2,5 ročné dieťa nechce požičať hračky. Ako reagovať?

gocrazy
30. nov 2010

Ahojte, moj takmer 2,5 rocny syn nechce poziciavat hracky. ked k nam pridu na navstevu znami s detmi, tak im vsetko berie z ruk, nic im nechce pozicat, jednoducho vezme z ruk a hodi na zem, tak isto aj cez leto na ihrisku nikomu nic nepozical...nebol vzdy taky zrazu sa to vsetko zmenilo ani neviem ako, normalne sa hraval s detmi, hracky pozical inym....teraz neviem ako mam reagovat, snazila som sa milo mu vysvetlovat, ze deti sa spolu hravaju, ze si hracky poziciavaju, nepomahalo, tak som hrozbami tlacila ze ak nepozicia hracky, tak pojdu do velkeho vreca-na to mi on sam to vrece doniesol, len aby tie hracky nemusel pozicat....co mam robit? Ako mam reagovat? ved sa pred navstevou citim trapne, je to neprijemne, cim viac maleho upozornujem a beriem mu tie hracky a davam spat inym detom, tak je viac agresivnejsi a zurivejsi, pritom ked som s nim doma sama, tak je strasne zlaty, mily....ked sme niekde my na navsteve, tak si pekne hracky vypyta, poprosi a p otom podakuje, a pekne sa hra, len u nas doma je strasne panovacny...

sjuzi
30. nov 2010

@gocrazy je to normálka, patrí to k tomuto veku, neboj sa, prejde ho to... Aj my sme s tým dosť bojovali a bojujeme aj teraz ešte, ale skôr už len pri nových hračkách, ktoré majú "vyššiu" hodnotu... No, ale postupom času mám pocit, že už z toho vyrastá a teraz ako chodí do škôlky, tak je to čoraz lepšie.
Presne, čím viac budeš upozorňovať, tým viac si bude brániť. Oni to berú ako celý svoj "majetok" a v tomto veku si veľmi uvedomujú všetko svoje vlastníctvo.
Určite to však neignoruj, ale nesnaž sa ho zbytočne hrešiť či nútiť, ak náhodou požičia, tak ho pekne pochváľ, povedz, že sa ti to páči, keď požičia hračku. Ale ani to veľmi nepreháňaj.
Stále mu však opakuj, že je pekné požičať hračky a aj po návšteve u niekoho iného ako papagáj stále dokola, že aj napr. Samko ti požičal hračky, to je dobrý kamarát... Nech vie, že toto je to, čo by malo byť správne... 😉
A ak by predsa len došlo už k príliš veľkému konfliktu, tak skús odvrátiť pozornosť detí, napr. chrumkami, dvdčkom, alebo pusti cd s pesničkami... nech sa trocha odventilujú... 😅
U nás ešte dosť pomohlo, keď som povedala návšteve/kamarátom decentne dopredu, že máme akutálne takýto problém a že nech si malý kamarát donesie nejakú hračku "na výmenu"... To u nás dosť zaberalo a zaberá i doteraz... 😉 🙂
Držím palce, snáď sa z toho niečo u vás osvedčí...

kvojtanikova
30. nov 2010

suhlasim so sjuzi, je to bezne pre deti v tom veku. Aj u nas vacsinou fungovalo "vymienanie hraciek", ked mu niekto pozical, potom sa aj on trosku ochotnejsie podelil. on z toho urcite vyrastie.

u2jana
30. nov 2010

suhlasim s tym, ze je to normalne.
u nas zafungovalo, ked som je povedala, ze sa deti prisli "len pohrat" a ze jej ich nezoberu prec 😉
tak si to teraz opakuje, ked k nam niekto pride, "len pohrat" :D

vodnarky
30. nov 2010

tiez suhlasim so sjuzi...aj my sme to zazivali..ale teraz to uz vyzera tak,ze...poziciam,ale potom aj ty mne!!! 😀 😉

lleniak
30. nov 2010

@gocrazy presne ako baby pisu
este mozte skusit - predtym, ako pride navsteva, nech maly povybera, ze ktore hracky si moze navsteva pozicat a ktore urcite nie - tie niekam spolu zavrite. ked navsteva odide, nezabudnite si povedat, ze ake je to super, ze pozical a aha, navsteva si nic neodniesla, pekne zasa vratili, presne, ako bolo dohodnute. a potom povyberajte poschovavane - a mozte sa zamyslat, ci nabuduce pozicia aj tie 🙂
ked nas krpec nechce pozicat napr. na ihrisku, tak nemusi - ale potom mu nedovolim, aby si on pozical od druhych. dost casto to funguje, okrem naozaj najoblubenejsich veci, na ktore nesmie nikto siahnut

juliagregor
30. nov 2010

ahojte, mám troch chlapcov a u nás sú boje o hračky stále 😎
v prvom rade sa vôbec netráp a skus upozorniť tvojivch priateľov, aby si ich deti na návštevu nosili aj ich hračky, na výmenu...požičať, vymeniť to su slová, ktoré u nás vždy zaberajú 😉

elise
30. nov 2010

najlepšie je neriešiť sú t jeho hračky a nie vždy chcu deti požať čo je ich. ja to neriešim ak niektore požiča malému (požičal) tak podakuje ak nechce požičať len poviem že je pekne ak požičia a chlapček alebo dievčatko vrátia ale ak nechce neriešim ani prípadne hašterenie.deti si musia vybudovať svoje pozície.

janka5861
30. nov 2010

to prejde ,aj u nas sme take mali ..ale vzdy som mu vysvetlila , ze nie ja lakomec a ze pozicia, ze ma vela hraciek v izbicke na hranie a aj vymena bola dobra a najviac zaberalo slovko kamarat . ked bol vonku kamarat ,tak pozical aj sam od seba ...... vsetko chce cas. u nas to trvalo ,ale 3 mesiace ...no vzdy som iba vysvetlovala . pochopil 😉

gocrazy
autor
2. dec 2010

ahojte,

dakujem vam velmi pekne za rady, ved mne samej bolo proti voli mu nasilim tie hracky brat a davat ich naspat detom, ktore si chceli pozicat alebo ho zato trestat tym, ze mu hracky zoberiem, len som mala pocit ze ked nezakrocim, ze potom z neho vyrastie sebec a lakomec. problem je asi aj v tom, ze sa stretavame vacsinou uz o rok starsimi detmi, ktore toto obdobie maju za sebou a nas potom pri nich vyzera ako taky nevychovanec...ale mate pravdu, som rada ze nas nie je jediny, budem sa snazit mu to vysvetlovat stale a ten napad s pretriedenim hraciek a vyradenim tych, ktore urcite nepozicia budem vyuzivat. uz som skusala aj to, aby si navsteva priniesla svoje hracky, ale to nemalo vyznam, vzdy sa nato vykaslali a na hracky jednoducho zabudli, alebo sa im s nimi nechcelo trepat...hm na moju skodu...dakujem vam este raz za rady

jani6969
4. okt 2015

Mozem sa opytat my mame 3,5 rocne dievcatko a vie sa podelit aj cukrik aj keksik a podobne ale akonahle sa jedna o jej oblubene hracky tak nie a nie. Dokonca ma najviac v zuboch svoju sesternicu uz sa niekedy citim trapne pred svagrinou ale tej nechce pozicat nic. Chvilu sa spolu hraju je dobre ale zrazu u nej nastane nieco co vyvila skrat a povie uz dost a nic nepozicia nastane tahanica o hracky a rev. Svagrinina dcerka je o rok mladsia. Ale popritom s inymi detmi mladsimi v pohode vyjde samozrejme kym jej nechcu pozicat si oblubenu mininku.

sense
4. okt 2015

@jani6969 takyto vztah som mala cely zivot so sesternivou rozdiel polroka...chvilu o.k potom zvada...
Myslim ze deti nemusia vzdy vsetko kazdemu poziciat...v3d ani my dospeli to nerobime...mozes skusit deti zaujat niecim uplne inym...

timea7
4. okt 2015

@gocrazy návšteve vysvetliť, že má skrátka také obdobie. Dospelí pochopia, pre deti kúp zopár hračiek, ktoré ale nedostane tvoje dieťa, ani keby čo robilo, nech si to skúsi z opačnej strany. V tomto veku to robí väčšina detí, sú to jeho hračky, nenúť ho, aby musel požičať, keď nechce, ale ani nedostane hračky iných detí.

timea7
4. okt 2015

@jani6969 aj malému dieťaťu môže byť niekto nesympatický, ja by som rešpektovala, že hračky sesternici skrátka nepožičia. Ale s tým, že keď prídeme na návštevu my k nim, nedostane zase žiadnu hračku ona.

jani6969
15. okt 2015

Snažíme sa to nejako ukočírovať. Ona v nej vidí že jej všetko berie. Stále jej hovoríme že ona ti to nevezme len si pozícia pohára sa a vráti. Vyslovene striehne kým jej to vráti aby si to mohlavziat naspäť. Dnes švagriná vyslovila vetu: keď prídeš ku nám my ti požičiame všetko a je u nás kľud a tu sa vždy u vás hádate nič nechceš požičať. Až som sa cítila trápne. Ale keď mala chodila za ňou až do zachodiku a tam jej povedala nie nemôžeš tu byt. No proste už neviem . Je to tažké čo Vám budem hovoriť.

timea7
15. okt 2015

@jani6969 švagriná si nevšimla, že tvoje dieťa má tri a pol roka? A ešte jej nikto nepovedal, že deti sú rôzne a na rovnaké situácie reagujú rôzne? Veď nie sú naprogramované 😠 Skús tak, ako som ti radila, kúp zopár hračiek, ktoré vytiahneš, až keď k vám príde dcérkina sesternica a povedz jej, že keď jej nechce nič požičať, tak to budú hračky iba pre ňu. ona to už veľmi dobre chápe a takto nenarušíš to, že si svoj "majetok" chráni. Malá povedala švagrinej, že u vás nemôže byť? Alebo sesternici? V podstate je to jedno, ale ja by som sa na takom dieťati bavila, vôbec sa tým nestresuj. Keď to budeš nabudúce počuť, tak jej povedz - ale môže tu byť, to nie je len tvoj dom (byt), ale aj môj a ocinov a my ju tu chceme, máme ju radi, keď s ňou nechceš byť ty, choď do izby. Povedz jej to kľudne, ona musí cítiť, že tu je jej domov, miesto, kde sa cíti bezpečne, kde ju rodičia ochránia, ale zároveň jej musí byť jasné, že si nemôže klásť podmienky. O nejaký čas budeš len spomínať.

jani6969
7. dec 2015

No žienky , takže zatiaľ je situácia takáto. V septembri sme nastúpili do školky a tam požičia všetko všetkým okrem svojej obľúbenej plyšovej Mininky. Tú nepožičia nikomu. Aj v detskej herni sme boli a tam som si tiež všimla , že sa s inými deťmi pekne hrala, dokonca pri kuchynke počkala kým sa pohrá iné dieťatko a potom išla ona. Žiaľ so sesternicou situácia nezmenená. Stále ju neakceptuje a ani nechce. S počiatku keď sa uvidia tak moja malá ju vybozkáva, začnú sa hrať a potom skrat začnú sa ťahať o hračky a koniec. už len rev . Tak uvidíme ako bude ďalej. Každopádne dám vedieť ale pokrok je už len v tom, že sa aspoň začnú hrať. A všimla som si jednu vec. Moja malá nikdy nepoužíva slovo moje. Vždy sa opýtala, že je to Alexkine? ale nikdy sme nepoužili slovo moje. Kdežto malá Laura vždy použije slovo moje a potom to už začne to naťahovanie. nie to nie je tvoje to je moje a už to ide.

sense
8. dec 2015

@jani6969 moja pouziva tiez ze Ayline ked sme doma a je to skor akoby otazka k3d sa chce uistit ale s detmi pouziva moje a vsimla som si ze moje je hlavne pri 9blubenej babike a kociku a ten nepozicia nikomu ani ked sme vonku to si brani zubami nechtami ale ostatne veci pozica...mozno jej sesternica nesedi...ja som so svojou bola rovnwka a je to tak dodnes znesieme sa ale nic mimoriadne

maslenka47
8. dec 2015

@jani6969 prestan sa montovat deckam do vztahov. Ty tiez neakceptujes a nepozicias vsetkym, co k vam zaklopu na dvere. Najhorsie, co mozes urobit, je nutit dieta do nejakeho kamaratskeho vztahu len preto ,ze sa to "musi". To je blbost, nemusi. Svoje vztahy si decka najlepsie vyriesia same. Je rev? No a co, ani jednemu to neublizi! Ci problem nie je ani tak rev, ako to, ze sa musis za decko hambit pred druhymi rodicmi?

akvi
8. dec 2015

Preboha, ludia, ved ani my dospeli nepoziciavame veci kde komu.. Preco to chcete od deti?? Hracky su pre ne jediny majetok, ktory ma pre ne cenu.. Sa zamyslite, ci by ste pozicali hocikomu trebars auto, alebo nieco pod.. Deti si to vyriesia medzi sebou aj bez blbych kecov dospelych.. A paradoxne - na piesku chceme, aby dieta pozicalo vedierko, a ked potom v skole pozicia niekomu mobil, ci peniaze a pod., tak vacsina dospelych salie.. Trochu schizo, nie? 😀

kukakaj
31. júl 2016

Toto uz je starsia tema, ale nasla som ju lebo tiez mame rovnaky problem. Dcerka 2r. si zo dna na den zacala chranit svoj "majetok" 🙂 nepozicia nic a nikomu, dokonca mi neda ani novu knizku, ked jej chcem z nej precitat...povie "to je hankina, citam sama" a hotovo :D ja neriesim, je to jednoducho jedno z obdobi, vysvetlujem jej ako papagaj ale nenutim ju aby nasilu hracky poziciavala...teraz je u nasich sesternica, ktora ma dcerku v rovnakom veku ako ta nasa a ta moja mala "majetnicka" jej nic nepozicia...su to hracky co ma u mojich rodicov a kedze je jedine vnuca a stale sa tam hra iba ona (bracek ma iba 2 mesiace), berie ich za svoje, v podstate su jej lebo ich podostavala na rozne sviatky a nechala si ich u nasich....lenze teraz zrazu navsteva jej vzala na obed jej vlastny pribor, sedi za jej stolikom, berie hracky a ona je z toho uplne hotova, vsetko jej trha z ruky, bije ju...ja vysvetlujem, ale nenutim ju, lebo vidim aka je z toho rozrusena...no dnes moj tatko, malej inak neskutocne laskavy dedko (asi mu uz bolo trapne, lebo sesternica je kvoli tomu tazko urazena) vyletel na moju dceru, ze to nie su jej hracky ale jeho, lebo su u neho doma....mala ostala uplne ako obarena, nevedela to spracovat preco zrazu...uprimne sa to dotklo aj mna, ale nereagovala som...normalne vznikne rodinny konflikt pre tasku hraciek :D ja uz ale neviem ako sa zachovat, ja si myslim ze su to dcerkine hracky a ma pravo si ich branit, ked je to pre nu v tomto obdobi tak dolezite...ci?

jani6969
31. júl 2016

Ahoj moja ja som bola taka ista zufala v tomto obdobi aj ja som sa citila trapne lebo som len vysvetlovala a kazdy co si nenarobim poriadok. A este mi to zopar krat pritazili ked tiez povedali to nieje tvoje ale spolocne. Poviem tto teraz dalej nikdy som dcerke nehovorila ze je to tvoje ona na margo toho potom ani nikdy nepovedala moje . Vzdy som jej len povedala ano je to Alexkine a ona si aj tak hovorila ked chcela povedat ze je to jej hracka povedala to je Alexinke. Dcerka ma teraz za mesiac 4 roky a poviem ti ze karta sa zvrtla sesternica moje moje a Alexka pozicia. Ma niektore oblubene hracky ktore nepozicia nikomu a tym je plysova Minnie a ja vzdy na toho poviem a obratim situaciu ked si chce niekdo od nej poziciat Minnie poviem pod ideme spolu a vyberieme sesternicke inu hracku aby si mohla pozicat. Vybereme jednu druhu tretiu a samozrejme ta ich nechce a reve. Takze potom uz nikto neberie to ze nechceme dat Minnie ale vsetci riesia to ze sesternica si nechce zobrat ine hracky a reve teda neustupi ona a nie my. My sme jej ponukli alternativu dokonca s viacerych moznosti a ona sa zdula a reve. A este co ti mozem poradit a skutocne to funguje nehovor dcerke musis pozicat a podobne veci ked sa o nieco jedna to je jedno co ci si nechceme upratat izbu alebo pozicat hracku (samozrejme nie Minnie) ale inu vzdy idem s nou klaknem si k nej lebo ked dietatku hovorim dolezite veci musis byt v jeho urovni aby ta videla a pozerala sa ti do tvare a poviem: ked si neupraces izbicku maminka bude smutna a bude plakat a urcite nechces aby maminka plakala pod ja ti pomozem a ideme spolu dobre? Alebo urcite nechces aby mamka bola smutna lebo ked nepozicias hracku napr.babiku tak maminka a sesternicka bude smutna a pod podame jej ju spolu. A toto na 100% zabera.mam to odskusane. Hlavne nezabudni slova smutna a rozhovor v urovni dietatka. Verim ze napises o par mesiacov ze pomohlo. Jana.

dahra
31. júl 2016

@kukakaj - pozname 🙂, segra byva u nasich s malym v rovnakom veku ako moja dcera (3). U nasich mame aj my nase hracky, ešte aj po synovi (6). Velmi sa s nimi nehrava, tak sups, su nich. Lenze z casu na cas tam dojdeme a moje deti sa divia, že zrazu ich hračky nie su "k mani". Maly nedovoli, su zvady a pod. Niekedy revu aj 3 deti naraz 🙂 Dokonca maly je taky "schovavac"- ma svoju skrysu, kopku NAJhraciek, ktore si zhromazduje u seba a neustale kontroluje ci mu tam nieco nechyba. Tak sa stane, že aj hračky, čo si so sebou donesieme na dovolenku, sa zrazu vyskytuju na jeho hromadke. 😀 😀 😀 uz aby z toho vyrastli....

althejka
31. júl 2016

Vobec nic sa nedeje, ani my nepoziciavame mobil alebo kabelku hocikomu, nase deti zas maju hracky a maju pravo sa rozhodnut ci pozicaju alebo nie. ako sa hovori, karma je mrcha a o chvilku oni sami zaziju, ked im niekto nepozicia co by chceli. Moj krpec nikdy nebol vydierany mnou v zmysleze budem smutna, pride mi to nefer a to sa nechcem doknut niekoho kto to robi, fungovat to mozno funguje, ale vidim co takto dosiahla svokra , bola to jej silna zbran a pouziva ju rada do dospelosti.

sardinka335
31. júl 2016

@kukakaj návšteva na to išla ,,zhurta,, a z čista jasna zasiahla do uzemia dcerky takze sa citila ,,ohrozena,, a do istej miery chapem ze je ,paf,. Na druhej strane je fajn ak sa začnu aj v tomto veku trošku tie emocie korigovat. Bit ine dieta, trhat z ruk tiez nie je v poriadku.
Ak sa moje dieta s nejakou hračkou akurat hra, tak ju moze pozičať ak chce ak nie tak proste poviem, ze ,,teraz sa s tým hráme a ked sa dohráme, tak ti radi pozičiame,,. Ako nevidim zmysel trhat mojmu ,,decku,, hračku z ruk len preto lebo prišlo ine dieta a ausgerechnet chce hračku s ktorou sa to moje dieta hrá. Tu treba byt diplomat a taktik a ak je to len trochu mozné tak vyklučkovat z toho štýlom ,,vlk sýty, koza celá,,. Uznávam, ze je to umenie.

@jani6969 toto vydieranie emociami, ze ,,mamka bude smutna,, ak niečo neurobíš tiez nepovazujem za velmi pedagogicke. Kedze pre dieta je matka osoba na ktoru je zvyčajne najsilnejšie emocionalne priputane, tak dieta tejto osobe nechce ,,ublizit,, a zarmutiť ju a preto to často funguje. Neupratujeme preto aby sme neboli smutný a neplakali, ale preto lebo kazda vec ma svoje miesto, bábiku dáme do postielky, kocky do krabice atd. aby sme sa nabuduce mohli znovu hrat. Samozrejme kazdy ma svoje paky, ktore vie ze na jeho dieta zaberaju.

kukakaj
1. aug 2016

@sardinka335 dakujem, od teba citam vela rad tu na koniku a mas triezvy a mne blizky pohlad na vychovu 🙂 vystihla si to, ze to bolo zhurta a v noci ma napadlo, ze som ju na to mohla skor pripravit, necakala som od nej take reakcie a ze z toho bude tak vystresovana...ak ide o bitku, tu uz sme chvalabohu zvladli, ked sa bije, musi odist od deti a sedi pri mne aspon 10-15 minut, ak neprestava odchdzame domov, to jej nikdy nebudem tolerovat. Vela som rozmyslala v noci a uz sa tym nejdem zozierat, jednoducho oni mali so sebou svoje hracky ale tie si nechali vo svojej izbe, tie nepozicali, brali iba dcere, ona nechapala preco jej zrazu vsetko beru, na obed nemala zrazu svoj tanier s vlacikom a svoj pribor, nesedela za svojim malym stolikom, lebo vsetko jej vzali, skoncil obed a zrazu sa pustili aj do jej hraciek a vtedy si o to zacala bojovat, lebo vyslovene bolo na nej vidiet, ze sa citi ohrozena, mala u babky svoj priestor a ten jej uplne obsadili. Mrzelo ma ze sesterka je urazena, ani sa s nami nerozlucila poriadne ked sme odchadzali, ale ona nemala dovod....uz som to pochopila. Ja dceru nebudem nikdy citovo vydierat, ze budem smutna lebo nerobi tak a tak. Chvalabohu kamaratov s ktorymi sme dennodenne mame v pohode a aj ked sa do seba deti pustia, kym sa nejdu "zabit" nechame ich aby si to vyriesili sami a nikto sa neuraza. Im inak dcera nema problem pozicat cokolvek, az na par vyvolenych veci...

nini1010
1. aug 2016

Ano tolerujme nasim detim ze su od malicka sebci.ved to je "v pohodeee",to je "normalne" v tomto veku...Viete co sorry,ja sa za svoje decko nemienim hanbit a davat mu do zivota priklad ze takto sa spravat je ok,ze mu to budem tolerovat a vychovat z neho cloveka ktory vnima len seba.pekny den vam vsetkym prajem

melesmeles
1. aug 2016

je to uplne normalne 🙂 urcite z toho vyrasie... skus sa vzit do jeho koze. ty tiez nepoziciavas svoje auto cudzim ludom (no len na odlahcenie) drzim place 😀

jani6969
1. aug 2016

@sardinka335 kazdy mame svoje vychovne metody ktore povazujeme za spravne ja mam deti vo veku 23,21 a 4roky verte mi kazde z nich bolo ine ale za vyfieranie to nepovazujem je to pristup k dietatu ked ho potrebujete nieco naucit a vobec to nie je vydieranie. Vydieranim sa da nazvat urob toto a ked to neurobis bude trest ale tym ze je mamicka smutna nieje trest len si dieta uvedomuje ze co svojim spravanim sposobuje a v tom je ten figel prave. A vase tvrdenia nemusi pozicat alebo musi nasilu sposobuju iba to ze bud bude sebec alebo ako tu jedna pani pisala dieta zacne byt agresivne. Ale vidim ze v tejto diskusii poradit znamena byt odsudeny takze vela stastia prajem pri vychove ja odchadzam z tadeto.

kukakaj
1. aug 2016

@nini1010 a co urobis ked nechce hracku dat ani za svet, vytrhnes ju z ruky a podas inemu dietatu? Lebo teoreticky sa da pekne rozpravat ale v praxi je to ine...

jani6969
1. aug 2016

@sardinka335 este k tomuto za vydieranie povazujes ked dieta ide spolu s matkou pozicat ine hracky? Ked ide spolu s matkou upratat? No trosku treba vazit slova. Je to vec pristupu a nielen u nas fungovala . Dokonca to popisovali aj v jednom clanku ktory sem pridat nemozem lebo by to bola reklama ale ked sa dieta nieco nauci spolu s matkou a vie pritom posudit aj pocit je to uplne super. Aj ono ma svoje pocity ked ma pozicat hracku a dieta potrebuje porozumiet tymto pocitom preco sa vytvaraju nielen u neho ale aj u matky a inych ludi. Preco je dievcatko smutne? Lebo sme nepozicali hracku.aha ! Tak ona ti pozicia a ty jej tiez a pride pocit spokojnosti. Stale je to vydieranie?