2,5 ročny syn dáva zabrať

lulupulu
19. jan 2022

Ahojte, mám dve deti. 2 a pol ročneho a 5mesačnú. Starši začal byť veľmi drzý. Neskutočne ma to vie vytočiť. Robi stale naproti a naschvál zle. Už sme skušali mu aj pekne dohovoriť. To nepomáha vôbec, sem tam dostane po zadku no to trvá 5 minut kľud a zase je to ako bolo. Nejake rady ako ho proste odnaučit alebo je to obdobie ktoré prejde? Ďakujem za každy názor

marci77
19. jan 2022

@lulupulu nepotesim, tiez cakam kym vyrastie a toto obdobie vzdoru prejde....a to mam dievcatko
ma lepsie dni, horsie dni .....a ked nieco nespravim tak, ako si ona predstavuje, napriklad vonku ona ukazuje, ze pojdeme doprava a ja idem dolava, lebo sa ponahlame domov, tak spusti na plne pecky aj na ulici
takze deti su rozne, niektore su zlaticka a niektore takto skusaju a nam maminam uz len zazelat pevne nervy 😅😂

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hennyinnsbruck
19. jan 2022

Myslis si ze 2 rocne sa rano zobudi s myslienkou ah dnes budem naschval robit zle?? 🤦🏼‍♀️
Nie dieta nerobi naschval zle
Moze sa citit frustrovany ,nepochopeny , ono treba zmenit pristup , byt empaticky , odzrkadlovat emocie a hlavne netlct to dieta🤦🏼‍♀️

stanulienkat
19. jan 2022

Neziarli na babo? Mozno si vynucuje pozornost.

danulicek
19. jan 2022

mám 2,5 ročný rozdiel medzi synmi. novorodenec a dieťatko v období vzdoru nie je ľahké obdobie, takže držím palce. ale dá sa to zvládnuť. ťažko radiť - možno keby si napísala nejakú konkrétnu situáciu, v čom je drzý alebo v čom robí naproti... otázkou je, či nemôže byť jeho správanie reakciou na to, že žiarli na sestru? ja som mala 8, keď sa mi narodil brat, a bola som zrazu veľmi zlá, lebo jedine tak sa mi dostalo pozornosti. a nevadilo mi ani dostať, pokračovala som si ďalej vo svojom rebelovaní. a to som už mala "rozum", predsa 2,5 ročný si nepovie, že bude robiť naschvál. proste akosi automaticky som bola na vedľajšej koľaji, lebo bolo v rodine bábätko, o ktoré sa bolo treba starať a ktorému sa tešili. odo mňa zrazu čakali, že budem veľká a rozumná...

čo sa týka takej všeobecnej rady - ja som syna od začiatku zapájala do starostlivosti. podával mi plienku, dával mladšiemu dudlík alebo také somariny, ale on bol rád, že je užitočný. žiadne nesmieš chytať, nechaj ho, nechoď k nemu... proste primerane veku bol mojím parťákom a keď som sa potrebovala venovať bábätku, nebol "odstrčený" ani starší. myslím, že to dosť pomohlo a výstupy boli zredukované na minimum. a to on mal ťažké obdobie vzdoru, žiadne tiché a pokojné dieťa. inak u nás platí pravidlo, že ak som nervná ja, odzrkadľuje sa to veľmi na reakcií detí - a to majú už 8 a 6 rokov, ale takto nejako ma to sprevádza od začiatku.

lulupulu
autor
19. jan 2022

@danulicek on mi rad pomoze s hocičim, ale niekedy napriklad, mala zaspí a ja chcem niečo rychlo uvariť, on naschval zacne buchat dverami, poviem mu ze to nesmie lebo mala spi. Proste mu to vselijak vysvetlujem. Aj ked sa s nim hram, on odíde odomňa a zase ide búchať dverami. Robi to stale.

lulupulu
autor
19. jan 2022

@hennyinnsbruck nik ho netlčie, raz za čas mu dat po zadku nieje tlčenie. Ked pcha prsty do elektriky stale vkuse a nepomaha mile slovo ani nič tak ho mam pohladkať? Vie ze ked mu troska tapnem po ruke tak to nemá robiť. Nepomahaju ani kryty do zasuviek lebo ich vzdy vyberie pomocou hračiek

hennyinnsbruck
19. jan 2022

@lulupulu ano mozes ho pohladit empaticky povedat vidim ze ta ta zasuvka laka ale je velmi nebezpecna…. Tu mas auticko je to lepsia hracka😉

Ako som pisala ,zly pristup ale jasne capanie decka je rychlejsia cesta u vela vela matiek

ivangeline
19. jan 2022

Pevny rezim a venovat sa mu. Zapajat ho do domacnosti a aj staroatlivosti o malu. Rozpravat sa s nim. Pravidelne vonku. Robit veci spolu. Chlapci su radi pochvaleni a urcite pomoze,ked bude uz aj otec s nim travit pravidelne pri niecom cas.

nikpa
19. jan 2022

@marci77 ako si myslela vetu že ,,a to mám dievčatko,,? Že tie bývajú lepšie? Nie v zlom sa pýtam, len ma to zaujíma lebo ja som si to tiež vždy myslela ale čo sledujem okolie tak sa mi zdá opak pravdou.

marci77
19. jan 2022

@nikpa ano tak som to myslela
ja mam 2deti, starsieho mam syna, ale ten bol poslusny, opatrny, ked som mu raz povedala, ze to a to nemoze, neriesil to, uspokojil sa s vysvetlenim a nerobil zle, v skole je tiez poslusny

mladsiu mam dceru, ale co ta niekedy stvara ...... neviem, ci je to povahou alebo temperamentom

selest
19. jan 2022

Ak tvoje 2.5 rocne dieta da dole krytky zo zasuvky pomocou hracky tak bud mas na prd krytky alebo je tvoj maly genius. Ale vidis ze capanie nepomaha alebo len na kratko. Lebo take dieta sa este len uci co a ako a skusa. Ked mu zakazes jednu zasuvku skusi ci zakaz plati aj na ostatne aby sa uistil. A skusa kazdy den ci sa nieco nezmenilo😂casom sa nauci

lulupulu
autor
19. jan 2022

@selest na odstrel to je fakt, hracky si dokaze poukadat tak ze sa dostane na mrazak a z neho na chladnicku a uz pomaly visí na garniži 😑

martina1201
19. jan 2022

@lulupulu nežiaril na mladšieho súrodenca? Venuješ sa mu dostatočne cez deň? Chváliš ho keď je dobrý? Zamestnavaš ho nech ti pomáha?

nickpick
19. jan 2022

@lulupulu vyzera byt sikovny a dost mu to mysli, treba ho zamestnat, predstavit mu aktivity ktore ho zaujmu natolko, ze ho nebudu zaujimat zastrcky, alebo sup do jasiel/skolky na poldna a mas po probleme…

lulupulu
autor
19. jan 2022

@nickpick no len nechce sa odplienkovať, inak by tam už bol

nickpick
19. jan 2022

@lulupulu neviem ako u vas, ale do jasiel kam chodi moja dcera nie je potrebne byt odplienkovany, je v podobnom veku ako vas syncek a chodi do jasiel uz od leta min. roku, skuste sa informovat, v jasliach byvaju zhovievavejsi ako v skolkach…

lulupulu
autor
19. jan 2022

@nickpick u nas je len školka od 2 rokov

kikush2000
21. jan 2022

@lulupulu Ahoj, pri oboch deťoch som mala najťažšie obdobie od 2 do 2,5 roka. Scény, naschvaly, vzdor. Bola som zúfalá....občas som kričala, sem tam bolo po zadku, zákaz, vyhrážky, ignorácia....nepomohlo dlhodobo. Raz som si už zúfalá sadla a hovorim synovi, že ja už neviem čo ti stále je....čo chces? Spýtala som sa to fakt zúfalo. A on sa na mňa pozrel a povedal mi že sa hnevá a v podstate sme sa porozprávali ak sa to tak dá nazvať s 2,5 ročným 😂 ale vlastne vtedy mi docvaklo že plač, vzdor, v tvojom prípade búchanie dvermi je prosba o pomoc, volanie o pozornosť, vyjadrenie hnevu, možno žiarlivosti. Takže u mňa pomohlo, že som si začala viac všímať a viac počúvať "názor" deti a nielen 20x opakovať ako niečo bude. Niekedy prkotina vyriešila problém....napr. som chcela aby si autíčka ukladal do tejto poličky a knihy sem a lego tam a keď som začala viac počúvať, on mi vlastne povedal že nechce upratovať do tej poličky ale do druhej a lego zasa tam....v podstate mi to bolo jedno či to bude ľavá alebo pravá polička ale pre neho to bolo dôležité a preto odmietal upratovať po mojom. Takže to správanie tvojho syna je podľa mňa kombinácia hnevu, žiarlivosti a volaním po pozornosti....trpezlivo a s láskou ho počúvaj a nájdete cestu. Držím palce