13 mesačné dieťa nechodí

helenanovakova
21. apr 2015

moje dieťa v tomto veku lozí po štyroch, sadá si, kľakne si na kolená, ale na nohy sa nevzoprie. s pomocou, ked ho držíme pod pazuchami zopár krokov spraví. poprosím matky, ktorích deti začali neskoro chodiť. ako to bolo u vás? kedy sa mi na tie nohy postaví samo od seba?

ematko29
21. apr 2015

@helenanovakova moje začali v 12mesiacoch,ale 13mesiacou nieje vela má ešte čas.uplne stačí ked začne chodiť do 16mesiacov.klud len ho nevod za ručičky a chodak vynechaj 🙂

evka_evka
21. apr 2015

Kamaratka ma dcerku a zacala jej chodit v 18 mesiacoch. Ma este cas.

katy2
21. apr 2015

@helenanovakova pokoj 🙂 ma este vela casu 🙂 a hlavne ho nedrzte pod pazuchami, postavi sa, ked bude chciet... aby som ta upokojila, uplne v norme je zacat chodit do 18 mesiacov... az potom sa to riesi... moja dcera zacala chodit na zaciatku 16. mesiaca a naozaj nic nestral´tila 😀 Doveruj svojmu dietatu a nic neurychluj... este sa za nim nabehas 😉

oladuna
21. apr 2015

@helenanovakova moje dvojicky uz chodili v 12 mesiacoch ale to neznamena ze kazde dieta musi chodit okolo jedneho roku.citala som ze je normalne ak dieta zacne chodit do 18 mesiacov. To je dobre ze stvornozkuje a on potom sam pride na to ze sa moze aj postavit ked sa chyti nabytku alebo tak.len trpezlivost!

stanulienkat
21. apr 2015

Moja v 14,5 mesiaci prve samostatne kroky,bola som vystrasena. Sama sedela az v 11. m,vsetko robila neskoro a teraz je ako besna a na nezastavenie. Neboj sa,dobehne to tvoja.

leteku
21. apr 2015

Môj začal v 14 mesiacoch, ale dovtedy behal popri stene ako víchor. Ale samostatné kroky bez držania boli až 14 mesiacoch.

simca06022011
21. apr 2015

my sme zacali "sokovou terapiou" v skoro 15m 🙂)) Proste dedo ju pustil ze bude chodit a chodila od jedneho k druhemu cloveku asi tak pol metra, potom meter... a rychlo sa potom "dobehla". Asi nemala odvahu 🙂) To bol pokoj dovtedy 🙂))))))))

piacere
21. apr 2015

môj mladší začal chodiť popri nábytku okolo 12-13 mesiacov a úplne samostatne bez akejkoľvek opory sa pustil v 18-tich mesiacoch 🙂

siska53
21. apr 2015

@helenanovakova cas ma do 18m.
Syn zacal chodit sam od 11.m.
Dcerka (ma slabsi svalovy tonus a hypermobilitu) az tyzden po 18.m.
Neurologicka nam povedala,ze ju mame nechat co najviac 4nozkovat,to je najlepsia terapia. No a nejake detske cvicenie ci plavanie. Tak sme chodili plavat.
Tiez jej trvalo nez vladala stat,ale casom to zvladla. A ako som uz pisala,tyzden po 18.m.sa sama rozchodila..

Daj jej cas... Jedine pre tvoj pokoj ju daj skontrolovat neurologicke..ak teda chces..nas odtial poslali aj k ortopedovi. Ale nic vazne..len to,co som spominala vyssie.

2bibi3
21. apr 2015

Ahoj,dcera zacala chodit v 12-ich mesiacoch,ale preskocila lezenie,syn liezol do 15-ich mesiacov a odvtedy nechodi,ale lieta 🙂 takze pokoj,vsetko ma svoj cas,kazde dieta je ine,co sa mi potvrdilo na tych mojich. 😉

le4
21. apr 2015

ahoj, moj syncek zacal chodil okolo nabytku od 7-8mesiaca a samostatne zacal chodit az okolo 15-teho (do 18-teho je to vraj v norme). Dovtedy sa presuval najradsej stvornozky a potom v priebehu par dni nastal zlom. A zrazu len tak chodil, bez padania, bez vahania. za ruky voooobec predtym nechcel chodit. a vraj sa to ani nema. Ak Tvoje dietatko este nechodi s pridrzanim napr. okolo nabytku, tak by som pre istotu zasla k Dr. Co je povzbudzujuce je fakt, ze vsetko ostatne zvlada a stvornozkuje. Skus ho mozno nejako motivovat, poloz nejaku oblubenu hracku/zaujimavu vec na gauc, aby ho to nutilo sa stavat, chodte medzi deti, to deti chcu opakovat po druhych a lepsie napreduju...

sense
21. apr 2015

urcite sa nestresuj, do 1.5roka ma casu az az...

nikuska744
21. apr 2015

Môj začal chodiť pred týždňom, ako 19-mesačný...Pekne si vypracoval chrbtové svalstvo, rovno sedí, na rozdiel od niektorých detí, ktoré sa naučili chodiť ako 10-mesačné a sú zhrbené...

kacennnka
21. apr 2015

dcerka tiez chodi okolo nabytku od 9 mesiaca ale sama sa boji pustit, bude mat 13 mes

sandri
21. apr 2015

Moj zacal chodit v piatok 13-teho 😉 no a o 4 dni nato mal 17 mesiacov! Uz som chytala nervy, ci je vsetko OK. Aj stavat sa zacal neskoro, okolo nabytku zacak chodit neskor - on je proste taky pohybovo pomalsi... 😀 teraz ma 18 mesiacov a lieta tu ako sarkan!

mrskova
21. apr 2015

na 9 mesiacov zacal syn stvornozkovat, okolo 11 teho sa postavil achodil okolo nabytku 🙂 , a chodit sme zacali teraz na 14 mesiacov . Ziaden chodak, ziadne tahanie za ruku 🙂 . Pekne sám a bez pomoci .

vvrka
21. apr 2015

A co? Moj zacal chodit v 17,5 mes. Kam sa ponahlas? Co sa bojis, ze nestihne autobus?

rainee
21. apr 2015

Nasa zacala chodit myslim v 15mes., bolo to tym ze bola dost vysoka a tazka 😉 ale nic nezmeskala, usetrila si nozicky a potom uz lietala ako vichor.

katka1981
21. apr 2015

@helenanovakova, to su len take reci, ze rocne dieta chodi, dvojrocne rozprava, od dvoch rokov bez plienky, niektore od roka.... Neviem co je na tom pravdy. Nasa zacala chodit sama ked mala 14,5 mes. Pokial sa nepyta chodit za ruky, tak nechajte dieta tak, same, to je najlepsie. Ked bude mat dostatocne pevne svalstvo, tak zacne same chodit. Nevsimajte si ine deti, tu ozaj je kazde dieta ine.

anina33
21. apr 2015

nasa mala ma 10m a zatial sa len pretaca a rotuje po izbe,ale nestvornozkuje,ona je taka pohodova 😀,maly ten uz stal od 8meho mesiaca ale chodit zacal tusim az okolo 14m.chodak nemam a za rucky len seeem tam velmi malo,proste ju nechavam aby na to prisla sama,ved casu ma este dost,,

jana_eyre
21. apr 2015

prvy syn sa do roka presuval vylucne po zadku, potom zacal stvornozkovat a staval sa tiez az po roku myslim.. chodit zacal v 16tich mesiacoch..

druha dcera sa plazila, stvornozkovala takmer podla knizky, potom zacala chodit po kolenach, postavila sa v 13tich mesiacoch a prvy samostatny krok urobila v 16tich mesiacoch.. potom sa ma mesiac nechcela pustit.. takze az teraz v aprili zacala chodit uplne sama..

ja vidim jednu velku vyhodu v detoch, ktore zacnu neskoro chodit - viac chapu, takze je jednoduchsie ich nahanat a usmernovat pri prvych krokoch..

bordor
21. apr 2015

moja zacala sama chodit ked mala 16 mesiacov

erickatt
21. apr 2015

15 mesiacov, tak dajak

zuzich
21. apr 2015

Mám dve dcérky, ani jednu sme do chodenia netlacili ani sme ich nejak neucili. chodenie okolo nábytku ich nezaujímalo. V 14-tich mesiacoch urobili prvý krok a odvtedy samé chodili. Žiadne vodenie za rucicku alebo pod pazusky, žiadne boľavé kríže. Hlavne sme si nerobili nič s iných deti na ihrisku, ktoré už V ich veku behali. Nemáte sa kam ponáhľať, ten správny čas príde.

noname26
21. apr 2015

moja zacala chodit 17mesacna. 5mesiacov stvornozkovala. do 18mesiacov je to ok a v norme.
kam sa tak ponahlate? zacne chodit, ked bude dieta na to zrele. nepomahajte mu, nepodopierajte, nevodte za ruky. to ho nutite robit ukony, na ktore este nedozrelo a len mu uskodite. ked to nechate nanho, nebojte sa. nauci sa to samo v spravny cas a biologicky spravne. ved do 18ky nebude lezat na bruchu🙂

jaja102
21. apr 2015

@helenanovakova absolútne bez stresu.....je veľmi dôležité,že štvornožkuje.tým sa vyvíja nie len správna chrbtica,ale aj chodidlá,či jemná motorika.detské telíčko je tak prepojené,že sa nám tomu ťažko rozumie.pracujem s detičkami už 12 rokov a každému hovorim,nič neurýchľovať,dieťa samo vie,kedy je na to už pripravené.tak ju nechajte,nech štvornožkuje a keď sa to nepohne do cca 16-18 mesiacov,potom riešiť.aj môj malý začal až v 13,5 mesiaci. 😉.nič sme nezmeškali.

henamichal
21. apr 2015

@helenanovakova vobec sa neobavaj. moj zacal chodit ako 15 mesacny. Jedna dobra rada:prosim ta nenut ho nasilu. Ono sa ti postavi na nohy ked pride cas.neboj

aadulik2110
21. apr 2015

@helenanovakova starší mal 13 a 3 týždne kedy sa sám pustil chodiť a mladší tiež ešte nechodí... - v nedeľu mal rok, ale zas sa postaví pri nábytku, sem-tam prerúčkuje.... ale napr. náš sused v roku sa len plazil, ani neštvornožkoval - to začal až okolo 15 mesiaca a chodiť začal v 18,5 mesiacoch....

alexanotbad
21. apr 2015

@helenanovakova ziadny stres, je to normalne. kazde dietatko je ine. hlavne ho netreba drzat pod pazuchami a snazit sa ho "rozchodit", to je to najhorsie, co prenho mozete urobit.

adrika1704
21. apr 2015

Mam4 deti,kazde ine..k tvojej otazke..tretia dcerka do 15 rokov ani len za ruky nechcela chodit 🙂 potom sa oprela o gauc a bolo 🙂 mimochodom v tom case jej vysiel aj uplne prvy zubok 🙂 tak si to ona dala vsetko tak tabulkovo neskor