1,5 ročné dieťa sa nevie samé hrať

veve10
16. feb 2012

Ahojte. Uvedomila som si, ze mam asi problem. Moj 1,5 syn sa vobec nevie sam zahrat. Hracky ho vobec nezaujimaju, nanajvys ich porozhadzuje a viac sa o ne nestara. Jeho hlavnou starostou je, stale ma vsade vodit za ruku. Uz som z toho dost nestastna. Rano ked sa zobudi, tak nemoze ani sam vyjst z izby, rovno pride ku mne a taha ma za ruku z postele. Este sa mi nepodarilo, ho na cokolvek mimo izby nalakat (aby mi napriklad nieco priniesol), tak, aby vysiel z izby bezo mna. A takto ma vsade taha po byte za ruku...uz mu vadi aj ked idem na wc, hned zacne mrncat. V detskom kutiku je to to iste. Ine deti sa hraju a moj syn hned ako sa porozhliadne dojde za mnou, chyti ma za ruku a uz ma taha sa s nim hrat. ☹ Doma ho nezaujimaju ani auta, ani skladacky...nic okrem lopty a tu mu musim samozrejme hadzat ja. Inac je to velmi mile a usmievave dieta. Vacsionu mi kazdy povie aky je mily, radostny a pokojny, to ho ale este nevideli aky krik spusti, ked sa mu odmietam venovat. Ako mnohe ine deti, ked nedostane co chce, s oblubou sa hodi o zem. Napriklad ked varim, hned prikvitne a uz sa pyta hore. A tolko mi pri nohach mrnci, az ho musim posadit hore na linku. Potom je spokojny - pozera co robim, s usmevom sedi a chyta mi korenicky.
Prosim mozte mi poradit, ako drobca naucit, ze ma okolo seba kopec hraciek a inych zaujimavosti s ktorymi sa moze sam hrat? Uplne sa desim myslienky, ze sa z neho stane "mamin cecok", nebudem moct nikam nikdy ist, nikomu ho nechat. Teraz ho mozem nechat babke aj dedovi, celkom to zvlada, ale rovnako otravuje aj ich...tiez ich vsade vodi za ruku, aby si zabezpecil, ze sa s nim budu hrat. Niekedy uz naozaj neviem co mu vymysliet a ako ho zabavit. Bohuzial, surodenca nema a ani kamaratov, kedze moje kamaratky este deti nemaju, takze sme cele dni sami dvaja (co podla mna situaciu "mamin cecok" este zhorsuje).

alena16
16. feb 2012

To je úplne normálne. Ešte veeeľmi dlho bude trvať, kým sa bude vedieť sám zahrať. Môj syn bol to isté, už som z toho bola na prášky, nič som nestíhala, stale musel byť buď na rukách alebo som sa mu musela intenívne venovať. Postupne sa to bude zlepšovať, ale iba veľmi pomaličky. Také citeľné zlepšenie nastalo až v 4 rokoch... Prajem pvné nervy....

veve10
autor
16. feb 2012

@veve10 este mi napadlo, ze vlastne v posledne dni uz nie je ani taky mily. Ked mu chcem umyt ritku, vysmykuje sa mi, vrieska a kope, kope strasne aj pri prebalovani. Ked mu nieco zakazem (napr.hadzat, lebo hadze non-stop vsetko), tak na protest po mne doslova skrikne hroznou fistulou. Ked mu zakazem chytat pc, tak nieco chyti do ruky a na protest to hodi o zem, v horsom pripade pride ku mne a udrie ma. To nikdy nerobil. Idu mu sice ocne zuby, ale to je skor vyhovorka. 🙂

veve10
autor
16. feb 2012

@alena16 v 4 rokoch???? Tak to si ma nepotesila. ☹((( Ale ja vidim ine deti a tie sa celkom zahraju...to uz nehovorim o tom, ze moja mama mi stale tvrdi, ako som sa ja vedela sama v izbe hrat a aj moj brat. Nechapem.

anic1
16. feb 2012

Nebuď nešťastná, aj moja dcérka sa hrozne jeduje, ak jej niečo nedovolím...tiež sa nechce prebaľovať, vyťahovať soplíky čo pred 2 týždňami nebol vôbec problém. Stále len pozerá Spievankovo, úplne je zhypnotizovaná pri tom. Bojím sa aby ju neboleli očká, ale zase ak potrebujem niečo spraviť tak je to dobrá zábava. A hrá sa s kockami, loptičkou a s chodítkom. Dúfam, že sa to čoskoro vráti do starých kolají.

bebemaly
16. feb 2012

@veve10 ahoj, sestra má synčeka, dvojročného a je úplne rovnaký ak nie horší, ak nie je sestra na dohľad tak neskutočne plače, keď je u nás, a varím, tak usedavo plače pri mojich nohách.., to sú detičky, môj sa zase s obľubou hádže o zem, keď mu niečo zakážem,, hádže vecami, nemôžem ho prebalovať, prezliekať, umývať mu zuby, čistiť mu nos, uši..odsávať soplíky..česať vlasy....nič bez strašného vreskotu..tak ale raz z toho vyrastie..dúfam.. 😉

veve10
autor
16. feb 2012

@bebemaly ahoj. Tebe som tusim predala fusak. Aspon podla fotky ta spoznavam 🙂 Tak teda dufam, ze z toho vyrastie. Aspon ste ma potesili, ze v tom nie som sama. 🙂

veve10
autor
16. feb 2012

@anic1 co je spievankovo? Moj ma najradsej reklamy. Ked ide reklama, tak je tiez hypnotizovany. Este mu obcas pustam Minimax, ale dlho pri nom nevydrzi. Tak 5 minut. Teraz si tu zuzle balon a pozera Panelak...ale podla mna je taky pokojny iba preto, ze sedim pri nom. No, treba mat uz len pevne nervy a dufat, ze z toho rychlo vyrastie. Hovorim si, ze bude aj horsie - napriklad v puberte. 🙂

katy1979
16. feb 2012

@veve10 neboj je nas tu vela ci skor vacsina s takymi detmi. mas doma uplne normalny exemplar.
Spievankovo no predsa zahrajko a spievanka. hod do googlu. pesnicky pre deti

bebemaly
16. feb 2012

@veve10 áno áno, nám, so sestrou si sa stretla, tak ona má toho lumpíka, ja toho druhého 😀 nie si sama, a určite z toho vyrastú, neboj 😉 a to spievankovo skús, nám funguje zázračne, iba pri ňom dokážem malému ostrihať pazúriky 😝

anic1
16. feb 2012

Spievankovo spieva Mária Podhradská a Richard Čanaky. Sú to krásne detské pesničky, máme DVD kde všetko ukazujú čo spievajú. Je to dobré na spoznávanie zvieratiek....:o))

veve10
autor
16. feb 2012

@bebemaly no...strihanie nechtov, to je dalsia drama. Kupim si Spievankovo, snad to pomoze. 🙂

lucula73
16. feb 2012

@veve10 ahojj,u nás tak isto.......má 2 roky a mesiac a maximálne vydrží sám pri telke konkretne pri tom spievankove,inak absolutne sa nevie sám hrať...........a keďže spievankovo už kukáme dva mesiace na striedačku 1 a 2,tak počítam,že zachvílku už ani to nebude chcieť kukať 😠
treba len vydržať,neskor sa isto pekne zahrá....aj moj snorí kadetade a čo by zobral alebo pokazil 😀

tinaki1275
16. feb 2012

@veve10 je v obdobi vzdoru ,preto nie je taky mily ,to mame aj my ,ked na malu kricim ,krici aj ona na mna a hodi po mne co ma v ruke...tiez mam problem ako ty ,nechce sa hrat sama,ale to len nas doma.akonahle sme u znamych kde su ine deti tak ma nepotrebuje...a v detskom kutiku tiez...skus ho co najviac vodit medzi ine deti ,verim ze to pomoze..ale aj tak to prejde neboj sa... 😉 a spievankovo odporucam mnas "vytrhlo" tak na 2 mesiace,teraz ju uz moc nezaujima.. 😒 pozerame pre zmenu Bambulku..

1leila1
16. feb 2012

🙂 tak si to užime a hrajme sa s nimi 🙂
neboj nie si sama 🙂 podobný scenár bol a niekedy je občas aj u nás, už to pomaly ustupuje. Vieš čo zaberá u nás? Pokojne, ale rázne poviem, že keď kričí , nebudeme sa hrať, chvíľu sa zlostí, ale potom ho to prejde a hráme sa. Všade, kde som, v kuchyni, v kúpelni,... nosíme malý vozík s hračkami , dookola ich vymieňam, niekedy tam tam dám len letáky, tie na 100% zabavia (rád si ich trhá - číta). Aj mňa raz capol, keď sa mu nepáčilo, ale rázne som povedala, že už nikdy viac a nevšímala som si ho v ohrádke asi pol hodku a pomohlo 🙂
a dobre si to napísala, horšie to možno bude v puberte, potom nám možno bude ľúto ak sa s nami už nebudú chcieť hrať 😢

kamilka22
16. feb 2012

@veve10 ja mam doma dcerku, uz ma 4 roky, ked bola mensia, bolo to hrozne, bola na mne strasne zavisla, ani na ihrisku kde boli deticky ma nepustila, stale ma vsade vlacila o sebou a ked sa mi ju podarilo niecim zaujat, aby ma nedrzala, tak sa aj tak stale otacala, ci som hned za nou. Doma sa tiez absolutne nehrala sama, vzdy len so mnou. Jemne sa to zlepsilo, tesne pred tym, ako sa nam narodil syncek. A po jeho narodeni to bolo uz skvele. Velmi sa osamostatnila, vie sa pekne zahrat, aj ked obcas este ma chvile, kedy ju nic nebavi a chodi za mnou aby som sa s nou hrala. Ale uz to nie je tak casto. Velmi pomohol surodenec. Ja si myslim, ze som to zavinila sama, ja som sa jej az prehnane venovala a ona to potom stale vyzadovala - co ale urcite nebolo na skodu. Syn je uplne iny, ten sa cele dni hra sam, ale napriek tomu je bystry, uz rozozna farby, rata do 5 a to ma len 2 roky. Ale je velmi samostatny. Je to aj o tom, ze som nevyskocila okamzite zo stolicky, ked v postielke zaplakal... zacala som byt trosku ina. Povedala som si, ze je dolezite, aby som sa aj ja napr. najedla, alebo sla na wc. a ze ho tych par minut bezo mna nezabije. A vysledok je taky, ze drobcek ma rovnako bezhranicne miluje a je ovela samostatnejsi. Tiez sa prehryzame obdobim vzdoru, ale tomu sa hadam nikto nevyhne.

kamilka22
16. feb 2012

@lucula73 tak moj syn frci na Shrek 2, a na rozpravkach o Cililing... normalne to zerie ocami.

rainee
16. feb 2012

@veve10 u nás detto, dcerka má cez 2 roky a nielen že sa nevie zahrať sama, ale ani ju nič nebaví. už sme povedali že nemá význam kupovat dalšie hračky. rozprávky nevydrží kukať viac ako 5min, knižku po druhej vete čítania zahodí. tiež je dosť jedovitá, reve za každú blbosť, máme problémy so zaspavaním, jedením...no asi so všetkým. verím ale že ju to vekom prejde inak prídem o posledné zvyšky nervov 😅

zajaciq
16. feb 2012

aj moje dieta ma pred par mesiacmi vsade vodilo za ruku, liezlo mi to na nervy vtedy, teraz uz nad tym len mavnem rukou. ani len na zachod som nemohla ist bez nej aj to cely cas plakala. preco sa s nim nezahras, ked ta o to ziada? preco ho nedas na nocnik, zatial co ty si na zachode? kazdu cinnost mozete robit spolu predsa. moja mala sa uz zahra so vsetkym uplne sama, ale ked chce, aby sme jej robili spolocnost, tak sa snazim prestat varit/robit ine veci/ a povenujem sa jej. potom sa zas zahra sama. dieta treba naucit hre, nie kazde pride ku kockam a zacne automaticky stavat vezu. teraz mi kolkokrat povie maminka hopaj lego a uz staviame.. musis sa zmenit ty a prisposobit sa malemu, nemen jeho, aby sa prisposobil tvojim predstavam o idealnom dietati. cim viac sa dietatu venujes do 3 rokov (kojenie, nosenie, hranie, spanie) , tym nezavislejsiu a autonomnejsiu osobnost z neho vychovas.

veve10
autor
16. feb 2012

@zajaciq ale ja sa s nim idem hrat, ked ma taha za ruku...ale ide o tom, ze to nemozem robit od rana od 7, do vecera do 8, ale to je presne to, co by sa mu pacilo. ☹ Kolkokrat si poviem, ze to chce trpezlivost, ze on ma chuda iba mna, ako "kamaratku na hranie". Rovnako si uvedomujem, ze dieta sa "nevie" samo hrat, ze mu treba ukazat, ako sa hrat. Lenze ani to nepomaha. Ukazem mu, zahram sa s nim, bavi ho to 10-15 minut (ako co), ale akonahle si potrebujem niekam zavolat, vybavit nieco, osprchovat sa, tak uz je nespokojny. Ked som na wc, tak sa hrame tak, ze trha toaletak, ked sa sprchujem, kuka na mna, jak na video, varit ani nemozem, najnovsie ho posadim na linku a vtedy to ide...nechcem ho menit na svoj obraz, ale nechcem ani byt jeho totalnym otrokom. Navyse teraz zacal strasne vystrajat a zlostit sa. Neverim, ze to je obdobie vzdoru, lebo sa mi to zda akosi priskoro - to prichadza az okolo 2 rokov, ci? Zrejme si vytvara svoje ja, svoj priestor medzi nami ostatnymi a formuje sa mu uz osobnost, len neviem preco tak zlostne. Snad to prejde. 🙂 A vdaka za rady...aj ked v podstate si mi povedala, ze sa mu mam stale venovat tak ako on chce, co je mozno aj ok, lenze ja uz mam dost problem s tym, co vymysliet. 🙂 Kolkokrat vidim Filipka ako chodi po byte ako lev v klietke a nevie do coho pichnut. Uz to tu pozna, je otraveny. Hracky ho nezaujimaju a ja teda neviem ako mu pomoct. Hraciek nema extra vela, lenze ja neviem ake nove mu kupit, aby ho to bavilo. Vela bab tu pise o rozpravkach - tie su fajn, ked si musim nieco doba zariadit a mat chvilku pokoj, ale je to len naplast. Ja by som ho proste chcela viest k tomu, ako byt postupne samostatnejsi, aby sa mu rozvijala fantazia a aby ju zapajal do svojej hry. Zatial nic take nevidim, ale na to je asi este malicky. 🙂

veve10
autor
16. feb 2012

@1leila1 konecne nejaky zaujimavy tip. Ten vozik s hrackami znie dobre a zaujimave je aj to, ako si to vyriesila ked ta capol. Tiez som skusila podobne, ale nepomaha to. Hlavne moj drobec je este asi primaly na to, aby pochopil vyznam viet "nebudem sa s tebou hrat, lebo si ma udrel". Ak ho mam na rukach, udrie mna, ak nie, tak proste chyti prve co ma poruke a hodi to s velkym krikom. Take ze "no no" je ako hrach na stenu. A zurivost ktora ho zacala chytat, ked mu chcem umyt ritku v umyvadle je pre mna uplny sok. Este par dni dozadu to bolo v pohode. Akoby ho to bolelo...ale vo vani uz neprotestuje, takze asi to nie je bolest...aspon to 🙂

lucula73
16. feb 2012

@kamilka22 tak shreka poznám,ale ciling počujem prvý raz 😀

kamilka22
16. feb 2012

@lucula73 urcite poznas aj Cililing, len je to rozpravka znamejsia skor v cestine ako Zvonilka - vila.

mukiii007
16. feb 2012

@lucula73 Tinkerbell 🙂

veve10
autor
16. feb 2012

@kamilka22 surodenec je fajn...ale moj muz nic take nechce 🙂 A ked sa postazujem, ze maly je zlostny, tak mu nahram na smec - hned mi povie "vidis, naco druhe dieta, ked je to take tazke uz s jednym". Rozpravky som este nikdy neskusala, zda sa mi na to malicky a ked mu pustim Minimax, tak vydrzi pri tom tak 5-10 minut. Cililing - to je tusim nejaka mala lesna vila, ci? 🙂

erix
16. feb 2012

@veve10 ahoj. Môj drobec ma 2 roky a 3 mesiace a je to presne taký cicik ako píšeš ty. Keď sme spolu, svet je krásny, je to dokonalé dieťa. Od malilinka sa mu venujem, hráme sa, čitame si... Malý nevie, čo je to telka....Na wecko chodí so mnou, lebo predsa maminka nemôže odísť z dohľadu, varí len so mnou, že sedí na linke a komentuje alebo mieša...teda musí pomáhať. Keď si chcem zavolať alebo ozaj niečo vybaviť, katastrofa. Sám sa nezahrá ani minútu, keď sa chcem počas hrania vyplížiť z deckej, do 2 sekúnd je mi 2 centimetre od zadku. A keď som ho poslala naspäť, že napíklad, donesiem ti jabĺčko a hneď prídem, tak s plačom ide do izby a hneď sa otočí a príde naspäť za mnou, že maminka maminka. Keď som si chcela porobiť, upratať, poumývať povysávať, bol taký nervózny a začal buď niečo hádzať na zem alebo s niečim búchať, aby si získal moju pozornosť. Takže radšej všetko nechám tak a som s ním. Milujem ho veď je to môj syn, ale je to šialene vyčerpávajúcu, vďaka Bohu za všetkých pomocníkov v domácnosti ako práčka, sučička, umývačka........snáď sa to časom polepši a bude to trošku voľnejšie.... Držme si palce.

kamilka22
16. feb 2012

@veve10 hej je to vila. Moj minimax nesleduje vobec, absolutne ho to nezaujima. Iba take tie dlhsie kreslene rozpravky. Dovolim mu max. 1 denne.

zajaciq
16. feb 2012

@veve10 a preco nechodite do materskeho centra, ked sa doma nudi? s takym dietatom treba chodit von aj dvakrat do dna, doobedu aj poobede. ja neviem co ma kazda matka s tym obdobim vzdoru, ja tieto nalady mojho dietata radsej vobec neriesim a nedavam im mena. strasne mi to liezlo na nervy tak ako tebe, ze som sa naozaj nicomu nemohla venovat, ale to obdobie naozaj preslo. naozaj sa mu skus prisposobit, ak si tak velmi pyta tvoju pozornost a tvoju psychicku nie len fyzicku pritomnost, ma na to svoje dovody. citi sa byt neisty, mozno je viac unaveny, pozornost, pamat a ostatne kognitivne schopnosti dieta nadobuda postupne, ucenim. navar si vecer na druhy den budes len prihrievat. alebo var cez obed ked spi na druhy den. a v materskom centre si najdi mamicky kamosky, aby ste sa mohli navzajom navstevovat, dieta sa bude socializovat a rychlejsie zbehne den :P ja som sa ocitla v uplne inom state pred par mesiacmi a dni som travila sama s malou. teraz uz mame aspon koho pozvat k nam a veru je to zabava, ked vidim, ze sa mi mala hra s ostatnymi.

lenka311
16. feb 2012

@veve10 Moja malá bola taká istá, až na to teda, že sa ma nedržala ako "cecok", ale nehrala sa s ničím čo bola hračka - maximálne tak varešky - varila som ja aj ona... k vysávaču som si musela zohnať ešte jednu tyčku s ktorou vysáva aj ona... proste všetko robí so mnou...
No ale si pred mesiacom - "klop klop" sa začala intenzívne hrať aj sama a aj s hračkami - študuje ich, stavia si hrady, no teraz ani niekedy neviem že ju mám... Takže si myslím - vydrž, ono sa to zlepší.. Moja má o mesiac 2roky, takže ak to bude aj u vás tak, tak už iba 3-4mesiace...

veve10
autor
16. feb 2012

@erix vidim, ze to mas tiez ruzove. Ked tak citam prispevky, tak to co mam teraz este zopar mesiacov, v horsom pripade rokov este mat budem. Ja sa mu tiez snazim venovat, tiez som uvazovala tak, ako pise zajaciq, lenze uz mi to zacina pripadat obcas kontraproduktivne. Najhorsie je, ze nemame kamosov, lebo som si ista, ze to by ho zabavilo. Tu sa mi otravuje a vymysla a zlosti sa. Sice sa s inymi detmi este nevie hrat a nevsima si ich, ale aj tak vidim, ze je to ine. Navyse teraz odchadzame do zahranicia, tak sa modlim, aby som tam niekde nasla nejake baby s detmi, co budu hovorit anglicky, lebo inac ma picne. Sama, bez dedkovcov, mangel v praci...jupiiiii 🙂 Je tam bazen, tak ked budem zufala, budeme v nom asi denne, bazen totiz Filip miluje.

m.i.r.i
16. feb 2012

@veve10 tvoj muz si s mojim moze podat ruky🙂
No k tvojej otazke - ja som prave zacala citat knihu Kazde dieta sa vie naucit pravidla.. je to podla mojho nazoru velmi dobre a trefne pisane a tam pisu presne o tom, ze aj deti maju "pravo" sa nudit napriklad, ze su naozaj deti, ktore maju doma milion hraciek a nic ich nebavi, nevedia co so sebou a len sa okolo mamy motaju..su tam aj rady ako na deticky aby nam neprerastli cez hlavu a zaroven im dame vela pozornosti a lasky..lebo ja maximalne suhlasim s
@zajaciq ze sa treba venovat kolko to ide, aj my to robime podobnym sposobom, ale uplne chapem, ze maminka co je doma sama cele dni potrebuje aj trosku vypnut a aj sa niekedy najest..
Nas 2 rocny nie je velmi zlostny, teda namosurit sa vie, ale myslim, ze je to este relativne kludne dieta, nemozem povedat, ze su s nim velke problemy, ale je pravda ze ma nasu nonstop pozornost..vsetko je doma prisposobene jeho rezimu a viacmenej poziadavkam, teda varime ked spi alebo ked sme obaja doma tak jeden vari a druhy je s malym, zehlim ked spi..aj upratujem a ine veci..ked je on hore, tak sme vylucne s nim..nas dobre spi aj je a nie su s nim problemy, ale tiez sa este nevie vela sam hrat..ale vidime uz teraz pomaly pokroky..uz sa zahra sam aj 10 minut...ja si myslim, ze to vekom bude stale lepsie..ale studujem teraz aj tu knihu, aby som nieco nespravila zle a neprerastlo mi dieta cez hlavu🙂