Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

16 mesačný synček stále nechodí

marika_zz
29. apr 2015

Ahojte. Rada by som sa opytala, ci tu ma niekto podobnú skusenost ako my a ci je to normalne. Pretoze ja svoje dieta do nicoho netlacim avsak vsetci naookolo do nas "hudu", ze naš takmer 16-mes. syn stale este nechodi.
Nas pribeh: od 3 mes. do 13 sme s nim cvicili, kvoli stuhnutym svalom a slabemu chrbatiku. Stvornozkovat zacal ako 11 mes. (cize ratala som s tym, ze bude aj chodit neskor). V 14 mes. sme zistili, ze ma pre zmenu slabe brucho, cize opat sme zacali cvicit. Teraz by uz fyzicky mal byt v poriadku (zacal sam stat, nie dlho ale postoji par sekund), a preto nam odporucili, ze uz ho mozeme vodit za rucicky (co sme doteraz nerobili, nechali sme ho, nech si ide svojim tempom). Prvy tyzden ako sme ho zacali takto vodit to bolo celkom fajn. Ale teraz sledujem zmeny, napr. chce sa vodit len za lavu rucicku. Ked ho chytim za pravu, nejde mu to tak dobre a sam si vydobije, ze chce aby som ho drzala za lavu.
Ideme bud. tyzden k pediatricke, uvidime co nato povie.
Ale zaujima ma aj nazor mamiciek, ci su taketo podobne pripady. Pretoze si niekedy (v tomto uponahlanom a "dokonalom" svete) pripadam, ze mame mame najneschopnejsie dieta na svete. Pritom rozprava podstatne viac, ako jeho rovesnici a rozumie uplne vsetkemu co mu poviem. A nemyslim si, ze to ci je niekto viac alebo menej sikovny urcuje to, kedy zacne sam chodit.
Dakujem za reakcie

peneloppe
29. apr 2015

Moji synovia obidvaja zacali chodit v 17tich mesiacoch. Starsi ani nestvornozkoval. Vyslovene len sedel na zadku a tak mu bolo najlepsie. Narodili sa zdravi, ziadne problemy neboli. Ja som sa nebala kedze aj manzel zacal s chodenim az tak neskor.

mikys1
29. apr 2015

ahoj moja najmladšia začala chodiť v 18m síce bola narodená o 2 mesiace skôr ,čiže mala by 16m. Dnes má 11r. a behá jak šarkan

saska.t
29. apr 2015

@marika_zz ja osobne som zacala chodit po 18 mes.a nic mi neuslo, kazde dieta ma svoje tempo a to treba respektovat, to ze je sikovnejsi do jednej strany je tiez normalne tak ako my vsetci pravaci /lavaci. Ak to nepride po 18 mes. potom mozes hladat odbornu pomoc 😉

marika_zz
autor
29. apr 2015
zaraaa
29. apr 2015

a čo ti hovorí na to obvodna lekarka synčeka?

mirka49
29. apr 2015

My mame v rodine 2pediatricky,tetu a moju svokru.nas maly zacal chodit ked mal 17 mes.neboj mas normalne dieta a druhym nic vysvetlovat nemusis.nas ma tera z3r a nerozprava.neriesim .priatel zacal kecat ako 4r.a ostatnych mudrych mame na haku.tak klidek

marika_zz
autor
29. apr 2015

@zaraaa
zatial nic. mam k nej ist bud. tyzden a ked vtedy nespravi sam aspon 2 kroky tak budeme nieco riesit. ale ja nemam sajnu, co sa v tejto veci da riesit

de_monka
29. apr 2015

a od nas chcel neurolog, aby dcera v roku uz chodila.... v inom pripade je to vraj opozdeny vyvoj....
chvala bohu stacilo mu, ked presla asi tri kroky... viac nevedela....
ale vela ludi (dokonca aj pediatricka) mi povedala, ze ma cas sama zacat chodit do 18 mesiacov....

vierka0
29. apr 2015

podla mna je to uplne v pohode, kedze ste aj cvicili vojtovku kvoli hypotonii..zdrave dieta ma zacat chodit do 18m, tvoj ma 16m a este k tomu bol aj hypotonicky - fakt je to este v pohode 🙂 a najlepsie je poradit sa na cviceniach, tam su na to odbornici 😉

vierka0
29. apr 2015

@de_monka vidim, ze si z presova, neurologa predpokladam myslis stovcika - k tomu sa radsej nevyjadrujem, lebo neurolog co vysetruje dieta oblecene pomaly vo vetrovke pre mna vo mne osobne vobec nevzbudzuje doveru..

de_monka
29. apr 2015

vierka0 spravne predpokladas....

sandri
29. apr 2015

Nas zacal chodit ako 17 mesacny. Tiez som uz bola nervozna 😉 ked vam len teraz zacal stat, tak mu daj este cas - take 3-4 mesiace. Ja osobne by som za ruky vobec nevodila, nas maly musel prist na vsetko sam. Ked som sa o tom bavila s rehabilitacnou (na rehabilitacie som chodila po porode ja - nie maly 😀 ), tak povedala, ze cim dlhsie dieta stvornozkuje tym lepsie - lebo tym posilnuje chrbatik.

de_monka
29. apr 2015

@vierka0 spravne predpokladas.... zle som ta hore oznacila 🙂

jana_eyre
29. apr 2015

moj prvy syn do roka len sedel na zadku a ponom sa trocha presunul.. stvornozkovat zacal ako 12m a chodit az ako 16m.. on bol dost silne dieta /hoci kojene/ a tak mu to islo tazko.. plus mal aj silnu novorodenecku zltacku, co nam vravela neurologicka, ze vtedy maju deti pomalsi rozbeh.. dnes ma tri a nie je vidno, kedy zacal chodit..

druha dcera bola ukazkove dite - sediet, stvornozkovat ako podla knizky.. ale stavat sa zacala az okolo roka, najradsej chodila po kolenach.. neskor, kedze neznasala kocik som ju vodila vonku za ruky a ona uz vedela robit kroky si postupne zvykala na vodenie jednej ruky.. tiez preferovala jednu stranu - iba za lavu ruku, pravu musela mat volnu.. ak som ju chytila naopak, padala.. mne to divne neprislo - kazdy clovek preferuje jednu stranu, napr. ja tiez deti na rukach viem drzat iba v lavej a pravu mam volnu.. moj muz je zas lavak a on to ma presne naopak ako ja..

potom sa dlho dcera bala pustit, stale sa ma musela drzat, hoci uz bolo jasne, ze to je len o istote - pretoze par krokov raz urobila.. zacala chodit 10.4 tohto roka - mala 17mesiacov.. teraz ju to velmi bavi, ze za ruku ma uz ani nechce chytit.. norma nechodenia je do 18mesiaca, ale ani to neznamena, ze ak zacne po 18m je nejaky problem.. kazde dieta ma ine tempo..

inak mam kamaratku, ktora ma trojrocne dievcatko, ktore nechodi.. ona ale od malicka nevedela dvihnut hlavku na bruchu, nevie dvihnut rucicky vyssie ako je jej hlavka a podobne.. takze ak by bol nejaky zdr. problem u tvojho syna, urcite si to vsimnes na inych jeho cinnostiach.. ked chodi za ruku, je vsetko ok..

veve16
29. apr 2015

Ahoj, naša malá začala chodiť po štyroch keď mala 14 mesiacov a prvé kroky sama spravila na konci 17.mesiaca.

majmik
29. apr 2015

@marika_zz juuuj, neries a nenechaj sa.. Presne ako baby pisali, aj lekari odporucaju.. do roka a pol neriesit, je to cele uuuplne v normale. Do nas tiez okolie hucalo, preco este nevie, a ved to uz neskoro, a ze ma divny sposob presunu (dala si sama medzistupen po kolenach, par mesiacov tak fungovala 😀) a prve kroky aj chodzu spravila dva tyzdne pred ukoncenym 18.mesiacom 🙂 takze bola v pohodke v limite. Inak ma prekvapuje, ze vam odporucali vodenie za ruku, lebo toto sa velmi nerobi - aj prave z dovodu, ze akoby sa tahalo dieta do jednej strany, zataz na telo a chrbticu.. presne ako si sama vycitila, nechaj to vsetko na dieta, ono vie, kedy na ktory krok vyvinu je pripravene 😉

margarita
29. apr 2015

neviem, kto Ti poradil vodit za rucicky, ale radsej to nechaj tak a ver svojmu instinktu.

dcerka bola hypotonicka, od 3 do 15mes. sme s nou cvicievali Vojtovku, nestvornozkovala, len sa strasne rychlo plazila, a na kolienka sla az po tom, ako sa naucila chodit popri nabytku. samostatne chodila koncom 16.mesiaca, ziadne za rucicku nic.
ked mala 2 roky sla sama celkom slusnu turu do kopca. no problem. mnohi jej rovesnici frflali a nevladali, ale ona odkedy sa rozchodila zajde az na kraj sveta 😀
ukecana a sikovna je tiez, nic jej neuslo, ze zacala chodit podla niektorych neskoro.

syn bol celkom v norme tabulkovo, ale aj ked zacal chodit skor, mozno v 14tich mes., viac padal, nemal este dobre vyvinutu koordinaciu a rovnovahu.

druha dcerka teraz zacina chodit popri nabytku, stvornozkuje mozno mesiac iba, sedi sama od 10 mes.
tiez nas uz vyslali k neurologovi, ale ja viem, ze skratka moje deti su taketo a na Spartakiadu ich beztak hlasit nebudem.
este sa v zivote nabehaju az az....

kasli na reci, aj ked viem ze je to tazke,
ale priprav sa, ze az zacne chodit, budu vsetci riesit, preco a dokedy este bude mat plienku alebo dudlik, v 16tich ci uz nebude mat vodicak a pod.

vierka0
29. apr 2015

@de_monka mne na rehabkach povedali, ze kedze mala nema ziadny motoricky problem, tak to nemusim riesit (boli sme asi 3x u neho kvoli cyste v hlavicke a cvicili sme kvoli tomu, ze bola predcasne narodena) ale kebyze ma, tak mam od neho hned brat kartu prec..takze taky odbornik - stokrat lepsie mi poradili na rehabkach co sme chodili k dr. pastircakovej

siska53
29. apr 2015

@marika_zz nasa zacala sama chodit tyzden po 18.m. Ma slabsi svalovy tonus.

bonaqa2013
29. apr 2015

@jana_eyre tvoja kamarátka ak má problém s dieťaťom, odporúčam navštíviť Olomouc - tam je rehabilitačné stredisko Corpus. Moja dcéra mala podobný problém ako dieťa tvojej kámošky a nám tam veĺmi pomohli. vlastne len tam..... Úplne zmenili cvičenie, a výsledok sa dostavil veľmi rýchlo.

estuska
29. apr 2015

Nas drobec zacal chodit 18 mesacny. Vobec nestvornozkoval,len sa plazil a doktorky nam kazali cvicit,aby zacal stvornozkovat ,ale dako som ho nenutila. Ked sa vedel postavit tak sa stale drzal nabytku alebo len za rucicky sa chcel vodit. Potom prisiel cas,asi tyzden po 18-tom mesiaci,maly sa pustil,precupkal po chodbe hore-dole a odvtedy sme ho nesli chytit. Proste som mala pocit,ze sa nechcel pustit,kym si nebude isty ze nespadne 🙂

jaruska8
30. apr 2015

@marika_zz Raz som čítala, že keď sa dieťa samé postaví, tak začne chodiť. Kamoškina dcérka mala problémy pri narodení, museli cvičiť, chodiť začala ako 16 mesačná a teraz je skvelá džudistka, šikovná baba.😊

bibistec
30. apr 2015

moj svagor zacal chodit az ako 18 mesacny je to v poriadku ale porozpravaj s pediatrickou pripadne na ortopedii

lennkka17
4. máj 2015

@marika_zz tak toto je presne ako o nas. aj moj syncek zacal stvornozkovat 11 mesacny a zacal sam chodit len pred tyzdnom a to mal akurat vcera 17 mesiacov. treba byt trpezlivy coskoro zacne chodit sam, lebo aj nas zacal najprv sam stat par sekund a o par dni uz sa pustil sam. je to len otazka casu.

marika_zz
autor
4. máj 2015

dakujem vsetkym

jeennyv
4. máj 2015

@marika_zz rodicia stale spominaju zeked som bola mala, nemala som skoro ani rok a zacala som rozpravat a chodila som az tak okolo 15 mes a viac....nic si z toho nerob, kazde babo ma svoje tempo a sama si povedala, ze ste cvicili atd. informuj sa u lekara, ale podla mna ziadny stres, nebojsa este sa nachodi dost a ty sa pri nom nabehas...drzim palce 🙂

ivkadracova
12. máj 2015

@marika_zz bez ohladu na vek dietata.. odkedy sme nasu dcerku vodili za rucku (uz stala pri nabytku aj pochodovala, a vodili sme ju len ked si vyziadala dakde takto ist), tak trvalo este dobre dva mesiace kym sa sama odvazila prejst meter a dalsi kym sa rozchodila, takze je mozne ze bude chodit tak 18-19m .. mozno nestandardne, ale co uz, mozno z neho bude este vrcholovy sportovec, co Ty vies : )

milota164
12. máj 2015

nasa zacala v 13 chodit a do tyzdna dobehla vsetkych , ktori chodili uz skor, mali sme problem s klbikmi ked bola malinka takze asi potrebovala cas kym jej zosilneli nozky. Drzim palce

anaitat31
16. máj 2015

Ahojte, aj moj syn ma 16 mesiacov prec a stale sam nechodi, boli sme dvakrat sukromne na fyzioterapiu, cvicime, masirujeme. Fyzioterapeutka nam povedala ze je lenivy a hlada si lahsie cesty ako vykonat pohyb pri co najmensej namahe 😖 Od 12 - 13 mesiacov sa presuva po dome, na kolenach rovnovahu udrziava predkolenim a zvysok tela je vzpriameny, ked chce chodit normalne, vypyta sa za rucicku, neviem ako dlho to bude este trvat. Som frustrovana zo vsetkych pribuznych co hadzu diagnozy, pozorne sleduju kazdy jeho krok, ma krive koleno, zle dava lavu nohu, mali by sme ist za odbornkmi, nic s nim nerobime atd, ako ste zvladli tutu "podporu" od rodiny? Lebo mne je z toho fakt na nic.

marika_zz
autor
18. máj 2015

@anaitat31
čo sa týka podpory rodiny, je to rôzne. moji rodicia to vobec neriesia, moja mamina od zaciatku hovori, ze je velmi opatrny, niekedy az taky bojko. ked sme nedavno boli na chate, kde boli vsetci moji bratranci a sesternice s rodinami, nikto absolutne neriesil, ze este nechodi sam. cele tri dni som si dieta poriadne ani nevidela, stale bol niekto s nim a bud na rukach alebo ho vodili za rucicky, prip. ak v chate tak si stvornozkoval ako kral, lebo vsetci ho tam museli obchadzat :D
z manzelovej strany je to horsie - jeho svagrina stale ze co este nechodi. ona ma samozrejme neeeeskutocne sikovnu dceru, ktorej sa nikto nevyrovna. a jeho rodicia vzdy len - uz sa postav a chod. alebo aj v inych veciach - napr. ze preco este nehovori konkretne zrozumitelne slova, ale stale len dookola tie svoje (hajta, ejto, ete atd atd).

takze asi tak je to u nas. vzdy ked mi je tazko, tak si sem pridem precitat par prispevkov (tak ako teraz) a poviem si, ze raz to pride. a urcite to pride vtedy, ked to budeme najmenej cakat :D a verim, ze podobne to bude aj u vas. drzim palce

Tu začni písať odpoveď...

Odošli