1,5 ročného syna pri každej hrčke v jedle naťahuje

katik159
7. jún 2018

Som uz zufala a psychicky vycerpana...mam aj postihnuteho starsieho syna tak mam toho trosku dost.Mladsi ma rok a pol a pri kazdej hrcke ho natahuje a aj sa pozvracia pokial ho trapim s prepasirovanym jedlom...spapa iba mixovane.. Vahu ma peknu lebo mixovaneho jedla vie spapat hodne ...ale prepasirovaneho maximalne tri lyzicky a potom je moc mrchavy a placlivy lebo je hladny...

janickacrazy
7. jún 2018

@katik159 Kamoška mixovala synovi až do 2 rokov, nebol schopný zjesť iné ako pomixované, potom sa naučil pomaly postupne. Daj mu čas, prípadne konzultuj s lekárkou, či nemá nejaký zdravotný problém.

katik159
autor
7. jún 2018

@janickacrazy ...ked vydim ine deticky ako papaju a zuvkaju tak mam pocit ze som zlihala...ze som nedokazala naucit synceka papat...beriem to ako zlihanie...skusim to konzultovat s doktorkou ale ked ja mam trochu strach ze ma pokarha ze mixujem...ked ja mu dam papat aj take ale fakt zje toho len na tri krat :(

maminecka2
7. jún 2018

@katik159 Ano, netrap ho, a ani seba, vela deti to tak ma. To co ma rad mu ponukaj pevne (piskotu, chrumku, ovocie- napr. na pasiky, kolieska...) a uvidis. Mozno ho trosku aj ovplyvnuje ak vidi ze sa venujes starsiemu, tak Ta takto trosku "vydiera". Starsiemu tiez mixujes?
Ja by som mu to normalne dopriala, ved ma cas. O taky rok by som mozno poskusala viac, nech v troch rokoch uz papa normalne. Drzte sa.

anjelicek26
7. jún 2018

Neni si prva ani posledna. Doktorka ti nema co nadavat, ale poslat vas na krcne, nasa prvy rok tiez nic nechcela s prikrmov (fakt zila cisto na mlieku), podla mna este nejaka fobia s toho, ako bola intubovana ked sa narodila... fakt neviem... ale pointov je, ze tvoje dieta sa ma najest, tak mu daj najest. Pokial fakt zvracia pri malej hrudke (vsak to nemoze predtym hadam ani vidiet) tak to nejaka mechanicka prekazka v hrdle moze byt, takze krcny by to mal vidiet. Aspon budes vediet, ze je to zdravotne ok/alebo teda nie a podla toho sa zariadis. Nerob si ziadne vycitky...

eliska13
7. jún 2018

@katik159 a, keď žuje rožok či chlieb banán nenatahuje ho?nezlyhala si iba máš dieťa, ktoré si musí zvyknúť.Aj ja som dlho mixovala postupne si zvykne neboj sa🙂

janickacrazy
7. jún 2018

@katik159 netráp sa, každé dieťa je iné, moj najmladší nechce jesť skoro nič od prvých príkrmov sa neskutočne trápime, ja by som bola šťastná, keby mi aspon to pomixované zjedol, ale on zase nechce nič kašovité, len pevné, ale zje ako vrabček, takmer nič, neboj sa, bude lepšie, daj mu čas

maminecka2
7. jún 2018

@katik159 Nemozes sa takto tyrat a sebaobvinovat. Mnohe deti ktore ani nemaju chorych surodencov maju rozne tazkosti s prijimanim stravy. Ty za to urcite nemozes. Doktorky sa skus tak opatrne spytat ci neporadi a ked bude prilis utocna alebo striktne trvat na tom ze uz nesmie mixovane tak prikyvni a urob si po svojom. Kolki uz takto radili... Vies, dobre sa radi ked si to neprezila.
Nestresuj, nejako bude, v puberte uz urcite bude rezne zut sam 😉

katik159
autor
7. jún 2018

@maminecka2 ...ano starsiemu mixujem...nemal saci reflex a zut sa nam nepodarilo ho naucit vzhladom ze mal tazky reflux a je aj mentalne postihnuty...mladsi vie spapat piskotku..keksik tiez kus pozuvka ale to je vsetko...no este rozok cisty...ale len tak na tri zahriznutia....papat chce...a moc...len ked on to chce hned prehltnut a ked je tam hrcka tak ho natiahne a pogrcka sa...ked bol malunky tak mal fiziologicky reflux ale pri kasickach sa to upravilo...no hrcky v strave ho stale trapia...ked ja sa bojim ze ho nenaucim zut... :(

katik159
autor
7. jún 2018

@eliska13 ano natiahne ho i s toho...alebo to hned vypluje :(

maminecka2
7. jún 2018

@katik159 Joj, tak ked aspon nieco zje tak to je dobre znamenie. Jednoducho mu ponukaj co zje a ostatne obom mixuj a hotovo. Postupne po troske skusaj, hlavne nieco co ma oblubene. Netlac ho do nicoho, nestresuj. Zut aj prehltat vie, len musi este dozriet- aj psychicky, na vsetky konzistencie.
Moj stredny neje vela veci a niektore konzistencie (ale jemu to zacalo po crevnej chripke v 2 rokoch)- tak mu to nedavam, v skolke to tiez respektuju, su dni ked zostane hladny- bo ryba, sunka, syr, pomazana atd., tak sa naje potom. Nevadi.

katik159
autor
7. jún 2018

@anjelicek26 ...skusim ist na krcne...len neviem ako zareaguje doktorka ked ju poprosim ze preco tam chcem ist...ona ked pozrie na synceka tak mi neveri ze mame taky problem lebo pekne vazi...ale to s toho mixovaneho jedla...je papko v tom ale hrcky ho nicia...niekedy ak si najde hrcku v puse tak sa tak rozplace velmi lebo sa boji toho natahovania sa a grckania :(

terez01
7. jún 2018

@katik159 netráp sa ,mixuj mu hlavne jedlo. Aby nemal odpor. A skús mu mimo hlávneho dávať mäkké male kúsky ovocia na tanier ,nech si berie sám pri hre . Alebo chrumky...potrebuje čas a o mesiac mu skús do jedla pridať malé kúsky a uvidíš. Naučí sa ,tak ako ostatné deti. A zbytočne si nepridavaj a nerob sama sebe stres,aj tak máš toho určite dosť.

katik159
autor
7. jún 2018

@maminecka2 ....snazim sa nestresovat len niekedy pridu dni ako dnesny a clovek ma pocit ze uplne zlihal...zas som mu skusila dat papat prepasirovane...a...bolo to hned von...i to co jedol pred tym...hodinovy utrapeny plac a u mna tiez

katik159
autor
7. jún 2018

@terez01 ...ked ja im chcem len pomoct...naucit...stale mam strach ze ho to nenaucim ako som to nenaucila starsieho...jedine co mi dava este nadej a vieru je to ze najmladsi je mentalne zdravy a sikovny....to mi dava nadej...❤

terez01
7. jún 2018

@katik159 naučí sa,neboj..pokiaľ je mentálne v poriadku,len potrebuje čas .. možno skús mimo hlavného jedla a postupne. Moja má len 11 mesiacov,no napríklad taká rozpucena piškóta v jogurte jej nevadí, alebo malé kúsky banánu, alebo iné mäkké kúsky ovocia..zvládne to,možno až o pol roka.Hlavne si nepridavaj stres pri obede 😉

maminecka2
7. jún 2018

@katik159 Fakt spomal a netrap sa. Matky neucia deti jest, zut, prehltat. Zdrave dieta sa to nauci same. To ze starsi sa to nenaucil neznamena ze si nieco zanedbala Ty, proste je chory, tak to je, nic s tym zial neurobis.
Teraz si to zjednodus ako sa da a hotovo. Nic mu neujde. Ani bez plienok nemusi byt ani karmenadlu nemusi este obhryzat... Kazdy ma ine tempo. Ak pribera vsetko je OK.
Namiesto casu straveneho pri pasirovani sa s chlapcami zahraj alebo ich pomojkaj, to im da urcite viac 😍

katik159
autor
7. jún 2018

@terez01 @maminecka2 ...ani neviem ako sa vam mam podakovat za krasne slova...povzbudive a laskave...velmi vela pre mna znmenaju ❤❤❤

maminecka2
7. jún 2018

@katik159 😘😘😘

ebi88
7. jún 2018

Joj nas to iste, z toho nebud nestastna, na mna uz kazdy kuka ze taky velky a mixovane... co mu nedam normalne.. sak ja mu dam; no bud nezje, alebo sa dlavi dusi, bohuzial, nezadusim si dieta, davam chlebik, na tom sa uci, ez korky samozrejme, ale obed musim mixnut ked chcem aby sa najedol... ma vsak len6 zubov zatial, to je podla mna aj malo na pokusanie, co s prednymi par zubami, pockam este na dalsie a uvidime.

ebi88
7. jún 2018

Inak papat sam, a to mi baby nalozia, ale sa naucil na kinder cokolade. Zobrat do ruky odbryznut a zjest. Som vedela ze sa roztopi v ustach aj keby zabehlo, tak som mu dala nech skusa, odvtedy je aj chrumky sam, aj chlebik, ale zeleninu kusky alebo masko to nechce. To musi pomixovat.

le4
7. jún 2018

Normalne tuhe Ti nezje? Mojho starsieho vzdy napinalo z kasoviteho jedla typu privarok, husta mix.polievka. Usudila som ze ho takymi jedlami nebudem trapit. Ma uz 4,5 roka a s inou konzistenciou nema problem.

vanilkavan
7. jún 2018

Môj sa tiež tak dávil v takom veku s kúskami jedla, keď iní jeho rovesníci už veselo žuli piškóty ten môj sa s ňou skoro udusil lebo namiesto žutia chcel len rovno prehĺtať. Dajak nechápal, že treba najprv požuť. Teraz má skoro 4 roky no ešte stále mu treba pri jedle pripomínať, že najprv musí poriadne požuť až potom spapať lebo aj teraz ho hocikedy napne. No vždy platilo, že keď už ho raz naplo, radšej som jedlo na chvíľu odložiala a pokračovali sme až o pár minút lebo keby sme pokračovali hneď tak by sa tiež pozvracal. Rozprávať začal tesne pred tretím rokom aj to veľmi nezrozumiteľne, teraz rozpráva veľmi veľa ale stále mu rozumieme len my domáci a cudzí skoro vôbec. Navštevujeme logopédiu a zistilo sa že má problém s pohyblivosťou jazyka a celej pusinky, oslabené svalstvo jazyka a preto asi mal aj problémy pri papaní. Nevie sa z čoho to je ale niektoré deti to majú. Treba len cvičiť, trénovať jazyček aj pusinku aby to svalstvo posilnilo a postupne sa to vraj zlepší.

ebi88
7. jún 2018

@le4 ale tento ma rok a pol, to je trochu rozdiel.

ebi88
7. jún 2018

@vanilkavan nas toez kusky nechce , ma 14 mes. Ale oslabene svalstvo to asi nebude,’drista v jednom kuse od rana, uz vie povedat havo anze robi vrrr a macicka mjau miau :D proste rok a pol este neje taka tragedia si myslim, aby si mama vycitala ze nenaucilandieta zut, to by mi ani nenapadlo, a nemusi mu hned noeco byt. Este ma casu

le4
7. jún 2018

@ebi88 rok a pol rocne deti by uz mali byt schopne jest tuhu stravu ci? Moji dvaja v tom veku uz zvladali ;). A teraz to nepisem aby som mamick demotivovala ,skor si myslim ze 1,5r. Dieta uz chce utuhu stravu a nie "napoly mixnutu"'

janickacrazy
7. jún 2018

@le4 niektoré deti proste v tom veku tuhú stravu nevedia zjesť, sestrin malý má aj teraz problém zjesť normálne jedlo a to má už skoro 4 roky, len on bol predčasne narodený, dlho krmený cez sondu, veľmi sa natrápili, kým sa naučil piť z fľaše, prikrmy veľké trápenie, doteraz nevie spapať rožok alebo keksík tvrdší, ale on má aj svalstvo oslabené

jana_eyre
7. jún 2018

aj moj prvy syn s tym mal problem.. on nielen zvracal pri hrudke v jedle, ale aj zacal kaslat len tak mimo jedla az sa pozvracal - akoby mu slina zabehla a potom sa nevedel normalne vykaslat.. trvalo to urcite aj vyse dvoch rokov.. 2krat som zazila ze mu zabehlo az tak, ze nedychal, musela som otocit a vybuchnut to co sa mu zaseklo..

mal aj reflux, bol aj na vysetreniach kde pil kontrastnu latku a zrengenovali mu prehltanie.. vsetko bolo v poriadku, diagnostikovana dysfagia bez zjavnej priciny.. casom to vymizlo, teraz ma 6r a casto sa este stane ze mu zabehne a rozkasle sa, ale uz aspon nezvracia.. je uz normalne jedlo, postupne si na to navykol.. kedysi som si myslela, ci to vsetko nebolo aj tym, ze mal a aj ma strasne vela.slin.. ale uz si to ani nemyslim, treti syn je tiez velmi uslintany (aj ked trocha menej ako bol prvy) a nema tento problem..

to hlavne jedlo co ma papat normalne mixuj, dolezite je aby jedol.. pomedzi to mu davaj vela ovocia, zeleniny, mlsiek v kusoch, skor na hranie ako na jedenie, nech si trenuje kusanie, nieco aj prehltne.. casom sa to urcite nauci, su deti ktorym.to proste trva dlhsie si myslim.. ale dolezite je najprv vylucit iny zdr.problem.. my sme to riesili az okolo 2 rokov..

ebi88
7. jún 2018

@le4 no ja sa jechcem vazne vadit, ale to si ozaj len ty myslis :D si mala take deti, no nie vsetky su take.

jana_eyre
7. jún 2018

@le4 kazde dieta je ine.. ja som sa pri prvom.snazila (lebo vela som pocuvala o tom ako sa deti mozu naucit na mixnute, jemu to proste vadilo aj ked sme trenovali casto a od zaciatku), ale naucil sa az casom na nemixovane jedlo.. ostatne dve deti nemali problem, dcera dokonca kusy jedla od zaciatku, treti syn mal radsej mixnutejsiu stravu, ale rychlo sa nastavil aj na kusky.. cim viac deti mam, tym.viac si myslim, ze na deti posobi omnoho viac faktorov ako si myslime a neda sa nic tak jednoznacne oznacit z coho problem pochadza..

le4
7. jún 2018

@ebi88 ja som otazku zrejme zle pochopila 🙂. Myslela som si, ze mamicka namiesto mixovanej stravy zacala dietatku ponukat mierne zmixovanu, hrudkovitu stravu , z ktorej niektore deti, ktore inak nemaju fyziologicky problem s prehltanim tuhej stravy, napina. Preto ta moja jednoducha rada rovno prejst na tuhu stravu...