali,,, len to chce asi poriadnu dávku trpezlivosti,,,
odkedy to robí? nemôže žiarliť na to, že si tehotná? nevynucuje si tým pozornosť?
držím palce, nech ho to čím skôr prejde 🙂

cajova_lienka
autor
24. aug 2012

@evickav dik za podporu -a ano aj ja som rozmyslal nad tym ci to nema suvis s tehotenstvom, navyse som na zaciatku este par tyzdnov kojila a potom ho odstavilôa - co len vystupnovalo postupne negativne prejavy. no ked sa da tak ignorujem a ked sa uz neda tak upozornujem a kde tu capnem. ☹

evickav
24. aug 2012

@cajova_lienka ty to aspoň riešiš,,, môj švagor so ženou majú tiež syna a ten zase všetkých opľúval,,, oni sa na tom dobre bavili, smiali sa tomu,,, ešte aj svokru - babku - opľúval a ani ho neupozornili,,, až sme boli svokre v reštike na 60 tke a tam to začal skúšať aj na nás,,, my sa totižto nenavštevujeme,,, tak ja som hľadela ako puk, že ako ho vychovávajú a čo si ten malý vlastne všetko dovolí,,, tak som zakročila, že toto si teda ku mne dovoľovať nebude a ani k ostatným,,, moc sa to nepáčilo ani rodičom - zostali zaskočení - ani malému,,, ale ten aspoň prestal pľuť,,, potom si aj svokra uvedomila, že si to nemôže k nej dovoľovať a začala ho aj ona na to upozorňovať,,, už sa zrazu ani ona na tom nesmiala,,,
a postupne to malého prešlo,,, ale čertisko je z neho stále,,, myslím tým, že je fakt divoký,,, ale teraz už pôjde do školy, tak tam ho dúfam aspoň trošku usmernia,,,

jankali
6. nov 2012

@cajova_lienka Lenka, ja som mala hneď niekoľko ohrádok, používali sme v ˇpekných chvíľach, aj trošku "na odloženie". A ahoj, kukala som, hľadala, ako sa máte🙂 Vidím, že všetko je na dobrej ceste, že malinká už bude pomaly tu🙂 nech ste zdravučkí🙂) ... a idem kuknúť, ako to s chalaniskom pokračovalo🙂 ... určite ste už o niečo ďalej🙂 pa, jana

jankali
6. nov 2012

@jankali ...to bola reakcia na nejakú správičku vyššie, tu vyzerá dosť nevhodne🙂)

jaja018
6. nov 2012

@ cajova_lienka ahoj, ja mám zatiaľ iba jedno babo a to maličké. Ale mam 4 ročne krsna. Mala 3 ked som bola tehotna. Ja som s ňou od jej narodenia bola takmer každý den. Ked sme jej povedali že budem mať babo najprv sa tesila že bude kocikovat že sa s ňou bude hrať a že to je mala smoulinka. Ale asi o tyzden ju nadšenie prešlo. Začala skravat kusat každému nadávať a prestala az teraz ked sa s malou už ako tak môže hrať a je z nej veľká sesternica. (Ale ona povedala prečo je zlá už na začiatku, darmo sa jej vysvetlilo že prídem za nou aj s babom, nechcela to chápať) Nebude to mať aj u teba súvis s tým že budete mať babo? Nevenujes sa mu menej?

cajova_lienka
autor
6. nov 2012

@jaja018 chtiac nechtiac jasne ze sa mu venujem kus menej - nestiham a nevladzem sa s nim tolko hrat a salit a dvihat a podobne. ale v poslednom case sa nam to vyprofilovalo tak, ze najhorsie su obdobia ked mu rastu zuby - vtedy je vyslovene agresivnya funguje na principe ze ked mna nieco boli tak nech vas boli vsetkych - a uz si to vsimol aj manzel, aj moja mamka.... teraz nam rastie 3ka a 4ka sucastne a je to vcelku brutal ☹ ale sak zuby neporastu vecne - a uz zacina byt trosku rozumnejsi ze kde tu si uz necha aj povedat ze ublizovta a robit bibi nesmie 🙂 takl snad to bude uz len lepsie 😀

lucuska011
21. nov 2012

ahojte som tu nová ale zvyknem si tu čítať.a tak by som vás chcela poprosiť o radu.mám známu ktorá má 2 ročného syna a teraz čaká druhé to je všetko super len ten jej synček sa vekmi po nej pučí, lepšie povedane po brušku.nemôže sa niečo stať aj maličkemu v brušku?kde by som sa dostala ku nejakým správam o tom.ak viete poradte mi.dakujem

bronia13
25. nov 2012

no nas drobec ma hrizol do zadku uz asi od jedneho roka a to len vtedy ked som robilia riady alebo varila, prisiel potichu a daf ho do zadku 😀 to boli bolesti....robil to vetsinou len mne!!!! potom sa narodila nasa slecna a drobec chodil okolo nej velmi pekne, potom ked mala asi tiaky rok tak ju zacal hrist a ona sa mu branila a potom ona zacala hrist cudzie deti, no skratka vsetky deti naokolo, niekedy aj 3 deti v priebehu 15 minut, nedalo sa ju ustrazit, to bolo nieco hrozne, drobec hryzol len ju a nikoho ineho, nikdy neuhrizol ziadne ine diet a Sasenka hrizla vsetky deti,hrizla aj mna do zadku ale len sem tam...raz dokonca uhrizla 8 rocneho chlapca a ten tak hystercil asi 15 minut reval,prikladali mu lad na to, nenormalne ako keby mal 2 roky... posledny krat co uhrizla cudzie deti bolo v auguste a od vtedy uz ziadne nastastie, ale od vtedy hrizie drobca,ked jej nieco nechce dat tak ho dafne ze az a on ju tak isto, furt sa hrizu, hrooooozne!!!! pytala som sa na to aj doktora a ten povedal ze sa s tym neda nic moc robit ze nic nepomoze, ziadna bytka... ze najlepsie zobrat dieta dat ho do kuta a nech tam stoji zo 2 minuty a vysvetlit mu ze to sa nesime, viete koko krat som to ja robila, absolutne nepomohlo...sestra niekde "vycitala" ze dat nieco stiplave do ust, davali sme to drobcovi ked malu hrizol a myslite ze pomohlo, hovbi, nic nepomohlo!!! jednej znamej syn to robil jej ale len jej, tak ho raz naspet vraj uhrizla a ze to pomohlo... my sme to tiez skusili (ale len tak slabo) a nic nepomohlo, nepomohol krik,bytka,vystahy... len cas.... tak prajem vam vsetkym pevne nervy.... ja som ani medzi deti uz s nou potom nechcel chodit, hlavne ked som ich mala dvoch lebo to som ju nikdy neustrazila...ak som sla sama tak som bravala len jedneho z nich casto aby som ju mohla ustrazit aby co najmenej deti pohrizla 😀

koralinka
14. dec 2012

moja chvalabohu nie je dufam zatial :D agresívna ale ona ma ignoruje ked jej niečo rozkážem

ked jej poviem prines prosim ta utri atd. spravi v poriadku ale napr ked pozera telku a je doslava strčena v TV tak nereaguje - ja jej začnem rozprávať aby sa šla hrať dalej / sadnut si dalej a ona tranza viem že ma počuje ale pohlad inde a tvári sa akoby nič 🙄 alebo je niečim zaujata a potrebujm ist do obhocu poviem jej pod ideme sa obliect /jednoducho nemôžem čakať dalšiu pol hodku na nu kým sa dohra dokreslí/ a ona nič nereagovačka

má len 1,5 r ale ako keby mala rozum 10 ročnej 😅 normálne stojí pozera mimi /rovanko ked ju za niečo hreším uhne pohladom a pozera do blbla/ na toto by ste reagovali ako?

gazovicka
12. jún 2013

ahojte baby, vacsinou tu vsetky pisete, ze treba trpezlivost, lasku, alebo nevsimat si ... ono je to sice pekna rada, ale co s tym, ked nehryzie len mna, ale aj kamarata a ostatne deti? doma mu mozem vysvetlovat, alebo nevsimat si to, ale co vonku? tam to nemozem prehliadat, ked ublizuje ostatnym ... ja uz som z mojho maleho poriadne na nervy .. aj som skusala po dobrom, po zlom, aj ignoraciou, ale robi to sustavne ... je velmi zivy (kazdy den s nim chodievam von tak, aby sa vybehal a vyblaznil a unavil), vsade musi byt prvy, vsetko chce len pre seba, nikomu nechce nic pozicat a ked si chce niekto nieco zobrat napr. na ihrisku, tak ho jednoducho buchne, uhryzne alebo soti .... viete kolko som sa mu navysvetlovala, ze to nemoze robit? uz som skusala aj mu to "akoze" vratit, ale ani to nezabera ... my ked ideme von medzi deti, tak som v takom strese, aby niekomu nieco nespravil .. a najhorsie je, ze to robi sustavne svojmu kamaratovi, s ktorym chodime kazdy den von .. ja uz neviem, co s nim ... bojim sa, aby niekomu neublizil ... 😢 😢 😢

mimikas
12. jún 2013

@gazovicka akoby si pisala o mojom dietati, presne to iste prezivam ja a neviem co s nim, moj je dost dobre dieta ale ak chce nieco ide kludne aj cez mrtvoly, taha mi vlasy, bile ma kope, hryzie, jasne robi to aj ostatnym detom a hlavne vie ktore mu nevratia. Zoparkrat mu par deti vratilo a na par dni sa ukludnil a teraz je to spat. Ja som si vsimla ze sa to zhorsuje ked mu idu zubky alebo ma zly ekzem ale vsetko je len jeho, hlavne teda ja a nesmierne na mna ziarli, ostatne deti najradsej taha za vlasy, kradne im ciapky a dudle. Skusam mu dohovarat raznejsim hlasom a karkat ho, snazim sa odolat neakym capnutiam, ale stalo si mi uz aj to ze som ho v zlosti zobrala domov a boli sme cely den zavrety 😝

gazovicka
12. jún 2013

@mimikas ach jo .. co budeme robit? moj tiez ziarli ... a mame aj "ceckove obdobie" .. nemozem od neho ani na dohlad ... ked ma nevidi, spusti .... a ked chce niekto zobrat nieco, co je jeho, tak uz to aj "schyta" ... az sa trasie, ked chce uhryznut, alebo sotit .... myslis, ze to je len obdobie? ze to prejde? nerada by som nieco zanedbala .... ja som mu tiez uz buchla po riti, aj som nakricala, ale je mi ho luto ... mozno ani on sam chudak si nevie pomoct .. neviem ako na to ...

danim
12. jún 2013

@gazovicka si mozno povies, ze "surovo" hovorim.. ale ked ta hryzne, uhyzni aj ty jeho.. ( jemnejsie, ale aby ho to zabolelo ), dtto so vsetkym... nech vie sam ako to "je" ... vsetkym co to robili tento sposob pomohol.. vazne.. ked na neho nakricis, on si to neuvedomi este.. a jednym uchom dnu, druhym von.. ked sa mu stane to co on urobil... pochopi hned, ze to je zle.. a pri dalsom hryznuti... ( isto to budes musiet urobit viackrat, ale nevzdavaj, vazne )... si dobre rozmysli.. lebo bude vediet, ze co bude nasledovat... vazne... bud v tom dosledna... a popritom vysvetluj a vysvetluj..

mimikas
12. jún 2013

@gazovicka no ja sa snazim nekricat ale nie vzdy sa to da, clovek straca nervi ked maly hysakuje a nic nepomaha, ja si myslim ze to je len take obdobie, uvedomuju si uz svoju osobnost ale nevedia do akych hranic mozu az ist pri vydobijani si svojich poziadaviek. Ja nemozem ani varit lebo maly sa mi postavi za zadok, zakvaci sa mi na nohy a reve, nemozem sa mu ani chrtom otocit 😖 , musime ich asi len upresnovat a davat im co najviac uloh a zabavat ich aby nevymyslali hluposti, ja som niekedy z neho taka unavena ze ked ide spat tak idem aj ja 😀 . Ja len dufam ze to rychlo prejde a vrati sa spat ten moj anjelik ktoreho som porodila 😀 . Ale nie moj je zlaty ale tieto jeho hystericko agresivne ataky mi daju zabrat a ja neviem ako na neho

mimikas
12. jún 2013

@danim ja som to raz skusila a maly dostal taky zachvat ze sa pogrcal a az mu zilky popraskali na tvari, sme sa pobili on mi normalne vracal naspat, asi musim ist neakou inou cestou

danim
12. jún 2013

@mimikas fijha, tak to musi byt nejaky extra nervak.... 😉 ale zas chapes, ze im to nemozete tolerovat a uz vobec nie deti na ihrisku... drzim palce, lebo to je isto na nervy.. chlapci ako vidim su extra triedy 😎 si prva co vravi taku extremnu reakciu.. pri sirokom okoli co pocuvam, zabera.. aj moja skusila a pomohlo.. + citlive vysvetlovanie.. a dookola 🙂

gazovicka
13. jún 2013

@danim ja som tiez skusala vracat mu to .... nie je sice az taky nervak, akeho ma @mimikas .... ale tiez to bolo tak, ze mi to vracal naspat ... a sme sa potom uz len "klbcili" kto z koho .... ja neviem, ci toto zaberie ... ale ked ma stipe, tak to zaberie ... horsie to je s capanim a hryzenim ... 😖

gazovicka
13. jún 2013

@mimikas jezisi, tak ty mas vazneho nervaka .... tak toto by som nechcela ozaj, aby sa mi od nervov az pozvracal .. moja nevlastna dcera, ked bola malicka, tak tej zas ofialoveli pery a prestavala dychat, ked sa tak rozcertila ... 😉

danim
13. jún 2013

@gazovicka ked to urobi pohroz mu silno prstom zamracena v tvari...a tak od neho odid- vedla do izby, resp na druhu stranu izby- gestami nech chape- sa mu otoc chrbtom, zahraj ze ta to boli, ze si smutna... a ze sa s nim nechces hrat, ked ti ublizuje.. ked je dieta rozumne musi to pochopit. a by som sa s nim nebavila.. odmietala ho.. a nech sa aj hodi o zem... a potom by som mu vysvetlovala, ze ho ani deti na ihrisku nebudu mat rady... ved to uz kde sme, ze by ta decko hryzlo..

v tomto pripadne podla mna nemoze byt mama ako rovnocenny partner dietatu.. ale dieta musi jasne chapat "kto je tu sef" 🙂 dieta vo veku tvojho uz velmi dobre vie co robi...

mimikas
13. jún 2013

@danim no ved mne je jasne ze tolerovat mu to nemozem v ziadnom pripade, ale ja niekedy neviem ako na to. Vcera sa mi maly hadzal o zam a kopal lebo sam ho vybrala z hojdacky, no co som mala robit, nechala som ho chvilu porevat a potom zobrala na bok, objala a porozpravali sme sa, razne som mu vysvetlila ze sa to nerobi a nebudem to tolerovat a ak bude tak pokracovat tak ideme domov a budeme doma zavrety 😒 . No tazko to je s nim. Je mi jasne ze potrebuje surodenca, lebo akonahle je s detmi mladsimi ako on tak je ako med 😀

mimikas
13. jún 2013

@gazovicka no prave to je ten problem ze normalne by som ho nechala vyrevat ale tym ze on sa az povracia a az mu zily popraskaju na tvari tak tato netoda u nas neprichadza do uvahy

rolak
13. jún 2013

@gazovicka

@mimikas takych deti je vela,nemajte z toho stres. netreba to uplne ignorovat, vzdy treba reagovat,ze to nesmie,chodte sa spolu tomu "zbitemu" ospravedlnit. pohladkaj ho, nech tvoj vidi,ze sa nevenujes tomu,kto bije,ale tomu,kto bol zbity. deti neveedia sami od seba zvladat silne emocie,musia sa to naucit...my ich to musime naucit....budte na ihrisku v strehu,hrajte sa s nim,aby ste lepsie mohli eliminovat bitkarsku situaciu. moja je dievca a tiez bila. teraz to uz momentalne nerobi. budu stale roźumnejsi,bude sa im to dat efektivnejsie vysvetlit, natlak,bitka po zadku, kricanie taketo bitkarske spravanie len podporuju...lebo ked moze mama vo vypatej situacii kricat a bit,tak mozem aj ja... treba byt razantny, kludne ho zobrat aj domov,ze nedodrziavas pravidla, nebude ihrisko. aj nasa ako mala revala tak,ze sa dogrcala, to su take povahy, ze sa snazia,za akukolvek cenu presadit svoje, je pre nich tazke akceptovat,ze sa musia prisposobit cudzej voli....ale zistila,ze to sama sebe zle robi...

danim
13. jún 2013

@mimikas no mas to tazke, nejak vydrzte, utrasie sa to isto... by som povedala, ze ani nie surodenca ( je este ozaj maly, to by si mala maly vek rozdiel--- a tympadom riadne terno, vazne ) , ale asi sa s tebou nudi 😉 😀 a potrebuje viac deti... tak ked je tak spokojny, tak s nim bud casto na ihriskach a uvidi deti okolo ako sa spravaju, a celkovo sa zaradi medzi ne, si myslim.. velmi drzim palce. nech najdes sposob ako na neho 😉

danim
13. jún 2013

@mimikas som si teraz spomenula, s tym vracanim.. kamoskin syn tak upriamoval pozornost na seba... vyriesila to tak.. ze obliekla mu veci, postielku tak, ze ked to urobi- ( lebo on si to sam umyselne vyvolal....) , tak sa nic nestane... a nevsimala si to, ked to urobil.. a prestal.. pochopil, ze to mu ako "paka" na rodicov nefunguje, tak prestal.. no trpezlivost

danim
13. jún 2013

@rolak ano su deti, co zajdu az do extremu, aby si vydobili svoje... a rodic nesmie sa tvarit akoby nic, no ani zas nie byt az rovnako akcny, lebo to potom hlavou proti muru.. pokojnejsia atmosfera pri tom konflikte, trpezlivost, vysvetlovanie a urcenie hranic, ktore su jasne stanovene a dodrzane.... no baby pevne nervy prajem 😉 velmi drzim palce

simca06022011
13. jún 2013

Vsetko do konca som necitala, ale ja som toto uz s malou celkom dobre vyriesila, citlivy pristup a vysvetlovanie nepomahalo nic, sklbala sa vonku s kamaratkou, vycapala ju kvoli hracke atd... teraz sa stane, ze zacne plakat ze to je moje a hento je moje a ide brat detom hracku, ale uz sa nehryzie a nebije... ako som to dosiahla? Tvrdsou vychovou.. doma nas bila a hryzla, dostala po zadku s tym ze ma to boli.. neprestala isla do ohradky... aj ked niekedy niekoho udrie napr hrackou hned dobehne hladkat a fukat a povie aj "pjepac", lebo sme jej povedali ze to boli ked niekoho bije, ze aj ked ona dostane alebo ju niekto uhryzne tak ju to boli a pride si to dat fukat... Uz sa nebije, sem tam sa pochytia, ale skrikneme na nu a hned je pokoj. Ked mavala velmi velky amok, tak napriek zazerackam na ulici su vezmem na ruky a odnesiem nabok, cupnem si k nej a poviem jej ze to sa nerobi a ked neprestane ideme domov... ak neprestane, ideme domov... Si pamatam ako sa tvarila, predavacka u nas v obchode, ked som malej capla po zadku (fakt je ten ze to dieta vo vreskote a pleskote vobec nebude pocuvat co jej kto hovori, dopadne to tak akurat urazom). Verte neverte v kolektive je to este hrosie ako vychovna od mamy... pretoze z jasiel uz prisla so skrabancami, hryzancom (komplet obe zuboradia na zapasti), obita ako hruska a tak... to este lepsie vplyvalo na nu, lebo vie ze to boli a bit sa nesmie... u nas vysvetlovanim nic nedosiahneme, ak ide o tieto jej maniere... Najhorsie je ked to ludia ignoruju, napr. vyplieskala poriadne starku/svokru a ta uz so slzami v ociach a len ju mojkala a dohovarala jej a mala ju capala hlava nehlava.. kto vie ako by to dopadlo keby som to nevidela a neurobila tam poriadok... netreba to tolerovat, nebude mi hadam dieta po hlave skakat.