2,5 ročný syn má imaginárneho kamaráta

tiwyna
9. júl 2014

Chcem sa spytat, je mozne, aby si dva a pol rocne dieta vymyslelo imaginarnu bytost, ktoru vola Bigej? Minule si dcera vsimla, ze syn sedi v spalni na manzelskej posteli a s niekym sa rozprava.Ked sa spytala, ze s kym sa rozprava, povedal jej, ze s Bigejom.Ukazal rukou na kraj postele, potom to akoby vzal do dlane a vopchal si ho do vrecka.Od vtedy o nom stale hovori.Ked sa o spytame, kde Bigej je, rozbehne sa do spalne a vezme ho akoze do dlane, niekedy nam ho aj poda.Obcas Bigeja vidi aj v ine casti bytu, ale vzdy ho zacne hladat, ked sa nano spytame, alebo povie, ze odisiel...syn este ani poriadne nerozprava, neviem, ci je mozne, aby tak male dieta malo tak vyvinutu fantaziu a tiez to meno Bigej, mozno to ma byt Bidzej, len to nevie povedat...nechapem to. 😒

mirkava
9. júl 2014

@tiwyna je to úplne normálne, moja neterka mala dvoch "komošov" dievča a chlapca, už eviem ako presne ich volala, ale nesmela som si sadnut tam kde oni sedeli... myslím ze u deti je to úplne v pohode, detská fantázia je čosi úžasné 🙂 a mená si vymýšľajú ako im príde....

jamelia
9. júl 2014

aj moja dcera sa hra rada tak, ze si predstavuje niekoho okolo seba - bude uz mat sice 4 roky, ale robi to uz skoro rok - odkedy zacala chodit do skolky, hra sa akoze s detmi zo skolky 🙂 je to len detska fantazia - vyrastu z toho 🙂

lukaemma
9. júl 2014

je to v pohode 😎 moja tiež mala,tiež okolo dva a pol roka....mala dvoch Martinko,bol ten dobrý 😉 a František 😀 bol ten neposlušný,ked niečo vystrojila zvalila to na Františka 😕 ....mastila som na ranajky dva chleby,aj pre Martinka 😉...na WC sme čakali,lebo prvý išiel Martinko,v posteli sme museli urobiť miesto,aj pre Martinka 😀 (spala pri mne v posteli) tak sme sa tam "tlačili" traja 😀 ....keď som si sadla na gauč,jááááj to bolo kriku,lebo som sadla na Martinka 😀...stále sa s nimi rozprávala,bolo toho veľa a bolo to vtipné,ale ako išla do škôlky,pomaličky to ustupovalo,až sa kamaráti stratili 😎.....ale keď som to zistila,nebolo mi do smiechu 🤐 ležali sme v posteli,a ona si niečo šomrala popod nos a stále ukazovala niekam hore na stenu 😒 hovorím jej s kým sa to rozprávaš? a ona,že veď nevidíš,tam hore je chlapček 😝 mňa striaslo,ani zaspať som nemohla 😕 ...hovorí sa,že deti do 3r.vidia duchov 😝 to ma hneď napadlo a bolo po spánku 😝 zatiaľ čo moja slečna si odfukovala spokojne 😎....syn má 2r.8mes. a nič také sa nedeje 😉 ....ale je to ok,pracuje a rozvíja sa detská fantázia 😵 vyrastú z toho.

jul11
9. júl 2014

@tiwyna ja musim soferovat pomaly lebo Sofinka sa boji.a to ani take dievcatko nepoznam.som sa pytala v jasliach tak jednu maju, ale ze sa spolu nehravaju 🙂

d_anica
9. júl 2014

@tiwyna môj syn nosieval na rukách imaginárne bábätko, aj mi ho nosil na kŕmenie a musela som sa tváriť, že mu dávam mliečko 🙂 ako prišlo, tak odišlo, netrápila by som sa tým 😉

georgeo
9. júl 2014

Moja dcéra mala takto vymysleného Andreja, musela som prestierať aj pre neho, hrať sa akože aj s ním a stále sa s ním rozprávala, trvalo o asi dva roky, teraz má dcéra 12 rokov a pamätá si to. Od nej viem, že si ho vtedy vymyslela 🙂

katarinamarkova
9. júl 2014

@tiwyna je normálne ze deti v skolkarskom veku maju imaginarnych priatelov 🙂

tamulik
10. júl 2014

@tiwyna my mame špiónov. všetko co robí musia schváliť špióni. ale aj keď niečo vystrojí aj to mu povedali špióni. Včera rozbil sklenený stol v obývačke a keď som tam došla , tak s výrazom anjela mi povedal : mami to bola nehoda, to mi špióni povedali aby som tam kopol loptu 🙂 . A to ma už 5 rokov.

ivetoy
31. júl 2014

deti vidia duchov,ma duchovneho kamarata,len sa pytajte a komunikujte s chlapcom co jeho bigei robi a tak...pytajte sa ho odkial je a take veci ,ze co vam maly povie...to by som chcela zazit doma.. 🙂

romisami
31. júl 2014

@tiwyna moja Romanka mala zhruba v tomto období kamarátku mačičku🙂 veľmi dlho ju to držalo, postupne si vymyslela aj kamaráta psíka, kohútika, sliepočku a tak, telefonovala im s detským telefonom, rozprávala sa s nimi, stále boli pri nás, .... minule som jej to spomenula, už si to nepamatá, iba sa na tom smeje 🙂 detská fantázia pracuje naplno skrátka 🙂 niekde som čítala že im v tom ani netreba dáko brániť 🙂

majkuska
31. júl 2014

Deti vraj dokazu vidiet svojich straznych anjelikov. Moj mi to robil tiez. Zhodou okolnosti to zacalo po smrti synovca. Prestalo to vo faze ked akokeby si to zacal uvedomovat alebo rozumiet tomu. Stale chodil k oknu alebo balkonovym dveram ukazoval mi prstom, usmieval sa a kyval.

katarinamarkova
31. júl 2014

@majkuska male deti vnimaju svet zmyslami.....aj tym 6tym....vnimaju svet citovo a pocitovo.aj preto sa male deti pri pohlade na niekoho hned usmeju a pri pohlade na niekoho ineho sa pustia bez priciny do revu.....az neskor zacnu svet vnimat - logicky- rozumovo.
aj preto maju deti imaginarnych kamaratov, maju pocit ze maju toho kamarata, tak jednoducho pre nich existuje, vidia ho, pocuju, rozpravaju sa s nim....
len skoda ze mi dospeli sme uz tak zrozumoveli, ze si nepamatame ci ten kamarat co sme mali v detsve my bol len akoze, alebo ci skutocne naozaj bol, len nikto okrem nas ho nevidel, tak sme si potom zacali aj my radsej mysliet ze nie je..... 🙂

buchtoska1
31. júl 2014

@tiwyna
31 až 36 mesiacov
Pre toto obdobie sú typickí imaginárni kamaráti, s ktorými a o ktorých dokážu drobci rozprávať, hrať sa s nimi a starať sa o nich. Občas si na jeho „akožného“ kamaráta sadnete alebo ho nechtiac udriete, no tomu sa jednoducho vyhnúť nedá. Neviditeľní kamaráti sú súčasťou ďalšej vývojovej etapy a pripravujú dieťatku cestu k naozajstným kamarátstvam. Ratolesť sa vďaka imaginárnemu priateľovi učí vytvárať si hlboké puto s niekým mimo blízkych ľudí. Podporujte ho v tom a aktívne sa o neviditeľného kamaráta zaujímajte.
Toto je časť článku, ktorý som včera náhodne čítala na stránke Špuntík v časti Bábätko. 🙂 🙂 🙂

majkuska
31. júl 2014

Deti su ciste dusicky a Boh ma v nich zalubenie, preto maju tento dar vidiet anjelov. Nazor exorcistu. Ano deti mozu vidiet anjelov, ale aj opacne zlych. Vtedy je potrebne rozoznat to.
Je to dalsia otazka na rozpor, nie kazdy veri ja to nikomu neberiem.

tiwyna
autor
1. aug 2014

Mna teda zaujima, ci moj syn skutocne nieco vidi, alebo len sa hra a predstavuje si toho Bigeja, ako ho vola, aj ked ho realne nemoze vidiet, mne sa proste nechce verit, ze tak male dieta, 2,5 roka, este ani nehovori poriadne, ledva to cupka po svete si dokaze tak autenticky nieco predstavovat, chytat to do dlane, volat na to, ukazovat nam to v dialke...keby to predsa realne nevidel, nemohol by na otazku, kde je bigej zacat behat po byte a hladat ho a naraz skryknut ze taaaam a ukazat na dvere, alebo postel...

majkuska
1. aug 2014

@tiwyna ja si myslim ze ano a pokial nieje vydeseny ani nic podobne tak vidi svojho anjelika. 🙂

lady511
1. aug 2014

@tiwyna moja malá sa tak akorát zatial rozprávala s tienom,,svojim 😀 ..ked zistila že za nou stále chodí,,prehrala sa takto na dvore kým svietilo slnko 😀

zvolsiinylogin
1. aug 2014

@tiwyna namet do filmu.....ja si pametam, ze mne pena do kupela pripominala zvieratka......ale ked naozaj tam nic nie je, iba vzduch,fakt neviem....

cessy01
1. aug 2014

@ivetoy my sme mali tiez kamosa a ako ty hovoris bol to asi tiez duch riesila som to cez kamosa liecitelo/vesca a ten ho poslal kade lahsie a nastal klud nabolo to nic dobre som si bola ista a este teraz mam zimomrianky tiez mal meno a ten kamos mi ho bez toho aby som mu povedala ako ho syn vola hned s fleku povedal to meno ktore mi povedal aj moj 3rocny syn takze ja by som to uz zazit nechcela divne to bolo zo zaciatku mi to bolo jedno ale ked som sedela a venoval sa jemu ze je pri mojej 5mesacnej dcere tak ma to desilo 😒 😅

emma181
1. aug 2014

@tiwyna nedavno bolo o tomto pisane v casopise Mama a ja a ze do isteho veku je to normalne 😊

ivetoy
3. aug 2014

@cessy01 tak to mas pravdu urcite to desive je...menim nazor 😀

cessy01
4. aug 2014

@ivetoy nie nemusis menit 😉 tak Ti zelam aby si si zazila aj Ty take nieco ked po tom tuzis a ked Ti bude v noci plakat dieta v naruci ze nechce spinkat vo svojej postielke lebo tam pri nom sedi ujo a budi ho! uvidime ci Ti bude do smiechu 😝 😉 mne nebolo 🙂

demeterka
4. aug 2014

@tiwyna Hehe moja dcerka zas mala imaginárneho psika 🙂 Volala ho Mejkap :D bolo to dost smiesne ked behala sama po vonku a kricala Mejkap Mejkap, pod sem, k nohe.... Mejkap kde si? a podobne :D Ale trvalo to len par mesaicov potom ju to dajako preslo, asi jej Mejkap ušiel 🙂

aklimka81
4. aug 2014

@tiwyna ja si pamatam ked som bola mala, ze aj ja som mala takehoto kamosa.. bol to maly panacik (jak na semafori). Videla som ho vzdy iba v spalni na garnizi, tam mi zvykol tancovat 😀 raz som o nom povedala otcovi a ten mi kazal, aby som mu ho ukazala. Nadvihol ma na ruky, ja som sa panacika dotkla a asi sa na mna urazil, lebo odvtedy som ho uz nevidela 😀 😀 😀 a aj teraz by som odprisahala, ze bol skutocny 😅

lena19769
5. aug 2014

deti maju dar,my dospelaci toto asi tazko dokazeme pochopit ale nieco medzi nebom a zemou je .Urcite by som dietatko sledovala ......nam po smrti otca nas maly syncek videl a to mal necele dva roky nieco v byte ,uprene sa na to dival a smial sa .....my sme nic nevideli ale pripisovala som to ,ze s nami je duch neboheho otca .........trvalo to dost dlho az mi napokon jedna pani poradila aby som povedala ak znova pride, aby odisiel za svetlom ,aby nas nechal napokoji nech je pokojn,y ze sa o vsetko postarame,,,od tej doby to prestalo.... 😉

veva45
5. aug 2014

Toto iste sme mali aj my.... meno uz neviem... 😅 ale celkom podobne vymyslene meno.... 😀

kaktusik007
5. aug 2014

@tiwyna deti su male...alenie su hlupe.. toto je stadard, ak ma 2a pol , neznepokojuj sa. Ak bude mat 6 a bude sa rozpravat s imaginarnym kamaratom sediac na posteli - v zavislosti od ineho spravania by som to mozno zacala riesit. Ale v 2a pol rokoch urcite nie, je to pohoda.

a ked sa tak nad tym zamyslim, hold, niekedy sa stava aj mne ze sa rozpravam sama so sebou -- a to mam cez 30 😀 😀 😀

ewisam
5. aug 2014

@tiwyna to mame aj u nas 🙂 k nam chodi "strary ujo" Ked pride, povie mi o nom uhostime ho, a pokojne sa hra dalej... Nejak specialne neriesim, ale existuje teoria, ze male deti vidia duchov a anjelov, co je na tom pravdy neviem

9lf9
5. aug 2014

@tiwyna nasa mala ma dve kamosky- Dušičku a Milicku...uz je to urcite cez pol roka, komunikuje a rozprava sa s nimi ako s kamoskami.... niekedy normalne nechapem 🙂