16 mesačný syn ma bije

centairee
11. jún 2015

Ahojte. Rada by som sa s Vami podelila o moje "trapenie". Nas syncek predcasom zacal robit to, ze pri nespokojnosti (ked sme mu nieco nedovolili a pod.), nas capol rukou. Ked to zacal robil, bolo to vsak v takych medziach, ze ma buchol raz a hned nato sa pritulil, pohladkal a povedal moooj. Brala som to, ze je to bezne vyvojove stadium, dieta nevie inac vyjadrit nespokojnost a bezmocnost a zaroven som bola aj rada, ze si uvedomuje, ze nam tym ublizuje. Samozrejme, ze sme mu zakazdym vysvetlili, ze sa to nesmie a ze nas to boli.
Avsak pred dvoma dnami sa nam to dost vystupnovalo. Dieta uz necapne len raz, ale bije oboma rukami. Ked ho mam na rukach, jednu rucku mu chytim ako znak toho, ze nesmie so slovami NIE, MAMU TO BOLI. Ale nasledne uz na mna mieri druha ruka. A ked mu vysvetlujem ze ma to boli, uz nenasleduje objatie ani mojkanie, len obcas sa zadari.
Aj vcera sme boli na navsteve u o 3mesiace starsieho kamarata a jeho capal pri vsetkom co sa mu nepacilo. Je pravda, ze tento kamarat je tiez vo svojej vyvojovej faze a na vsetko hovori JA, JA, JA a neustale sa hasterili o hracky. Ale takto tlct by ho nemal.
Prosim poradte, kto si uz tymto presiel.
Co robim zle? Kde som spravila chybu? Dakujem

rakywanda
12. jún 2015

@mirinecka áno, každé dieťa je iné, ale na každé niečo platí a treba to nájsť.
neterke sa stále len vyhrážali, napr. keď nás budeš biť, zavolám tatovi a pôjdeme domov! decko nás tam otĺkalo veselo ďalšie štyri hodiny, decko zistí, že máš plané reči. treba byť v trestaní dôsledná.
decko veľmi dobre chápe, len mu to treba vysvetliť jazykom dieťaťa a nie dospeláckym spôsobom. znova príklad: neter tlčú ako žito, ja zasa vysvetľujem. minule bola u nás a sama mi povedala, že jej doma nič nevysvetlia, rovno dostane bitku, často nevie ani za čo. aký je to výchovný prostriedok? čo sa z toho decko poučí?

domak2
12. jún 2015

@mirinecka skus pozriet si nejake videa od Jo Frost a uvidis, ze kazde dieta sa da naucit aby neodbiehalo odtial, kde ma za trest byt. Das ho tam raz a vysvetlis, ze tam ma byt, samozrejme odbehne das ho naspat a takto to robis aj 200krat kym tam proste neostane- uz bez vysvetlovania samozrejme. Ziadne dieta to nebude bavit vecne.
A so zuvackami, podla toho kolko rocne dieta, ak ho este unesiem tak ho prehodim cez plece a ideme domov. Ani moja nie je ziadny anjel, aj ked teraz je to ovela lepsie. Len ona sa skor hadzala o zem.

timea7
12. jún 2015

@mirinecka nie som bezdetná a dieťa mám dospelé, takže už asi viem, ako som ho vychovala a mám možnosť sledovať aj ako sú vychované deti, ktoré som mala v škôlke a už sú dospelé a ich rodičia sa s mojím názorom stotožňovali a stotožňujú. Môj partner má z prvého manželstva deti dve, už dospelé, no ten mladší roky trávil a trávi s nami veľa času, tam bol prístup k nemu oveľa zložitejší, stále sa snažil posúvať hranice, zisťoval, či naozaj funguje to, čo bolo dohodnuté a pod. Tiež mal niekedy človek nervy ako špagáty, ale dalo sa aj tu, aj keď niektoré veci trvali dlho a nefungovalo na neho to, čo inde hej. Samozrejme, že sa dieťa inak chová doma, inak v škôlke, doma má mama aj tri deti, z ktorých každé po nej niečo chce, ona medzitým varí, vešia prádlo, nie je vždy čas a priestor na rozoberanie a riešenie všetkého, čo sa počas dňa udeje. V škôlke je to o to ľahšie, že má učiteľka navarené, upratané, ibaže má tých detí vyše dvadsať. A že by deti mali dnes nejaký rešpekt pred učiteľom naozaj nehrozí, to si musí vybudovať sám. Má to ale ľahšie o to, že keď niečo rieši s jedným dieťaťom, vnímajú jej reakcie aj ostatné deti, aj keď nie vždy všetky a uvedomujú si, že s nimi by to riešila rovnako, takže niektoré radšej ani neskúšajú 😎 , niektoré sú ale vytrvalé 😎 . Aby si si nemyslela, že ja som za výchovu bez trestu, len vysvetľovať do nemoty, to ani náhodou, do inej témy som dnes písala, že vysvetľovanie je zbytočné, dieťa veľmi dobre vie, čo robí a prečo to robí. A ako si písala, niektoré deti to ešte viac rozzúri až do amoku. Ja len z trestov absolútne vylučujem tresty telesné, za ktorý považujem aj capnutie na zadok. Mňa nikdy netrestali rodičia telesne, brata občas áno, ale neviedlo to k ničomu. To, že tvoje dieťa je také, aké je preto, lebo si bola ako tehotná nervózna, považujem za nezmysel, čím to má podložené? Čo potom deti mamičiek, ktoré opustil v tehotenstve manžel, zomrel im blízky človek? Samozrejme že to dieťa vníma, ale neovplyvní ho to určite takýmto spôsobom.

timea7
12. jún 2015

@rakywanda ja deťom, ktoré sa na mňa zaženú ruky chytím a ukážem tú svoju, že aj ja mám a veľkú a tiež sa viem s ňou zahnať. Ale moja ruka nie je na udieranie, ale na hladkanie, kreslenie, modelovanie.....

mirinecka
12. jún 2015

@rakywanda teraz s tebou súhlasím. Máš pravdu treba vysvetľovať a nie hneď za každú blbosť capnúť. 😉 . Ja tiež vysvetľujem stručne aby pochopil ale nie každé malé dieťa má tak dozretý mozog že všetko chápe. Niekedy môžeš vysvetľovať do nekonečna 😝 a tím že budeš vysvetľovať ho budeš ešte viac nervačiť. Pretože tím že dieťa niečo chce urobiť, alebo si niečo žiada a začneš mu vlastne vysvetlovať že to nemôže alebo sa to práve nedá, mu vlastne brániš v tom čo on práve považuje za dôležité a nevie to v tej svojej hlavičke pochopiť čo mu chceš povedať, čiže ešte viac ho vyburcuješ k tomu aby sa bránilo. Ale nie všetky deti sú také. A tie matky ktoré majú deti ktoré nemajú takého problémy môžu byť štastné že to nemusia zažívať, len ide my o tom aby hneď nehádzali všetkých rodičov do jedného vreca, že keď ti ujde ruka na zadok tak si neschopná a nevieš sa ovládať. Preto mi strašne vadia príspevky keď každá začne hneď písať aká to je matka že udrie svoje dieťa. Neni som za to aby sa bilo hlava nehlava a bez príčiny. Capnutie po zadku je tiež trest pre dieťa ale neznamená že som zlyhala, ale znamená že zlyhalo všetko čo platí na druhých. Sú aj mamičky ako píšeš ako som aj ja písala, dieťa neposlúchne tak rovno mu capnem, lebo si myslí že tím sa to vyrieši a ide preč. A dieťa má ďalej voľnosť a robí si čo chce. S tím súhlasím to správne nie je. A keď aj príde k capnutiu treba sa uistiť či dieťa vôbec chápe prečo dostalo na zadok. 😉

mirinecka
12. jún 2015

@domak2 keď sa dieťa hádže o zem to je ten lepší prípad 😉 , lebo to ho raz prejde. Môj menší to urobil možno asi 2x vživote ale takým spôsobom že sa hodil na zem a tam plakal 😀 . Skús si hodiť dieťa cez plece ktoré má veľkú silu aj keď má 2-3 roky, lebo ju potrebuje dostať zo seba von. Neviem či by si ostala bez modrín, lebo tým že by si mu obrazne zviazala ruky (celého) by si ho ešte viac vyprovokovala. A nemôžeš si to v danej situácii ani dovoliť lebo druhé dieťa máš práve na tréningu, čiže dávaš pozor na dve deti a nemôžeš kvôli jednému odísť od druhého 😒

rakywanda
12. jún 2015

@mirinecka presne tak, hľadajme spôsoby. bitka je zlyhanie. nehovorím o capnutí na zadok, ale riadnej bitke. ak nepochopí vysvetľovanie, príde na rad príklad z praxe. opýtam sa, čo teda chcela urobiť, vysvetlím, čo sa môže stať, navrhnem iné riešenie, ak si chce robiť stále to svoje a ak si tým svojim pôvodným konaním neublíži, nechám ju urobiť po svojom a potom zistí, že sa stalo to, čomu som tým svojim zákazom chcela zabrániť.
počujem a zabudnem,
uvidím a zapamätám si,
uchopím a pochopím.
🙂
chce to silné nervy.

rakywanda
12. jún 2015

@timea7 tá posledná veta je krásna. tú si ukradnem 😀

mirinecka
12. jún 2015

@timea7 nápísala si to pekne aj sa s tím stotožňujem, a viem že teraz to učiteľky nemáte ľahké, ale chcela som len toľko povedať že práve niektoré deti ktorým rodičia do nekonečna len vysvetľovali a nikdy nedali ani len slabú po zadku si teraz robia čo chcú a skáču rodičom po hlave 😉 . Ja mám tiež v rodine učiteľky aj v škole aj v škôlke, a tak isto si všímajú prístup rodičov. Ale všímajú si aj to že ako sa tie deti chovajú k matke, ktorá namiesto trestu svojmu dieťaťu s kľudom poviem : Janka ale to sa nesmie, a to dieťa matke odpovie nepekne ako nejaká pubertťačka, čo som si ja v živote nedovolila svojej, a to dieťa malo vtedy 6 rokov. To dievčakto chodí teraz do školy je prváčka, a deti sa s ňou nechcú kamarátiť (lebo len ubližuje nie fyzicky ale psychicky)

timea7
12. jún 2015

@rakywanda kľudne, napadla ma za jazdy, keď jeden drobec hádzal po deťoch kocky a ničil im stavby (už mal maminu za chrbátom, tak sa cítil istejší 😎 ), ona ho odvliekla z triedy do šatne a tam ešte robil ródeo, tak som za nimi šla, kvokla som si k nemu a on mi jednu išiel švihnúť ....už je školákom, vyše pol roka som ho nevidela, prvý deň prázdnin máme stretko, musím mu to pripomenúť, on si to určite nepamätá. 🙂

timea7
12. jún 2015

@mirinecka učiteľka je diagnóza 😀 😀 😀 😀 Inak mne je úplne jedno, či je tam rodič dieťaťa, riaditeľka, inšpektorka, reagujem rovnako, zatiaľ som s tým nemala problém,aj keď som videla, že sa to niektorým rodičom nepáčilo, ale časom pochopili. Snáď....Problém nie je v tom, že mamičky deti len upozorňovali a vysvetľovali im, problém je, že im niečo vysvetlili, ale nedotiahli to do konca. Som toho svedkom takmer denne - Janka, nekop ma! Dieťa po malej prestávke v kopaní pokračuje....Janka, nekop ma! Bolí ma to, to sa nerobí....dieťa sa nedá vyrušovať maminým monológom a kope ďalej. Mama sa zdvihne, vezme dieťa za ruku a povie mu. Poď Janka, ideme ešte nakúpiť, kúpim ti....toto je úplne bežná situácia, Rodičia sa boja deti potrestať, boja sa im oponovať, radšej sa iba tvária, že niečo riešia. Boja sa možno reakcie okolia (to má vždy najviac rozumu, najmä ak sa nejedná o ich dieťa 😝 ), boja sa aby dieťa nezačalo jačať.....A čo si dieťa z takejto situácie vezme? Niektorí rodičia sa nezúčastňujú so svojimi deťmi spoločných akcií, lebo svoje deti nedokážu zvládnuť. 😒 Nie je výnimkou, že žiadajú učiteľku, aby im dohovorila, lebo ich ignorujú....Smutné, ale žiaľ čoraz častejšie.

rakywanda
12. jún 2015

@mirinecka aj toto je výchova na nič. ja síce vysvetľujem, ale ak neposlúchne, vie, že ju čaká trest. či už zákaz obľúbenej činnosti, alebo okamžitý odchod z miesta činu (ihrisko, nejaká akcia) a pod. čisté vysvetľovanie donemoty je na figu. potom tie decká skáču po hlave, ako si ty písala. treba byť dôsledný a nerobiť si z huby riť. dieťa to prekukne a už skáče po hlave.
ja som mala minulý týždeň konflikt s malou, vedela, že ak urobí to, čo urobila, bude trest - odchod domov. urobila čo nemala, bez jediného slova som ju chytila za ruku a išli sme domov. a poviem ti, že to bol asi väčší trest pre mňa, lebo som sa tam neskutočne tešila, ale povedala som niečo a to som musela dodržať bez ohľadu na moje pohodlie. doma sa ma pýtala či sa na ňu hnevám, povedala som, že áno, ale že ju ľúbim stále, a blá-blá. keď som sa jej opýtala ja, či sa na mňa hnevá, jej odpoveď bola: na svojich rodičov sa nemôžem hnevať, ty si mi hovorila, čo sa stane, keď to urobím.

timea7
12. jún 2015

@rakywanda absolútny súhlas 🙂

kristinkahugo
12. jún 2015

To je normálne. Nas aj štípal, kopal , hryzol.potom zo všetkým hádzal o zem , trieskal dverami, ked sa mu uz nechcelo jesť letel tanier cez pól izby. Ma 2,5 a pomaly sa to normalizuje. Ja zas ked vidím spoko dieťa a este ktoré aj sedí v kočiary tak si zas myslím ze to nieje normálne.😉😉

timea7
12. jún 2015

@kristinkahugo ja som tu tiež pred časom písala mamičke, ktorej sa zdalo, že má živé dieťa, že dieťaťu, ktoré sedí pokojne v kúte a samé sa dlhšiu dobu hrá, idem zmerať teplotu 😀 😀 😀

simonaf
12. jún 2015

nečítala som ešte rady predo mnou, no náš sa takto správa vtedy, keď mu lezú zúbky, potom sa to opäť vráti do normálu a je zlatučký ako vždy...žiadna panika, vyrastie z toho, náš bol napr. dnes kvôli zúbkom taký nervózny, že ma kopal a nechcel sa za žiadnu cenu prebaliť...ale zasa ja toto netolerujem, nemám ho jediného, to by som zošedivela, mám aj štvorročné baby dvojičky v prvej puberte 😀 Takže normálne pokričím, občas padne aj na zadok, v momente je kľudný, aj mu slzičky nabehnú (zo začiatku aj mne z neho, teraz už sa nedám 🙂 )..s ním sa dá...držím palce

kristinkahugo
12. jún 2015

@timea7 je a zvlášť uz pri druhom toľko neriešim a prišla som ze som pri prvom zo všetkého robila paniku a vpodstate su to normálne zdravé deti. Radšej take co sa vie prejaviť než pri všetkej úcte ťuťko ktorému co povieš to urobí. Potom taký rodič ocakava ze bude dieťa osobnosť. 😜😜

timea7
12. jún 2015

@simonaf no niektoré deti by podľa toho musela mať tých zubov aspoň osemdesiat 😎 😎 😎 , ale možné to je, dieťaťu je to nepríjemné, necíti sa dobre, je nervózne, tak to takto dáva najavo.

rakywanda
12. jún 2015

živé a nevychované je veľký rozdiel. tiež mi nevadí, že niekto lieta ako šinter oplašený, veď čo má na ihrisku štrikovať? ale ak dieťa robí iným deťom zle a matka čumí ako koza a monotónne opakuje no-no. tak to je moc. a úplne najradšej mám výhovorku, on/ona je hyperaktívny/a...dnes si takto mnohí rodičia obhajujú svoju neschopnosť.

timea7
12. jún 2015

@kristinkahugo pri treťom to bude ešte lepšie a od štvrtého sa už vychovávajú samé 😀 😀 😀 😀 😀

rakywanda
12. jún 2015

@timea7 niekomu už aj to prvé 😀 😀 😀 😀

timea7
12. jún 2015

@rakywanda hyperaktivita a hľadanie a určovanie ďalších diagnóz je dnes bežným športom, aby sa zakryli chyby vo výchove a našiel vinník..... 😝 😝 😝 😝 😝

centairee
autor
14. jún 2015

😀 pozerám, že ste sa tu niektoré pekne rozpísali. Zaujímavé čítanie 😉
u nás trošku zmena, sa to trošku zlepšilo oproti tým prvým dňom, po ktorých som zakladala diskusiu. Prišla som nato, že keď je unavený alebo ja nervózna (bola som v tých dňoch chorá a chlap v práci na 12 hod.), tak je podstatne viac citlivý a náchylný k takýmto "výbuchom" (veď ma to aj mohlo napadnúť, však? 😖 ).
ešte sa chcem opýtať, keď ma chce udrieť, chytím rúčky, rázne poviem nie, maminku to boli (alebo niečo podobné). a dieťa potom začne nerváčiť štýlom, že behá po izbe, plače až reve a pod. necham ho tak, robím si svoje? alebo čo v tej chvíli robiť?
mne to príde ako najvhodnejšie riešenie. a ked sa ukludní, tak mu s kľudným hlasom vysvetlím, prečo to a prečo ono

timea7
14. jún 2015

@centairee ignoruj ho,choď niečo robiť do kuchyne, pozeraj von oblokom,zapni si telku....on ti dáva najavo, že je vytočený,lebo mu jeho zámer nevyšiel a vzbudzuje tvoju pozornosť.

adawada
14. jún 2015
Používateľ adawada je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od adawada.

vratit uder alebo vytrieskať zakazdym po riti a do dvoch troch dni mas pokoj s "vyvojovymi stadiami". Decko potrebuje vediet kde su hranice. Vtedy je spokojne. 🙂

timea7
14. jún 2015

@adawada možno si myslíš, že je to univerzálny recept, ale nie je. Dieťa ťa otĺkať prestane, ale nie preto, že by sa naučilo,že fyzické útoky sú neprípustné, naopak, ty mu ukážeš, že je to bežné. Biť a nebude preto, lebo zistilo, že si silnejšia a že ťa fyzicky nepremôže. Dieťa potrebuje vedieť, kde sú hranice, s tým absolútne súhlasím, ale tie hranice sa nevymedzujú vytrieskaním 😝 😝 😝 😝 😝

centairee
autor
14. jún 2015

@timea7
ĎAKUJEM

simonaf
15. jún 2015

@timea7 to je určite pravda, mám 3 deti, pri ktorých som sa to naučila-keď vidia bitku, opakujú ju-keď som im dala na zadok ja, aj oni si takto vracajú bitkou, čo sa im nepáči...a malý keď videl, že sa bijú baby a raz mu čosi zakazovali, aj on ich bil....inak by to nemal odkiaľ mať...takže bitka je zbytočná vec, nikdy nič nevyriešila, možno len práve v tej chvíli, čo je dosť sebecké od nás rodičov, nie? 😉 mali by sme dieťa niečo naučiť a nie tešiť sa, že od neho máme pokoj...

marselitka1
15. jún 2015

@pumpkincake
@ivca88 ja len chcem povedat, ze moj maly ma tiez capne, ked mu nieco nechcem dovolit a nevidel to nikde, pretoze ja ho nebijem a ani nikto z môjho okolia. ked to urobil prvýkrát, bola som v soku, ze ako ho nieco take mohlo napadnut, ked to nikdy nikde nevidel. dnes som nechcela zjest kocku (hracku) tak ma sice so smiechom ale capal pio ustach a po lici...to takisto absolutne nemal kde vidiet, kedze doma sa nebijeme a po ustach uz v ziadnom pripade nie....cize nie je to pravda, ze maly robi len to, co videl doma....a kedze som s nim non-stop, tak to nemohol vidiet ani nikde inde....neviem kde sa to v jeho hlavke zobralo, ale zas ja to neriesim...uvidíme neskor....deti inak nebije vôbec a ani manzela nie,len mna....

simonaf
15. jún 2015

tak mňa neprekvapuje, že ťa bil a pritom to nemal kde vidieť...príliš všetko riešime..u nás skrátka baby dávajú bitkou malému podnetný príklad 😀 už aj sám dostal na zadok, keď lezie niekde, kde je to nebezpečné a dobre vie, že nemôže...ale je pochopiteľné, ak sa v človeku nahromadí nejaká zlosť-povedzme z bolesti-akejkoľvek, dieťa sa nemá ako odventilovať...je čudné, že kopne do vankúša, či pomáva rukami a náhodne aj niečo trafí? alebo hoci aj zámerne, nech...veď sme ľudia, netreba to riešiť, keby bol puberťák a pušťal sa do bitiek, vtedy to riešme, o to menej pri malom dieťati, ktorého nervová sústava nie je ani za mak zrelá..skôr dieťa pochopme, ako sa mu čudujme...to hovorí matka-diktátorka, ktorá diktátorkou byť nechce, aby bolo jasné, žiadna dokonalá mamička 😀