20 mesačná dcéra sa bije

kukakaj
28. feb 2016

Ahojte maminky, chcela by som od vas nazor ci pristupujeme k dcerke spravne. Ide o to, ze ak sa jej nieco nepaci bije nas, zahana sa, uz sa stalo, sice zatial iba par krat ze sa pustila aj do malych kamaratov. Doteraz sme to dokolecka riesili dohovorom, ako to boli a ze sa to nesmie, ked sme stihli, chytili sme jej pevne rucky skor ako udrela, ale mam pocit ze to nabera na intenzite a niekedy ide okolo a len tak nam jednu capne. Tak som vymyslela novu strategiu a ked ma udrie opytam sa jej ci mam teraz udriet ja ju. Ked povie ano, capnem jej po rucke a opytam sa jej ci sa jej to paci. Ona odpovie ze nie, tak jej vysvetlim ze ani mne sa to nepaci ked ma udrie, ze ma to boli. Ze vidi ako to boli ju, ked ju udriem. A ak mi odpovie nie, ze ju udriet nemam tak jej poviem, ze ona nechce aby som ju bila, lebo sa jej to nepaci a ona ma bije a mne sa to tiez nepaci, ze ani ja nechcem aby ma bila. S manzelom sme sa o tom bavili a dal mi chrobaka do hlavy, lebo si mysli, ze taky pristup nepomoze, ze nech este vydrzime s tym vysvetlovanim. Tak teraz neviem, baby ak mate skusenost s takym pristupom prosim napiste, pripadne dajte iny napad. Dakujem a peknu nedelu 🙂

mon29
28. feb 2016

Mna dcerka takto udrela..ked chcela moju pozornost..proste ked som sa jej nevenovala... u naa pomaha ked sa jej intezivne venujem asi tak hodinku az hodku a pol... a potom idem.robit ine veci... tak v pohode ma necha... tak mozno moze byt pricina aj takato...

marcelatje
28. feb 2016

Cim mensie dieta tym kratsie vysvetlenie. Dokonca by som povedala iba povely typu "staci" sprevadzane adekvatnym tonom a vyrazom.
Male dieta sa v tych vysvetleniach straca a garantujem ze pri druhej vete uz ani nepocuva.

kukakaj
autor
28. feb 2016

@marcelatje ja jej to vravim v kratkym vetach alebo jednoslovne to len tu som sa rozpisala 🙂 ...ked ju capnem opytam sa "pacilo sa ti to?" "Nie" "Ani mne sa to nepaci, boli ma to, nebi ma", po tomto ma vacsinou postiska, trva to tak 10 sek, ziaden minutovy monolog

marcelatje
28. feb 2016

@kukakaj a ton hlasu? Kludne by som aj pritvrdila odchodom z miestnosti.
Ja som na bitie velmi hakliva takze moje deti maju stastie ze to nerobia 😁😁😁

kukakaj
autor
28. feb 2016

@mon29 lenze ona to robi aj vtedy, ked sa spolu hrame a len tak capne, uplne bez priciny...nebijeme ju, uplne vynimocne dostane vychovnu po zadku, takze to nema mat odkial odkukane

googwife
28. feb 2016

Syn mal tiež také obdobie úplne bez príčiny ma začal búchať a teda dosť silno ja som mu to vracala samozrejme nie tak silno, ale zase aby to cítil. Našťastie ho to rýchlo prešlo, ale toto robí aj svagrovej mladší syn, ale to vám poviem ten mláti hlava nehlava a myslím že pozornosti ma dosť.

kukakaj
autor
28. feb 2016

@marcelatje ani mi nevrav, do mna vojde sto certov ked sa bije...a vravim jej to razne a poriadne nahlas, na nej aj vidiet ze sa "zmensi", ze si hned uvedomi ze urobila zle

marcelatje
28. feb 2016

@kukakaj tak potom asi jedine vytrvat a pockat kym to prejde.

arwen88
28. feb 2016

@kukakaj aj ta obcasna.vychovna po zadku staci na to,aby dieta bitku odpozeralo a podavalo dalej...nasa mala sa.tiez zacala.zahanat,ked dostala capnutie po plienke,ked mi praskli nervy..staci to.spravit raz a dieta to odpozera..je tazsie.oducit ako.naucit,tak drzim.palce,aby ste to.zvladli..ale.myslim,ze.tym,ze je to.vratis,ju.len ucis,ze bitku treba vratit

rhiannon
28. feb 2016

Tiez si myslim, ze to detom netreba vratit,lebo vtedy si povedia, ze ked to mama robi,tak aj ja mozem. Deti tu bolest inak vnimaju, podla mna si uplne nespoja, ze mna to boli,tak aj inych to boli a preto to robit nesmiem...ja by som dala najavo, ze dost, staci...A pripadne na chvilu odisla.

kukakaj
autor
28. feb 2016

Dakujem za nazory, v podstate su take ako ma manzel takze asi ma pravdu 🙂 ked teraz bol u nas svagor a hrali sa spolu s plastelinou a sedel pri nej a ona mu len tak z nicoho nic prask formickou po hlave....uz som z nej chora, ale tak snad to prejde nechcem doma maleho bitkara

libka1
28. feb 2016

@kukakaj ja si myslim ze takto sa bije takmer kazde dieta (cest vynimkam). nejde mu o to aby niekomu ublizilo, ale skusa co sa smie, co sa nesmie, proste spoznava svet. aspon moje deti si tym presli vsetky, momentalne si tym prechadza ta posledna. ale je to len obdobie, za chvilu prejde, neboj. 😉 treba davat jasne najavo ze takto nie a ono s tym prestane. ale tiez by som to nerobila tym ze udriem naspat, lebo to sa z toho potom stane kolotoc...

timea7
28. feb 2016

@kukakaj tiež si myslím, že tým prejde takmer každé dieťa. Netreba vysvetľovať do nemoty, ona už vie, že robí zle, že sa ti to nepáči, že to bolí. Ale neudieraj ju ty späť, lebo tým jej vlastne ukazuješ, že je to niekedy prípustné. Ak sa dá, ak stihneš, chyť jej ruke len so slovami - nie, to sa nesmie alebo nie, to ma bolí, ale zvýšeným hlasom. Ak by nepomohlo, že by sa zaháňala znova, povedz jej, že pôjde do postieľky, ak sa ešte raz pokúsi ťa udrieť, tak ju tam zanes. Keď buchla švagra formičkou - formičku zobrať a zase dôrazné nie! Ak sa to stane pri hre, postav sa a povedz jej, že s ňou nebudeš hrať, keď ti ubližuje. Ak sa to stane vonku, že udrie iné dieťa - musí ho pohladiť, v podstate sa mu ospravedlniť, čo ešte nedokáže. Povedz jej, že ak bude biť deti, idete domov, čo aj dodrž. Neboj sa, rozumie veľmi dobre. Ale nie je to v 20 mesiacoch nič nezvyčajné, prejde to tak, ako to prišlo, keď zistí, že jej to naozaj neprejde a že bude za tým nasledovať trest.

lenkusik
29. feb 2016

Zdravím dievčatá nemyslím si ze vrátiť naspäť je zle. Že ukazete že sa to smie? Čo si myslíte že keď bude v škole tak bude cusat a držať. Skôr si myslím že to ako sa bude správať ona tak isto jej to deti vrátia a to už či bitkou alebo odmietanim. Nie je dobré ju nechávať v tom a nedať jej pocítiť ze je to zlé. Kto iný ako rodičia? Tak ako naše deti učíme chodiť a nechávame ich samé aj keď spadnú, tak isto je potrebné im primerane ukázať ze biť sa nesmie a ze to boli, ak to pocítia skôr pochopia ze to nebudú robiť ani oni. Sami viete že donekonečna opakujete nejakú vec až kým sa nepopalia potom to pochopia. Tak ako sa nesmú tyrat deti tak isto sa nesmú tyrat rodičia. Kto iný im ma ukázať správnu cestu ak nie mi. Samozrejme v medziach rozumu a sily.

bosoriak
29. feb 2016

@kukakaj V jednej mudrej knihe som nasla navod, ktory fungoval u nas: Ked ma jedna z dcer udrela, povedala som jej "Aha, ideme sa hrat na hru na bitku?" a udrela som ju naspat, rovnakou intenzitou, silou a na rovnake miesto. Ziadna zla nalada, ziadne vyhrazanie ani dlhe debaty, z toho nic nezabera. Deti nezaujimaju slova, ale ciny.

Okrem toho, netreba to s tou vychovou zas tolko prekombinovavat, ked sa uder vrati, neznamena to hned, ze z dietata sa stane bitkar, lebo je to "normalne". 20-mesacna ma este pred sebou roky v skolke a prve roky v skole, kedy to proste tak bude, za uder pride vacsinou uder naspat. To je realita a nic sa s tym neda urobit.

Vela zdaru.

timea7
29. feb 2016

@lenkusik netreba donekonečna opakovať, je to zbytočné, dieťa vie, že robí zle. Ale udrieť späť nie je práve najvhodnejšie riešenie. Nech nasleduje trest, ale nebudem dieťaťu robiť to, o čom mu rozpráva, že sa to nerobí. Pripadá mi to, ako zapáliť ako lektor si počas prednášky o nevhodnosti fajčenia.

lenkusik
29. feb 2016

Timea7 aj ten trest je presne to isté ako keď ho udries späť. Dieťa si to spojí, ale keď ho to zaboli spojí si to presne s tým že ak ono udrie tak to tiež boli. Sama hovoríš ze donekonečna opakovať je zbytočné ono vie že je to zlé a predsa to robí. Ide o výchovný argument ak ty udries iné dieťa vráti ti to nedá ti trest, prečo to ma zažiť od deti a ver ze ta sila bude iná ako keď to spraví rodič. Presne bude vedieť ze to boli, trest neboli a rýchlo sa naň zabudne. Nesmie si to dovoliť a to je dôležité ani k rodičom ani k deťom. Je dôležité vybrať správny okamih, na každé platí niečo iné, niekedy postačí dohovor, niekedy trest a inokedy capnut. Rodič to musí zvážiť, čo platí pre to jeho.

timea7
29. feb 2016

@lenkusik nie, nie je to to isté, mám to tisíc krát vyskúšané a overené. A ide to aj bez capnutia, alebo si vieš predstaviť, že budem v škôlke deti otĺkať? Stačí keď zbytok triedy pár krát zaregistruje, že dieťa, ktoré udrie iné, je za to potrestané a uvedomí si, že asi takto to nepôjde. O pár mesiacov už je celej triede jasné, že fyzickým násilím si nič nevymôžu, naopak. Samozrejme, že sa ešte sem-tam stane, že niektoré dieťa inému vylepí, alebo inak ublíži, lebo túžba získať napr. hračku, alebo nejakú výhodu je v tej chvíli silnejšia ako uvedomenie si toho, že bude nasledovať trest. Píšeš - kto iní, ako rodičia majú dieťaťu ukázať správnu cestu. No ja vrátenie udretia za správnu cestu nepovažujem. Deti s nesmú týrať, ani rodičia, prepáč, ale hádam nechceš porovnávať dospelého s dieťaťom, ktoré sa vyvíja a má problém so zvládaním svojich emócií.

0silvia0
29. feb 2016

@kukakaj moja mama tieto detské capnutia riešila tak, že urobila divadielko a akože afektovane začala plakať, že ju to bolí... dieťa sa zháčilo a väčšinou mu bolo babky ľúto a capnutie už neopakovalo...

lenkusik
29. feb 2016

Emócie bude zvládať vždy a v každom veku, tomu sa nevyhne aj dospelí sa stále učí podľa toho v akom je kolektíve. Nie však vždy budú pri deťoch rodičia alebo učitelia, možno v škôlke ale nie v škole takže nebude mať kto dať dieťaťu trest. Každé dieťa je iné, mojej malej ani na um neprišlo aby bila mňa alebo iné deti, ale ak ju niekto udrel tak viem ze mu to nevracala, ale tiež nestála v kúte a držala. Dnes je prvacka a poviem ti ze učiteľky to neriešia , nie sú pri nich a cez prestávky sa udeje hocičo. Príde s nejednou modrinkou. Preto hovorím ze na niektoré deti už trest neplatí a keby to od začiatku riešili tak by takéto neboli. Jednoducho na každého platí iné a niektoré by si pár výchovných zaslúžili.

timea7
29. feb 2016

@lenkusik vždy bude malé útle dievča v nevýhode, vždy bude mladší oproti staršiemu v nevýhode, dokonca niekedy bude v nevýhode aj ten starší, väčší, vyšší, lebo skrátka je pokojnej povahy a je mu proti srsti niekoho udrieť. Ja ti tvoj názor neberiem, no za svojím si vždy budem stáť.

libka1
29. feb 2016

@0silvia0 presne to iste som mojej krpani spravila minule. zacala som plakat, ona sa tak zlakla ze revala ako keby ma zabila. a o 5 minut mi dalsiu capla 🙄 preventivne, asi aby som si nemyslela ze si nieco vyrevem 😀

kukakaj
autor
29. feb 2016

@timea7 a aky trest je podla teba vhodny pre 20mes dieta? Vidim ze mas skusenosti. Lebo ja uz niekedy neviem ako na nu. A este tym ze som teraz nemotorny tehotny vorvan a kym sa dvihnem a nieco urobim, mala uz robi nieco uplne ine a myslienky ma uplne niekde inde. Neviem ci ma chapes, ze proste nevystihnem alebo nestihnem ten moment ked nieco zle urobi, aby som na to adekvatne reagovala. Ta bitka mi trha srdce a je mi strasne luto ked jej capnem, len mam taky pocit ze v takom rozhovore ako som hore opisala, mam jej 100% pozornost, ze ma vnima bez toho aby sa zacala smiat alebo obracat pozornost na nieco ine.

lenkusik
29. feb 2016

Presne o tom hovorím , nemôžem povedať že je práve dieťa ktoré sa nevie ubrániť , praveze v triede budí rešpekt a vie si dupnut, ale od malička je ucena že má rada všetko živé. Aj naša mačka jej dala pár výchovných keď ju potiahla za chvost je to normálny reflex a deti to musia očakávat keď budú biť deti, rodicou, zvieratá s tým nič neurobíme. Vidíš aj libka1 píše ze sa rozplakala a za pár sekúnd jej mala zase naložila preventívne, takže dám jej trest a po treste prásk nanovo a dookola dokedy? Dieťa si povie a bude po mojom a mám z toho zábavu.

libka1
29. feb 2016

@lenkusik to zas nie, mala som toto aj s dvomi detmi predtym a trvalo to sice nejaku dobu ale pochopili ze ma nebudu trieskat aj ked som im to nevracala. urcitu dobu to sice trvalo, ale pochopili. len som silno chytala ruku a zvysovala hlas. inac po zadku zvyknem dat ked ma uz moc stvu, ale ked ma buchne tak nevraciam a uz vobec nie rovnakou intenzitou a na rovnake miesta. par krat mi dala taku pri blazneni medzi oci ze kebyze jej to rovnakou intenzitou na rovnake miesto vratim tak jej hlava uleti 😅

kukakaj
autor
29. feb 2016

@timea7 este som chcela napisat, ze silne chytenie ruky a s raznym hlasom praktizujeme, takisto ze ju poslem prec ked ma udrie, alebo ak udrie dieta musi si ist ku mne sadnut a nebude sa chvilu hrat, raz sme odisli od kamaratov ked maleho ani po upozorneni neprestala capat, ked niekoho udrie vie ze sa ma ist "ospravedlnit", postiskat a naucila sa aj povedat prepac. Ale aj napriek tomu, ze jej to nikdy neprejde bez "trestu" to stale skusa. Doma mame pohodu, nehadame sa, venujeme sa jej velmi, ze by mohla byt nejako frustrovana z domaceho prostredia.

lenkusik
29. feb 2016

Skús jej chytiť ruku a povedať tomu druhému aby ju capol, uvidíš aká bude reakcia a ako bude namietať ze nie nie aj keď to to druhé dieťa nespravi na ňu to bude mať výchovný argument, už len to ako sa to nebude jej páčiť ze aj ju môže niekto udrieť.

timea7
29. feb 2016

@kukakaj musíš ale počítať s tým, že to neprejde zo dňa na deň, ale to chvíľu potrvá. Na niektoré dieťa stačí raz škaredo pozrieť a už to nebude skúšať, iné to skúša desať krát, iné stodesať...To, čo robíte, robíte dobre, je super, že sa jej venujete, ale nechávajte ju, aby sa vydržala zabaviť aj sama. Môže totiž takýmto spôsobom vzbudzovať pozornosť, či už tvoju, alebo manželovu. A keď sa narodí ďalší drobec, tak by sa to mohlo vystupňovať. Ak ublíži druhému dieťaťu, nestačí, ak sa ospravedlní a to dieťa postíska. Mohlo by to prejsť do štádia, že dieťaťu jednu švihne, vzápätí ho postíska a hrajú s ďalej. Toto sa dá praktizovať vtedy, ak iné dieťa udrie ojedinele. Ak udrie iné dieťa napr. na návšteve, vyšupni ju von z izby, skrátka preč od toho dieťaťa a hračiek. Aj keď s ňou na chodbe stráviš desať minút. Až potom nech sa ide ospravedlniť s tým, že ak ešte raz udrie, odchádzate. Na ihrisku to isté, izolácia od detí, ktoré sa hrajú a od hračiek na určitú dobu býva veľmi účinné. Ak by si nebola tehotná, tak by som ti radila, ak ťa udrie, zaniesť ju do postieľky, ohrádky, s tým, že ju tam pár minút necháte a potom jej zopakuješ, prečo tam je. Jednoduché vety, žiadne vysvetľovanie do nemoty. Manžel to ale môže zrealizovať. Najlepšie je ale chytiť jej ruku a rázne NIE! Musíš chvíľu počkať, kým vychladne a potom jej vysvetliť, že jej ruka je na kreslenie, hladkanie, hranie sa s kockami....držím palce, neboj sa, prejde to, aj bez vracania úderov.

kukakaj
autor
2. mar 2016

@timea7 nooo davam skore po dvoch dnoch 🙂 vcera doobedu sme boli von a slecna mlatila deti bez priciny jedna radost, tak sme odisli domov. Taka som bola nahnevana, ze som hned vypratala ohradku od hraciek, aj tak sa v nej nehrala, len sme v nej skladovali hracky v obyvacke a za kazdy uder tam sla..poobede v nej bola viac ako von, reevala ze az mne bolo do placu, ale pochopila rychlo, ze to je trest za bitku, vecer ked udrela manzela uz si tam vliezla sama 🙂 no ked som jej zazipsovala dvierka reeeev...dnes tam bola iba raz za cely den a vonku sa deti ani nedotkla 🙂 dufam ze uz bude lepsie...dakujem za radu

timea7
2. mar 2016

@kukakaj dieťa vo veku tvojej dcérky vie veľmi dobre čo a ako, skutočne pomôže len stanoviť jasné pravidlá a potom neustúpiť. Veľmi rýchlo pochopia, že môžu urobiť hocičo, ale ak to bude niečo, čo ubližuje iným, bude nasledovať trest. Držím palce!