20 mesačná dcérka bije druhé deti

jana2210
11. mar 2013

Ahojte maminky,mam kamaratku ktorej malá bude mat 2 roky,tak neako sme sa nasli,lebo sme sa obidve pristahovali do neznamej dediny🙂)) aj skoro rovnako staré deti mame,vela času stravime spolu..no a teraz k veci... 🙂 Moja dcerka neustale bije jej dceru,síce je pravda,že vadcinou príde ona a zoberie jej hračku s ktorou sa hrá a jej sa to nepaci a uz ju bije,momentalne neviem odkial to ma skače do vlasov už jej chudatku vytrhla tolko vlasov......a už neviem ako mam reagovat lebo stale jej capnut či sa to aj jej paci ked ju bijú,pekne jej hovoríť to nesmies,lebo ta iné detičky nebudu lubit ale nič nepomaha..ako reagujete vy?????inak sa baby lubia,ked jedna plače príde dalsie aby ju utíšila pobozkala,pohladkala...ale inak by sa aj o smietku na koberci pobili...

jana2210
autor
12. mar 2013

eunomia no dufam,lebo som už z toho smutná,aj dnes sme boli na ihrisku prislo tam neaké dievcatko...to sa chcelo hojdat tak chcela aj moja,tak ju pustila,potom ju už dcerka zdrapla za kabatik aby isla dole,tak v pokoji v hlase jej hovorím aby to nerobila,že ideme robit niečo iné,nato sa mi hodila na zem dobre sa vyvalala v prachu ale som ju ignorovala a tá mamička sa tak na mna pozerala,že asi čo som za matku

katie1
22. jún 2014

@jana2210 ahoj, po akom caso to u vas ustupilo. U nas to iste a trva to uz dva mesiace.

mircalla
22. jún 2014

@jana2210 Nuz mala si to zastavit a velmi razne hned v zarodku, kedze pises ze neustale bije deti....tak asi jej to dovolis....

mircalla
22. jún 2014

@jana2210 ja sa ten mamicke ani necudujem, ja keby mojho syna niekto bil. tak tiez nie som nadsena

jankastubka
22. jún 2014

Moja ma 13 mesiacov a uz dost dlho ma bud zacne skriabat, alebo mi trhat vlasy, alebo ma packat po tvari. Ja jej aj poviem nonono, aj zacnem akoby plakat, ze ma to boli (a to ma fakt boli). Ale mala sa na tom smeje, este tomu nerozumie. Bojim sa aby takto nezacala mlatit aj ine deti.
Mali ste niekto skusenost uz takto skoro? Ako na to reagovat, ked tomu este nerozumie? Celkovo este moje zakazy ignoruje, a naschval to robi a smeje sa na tom ako ju nahanam.

lenka_21
22. jún 2014

@jana2210 toto je uplne normalna vyvojova faza ...moj syn robi to iste, akurat 'zatial' mlati iba sestru (podnety su rovnake, deje sa to hlavne vtedy ked mu ona zoberie hracku)...inac dcerka sa zda ako anjelik, ale dokaze by aj mala podsivka 😀 a tiez mu sem tam neplanovane tresne a pod. Ja mam obidve deticky v podobnom veku, maly ma 2 roky a mala 1,5 roka.
Takze suma sumarov, ziarlia na seba a su v obdobi vzdoru, viem, ze to prejde a tak moje odporucanie je daj si kavicku, povedz si, ze to prejde, vybozkavaj, vystiskaj svoju dcerku a tes sa, ze mas zdrave dietatko.

PS. Inu vec ako jej v tom zabranit, dohovorit a pod.nemas. Bit ju urcite nema zmysel, lebo to nepochopi a dokonca si moze mysliet, ze je to spravne, lebo udrie ona a potom udries ty. Jedinu vec co mozes spravit, je za trest ju zobrat domov...
PS. Vraj taketo prejavy som voci susedke mala aj ja, z malo vlasov co mala som jej ja vzdy vytrhala aspon polovicu...tiez to preslo a sme velmi dobre kamosky az doteraz 😅 😉

Kuk sem a ked si das do guglu temu agresivita malych deti a pod, tak ti vyjdu rozne clanky - precitaj a uvidis, ze mam pravdu 😉
http://babetko.rodinka.sk/babetka/vyvin-a-sprav...

lenka_21
22. jún 2014

@jankastubka mrkni moj prispevok...

@mircalla prepac, ale to nie je o tom co dovolis...jednoducho je to dieta, kt.nedokaze zvladat svoje emocie...nauci sa to, len potrebuje cas...

@jana2210 moja dobra rada: Kasli, ale totalne kasli na to co si o tebe mysli ina mamicka pod. Toto ma tu fakt obcas vytaca 😠 Proste je to uplne normalne, ano aj ten moj sa hadze o zem, trieska hlavu o zem, bije sam seba...a jeho mladsia setra ho vo vsetkom kopiruje a tiez uz zacala dupkat nozkami a pod. Jasne, ak by si mala starsie dieta tak to treba riesit, ale pri takomto malom sa nic velmi neda, len cakat kym to prejde 🙂

@soldi video som pre istotu ani nepozrela, lebo uz z tvojho komentara je jasne, ze netusis o co ide...tu nejde o ustupovanie a ani nic podobne, jednoducho deti v tomto veku sa takto spravaju bezne...nevedia spracovat svoje emocie a musia sa to naucit ...trestanie a ani nic podobne nezabera... Mala som to tiez a som uplne normala baba, rodicom som nikdy po hlave neskakala, a ani ziadny kriminalnik sa zo mna nevyklul 😀

lenka_21
22. jún 2014

@tadaminka nevychovas nahodou mojho syna 😀 😀 😀 Ten neobsedi ani minutku, este aj pri kojeni sa otacka o 360 stupnov, niekedy nechapem ako to dokaze 😀

mircalla
22. jún 2014

@lenka_21 Takze vychova a s tym nic nema? o tom ma nepresvedcis a podla mna uplne normalne to nie je. Cize v pohode, moje dieta udrie dalsie, nevsimam si to a ani reakcie okolia, ved to prejde a je to normalne

lenka_21
22. jún 2014

@mircalla urcite nema, tomu mozes verit ...my s muzom mame harmonicke manzelstvo (ak sa hadame tak akurat vonku v zahrade aj to raz za 50 rokov 😀 ), deti u nas ziadne nasilie, agresivitu a nic nevidia. Vychovavame ich normalne, dokonca u nas funguju aj pravidla, rezim a pod. Syn ma taketo prejavy (ale je aj zivsie, energickejsie) dietatko...dcera je kludna ako anglican 😅 Jednoducho maly nedokaze spracovat svoje emocie a kedze je aj temperametnejsi tak si s tym este nevie poradit...teraz je v obdobi ked sa to uci a preto treba iba vydrzat. S vychovou to nema nic spolocne...keby to bolo vacsie dieta urcite to treba riesit, ale pri takomto malom sa naozaj nic velmi neda...
Ano zasahujem ked bije malu a pod., ale riesim to len dohovorom, snazim sa zaujat jeho pozornost a preniest na nieco ine (napr.najst mu inu hracku) ak sa hadze od jedu na zem tak ho pevne obijmem a jemne ho tisim, opakujem mu, ze ho velmi lubim...ked sa ukludni tak ho poziadam, aby malu pohladkal, dal je pusu a pod...
Je v obdobi VZDORU a to je bezna vyvojova faza 😅 🙂

A kedze mam adoptovane dietatko, som v kontakte s psychologom a uz 3 s kt.som sa rozpravala potvrdili, ze je to uplne bezne a normalne 🙂
A vidim to bezne aj na ihrisku, moje deti tiez schytaju od inych deti a mamicka vzdy dobehne bleda, slzy na kraji, straasne sa ospravedlnuje a tak jej vzdy poviem, ze sa nemusi trapit, lebo moje robia to iste... Proste obcas treba byt toleratny a chapavy...

mircalla
22. jún 2014

@lenka_21 a ako reagujes ked tvoje dieta bije cudzie deti? Pripadne to to cudzie dieta boli a rozplace sa

lucikusik
22. jún 2014

@soldi táto metóda je fajn. U nás veľakrát zabrala. Ale nie v prípade, že sa na takéto vylúčenie syn rozčúlil, v čom vie byť veľmi temperamentný - nahromadí sa v toľko negatívnej energie, že nie je možné, aby som ho udržala niekde v kúte, alebo sedieť na stoličke, aby sa len pozeral ako sa ostatné deti hrajú. Ako si riešila takúto situáciu, ak u vás nastala.

lenka_21
22. jún 2014

@mircalla Co robim som tu uz viackrat napisala... Ale dobre, som zvedava tak mi porad co mam robit, resp.co by si robila ty na mojom mieste....

soldi
22. jún 2014

@lucikusik ahoj, zalezi aj od veku a od konkretnej situacie, skus popisat viac.
moj starsi je tiez teraz velmi temperamentny, takze uz pouzivam aj ine tahy nanho 😀

mircalla
22. jún 2014

@lenka_21 asi by som bola prisnejsia, uz len z toho titulu, ze nejde len o to, ze moje dieta, obdobie vzdoru, treba to nechat tak....ale moze inym detom aj ublizit, snaz sa vzit d0 situacie matiek deti, ktore su bite inymi detmi
U maleho v skolke je jeden taky, a maly je z toho dost traumatizovany, ze je agresivny

lucikusik
22. jún 2014

@jana2210 ahoj, nie si v tom sama. U nás toto riešime už dlhšiu dobu. Synove energickejšie prejavy začali cca okolo 1,5 roka. Najskôr len tak miernejšie-skrátka nikdy som ho v kolektíve nemusela nejako "zachraňovať" keď mu niekto chcel niečo zobrať. Ja som skôr zato, aby sa dospelí nemiešali do takýchto malých naťahovačiek a zásahovali, keď to naozaj vyzerá na bitku. Neskôr si aj on začal uvedomovať, že silou môže zobrať iným deťom hračky, na ihrisku sácať a trhať deti z hojdačky - to som sa vždy snažila riešiť dohovorením - že toto je zlé správanie, to nie sú jeho hračky, a chlapček sa musí rozhodnúť, či mu to požičia. Keď chce ľsťou na hojdačku, musí počkať, niekto tam bol skôr a keď on povie, že je hotovo, tak môže ísť - žiadne bitky a sácanie. Stále dookola dohovárať. Keď začal chodiť do škôlky to mal 2 r a 3 mesiace, tak sa to zhoršilo. Aj nás učiteľka upozornila, že nerobiť z toho drámu, že takto sa snaží asi spracovať emócie z odlúčenia, ale rozprávať sa a dohovárať. V škôlke učiteľky tiež riešia situácie, až keď ide fakt o bitku a dieťa ubližuje. Keď sa niekto pŕde štažovať učiteľke, podporujú ich, aby povedali, že ich to bolí, keď im ublíži, nepáči sa im keď im berie hračky, lebo teraz sa hrajú oni a pod. Odkedy rozpráva, tak mi aj vždy povie, prečo niekomu ublížil a ver, že to má vždy logiku. Napr., že on chcel byť na kolotoči sám, preto sotil chlapca. Tak stále dookola opakujem, že mu to musí povedať, že by chcel byť na kolotoči sám, ale že ihrisko je pre všetky deti,ak chce byť sám bude musieť vymyslieť niečo iné. Naposledy dosť škaredo strkal do kamarátky zo škôlky. Dôvod: lebo niesol take konáre a nechcel Janku popichať, tak ju odstrčil. Snažím sa mu dohovárať, aby najskôr hovoril, že stačí povedať, aby šla nabok, že to Janka pochopí, netreba ju sácať. Tých situácií je veľa. U nás je to ešte dlhá cesta. Syn rieši momentálne svoje potreby veľmi často najskôr fyzickým útokom a potom vysvetľuje. A to aj s oveľa staršími deťmi. Dobre si rozumie a nemá problém s deťmi, ktoré mu to vrátia, tam nemusím zasahovať, vyriešia si to a skamarátia sa. A ešte požičiavanie hračiek - ja ho nenútim, aby požičiavali svoje hračky na pieskovisku, ihrisku. Myslím, že toto deti ešte nechápu, prečo sa majú deliť, lebo on vie len to, že to sú jeho hračky. Určite nedovolím, aby deti koli tomu bil a vytrhával hračky. Poviem mu, aby povedal, že sa mu nepáči keď mu berú jeho hračky, aby mu ich vrátili. Ale aj to, že je pekné sa podeliť, alebo vymeniť si hračky. Ale, nechávam, nech sa rozhodne, či hračku požičia. A ja tiež neočakávam, že mu iné deti niečo požičajú, ani nikoho nepresviedčam, aby mu hračky požičal. Ja tiež nikomu cudziemu nepožičiavam len tak mobil, foťák ... Pre nich je to poďla mňa to isté. Toto dosť veľa mamičiek nechápe a niekedy veru cítim aj nesuhlasné pohľady. Mňa tieto synove prejavy veľmi trápia a vyčerpávajú, nikto doma nevychováva dieťa k bitkárstvu a tiež nemám rada múdre reči, že to je chyba rodičov. Každé dieťa je úplne iné, a kto nemá doma dieťa s podobnou osobnosťou, tak nevie čo hovorí.

lenka_21
22. jún 2014

@mircalla ja som nepisala, ze s tym netreba nic robit, ale uprimne vela toho nie je co mozes robit...my s tym mame problem uz niekolko mesiacov a aj ked sa snazime, zatial sa velke zmeny nedeju...proste treba si len obalit nervy...
Na druhej strane nie je dobre ked su matky velmi protektivne, lebo to tiez nie je dobre pre vyvoj dietata...sama vies, ze zivot je dost narocny a dieta musi toho vela zvladat a my mamy mame tendenciu ich prilis ochranovat. Ked niekto udrie moje dieta, tak ich velmi neutisujem, len im poviem, ze to nechcel urobit, nic sa nestalo a snazim sa odputat ich pozornost iny smerom, aby prestali plakat...potom sa ich snazim s tym dietatom skamaratit... Proste nerobim z toho scenu a problem, ze niekto udrel moje dieta... A len pre pochopenie, riesim tu agresivitu a vzdor malych deti...pri vacsich to je ine, ked si precitas aj odborne clanky tak do tych 5 rokov je to naozaj bezny jav...

A este tvoja poznamka na vychovu - kedze moje deticky su skoro ako dvojicky, vychovavame, ich spolu...a teda nech mi tu niekto vysvetli ako je mozne, ze maly je v obdobi vzdoru, bije seba, sestru a pod. a mala sa vobec takto neprejavuje. Toto iste ma kamoska co ma dvojky, maly robi to iste co moj a mala vobec...takze vychova to nebude 😀

lenka_21
22. jún 2014

@lucikusik uplne suhlasim, neboj nie si v tom sama 🙂 Drzim palce!!!

jana2210
autor
28. jún 2014

@mircala,od sameho začiatku som to riesila dohovaranim,odchodom od nich,ak neprestane.....a robim to dodnes a to bude mať 3 roky.presne ako pise @lucikusik robim aj ja,ona aj ked povie čo chce alebo nechce dat a detičky jej to aj tak zoberu alebo niečo tak ich udrie.a musi im povedat prepac aj ked s placom,potom ma pomojka povie aj mne prepac a potom sa normalne hra,a potom zase to isté.....
ako to riesis ty ked ja zle vychovavam

siska53
28. jún 2014

@jankastubka ja som,dorazne,prisnym,hlasom,povedala:nie,nesmies a chytila rucku.nic viac.

tova
29. jún 2014

nevsimat si to??? boh varuj aby nejake dieta zacalo mlatit moje. Ja moje deti ucim ze neni to spravne ked im niekto ublizi a maju mi to povedat, alebo neskor ucitielke atd. nie potom neskor v skolke su mlatene a odmietaju tam chodit alebo mlatia ine deti. Male deti mlatia, pretoze kopiruju rodicov, su mlatene tak robia to aj oni. ziadne take ze nevedia vyjadrit emocie alebo ziarlivost, mam dvojicky a nikdy sa medzi sebou nemlatili ani cudzie deti. Ja ich ucim ze sa nemaju dotykat druhych, cize vlasov, tahanie, bitie, a to od NARODENIA, ked som nevidela co sa stalo tak radsej zacali plakat kym som hracku nevratila napr., nikdy sa mi o zem nehadzali neviem ci je to povahou, ale som podstrcila inu hracu, odviedla niekde u malych deti sa da lahko odputat pozornost. Nam sa stalo len raz ze sopliak sa pustil do mojho syna na ihrisku a to som ho poslala kade lahsie rovno pred jeho otcom kedze teliatko si nevie vychovat syna on mu na to nic nepovedal.

jankastubka
29. jún 2014

@siska53 lenze ona sa na to zasmeje a robi to dalej. Hmmm asi len opakovat a opakovat

siska53
29. jún 2014

@jankastubka jedine tak..a ked to robila detom,nie nam,tak sme,sli prec.,ono to prejde,len nesmies polavit.

siska53
1. júl 2014

@soldi dakujem za link,dva diely som si (preskakovala som aj) pozrela. Chvalabohu,ze mam len nir.alne zive deti a nie az takych divochov,i ked iste situacie tiez musime riesit.nerozumela som,sice vsetkemu,ale tu podststu som hadam,pochopila.
a zacnem,tu metodu sadnut si,ked daco,uplatnovat. Minule som,ju uz vlastne uplatnila,viem,totiz o nej,len som ju nejak nepouzivala..moc vymyslali so zaclonou a nie a nie prestat. Tak skoncili v kociku,jeden vo vacsom,mladsia v bugine. Ked to zopakovali,sli tam zas.
ale vonku,ked maly nema dobru naladu a za vsetko reve,to riesim,odchodom domov. A ked mala skrabla dievcatko,tak sme,odisli tiez.no sme sa ospravedlnili,teda ja a ukazala sim,malej,ze deticky smie len,pohladkat.

takze este raz dakujem. 🙂 ja som,pozeravala nasu Pestunku v akcii,skoda,to by mohli skor davat,to je aspon poucne,ked uz teda reality sou..

soldi
1. júl 2014

@siska53 to je super, ze deti vezmes a ide sa domov. to rychlo potom pochopia, ze co povies, myslis vazne 🙂

lebo vacsina rodicov dava len plane vyhrazky, a potom ich deti neberu vazne.

siska53
1. júl 2014

@soldi tak aj upozornim a ked nic,tak sa ide prec. Na ihrisku mame urcite pravidla,ktore z casu na cas zopakujem. A aby som sa vyhla revu,tak upozornim,ze ked uz pridem 2.x a poviem,ze odchadzame,tak sa ide vytriast piesok a tak. Mala,si sice k kociku chvilku poplace (par sekund),syn to uz zvykne akceptovat,no su dni,kedy reve. Vtedy mu vyjadrim pochopenie,ale trvam,na,odchode,ked nejde,odchadzam.

dnes sme,sli,odprevadit mamu a do obchodu sme,potrebovali ist. On uz babku nechcel,odprevadit,tak zacal vymyslat. Lenze ist sme,museli,tak sme na,neho velmi nereagovali (chcel nechat kolobezku na ulici,tak sme,mu povedali,nechaj,ty nebudes mat) a bavili sme sa,medzi sebou. Tak po asi 5-7minutach sa upokojil.
cize ked sa da,ideme domov,ak je to len,truc a musim/chcem nieco vybavit,tak to riesim takto. Neviem,ci je to dobre,ale zatial,mi to vyhovuje.
no a dcerku,kedze je vo vzdore a zacina aj ona viac vymyslat,uz musim cepovat tiez,ale inak to nejde,ved bude cas,kedy kocik nebude a 2neriademe strely vonku,to je o zivot. Maly,ked je mala,v kociku,tak je zvacsa fajn,aj nakup sa da s nim zrealizovat v pohode,no ked by bola,mala pustena,ta by zacala vselikde behat a to by sa rozjasil maly a koniec. Uvidime,lebo maly,ked bol len o cca mesiac starsi,so mnou chodil nakupovat,normalne som,ho drzala za ruku,ci mala aj,pusteneho ved som,mala aj,kocik s malou a pekne sme nakupili. Len raz rozbil detske sampanske,ale nie z roztopase,len ma napodobnoval,ked som skumala dzusy. Dcerka je v tomto asi ina..
a to dost rozlisujem.ci nieco spravia z roztopase,alebo nechtiac.
a aj na prechadzke casto konci v kociku,lebo vymysla a chce ist opacnym,smerom,ako potrebujeme ist...,ale ved ona,pochopi,len nezabudat na tu doslednost. A uz od uplneho malicka.

soldi
1. júl 2014

@siska53 plne suhlasim 🙂
a ihrisko riesim uplne totozne. ked nechce ist, poviem, fajn nechod, ja odchadzam
nechces si zobrat hracky? neber, zostanu tu pre ine deti.

a kedze vie, ze svoje slovo drzim, tak to funguje na 100% 🙂

a je to sranda s tym vzdorom.
ja sa s nim nikdy nehadam. nechces jest obed. nejedz. a hned odpoved: chcem, chcem, chcem 😀

urcite mi je tento sposob vychovy milsi, nez ked vidim kriciace hadajuce sa vystresovane matky mlatiace deti a vnucujuce im svoju volu.

snazim sa vzdy nechat detom priestor aj na ich volu, ale ked uz raz nieco poviem, tak to plati.
som rada, ze som stretla niekoho podobne zmyslajuceho, lebo inak som za exota 😀

napriek tomu mi vacsina mojich kamosiek s detmi sklada obdiv aki su moji chlapci vychovani a poslusni 🙂

siska53
1. júl 2014

@soldi tak super..🙂
my este musime,na daktorych veciach popracovat,viem,ze maly je tazsia povaha,ale minule ma,velmi potesilo,ked mi taka babka povedala,ze aky je vychovany,sledovala som ho,ze si vypil dzus a krabicku sam,od seba,hodil do kosa. On to vie a tazko sa mi vysvetluju tie odpadky po zemi a kakanice po psikoch.. :((

no ale mame aj blbe dni,kedy je vsetko nie,nejdem a este neviem,ake nie,vtedy sa pevne obalit do trpezlivosti.
ved viem,ze to nie je take zle..
len horsie je to,ze v kolotoci povinnosti clovek na vselico zabuda. Ta supenany,co mala ta mama 2dcerky a chlapca problemoveho,to krasne ukazala-mama unavena,smutna,z nicoho sa netesila a tusim sa s detmi ani,nehrala. Ono vela robi aj to,ked sa s tymi detmi clovek aj hra ci zapoji hrou do domacich prac,varenia,pecenia.

soldi
1. júl 2014

@siska53 presne, aj moj je taky, prideme z vonku, automaticky si uprace topanky, umyje ruky, ked doje riady odlozi do umyvadla, hracky si uz upratuje viac menej sam. ale unho to bude asi aj povahou, je velky pedant.

co mna viac trapi, tak v poslednej dobe je uplakany. narieka kvoli kazdej hluposti a krici: idem spinkat.

neviem, co ho trapi ☹
napr to robi, ked sa udrie, alebo ked ho vyhresim pre nieco.
taky je cely rozlutosteny.

neviem, ci to je len nejake obdobie, alebo mu nieco je ☹
o chvilu je vsak znova vesely a hra sa, ako keby sa nic nestalo.

proste ako keby ten vzdor sa niekedy preleje do lutosti. s tym nemas skusenost?

siska53
1. júl 2014

@soldi s tym nemam skusenost.,hadam ho,to,prejde..ja,jedine,ked sa buchnu,tak,prejavim pochopenie,ved udretie boli kazdeho,aj nas,ale zas to neprehanam,pofukam,ak to,naozaj velmi bolelo,tak,poviem,uha,to,muselo boliet..
a to mas idealneho chlapca,ako vravim,my este na ucitych veciach musime popracovat. Najlepsie vlastnym,prikladom a kratkym vysvetlovanim. 🙂