10 mesačné dieťa neštvornožkuje

saska2208
23. máj 2013

Mamicky,mozno ma aj ukamenujete ak to tu uz niekde je ale nemam v tom prehlad. Mam za tyzden 10mesacnu dcerku ktora nestvornozkuje len sa plazi a konecne sa uz naucila sa aj sama posadit sa cez bok,cez ruku snad je to dobre zi si tak sadne. Aj v postielke si uz sama sadne,len musi byt aspon kusok vyssie hlavickou no chcem sa spytat kedbteda sedi a chytim ju za ruky len zaciti ze sa moze zapret a hned sa mi taha na nozky. Poradte mi,mozem ju stavat ked sa stsle vzpiera ale sama sa este nepostavi? Ons je taka lenivsia. Je len tyzden tomu co si sadne a dva tyzdbe tomu co sa pretici z bruska na chrbatik. Niekore deticky sa len plazia a idu hned na nozky,moze to byt aj nas pripad? Co myskite? Dakujem krasne

jullinkka
24. máj 2013

Ozaj pre pikosku stretavame sa aj s takymito nazormi: ..štvornožkovanie je pre dieťa dôležitý krok...učí sa pri ňom spolupracovať pravá a ľavá hemisféra.Ja viem že kopu detí neštvornožkuje a sú OK...ale je aj kopu detí, pri ktorých toto nechodenie po štyroch už znamenalo že niečo nie je v poriadku a odzrkadlilo sa to.
Inak taketo nieco mi povedala dr. Ze je lepsie ked dieta stvornozkuje aj ked sa stava na nozky mala by co najviac stvornozkovat 🙂

canama
24. máj 2013

@saska2208 tvoja dcerka nie je pomalsia!! moja dcerka je pomalsia, lebo ona sa zacala plazit len ako 11 mesacna a stvronozkovat ako 13 mesacna. 🙂 urcite ju ty do stoja nedvihaj, nechaj ju, nech to spravi sama, ked bude mat na to dost sily a schopnosti. ono, pride to skoro, lebo do stoja sa deti dvihaju obycajne v rovnakom case ako zacnu stvornozkovat.....ale do samostatnej chodze to ma este daleko. podla lekarov by dietatko malo cca 4-5 mesiacov stvornozkovat, aby si dostatocne posilnilo svalstvo a rozvinulo koordinaciu koncatin. su deti, ktore tuto etapu preskocia, ale nie je to idealne z viacero dovodov ktore sa mi nechce popisovat. dolezite je aby si nemala dieta zavrete v ohradke, aby mala dcerka moznost volneho "vybehu", uvidis ze velmi rychlo pochopi ze plazenie je nuda a kedze na nozickach to este nepojde pusti sa aj po kolienkach. 🙂 ja mam pri dcerke uz co to nastudovane aj odcvicene a vsetci odbornici v tejto oblasti ktori za nieco stoja sa zhoduju v tom ze dietatku najviac pomozes tym, ze mu pomahat vobec nebudes....ziadne ohradky, choditka, pridrziavanie za rucky pri chodzi a pod.

canama
24. máj 2013

@saska2208 a este k tomu sedeniu som chcela. nie je pravda ze dieta sa ma posadit do 8 mesiaca, ako to tvrdia tabulky. dieta by sa malo posadit same az ked sa same vie dat na 4, zo 4 sa potom dostane do sedu, ktory sa niekde oznacuje ako "zabka", cize dietatko sa opiera o rucicky pred telom. to ze sa dcerka posadila cez bok je tiez ok.

nimika
24. máj 2013

ja som začala štvornožkovať až ako 12-mesačná a naučila som sa nakoniec aj stáť aj chodiť, takže žiaden strach, každé dieťa je iné 🙂 môj synček je v niektorých veciach rýchly, v niektorých pomalší, na štyri sa vedel dať už v 6 mesiacoch, ku štvornožkovaniu však prišlo až keď mal 8 a 2 týždne, do dvoch týždňov sa posadil, to mal už skoro deväť, do ďalšieho týždňa postavil, teraz má rok a ešte stále nechodí... A tiež som toho názoru, že najlepšie dieťatku pomôžeš, keď mu nepomáhaš, náš malý dokonca žiadnu pomoc ani nechcel, kým sa sám neposadil, tak sa mu táto poloha vôbec nepáčila a ani to vodenie za rúčky ho nejako nezaujíma, takže vždy len čakáme, čo a kedy dokáže

mirkita
24. máj 2013

@marcelatje ano, suhlasim, ale netahali sme ho, pritahoval sa sam...viem ze su na to rozne nazory, niekto by nerobil ani len to, my sme to mali ukazane aj od dr. ze mozeme trochu skusat a mne prislo ze vsetko co nerobime nasilu, ale s citom tak je v poriadku...

lusina
24. máj 2013

@saska2208 ahoj, absolutne sa tym netrap, moj maly sa začal naskor plazit, potom chodit za pomoci a teraz ako 13 mesačny začal 4.nožiť. 😀 riešili sme to aj s fyzioteraputom a povedal, že je to uuuuuuuuuuplne v poriadku, že niektore deti si to poradie prehodia. je to uplne ok.každe dieta je uuuplne ine. 🙂

reanda
24. máj 2013

@jullinkka ale jasne, ak by sme dieta nemotivovali k pohybu, zostalo by do smrti iba lezat 😀

mokon
24. máj 2013

@saska2208 Určite zájdi za Vašou Dr., povedz jej, nech Vás pošle na rehabilitáciu, stačí 1-2 stretká, oni ju tam "naštartujú", je to bezbolestné, bude krásne štvornožkovať. Píšem z vlastných skúseností, štvornožkovanie je fakt dôležité, radšej teraz 2 stretká ako si potom obíjať hlavu, že si to zanedbala.

daqa4216
24. máj 2013

nasa dcerka tiez nepotrebovala stvornozkovat. Rovno sa postavila na nozicky a par dni po rocku zacala chodit. Nikdy nechodila po styroch

juranka
24. máj 2013

nasa mala nestvornozkovala nikdy v podstate, len sa tak posuvala po ruckach a potom sa postavila a stala a stala az zacala sama chodit a po stvornozky nechodila nikdy 🙂 tak sa neboj 🙂

ingmiriama
24. máj 2013

@saska2208 aj môj malý bol presne ako píšeš dlho mu trvalo kým sa pretočil na brucho plaziť a ani loziť nevedel a v 10 mesiacoch začal chodiť 🙂 tiež som si myslela že nieje pohybovo na tom dobre a zrazu hop preskočil všetko a behal...no a až po prvých jeho krokoch sa naučil loziť

fordikford
24. máj 2013

moja mala tiež neštvornožkovala nikdy ked sa niekam chcela dostat tak podskakovala na zadku a tak sa postavila a chodila od desiatich mesiacov tak sa neboj dnešne deti sú iné 🙂 🙂 🙂

jullinkka
24. máj 2013

@reanda namyslim to tak zaclo by sa pohybovat ale neskor

andrejka1974
24. máj 2013

ahoj takmoja najmensia dcerka zacala stvornozkovat presne, ked mala 11 mesiacov, teraz ma 13 mesiacov 9.6. bude mat 14 mesiacov a este len stvornozkuje sama sa mi posadila az ako 13 mesacna , vie sa uz postavit, ale nechodi popri nabytku len troska prejde v postielke , postavi sa hocikde, ale ma asi este strach chodit , neboj sa pride to same 🙂 🙂 🙂

barbarka
24. máj 2013

@saska2208 ani moj maly este nestvornozkuje - ma za par dni 10mesiacov, v podstate sa ani neplazi, pretacat sa zacal az ako 8mesacny, chodime na kontroly k neurologicke a cvicime aj vojtovku na podporu jeho pohyboveho vyvoja. Verim ze sa kazdu chvilu pusti stvornozkovat ale tiez mi viacero znamych hovorilo ze ich deti tuto fazu preskocili. tak uvidime. snazim sa podporovat stvornozkovanie ako sa len da- pcham mu pod brusko loptu, motivujem hrackami ale zatial nevie sklbit pohyb ruky a nozky.

duska88
24. máj 2013

my sme začali 4nožkovať v 15tom mesiaci čo sme už ani nečakali, že začne... 😀 a chodiť len pár dní dozadu a máme 19 mesiacov 🙂 nevstavaj ju, daj jej čas 😉 a ak sa Ti zdá, že má oneskorený vývoj hrubej motoriky zájdite na neurológiu a lekár posúdi či je to ok alebo vám predpíše rehabky @saska2208

saska2208
autor
28. máj 2013

@duska88 vcera sme boli akurat v poradni a dr.ju velmi pochvalila ze je velmi pevna a silna. Ze aj na nozkach stoji poriadne ze aj na celych chodidlachh lebo ze niektore deticky stoja na spickach. No a sedenie cez ruku nepovedala nic len to ze deticky si pomahaju rukou k sedeniu, ze je to normalne. Najblizsie mame prist az o dva mesiace. Tak som spokojna 🙂

keira
28. máj 2013

nas zacal az v 11 ,5 mes

duska88
28. máj 2013

@saska2208 no super, tak len potrebuje viac času 🙂 , hej my sme boli práve kvôli tomu, že drobec špičkoval

jetokuko
28. máj 2013

to je podľa mňa v pohode každé bábo je iné,náš malý napr.začal chodiť v desiatich mesiacoch a asi po mesiaci som si všimla že vie ísť aj po štyroch.Tiež som čakala že začne najprv štvornožkovať a boli sme trochu v šoku keď sa zrazu pustil a prešiel si od kresla ku sedačke skoro mi spadol tanier ktorý som utierala.A našťastie zatiaľ je v úplnom poriadku v 17 mesiacoch fičal na trojkolke a 32 na biku bez pomocných koliesok,niektoré deti majú 5rokov a nevedia bicyklovať.Proste každý sme iný,kamoškyna malá začala chodiť až v 14mesiacoch. 🙂

saska2208
autor
28. máj 2013

@duska88 tak ona este nespravi sama krok ale ked ju idem postavit tak ide.na celu nozku. Ona robi nieco zaujimave 😀 a neviem.co je to. Ked je na brusku tak sa zdvihne a nohy ma vystrete. Ako ked sa plazi ale nozky ma vystrete a panvu zdvihne tiez vysoko. Keby ze nozky pokrci je na 4 ale to.nerobi. Nepohina sa tak, ale stale to skusa. A neviem o co sa tym.pokusa 😀

monika15
28. máj 2013

@saska2208 nie kazde dieta stvornozkuje....
nasi znamy maju rocnu a este nestvornozkuje..... kazde dieta je ine.....
uvidis ako sa ti postavi z nicoho nic a uz bude behat slecna 🙂)

janka191
28. máj 2013

je to vina plavajucich podlah nas zacal az v 10 tiez sa len plazil ale to len na koberci skusal na 4 inak nie...