14 mesačné dieťa skoro všetko rozpráva, aj skloňuje. Ako ďalej?

nena121
4. dec 2013

Naša vnučka má 14 mesiacov a skoro všetko rozpráva, všetkému aj rozumie, doplňuje básničky, skloňuje slová.

barbs24
4. dec 2013

nejak skoro ci?

stanislavao
4. dec 2013

je to skoro, ale ved to je super. ja som mala 2 roky a hovorila som vsetko, basnicky som tiez vedela naspamat, aj vsetky pismena. a nepoznacilo ma to nijak negativne. 🙂 🙂 🙂

alena16
4. dec 2013

Môj syn bol v rozprávaní tiež veľmi dobrý, keď mal 2,5 roka, psychoogička po testoch skonštatovala, že má slovnú zásobu 6-ročného. Teraz má 8 rokov, a zas mám pocit, že má slovnú zásobu 3-ročného a to som si myslela, že aký bude šikovný. 🙂

anniera
4. dec 2013

Môj starší syn bol presne taký istý. Nie je to nič až tak extra výnimočné, teraz je prvák v škole a patrí síce medzi tých najlepších v triede, ale nie je nijako výnimočný. Normálne bežné dieťa ktoré sa len dobre učí.

mimake
4. dec 2013

Moja sice v reci zaostava ale kamoskyna sa ma v 9 mesiacoch na fotoramcek opytala: to co je? Som skoro odpadla. Teraz mala 11m a komunikuje neuveritelne, vsetko okomentuje. Zretelne si vyslovi aj svoje priezvisko. To ma asi po rodicoch obaja su ukecani az az 😀

lenka110611
4. dec 2013

veľa rodičov si namýšľa (nič v zlom), ak ich dieťa začne skoro rozprávať, že "aký je úžasne šikovný" - pritom moja malá bola taká istá v 16-tich mesiacoch, teraz má 2,5 roka a je ako všetky ostatné deti, nie je to zas až tak výnimočné, netreba zas od dieťaťa očakávať, že ak v 14-tich mesiacoch rozpráva, v dvoch rokoch bude hrať na klavír 🙂

cicimotinka
4. dec 2013

náš tak bol od 15-tich mesiacov... ako ďalej? my nijako... neriešili sme to, žiadne zvýšené nároky... je to LEN dieťa, ktoré potrebuje tie úplne obyčajné "veci"... mnohí nás poučovali, čo všetko by sme mali, ale ja som sa rozhodla pre detstvo... krúžkov a škôl si ešte užije, ale ak mu zoberiem detstvo, to mu už nikto nevráti...

cmulinko
4. dec 2013

je mi naozaj luto vasho problemu ,lebo fakt netusim ako to cele zastavit,alebo aspon spomalit 😅 jedine co viem poradit je tesit sa z kazdeho momentu s vasou vnuckou a budte hrda na nu,kym vam dava na to dovod....tych dovodov okolo puberty bude znacne menej 😀 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
moniciak
4. dec 2013

Aj naša tak rozprávala, teraz už hovorí veľa celých básničiek, spieva pesničky a ako ďalej??? Normálne ako s normálnym dieťaťom, nehľadajte problém, kde nie je, normálne sa s ňou rozprávať, fungovať, aj tak ju do troch- štyroch rokov všetky deti dobehnú 😀

ejuska79
4. dec 2013

moje deti tiez skoro zacali rozpravat, obe...aj basnicky, pesnicky, maly doplna uz aj anglicke...a co dalej? nic...tesime sa ze su sikovní... ninka sa bicykluje bez pomocnych, korculuje-sama..od troch rokov, napise svoje meno, pozna vela pismeniek ...snazime sa ich podporovat, ucit co najviac hrovou formou... a tesiiime sa...neriesime.. ved aj co....

broskilinka
4. dec 2013

zaraza ma ze si mamicky myslia ze je to problem!!!! kazde dieta ma svoje tempo... jej sa paci rozpravat, mozno v inom tak nevinika, treba ju podporit, rozvyjat aj v inych aktivitach... skusit montessori aktivity... drzim palce, sikovne dietatko 🙂

evelynm
4. dec 2013

este je malicka, zatial by som neriesila, nechala by som tomu volny priebeh, len prirodzena, nenasilna podpora. Ak by sa v neskorsom veku javila ako nadpriemerne nadana, bude dost casu dat ju otestovat a pripadne riesit triedu pre nadane deti. Alebo aj nie.
Teste sa zo sikovneho dievcatka 🙂

hameeda
4. dec 2013

jej chválabohu že naši nekecali tak skoro, to bolo také krásne pokiaľ boli ticho 😀 teraz ako pokazené rádia

adelajda2012
4. dec 2013

To ti teda poradili co??? Hmmm...niektore komenty fakt stoja za to. Vnucka je sikovne dievcatko. Samozrejme, ze este nikto nevie povedat, ci raz bude alebo nebude genius. To, ze uz tak krasne rozprava, je naozaj viac-menej vynimka. Skus sa prihlasit do skupiny montessori aktivity a tam sa poobzerat a popyta ako by sa dala podporit v tom co ju bavi a na co ma senzitivne obdobie.

januliku
4. dec 2013

No ved sa hupnite na slabikar ... citat, pisat, pocitat.... matika, fyzika ... Ved ste sa chceli len pochvalit a okolo seba nemate komu, lebo uz o tom vsetci vedia 😉 No sikulku mate, ale nebojte, este sa ma vela co ucit.

zuzin78
4. dec 2013

mate sikulku a namiesto tu pisalnia na MK by ste si mali uzivat jednu druhu , citat, hrat sa, podporovat ju ale nechat ju tak je to dieta a je sikovne v rozpravani ale nikde nie je napisane ze bude dalsi Eistein 🙂 zacnite si s nou kreslit , vsetko co ju bavi a co nevie tak to sa snazit dostat so takej urovne aby nezaostavala 🙂

noccikalili
4. dec 2013

🙂 🙂 na tom nie je nic vynimocne podla mna, moja dcerka zacala rozpravat, ci slovickovat ked mala 8mesiacov, aj to mame nahrane na video...teraz mame 2roky a plinule rozprava, vie naspamet cca 30 badniciek...spieva do mikrofonu anglicke pesnicjpky aj ked nie uplne supr vyslovuje ale je 🙂. Podla mna nic stym netreba robit, nechat nech sa vyvija, mi mame hromadu kniziek a s riekanksmi, basnickami, moja to uplne zerie 🙂 🙂. 🙂

dejka77
4. dec 2013

A co chces od 14-mesacneho? Prihlasit na H.Kubin? Predpokladam, ze nechodi ani do skolky tak naco ho doma ucit to, co sa nauci v skole?
Odpoved na otazku co dalej: nech sa hra, ked ma taku slovnu zasobu, moze obkecavat okolo hraciek 😉 .

abbie
4. dec 2013

a co dalej? smer Mensa, urcite ju hned zoberu ...

sunflower87
4. dec 2013

...maminy keď chcete niečo komentovať tak si najskôr rozmyslite čo napíšete...pani chcela iba poradiť v aktivitách, ktoré by vnučku ďalej rozvíjali.... a nemusíte ju urážať neprimeranými slovami...radšej si kusnite do jazyka (alebo do klávesnice 😀 😀 ), ako by ste tu mali písať od veci.
Ak ja môžem poradiť, tak určite veľa čítať, spievať, riekanky, básničky...proste venovať sa jej 🙂 🙂 Je to šikulka 😉 . Náš malý bude mať 1 rok...a pomaly začína rozprávať - to čo chce 😀 , vie ukázať na fotky...zvieratká a pod... nerobíme s ním nič výnimočné, iba sa mu venujeme...a nechávame voľný priebeh....každé dieťatko je individuálne... 🙂
Takže sa len tešte z vnučky 😉

barborieta
4. dec 2013

Ja osobne si myslím, že z toho hlavne netreba robiť paniku. Každé dieťa ide vlastným tempom. Treba mu dať dostatok podnetov, ale rozhodne primeraných veku a netlačiť na pílu. 🙂

lucka1987
4. dec 2013

osobne mat dieta, ktore v 14 mesiacoch krasne rozprava a sklonuje a doplna basnicky............. tak ho uz davno zacinam ucit mandarinsku cinstinu.. ved ked je sanca, tak uz by som ten potencial vyuzila nie ?

katka1981
4. dec 2013

Najvyssi cas zacat pisat. A bolo by dobre pridat nejake kruzky. Ak slovencinu zvladla, bolo by vhodne, aby sa venovala dalsim jazykom. Len neviem, ci uz nema cosi zameskane. No a teraz vazne. Pokracujte ako doteraz.

meatfly24
4. dec 2013

boze zeny niektore ste fakt hrozne. ano pani nema co robit tak sa chce vam chce iba pochvalit...normalne mi spadla sanka z niektorych komentov... ja ani nepisem co vie moja dcera aby ma tu niekto neobvinil ze si vymyslam alebo dokonca chvalim... fuj az mi zle prislo z tych povrchnych komentarov...
a co sa tyka k otazke tak ako radia maminky nerobit nic iba sa nadalej malickej venovat... vyuzivat to co uz vie a ucit sa novym veciam... a dalsia rada hlavne sa tu nepytat nikoho nic lebo potom to takto dopadne 🙄

stardust
4. dec 2013

diferencialne rovnice uz vie riesit? Ak nie, neni o com 😉 😉

lukavicka
4. dec 2013

tiez si myslim ze sa vtomto veku treba hlavne vela hrat ak sa chce ucit je to ok ale ak ma byt sikovna bude a ked sa vsetko nauci teraz co vskole?

yarnie
5. dec 2013

V prvom rade sa netreba informovat na laickom fore, ale u odbornikov. Cize ak sa vam zda, ze dieta je mimoriadne nadane, je mozne uz v rannom veku ist na diagnostiku mentalneho veku. To je cislo, ktore povie, akemu veku zodpovedaju rozumove schopnosti dietata. To cislo vam napovie, ake hracky a aktivity su pre dieta vhodne. Nie je na skodu precitat si odbornu literaturu o nadanych detoch, pomoze vam to pochopit ich odlisnosti aj podobnosti s "normalnymi" detmi. Kazde dieta je ine a to plati aj o nadanych detoch. Vychovavaju sa tazsie, viac vyzaduju, menej sa podriaduju. Netreba ich lamat na kolene, ale chapat. Casto su zmatene lebo rozum je popredu pred emociami a socialne vztahy tiez nie je lahke pre ne chapat aj ked zdanlivo su "rozumnejsie" cize aj okolie od nich caka aj emocionalnu a socialnu vyspelost.
Potrebuju vela podnetov, informacii, logickych a tvorivych uloh, hier. Ak bude mat zaujem o pismena, cisla atd. nebrante jej, nedajte na reci typu co bude robit v skole. Kazde dieta ide svojim tempom a nasa snaha zrychlit alebo brzdit je zbytocna. A nevsimajte si pohrdave a zavistlive reci ludi, co o nadanych detoch nevedia nic. Nadanie je dar, ktory prinasa so sebou aj hendikepy, malokedy je dieta rovnomerne nadane vo vsetkom. Takisto nemusi ist nakoniec o nadanie ale len akcelerovany vyvoj, ktory sa neskor spomali a zrovnomerni. Ale ten naskok, ktory ma teraz, sa nestrati, pretoze ak dieta v 14 mesiacoch sklonuje formuluje vety a pozna basnicky, tak je predpoklad ze bude jazykovo zdatne aj nadalej. Ano, v 3-4 rokoch uz dobre rozpravaju vsetky zdrave deti, ale nie vsetky si vymyslaju vlastne pribehy, basnicky, vyrabaju hracky, zbieraju encyklopedicke vedomosti a same sa ucia cudzie jazyky, vedia pisat a citat v materinskom. Takisto v 5-6 rokoch sa naucia pisat a citat vsetky zdrave deti ale nie vsetky citaju plynule a rychlo, naucili sa to same a pisu a ilustruju vlastne knihy a vytvaraju vlastne komiksy a bludiska a spolocenske hry a zacinaju citat a pisat v cudzom jazyku... To plati aj o pohybovom nadani, vytvarnom, hudobnom... Ak dieta v 2 rokoch ma hrubu motoriku na urovni 4 rocneho, tak je predpoklad ze ako 4 rocne bude na urovni 6 rocneho atd. Ak v 2 rokoch kresli ako 5 rocne tak ak ho to neprestane bavit, je predpoklad ze ako 5 rocne uz bude mat vyrazny rukopis, tzv. vykreslenu ruku a dobre oko, schopnost vidiet realitu svojimi ocami a dat na papier vlastne videnie sveta. Neviem ci som to dobre vysvetlila. Proste ak ten naskok je sposobeny nadanim, tak spravnym pristupom k dietatu sa naskok nezrovna ale bude sa udrziavat dalej. Aj ked slovo naskok nie je velmi stastny vyraz, lebo nejde o preteky. Ak je to akcelerovany vyvoj, casom sa spomali a vyrovna, ale dieta bude stale patrit medzi tie sikovnejsie. Dieta sa vyvija v skokoch cize moze na par mesiacov stagnovat, vratit sa spat a potom zas urobit obrovsky skok... V kazdom pripade drzim palceky, nadane dieta je oriesok pre rodica a vyzaduje velku trpezlivost 🙂

digysa
5. dec 2013

Wow ake ustipacne a hlupe prispevky, ale radu nejako obchadzate.
@nena121 ko dalej? Takto- rozvijajte slovnu zasobu, citajte spolu knizky, hrajte
Sa slovne hry, precvicujte spravne vyslovovnie. Ked mozete, tak zacnite hravou formo
Dalsi jazyk.
A tiez zacnite s matematikou. Do buducna treba vnucku stale zamestnavat extra ulohami
Aby sa nenudila.
@yarnie vystihla pointu diskusie, tak dobre precitaj, co pisala.

lorela
5. dec 2013

yarnie, prosím o radu, na koho konkrétne sa obrátiť so žiadosťou o diagnostikovanie mentálneho veku?