17 mesačné dieťa so spomaleným vývinom nehovorí

ktochytavzite
14. júl 2020

Ahojte co si o tom myslite ze len hmka?nevie mama tata toto.
to ze je pozadu s chodzou sa uz ako tak riesi i ked mohli by sa lepsie ale ta tec je divna.myslite ze to take deticky dobehnu?Ze su ok len pozadu?

ivca88
14. júl 2020

Sluch má v poriadku?
Reaguje na oslovenie, zavolanie, hudobné nástroje ( ked ich nevidí ). Skúšajte hĺbky aj výšky.
Môže byť problém aj tam

zenazaba
14. júl 2020

Co na to hovori neurolog?

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@ivca88 to by malo byt ok

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@zenazaba nic take nevravi

mogaa
14. júl 2020

@ktochytavzite veľa detí začne hovoriť až okolo 3.roku dieťaťa.....v každom prípade sa poraďte s pediatrom , teda hlavne ak dieťa nechodí k neurológovi....na reč len čo najviac všetko komentovať - jednoduchými slovami - daj, ham, piť, páči.....čítať knižky, riekanky, ukazovať zvieratká + zvuky ako ktoré zviera robí....reč sa rieši až okolo tretieho roku, logopéd vás možno ak nič nebude stále vravieť zoberie vo veku 2,5roka-skôr vás asi ani nevezme......

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@zenazaba preto sa sek oytam ci ma niekto skusenost,ide na metabolicke testy plus aj mag rez mozgu ako problem je v tom ze sa s tym malym zacali neskor robit,do 8m sa ani nepretacal az vtesy oediatricka dala neurologa kt tiez nic take s nou nerobil akurat len rehabilitacie a ocne vysetrenie plus nejaké bckive inekcie kt pomohli tak te sa zacala stavat n nohy ale ked sa tacalo stavat,ta chyba svagrinej ze sekla s vijtovkou dlho bolo klid az sestra zalarmovala neurologa ineho v mz kt zacal nieco riesit nivy cvik plus vysetreni su v plane

zenazaba
14. júl 2020

@ktochytavzite takze ste boli u neurologa a vyjadril sa, ze je vsetko ok? Alebo zhodnotil, ze dieta psychomotoricky zaostava a treba jeho stav sledovat? Neverim, ze nevravel nic.

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@zenazaba ale ved pisem ze ma spomaleny psych mot vyvin hl co sa tyka chidze to je jasna vec a dalej sa to ide skumat ale u noveho neurologav Mt
Len ci niekto ma skusenost ze ci takyto stav ma volyv neskor napr ze dieta nebude rozoravat a pod alebo to dobehne.

zenazaba
14. júl 2020

@ktochytavzite skusenosti inych ti velmi nepomozu. Su deti, ktore si len idu vlastnym tempom a vyvoj dobehnu. A potom su tie, ktore maju objektivnu pricinu zaostavania. Podla toho co pises, neurolog po tej pricine patra, ked posiela dieta na mr a metabolicke testy.

zenazaba
14. júl 2020

@ktochytavzite podla toho, co sa zisti, sa neurolog bude vediet blizsie vyjadrit, aky to bude mat dopad na dieta. Mozno mu budu treba len rehabilitacie, nootropika, vitaminy a dieta bude ok. A mozno tam bude hlbsi problem. Treba vyckat na vysledky vysetreni.

mogaa
14. júl 2020

@ktochytavzite to ti nepovie nikto, dokonca v tomto veku ani neurológ.....ak je dieťa len pomalšie, tak to dobehne, ale ak je tam diagnoza tak tam nikto dopredu nevie ako sa to bude vyvíjať......mozog dieťaťa sa stále vyvíja, vznikajú nové prepojenia, treba ho čo najviac stimulovať - cvičením, hračkami, plávaním, všetko mu ukazovať komentovať, skúšajte stavať vežu z kociek, také tie hračky kde sa vkladajú do autíčka alebo kocky tvary.....veľa diagnoz sa stanovuje až okolo 3roku, lebo dovtedy môže dieťa veľa vecí dobehnúť.....hlavne dopredu neštuduj príznaky jednotlivých ochorení ako PAS, autizmus a pod. - lebo veľa detí má príznaky týchto diagnóz ale vývojom jednoducho zmiznú....

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

ved to ze my sestry brata dost hustiˇe do svagriny,len ona je troska v tomto ako z inej doby si mysli ze s detmi netreba nic robit ked jej povieme ze naor nema davat dieta samo sediet pokual to nevedela tak sme moc mudre,alebo dam jej olej rybaci kt odporucaju neurologivia a jsne ze ho neuziva a otm jej niva neurologicka oredpise ten isty olej;)Teraz ju skuskm nahovorit na rehabky kt by rste mal stat oreplatit snad sa zadari

mogaa
14. júl 2020

@ktochytavzite takto, pokiaľ dieťa chodí neurologičke a tej sa niečo nezdá, tak už by ho dávno poslala na rehabilitácie.....takže skôr si myslím že dieťa je "lenivé, sú deti ktoré sú proste pomalšie, pohodlnejšie a ten vývoj ide pomalšie, ale časom sa to vyrovná...takže na tvojom mieste to nechám na mamičke dieťaťa, lebo nakoniec budeš ty tá zlá čo je najmúdrejšia....nechaj to na mamičku, ak by tam niečo s dieťaťom bolo - chodí aj pediatričke aj k neurologičke, takže tie by ju poslali kam treba....

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@mogaa ved to ze neurol ju poslala,len prestala chodit,lebosi myslela ze je to uz ok a ze to nema vyznam.Lenptmbrat vilal sestre ze ci nevie pomoct.Takze teraz zmena neurologa a ten uz robi ine testy,plus rejabilitacna v mt ze uz je velka lebo svagrina zanedbala troska to dieta brala to na lahku vahu,mala si naor mevie ked sedi vibec lahnut tak aj zaspi velakrat a spu v sede.Preto zmena neurol.
Plus svagrinin brat ma dieta co je take v osobitke tiez tam mama nic neriesila a mala v 3 rlen zacala chidir a spravala sa ako 1r dieta,dalsi jej brat tiez postih dieta plus dvojicky v ich ridine DMO,vies nam je to kasne ze s nou treba viacej ro it nie nechat na pospas osudu

evitka83
14. júl 2020

@ktochytavzite moja dcera ma 6r. Vsetky vysetrenia metabolika, genetika, neurologia, rehabilitacny aj ortoped, vsetko bolo negativne. Kazdy konstatoval len lahsiu hipotoniu ale nikto nevedel, preco nenapreduje. Chodit zacala ako 2,5r. Do 9 m sa ani neotocila. Plazit sa sme ju ucili natvrdo na kojeneckej gymnastike. Vojtu som vzdala, nikam nas neposunula. Zacala som s dcerou chodit na rozne pohybove aktivity. Plavanie, gymnastika, babyfit, hypoterapia, tanecna. Tam som prisla na to, ze ju strasne tahaju deti a mala snahu presuvat sa za nimi. Stvornozkovat zacala v 18tich mesiacoch, v 24 sa postavila pri nabytku a v 30tich zacala chodit sama. Paradoxne nam najviac pomohla skolka kam som ju dala v 22mesiacoch 2-3x do tyzdna na pol dna ako z nudze cnost, aby bola viac medzi detmi. Tam sa mi postavila a zacala chodit. S recou samozrejme tiez meskala, ale to som vtedy neriesila. Pre mna bolo najdolezitejsie, aby sama chodila. Az casom som prisla na to, ze ta motorika je len sprievodny jav. Dcera ma vyvojovu dysfaziu, cize vyrazne zaostalejsi psychomotoricky vyvoj s narusenou komunikacnou schopnostou. Odkedy zacala chodit, beha ako sarkan. Logopediu riesime tiez, sice je pozadu cca 1,5 roka, ale vidim progres a to je dolezite. Pokial ma vsetky vysetrenia OK, tak to dobehne. Do akej miery zavisi od Vas ako velmi sa drobcovi budete venovat. Vyzaduje to podstatne viac pozornosti casu a energie ako pri dietati so standardnym vyvojom. Ked pridete na to, co je jeho predmet zaujmu, budu sa Vam lahsie hladat aktivity. U nas to boli deti, hudba a trampolina 😊 drzim palce

mogaa
14. júl 2020

@ktochytavzite to nie je ani tak o vyšetreniach ako o švagrinej.....k neurologičke sa chodí na kontroly ak dieťa zaostáva, takže neurologička zhodnotí aktuálny stav dieťaťa čo vie aktuálne a čo by malo vedieť podľa veku.....dieťa môže chodiť k neurologičke od narodenia a diagnózu dostane niekedy až v 3-4rokoch - je to presne o tom že veľa detí z príznakov ktoré sú na rôzne diagnózy jednoducho vyrastie.....väčšina detí je lenivých a do 3roku všetko doženie......ak by sa švagriná nevykašlala na neurologičku, dieťa už dávno mohlo cvičiť a možno aj napredovať......švagriná ako mama je tá čo môže pre dieťa urobiť najviac - žiadny lekár žiadne vyšetrenie to neurobí za ňu - len ONA.....dieťaťu sa maximálne venovať,chodiť na rehabilitácie, doma cvičiť s dieťaťom, stimulovať dieťa hračkami, knižkami, učiť ho ťap-ťap-ťapušky, ukázať pá-pá, ukazovať zvieratká, brať na ihrisko aby sa hralo s kamienkami, videlo iné deti, dať na hojdačku.....deti sú ako špongie - nasávajú všetko naokolo, učia sa pozeraním, počúvaním - len im treba dávať nové a nové stimuly.....samotné cvičenie ak pôjde 2x do týždna neurobí nič.....rovnako ak aj denne bude doma cvičiť a dieťa nechá len v kočíku a bude behať s ním v kočíku po obchodoch - dieťa nebude napredovať.......prvoradé by malo byť dieťa - nie domácnosť, nie nákupy či navariť obed ale dieťa - aby bolo napapané, odcvičené, z ihriska kde behalo po štyroch po deke alebo po tráve....dieťa na ihrisku vidí iné detičky ako s ahrjaú, behajú - stimuluje ho to k pohybu - či už sa plazí, štvornoškuje alebo chodí....len ho netreba nechať v kočíku ale dať ho na deku, či trávu....

tinapa
14. júl 2020

@ktochytavzite Ja mám syna, kt.má oneskorený psych.-mot.vývin, my sme od troch mesiacov cvičili Vojtovku do 1,5roka 2-3 krát denne. Všetko začal robiť neskoršie. Boli sme aj na dvoch rehapobytoch v MT. Do troch rokov všade sledovaný preventívne.
Má 7 rokov, ide do školy..výrazne pokročil, stále je trochu pozadu, no dôležité je sa dieťaťu venovať a týmto deťom zvlášť intenzívne. Nič iné nepomôže, len sa venovať ešte viac ako normálne..

ktochytavzite
autor
14. júl 2020

@mogaa ved to ze oni stavaju dom popritom a ona mudi varit a vozit jedlo k tomu ze nema rak cas ako by mohla mat a plus aj ta snaha si myslim ze nieje taka aka by mala byt.No nic snad sa spamataju iba rodicia este a daju dom na druhu kolaj.Ale sim rada te sa to da dovehnut.

mogaa
14. júl 2020

@ktochytavzite no a to môže byť aj dôvod prečo dieťa zaostáva - mama musí dopoludnia navariť jedlo pre tých na stavbe, následne im ho zaniesť, poodnášať, poumývať.....takže chápem že na dieťa nemá veľmi čas, všetko len rychlo, rychlo a dieťa nech sa zabaví ako vie....mala by si nájsť aspom hodinku dve denne kedy sa bude naozaj intenzívne venovať dieťaťu - teda samozrejme okrem krmenia, prezliekania a kúpania....dať ho na zem, sadnúť si vedľa neho a hrať sa s ním - naháňať sa po štyroch, stavať spolu kocky, schovávať sa, učiť ho varila mišička kašičku, baran-baran-buc, pozerať si detské leporelo , učiť ho kde má hlavičku, očko, ruky, nohy......treba nájsť to čo ho bude baviť, naša napr.nechcela čítať , v tom veku pokiaľ nechodila tak mala také detské odrážadlo kde si sadla(vzadu bola opierka a odrážala sa po celom dome(to ešte nechodila)...na chodenie jej pomohlo také chodítko to sa tlačilo pred sebou - s tým sa rozchodila.....len treba najskôr vylúčiť či nemá oslabené svaly a preto nechodí....takýmto deťom čo sú po zadu sa treba oveľa viac venovať ako bežným deťom, ja viem že je to ťažké ale treba si určiť priority alebo v čase kedy sa nemôžem venovať dieťaťu mu zabezpečiť niekoho kto sa s ním bude hrať a venovať sa mu.......to za ňu neurobí žiaden lekár, žiadne vyšetrenie a ani 10rehabilitácií sa tomu nevyrovná....

miadi
2. sep 2020

Sorry ale neries intenzivne švagrinu a jej dieta ,ale radsej sleduj seba ako vsetko pišeš jednym dychom. Nekonečna veta kazdy tvoj koment. Nezvyknem v tomto kritizovat druhych lebo sama nepišem dokonalo ale toto je aj na mna moc. Svagrina mà možno len lenive dieta. Ale hlavne nie je tvoje a nie je to tvoj problem a urcite to nevyriešiš tu. Co touto temou ziskas? Jej povies ze matky z mk jej odkazuju aku mà jej 17m dietatko diagnozu? Nechaj to na nu jej dieta jej riesenie problemu. Aj tak nic nezmožeš. Aj Keby malo byt dieta zaostale ci postihnute.

ktochytavzite
autor
2. sep 2020

@miadi diky za velanapomocnu odpoved;)Ale zasa nieco uplne odveci.To uz je jedno co tym sledujem a ze to nieje moje dieta,je to doeta mojho brata a preto to aj mna trapi ,takze ak vies poradit,porad ak nie tiez sa netrap touto temou😉

kacena4
19. okt 2020

v prvom rade to ze sa matka nevenuje dostatocne dietatu neznamena ze dieta bude ok, sama pises ze v rodine mate mentalne postihnutia (sorry som otvorena) pises ze dieta ma oneskoreny psychomotoricky vyvin t.j. nie len hrubu motoriku aj rec sa do toho rata, to je ten psycho- motoricky vyvin. nemozes to oddelit. najprv dieta zacne fungovat na hrubej motorike a postupne sa prida jemna motorika, nasledne ide aj rec, t.j. oromotorika podla toho ako dieta pracuje s jazykom podla vyvinu a stravy... nejdem vysvetlovat proste nedaju sa preskocit vyvinove stadia, takze zbytocne na nich netlac nech najprv zistia ci je dieta ok - zdrave, ak je postupne s nim zacnu pracovat a ak bude mat 3 roky potom mozete riesit ze preco nerozprava skor je to totalne zbytocne (ak tam bude nejaky zdravotny postih tak od neho sa vyvija aj rec napr. pri mentalnom postihnu je rec oneskorena a podobne)