Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

2,5 ročná nenapreduje v psychomotorickom vývine

karap
23. jún 2014

Dcera ma 2,5roka.V motorickom vyvine zaostava o cca rok.Chodit zacala kratko pre 2rokom.Prvy polrok zivota nosila pavlikove remence,tak sme jej zaostavanie pripisovali tomu.No nieje to pravda.Lekarka nam diagnostikovala slabe,svalove napatie.Vraj to bude mat stale.Nebude stacit kamaratom.V behani,skakani....proste vraj bude vzdy posledna,aj na telocviku.No to mi az tak nevadi.
Bojim sa ale,ze s nou nieje daco v poriadku.Ona totiz takmer nerozprava.Mama,tata,to su jedine 2 slova,ktore pouziva.Potom pouziva uz len vyrazy ,,daf,dof a bab,,
Ked ju pozorujem,ako sa napr. prihovara babike,tak jej monolog znie nejak takto ,,A bab,neeee,dof,hmmmm a bab......,,
Inak je sikovna.Rozumie vsetkemu,co jej vravim,prinesie co jej kazem,sama sa vyzlecie,sama papa lyzicou,sama sa ide vycikat,vykakat,dennu plienku nema od 2,3 roka.Len ta rec.........
Sme sledovani na neurologii,tam sa sice lekarke celkom nepaci jej ,,napredovanie,, no stale jej dava cas.No ja neviem,ci nieco nezanedbavam.Aby nebolo neskoro....
Co mam robit?Mam ziadat od neurologicky nejake specialne vysetrenie?Alebo cakat na zazrak?Mala bude mat v novembri 3 roky,no mentalne mam pocit,ze je na urovni 1,5 rocneho dietata.................

pribinak
23. jún 2014

Isla by som este k inej doktorke a vypocula si iny nazor na porovnanie, je fakt, ze cim neskor zacnes cosi riesit, tym tazsie to bude, v jej pripade by som sa nedala na reci typu: ma cas a susedov chlapec toto a hento, sama citis, ze to nie je OK

oktoberka
23. jún 2014

@karap tak sikovna je teda dost...mozno jej iba chyba nejaky ompulz na rozhovorenie sa-lebo vidim,ze mas tri deticky,takze vravy je u vas dost....asi si vystaci s tym-rozumiete jej
a ked ju mas v sledovani neurologicky...ja by som zatial neriesila extra rec-moj sa rozhovoril okol 2,4r...a par mesiacov mu trvalo,aby sa rozhovoril viac-nerozprava este cisto,ale rozumie...a je aj pohybovo zdatny,mozno az velmi...aj obliekanie mu celkom ide...akurat,ze plienka este je....
takze podla mna mas sikovne dieta...pozoruj ju dalej a nestresuj sa....v mojom okoli sa dost vela deti rozhovorilo "zo dna na den"a vacsinou to bolo okolo 3r....aspon teda chlaci-vsetci...alebo az v skolke

hradnapani
23. jún 2014

@karap mne to take tragicke nepride, ani moj syn s tou recou nebol velmi slavy. Az teraz okolo troch rokov sa to rozbieha. Logopedka nam na rozvoj mozgu odporucila rybi olej a b-komplex, ze vela detom to pomaha s tou recou (ale samozrejme, najdu sa aj take, ktorym nepomohlo). A musim povedat, ze nam pomohlo.

sisaha
23. jún 2014

@karap poziadaj o vymenny listok k detskej psychologicke. Tam uvidis, ci je este v medziach normy, alebo nie.

karap
autor
23. jún 2014

@pribinak veru som uz rozmyslala nad inou lekarkou.Nech mam nazor aj od dalsej.....no neviem,ci mozem sama ist k inej neurologicke.Bez doporucenky.
Zajtra sa objednam k nasej neurologicke /kazala nam prist koncom leta,no to je este daleko/ a rovno jej poviem,ze mam obavy k malej napredovanie

karap
autor
23. jún 2014

@sisaha k psychologicke?Co robi taka lekarka?Uz mi radili aj zajst z malou k logopedicke,no to mi pride blbost.mala nema problem z vyslovovanim,ale rozpravanim celkovo............

pribinak
23. jún 2014

@karap popytaj sa v poistovni, inak take sukromne vysetrenie u neurologicky stoji cca 30e, co zas nie je nejaka horibilna suma, myslim, ze ak ti pediater da vymenny listok, poistovna nema problem

sisaha
23. jún 2014

@karap zdiagnostikuje ju. Moja mala tiez oneskorene zacala rozpravat a logopedka nas poslala najskor k psychologicke.. Ta, ale zistila, ze intelektovo zodpoveda priemeru a recove oneskorenie dobehne. Tak sa aj stalo, ked nastupila do skolky. Dcerka sa s nou bude hrat.., riesit ulohy. nebude vediet, ze je testovana.

tenerifka
23. jún 2014

@karap pises, ze dcerka ma slabe svalove napatie. Jazyk je takisto sval a moze to mat suvislost(ale nemusi).....mozno bude potrebovat logopediu na precvicenie a spravne narabanie s jazykom. Pytala by som sa teda aj na logopedicke vysetrenie

pribinak
23. jún 2014

@karap ist k logopedicke nie je zla rada, logopedicka vam moze ukazat cviky na posilnenie svalu jazyka a ukaze ako podnecovat k reci
Ale asi vas aj posle k psychologicke alebo na pedopsychiatriu, aby tam realne posudili jej mentalny vek

karap
autor
23. jún 2014

@hradnapani k logopedovi Ta poslala vasa lekarka?A k tym vitaminom.....Davala som malej 3mesiace kvapky na prekrvenie mozgu Tebokan no vobec som nepostrehla zlepsenie.

karap
autor
23. jún 2014

baby dakujem vam za rady,vidim,ze sa tomu kus rozumiete/mate skusenost.Takze to zhrniem....
Kam najprv ist?K pediatricke?A od nej sa pytat k logopedicke/psychologicke?Alebo ist k neurologicke a od nej sa pytat dalej?
Z nasou pediatrickou je to tazke.Jej sa mala zda stale ok,vobec ju neriesi ako ,,zaostalu,, no ja ako matka citim,ze nieje v poriadku

pribinak
23. jún 2014

Ja by som si od pediatričky vypýtala 3 výmenné lístky ci sa jej to páči alebo nie, nemá este síce 3 roky, ale idu prázdniny - dovolenky, takze kým prídeš na rad u každej mudr, bude to chvíľu trvať
Pokaziť tym nic nemôžeš a aspon budes mat istotu, ci je dcérka OK

hradnapani
23. jún 2014

@karap k logopedke som sa pytala sama, pediatricka by kludne cakala. Uprimne, myslim, ze to okrem tych kvapiek bolo aj zbytocne. Take male dieta aj tak nespolupracuje, usmernenia pre rodicov som si nasla aj sama na nete (resp. tu na koniku je k tomu clanok).
tebokan (ginko biloba) na prekrvenie (casto sa dava najma starym ludom) je nieco ine ako rybi olej, ktory pomaha vyvinu mozgu (aj ked tebokan asi tiez smeruje k tomu istemu).

lucyliu
23. jún 2014

vyskúšaj klinickú logopedičku, otestuje porozumenie (mne sa tiež zdalo, že synček všetko rozumie, ale nakoniec to u nás dopadlo inak), dá ti veľa dobrých rád. synček tiež ešte nerozpráva, ani nevie sám jesť lyžicou. u neho zase tá hrubá motorika je ok, jemná je horšie a to aj s rečou súvisí.
chodíme do súkromného centra (Inštitút detskej reči v BA), tam lístok od dr. nepotrebuješ, majú skúsenosti aj s úplne maličkými detičkami, fakt to tam vedia, synčekovi sa tam páči. sme v zahraničí, tak sa tam len 4x do roka dostaneme, inak si myslím, že už by sme boli ďalej.
a ešte odporúčam knihu od Charlotte Lynch a Julie Kidd - Cvičení pro rozvoj reči, je tam veľa vecí, ktoré určite aj sama robíš, ale mnoho dobrých nápadov na precvičovanie predverbálnych schopností, lebo tá reč samotná je až na vrchole pyramídy. a ešte je fakt dobrá kniha "Kniha o detskej reči", tá sa dá aj internete stiahnuť, daj si vyhľadať. držím palce.

dominikuska
23. jún 2014

@karap ja som najprv sla k neurologicke, tam spravili vysetrenia a EEG a s tym som sla k psychologicke, ta ho zdiagnostikovala a doporucila k logopedicke. Najlepsi je takyto postup, lebo psychologicka a aj logopedicka si budu pytat spravu z neurologie, dokonca si pytala spravu aj foniatrie { ci ma v poriadku sluch }
SYn ako trojrocny bol na urovni 15-18 mesacneho dietata, nerozpraval vobec, vydaval len par hlasok,
Ako stvorrocny tiez ziaden velky rozdiel, prospela mu specialna skolka, kde ma logopedicku, maly kolektiv deti, sustavne sa mu musel niekto venovat, stale sme mu vsetko opakovali, a az teraz vidno neskutocny posun vpred.

dominikuska
23. jún 2014

tiez syn berie omega 3 mastne kyseliny, vidim ze viacere maju s nim vyborne vysledky 🙂

bublinka711
23. jún 2014

@karap prvy prispevok miasi nepridalo,tak znova... Odporucam detske specializovane centrum Dialog v Bratislave,sama som tam nejakudobu pracovala. Je to spickove pracovisko.urobia Vam komplexnu psychologicko-neurologicko-logopedicku diagnostiku,foniatriu a navrhnu aj zrealizuju zodpovedajucu terapiu. Pozrite aj na nete. Skutocne odporucam

dai
23. jún 2014

@karap ahoj. moj maly je predcasniatko a od narodenia sme pozorovany na neurologii - on je tiez hypotonik - cize slabe svalove napaetie - zacal chodit neskor, aj ked na hypotonika velmi skoro - v 14tich mesiacoch...
v 2och rokoch som zacala riesit jeho rec - pouzival tiez velmi malo slov, vaecsinou hovoril v svojej reci... kedze s malou som chodila na logopediu a on s nami, nasa logopedicka ho zobrala - v prvom rade nas ale poslala ku klinickej psychologicke aby ta urcila ci ide o celkove zaostavanie, naruseny vyvoj reci, alebo len oneskorenie expresivnej zlozky reci - v kazdom z tychto pripadov sa totiz inak nasledne postupuje.
u psychologicky sme boli asi 3 hodiny na pozorovani - maly krasne spolupracoval, sustredil sa - pre mna obrovsky zazitok - myslela som si ze malo rozumie ale tam sa ukazalo ze rozumie velmi vela uz aj hypotetickych pojmov, dokonca rozlisuje napr. vtaky a pod .... cize vo vsetkom bol popredu oproti svojmu veku, dokonca koncentraciu mi povedala psychologicka ze taku nezazila ani u 3rocnych deti ako u neho - zato expresivna zlozka reci nam zaostavala o viac ako pol roka, ziadne ine narusenie a poskodenie nastastie nebolo - odvtedy chodime k logo cca. kazde 3 mesiace - viac menej sme len pozorovany, kedze zaostavanie sa vaecsinou same napravi ( narozdiel od inych naruseni ) - s logo sa maly cca. hodinu hra, ona sa mu plne venuje a sleduje ho ci pouziva nejaku stavbu vety, ci su slova slabicne alebo aj zlozitejsie, ci sa snazi napodobnovat alebo vobec nie etc. ... odporucila nam aj dalsie rehabilitacie na hypotoniu ( my sme ich ukoncili ked mal maly cca. 11 mesiacov a naucil sa lozit, sediet a zacal stavat...) - lebo aj jazyk je vlastne sval a to svalove napaetie moze sposobovat aj oneskorene rozpravanie kedze dieta tazsie tvori jednotlive hlasky...

my sme v kazdom pripade zaznamenali prelom asi pred 2mi mesiacmi kedy zacal maly opakovat jednoduche slova a postupne tvorit vety - sice agramaticke, bez casovania, sklonovania etc. ... ale su to uz vety typu mama pod spi, tato pride dom , ja auto haci a pod. ...🙂 nie je to nic moc ale logopedicka bola nadsena a povedala ze uz sme na spodnej hranici normalu🙂 teda sice ziadna slava ale uz ziadne zaostavanie🙂

urcite ti teda odporucam navstevu detskej psychologicky na urcenie diagnozy a na zaklade diagnozy dalsi postup( logo, neuro, rehabilitacie etc. ) - drzim palce...

mima4
23. jún 2014

@karap
určite to ries s odbornikmi. Jednym z dovodov preco dnes ma tolko deti tolko problemov je to, ze su rodicmi zanedbavane.... na konovi sa dozvedia, ze je OK, ked nerozpravaju, pripadne su mentalne pozadu..ze do dozenu... a ked ich doslova prinutia ist k odbornikovi,..neraz je uz neskoro ...

pemizb
23. jún 2014

@karap ja v tom nemam vela skusenosti....moje deti nemaju este dva roky...ale viem o jednom chlapcekovi, ktory nerozpraval do piatich rokv...ale ze vobec nic. Lekarka uz povedala ze ked nezacne, tak ze uz asi nebude rozpravat....a teraz? Rozprava a nic mu nie je. Takze verme ze malinka je v poriadku...ved na fotke je strasne zlatulinka a my jej vsetci drzime palce. 🙂

mm2008
23. jún 2014

@karap pozri, má pekne rozvinutú imitačnú hru (hra s bábaikami napríklad) a aj tie "zvuky", ktorými sa bábikám prihovára sú vlastne "slová", to ti povie každý klinický logopéd. Ja riešim ne/rozprávanie u môjho mladšieho syna, tak viem, o čom píšem . Tvoja je rozumovo šikovná dosť, tá hrubá motorika (behanie, skákanie, asi hypotonus) sa časom spraví. Tvoju dcérku podporujte v tom, v čom je šikovná, a to je jej zmyslové vnímanie sveta okolo. V tomto má určite navrch od ostatných rovesníkov. Ak chceš mať istotu a kľud v duši, objednaj ju ku klinickej logopedičke, aby sa na ňu pozrela. A okrem toho - ak bola hypotonická, tak hypotonia súvisí aj s ohýbaním jazyka (aj to je sval) .. všetko postupne dozreje. Drž sa a mysli pozitívne 🙂 .

veve78
23. jún 2014

@karap... ako tu uz spomenula nejaka maminka... mozno tam bude nejaky iny problem preco nerozprava a s tym by ti mohla pomoct klinicka logopedicka..... my chodime tiez ku klinickej logopedicke..maly tiez nerozpraval vobec...teraz sa pustil.... a tiez mame problem s motorikou a aj svalove napatie je problem...nejaku cast tela uvolnenu a niektoru napatu...( to je nadlhsie cvicime Bobath ) a problem mame so zuvanim potravy a aj s jazykom.... ( ako tu niekto pisal tiez je to sval ) a to vsetko nam zistila klinicka logopedicka..... takze drzim palce...

monika319
23. jún 2014

moj maly tiez mal svoj slovnik . rozumel vsetkemu len rozpraval po svojom. ja som ho rozumela ale nik viac. od 11mesiacov chodíme k neurologicke ( mal febrilne krce). od 3 rokov chodíme k klinickej logopedicke. (v novembri bude mat 4 roky). za ten polrok co knej chodíme je velka zmena zacal rozpravat i ked r nevie ale ja som rada kazdemu slovicku co povie.. robi pokroky kazdim dnom. od neurologicky mame predpisani Tebokan a odporucila nam aj Esprico.

sante81
24. jún 2014

@karap syn začal plynule rozprávat v 3 a pol roku, dnes bude mat 5 a huba sa mu nezastaví, akurát mame problém s vyslovnostou r a l, navštevujeme logopédiu, a v okolí poznam niekolko detí ktoré začali rozprávat neskôr

mimasimi
24. jún 2014

@karap Ja by som riešila dobrú klinickú logopedičku, a neurológa, keďže je tam aj nejaká tá svalová disfunkcia. Neurológ vie predpísať sirupy na rozrozprávanie a logopedička ju potom rozrozpráva. Myslím, že psychológ nie je treba, kedže isto zrakový kontakt je a hra je pekná s fantáziou, kedže s bábikou komunikuje. Pediater vždy čaká do 3 rokov, treba sa pýtať sám, stačia len výmenné lístky a sa objednať.

asocial
26. jún 2014

na druhej strane, dievcatko sa same vyzlecie, naje sa, kaka a cika do zachoda...to zas nevedia vsetky deti v jej veku...
nasa neter zacala rozpravat az ako 2,5 rocna, boli z toho nestastni...
a sups..aka je sikulka teraz...

bodka70
26. jún 2014

@karap , ak vie všetky tie veci, čo si písala, určite nie je mentálne na úrovni 1,5 ročného dieťaťa - lebo v tomto veku sú len máloktoré deti schopné sa úplne samé najesť, splniť pokyny, všetkému rozumieť, chodiť na nočník atď.
to nerozprávanie môže súvisieť s hypotóniou, tak ako to tu už niektoré mamičky spomínali. na to sú všelijaké cviky - vyplazovanie jazýčka, fúkanie slamkou do papierovej guličky, masáže tvárových svalov okolo úst a podobne. Nezaškodila by kontrola podnebia, uzdičky na jazyku....
A síce je pravda, že hypotonia je na celý život (mám staršiu dcérku s touto diagnózou), ale to neznamená, že sa s tým nedá nič robiť a že sa to nemôže zlepšiť. takéto deti musia veľa posilovať svaly, cvičiť - vhodné je plávanie, cvičenie na lopte, na žinienke, neskôr bicykel, beh a podobné športové aktivity. 😉

Tu začni písať odpoveď...

Odošli