17 mesačná dcéra v zlosti bije a zaháňa sa po druhých

vieruska25
2. dec 2015

Ahojte maminky, už som zúfalá a nechcem urobiť chybu tak sa obraciam na Vás aké máte skúsenosti s tým, že dieťa od zlosti, ak má niečo zakázané alebo sa jej nepáči, bije ľudí okolo seba. Dcérka je inak veľmi dobré dievčatko, veľmi bystrá, v 16 mes. sme sa odplienkovali a pekne rozpráva a opakuje všetky slová. V lete sme si prešli obdobím hádzania o zem, ale ignorovaním to za 2 týždne samo prešlo a už to nezopakovala. Lenže, poslednou dobou keď jej niečo zakážeme, alebo má robiť niečo, čo nechce začne sa okolo seba zaháňať a biť všetkých čo má po ruke. Donedávna som to zvládala nekonečným vysvetľovaním, chytila som jej ruku ešte predtým ako ma stihla udrieť a keď už aj niekoho udrela, musela toho dotyčného "pomojať" (pohladkať alebo postískať), vysvetľovala som jej to tak, že sa ospravedlňuje, že urobila niečo zlé, že to bolí...atď. Asi dva krát za to už aj dostala po zadku, keď už bola situácia vyhrotená. Celkom to fungovalo určité obdobie, no teraz to naberá na intenzite a dnes sa pustila aj do známej (mamky jej malého kamaráta) a to už je u mňa poriadne cez čiaru. Najhoršie ale na tom všetkom je, že teraz to začala robiť tak, že niekoho udrie a hneď za sekundu ide stískať a poľutuje, akoby sa okamžite zháčila, že urobila zle. Ono to je fajn a pekné, že to ide ľutovať, ale bojím sa, aby to nepochopila tak, že teraz môže biť kedy chce a stačí, že len "pomojá" a vec je vyriešená. Vysvetľujem jej to, ale úprimne teraz som sa v tom zamotala a neviem ako ďalej...ak máte skúsenosti s takým správaním alebo nejakú radu budem veľmi vďačná. Ďakujem 🙂

zabina27
2. dec 2015

aj nas sa obcas zahana, bud mu chytim ruku alebo ak nestihnem, tak mu capnem naspat. ale asi mu capnem slabo, lebo on ma z toho skor srandu, vobec sa netvari, ze by to zacitil 😀 ale zase tak otlkat sa nenecham, ked nezabera vysvetlovanie, tak rucne strucne ukazat, ze to naozaj boli, capnut ju naspat a hotovo. a mozno to mala spravit tvoja znama (s tvojim dovolenim), podla mna by to na malu zabralo uplne inak ako tvoje vysvetlovanie... tam je iny respekt k druhym ludom ako k mamine 😉

sardinka335
2. dec 2015

@zabina27 suhlas - od druhých to deti inak beru..tolko si nedovolia, na druhej strane stale treba trpezlivo vysvetlovať ze toto sa nerobí...a ty na to ideš dobre len vydržať a to je zial beh na dlhu trať. Chytiť ruku ked sa ,,stihne,, a povedať razne nono! bolí ma to, je mi to nepríjemne. my sme to dcere takto do omdletia vysvetlovali a ked nepomahalo tak som ja jej ,,šuchla,, s otázkou ,,je ti to prijemne?,, mna to bolí,, teba to asi nebolí tak to mozem robiť,,...No nepačilo sa jej to ale ona uz mala čosi vyše 2 rokov a potom to prešlo - biť ma nebude ziadne decko na to som alergická... 🙂

vieruska25
autor
2. dec 2015

@zabina27 ta moja kamoska zacala akoze plakat a rozplakal sa aj jej syncek ked videl mamku a to malu dost vzalo, uplne zamrzla, tak snad to malo nejaky efekt a v tej malej hlavke sa jej to pomaly pouklada...

zabina27
2. dec 2015

@vieruska25 tak to hadam hej, a keby skusila zase, tak jej tetu pripomen, ze ako ju to bolelo 😉

timea7
2. dec 2015

@vieruska25 dieťa skúša, kam až môže zájsť. Capnúť naspäť určite nie, to dieťaťu ukážeš, že je to vlastne v poriadku niekoho udrieť. Vysvetľovanie do nemoty tiež nemá zmysel, dieťa už vie, že sa to nesmie, aj to, že to druhého bolí. Len túžba niečo získať, presadiť si svoje je silnejšia. Ak stihneš, chyť ruku a dôrazne povedz nie! To nesmieš, to bolí. Tieto slová úplne stačia. Tvoje dieťa je ešte malé, ale už chápe veľmi dobre. Ak nestihneš, ak udrie teba, tak ho podľa situácie - zanes do postieľky so slovami, nie, to sa nesmie, to bolí, alebo ho spakuj a odchod, ak ste napr. na ihrisku a udrie iné dieťa. Snaž sa, aby zákazov bolo čo najmenej, niektorým situáciám sa dá predísť, alebo odpútať pozornosť, čo už ale dlho nepotrvá. Keď budeš dôsledná a všetci dospelí okolo nej, rýchlo to prejde. Nesmie sa ale stať, že ty ju ideš potrestať, napr. odniesť do postieľky a otec ju začne ľutovať, alebo babka s dedkom sa smejú, ak ich udrie 😖 😖 😖 😖 😖 😖

tinapa
2. dec 2015

@vieruska25 Tiež by som jej nevracala naspäť...teda necapala ju. Asi len stále dôrazne upozorňovať, že to nesmie robiť a vyvodzovať dôsledky...ako radila timea7. Odísť z ihriska, keď bije iné deti, atď. Ja mám skúsenosť s mojim synom ale takú, napr. keď som ho mala na rukách- to mal tak rok a pol, aj viac..nedržal ma za plece, ale večne za vlasy ťahal. Dookola som mu vysvetľovala, že ma to bolí, aby sa držal za plece, nič nepomáhalo. Až raz som sa naštvala, potiahla som ho aj ja silnejšie, zjajkol, povedala som- a presne tak to bolí aj maminku. A odvtedy skutočne ma viac nepotiahol..

vieruska25
autor
3. dec 2015

@timea7 Ďakujem za radu. Dúfam, že je to len obdobie a naozaj to prejde a ona s tým prestane. Mám to šťastie, že vo výchove držíme spolu, aj keď vidím, že manželovi je veľakrát ľúto, ale nepovolí. Ani moji rodičia, oni akceptujú našu výchovu a nezasahujú do toho a zachovajú sa voči nej v takých situáciach rovnako ako my. Svokra to veľmi neakceptuje a neviem, či si myslí, že keď jej všetko odpustí a bude ustupovať, tak ju bude mať radšej. Dcéra jej vyslovene skáče po hlave, keď k nám príde. Minulý týždeň ju malá udrela a ja som ju hneď vzala a vysvetľovala, že starú mamu to bolí a bude smutná a druhý krát sa k nej nepríde hrať keď ju bude biť a svokra namiesto toho, aby sa postavila na moju stranu, pohladkala malú po líčku a povedala jej, že ona sa aj tak za ňou príde hrať. Mňa skoro šľahlo, ale manžel jej dohováral a zdá sa mi, že jej to došlo a začala byť aj ona prísnejšia. Tak snáď už sa to nezopakuje.

timea7
3. dec 2015

@vieruska25 to máš úžasné, že držíte spolu, pravdaže to prejde, dieťa zistí, kde má mantinel a zároveň bude lepšie zvládať svoje emócie-

kykuska
3. dec 2015

..aj ja dufam ze je to len obdobie, my ho mame uz asi rok..malý ma teraz 3rocky...je to poklad, zlatucký vie pomoct, potulit sa, je velmi sikovný aj ajo tvoja dcerka, ale tieto vybuchy ylosti ho stavaju do role certika...hucim stale dookola, capnutie tiez nezabralo, tak sa snazim len eliminovat situacie....kde by sa mohol stat uraz,,.nevzhoda v mojompripade je, ze aj ked maleho potrestam ze ho odnesiem, odidem a podobne je ta, ze on pride o desat minut a neviem za co to bolo, v duchu sa smejem ze kratkodoba pamät je minusova)ale u nas vsetky tresty a zakazy sa pamätaju tak 10minut:((ale neboj, raz to urcite prejde a vyrastu z nich skvele deti, ..

katka1981
3. dec 2015

@vieruska25, v tomto veku je to normalne, netrpte tym. V klude jej vysvetlujte, ze sa to nepatri, ak by vas isla udriet, chytte jej rucicky. Kludne moze byt v tomto veku bitkarka, neskor bude presny opak.