2,5 ročná dcérka hovorí po anglicky

cucka25
8. jan 2017

Chcem sa spytat mamickiek,dcerka bude mat 2,5 roka a zacala hovorit veci anglicky..napriklad cisla od 1-10,alebo,pismenka abecedy povie anglicky a taktiez zakladne farby povie bez problemov po anglicky...ale ak sa jej opytam po slovensky tak rozumie a este mi ich aj.ukaze.
Len ma niektore mamicky upozornili ze to nieje dobre,pretoze ked pojde do skolky ze jej nebudu rozumiet...sama sa to naucila,nikto ju do toho nenutil..par krat si pozrela rozpravky a vedela to..
Co myslite???

misscelaneous
8. jan 2017

Moja ma vo februari dva, obaja sme slovaci, pustame jej rozpravky po anglicky aj pesnicky, obaja hovorime dobre po anglicky, no snou zasadne po slovensky. Farby pomenuje po anglicky, pocita po anglicky, zvieratka po anglicky, zacina uz aj po slovensky. Nedavno som citala clanok, ze male deti si vyberaju na pomenovanie veci slova, ktore sa im lahsie vyslovia, ak su v kontakte s dvoma jazykmi, ze si vyberu to, co sa im povie lahsie. (kravicka vs. cow, pink vs. ruzova .... ) no casom sa to upravi, ked zacne chapat, kedy je potrebne ktory jazyk pouzit. Ludia s tym maju problem, no nejak mi to zily netrha, okolie vie byt vzdy mudrejsie. Ked pojde do skolky a bude v kontakte so slovencinou, ked to udrzite pri anglickych rozpravkach, nemala by mat so slovencinou problem. Mne napriklad mala povie, aha mami pig a ja jej odpoviem ano zlaticko, je tam prasiatko. Pig. cize k jej anglictine jej hned dam slovensky ekvivalent. deti su spongie, nalepi sa to na ne 🙂

michaelamilan
8. jan 2017

Určite to nieje problém. Tiež malý začal najpv anglicky. Ľahšie sa vyslovuje a deti sa najlepšie učia zábavnou formou-napr videá na youtube, rozne hry apd. časom na to príde rozoznávať čo je po slovensky a čo po anglicky.
Náš bude mať 4roky a učí ma anglicky 😀 Niektoré nákladné autá, geometrické tvary apd si už nepamatám a niečo som ani nevedela 😀 😀
Len buď rada že to zatiaľ baví a všetko príde časom

bonnie1
8. jan 2017

Podla mna to prejde a par slov po anglicky nemozu byt problem predsa. Mojej malej kamoska sa vratila pred par dnami zo zahranicia po par mesiacoch a rozprava komplet po anglicky. A zajtra ide do skolky.. cisla pismenka farby v dnesnej dobe ovlada skoro kazde dieta v anglictine kt pozera youtube

janas17
8. jan 2017

Robí to aj moja dcéra cca od 2 rokov, teraz ma 2,5 a v živote ma nenapadlo ze by som sa nad tým mala zamýšľať. Len sa niekedy cudne cítim ked niekde prečíta číslo ktoré vidí a pomenuje ho anglicky alebo farbu povie anglicky, pretože sa asi ľudia okolo na mna pozerajú ako na premotivovanu matku, ktorá s dieťaťom hovorí doma v cudzom jazyku, pritom nikdy sme s ňou tak nehovorili a ma to len z telky.
Ale neriešim, len jej vždy poviem ako sa to povie slovensky.

cucka25
autor
8. jan 2017

Ano presne,vsimla som si to ze ked vidi nejake zvieratko vyberie si lahsie pomenovanie povie to anglicky a ja to zopakujem po slovensky...
Niektory ludia mi to vycitali,ze aby sa slovensky ucila,ze jej nebudeme rozumiet...a bla..bla...my co sme v jej blizkosti jej rozumieme,a si myslim ze ona vie co je pre nu lepsie...

memek
8. jan 2017

nie je to problem, okrem ineho pre dieta je jednoduchsie povedat napr. red ako cer-ve-na. ;) moj syn to mal tiez takto a teraz hovori anglicky aj slovensky. je to super ze to vie, ved niektore deti nevedia ani ako 5-6r farby... to mi pride ako nie celkom normalne.

michaelamilan
8. jan 2017

@cucka25 jejda hlavne nepočúvať okolie.To je super že už teraz ovláda iný jazyk a hlavne ak jej to vydrží, super preňu, jazyk je dôležitý!!!!

bonnie1
8. jan 2017

@cucka25 kvoli par slovam by ste jej nemali rozumiet ? Divne nazory

cucka25
autor
8. jan 2017

Tak som rada,zvycajne sa nad tym pohorsuju tie starsie generacie...
Ale netreba si ich vsimat,a podporovat ju v tom ked ju to bavi...dakujem velmi.pekne...

chrissie_kf
8. jan 2017

Ja som sa takto naucila po nemecky aj anglickY 🙂 od narodenia so mnou mama rozpravala nemecky aj slovensky, v skolke som zacala aj s anglictinou. Dnes rozpravam plynule dvoma cudzimi jazykmi bez vacsej driny za co som vdacna, bol to super zaklad. Nikdy som sa nemusela trapit ucenim slovicok a gramatiky. A slovencinu tiez ovladam bez problemov 😜 So synom, ktory ma rok to robim podobne. o nejake reci okolia sa nestaram, skor ma udivuje ze v dnesnej dobe ma k tomu niekto pripomienky. 😎 Neboj sa bude ovladat aj slovencinu kedze bude chodit do slovenskej skolky a komunikovat s ostatnymi detmi🙂 detsky mozog je ako vysavac a to treba vyuzit.

cucka25
autor
8. jan 2017

@bonnie1 my jej rozumieme vsetko co povie

lauricka
8. jan 2017

Podla mna je to bezpredmetne a je uplne jedno, ci pomenovava par veci anglicky. Podla mna to vobec neovplyvni jej pouzivanie a porozumenie slovenskemu jazyku. Aj tak, su to len slovicka bez kontextu. Chvilu by o nich nepocula a zabudla by aj tie. Slovencina hra a bude hrat prim, samozrejme.

lasina
9. jan 2017

Ešte by som ju v tom podporila.Ak sú to staršie generácie,tak tie mozu nerozumiet,ale ak jej rozumieš ty,tak by som to absolútne neriešila,práve naopak,podporila by som najviac ako sa dá.Akurat včera sme boli na návšteve a pani má 2 ročného chlapca a presne vravela že iba po anglicky chce rozprávať.Veľmi sa tomu tešila a moja prvá reakcia muža a mňa bola že to je super,len ho v tom podporuje.😉

jeennyv
9. jan 2017

@cucka25 podla mna to neries , zacni sa tym zaoberat, ked to bude aktualne, cize len v pripade, ze by nastal nejaky problem v kolektive skolky, ze by si deti nerozumeli jazykovo, inak deti od seba v kolektive vzajomne odpozoruju spravanie atd jeden od druheho, cize ak uvidi, ze hovoria po slovensky aj ona bude

johanka_de_arko
9. jan 2017

Nemusis mat obavy. Casom to odlisi,co je Aj a co Sk. Dolezite je,aby nikto na nu nehovoril miesane - anglickoslovensky. Videla som takeho uzasneho otecka. Robil stavbara v anglicku,kde mal kolegov poliakov. No...uzasna anglictina. A jeho dcerka frustrovana,lebo chcel od nej odpovede na svoje "super" otazky,mu nevedela odpovedat ani anglicky a dokonca ani slovensky.prestala uplne rozpravat. Som logopedka,to preto to hovorim. Neboj. Cudzie jazyky detom prospievaju,len to musi mat system a nie total chaos.a aj od dietata zalezi,samozrejme.

rajna
9. jan 2017

Nasa mma 2 aj 4 mesiace a v pohode rozprava aj po slovensky aj po nemecky. Zalezi a kym je. Doma a u babky po nemecky s detmi na ihrisku po slovensky. Dokonca niev9

stormie
9. jan 2017

Teraz sa to naucila sama a robis z toho paniku, ked sa to nenauci v skole tak bude zase panika lebo 'nema hlavu na jazyky'. Bud rada ze jej to takto same naskakalo do hlavy, ak mozes tak rozvyjaj jejzaujem o jazyk dalej, nebude prve dieta co vie dva jazyky

cucka25
autor
9. jan 2017

@stormie ja stoho nerobim paniku,len som sa chcela opytat...
Urcite ju budem v tom podporovat a rozvyjat jej zaujem...

jahodka11
9. jan 2017

@cucka25 no, tak odkaz tym premúdrelym mamičkám, ze a co rodiny,co žijú v zahranici? Ani jedno z mojich deti nevedelo reč,ked islo do skolky a nemali ziadny problem....
Takze sa netráp, vlastne, bud hrdá,akú mas sikovny dcérku a len ju v tom podporuj 🙂

katka708
9. jan 2017

ja v tom tiež nevidím problem. syn si tiež vyberal ľahšie pomenovania. dnes má 3r. a vie že prasa robí kroch kroch ale on povie radšej "oink oink" biela je napríklad vždy "vait" a okrem týchto anglických drobností v niektorých situáciách uprednostňuje češtinu. 🙂 "mami slyšíš?" "to bylo hezké" Keď bol menší, manžel z toho stresoval, vraj sa po slovensky nikdy nenaučí ale ja som sa tešila, nevidela som na tom nič zlé. Nastúpil na jeseň do škôlky a absolútne nebol žiaden problém. čoraz viac nahrádza cudzie slová slovenskými ale keď sa ho to na skúšku spýtam, tak stále rozumie aj po anglicky aj česky.....
A tiež sa to všetko naučil len z pesničiek a rozprávok

ajana1
9. jan 2017

Neries inych. Nas maly je trojjazycny a este stale si vybera to najjednoduchsie slovo z jazykov. Az okolo 3-3,5 roka zacnu vyraznejsie rozlisovat jazyky. Hlavne kolke deti idu do skolky a este ani nerozpravaju a vsetko zvladnu.

stanulienkat
9. jan 2017

a problem je aky?? Ci len sa pochvalit?? Dokaze to dost deti, nie je to nic vynimocne, deti su ako spongia.

maciatkolulu
9. jan 2017

@cucka25 tak ona, ale nerozprava po anglicky, ona opakuje pocute, presne ako pisala mamicka vyssie, zopakuje v cestiste, to co je pre nu lahsie, ci mas pocit, ze kebyze ju vpustis do anglicka, tak sa v pohode dohovori😉 v dnesnej dobe sa proste pustaju detom skor aj rozpravky ako slovenske a potom su plne ambulancie logopedov a nestastnych matiek😲 zenas nevie toto a hento.... My mame bilingvalne dieta a tiez zopakuje niektore slova aj v aj, kedze disneychanel je v aj, ale teda urcite nepoviem, ze hovori anglicky, pretoze vidim, co to znamena hovorit dvoma jazykmi a aj rozumiet a urcite to nie je napocitanie do desat a zopakovanie pismenok😉 takze sa nemusi nikto obavat, zeby jej nerozumeli a toboz v skolke

cucka25
autor
9. jan 2017

Tu je zbytocne nieco riesit,ze som sa ja aj nieco spytala..😖.

cucka25
autor
9. jan 2017

@jahodka11 urcite ju budem v tom podporovat dakujem za komentarik

yanni
9. jan 2017

@cucka25 normalka. Deti vela nasavaju. Blbe reci, ze jej nik nebude rozumiet, nech ta netrapia.
My me trilingualna rodina. SK, NJ, AJ. Vsetko native. Mala bude mat sice len 18 mesiacov ale je to "klebetnica" uz teraz😂 Zo vsetkych troch jazykov si vybera to, co sa jej lahsie vyslovuje.
A kedze muz Nemec po slovensky nevie (len par slov, ale zase vie si domysliet😂), najlepsie jej rozumiem zatial len ja, kedze ovladam vstky tri jazyky.
Ono poviem ti takto, kto chce a bude chciet, ten bude rozumiet a pochopi co mala chce povedat.

andreale
9. jan 2017

Podporuj ju v tom ďalej. Jeden príklad z našej škôlky : syn je už predškolák a má spolužiačku ktorá, keď začali chodiť do škôlky nevedela po slovensky povedať ani ahoj. Nehovorila anglicky je to maďarka, doma sa rozprávajú len po maďarsky, ale cudzí jazyk. Malá sa naučila perfektne po slovensky. Keby ste sa s ňou rozprávali, vôbec nepočujete maďarský prízvuk a čo je na tom dobré niektoré deti nachytali maďarské slovíčka vrátane môjho syna a keďže moja mama vie po maďarsky , syn sa s babkou učí po maďarsky a celkom mu to ide.

lennicka
9. jan 2017

Ved to nic neznamena. Moja trojrocna je bilingvalna..akym jazykom na nu hovoris, takym odpoveda, obcas to mixovala... teraz je to uz ok... nevidim v tom problem, skor vyhodu.

atrami
9. jan 2017

Bude to dobré, hlavne v škôlke. Skôr by som rozmýšľala čo v škole. Môj vedel pred nástupom do škôlky abecedu, čísla, farby....do školy nastupoval, že už vedel čítať - po slovensky. Prvý ročník v pohode, ale teraz sa nudí, siju s ním všetci čerti.

maykaaa1122
9. jan 2017

to je super, ja ta podporujem...na dieta sa v detstve najviac nalepi..🙂